Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Track and Field

    Sussex Sportshall League (Worthing) - Match 2

    Sat 13 Dec 2014

    Young Phoenix athletes did it again in the Sportshall League, with 19 first places and 29 second places, and maintain a comfortable lead in the competition.

    Girls U11
    2 first places
    9 second places

    Boys U11
    8 first places
    4  second place

    Girls U13
    4 first Places
    11 second places

    Boys U13
    5 First places
    5 Second places
     
    Score after two matches:

    Phoenix 554.5

    Worthing 467

    Lewes 364.5

    Steyning 166.5

    Burgess Hill 155.5 

    Full results

  • Track and Field

    Sussex Sporthall (Worthing) League Match 1

    Sat 1 Nov 2014

    In all we had an outstanding 29 first places 25 second places

    GirlsU11
    6 first places
    6 second places

    Boys U11
    11 first laces
    1  second place

    Girls Under 13
    6 first Places
    9 second places

    Boys U13
    6 First places
    9 Second places
     
    Match score Phoenix 288 Worthing 234, Lewes 153.5 Burgess Hill 91.5 Steyning 53

    There were some great performances from Cassie Brewer Wren, Jessica Farrant, Arthur Haines,Ellis Martin Felix Sutton, Colleen Shaw, Frankie White,Ella Hodge,Remy Corder,Alex Brothwell,

    Sorry if i have missed you off for full results please go to the Sussex Athletics website

    next meet 13th December
    Come on Phoenix!

    Roy Hayward

  • Track and Field

    England Athletics U17 & U15 Championships at Bedford

    Sat 30 Aug 2014

    On August 30-31 the England Athletics U17 & U15 Championships was held at Bedford.

    Fin Bigg: bronze in the U17 400m in 49.88.
    Archie Davis: 5th in the U17 800m in 1:57.22.
    Sophie Mansfield: 6th in the U17 girls 800m in 2:14.93.
    Almi Nerurkar : 11th in the U15 1500m final with 4:50.74.
    Tara Bage: 11th but in the U17 1500m with a 5:00.81 clocking.

    http://england.athletics-uk.org/

     

  • Track and Field

    County U13s/Quadkids

    Sun 6 Jul 2014

    Phoenix Had 19 competitors at the under 13 and under 11 quadkids on Sunday 6 July

    There were medals galore:

    Wiiilam Saunders collected Gold for the high jump with 1.43m
    and also collected a bronze for the 75m with a time of !0.53
    Alex Brothwell came 4th in the 800m

    Maia Hardman collected Gold in the girls  800m 2m.28sec a medal well deserved.

    Cassie Brewer Wren collected overall gold in the under 11 quadkids girls comp Standing
    Long jump 1m98.
    75m 11.6
    Throwing the howler 23.51m
    600m 2m 14 sec.
    Overall points 215
     
    Other Phoenix  girls in quad kids
    Emily Muzio 170pts overall 20th
    Ciara Muzio 155 pts overall 25th
    Renee Bassin 139pts overall 31st
     
    Boys quads 34 competitors
    Arthur Haines 237 points overall 4th place
    James Saunders 221 points joint overall 8th place

    Roy Hayward

  • Track and Field

    Under 15 league Lewes

    Wed 2 Jul 2014

    Wednesday 2nd July saw the under 15's have the last league meet of the season at Lewes
    Again we had some great performances.the girls came 2nd in the girls match.
    The photo is of the winning non scoring realy team
    Ruby Graves,Fran White, Mia Whuitaker Jones, Lola Evans a brilliant result for them

    Track 1st
    Louisa Saunders 300m 44.6 sec (A)
    Almi Nerurkar 800m 2.35.7 (A)
    Holly Luscombe 1500 5.43 PB (A)

    2nd
    100m
    Amber Stride 14.0 (A)
    Lottie Buttle 14.4 (B)

    Issie Whitelegg 800m  2.55 (B)

    3rd
    Amber Stride 200m 30.0 (A)

    Relay 4x1 3rd 57.4
    Non Scoring relay 1 1st 60.4    2 3rd 63.9

    Field 1st
    Marina Reid Martin  Long Jump 4.88m (A)
    Tara May HighJump 1.30m (B)

    2nd
    Javelin Mia Whitaker Jones 16.5 PB (A)
    Long Jump Lola Evans 3.74m (B)

    Discus
    Anna Berry 12.29m 4th(A)
    Connie Jankowski 5.26 4th (B)

    Non Scoring Anna Berry 800m 1st 2.48sec
                      Connie Jankowski 2nd 2.58sec
                      Ruby Graves 100 1st 14.9sec
                      Francesca White 2nd Long Jump 3.57

    Boys team
    Liam Jenman  100m 2nd 12.9 (A)  200m 26.4 4th
    Charlie Warren 800m 2.20sec 1st (B)
    Fenton Bingham 800 2.30sec (A) 3rd
    Jack Etherton 4.54sec 2nd (A) 1500m
    William Saunders 4.40m Long Jump (A) 3rd

    Well done everyone
    Roy Hayward

  • Track and Field

    Sussex T&F Champs

    Sat 24 May 2014

    Phoenix finalists were as follows:

    U15 G
    1500M (a) Charlotte Mathews 5th 5:31.1
    Long jump Marina Reid Martin 1st 5:23M

    U17 W
    800M (a) Tara Bage 7th 2:32.7  Scarlett Springett 10th 2:41:7

    U20 W
    800M (b) Nicole Allen 2nd 2:23.1

    U13 B
    Minithon William Saunders 3rd 55pts

    U15 B
    800M (a) Fenton Bingham 7th 21:29.2
    800M (b) Jack Etherton 7th 2:29.7

    U17 M
    400M (b) Finlay Bigg 1st 51.5
    800M (a) Harry Swindells 3rd 2:07:10  Oliver Johnson 7th 2:11:1
    1500M Archie Davis 1st 4:14.9  Toby Lewis 3rd 4:27:4

    U20 M
    400M Sam Kitchen 3rd 53.2  Reuben Selby 4th 53:3  Oliver Springett 5th 54.9  Ryan Elson 6th 56.6
    800M Spencer Thomas 1st 1:56.7  Dan Eeles 3rd 2:01.0
    1500M Jake Alger 2nd 4:13.6  Dan Eeles 3rd 4:15.4

    Senior M
    400M (b) Dan Stepney 4th 50.3
    500M (a) Ross Skelton 1st 14:56.9  Josh Guilmant 2nd 14:57.2

    Full results

  • Track and Field

    Brighton Phoenix Open/BMC Races

    Wed 14 May 2014

    On a lovely evening, this was a great success with full entries for all races.

    Phoenix was well represented and there were many fine performances. Phoenix race winners were all junior athletes –  Rudi Spray, Fenton Bingham, Max Andrews and Finlay Bigg.

    Full results can be found here.

  • Track and Field

    Haywards Heath Harriers Open Athletics Meeting

    Thu 1 May 2014

    R1 U11 60m  
    2nd Cassie Brewer-Wren 9.4
    R7 U13 75m  
    5th Ellie Hedgecock-Grant 11.9
    R11 U13 75m  
    1st William Saunders 10.7
    R12 U15 100m  
    3rd Amber Stride 14.3
    R13 U15 100m  
    4th Louise Saunders 13.9
    R14 U15 100m  
    3rd Comeron Hardman 13.4
    R22 U11 150m
    2nd Beatrix Dalley 25.1
    R23 U11 150m  
    4th Cassie Brewer-Wren 24.1
    6th  Mia Edwards 25.5
    R27 U13 150m  
    6th Ellie Hedgecock-grant 24.5
    R31 U15 200m  
    5th Lizzie Whitelegg 30.8
    R32 U15 200m  
    2nd Louisa Saunders  28.3
    3rd Amber Stride 29.6
    R33 U15 200m  
    3rd Cameron Hardman 28.2
    4th Sampson Bingham 28.8
    R37 U11 600m  
    1st Millie Dickson 1:58.1
    2nd Emily Muzio 2:07.5
    6th Mia Edwards 2:15.2
    8th Beatrix Dalley 2:15.7
    9th Ciara Muzio 2:16.4
    R39 U13 600m  
    1st Maia Hardman 1:51.5
    3rd Saorise McGuiness 1:57.3
    R41 1 Mile  
    12th Jim Whitelegg 5:29.8
    R34 U15 800m  
    1st Almi Nerurkar 2:25.0
    7th Fenton Bingtham 2:30.6
    R45 800m U20  
    1st  Jake Alger 1:57.7
    3rd Daniel Beles 1:58.2
    13th Reuben Hoyte (U17) 2:17.7
    14th Murt Hoyte (SM) 2:20.0
    LJ U11  
    5th  Mia Dickson 3.22m
    LJ U13  
    3rd Ellie Hedgecock-Grant 3.57m
    LJ U15  
    1st M Reid Martin 5.14m
    5th L Evans 3.93m
    LJ U13  
    1st  William Saunders 4.38

    Full Results

  • Track and Field

    Tom Lintern Medal Meeting

    Sun 20 Apr 2014

    Well done to all Phoenix menbers competeing at the Tom Lintern Medal Meeting. There were a few competitors finishing in the top three that are highlighted below

    1500m U13B  
    5th Charlie Cloke 05:15.83
    1500m U20M  
    1st  Billy Whilte 04:10.66
    5th Reuben Hoyte (U17M) 04:33.85
    75m U11G R4  
    1st Cassie Brewer-Wren 11.57
    200m U20M R2  
    6th Max Anderws 27.97
    200m U15B R7  
    3rd Cameron Hardman

    27.53

    200m U15G R9  
    4th Louisa Saunders 27.95
    600m U11G R2  
    4th Emily Muzio 02:10.96
    9th Keira Muzio 02:18.04
    400m U20M R1  
    1st Sam Kitchen 53.15
    2nd Oliver Springlett 54.94
    4th Ryan Elson 56.43
    150m U11G R2  
    3rd Cassie Brewer-Wren 24.78
    100m U15G R6  
    4th  Louisa Sanders 14.05
    100m U13B R10  
    1st William Sanders 14.56
    800m U13G R2  
    1st Maia Hardman 02:37.20
    800m U20M R4  
    3rd Danial Eeles 01:59.45
    4th Will Durkin 01:59.62
    7th Oliver Springlett 02:06:58
    800m U17M + U17W  
    6th Harry Swindells 02:14.96
    10th Scarlett Springett 02:46.16
    3000m SM + U17M  
    2nd Reuben Hoyte (U17M) 09:44.12
    LJ U13M  
    3rd  William Sanders 04.04M
    LJ U13G  
    11th Francesca White 03.39M
    LJ U11G  
    1st  Cassie Brewer-Wren 03.47

    Full Results

  • Track and Field

    Sussex Indoor Championships

    Sat 15 Feb 2014

    4 Athletes from Phoenix competed on Saturday 15th Feb in the Sussex Indoor Championship. 

    Maina Reid-Martin had a great jump and achieved a new PB

    Long Jump    
    U13 Girls    
    Ella Hodge 5th 3.70
    Colleen Shaw 8th 3.27
    Alanah-Olivia Harding 9th 3.25
    U15 Girls    
    Marina Reid-Martin 1st 5.09
    60m GU13 Heat1    
    Alanah-Olivia Harding 4th 10.18
    60m GU13 Heat3    
    Colleen Shaw 3rd 9.42
    Ella Hodge 4th 9.52
    60m GU13 Final1    
    Ella Hodge  5th 9.51
    60m Gu13 Final2    
    Colleen Shaw 5th 9.55

    Full Results

    News Report and photos

  • Track and Field

    Sussex Sport Hall League Match 2

    Sat 25 Jan 2014

    Great performances from the Phoenix youngsters finishing 2nd overall in the Sussex Sport Hall League Match 2. They narrowly missed out on 1st by 5.5 points! 

    U11 Girls - 2nd overall, total points 46

    Event Cat Pos Name Result
    1 Lap Race A 2nd Milly Dickson 13.5
      B 1st Rachel Shard 12.8
      C 2nd Lydia Whitworth 13.5
    6 Lap Parlauf   1st Milly Dickson & 1:23.6
          Rachel Shard  
    1 Lap Hurdles A 2nd Mia Edwards 15.0
      B 3rd Josie Croucher 15.5
    4x 1 Relay   2nd Phoneix 56.5
    Standing LJ A 3rd Rachel Shard 1.9m
      B 1st Rachel Berry  1.85m
    Vertical Jump A 3rd Josie Croucher  36cm

    B 2nd Rachel Berry  36cm
    Speed Bounce A 2nd Eloise Nichol 46
      B 2nd Josie Croucher 42

    U11 Boys - 2nd overall, total points 48.5

    Event  Cat Pos Name Result
    1 Lap Race A 1st Alex Brothwell 12.9
      B 2nd James Saunders 13.1
      C 2nd Harvey Walters 14.4
    6 Lap Parlauf   2nd Alex Brothwell & 1:22.8
          Eimhin Wellings  
    1 Lap Hurdles A 2nd Will Croucher 14.3
      B 1st James Sauders  14.1
    4x 1 Lap Relay   2nd Phoenix 52.9
    Standing LJ A 2nd James Saunders 1.95m
      B 2nd Will Croucher  1.8m
    Vertical Jump A 2nd Will Croucher 35cm
      B 2nd Harvey Walters 35cm
    Speed Bounce A 1st Eimhin Wellings 47
      B 1st Diarmaid Shinn 45

    U13 Girls - =1st overall, total points 58

    Event Cat Pos Name Result
    6 Lap Race A 1st Holly Luscombe 1:23.0
      B 1st Mia Whitaker Jones 1:28.0
    2 Lap Race A 2nd Louisa Saunders 24.5
      B 1st Esme Whitworth 25.0
      C 1st Holly Luscombe 25.7
    8 Lap Parlauf   1st Isabel Whitelegg & 1:45.3
          Lola Evans   
    2 Lap Hurdles A 2nd Esme Whitworth 29.2
      B 3rd Ella Hodge 30.3
    4x 2 Relay   1st  Phoenix  1:40.1
    Standing LJ A 1st Lola Evans 2.15m
      B 2nd Collean Shaw 1.8m
    Vertial Jump A 3rd Maia Hardman 41cm
      B 2nd Ella Hodge 41cn
    Speed Bounce A 2nd Maia Hardman 66
      B 2nd Collean Shaw  64

    U13 Boys - 1st Overall, total points 62

    Event  Cat Pos Name Result
    6 Lap Race A 1st Fenton Bingham 1:22.7
      B 1st Joel Luscombe 1:26.9
    2 Lap Race A 1st William Saunders 23.7
      B 2nd Asier Barnett 25.0
      C 1st Murdo McLafferty  24.8
    8 Lap Parlauf   2nd Fenton Bingam & 1:48.2
          Joel Luscombe  
    2 Lap Hurdles A 1st Herbie Hocking 27.2
      B 2nd Deaglan Shinn 29.2
    4x 2 Lap Relay
    1st Phoenix  1:38.6
    Standing LJ A 1st William Saunders  2.4m
      B 1st Murdo Mclafferty 2.2m
    Vertial Jump A 1st Fenton Bingam 56cm
      B 1st Herbie Hocking  44cm
    Speed Bounce  A 2nd Herbie Hocking  66
      B 2nd William Saunders 64

    Full results 

  • Track and Field

    Lee Valley U13/15 Open

    Sat 11 Jan 2014

    Willam Saunders achieved a personal best jumping a massive 4m30! All three jumps were over the 4m mark. This jumps has left William ranked 6th in the country and 1st in East Sussex! 

    60m Boys

    Name Time  
    William Saunders 8.57  

    60m Girls

    Name Time
    Colleen Shaw 9.84

    200m Girls

    Name Time
    Saorise Mcguiness 33.14
    Alanah Harding 35.34

    800m Girls

    Pos Name  Time
    9th Saorise Mcguiness 2:54

    200m U15 Girls

    Name Time
    Louisa Saunders 8.97

    200m U15 Girls

    Name Time
    Louisa Saunders 29.81


  • Track and Field

    Sussex Sport Hall League Match 1

    Sat 2 Nov 2013

    Phoenix’s U13 and U11 Teams were victorious in the first match of the Sportshall season on November 2nd at Lancing Leisure Centre.

    Phoenix were a clear 13.5 points ahead of close rivals Worthing in the Overall Match Score with each team - U13 Boys, U13 Girls, U11 Boys and U11 Girls - all winning their individual groups.

    Full Results

    U11 Girls Name Place Result

    1 Lap Race A

    Milly Dickson 1st 13.4
                    B Rachel Shard 1st 13.5
                    C Rachel Berry 3rd 14.2
    6 Lap Paralauf Milly Dickson 1st 01:27.3
      Rachel Shard    
    1 Lap Hurdles A Tegan Corder 2nd 15.3
                        B Mia Edwards 1st 14.4
    4x 1 Lap Relay Phoenix 3rd 56.8
    Standing LJ A Rachel Shard 2nd  1.95m
                     B Rachel Berry 2nd 1.75
    Vertical Jump A Josie Croucher 3rd 38
                       B Ciara Muzio 4th 24
    Speed Bounce A Tegan Corder 2nd 66
                         B Rachel Berry 3rd  49

    U11 Boys Name Place Result
    1 Lap Race A Alex Brothwell 1st 13.0
                    B James Saunders 2nd 13.1
                    C Fred Dickson 3rd 14.8
    6 Lap Paralauf Alex Brothwell 2nd 01:24.5
      Will Croucher    
    1 Lap Hurdles A Alex Brothwell 2nd 14.3
                        B Will Croucher 1st 14.9
    4x 1 Lap Relay Phoenix 1st 54.9
    Vertical Jump A James Saunders 1st 1.85
                       B Fred Dickson 2nd 1.6
    Vertical Jump A Will Croucher 3rd 36
                       B Harvey Walters 3rd 34
    Speed Bounce A Alex Brothwell 4th 48

    U13 Girls Name Place Result
    6 Lap Race A Hannah Williams 1st 01:26.9
                    A Mia Whitaker-Jones 2nd 01:27.0
                    B Isabel Whitelegg 1st 01:28.5
    2 Lap Race A Louisa Saunders 1st 24.7
                    B Alice Wolfenden 3rd 27.4
                    C Ellie Jane Grant 2nd 26.5
    8 Lap Paralauf Isabel Whitelegg 2nd 01:48.2
      Lola Evens    
    2 Lap Hurdles A Mia Hardman 3rd 29.6
                        B Florence Wells  2nd 30.5
    4x 2 Lap Relay Phoenix 2nd 01:42.5
    Standing LJ A Lola Evans 1st 2.20m
                     B Maddie Marinko  2nd 1.95m
    Vertical Jump A Maddy Marinko 4th 45
                       B Ella Hodge 3rd 38
    Speed Bounce A Colleen Smith 3rd 62
                      B Louise Saunders  3rd 56
    U13 Boys Name Place Result
    6 Lap Race A Asier Barnett 1st 01:23.5
                    B Fenton Bingham 1st 01:29.0
    2 Lap Race A Will Saunders 2nd 23.8
                    B Miles Jamie 3rd 28.7
                    C Murdo McClafferty 2nd 25.3
    8 Lap Paralauf Fenton Bingham 1st 01:47.1
      Finn Grout    
    2 Lap Hurdles A Fenton Bingham 2nd 27.1
                        B Herbie Hockling  1st 28.0
    4x 2 Lap Relay Phoenix 2nd 01:43.8
    Vertical Jump A William Saunders 1st 2.35
                       B Murdo McClafferty 1st 2.15
    Vertical Jump A Fenton Bingham 1st 55
                      B Finn Anderson 1st 40
    Speed Bounce A William Sanders  2nd 68
                        B Murdo McClafferty 1st 60

  • Track and Field

    Lee Valley Minithon

    Sun 6 Oct 2013

    Maia Hardman takes Silver with her overall performance at the Lee Valley Minithon! She also managed to set herself two new PB's and a new SB narrowly missing her previous PB by 0.1s. 

    Event OA Pos Name Time  
    U13 60m 19th Maia Hardman 9.5 SB
    U13 200m 12th Maia Hardman 32.2 PB
    U13 600m 15th Maia Hardman 02:08.3 PB

    Full Results

  • Track and Field

    Sussex U15 League

    Fri 6 Sep 2013

    It seems like Cameron Hardman wanted to take on the U15 League by himself over the weekend competing in 4 events. Congratulations to Marina Reid Martin mananged to finish 1st in the Long Jump A with a distance of 4.77m. 

    9th 100m A Cameron Hardman 14.1
    4th 800m A Harry Swindells  2:24.0
    9th 200m A Cameron Hardman 28.3
    8th 1500m A Jack Etherton 5:12.7
    9th Discus A Cameron Hardman 17.27m
    10th Long Jump Cameron Hardman 3.32m
    8th 100m A Louisa Saunders 14.2
    5th 200m A Marina Reid Martin 28.3
    6th  200m B Anna Jones 30.6
    8th 300m A Ella Grabsky 50.1
    5th 800m A Ateya Marchall 2:44.7
    3th 1500m A Chloe Watson 5:33.3
    2nd 1500m B Charlotte Matthews 3:37.1
    1st  Long Jump A Marina Reid Martin 4.77m
    5th Long Jump B Lola Evans 3.62m
    9th Shot A Leah Sing 4.99m
    9th Discus A Leah Sing 12.65m
    7th High Jump A Ateya Marshall 1.30m
    6th High Jump B Tara May 1.15m 
    9th Javelin Ella Grabsky 9.89m
    7th 4x 100m Phoenix 57.4

    Full Results

  • Track and Field

    Sussex U13 League Final

    Sun 1 Sep 2013

    Well done to all Phoenix athletes who traveled up to Crawley for the Sussex U13 League Final. Phoenix finished 8th overall.

    Boys      
    75m A 6th William Saunders 10.8
    150m A 7th Asier Barnet

    23.7

    600m A 4th Charlie Warren 1:51.5
    1000m A 9th Joel Luscombe 3:57:5
    4x100m 7th Phoenix 61.1
    Long Jump B 6th James Saunders 3.08m
    Javelin A 8th Charlie Warren 12.15m
    Javelin B 7th Joel Luscombe 9.75m
    Girls      
    75m A 4th Louisa Saunders  10.8
    75m B 5th Ruby Graves 11.5
    150m A 4th Louisa Saunders  21.1
    150m B 5th Maia Hardman 23.5
    600m A 4th Isabel Whitelegg 2:01.0
    600m B 4th Mia Whitaker-Jones 2:00.9
    1000m A 1st Almi Nerurkar 3:22.0
    1000m B 2nd Holly Luscombe 3:45.7
    70m HDLS A 9th Almi Nerurkar 16.4
    4x100m A 6th Phoenix 59.6
    4x100m B 6th Phoenix 63.9
    Long Jump A 8th Ruby Graves 2.97m
    Long Jump B 7th Kate Grandlund 2.83m
    Shot 7th Isabella Rowney 4.03m
    Discus A 8th Maia Hardman 10.29m
    Javelin A 6th Mia Whitaker-Jones 13.61m
    Javelin B 5th Esma Whitworth 9.59m

    Full Results

  • Track and Field

    Tom Linter Open Medal Meeting

    Mon 26 Aug 2013

    My apologies for getting these results up so late! Many podium finished for our up and coming Phoenix athletes. Billy White and Eloise Walker finishing in 1st in the 400m and Shot/Javelin. 

    75m R2 U11B James Saunders 2nd 11.65
    200m R16 U13G Louisa Saunders 2nd

    28.71

    200m R16 U13G Katie Jones 3rd 30.55
    600m R2 U13G Emily Muzio 7th 2:16.61
    600m R2 U13G Ciara Muzio 13th 2:25.18
    1500m R3 U15B Reuben Hoyte 3rd 4:48.68
    1500m R4 U20M Oliver Springgett 5th 4:34.16
    400m U17M Billy White 1st 53.13
    100m R4 U13B William Saunders 4th 14.34
    100m R15 U13G Louisa Saunders 2nd 14.25
    800m R3 U15B Harry Swindells 3rd 2:19.01
    800m R4 U15G Scarlett Springett 7th 2:50.56
    800m R5 U17M Samuel Kitchen 6th 2:05.56
    Long Jump U13B William Saunders 5th 4.17m
    Shot U13G Eloise Walker 1st 9.91m
    Javelin U13G Eloise Walker 1st 34.18m
    Long Jump U11B James Saunders 10th 3.27m

    Full results

  • Track and Field

    Sussex U13 League Eastbourne

    Wed 24 Jul 2013

    Well done to everyone who competed in the Sussex U13 Seague over in Eastbourne. William Saunders finished joint 1st in the 75m for the boys and Louisa Saunders, Holly Luscombe, and Naomi Fontyn finished 1st in their events for the girls. 

    Boys      
    Long Jump A 3rd William Saunders 3.65m
    75m A 1st William Saunders 10.7
    75m B 2nd Asier Barnett 11.5
    600m A 3rd Charlie Warren 01:50.9
    150m A 3rd Asier Barnett 23.3
    Girls      
    Javelin A 2nd Holly Luscombe 8.72m
    Javelin B 3rd Isabell Whitelegg 6.19m
    Long Jump A 4th Kate Granlund 3.29m
    Long Jump B 3rd Isabell Rowney 3.26m
    Discus A 2nd Freya Moss 11.33m
    Discus B 2nd Rosie Cornwell 9.31m
    Shot A  3rd Freya Moss 5.26m
    Shot B 3rd Rosie Cornwell 4.5m
    75m A 1st Louisa Saunders 10.5
    600m A 2nd Isabell Whitelegg 01:53.1
    600m B 1st Holly Luscombe 02:01.4
    150m A 2nd Louisa Saunders 21.8
    150m B 2nd Kate Granlund 25.7
    1000m A 1st Naomi Fontyn 03:13.7
    1000m B 2nd Connie Jankowski 03:57.0
    4x 100m Relay 2nd Phoenix 63.0

    Full Results

  • Track and Field

    EuroU23 Championship

    Sun 14 Jul 2013

    Congratulations to Charlie Grice who came 2nd in the 1500m EuroU23 Championship with a time of 3:44.41. He qualified with a time of 3:42.95 the day before. 

    Full Results

  • Track and Field

    Under 13 Track & Field Championships at Brighton

    Sun 7 Jul 2013

    On a very warm day Brighton Phoenix had 21 competitors in the county under 13 championships at Withdean
    Winning 1 Gold and 2 silver also there were a lot of PB'S anfd for the first time we entered a girls 4x100 relay

    We had a fantastic day well done all.

    1,200m
    Gold Almi Nerurkar 3.51.37
    Silver Naomi Fontyn 3.53.55

    Long jump
    Silver Lola Evans 4.17m

    75m
    William Saunders Heat 10.46 PB
                               Final  10.89 7th

    150m
    William Saunders Heat  21.28 PB
    Owen May           Heat  21.24.
                               Final  21.68 8th

    Maia Hardman    H 22.17
                              F 22.16 7th PB


    Girls 4x100 Relay 5th out of 11th
    Mary Watts, Mia Whitikar Jones, Lola Evans and Almi Nerurkar.

    Long Jump
    William Saunders 4.10m 10th
    Ella Hodge 3.06 20th
    Alice Evans 3.04m  21st

    Javelin
    Mia Whitaker-Jones 9.25m 7th

    See all the results here

    Will give the quadkids results when we have them

  • Track and Field

    BMC Watford Grand Prix

    Sun 30 Jun 2013

    A fantastic performance from Josh Guilmant winning the BMC 5000m Mens C event in a storming time of 14:36.4!

    Event Position Name  Time

    800m C

    5th Daniel Stepney 01:52.67
    1500m C 11th Robbie Fitzgibbon U20 03:49.46
    5000m C 1st Josh Guilmant 14:36.4

    Full Results

    News Story 

  • Track and Field

    Under 13 League East Division

    Wed 26 Jun 2013

    Well done to the U13 Phoenix members who travelled to Lewes to complete in the Under 13 League East Division. Some highlights are William Saunders finishing 1st in the Boys B Long Jump, Louisa Sanders in the Girls A 75m, Almi Neruaker in the Girls A 1000m (21seconds ahead of 2nd!!), and Naomi Fontyn in the Girls B 1000m. 

    Event Position Name Time/Distance
    Boys A 75m 3rd William Saunders 11.0s
    Boys B 75m 3rd Tody Cooper 12.3s
    Boys A 150m 2nd Owen May 21.3s
    Boys A 600m 4th Charlie Warren 2m10.3s
    Boys A Long Jump 3rd Owen May 3.84m
    Boys B Long Jump 1st William Saunders 3.82m
    Boys 4x100m 4th Phoenix 62.5s
    Girls A 75m 1st  Louisa Saunders 10.7s
    Girls B 75m 2nd Mary Watts 11.6s
    Girls A 150m 2nd Louisa Saunders 21.3s
    Girls B 150m 3rd  Kate Granlund 25.4s
    Girls A 600m 3rd Lzzie Whitelegg 1m59.0s
    Girls B 600m 2nd Mia Whittaaker Jones 2m03.3s
    Girls A 1000m 1st Almi Nerurakar 3m09.3s
    Girls B 1000m 1st  Naomi Fontyn 3m12.8s
    Girls A 70mH 2nd  Almi Nerurakar 13.7s
    Girls A Long Jump  2nd Lola Evans 3.94m
    Girls B Long Jump 2nd Francesca White 3.34m
    Girls A Shot Putt 3rd Freya Moss 5.60m
    Girls B Shot Putt 3rd Maya Hardman 4.29m
    Girls A Discus 2nd Freya Moss 13.09m
    Girls B Discus 2nd Maya Hardman 10.36m
    Girls A Javelin 2nd Mia Whittaker Jones 8.44m
    Girls B Javelin 2nd Lzzie Whitelegg 6.05m
    Girls 4x100m 2nd Phoenix 59.7m

    Full Results

    News Story

  • Track and Field

    Under 15 league meet at Eastbourne

    Wed 12 Jun 2013

    A team of 8 braved the abysmal driving rain and wind (with no cover available!) Well done to all.
     
    BOYS
    Cameron Hardman  100m 5th 14.3sec
                                     200m 5th 30.1sec
     
    GIRLS
    Lottie Bentham      100m 5th 15.2sec A string
     
    Ateya Marshall      800m 2nd 2.53 .7 B string
    Tara May              800m 5th 3.16.0   A string
     
    Chloe Watson      1500m 2nd 5.34.0 A string
     
    Marina Reid Martin Long Jump 2nd 4.79m  A string
    Anna Lewes      Long Jump 2nd  3.86m B string
     
    Leah Singh         Discus 2nd 14.42m  A string
                             Shot 5th 5.14m A string 
     
    High Jump was cancelled due to adverse weather conditions

    Roy Hayward
    Team Manager

     

  • Track and Field

    Sussex Schools T&F Champs

    Sat 8 Jun 2013

    Cilly conditions at the Crawley K2 arena but some first rate performances by Phoenix athletes with our boys taking all the 800m titles

    Jun Boys
    800m
    1st Archie Davis

    1500m
    6. Marcus Law
    7. Reuben Hoyte

    Inter Boys
    400m
    1. Finn Bigg
    2. Sam Kitchen

    800m
    1. Spencer Thomas
    2. Billy White

    1500m
    2. Jake Algar

    Sen Boys
    800m
    1. Will Durkin

    1500m
    1. Robbie Fitzgibbon

    Jun Girls
    Long Jump
    1. Marina Reid Martin (4.95m)
    Marina added this title to her County Indoor Title back in February 2013

    Sen Girls 300m
    1. Megan Bradford

    Full results

  • Track and Field

    Sussex Track and Field Championships

    Sat 25 May 2013

    
    
    Well done to everyone who tuck part in the Sussex Track and Field Championships! Many Phoenix Menbers finished 1st in their races including Rachael Phelps - 800m, Arche Davis - 800m and 1500m, Finley Bigg - 400m, Spencer Thomas - 800m and 1500m and finally Josh Guilmant in the 5000m. 
    U15 Girls 800m b 10th Scarlett Springett 02:43.9
      1500m a 5th  Charlotte Matthews 05:31.1
        8th Scarlett Springett 06:00.7
     
         
    U20 Girls 100m a 3rd Charlotte Makepeace 13.6
      200m b 4th Charlotte Makepeace 28.8
      3000m a 2nd Megan Bradford 11:02.5
     
         
    Senior Women 800m a 1st Rachael Phelps 02:25.0
     
         
    U15 Boys 800m a 1st  Arche Davis 02.03.0
        8th Harry Swindells 02:17.3
      1500m a 1st Arche Davis 04:28.5
             
    U17 Boys 400m b 1st Finley Bigg 51.6
        2nd Samuel Kitchen 51.8
        3rd Billy White 52.1
      800m a 1st Spencer Thomas  01:55.8
        2nd Billy White 01:57.5
        4th  Samuel Kitchen  02:02.1
        5th  Jake Alger 02:06.0
      1500m b 1st  Spencer Thomas  04:02.1
        5th  Jake Alger  04:18.2
      Long Jump 3rd Finley Bigg 5.57m
             
    U20 Boys 800m a 6th  Oliver Springlett 02:10.3
        7th Keith Alger 02:13.6
      1500m b 7th Oliver Springlett 04:30.0
      5000m a 2nd Will Thompson 17:42.9
             
    Senior Men 5000m a 1st Josh Guilmant  15:02.8
        6th Darryl Hards 15:27.2
        11th  James Atkinson 17:13.7

  • Track and Field

    Sussex U13 League

    Wed 15 May 2013

     

    Wednesday 15th  May was the first league meet of the Sussex Under 13 Athletics Competition 2013 held at Lewes Leisure Centre. The weather was warm, not like the day before of rain. We had a fantastic turn-out of families to support our team, we took 26 girls to this meet which is the most we have ever taken. We were able to enter 5 girls’ relay teams. We also took a boys team of 7.
    Both teams did extremely well finishing 3rd overall on the evening and we had 2 event on the night. Izzy Whitelegg in the 600m (01:58.7) and Owen May with the 150m (21.30).
    Event  Position Name Result
    Boys A 75m 2nd William Saunders 11.10
    Boys B 75m 3rd Asier Barnett 12.20
    Boys A 150m 1st Owen May 21.30
    Boys B 150m 3rd Asier Barnett 24.00
    Boys A 600m 4th Charlie Warren 01:54.8
    Boys B 600m 4th Zac Eblourne 02:06.5
    Boys A 1000m 4th Charlie Cloke 03:35.1
    Boys B 1000m 4th Joel Luscombe 03:48.6
    Boys A Long Jump 4th William Saunders 3.59m
    Boys B Long Jump 2nd Owen May 3.58m
    Boys 4x100m 3rd Phoenix 01:01.3
    Girls A 75m 2nd Louisa Sanders  10.80
    Girls B 75m 2nd  Mary Watts 11.80
    Girls A 150m 2nd Louisa Sanders 22.00
    Girls B 150m 3rd  Kate Granlund 25.40
    Girls A 600m 3rd Naomi Fontyn  01:50.8
    Girls B 600m 1st  Izzy Whiteleg 01:58.7
    Girls A 1000m 2nd Almi Neruakar 03:15.1
    Gilrs A 70mH 2nd Almi Neruakar 16.60
    Girls A High Jump 3rd Madelenie Marinko 1.00m
    Girls A Long Jump 2nd Lola Evans 3.83m
    Girls B Long Jump 4th  Madelenie Marinko 3.17m
    Girls A Shot Putt 3rd Freya Moss 5.55m
    Girls B Shot Putt 2nd Maia Hardmann 4.48m
    Girls A Discus 3rd  Moona Shouli 9.03m
    Girls B Discus 2nd Rosie Cornwell 9.01m
    Girls A Javelin 3rd Mia Whitiker Jones 10.16
    Girls B Javelin 2nd Esme Whitworth 8.58,
    Girls 4x100 relay 2nd Phoenix 01:01.10

     

  • Track and Field

    Brighton Phoenix Open/BMC races

    Wed 8 May 2013

    Some fantastic competing was seen at the Phoenix Open Track Meeting at Withdean Stadium, May 8th. Athletes of all ages competed in events from 100 metres, 800 metres, 1500 metres, 3 km and steeplechase runs to standing long jump and long jump.

    Phoenix was out in force with record numbers of runners in the junior races.
    In the closed 100m Sophia Warner narrowly missed the qualifying time for the World Para Athletics Championships with what was still a great run.
    In the very competitive 800 metre BMCA race Matt Favers showed great ability to accelerate at pace in the last 50 metres to win.

    Yet further success, in the form of personal bests, was seen for Billy White in the A race and Spencer Thomas looking good to win the B. And there was yet another outstanding front run by Almi Nerurkar in the under 13 girls 800 metres.

    Full results

  • Track and Field

    HAYWARDS HEATH HARRIERS OPEN TRACK & FIELD MEETING

    Thu 25 Apr 2013

    Belated results up from the Haywards Heath Harriers Open! Many great results for Phoenix members with podium finishes in quite a few races. Congratulations to William Saunders finishing 1st in the 60m and 150m and Robbie Fitzgibbon who won the Mile race and brought the trophy back to Phoenix yet again! Other members who finished first were Ellie Hedgecock (150m), Izzie Whitelegg (600m), and Billy White (800m). A link to the full results is at the bottom of the table.

    60m      
    Girls 9/10


    Race 2 2nd Francesca White 10.0
      4th Pia Lewis 10.5
    Race 3 4th Alanah Harding  10.3
      5th Ellie Hedgecock Grant 10.3
    Boys 9/10
     
    Race 2 1st William Saunders 9.1
    Race 3 5th  Goerge Cooper 10.4
    75m      
    Girls U13      
    Race 2 6th  Louise Saunders  12.8
    Race 3 3rd Madeline Marinka 12.7
      4th Ella Hodge 12.8
      5th Isabella Rowney 13.1
    Race 4 3rd Maia Hardman 12.3
    100m      
    Girls U15      
    Race 1 5th Lottie Buttle 15.4
    Boys U15      
    Race 1 3rd Cameron Hardman 14.5
    Girls U17/U20/SW      
      3rd Charlotte Makepeace (U20) 14.0
    150m      
    Girls 9/10      
    Race 2 3rd Pia Lewis 26.7
    Race 3 1st Ellie Hedgecock-Grant 25.7
      2nd Alanah Harding 25.7
    Boys 9/10      
    Race 1 4th Toby Cooper 24.4
    Race 2 1st William Saunders  22.3
    Race 3 3rd Charlie Cloke 25.0
    Girls U13      
    Race 1 5th  Ella Hodge 25.2
    Race 2 4th Maia Hardman 24.6
    200m      
    Girls U15      
    Race 1 5th  Lottie Buttle 32.4
    Boys U15/U17 4th Cameron Hardman (U15) 29.5
    600m      
    Girls 9/10 3rd Alanah Harding 2:11.8
      7th Pai Lewis 2:16.9
      8th Francesca White 2:22.0
      9th Ellie Hedgecock Grant 2:22.0
    Boys 9/10 6th Alex Brothwell 1:59.6
      8th Toby Cooper 2:05.6
      10th Charlie Cloke 2:07.4
    Girls U13 1st Izzie Whitelegg 1:58.7
      6th Lola Evans 2:03.3
      12th Isabella Rowney 2:09.5
      14th Ella Hodge 2:10.5
    800m      
    Girls U15 10th Ateya Marshall 2:48.9
    Boys U17/U20/SM 1st Billy White (SM) 1:57.9
      3rd Archie Davis (U17) 2:04.8
      6th Ryan Elson (20) 2:10.4
    Mile      
    SEN Men 1st Robbie Fitzgibbon (U20) 4:17.1
    Long Jump      
    Girls 9/10 3rd Francesca White 3m36
      5th Ellie Hedgecock 3m23
      10th Pia Lewis 2m75
      14th Alanah Harding 2m54
    Girls U13 2nd Lola Evans 3m65
      7th Madeline Marinka 3m17
      15th Ella Hodge 2m77
    Boys 9/10 2nd William Saunders 3m78
    Girls U15/U17/U20/SW 15th Ateya Marshall (u15) 3m51
      16th Leah Singh (U15) 3m48
    Shot      
    Girls U13/U15/U17/U20/SW   Leah Singh (U15) 5m05
        Maia Hardman (U13) 4m42
        Isabella Rowney (U13) 3m76

    Full Results

  • Track and Field

    U13 league (3) Eastbourne

    Wed 25 Jul 2012

    30 athletes took part in the 3rd league meet of the Under 13 league at Eastbourne.
    A fantastic turnout.

    Track results

    1st placings
    600m        Naomi Fonteyn A
    70m Hurdles    Anna Lewis  B
     
    2nd placings
    75m          Louisa Saunders A
                     Daisy Reuby B
    150m         Marina Reid Martin A
    4x100 Relay      Daisy Reuby, Anna Lewis, Elorah Mann, Marina Reid Martin
    1000m         Chloe Watson B
     
    Field results

    1st placing
    Long Jump    Anna Lewis 3.89m B
     
    2nd placings
    Long Jump    Marina Reid Martin 4.09 A
    High Jump    Tara May
    Shot Put       Freya Moss
    Discus          Leah Singh
     
    There were only three boys turned up for this meeting.
    Charlie Watts won his 600m race and came 4th in long jump
    Tom Jupp came 4th in the 150m and 5th in the 1000m
    William Saunders won his non scoring race of 75m.
    Come on you boys!

    A= A string B= Bstring
     
    Well done to all those who took part and thanks to those parents who have helped at the League meets.
    Now for the finals.

    Full results

  • Track and Field

    U13 Sussex Champs and Quad Kids

    Sun 1 Jul 2012

    U13 Sussex Champs and Quad Kids

    Results
    Girls 1200.
    2nd Naomi Fontyn 4.11.30
    3rd Almi Nerurkar  4.11.30
    6th Charlotte Matthews 4.20.34
    7th Chloe Watson 4.21
    11th Eve Hull 4.42
     
    Discus
    2nd Leah Singh 16.06M
     
     
    800m
    Ateya Marshall 1st in heat 2.45.00 7th overall
    Claudia Betts 3rd in heat
     
    75m
    Daisy Reuby 11.40 3rd in heat
     
    Boys
    1200M
    2nd Sam Betts
     
     
    Quadkids
    Girls
    Isabella Rowney 8th out of 41 competitors
    This was her first comp
     
    Well done to everyone who took part

  • Track and Field

    Sussex U13 league (2)

    Wed 13 Jun 2012

    Roy reports:

    Wednesday 13 June was the second league meet of the Sussex Under 13 Athletics Competition 2012 held at Lewes Leisure Centre. The weather was warm, unlike the day before when it rained all day. We had a fantastic turn-out of families as well to support our team.

    We took 30 girls which is the most we have ever taken including five girls’ relay teams.
    We also took a boys team of four.
     
    Winners
    Track
    1000 Almi Nerukar (A) 3.29.4
    1000 Chloe Watson(B) 3.31.2
     
    Track
    Boys
    600 Charlie Watts(A) 1.48.2
    600 Tom Jupp (B) 1.59.2
    1000 Sam Betts(A) 3.21.0

    Field (2nd)
    Girls
    Long Jump Lola Evans (B) 3.48
    Shot Leah Singh (A) 5.77
    Shot Mia Whitworth Jones (B) 5.00
     
    Well done everyone

    Full results

  • Track and Field

    Brighton Phoenix Track Open and BMC Races

    Sun 10 Jun 2012

    Brighton Phoenix Open & BMC Events - 30.5.12, RESULTS


    100 metre Open Time :18:17
    Heat:1 Wind : 0.0
    1 352 JACK FOSTER PHOE U15B 12.98
    2 351 HANNA WARD-PENNY PHOE U17W 14.34

    800 metre U9 Open Time :18:47
    Heat:1
    1 391 ALEX BROTHWELL U9B 2:55.02
    2 300 LUKAS NERURKAR PHOE U9B 3:03.89
    3 215 MILES ADDY PHOE U9B 3:10.41
    4 234 RUDY JONES U9B 3:22.19
    5 332 ROBERT CROOK SMITH BODYWORKS U9B 3:26.22
    6 286 KIT DANIELS PHOE U9B 3:30.10
    7 245 OSCAR SWINDELLS PHOE U9B 3:34.95
    8 227 WILLIAM MUZIO U9B 3:51.61
    9 285 LEON DANIELS PHOE U9B 3:59.68
    10 263 JACK TOLLERFIELD U9B 4:25.14

    800 metre U9 Open Time :18:47
    Heat:2
    1 388 BETHANY COOK BODYWORKS U9G 3:08.22
    2 235 MIA EDWARDS U9G 3:22.34
    3 226 EMILY MUZIO U9G 3:24.42
    4 274 CHARLOTTE ELLIOT BODYWORKS U9G 3:31.60
    5 389 HANNAH MILLER U9G 3:38.58
    6 225 CIARA MUZIO U9G 3:42.50
    7 392 IMOGEN PIKE U9G 3:47.82
    8 236 AOIFE EDWARDS U9B 3:51.48
    9 229 LOTTIE APPS U9G 3:53.24
    10 228 FLORA DAVIS U9G 3:54.51
    11 297 MOLLY ETHERTON PHOE U9G 3:57.92

    800 metre U11 Open Time :19:07
    Heat:1
    1 229 LOTTIE APPS U9G 3:38.58
    2 396 WILLIAM SAUNDERS U11B 3:42.50
    3 402 JOE DAVIES U11B 3:47.82
    4 248 CHARLIE CLOKE PHOE U11B 3:51.48
    5 289 TOBY BYRNE PHOE U11B 3:53.24
    6 216 DANIEL ADDY PHOE U11B 3:54.51
    7 322 JAKE MATHIESON U11B 3:38.59
    8 350 JAMES LUCAS U11 3:42.51
    9 309 ARCHIE KNIGHTS U11B 3:47.83
    10 305 AIDAN BARNES U11B 3:51.49
    11 336 ADAM FIRSHT U11B 3:53.25
    12 325 JACOB SAMPSON U11B 3:54.52

    800 metre U11 Open Time :19:07
    Heat:2
    1 212 ISABELLA ROWNEY PHOE U11G 3:22.19
    2 323 LESLEY WOLFENDEN PHOE U11G 3:13.37
    3 324 LILY JEWEL PHOE U9G 3:13.71
    4 281 PIA LEWIS PHOE U11G 3:18.41
    5 403 ABI ROACH PENN U11G 3:19.39
    6 318 LYDIA WHITWORTH U11G 3:20.36
    7 232 ROXY JONES U11G 3:21.64
    8 319 MADELINE MARINKO-MAECHLER PHOE U11G 3:25.57
    9 223 LAUREN HULL PHOE U11G 3:26.15
    10 222 BETHANY HULL PHOE U11G 3:26.85

    800 metre U11 Open Time :19:07
    Heat:3
    1 279 HARMONY COOPER HASTINGS U11G 2:55.74
    2 330 FRANCESCA WHITE PHOE U11G 3:04.57
    3 214 EDITH PARKER PHOE U9G 3:18.38
    4 266 ISABEL JEFFREY U9G 3:21.62
    5 306 MOLLY WEST PHOE U11G 3:21.69
    6 334 MELISSA YASAR U11G 3:25.10
    7 307 TEGAN CORDER PHOE U11G 3:28.75
    8 272 CLAUDIA CLARKE PHOE U11G 3:33.51
    9 314 CHLOE PHILIPS U9G/U11? 3:36.67
    10 294 HANNAH PELLING PHOE U11G 3:42.06
    11 311 NIAMH MAYE U11G 3:56.48

    800 metre U13 Open Time :20:06
    Heat:1
    1 326 CHARLIE WATTS PHOE U13B 2:35.01
    2 371 BEN MARTIN U13B 2:37.34
    3 218 TOMMY BLANDEN BTN U13B 2:38.64
    4 398 LIAM NEALE U13B 2:44.16
    5 295 JOSEPH PELLING PHOE U13B 2:46.95
    6 296 JACK ETHERTON PHOE U13B 2:47.24
    7 302 TOM JUPP PHOE U13B 2:47.45
    8 410 JACK NICHOLLS U13B 2:49.41
    9 243 LOUIE KAVALLARES WORTH U13B 2:49.81
    10 310 ROBERT MAYE U13B 3:10.25

    800 metre U13 Open Time :20:06
    Heat:2
    1 220 THOMAS THAYRE CRAW U13B 2:27.18
    2 399 BRODIE KEATES U13B 2:35.00
    3 397 HARRY NEALE U13B 2:36.77
    4 393 LIAM COLEMAN U13B 2:43.96
    5 406 EDWARD TAYLOR U13B 2:44.19
    6 401 JASPER BAKER U13B 2:46.52
    7 337 FRANCIS BARKER PHOE U13B 2:54.59
    8 335 JOSHUA FIRSHT U13B 2:57.86
    9 329 JOSHUA WHITE PHOE U13B 3:07.51
    10 338 DARWIN BARKER PHOE U13B 3:12.49
    11 394 RYAN LOWRY SMITH U13B 3:16.19

    800 metre U13 Open Time :20:06
    Heat:3
    1 308 HANNAH COOK HASTINGS U11G 2:36.89
    2 267 AMBER ANNING BTN U13G 2:40.34
    3 405 BECKY SMART U13G 2:40.81
    4 299 ALMI NERURKAR PHOE U13G 2:45.66
    5 298 CHLOE WATSON PHOE U13G 2:46.23
    6 287 RUBY DANIELS PHOE U13G 2:46.54
    7 395 LOUISA SAUNDERS U13G 2:46.78
    8 241 CHARLOTTE MATTHEWS PHOE U13G 2:47.04
    9 407 CARMEN ADJARE U13G 2:47.96
    10 276 KATRIONA BROWN REIGATE U13G 2:48.04
    11 365 ANNA LEWIS U13G 2:50.07
    12 204 AMY FINES WORTH U13G 2:50.75
    404 NAOMI FONTEYN PHOE U13G DNF

    800 metre U13 Open Time :20:06
    Heat:4
    1 321 JODIE BUSHBY WORTH U13G 2:49.18
    2 206 CLAUDIA BETTS PHOE U13G 2:50.69
    3 200 ELLA GRABSKY PHOE U13G 2:51.04
    4 411 ELLA TICKTIN SMITH U13G 2:52.97
    5 251 MIA WHITAKER-JONES PHOE U13G 2:56.63
    6 211 DAISY REUBY PHOE U13G 3:04.84
    7 409 RUBY GRAVES U13G 3:05.10
    8 290 LOLA EVANS PHOE U13G 3:05.30
    9 313 ALEX VIDLER PHOE U13G 3:05.47
    10 213 LUCY PARKER PHOE U13G 3:05.66
    11 224 EVE HULL PHOE U13G 3:05.87
    12 315 JASMINE EVANS PHOE U13G 3:07.17
    13 400 GRACE BROCK U13G 3:07.23
    14 408 IZZIE WHITELEGG PHOE U13G 3:07.93
    15 317 ESME WHITWORTH U13G 3:11.58
    16 209 KATE GRANLUND PHOE U13G 3:14.94
    17 265 ALICE JEFFREY PHOE U13G 3:18.89
    18 316 LEAH SINGH U13G 3:18.97
    19 221 FREYA MOSS PHOE U13G 3:29.83

    800 metre U15 - Sen Open Time :20:11
    Heat:1
    1 362 CASEY KEATES U15B 2:15.86
    2 361 FRAZER BEATON U15B 2:20.90
    3 253 MATTHEW BERRIDGE PHOE U15 2:29.10
    4 368 OLIVER JOHNSON PHOE U15B 2:35.82
    5 355 JOE LILLIE PHOE U15B 2:36.03
    6 238 SAM CRITCHLEY WSEH U15 2:37.46
    7 237 HARRY CRITCHLEY WSEH U15 2:41.34
    8 367 JOE SIMMONDS U15B 2:44.38
    9 210 CHAY REUBY PHOE U15 2:48.16
    10 364 MILAN DONNO U15B 2:53.27
    11 358 ADAM LOWRY SMITH U15B 2:59.16

    800 metre U15 - Sen Open Time :20:11
    Heat:2
    1 342 JARAN FINN CROYDON M35 2:15.73
    2 366 LEAH EVERSON U15G 2:26.28
    3 201 ERIN BATEMANN HORSHAM U15G 2:30.23
    4 239 CAITLIN CRITCHLEY WSEH U17G 2:30.95
    5 270 ZOE BOTTING HASTINGS U15G 2:32.86
    6 231 NANCY JONES U15G 2:32.87
    7 360 ISOBELL MUIR SW 2:37.60
    8 363 MARIA ANDREWS PHOE U15G 2:44.26
    9 247 MADELINE HOUGHTON PHOE U15G 2:45.40
    10 249 CHLOE KNIGHT HAVANT U17G 2:45.79
    11 283 ALICE RORKE HAVANT U17G 2:47.32
    12 375 CAMILLE BURTON PHOE U17W 2:47.71
    13 354 ISABELLE JONES U15G 2:48.41
    14 370 AMBER MUIR PHOE U17W 2:50.32
    15 273 SASHA CLARKE PHOE U15G 2:50.89
    16 244 HELEN PELLETT WORTH W45 2:53.71
    17 291 TARA MAY PHOE U15G 2:59.95

    800 metre BMC Time :23:44
    Heat:1
    1 1 Charlie Grice PHOE U20 1:49.68
    2 8 Matt McLaughlin WOODFORD U20 1:51.71
    3 4 Dan Stepney PHOE SM 1:52.45
    4 6 Dale Clutterbuck BASILDN U23 1:52.80
    5 5 Adam Smith BTN SM 1:54.46
    6 9 Thomas Ashby GUILDFORD SM 1:57.36
    7 2 Will Durkin PHOE U20 1:57.80
    8 3 Kric Everett HASTINGS SM 1:58.28
    9 13 Billy White PHOE U17 2:00.48

    800 metre BMC Time :23:44
    Heat:2
    1 17 Josh Burgess LEWES SM 1:59.37
    2 96 Matthew Bennett SOUTHAMPTON SM 2:00.75
    3 102 Matt Suter LEWES SM 2:00.90
    4 18 Martin Johnson SOUTHAMPTON SM 2:00.96
    5 12 Charlie Baldwin WORTHING U17 2:01.53
    6 11 Jason Wolodridge HBS U20 2:01.99
    7 16 John Morey WORTHING U20 2:02.25
    8 32 James Hancock SUTON U17 2:02.65
    9 14 Will Thompson PHOE U17 2:04.46
    10 19 Joseph Stanley REIGATE U17 2:05.45
    11 98 Reece Bowman HASTINGS U20 2:14.93
    10 Sam Kitchen PHOE U17 DNF

    800 metre BMC Time :23:44
    Heat:3
    1 22 Aidrian Haines CRAWLEY 2:05.03
    2 23 Daniel Eales CHICHESTER U17 2:05.04
    3 31 Jamie Brown REIGATE U15 2:07.85
    4 34 Aiden Faulty HBS U20 2:09.11
    5 30 Stuart Hicks SOUTHAMPTON 2:09.57
    6 26 Tim Carnell REIGATE U17 2:10.10
    7 29 Anthony Donalson HASTINGS U17 2:10.80
    8 33 Corin Reynolds HAVANT 2:11.35
    9 27 Jack Wylie DORKING U17 2:15.06
    10 24 Aiden Buffet LEWES U15 2:18.89
    11 25 Sam Rodgers LEWES U15 2:21.00

    800 metre BMC Time :23:44
    Heat:4
    1 257 MATTHEW BOXALL 2:15.20
    2 108 Harry Sullivan 2:16.08
    3 37 Megan Edwards DARTFORD U23 2:17.98
    4 106 Katy Bird CHICHESTER U20 2:18.82
    5 39 Sophie Mansfield CRAWLEY U15 2:19.91
    6 38 Niami Brown REIGATE U15 2:20.10
    7 288 DAVID MCKEOWN WEBSTER ARENA 80 M40 2:20.27
    8 110 Sally Read-Cayton 2:21.12
    9 40 Connor Sullivan LEWES U15 2:21.31
    10 35 Lauren Bourne WORTHING U20 2:27.53

    800 metre BMC Time :23:44
    Heat:5
    1 43 Evie Grace PORTSMOUTH U17 2:12.12
    2 217 TARA BAGE CHICHESTER U15 2:24.54
    3 47 Emma Robertson LEWES U23 2:24.64
    4 48 Rachel Evans SOUTHAMPTON SW 2:25.16
    5 292 CHARLOTTE READING 2:25.84
    6 45 Ellie Czura PORTSMOUTH U15 2:28.52
    7 46 Nicole Allen HBS U17 2:32.76
    8 42 Eve Rothwell LEWES U17 2:33.68
    9 49 Katie Lankshear WORTHING U17 2:37.46
    10 259 NICOLA MEED HBS U17 2:39.12

    1500 metre BMC Time :20:34
    Heat:1
    1 55 Ben Tickner PHOE SM 3:53.54
    2 56 Frank Tickner WELLS SM 3:58.51
    3 57 Josh Guilmant PHOE SM 3:59.10
    4 59 Daniel Wallis GUILDFORD U17 4:00.50
    5 95 Robbie Fitzgibbon PHOE U17 4:01.42
    6 53 Matt Peel CRAWLEY SM 4:06.61
    7 60 Mathew Gordan HAVANT U20 4:08.22
    8 50 Alistair Moses REIGATE SM 4:09.15
    9 62 James McKenzie CHICHESTER U17 4:10.23
    10 69 Matt Bristow BTN M35 4:12.65
    11 61 Harry Leieu CHICHESTER U17 4:14.81
    12 103 Jose Luceron PHOE SM 4:15.76
    13 94 Henry Teague-Smith WORTHING SM 4:15.90
    14 107 Jake Alger EASTBOURNE U17 4:17.52
    15 54 Jack Woods WORTHING U17 4:27.10

    1500 metre BMC Time :20:34
    Heat:2
    1 71 Ryan Higgs HASTINGS U17 4:29.07
    2 70 Kai O'Neill IOW U15 4:31.13
    3 76 Joshua James CHICHESTER U17 4:31.60
    4 68 Luke Cooper HASTINGS U15 4:32.80
    5 67 Patrick McManus LEWES U17 4:34.62
    6 73 Grace Cook BODYWORKS U15 4:36.95
    7 72 Tom Lankshear WORTHING U17 4:37.45
    8 109 Carla Plowdon-Roberts IOW U17 4:39.05
    9 64 Laura Gent AFD U20 4:39.20
    10 75 Jess Andrews AFD 4:39.46
    11 97 Emma Dixon BTN U20 4:49.04
    12 65 Harrison King BODYWORKS U17 4:51.54
    13 80 Rebecca Elphick HASTINGS U17 4:58.15

    1500 metre BMC Time :20:34
    Heat:3
    1 79 Louise Nash HASTINGS U17 4:49.38
    2 92 Matt Herring HASTINGS U15 4:53.06
    3 74 Angel Collins LEWES U20 4:57.32
    4 91 Camille Cowan HBS U17 4:58.95
    5 87 Josie Czura SOUTHAMPTON U13 5:03.11
    6 104 Theo Donegan BTN U15 5:03.30
    7 81 Harvey Moon PORTSMOUTH U13 5:13.93
    8 105 George Crook-Smith BODYWORKS U15 5:17.63
    9 90 Becky Hagger HASTINGS U15 5:19.60
    10 86 Masie Grice SOUTHAMPTON U13 5:22.03
    11 89 Lucy Ellis HASTINGS U15 5:38.43

    1500 metre SC Open Time :20:45
    Heat:1
    1 381 JAMES MCCARTHY BTN SM 4:28.52
    2 240 CHARLIE CRITCHLEY WSEH U17B 4:29.97

    3000 metre U15 - Sen Open Time :21:26
    Heat:1
    1 252 KEVIN ROJAS BTN SM 8:48.45
    2 219 KEVIN MASON BTN SM 8:49.43
    3 255 ED O'BRIEN WORTH ST SM 8:54.44
    4 376 STEPHEN FERRONI BTN U15B 9:12.20
    5 260 JOSH PAINTER BTN SM 9:16.87
    6 378 ALEX WEST U17M 9:32.04
    7 359 SEAN PARKER HARDING U20M 9:33.29
    8 357 JAMIE LARKIN HASTINGS M40 9:33.82
    9 278 CHRISTIAN FAIRES TUFF FITTY TRI 9:35.33
    10 254 GRACE BAKER HASTINGS 9:49.31
    312 JOSH VARNEY HASTINGS SM DNF

    3000 metre U15 - Sen Open Time :21:26
    Heat:2
    1 328 TIM CALLIFAS LEWES U20M 9:49.09
    2 380 FRANCIS SCARR U20M 10:05.90
    3 261 NIALL ROBINSON BTN SM 10:10.42
    4 208 DAVID POWELL PHOE M40 10:25.88
    5 327 EDWARD GERWAT CHICH U15 10:34.38
    6 379 ROBERT VALLANCE U17M 10:45.47
    7 369 RYAN BOWYER U20M 10:45.95
    8 269 SOPHIE MARWICK HASTINGS U15G 10:46.88
    9 340 KEVIN WHEELER PORTSMOUTH SM 11:00.33
    10 271 ROSE ELLIS CHICH U15G 11:01.82
    11 284 GEORGINA WARNER CHICH U17G 11:16.40
    12 282 ROSIE INMAN HORSHAM U20W 11:18.12
    13 333 JEMMA CLARRY SW 11:33.76
    14 377 LUCY THRAVES U20W 11:34.25
    15 320 WILL RUSSELL PHOE U15 11:39.13
    16 256 EMILIA WILLIAMS WORTH U17G 12:14.84
    17 202 ANDY CHAPMAN PHOE SM 12:21.94
    18 372 DANIEL COMENS M35 12:36.03

    2000m SC Time :20:48
    Heat:1
    1 342 JARAN FINN CROYDON M35 7:15.62

    1500m SC Women Time :20:57
    Heat:1
    1 374 ABBIE ASHBIE SIMMONDS CRAW U20W 5:11.37
    2 250 AMY BREAM HAVANT U20W 5:39.33
    3 264 RACHEL TITHERADGE BTN U20W 5:45.18

  • Track and Field

    U13 Sussex League

    Wed 23 May 2012

    Wednesday 23rd May was the first league meet of the Sussex Under 13 Athletics Competition 2012 held at Lewes Leisure Centre. The weather was warm, not like the last 6 weeks of rain on a wednesday evening, which we have now called 'the Phoenix rain' !
    We had a fantastic turn-out of families to support our team, we took 26 girls to this meet which is the most we have ever taken. We were able to enter 5 girls’ relay teams.
    We also took a boys team of 6.
    Both teams did extremely well and we had winners in 6 events

    Girls
    75m A Daisy Reuby
    600m A Naomi Fonteyn
    1000m B Chloe Watson

    Boys
    600m A Charlie watts
    600m B Tom Jupp
    1000m Sam Betts

    Field events
    Tara May came 4th in the high jump 1.20m
    Leah Singh came 2nd in the discuss 16.64m

    Well done to all!

    Full results

  • Track and Field

    Watford Open

    Wed 27 Jul 2011

    PB’s all round for the group

    1500m
    Race 11
    6th Abigail Ashbee-Simmonds U20F 04:38.76
    Race 18
    11th 218 Billy White U15M 04:15.75
    15th Robbie Fitzgibbons U17M 04:25.86
    Race 22
    3rd Will Durkin U17M 04:00.06

    3000m

    4th Josh Guilmant SM 08:25.66
    12th James McCarthy U20M 08:32.04
    20th Max Pickard U20M 08:42.04

    1500m race videos from Watford can be found hear complements of Mark Hookway

    Full results

  • Track and Field

    Dartford Open

    Wed 27 Jul 2011

    On the same evening that Phoenix athletes were all achieving PBs at Watford open, James Miles and Ray Matthews were doing the same at the Dartford Harriers Open. Running the same mile event their results were:

    James Miles 4:46 3rd

    Ray Matthews 4:58 4th

    Ray's result maintains his 3rd place age-group ranking nationally.

    Full results

  • Track and Field

    Solihull BMC NIke Grand Prix

    Sat 9 Jul 2011

    Both Josh and Max made the trip up to Birmingham to contest the third of the highly competitive BMC grand prix races

    9th Josh Guilmant 14.42.83 5000m PB

    7th Max Pickard 4.04.21 1500m

     

  • Track and Field

    Southern Counties Vets Champs - Ashford

    Sun 5 Jun 2011

    Mike Collins takes double Gold at the Southern Counties Vets Champs at Ashford'
     
    "Sunday was a miserable day - wet, cold, and windy.  I managed one
    valid jump in the over 70 Long Jump and won with 3m24.
     
    Much better in the Triple Jump which I won by over a metre with
    7m65 my best jump for three years."
     

  • Track and Field

    Under 13 league (east) Lewes

    Wed 25 May 2011

    There was a great turnout from the youngsters and some very encouraging results, especially from the boys with victories in the 1000m and high jump (Archie Davis) and 4x100m relay (Jake Silver, Archie Davis, Theo Algar, Matt Berridge).

    After match one, the boys are third, the girls are fifth and the combined teams are 4th.

    Well done to everyone who competed.

    Full results here

     

  • Track and Field

    Phoenix Open and BMC Races

    Wed 18 May 2011

    An overcast evening at Withdean but the rain held off, and our first track meeting in a while was quite a success. It was especially inspiring to see so many young athletes keen to compete and the evening was topped off by some truly thrilling BMC races at 800m 1500m and 3000m distances.

    Full results here

  • Track and Field

    Sussex U13 League Match 3 - Eastbourne

    Wed 4 Aug 2010

    Both teams were depleted due to holidays, particularly the girl's.  We are hoping for a better turn out at the League Final (East & West Divisions combined) in September at Crawley.
     
    Archie Davis  600m (A)  2nd  1.47.7
     
    Will Russell   600m (B)  2nd  1.58.5
     
    Archie Davis  High Jump (A)  4th  1.00m
     
    Will Russell   150m (A)  4th  24.8

    Full results

  • Track and Field

    Southern England U13 Inter County Match - Kingston

    Sun 25 Jul 2010

    1500m B Race
    5th  Archie Davis  5:03

    Full results

  • Track and Field

    U13 and U11 Sussex Champs at K2 Crawley

    Sun 4 Jul 2010

    Sussex U11 Quad Kids Championships 2010
    75m, Standing Long Jump, 600m and Vortex Howler throw

    6th Amber Anning
    9th Anna Lewis

    Sussex U13 Track and Field Championships 2010
    1200m
    1st Archie Davis 3.53.5

     

     

  • Track and Field

    Sussex 3000m U15 Championships 2010

    Sun 4 Jul 2010

    K2 Leisure Centre, Crawley

    3000m U15

    Ist Billy White 10.04.8
    2nd Robbie Fitzgibbon 10.12.0

  • Track and Field

    Sussex U13 league - match 2

    Tue 15 Jun 2010

    Sussex U13 Track & Field League - League Match 2 at Lewes on 15th June
    A great turn out this time with 12 scoring athletes competing & 3 non-scoring; also a Girls Team Manager, Emma Mann .  Although we could not improve on last months overall 4th position, there were encouraging signs with at least 2 thirds of our athletes competing for the first time. 
     
    Girls U13's
    75m    (A)    4th   Olivia Billistone     12.4s
    75m    (B)    5th    Lucy Arnold          12.8s
    150m  (A)    5th    Olivia Billistone      12.4s
    600m  (A)    1st    Maria Andrews      1.57.2
    600m  (B)    3rd    Elorah Mann         2.27.7s
    1000m (A)   3rd    Holly Russell          4.04.3s
    LJ  (A)         4th    Maria Andrews        3.19m
    SP (A)        4th     Lucy Arnold            4.25m
    DT (A)        4th     Holly Russell           8.46m
    DT    (B)     2nd    Dearbhla Lucas       7.17m
    4x100R       5th    Elorah, Holly, Lucy, Dearbhla    75.9s
     
    Boys U13's
    75m    (A)    4th   Adam Macdonald    12.3s
    75m    (B)    2nd   Jacob Hill               11.6s
    150m  (A)    2nd    Archie Davis          21.7s
    150m  (B)    3rd    Will Russell            25.0s
    600m  (A)    4th    Will Russell            1.55.9s
    600m (B)     3rd    Jacob Hill                2.12.0s
    1000m (A)   1st    Archie Davis            3.19.0s
    LJ  (A)         5th    Joe Simmonds        3.18m
    LJ (B)          4th    Adam Macdonald    2.97m
    4x100R       4th    Archie, Will, Jacob, Joe   65.6s

    Full results

  • Track and Field

    Sussex U13 league

    Tue 25 May 2010

    We finished 4th overall in the team event which was pleasing considering we had only 6 athletes competing on the night, which is significant when you compare that with the number of competing athletes from the other teams (Brighton 25, Lewes 22, Hastings 22, Eastbourne 9). 
     
    Coach Quentin Davis is hoping for increased turnouts at Hove Park Races on June 6th and the next league meeting at Lewes on June 15th.

    Phoenix boys individual results
    75m         Matt Berridge  3rd (A Race)   11.0 s
    75m H      Jack Foster    1st (A Race)    15.3 s
    150m       Archie Davis    2nd (A Race)   21.9 s
    150m       Will Russell     3rd (B Race)   23.6 s
    600m       Jack Foster     3rd (A Race)   1.57.3 s
    1000m     Archie Davis    2nd (A Race)   3.18.9 s
    1000m     Will Russell     2nd (B Race)   3.45.5 s
    LJ            Matt Berridge  3rd (A Event)   3.63 m
    4x100 R   4th 63.2 s
     
    Phoenix girls individual results
    75m        Zoe Sawacki    4th (A Race) 11.8 s
    600m      Maria Andrews 1st (A Race)  1.56.3
    LJ           Maria Andrews 4th (A Event)  3.25 m
    LJ           Zoe Sawacki    2nd (B Event)  3.14 m

    Full results

401-445 of 445

Per page: