Results_

  • Cross Country

    The Big W

    Thu 15 Aug 2019

    Speed Order
    Name start time finish time  Time achieved
    James Lathbury 00:13:00 00:33:24 00:20:24
    Tony Rickwood 00:12:00 00:35:44 00:23:44
    Sébastian Béhuret 00:12:00 00:36:12 00:24:12
    Geoff Manns 00:11:00 00:35:34 00:24:34
    Ian Jones (guest) 00:10:00 00:35:26 00:25:26
    Paul Whelpton 00:11:00 00:36:40 00:25:40
    Will Russell 00:12:00 00:37:40 00:25:40
    Lance Bellars 00:10:00 00:36:00 00:26:00
    Erica Martin 00:10:00 00:36:23 00:26:23
    Phil Grabsky 00:10:00 00:36:40 00:26:40
    Jon Lamb 00:10:00 00:37:15 00:27:15
    Andrew Neighbour 00:10:00 00:37:40 00:27:40
    Amelia Culshaw 00:10:00 00:38:25 00:28:25
    Malcolm Kemp 00:03:00 00:37:07 00:34:07
    Andrew Haig 00:03:00 00:37:32 00:34:32
    Jon Wright 00:03:00 00:37:32 00:34:32
    Phil Hampshire 00:03:00 00:38:10 00:35:10
    Eogan McKenna 00:00:00 00:37:00 00:37:00
    Sarah Russell 00:00:00 00:38:10 00:38:10

  • Cross Country

    Black Cap Handicap

    Thu 27 Jun 2019 (Ditchling Beacon)

    Name Time Positon

     Dave Powell 29:55 

    29.55 Fastest Man

    10 Alex Cruttenden 30:34

    30.34  

    1 Daniel Simpkin 31:11

    31.11 Handicap Winner

    17 Tom Clewley 31:42

    31.42  

    3 Tim Clarke 32:03

    32.03  

    4 Tony Rickwood 32:17

    32.17  

    21 Sean Butchers 32:23

    32.23  

    16 Sebastien Behuret 32:53

    32.53  

    24 Paul Whelpton 34:56

    34.56  

    13 Jim Whitelegg 35:27

    35.27  

    19 Phil Grabsky 35:49

    35.49  

    14 Jon Lamb 35:58

    35.58  

    12 Malcolm Hughes 36:11

    36.11  

    20 Andrew Brooks 37:07

    37.07  

    6 Anna Berry 37:30

    37.3 Fastest Woman

    7 Andy Bone 37:30

    37.3 Supporting

    8 Josh Guilmaunt 37:30 

    37.3 Supporting

    15 Richard Thompson 38:06

    38.06  

    18 Chris Berry 39:04

    39.04  

    11 Andy Pumphrey 39.54

    39.54  

    5 Carol Webb 42:21  

    42.21  

    25 Amelia Culshaw 43:07 

    43.07 Accompanied Andrew

    26 Andrew Haig 46:07

    46.07  Limped home injured

    9 Jude Matthews 47:41

    47.41  

    22 Rik Taub 49:29

    49.29  

    23 Ella Grabsky 49:47

    49.47   

  • Cross Country

    Three Forts Challenge

    Sat 4 May 2019

    Known as 'The Tough One', with 27 miles of mixed terrain and climbs of 3450 feet.

    Devil's Dyke - Chanctonbury Ring - Cissbury Ring 27.2 Miles MARATHON and 13.1 Miles HALF MARATHON

     

     

    First Name Last Name Event Race Date Pos Time  
    Gill Checkley  Three Forts Challenge Marathon 05-05-2019 114 04:45:02  

     

  • Cross Country

    Sussex Schools Year 5&6 XC

    Wed 27 Mar 2019


    Year 6 Boys
     
    Name Pos 
    Corbin Bailey
    10
    Henry Stenning
    26
    Vinnie Pegley
    28
       
    Year 5 Boys
     
    Name Pos 
    Jake Pursey
    63
    Lewis Wilbey
    75
       
    Year 6 Girls
     
    Name Pos 
    Greta Hunter
    27
    Thalia Parker
    44
       
    Year 5 Girls
     
    Name Pos 
    Isabella Pulson-Jones
    42
    Iris Reily
    82

  • Cross Country

    Year 7&8 InterCounty XC

    Sat 23 Mar 2019

     


    YEAR 7 & 8 SOUTH EAST INTERCOUNTY XC 2019
         
    Year 7 boys    
    Name Pos  Time
    Raphael, Reed 33 12.54
    Matthew, Noakes 72 13 17
    George, Hendriks  82 1339
         
    Year 8 Boys    
    Name Pos  Time
    Finley Jones 50 14.25
    James Fonteyn 56 14.28
    Ravi Clark 71 14.41

     

    FULL RESULTS

  • Cross Country

    Endurance Life 10k

    Sun 17 Mar 2019

    Tough hilly coastal course.

    Pos Time Name
    2 46:00 Mark Cossey
    60 1:02:51 Alison Moore

  • Cross Country

    Moyleman

    Sun 17 Mar 2019

    Lewes AC organise this scenic off-road marathon and marathon relay event.

    Marathon

    Pos Time Name
    66 4:23:41 Andrew Pumphrey

    Relay

    Pos Time Name
    2 3:05:16 Paul Weir/Jonny McCormack

    Full results

  • Cross Country

    Inter-counties XC Champs, Loughborough

    Sat 9 Mar 2019

    There were some fine performances by our young athletes running for Sussex

     

    Under 20 Women

    14th Almi Neurker 22:15

    131st Amy Gamblin 28:02

    Both were scorers for the 12th placed team

     

    Under 17 men

    14th Leo Brewer 19:22

    Leo was first scorer for his 11th placed team

     

    Well done all

     

    Full results

  • Cross Country

    Steyning Stinger Marathon

    Sun 3 Mar 2019

    A resident Ultra runner braves the apting named Steyning Stinger

    Place First Name Last Name Time Category  Category Place
    96 Andy  Pumphrey 4.46.07 Male 55-59 8

     

    FULL RESULTS

  • Cross Country

    Year 7& 8 Sussex Schools XC Champs

    Thu 28 Feb 2019

    Full Results

    Year 7 Girls
    Elfin Sandilands 21
    Imogen Read 28
    Rosa Howie 54
    Yuuna Barra 89

    Year 7 Boys
    Raphael Reed 4
    Matthew Noakes 7
    Felix Preston 56

    Year 8 Girls
    Annalise Brown 8
    Amelia Kortens 44
    Amelie Parker 58

    Year 8 Boys
    Ravi Clark 7
    Finley Jones 9
    Jaymes Fonteyn 10
    Ben Power 20
    Finley Hawkins 49

    Congratulations to Raphael, Matthew, Annalise, Ravi, Finley Jones, Jaymes and Ben who will be competing for Sussex at the inter counties on 23rd March.

    Nicola Swanson