Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Track and Field

    Watford Open Graded Meeting

    Wed 18 Apr 2018

    800m

    Pos Time Name
    11 2:21.78 Tara Bage
    Full results

  • Road Race

    Boston Marathon

    Mon 16 Apr 2018

    Pos Time Name
    7048 3:26:57 (PB) Amelia Culshaw
    Full results

  • Road Race

    Brighton Marathon

    Sun 15 Apr 2018

    Some more storming performances at the ever-popular Brighton Marathon. PBs here, there and everywhere!

    The results site is incomplete so please let us know on brightonphoenixmedia@gmail.com if you are missing and we will add your name.

    Pos Time Name
    4 2:25:08 (PB) Ian Leitch
    30 2:41:57 (PB) Alex Cruttenden
    85 2:56:43 (PB) Tom Hooper
    154 3:00:35 (PB) Paul Wishart
    229 3:07:31 Paul Lawrence
    250 3:08:54 Tom Holborn
    268 3:09:59 (PB) Karn Sandilands
    309 3:11:34 (PB) Jack Donaghy
    382 3:14:07 Jonathan Hancock
    389 3:14:11 (PB) Sean Butchers
    395 3:14:17 Will Wakefield
    813 3:27:14 (PB) Cameron Hutton
    839 3:27:37 (PB) Cyril Crua
    932 3:29:05 Matt Greenall
    974 3:29:43 (PB) Phil Grabsky
      3:42:00 (PB) Will Russell
    1929 3:46:09   Rob Weaver 
      3:48:54 (PB) Olle Akesson
      3:49:54 (PB) Christopher Berry
    2768 3:55:19 Ivan Vaughan
      4:01:46 (PB) Carl Moloney
    3712 4:04:44 John Lamb
      4:24:10 (PB) Tim Chamberlain
    6257 4:33:35 Malcolm Kemp
      4:41:38 (PB) Amy Walters
      4:41:54 Gary Wilson
      4:50:55 (PB) Hannah Felton
    8849 5:07:42 Sarah Russell
    Full results

  • Road Race

    Brighton Marathon 10k

    Sun 15 Apr 2018

    Pos Time Name
    6 30:27 (PB) Ross Skelton
    38 35:09 Sean Parker-Harding
    53 36:17 (PB) Steve Atkinson
    54 36:20 Paul Weir
    61 36:32 Tobias Bremer
    63 36:44 (PB) David Gifford
    111 39:33 Bobby Searle
    333 46:10 (PB) Cristina Lawrence
    340 46:18 Steve Farmer
    355 46:38 David Lawrence
    592 50:10 Terry Avey
         
    Full results

  • Road Race

    Brighton Marathon Mini Miles

    Sat 14 Apr 2018

    Please let the media team know if anyone is missing from these results - not all participants registered their club. 

    Race 8 U11 Boys

    Pos Time Name
    4 6:01 Corbin Bailey

    Race 10 U11 Boys

    Pos Time Name
    5 6:19 Vincent Pegley
    64 7:18 Jasper Simmons

    Race 12 U11 Boys

    Pos Time Name
    7 6:21 Toby Roberts

     Race 13 U13 Boys

    Pos Time Name
    20 6:36 Finley Hawkins

     Race 14 U13 Girls

    Pos Time Name
    7 6:21 Annalise Brown
    14 6:41 Ruby Challis
    16 6:47 Imogen Read
    61 7:53 Kira Betts

    Race 15 U13 Boys

    Pos Time Name
    10 5:56 Matthew Noakes
    12 5:55 Alfie Brooks

     Race 16 U13 Girls

    Pos Time Name
    12 6:43 Mekdes Berry
    53 7:54 Abi Clay

    Race 17 U15 and U18 Girls

    Pos Time Name
    13 6:09 Flora Davis

    14

    18

    6:10

    6:17

    Jessica Farrant

    Madelaine Parmar

     Race 18 U15 and U18 Boys

    Pos Time Name
    8 5:22 Cassius Hebden
    14 5:31 Eimhin Wellings
    24 5:52 Eddie Harrison

    Full results

  • Track and Field

    Commonwealth Games

    Sat 14 Apr 2018

    Charlie Grice went to the Gold Coast Games and had a great run:

    1500 men

    Pos Time Name
    Heat
    4 3:47.19 Charlie Grice
    Final
    4 3:37.43 Charlie Grice
    Full results

  • Road Race

    Paddock Wood Half Marathon

    Sun 8 Apr 2018

    Pos Time Name
    87 1:21:55 Jonny McCormack
    Full results

  • Road Race

    Sussex Road Relay Championships

    Sat 7 Apr 2018

    The relays this year were run clockwise instead of the usual anti-clockwise, which did not stop the senior men taking the win for the 8th year in a row; and the women making it another double.  Plenty of other medals for teams and fast laps too:

    U13 Girls

    Pos Team L1 Time L2 Time L3 Time Total
    8 A Rosa Howie 7:27 Annalise Brown 7:13 Aoife Edwards 7:12 21:52
    16 B Imogen Read 7:27 Lily Danreuther 8:48 Mekdes Berry 7:50 24:05
    18 C Ruby Challis 7:42 Amelie Parker 8:02 Carmen Anderson 9:51 25:35
    21 D Lily Crossman 7:22 Janvir Chorski 8:51 - - -

    U13 Boys

    Pos Team L1 Time L2 Time L3 Time Total
    14 A Matthew Noakes 6:49 Alife Brooks  6:57 James Fonteyn 7:02 20:48
    24 B Ravi Clark 6:50 Finley Hawkins 7:46 Finley Jones 7:48 22:24

     U15 Girls

    Pos Team L1 Time L2 Time L3 Time Total
    4 A Milly Dickinson 6:25 Mia Edwards 6:25 Alice Wright 6:34 19:24
    8 B Flora Davis 6:59 Madeleine Parmar 7:28 Eloise Nicol 6:41 21:08
    14 C Jessica Farrant
    7:18 Rachel Berry 7:24 - - -

     U15 Boys

    Pos Team L1 Time L2 Time L3 Time Total
    11 A Cassius Hebden 6:04 Eddie Harrison 6:27 Josh Brooks-Worthing 6:07 18:38

     Senior Women

    Pos Team L1 Time L2 Time L3 Time Total
    1 A Sophie Mansfield* 11:27 Maia Hardman 12:49 Beth Kidger** 10:57 35:13
    4 B Bobby Searle 12:43 Rachel Gorman 12:43 Erica Martin 12:30 37:56
    20 C Saoirse McGuinness 14:06 Hannah Felton 17:19 Connie Jankowski 13:32 44:57

    * Sophie Mansfield 3rd fastest lap

    ** Beth Kidger fastest lap

    Senior men

    Pos Team L1 Time L2 Time L3 Time Total
    1 A Finn McNally 9:55 Declan Neary 9:57 Robbie Fitzgibbon* 9:44


    L4   L5
    L6

        Sam Wade 10:09 Dan Stidder 10:26 Spencer Thomas** 9:43 59:54
    Pos Team L1 Time L2 Time L3 Time Total
    4 B Billy White 10:05 Sam Rogers 10:58 Dan Eeles 10:24  
        L4   L5   L6    
        Leo Brewer 10:43 Ash Dorrington 11:18 Alex Cruttenden 11:01 1:04:29
    Pos Team L1 Time L2 Time L3 Time Total
    12 C Tobias Bremer 11:38 James Miles 11:44 Paul Weir 11:52  
        L4   L5   L6    
        Zak Elbourne 12:01 Charlie Warren 11:59 Tom Hooper 11:32 1:10:46

     * Robbie Fitzgibbon 3rd fastest lap

    ** Spencer Thomas 2nd fastest lap

    V50 men

    Pos Team L1 Time L2 Time L3 Time Total
    2 A Paul Wishart 11:55 Nigel Herron 12:06 Steve Atkinson 11:48 35:49
    8 B Andy Bone 13:07 Malcolm Hughes 13:10 Steve Selby 12:17 38:34

    V60 men 

    Pos Team L1 Time L2 Time L3 Time Total
    2 A Malcolm Kemp 14:09 Andrew Haig 14:01 Paul Whelpton* 12:28 40:38
    6 B Rob Weaver 14:57 Tim Woodman 14:17 Chris Berry 14:32 43:46
    10 C Terry Avey 15:49 Rik Taub 18:20 Malcolm Kemp 14:57 49:06

     * Paul Whelpton fastest lap

    V40 women

    Pos Team L1 Time L2 Time L3 Time Total
    12 A Sarah Russell 16:32 Zeina Clare 16:39 Liz Halliday 15:22 48:33

     Full results

  • Track and Field

    Crawley Open Series

    Sun 1 Apr 2018

    60m U11 girls (race 2)

    Pos Time Name
    4 10.57 Martha Challis

    100m U10 boys

    Pos Time Name
    7 15.85 Matthew Noakes

    100m U13 girls

    Pos Time Name
    3 15.00 Ruby Challis
    4 15.16 (PB) Angelina Bowen

    100m U15 girls

    Pos Time Name
    6 14.79 Natasha Bowen

    100m U15 girls

    Pos Time Name
    5 14.56 Jess Powell
    6 14.70 (PB) Anna Court

    150m U11 girls 

    Pos Time Name
    7 27.34 Martha Challis

    200m U13 girls

    Pos Time Name
    1 30.75 Ruby Challis

     300m U15 girls

    Pos Time Name
    4 45.76 (PB) Isabella Martin

     400m men

    Pos Time Name
    2 52.22 Dan Stepney

     800m U13 boys

    Pos Time Name
    2 2:41.21 (PB) Matthew Noakes

     800m U13 girls

    Pos Time Name
    4 3:00.90 Imogen Read

    800m SM race 4

    Pos Time Name
    7 2:27.30 (PB) Cassius Hebden

     800m race 6

    Pos Time Name
    4 2:21.62 (PB) Milly Dickinson
    9 2:44.09 Nigel Herron

     1500m race 3

    Pos Time Name
    4 4:48.5 Tara Bage
    7 5:06.3 Nigel Herron

    Long Jump U13 girls

    Pos Dist Name
    3 4.18 Ruby Challis
    14 3.37 (PB) Angelina Bowen
    16 3.04 Imogen Read

     Long Jump A comp

    Pos Dist Name
    30 4.04 Isabella Martin

     Shot put U15 girls

    Pos Dist Name
    5 6.08 (PB) Isabella Martin
    6 5.56 (PB) Natasha Bowen

     Full results

  • Road Race

    Easter Maidenhead 10 miler

    Fri 30 Mar 2018

    Pos Time Name
    63 59:27 Ash Dorrington
    Full results

  • Track and Field

    Queensland International Track Classic

    Wed 28 Mar 2018

    800m

    Pos Time Name
    3 1:48.41 Charlie Grice
    Full results

  • Road Race

    Lancing College 10k

    Sun 25 Mar 2018

    The inaugural race! Great to have another 10k locally. A testing course with dozens of hard turns.

    Pos Time Name
    5 39:27 Tobias Bremer
    6 40:10 Paul Weir
    66 49:18 Steve Farmer
    186 56:33 Terry Avey
    Full results

  • Cross Country

    Jog Shop Jog

    Sun 25 Mar 2018

    This long-running local run takes on some of the steepest local hills in the South Downs - a 20 miler often used as a pre-marathon tune-up.

    Pos Time Name
    5 2:28:35 Matt Greenall
    41 3:03:19 Pete Goodman
    Full results

  • Track and Field

    European Masters Indoor Championship

    Fri 23 Mar 2018

    Steve Atkinson - second in his race and a PB on the big stage!

    Pos Time Name
    2 4:39.46 (PB) Steve Atkinson
    Full results

  • Sussex Grand Prix

    Hastings Half Marathon

    Sun 18 Mar 2018

    Sussex Grand Prix kicked off with this popular half marathon - wonderfully supported by the Hastings crowd. Although quite cold fears about the state of the roads were unfounded, with all the snow and ice having melted.  We think we missed out on the team win to the local club Hastings AC.  Tremendous performances all around however, with Paul Whelpton pulling the usual trick of coming quickest not only in his age group but in the one below that.  And within a few seconds of the one below that one too.  It also looks like he now holds the 65+ age group course record. Max Dumbrell made the five-step podium by coming fourth overall. Other prizes will be announced in the near future.

    Pos Time Name
    4 1:11:01 Max Dumbrell
    20 1:20:07 Ash Dorrington
    26 1:21:45 (PB) Tom Hooper
    29 1:22:14 (PB) Matt Greenall
    66 1:26:29 Paul Weir
    72 1:26:51 Paul Whelpton
    125 1:29:50 Steve Selby
    263 1:35:52 Amelia Culshaw
    283 1:36:38 Andrew Haslam
    377 1:40:04 Will Russell
    423 1:41:10 Caz Garrett
    699 1:48:35 Robert Weaver
    934 1:53:10 Charlotte Matthews
    966 1:53:53 Gill Checkley
    1076 1:56:12 (PB) Gary Wilson
    1351 2:04:29 (PB) Judith Matthews
    1487 2:09:01 Sarah Russell
    1728 2:16:20 Hannah Felton
    Full results

     

     

  • Cross Country

    Moyleman

    Sun 18 Mar 2018

    This is the local trail marathon on the Downs organised by Lewes AC and which can also be run as a two person relay - harsh conditions this year but it went ahead anyway.

    Relay

    Pos Time Name
    29 4:51:10 Jon Mitchell/Hildi Mitchell
    32 5:05:39 Tom Sanderson/Rachel Woolston

    Marathon

    Pos Time Name
    55 4:27:40 Andrew Pumphrey
    Full results

  • Cross Country

    English Schools Cross Country Championships

    Sun 18 Mar 2018

    Some Phoenix runners were selected to represent Sussex at this competition. Well done to the intermediate girls for bringing home a national bronze medal!

    Intermediate girls

    Pos Time Name
    89 15:28 Milly Dickinson
    140 15:52 Alice Wright

    Intermediate boys

    Pos Time Name
    36 18:43 Leo Brewer
    204 20:13 Will Carey

     Full results

  • Track and Field

    British Masters Indoor Championships

    Sun 11 Mar 2018

    Great to see more vets racing at this level and in these events.

    1500m v45

    Pos Time Name
    2 4:15.25 (SB) Pat Davoren

    1500m v50

    Pos Time Name
    4 4:39.47 (PB) Steve Atkinson

    800m v50

    Pos Time Name
    6 2:13.89 (PB) Steve Atkinson
    7 2:36.96 Nigel Herron

    3000m v50

    Pos Time Name
    5 11:09.12 (SB) Nigel Herron

     Full results

  • Road Race

    Bienwald Half Marathon, Kandel, Germany

    Sun 11 Mar 2018

    Malcolm Kemp and Andrew Haig ran with their german friend Clemens Hünerberg as the 'No Brexit' team. The conditions were perfect – 10 degrees, no wind and dead flat closed roads passing through fir forests. No excuses then. In the event Malcolm took first place and Andrew second place in the M70 category, Clemens was 7th tin the M65 category. There were 1120 finishers with the winner clocking 1:05.34.

    357th  Malcolm Kemp  1:39.53
    408th  Andrew Haig  1:41.38
    515th  Clemens Hünerberg  1:46.17

    Full results

  • Triathlon

    Bedford Autodrome Duathlon

    Sun 11 Mar 2018

    Erica Martin came second in her age group, qualifying for the World Duathlon Championships in Copenhagen in June.

    Cat Pos Name Run 1 T1 Bike T2 Run 2 Finish
    2 (f35) Erica Martin 19:00 00:44 33:23 00:39 10:08 1:03:56

  • Track and Field

    Brunel Jumps and Throws Series

    Sun 11 Mar 2018

    Long Jump B

    Pos Dist Name
    5 (1st U13) 4.24 (PB) Ruby Challis
    7 (3rd U15) 4.20 (PB) Isabella Martin
    9 (4th U15) 4.11 (SB) Lauren McLellan

    Triple Jump

    Pos Dist Name
    9 8.99 (PB) Lauren Maclellan

    Full results

  • Triathlon

    Frosty Aquathlon

    Sun 4 Mar 2018

    This is one of the races selected for the club's Multisport series: first one of the year.

    Pos Cat Pos Swim Run Overall time Name
    15 2 (SMV) 13:58 41:31 55:29 Malcolm Hughes
    21 2 (SF) 16:32 41:33 58:05 Bobby Searle
    34 2 (FV) 15:10 53:16 1:08:26 Hildi Mitchell
    37 4 (SFV) 17:40 54:39 1:12:19 Deborah Evers
    39   19:47 55:33 1:18:20 Hannah Felton
    Full results

     

  • Road Race

    Eastbourne Half Marathon

    Sun 4 Mar 2018

    A win for Daniel Stidder on his HM debut - well done!

    Pos Time Name
    1 1:15:10 Daniel Stidder
    36 1:29:41 Mark Cossey
    198 1:47:25 Rob Weaver
    464 2:00:28 Gary Wilson
    819 2:30:06 Matthew Savill
    Full results

  • Cross Country

    Steyning Stinger

    Sun 4 Mar 2018

    An entertaining local event incorporating a half, and an "extra long" marathon.  These are tough races.

    Half marathon

    Pos Time Name
    8 1:46.28 Tobias Bremer
    Full results

    Marathon

    Pos Time Name
    48 (2nd v45) 4:28.32 Amelia Culshaw
    73 (1st M55) 4:42.15 Andrew Pumphrey

    Full results

  • Road Race

    The Big Half Marathon (Inc British Championship)

    Sun 4 Mar 2018

    Pos Time Name
    24 69:12 (PB) Max Dumbrell
    Full results

  • Road Race

    Cambridge Half Marathon

    Sun 4 Mar 2018

    Pos Time Name
    466 90:14 Gary Judd
    Full results

  • Road Race

    Brighton Half Marathon

    Sun 25 Feb 2018

    Cold with a mean easterly wind to contend with in the last 5k.  Some fabulous performances and we note a good proportion of over 40s in the first few Phoenix finishers! Chip times are shown hence they are not all consistent withfinishing order.  

    Pos Chip Time Name
    8 1:11:26 Ian Leitch
    35 1:18:47 Dave Carter
    57 1:19:36 Ash Dorrington
    87 1:23:18 Paul Lawrence
    92 1:23:38 Karn Sandilands
    105 1:22:51 Paul Wishart
    178 1:26:21 Jack Donaghy
    228 1:27:55 James Rae
    279 1:28:49 Bobby Searle
    286 1:28:49 Simon Taylor
    323 1:29:23 Steve Selby
    365 1:31:00 Cameron Hutton
    428 1:32:28 Barry Blackwell
    429 1:32:25 Amelia Culshaw
    457 1:32:38 Connie Jankowski Sandford
    478 1:32:48 Pete Goodman
    482 1:33:33 Phil Grabsky
    1017 1:41:03 Steven Taylor
    1060 1:41:24 Steve Farmer
    1123 1:41:33 Caroline Garrett
    1233 1:41:57 Chris Berry
    1407 1:44:17 John Lamb
    1603 1:46:39 David Lawrence
    2380 1:51:39 Amy Walters
    3717 2:01:43 Gary Wilson
    Full results

     

  • Triathlon

    Cyclopark Duathlon Cobham

    Sun 25 Feb 2018

    Great 3rd place for Erica!

    Pos Run Bike Total time Name
    15 - 3rd woman 21:02 1:07:07 1:28:40 Erica Martin
    Full results

  • Road Race

    Brighton Half Marathon Youth Miles

    Sun 25 Feb 2018

    Quite a few medals for Phoenix runners here! Well done to all.

    The official results for this race are not listed by club so please email us at brightonphoenixmedia@gmail.com if we are missing someone.

    Age 7-10

    Pos Time Name
    1 6:17 Matthew Noakes
    17 (2nd girl) 7:17 Molly Edwards
    64 8:11 Ella Baum
    104 9:00 Charlie Betts
    119 9:10 Martha Challis

    Age 11-12

    Pos Time Name
    4 (3rd boy) 6:20 Ravi Clark
    12 6:50 Finley Hawkins
    15 6:57 Reuben Whitfield
    20 7:05 Mekdes Berry
    26 7:33 Imogen Read
    27 7:34 Ruby Challis
    43 8:56 Kira Betts

    Age 13-14

    Pos Time Name
    1 5:35 Cassius Hebden
    5 (1st girl) 5:56 Milly Dickinson
    7 6:04 Eddie Harrison
    9 (2nd girl) 6:06 Mia Edwards
    14 6:36 Madelaine Parmar

    Age 15-17

    Pos Time Name
    5 5:49 Joel Luscombe
    9 (3rd girl) 6:22 Holly Luscombe

     Full results

  • Track and Field

    British Masters Pentathlon Championships (Inc VAC Championships)

    Sun 25 Feb 2018

    Some of our vets are hoovering up the medals at the indoor masters championships. Great work and great prep for the summer season.

    1500m men over 50

    Pos Time Name
    2 (1st South of England and VAC) 4:55.55 Steve Atkinson
    9 (3rd VAC) 5:22.02 Nigel Herron

    1500m men over 35

    Pos Time Name
    1 4:24.41 (gold South of England V45) Pat Davoren

    800m men over 50

    Pos Time Name
    3 (3rd South of England 1st VAC) 2:35.61 Nigel Herron
    200m men over 50

    Pos Time Name
    5 (3rd VAC) 30.97 Nigel Herron

     Full results

  • Cross Country

    English National Cross Country

    Sat 24 Feb 2018

    The XC season comes to a close with thousands converging on a very muddy Parliament Hill in London.  The stand-out performance has to be Almi Nerurkar's national BRONZE medal.

    Senior men

    Pos Time Name
    546 49:29 Alex Cruttenden
    670 50:44 Donald Maclellan
    771 51:42 Jonny McCormack
    928 53:18 Paul Weir
    1525 59:15 Tomas Navickas

    U17 women

    Pos Time Name
    3 18:50 Almi Nerurkar

    U15 girls

    Pos Time Name
    130 16:44 Mia Edwards

    U15 boys

    Pos Time Name
    267 18:31 Will Carey

     U13 boys

    Pos Time Name
    482 15:11 Ben Power

     Full results

  • Road Race

    Hampton Court Half Marathon

    Sun 18 Feb 2018

    Two superb performances here.  Paul Whelpton was the quickest v60; Alex Cruttenden 13th overall.

    Pos Time Name
    13 1:15:32 Alex Cruttenden
    120 1:24:47 Paul Whelpton
    Full results

  • Track and Field

    Southern Counties Veterans AC Championships

    Sun 18 Feb 2018

    60m M50

    Pos Time Name
    6 9.21 Nigel Herron

    200m M50

    Pos Time Name
    5 30.29 Nigel Herron

    400m M50

    Pos Time Name
    4 69.79 Nigel Herron

     1500m M50

    Pos Time Name
    1 4:42.04 Steve Atkinson

     Full results

  • Track and Field

    British Athletics Championships Birmingham

    Sat 17 Feb 2018

    800m indoor men

    Pos Time Name
    Heat 3    
    2 1:49.94 Spencer Thomas
    Final    
    4 1:51:48 Spencer Thomas

    1500m indoor men

    Pos Time Name
    2 3:44:57 Charlie Grice

    Full results

  • Track and Field

    Sussex Indoor Championships

    Sat 17 Feb 2018

    Good work all competitors and congratulations Ruby Challis on the 60m Silver and Long Jump Gold!

    U13 girls 60m

    Pos Time Name
    Heat 4    
    1 8.80 (PB) Ruby Challlis
    Semi Final 1    
    1 8.88 Ruby Challis
    Final    
    2 8.85 Ruby Challis

    U13 girls Long Jump

    Pos Dist Name
    1 4.20 (PB) Ruby Challis
    10 3.15 Angelina Bowen

    U15 girls 60m

    Pos Time Name
    Heat 4    
    3 8.81 (PB) Keira Paterson-Jewell
    Full results

  • Track and Field

    BUCS Championships Sheffield

    Fri 16 Feb 2018

    1500m indoor men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    4 4:09.34 Daniel Stidder

    Full results

  • Track and Field

    IAAF World Indoor Tour, Torun Poland

    Thu 15 Feb 2018

    Men's 1500m

    Pos Time Name
    4 3:39.01 Charlie Grice
    Full results

  • Track and Field

    International Meeting Sabadell, Spain

    Wed 14 Feb 2018

    1500m men

    Pos Time Name
    7 3:44.59 Robbie Fitzgibbon
    Full results

  • Track and Field

    Lee Valley Middle Distance Open

    Wed 14 Feb 2018

    1500 men race 4

    Pos Time Name
    8 4:24.91 Pat Davoren
    Full results

  • Road Race

    Armagh International 5k

    Wed 14 Feb 2018

    Pos Time Name
    34 14:29 (PB) Ross Skelton
    85 14:52  Finn McNally
    108 15:05 Sam Wade
    Full results

  • Road Race

    Worthing Half Marathon

    Sun 11 Feb 2018

    Some tasty performances here from a smallish Phoenix contingent.

    61 Cameron Hutton 1:25.34
    109 Michael Whyte 1:25.52
    165 Steve Selby 1:32.11
    441 Georgia Flowers 1:43.44
    587 Robert Weaver 1:47.04
    1158 Gary Wilson 2:02.44
    1599 Rob White 2:25.08

    Full results

  • Cross Country

    Sussex XC league (4) Stanmer

    Sun 11 Feb 2018

    The final league match of the season saw uneven attendances by Brighton Phoenix – no U13 girls through to 22 runners in the senior men's race. The conditions were atrocious – cold, damp and extremely muddy. Perhaps the U13 girls had a point, though sadly, having appeared at the first three races, having no runners at all at Stanmer means no listing in the final table.

    The final medal list, individual and team, has been published showing that that U15G (silver) senior men (bronze) and vet men (silver) are our most successful teams with Alice Wright winning U15G individual bronze, Max Dumbrell winning individual SM silver and Dave Carter individual M40 silver.


    U15G
    7  16:56  Alice Wright
    8  17.46  Milly Dickinson
    12   18:04  Mia Edwards
    19  19:11  Flora Davis
    24  20:45  Madelaine Parmar

    Race team result
    Phoenix A 3rd/10
    Phoenix B 9th

    Season team result   
    Phoenix A 2nd
    Phoenix B 9th


    U17, U20,Senior, Vet women (no times available)
    28  Abigail Jacobs U20 (2)
    39  Gill Checkley Vet (19)
    40  Hannah Newcombe
    44  Saoirse McGuiness U17 (9)
    47  Ellie Deane U20 (5)
    62  Megan Coles
    63  Sarah Russell Vet (31)
    69  Wiktoria Aleksandra Abu-Khddalir U20 (7)

    Race team result
    DIV 1   
    Phoenix A 7th/8
    DIV2  
    Phoenix B 10th/18
    Phoenix C 17th
    VETS  
    Phoenix 10th/16
    U17
    Phoenix 6th/6

    Season team result
    DIV 1
    Phoenix A 5th
    DIV2
    Phoenix B 8th
    Phoenix C 16th
    VETS
    Phoenix 12th
    U17
    Phoenix 4th


    U13B
    26  14:06  Alfie Brooks
    42  15:29  Finley Hawkins

    Race team result    
    Phoenix 13th/18

    Season team result
    Phoenix 10th


    U15B
    8 17:20  Will Carey
    18  19:11  Cassius Hebden
    25  20:54  Eddie Harrison

    Race team result   
    Phoenix 6th/12

    Season team result
    Phoenix 9th


    U17M
    13  19:49  Ben martin
    16  20:29  Daniel Simpkin
    19  21:09  Benjamin Hendry
    24  22:02  Charlie Warren

    Race team result    
    Phoenix 6th/9

    Season team result
    Phoenix 5th



    U20, Senior, Vet Men
    6  30:35  Daniel Stidder U20 (1)
    7  30:50  Billy White
    15  31:45  Dave Carter Vet (3)
    18  31:59  Alex Cruttenden
    25  32:38  Donald MacClellan Vet (6)
    30  32:57  Sean Parker-Harding
    32  33:14  Sam Rodgers U20 (4)
    40  33:35  Matt Greenall Vet (11)
    43  34:11  Harry Pink U20 (8)
    47  34:30  Paul Wishart Vet (13)
    55  35:43  Steve atkinson Vet (18)
    61  36:17  Adam selcon U20 (11)
    63  36:23  Jim Whitelegg Vet (24)
    73  36:58  Sam Hargreaves
    84  38:18  Adam Harley U20 (12)
    87  38:42  Patrick McGuiness
    90  38:53  Barry Blackwell Vet (41)
    112  42:29  Roland Harrington Vet (59)
    115  42:44  Andrew Phillips
    119  43:15  Malcolm Kemp Vet (63)
    121  43:21  Josh Rainier U20 (14)
    126  46:26  Andrew Haig Vet (68)

    Race team result
    DIV 1   
    Phoenix A 3rd/8
    DIV2  
    Phoenix B 2nd/8
    Phoenix C 4th
    DIV3
    Phoenix D 7th/17
    VETS  
    Phoenix A 2nd/17
    Phoenix B 5th
    Phoenix C 18th

    Season team result
    DIV 1
    Phoenix A 3rd
    DIV2
    Phoenix B 2nd
    Phoenix C 5th
    DIV3
    Phoenix D 13th
    VETS
    Phoenix A 2nd
    Phoenix B 8h
    Phoenix C 22nd

    U11G (non league)
    13 10:19 Imogen Read
    22 11:24 Elfin sandliands
    28 14:03 Oliva Haynes

    U11B (non league)
    5 8:48 Matthew Noakes

    Full results

    A MEDIUM SIZE MAN'S CLUB VEST WAS LEFT BEHIND. CONTACT Andrew Haig IF IT'S YOURS

  • Track and Field

    Sussex Regional Sportshall Final

    Sat 10 Feb 2018

    Saturday 10th February saw three Phoenix athletes represent Sussex under 11 at the sportshall  regional final at Surrey Sports park.
    They all competed brilliantly despite feeling under the weather.
    8 teams took part: Surrey, Berkshire, Buckinghamshire, Kent, Hampshire, Sussex, Oxfordshire, and the Isle of Wight
    Results:

    standing long jump

    1st jump

    2nd jump

    3rd

    best

    plcce

    Rosa Howie

    1.96

    2.10

    1.96

    2.10

    3rd

    Kira Betts

    1.82

    1.78

    1.84

    1.84

    15th

    Angelina  Bowen

    1.81

    1.76

    1.81

    1.81

    19th

    speed bounce

     

     

     

     

     

    Kira Betts

    49

     

     

    49

    22nd

    Target throw

    1st throw

     

     

     

     

    Angelina Bowen

    4

    1

    0

    5

    13=

     

     

     

     

     

     

     

  • Track and Field

    IFAM Indoor Ghent, Belgium

    Sat 10 Feb 2018

    800m indoor men race 1

    Pos Time Name
    5 1:51.63 Finley Bigg

    1500m indoor men race 2

    Pos Time Name
    2 3:49.01 Spencer Thomas

    Full results

  • Track and Field

    Ayo Falola Open

    Wed 7 Feb 2018

    3000 snr women

    Pos Time Name
    9 9:30.05 Beth Kidger

    Full results

  • Fun Run

    Chichester 10k

    Sun 4 Feb 2018

    This race served as a qualifier for the British 10k age group championships so boasted a very high quality field. Nonetheless our senior men picked up a team silver and Paul Whelpton, Malcolm Kemp and Andrew Haig have all earned England vests for the championships!

    Pos Time Name
    4 30:51 Ross Skelton
    5 31:46 Max Dumbrell
    77 36:30 Donald Maclellan
    153 (1st M60) 39:12 Paul Whelpton
    221 (5th M60) 41:11 Phil Hampshire
    232 (18th FSEN) 41:16 Bobby Searle
    282  42:31 Phil Grabsky
    320 43:19 Amelia Culshaw
    451 (2nd M70) 46:38 Malcolm Kemp
    479 (3rd M70) 47:14 Andrew Haig
    520 47:35 Hannah Carey

    Full results

    SUSSEX CHAMPS PROVISIONAL RESULTS
    Ross Skelton, Max Dumbrell, Donald Maclellan – male team silver
    Ross Skelton – senior gold
    Max Dumbrell – senior silver
    Paul Whelpton – M60 gold
    Phil Hampshire – M60 silver
    Malcolm Kemp – M70 gold
    Andrew Haig – M70 silver

    Well done all

  • Road Race

    Ashford and district 10k

    Sun 4 Feb 2018

    Pos Time Name
    12 35:21 Sean Parker-Harding
    Full results

  • Track and Field

    Millrose Games New York

    Sat 3 Feb 2018

    1500m

    Pos Time Name
    4 3:56.47 Charlie Grice
    Full results

  • Track and Field

    Meeting National Elite, Mondeville France

    Sat 3 Feb 2018

    1500m

    Pos Time Name
    8 3:46.18 Robbie Fitzgibbon

    Full results

  • Cross Country

    South of England AA Championships

    Sat 27 Jan 2018

    Great to have the southern championships on our doorstep again! Well done to all competitors and especially Almi Nerurkar  for her silver.

    U13 boys (3k)

    Pos Time Name
    102 11:37 Benjamin Connolly
    122 11:47 Sam Checkley
    210 12:40 Ravi Clark
    214 12:42 Ben Power
    241 13:12 Felix Ellis
    243 13:16 Finley Hawkins
    254 14:19 Freddie Tyndale-Briscoe
    256 14:33 Milo Hampton

     Team result: 30th

    U13 girls (3k)

    Pos Time Name
    126 12:49 Aoife Edwards
    199 14:04 Mekdes Berry
    203 18:06 Eddie Harrison

    U15 boys (4.5k)

    Pos Time Name
    162 17:17 Tom Ansell
    166 17:22 Cassius Hebden
    203 18:06 Eddie Harrison

    U15 girls (4k)

    Pos Time Name
    51 15:27 Alice Wright
    94 16:10 Mia Edwards
    108 16:20 Eloise Nicoll
    146 17:05 Flora Davis
    202 19:21 Madeleine Parmar

     Team result: 19th

     U17 women (5k)

    Pos Time Name
    2 17:50 Almi Nerurkar
    30 19:12 Naomi Fonteyn
    87 21:31 Holly Luscombe

     U17 men (6k)

    Pos Time Name
    21 21:09 Leo Brewer
    102 23:28 Joel Luscombe
    114 23:51 Daniel Simpkin
    146 25:36 Benjamin Hendry

     Team result: 13th

     U20 men (8k)

    Pos Time Name
    26 29:01 Daniel Stidder
    62 33:27 Harry Pink
    69 36:46 Adam Selcon

     Senior women (8k)

    Pos Time Name
    104 36:02 Bobby Searle
    199 40:47 Gill Checkley
    244 43:15 Deb Friis
    245 43:15 Kathryn Harnett
    312 49:00 Sarah Russell
    342 54:52 Hannah Felton

     Team result: 31st

    Senior men (14k)

    Pos Time Name
    66 56:11 Jon Pepper
    141 59:31 Dave Carter
    190 1:01:16 Patrick Acaye
    220 1:02:06 Donald Maclellan
    241 1:02:53 Sean Parker-Harding
    260 1:03:20 Alex Cruttenden
    276 1:03:49 Jonny McCormack
    294 1:04:28 Ash Dorrington
    349 1:06:21 Paul Weir
    374 1:07:26 Austen Hunter
    381 1:07:35 Tom Hooper
    425 1:09:18 Jim Whitelegg
    456 1:10:34 Simon Taylor
    466 1:11:00 Tom Sanderson
    690 1:24:23 Andrew Phillips

     Team result: 24th

    Full results

401-450 of 1761

Per page: