Results_

  • Road Race

    Ipswich Building Society Twilight 5K. Incorporating national 5k championships.

    Sat 11 May 2019 (Ipswich)

    Pos Time Name
    9 16:18 Beth Kidger
    29 18:28 Tara Bage

     

  • Track and Field

    Sussex County Champs (U13 upwards)

    Sat 11 May 2019 (K2 Crawley)

    100 U15W 

    Pos Time Name
    Heat 1    
    4 13.92 (PB) Anna Court
    Heat 2    
    7 15.10  Natasha Bowen

    100 U15M 

    Pos Time Name
    8 15.14 Reuben Whitfield

    200 SM

    Pos Time Name
    Heat 2    
    6 25.83 Max Andrews

    300 U15M 

    Pos Time Name
    4 41.82 (PB) Finley Jones

     

    400 SM 

    Pos Time Name
    4 52.42 (PB) Oliver Johnson
    8 57.84 Max Andrews

    800 SM 

    Pos Time Name
    3 2:02.06 Oliver Johnson

    800 U17M 

    Pos Time Name
    Heat 2    
    6 2:10.10 Cassius Hebden

     

    800 U15M 

    Pos Time Name
    9 2:17.70 (PB) Finley Jones
    20 2:39.82 (PB) Woody Rickwood
    21 2:40.74 (PB) Ben Power

     

    800 U20W 

    Pos Time Name
    2 2:25.99 Naomi Fonteyn

    800 U17W 

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1 2:24.88 Milly Dickinson
    5 2:29.77 Flora Davis
    6 2:31.25 (PB) Jessica Farrant
    Final    
    1 2:19.52 Milly Dickinson

    800 U15W 

    Pos Time Name
    Heat 1    
    4 2:34.74 (PB) Aoife Edwards

    1500 U17W 

    Pos Time Name
    5 5:05.67 (PB) Mia Edwards
    11 5:38.83 Madelaine Parmar

    1500 U15W 

    Pos Time Name
    8 5:12.44 9PB) Aoife Edwards

    1500 U20M 

    Pos Time Name
    3 4:11.01 (PB) Leo Brewer

    1500 U15M (1)

    Pos Time Name
    1 4:52.21 (PB) Finley Jones
    2 4:53.60 (PB) James Fonteyn
    11 5:20.09 (PB) Ben Power

    1500 U15M (2) 

    Pos Time Name
    2 4:23.36 (PB) Ben Connolly

    5000 SM

    Pos Time Name
    4 15:22.32 Max Pickard

    LJ U15M

    Pos Dist Name
    6 3.80 Reuben Whitfield

    TJ U17W 

    Pos Dist Name
    9 8.80 Lauren McLellan

    Shot U17W 

    Pos Dist Name
    15 7.05 Natasha Bowen

     

  • Track and Field

    Sussex U13 League (East)

    Wed 8 May 2019 (Lewes)

    Boys results

    Race

    Position

    Name

    Time

    75m A

    2

    Reiss Bernard

    11.8

    75m B

    2

    Harrison Poole

    11.6

    150m A

    3

    Harrison Poole

    23.8

    150m B

    3

    Thomas Little

    24.3

    600m A

    2

    Matthew Noakes

    1.50.7

    600m B

    2

    Cesare Masset

    2.00.8

    1000m A

    2

    Raphael Reed

    3.23.1

    1000m B

    2

    Corbin Bailey

    3.23.3

    High Jump

    2

    Thomas Little

    1.20

    Long Jump A

    2

    Matthew Noakes

    3.58

    Long Jump B

    1

    Reiss Bernard

    3.39

    Javelin

    2

    Raphael Reed

    17.33

    Relay

    3

    Harrison Poole, Henry Stenning, Matthew Noakes, Raphael Reed

    61.6

    Non-Scoring 75m (1)

    1

    Joseph Campbell

    11

    Non-Scoring 75m (2)

    2

    3

    Raffaele Barra

    Jake Pursey

    11.9

    12

    Non-Scoring 75m (3)

    1

    4

    Lewis Wilby

    Ajay Dhol

    11.7

    13

    Non-Scoring 600m

    1

    2

    3

    7

    8

    10

    13

    Vincent Pegley

    George Hendricks

    Henry Stenning

    Jake Pursey

    Sean Powell

    Louie Pegley

    Ajay Dhol

    2.02.2

    2.02.6

    2.04.3

    2.07.5

    2.09.8

    2.10.6

    2.14

    Non-Scoring Long Jump

    1

    2

    6

    11

    Joseph Campbell

    Lewis Wilby

    George Hendricks

    Raffaele Barra

    4.02

    3.55

    3.31

    3.05


    Girls results

    Race

    Position

    Name

    Time

    75m A

    3

    Kira Betts

    12

    75m B

    1

    Lily Danreuther

    11.3

    150m A

    4

    Rosa Howie

    23.2

    150m B

    4

    Yuuna Barra

    23.9

    600m A

    4

    Imogen Read

    2.03.4

    600m B

    2

    Molly Edwards

    2.04.8

    1000m A

    3

    Elfin Sandilands

    3.49.5

    1000m B

    3

    May Powell

    3.51.2

    70m Hurdles

    2

    Rosa Howie

    13.5

    High Jump A

    3

    May Powell

    1.05

    High Jump B

    2

    Elfin Sandilands

    1

    Long Jump A

    2

    Yuuna Barra

    3.76

    Long Jump B

    2

    Kira Betts

    3.65

    Shot Putt A

    4

    Jahnvi Choksi

    4.11

    Shot Putt B

    3

    Olivia Haynes

    3.45

    Discus A

    2

    Lily Danreuther

    19.02

    Discus B

    2

    Imogen Read

    13.45

    Relay

    3

    Yuuna Barra, Imogen Read, Rosa Howie, Lily Danreuther

    60.9

    Non-Scoring 75m (1)

    4

    Olivia Haynes

    13.3

    Non-Scoring 75m (3)

    2

    3

    Jahnvi Choksi

    Layna Buckley

    12.4

    12.8

    Non-Scoring 75m (5)

    2

    3

    Iris Reilly

    Allegra Demaine-Stone

    12.5

    13

    Non-Scoring 600m

    8

    14

    Isabella Paulson-Jones

    Ella Lake

    2.08.8

    2.18.8

    Non-Scoring Long Jump

    17

    19

    20

    Ella Lake

    Iris Reilly

    Layna Buckley

    2.12

    1.86

    1.62


     

  • Track and Field

    University of Birmingham Midweek Open Series

    Wed 8 May 2019 (Birmingham)

    800

    Pos Time Name
    7 2:04.91 Tom Mackman

    men race 1

     

  • Road Race

    Burgess Hill 10K

    Mon 6 May 2019 (Mid Sussex Marathon Weekend)

    Pos Gun Time Chip Time Athlete Surname Team Bib# Category CatPos GenPos Gender  
    231 1:00:38 1:00:33 Sarah Russell Brighton Phoenix 186 Female Vet 50 7 68 F  

  • Road Race

    Haywards Heath 10M

    Sun 5 May 2019 (Mid Sussex Marathon Weekend)

     

    Pos   Chip Time Athlete Surname     Category CatPos GenPos Gender Pace Race
    35   1:15:40 Andrew Neighbour     Male Vet 45 3 33 M 4:42 10m
    138   1:27:31 Alison Moore     Senior Female 10 30 F 5:26 10m
    252   1:37:37 Sarah Russell     Female Vet 50 10 76 F 6:03 10m

  • Triathlon

    Steyning Triathlon

    Sun 5 May 2019

    The 19th running of the Steyning Triathlon.

    2 events - The 'Standard' triathlon (800 swim, 36km bike, 8km run) and the 'Sprint' triathlon (400 swim, 20km bike, 5km run). The swim is in a 25m indoor pool, the rolling bike course on the A283 and A24 which is regularly used for local and national time trials and the run a loop around the historic market town and into the grounds of Wilton House.

    We had a good turn out from Phoenix with a number of atheletes who have only recently discovered Triathlon. Well done.

    STANDARD                  
    POS NAME CATEGORY STAR TIME FINISH TIME SWIM T1 BIKE T2 RUN
    6 Jack Donaghy (M) Senior 07:42:14 01:42:59 12:28 01:47 56:10:00 01:02 31:32:00
    79 Isabel Anderson (F) Senior 06:42:07 02:17:19 18:35 02:52 01:16:07 00:35 39:10:00
    100 Lydia Felton (F) Senior 06:49:21 02:35:59 16:34 01:11 01:32:00 01:03 45:11:00
    106 Hannah Felton (F) Senior 06:05:30 02:49:59 19:48 01:59 01:35:14 01:04 51:54:00
                       
    SPRINT                  
    POS NAME CATEGORY STAR TIME FINISH TIME SWIM T1 BIKE T2 RUN
    30 Mark Walker (M) Vet 50 09:37:20 01:03:53 07:27 01:23 35:45:00 00:53 18:25
    83 Andrew Brooks (M) Vet 50 08:22:23 01:13:50 11:32 02:15 38:35:00 01:20 20:08

  • Triathlon

    2019 Pontevedra ITU Long Distance Triathlon World Championships

    Sat 4 May 2019 (Pontevedra Spain)

    The showcase event of the 2019 Pontevedra ITU Long Distance World Championships has attracted a deep list of long course specialists, vying for the world titles, across both the men’s and women’s races. The course features a 1.5km swim, 110km bike leg that surrounds the Spanish city and then finishes with a 30km run, across four laps, that tours around the renowned Lerez River.

     

    Men 55-59

     FIRST LAST SWIM T1 BIKE T2 RUN POSITION TOTAL TIME
    Geoff Pike 00:35:19 00:10:32 04:09:00 00:04:23 02:45:36 23 07:44:49

    Men 25-29

     FIRST LAST SWIM T1 BIKE T2 RUN POSITION TOTAL TIME
    Alex Garrod 00:26:12 00:04:30 03:23:41 00:01:47 02:08:36 8 06:04:44

     

  • Cross Country

    Three Forts Challenge

    Sat 4 May 2019

    Known as 'The Tough One', with 27 miles of mixed terrain and climbs of 3450 feet.

    Devil's Dyke - Chanctonbury Ring - Cissbury Ring 27.2 Miles MARATHON and 13.1 Miles HALF MARATHON

     

     

    First Name Last Name Event Race Date Pos Time  
    Gill Checkley  Three Forts Challenge Marathon 05-05-2019 114 04:45:02  

     

  • Road Race

    East Grinstead 10M

    Sat 4 May 2019 (Mid Sussex Marathon Weekend)

    Part of the MID SUSSEX MARATHON WEEKEND 2019. There are 3 races over the weekend – two 10 mile races in both East Grinstead and Haywards Heath, and the 10 kilometre in Burgess Hill. All three combine to cover a total of 26.2 miles – the distance of a marathon. Runners are are able to enter each race individually or complete all three

    Congrautations to Sarah Russell who ran all 3..

     

    Pos

    Gun Time

    Chip Time

    First Name

    Surname

    Team

    Bib#

    Category

    CatPos

    GenPos

    Gender

    261

    01:44:02

    01:43:55

    Sarah

    Russell

    Brighton Phoenix

    186

    Female Vet 50

    11

    84

    F