Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Road Race

    Kings Head Canter (5K)

    Mon 26 Aug 2019 (Sussex Road Race Challenge)

    Pos Time Name
    2 15:05 Ian Leitch
    11 16:42 Milan Watson
    13 16:50 Reuben Hoyte
    14 17:05 Alex Cruttenden
    24 18:11 Kurt Hoyte
    47 20:14 Lance Bellers
    108 24:58 Liz Halliday

     

  • Track and Field

    British Athletics Championships

    Sat 24 Aug 2019 (Birmingham)

    400m men

    Pos Time Name
    Heat 2    
    2 46.36 (PB) Toby Harries
    Final    
    5 46.51 Toby Harries

    800m men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    6 1:53.38 Finley Bigg
    Heat 4    
    2 1:48.25 Spencer Thomas
    Final    
    1 1:46.79 Spencer Thomas

    1500 men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    3 3:44.95 Archie Davis
    Heat 2    
    5 3:49.62 George Mills
    Heat 3    
    1 3:46.93 Charlie Grice
    Final    
    4 3:48.83 Charlie Grice
    7 3:52.18 Archie Davis

    1500 women

    Pos Time Name
    Heat 2    
    2 4:18.75 Beth Kidger
    Final    
    10 4:28.49 Beth Kidger

     

  • Track and Field

    Brighton Birthday Boys 5000m

    Thu 22 Aug 2019 (Withdean Stadium)

    Pos Time Name
    Race 1    
    5 15:12.9 Reuben Hoyte
    Race 2    
    9 17:05.8 Tom Clewley
    15 17:15.5 Tom Hooper
    Race 3    
    24 19:29.3 Geoff Pike

     

  • Duathlon, Triathlon

    Ringmer Triathlon & Duathlon

    Sun 18 Aug 2019

    Pos Cat Pos Name Swim Bike Run Total    
    8 2 (mJ) Ro Harrington 7:28 44:28 34:24 1:26:20    

     

  • Track and Field

    Southern U13/U15/U17 All Ages Championships

    Sat 17 Aug 2019 (Ashford)

    Under 15 boys 1500m

    Pos Time Name
    Heat 2 (a)    
    3 4:33.29 Ben Connolly
    Final (b)    
    4 4:27.30 Ben Connolly

    Under 17 women 1500m

    Pos Time Name
    3 4:49.27 Poppy Palmer-Malins

     

  • Cross Country

    The Big W

    Thu 15 Aug 2019

    Speed Order
    Name start time finish time  Time achieved
    James Lathbury 00:13:00 00:33:24 00:20:24
    Tony Rickwood 00:12:00 00:35:44 00:23:44
    Sébastian Béhuret 00:12:00 00:36:12 00:24:12
    Geoff Manns 00:11:00 00:35:34 00:24:34
    Ian Jones (guest) 00:10:00 00:35:26 00:25:26
    Paul Whelpton 00:11:00 00:36:40 00:25:40
    Will Russell 00:12:00 00:37:40 00:25:40
    Lance Bellars 00:10:00 00:36:00 00:26:00
    Erica Martin 00:10:00 00:36:23 00:26:23
    Phil Grabsky 00:10:00 00:36:40 00:26:40
    Jon Lamb 00:10:00 00:37:15 00:27:15
    Andrew Neighbour 00:10:00 00:37:40 00:27:40
    Amelia Culshaw 00:10:00 00:38:25 00:28:25
    Malcolm Kemp 00:03:00 00:37:07 00:34:07
    Andrew Haig 00:03:00 00:37:32 00:34:32
    Jon Wright 00:03:00 00:37:32 00:34:32
    Phil Hampshire 00:03:00 00:38:10 00:35:10
    Eogan McKenna 00:00:00 00:37:00 00:37:00
    Sarah Russell 00:00:00 00:38:10 00:38:10

  • Track and Field

    British Masters Championships

    Sun 11 Aug 2019

    800 W60 (11 Aug)
    Pos Perf Name   AG   Year Coach Club SB PB  
    2 3:00.63 Carol Webb SB V60 W 2   Brighton Phoenix/Veterans 3:00.63 2:29.3  

  • Road Race

    South Coast Half Marathon

    Sun 11 Aug 2019

    Pos   Name            Time Category Cat Pos Gender Gen Pos          
    3   Chris Cocum 01:23:03 OPEN    3           Male          3          
     
    12   Joe Murley 01:34:30 OPEN   10           Male     12          
     
    18   Amy Gamblin 01:39:39 OPEN    1          Female      1          

  • Track and Field

    European Team Championships Super League

    Sat 10 Aug 2019

    1500 (10 Aug)
      Pos Gun       Name   AG   Club SB PB HC    
      2 3:48.35       Charlie Da'Vall Grice   SEN M Brighton Phoenix 3:30.62 3:30.62 -6.7    

  • Road Race

    Barry Island 10k

    Sun 4 Aug 2019

    First Name Surname Gender Gender Position Category Category Position Overall Position Chip Time Chip Position
    Paul Whelpton Male 46 M65+ 2 55 00:38:36 58

  • Triathlon

    Bewl Triathlon

    Sat 3 Aug 2019

    Overall Pos Firstname Lastname Cat Cat Pos Gender Gender Pos Swim + run to T T1 Bike T2 Run Finish
    17 Miles Davidson 45-49M 2 M 16 00:30:07 00:02:26 01:11:36 00:01:35 00:46:38 02:32:21
    51 Erica Martin 35-39F 3 F 9 00:35:12 00:02:02 01:23:07 00:01:13 00:44:05 02:45:38
    77 Emma Wrightman 35-39F 5 F 11 00:30:16 00:01:37 01:19:42 00:01:20 01:01:10 02:54:03
    91 Liz  Halliday 55-59F 1 F 16 00:35:21 00:01:56 01:25:41 00:01:38 00:56:39 03:01:12
    99 Andrew  Brooks 55-59M 6 M 82 00:44:17 00:03:29 01:24:39 00:01:26 00:49:47 03:03:37
    112 Natalie  Davies 45-49F 3 F 22 00:31:49 00:04:31 01:28:39 00:02:23 01:02:50 03:10:09
    141 Hannah Felton 25-29F 5 F 34 00:43:32 00:02:51 01:47:59 00:01:28 01:08:14 03:44:02

  • Swimming

    Bewl Open Water 3.8k Swim

    Sat 3 Aug 2019

    POS NAME BIB GUN TIME
    48 Barry Blackwell 41 01:22:16

  • Track and Field

    Memorial-rasschaert-2019 Belgium

    Sat 3 Aug 2019

    1500 2
    Pos Perf Name   AG   Coach Club SB PB  
    2 3:40.49 Archie Davis   U23 M Joel Kidger Brighton Phoenix 3:40.30 3:40.30  
    1500 1
    Pos Perf Name   AG   Coach Club SB PB  
    5 4:14.52 Beth Kidger PB SEN W Joel Kidger Brighton Phoenix 4:14.52 4:14.52  
    800 1
    Pos Perf Name   AG   Coach Club SB PB  
    2 1:46.47 Spencer Thomas   U23 M Jon Bigg Brighton Phoenix 1:46.19 1:46.19  

  • Track and Field

    Brighton Birthday Boys 10000

    Thu 1 Aug 2019

      Pos Gun       Name AG   Club SB
    PB  
    HC  
      6 34:42.8       Paul Weir PB V35 M 34:42.8 34:42.8 0.6    
      11 36:10.2       Tom Hooper Anchor PB V35 M 36:10.2 36:10.2 1.8    

     

  • Road Race, Sussex Grand Prix

    Bexhill Seafront 5k Series (July)

    Wed 31 Jul 2019 (Bexhill)

    POS NAME CAT M/F CATEGORY GUN TIME CHIP TIME
    1 Simon Heath   M MS 00:15:53 00:15:52
    7 Nick Dawson   M MS 00:17:24 00:17:20
    8 Alastair Carter   M MS 00:17:24 00:17:21
    23 Rachel Gorman 1st Woman F FS 00:18:21 00:18:18
    31 will russell   M MS 00:18:39 00:18:36
    35 Erica Martin 3rd Woman F FV35 00:18:53 00:18:48
    36 Steve Selby   M MV50 00:18:55 00:18:51
    47 Paul Whelpton   M MV65 00:19:40 00:19:36
    50 Lance Bellers   M MV55 00:19:49 00:19:45
    51 Phil Grabsky   M MV55 00:19:52 00:19:49
    54 Amelia Culshaw   F FV45 00:20:00 00:19:54
    90 Caroline Garrett   F FV35 00:21:48 00:21:40
    92 Daniel Allen   M MV60 00:21:54 00:21:37
    93 chris berry   M MV60 00:21:55 00:21:27
    105 Isabel anderson   F FV35 00:22:13 00:22:06
    106 Malcolm Kemp   M MV70 00:22:17 00:22:12
    111 Alison Moore   F FS 00:22:29 00:22:21
    124 Gill Checkley   F FV40 00:22:50 00:22:31
    125 Andrew Haig   M MV70 00:23:00 00:22:55
    170 Tracy Mitchell   F FV55 00:24:48 00:24:37
    199 sarah russell   F FV50 00:26:16 00:26:06

  • Track and Field

    BMC Grand Prix

    Sat 20 Jul 2019 (Eltham)

    Mens 800m

    Pos TIme Name
    A race    
    1 1:49.81 Archie Davis

    Mens 1500m

    Pos Time Name
    A race    
    1 3:43.70  George Mills
    B race    
    5 3:51.73 Declan Neary

    Womens 1500m

    Pos Time Name
    A race    
    2 4:16.96 (PB) Beth Kidger
    B race    
    5 4:39.90 Tara Bage

     

  • Trail

    Wakehurst Willow 8k

    Wed 17 Jul 2019 (Wakehurst)

    Pos Cat Pos Time Name
    45 5 (m45) 37:26 Andrew Neighbour

     

  • Road Race

    Eastbourne Golden Mile and 5k

    Wed 17 Jul 2019 (Eastbourne)

    Junior Mile

    Pos Time Name
    1 (4th overall) 5:04.00 Finley Jones

    5k

    Pos Time Name
    25 23:27 Alison Moore

     

  • Track and Field

    BMC Regional Races

    Wed 17 Jul 2019 (Eltham)

    800m 

    Pos Time Name
    A race    
    6 1:55.6 Dan Stepney
    D race    
    5 2:02.5 (PB) Cassius Hebden
    G race (women)    
    3 2:26.0 (PB) Flora Davis

     

  • Triathlon

    Falmer Tri

    Sun 14 Jul 2019

    Pos. Bibno. Participant Category Gender CatPos. Swim T1 Bike T2 Run Finish Time
    2 4 Jack Donaghy 20-39 m 1 06:22 00:44 0:50:01 00:51 0:20:18 1:18:19
    11 49 Matt Lui 17-19 m 1 08:42 01:28 0:52:51 00:53 0:21:25 1:24:57
    27   Mark Walker 50-59 m 4 07:54 01:04 0:59:26 00:49 0:22:25 1:31:39
    29 30 Alistair Booton 20-39 m 12 07:33 00:59 0:58:26 00:35 0:24:45 1:32:20
    45 84 Andrew Brooks 50-59 m 8 10:54 01:25 1:00:47 00:41 0:23:48 1:37:14
    73 99 Gill Checkley 40-49 f 4 10:36 01:44 1:07:37 00:51 0:26:02 1:46:51
    98 95 Hannah Felton 20-39 f 13 10:21 01:19 1:22:13 00:42 0:30:50 2:04:40
                           

  • Track and Field

    European U23 Championships - Gavle Sweden

    Sun 14 Jul 2019 (Gavle Sweden)

    Event  Position Name Time
    Men's 800m 2 Spencer Thomas 1:49.06
    Men's 200m 4 Toby Harries 21.17

     

  • Road Race

    Ilkley Half Marathon

    Sun 14 Jul 2019 (Ilkley)

    Pos Time Name
    6 1:18:24 (PB) Paul Weir

     

  • Track and Field

    Senior 8 Counties Inter County Match

    Sun 14 Jul 2019 (Ashford)

    100m senior women

    Pos Time Name
    5 12.76 Louisa Saunders

    1500m senior men

    Pos Time Name
    3 3:57.50 Max Pickard
    8 4:13.53 Reuben Hoyte

     

  • Track and Field

    Southern Athletics League Division 3SE

    Sat 13 Jul 2019 (Carshalton)

    400m senior Men A

    Pos Time Name
    3 56.61 Tom Mackman

     

  • Track and Field

    New Balance ESAA English Schools' Championships

    Fri 12 Jul 2019 (Birmingham)

    800m U20 men Heat 1

    Pos Time Name
    6 1:57.43 Luca Bigg

    800m U20 women Heat 2

    Pos Time Name
    7 2:24.63 Milly Dickinson

    1500m U15 men Heat 2

    Pos Time Name
    9 4:24.00 Benjamin Connolly

     

  • Track and Field

    Diamond League Monaco

    Thu 11 Jul 2019 (Monaco)

    Great PB for Charlie beating Steve Ovett's Phoenix club 1500m record (and former world record!)

    Rank Name Result  
    4 Charlie Grice 3.30.58 PB

     

  • Sussex Grand Prix

    PHOENIX 10K

    Wed 10 Jul 2019

    Pos Time Name
    5 32:20 Simon Heath
    21 35:34 Nick Dawson
    25 35:46 Tom Hooper
    28 35:57 Chris Cocum
    33 36:24 Tom Clewley
    35 36:52 Jack Donaghy
    36 36:56 Tim Jukes
    44 37:20 Matt Lui
    69 38:07 Will Russell
    72 38:18 Tony Rickwood
    83 38:36 Rachel Gorman
    88 38:50 Seb Behuret
    119 39:45 Tom Holborn
    120 39:50 Paul Weir (pacing)
    124 40:03 Paul Whelpton
    137 40:29 Olle Akesson
    157 41:12 Amelia Culshaw
    163 41:30 Geoff Manns
    182 42:21 Joe Murley
    206 43:18 Phil Grabsky
    236 44:04 Chris Berry
    277 45:28 Caz Garrett
    283 45:51 Malcolm Kemp
    292 46:20 Daniel Allen
    314 47:09 Gina McGeever
    325 47:23 Gill Checkley
    342 48:07 Andrew Haig
    370 49:20 Georgia Flowers
    410 50:44 Valentina Avella
    460 54:00 Tracy Mitchell
    483 55:21 Ella Grabsky
    487 55:45 Lydia Felton
    490 55:43 Judith Matthews

     

  • Track and Field

    Crawley Open Series

    Wed 10 Jul 2019 (Crawley)

    60m U11

    Pos Time Name
    2 9.66 Harry Siddle

     

  • Track and Field

    Sussex U15 League (East)

    Mon 8 Jul 2019 (Lewes)

    100m U15 boys A

    Pos Time Name
    4 14.8  Reuben Whitfield

    100m U15 boys B

    Pos Time Name
    4 14.9 (PB)  Milo Hampton

     

    100m U15 girls B

    Pos Time Name
    4 14.4  Isabel Siddle

    100m U15 girls non scoring

    Pos Time Name
    4 14.8   Kitty Kryskiw

    1500m U15 boys A

    Pos Time Name
    2 4:43.4 (PB) Finley Jones

    1500m U15 boys B

    Pos Time Name
    3 5:01.0  James Fonteyn

    1500m U15 girls A

    Pos Time Name
    3 5:14.7 Aoife Edwards

    1500m U15 girls B

    Pos Time Name
    4 5:41.2 Lily Crossman

  • Sussex Grand Prix

    Bewl Water 15M

    Sun 7 Jul 2019

    Pos Time Name
    2 1:26:25 Simon Heath
    4 (1st m45) 1:34:30 Dave Powell
    12 1:39:35 Jonny McCormack
    14 1:39:46 Joe Butler
    21 1:41:45 Tobias Bremer
    28 1:44:54 Austen Hunter
    36 (1st m65) 1:45:57 Paul Whelpton
    58 1:49:38 Will Russell
    94 1:54:47 Cyril Crua
    101 1:55:03 Amelia Culshaw
    133 1:58:28 Richard Newman
    225 2:07:41 Amy Gamblin
    251 2:10:33 Tim Woodman
    294 2:14:42 Alison Moore
    331 2:16:39 Rob Weaver
    599 2:45:38 Tracey Mitchell
    657 2:57:39 Sarah Russell

     

  • Triathlon

    Challenge Roth Long Distance Triathlon

    Sun 7 Jul 2019 (Roth, Germany)

    Name Pos Swim T1 Bike T2 Run Total
    Alex Garrod 261  57:34 2:14 5:18:26 1:29 3:26:02 9:45:42

     

  • Triathlon

    Ironman Austria

    Sun 7 Jul 2019 (Klagenfurt)

    Name Pos (cat pos) Swim T1 Bike T2 Run Total
    Tom Sanderson 1616 (305) 1:33:51 10:08 6:28:05 7:36 4:26:52 12:46:31

     

  • Cycling

    Maratona dles Dolomites

    Sun 7 Jul 2019 (Italy)

    138k Mountain race

    Pos Time Name
    1018 6:43:22 Jim Whitelegg
    2461 7:41.12 Tom Naylor

     

  • Duathlon

    Hever Castle Duathlon

    Sun 7 Jul 2019

    Pos Name Total Run 1 Bike Run 2
    2 (1st f35) Erica Martin 3:04:42 47:20 1:57:28 18:14

     

  • Track and Field

    Sussex U13 and Quadkids Champs

    Sun 7 Jul 2019 (Brighton)

    200m U13 boys

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1 26.69 Joseph Campbell
    6 33.08 (PB) Thomas Little
    Heat 3    
    5 31.56 (PB) Alexandros Kavouras
    Final    
    1 26.34 (PB) Joseph Campbell

    200m U13 girls

    Pos Time Name
    Heat 1    
    3 30.44 (PB) Yuuna Barra

    15600 U13 boys

    Pos Time Name
    9 5:15.47 (PB) Corbin Bailey
    13 5:22.98 (PB) Vincent Pegley

     

  • Swimming

    Sea Lanes Challenge 3.8km swim

    Sat 6 Jul 2019 (Hove-Brighton)

    Pos Time Name
    17 51:25 Matt Greenall

     

  • Track and Field

    Highgate night of the 10,000m PBs

    Sat 6 Jul 2019 (Parliament Hill Fields, London)

    D race

    Pos Time Name
    8 30:26.16 (PB) Finn McNally

     

  • Swimming

    Palace to Paddle 2.5km swim

    Sat 6 Jul 2019 (Hove)

    Pos Time Name
    57 56:24 Barry Blackwell

     

  • Track and Field

    Meeting d'Athlétisme de Marseille

    Tue 2 Jul 2019 (Marseille)

    Men 1500m

    Pos Time Name
    1 3:34.35 Charlie Grice

     

  • Triathlon

    Worthing Triathlon

    Sun 30 Jun 2019

    Pos. Participant  Category Finish time  Swim T1 Cycle T2 Run
    1 Jessica Prior (F) 20-24 02:20:53 24:44:00 00:38 01:13:46 00:29 41:16:00

  • Road Race

    Eastbourne 10k

    Sun 30 Jun 2019

    Pos Race No Name Chip Time Category Cat Pos Gender Gen Pos Dist Pace
    1 371 Calum Upton 00:35:32 Open 1 Male 1 10 16.9 km/h
    4 61 Tom Clewley 00:38:13 Open 4 Male 4 10 15.7 km/h
    21 331 Amelia Culshaw 00:42:02 45-49 1 Female 4 10 14.2 km/h
    34 36 Cat Bounds 00:44:43 Open 5 Female 8 10 13.4 km/h
    57 117 Amy Gamblin 00:47:15 Open 9 Female 13 10 12.7 km/h
    65 202 Alison Moore 00:48:25 Open 11 Female 16 10 12.4 km/h

  • Track and Field

    BMC Grand Prix

    Sat 29 Jun 2019 (Watford)

    Mens 800m A

    Pos Time Name
    2 1:45.72 Charlie Grice
    4 1:46.19 (PB) Spencer Thomas

    Mens 1500m A

    Pos Time Name
    3 3:40.30 (PB) Archie Davis
    4 3:40.32 (PB) George Mills

    Womens 1500m A

    Pos Time Name
    7 4:18.61 Beth Kidger

    Mens 3000m A

    Pos Time Name
    9 8:15.10 (PB) Declan Neary

  • Cross Country

    Black Cap Handicap

    Thu 27 Jun 2019 (Ditchling Beacon)

    Name Time Positon

     Dave Powell 29:55 

    29.55 Fastest Man

    10 Alex Cruttenden 30:34

    30.34  

    1 Daniel Simpkin 31:11

    31.11 Handicap Winner

    17 Tom Clewley 31:42

    31.42  

    3 Tim Clarke 32:03

    32.03  

    4 Tony Rickwood 32:17

    32.17  

    21 Sean Butchers 32:23

    32.23  

    16 Sebastien Behuret 32:53

    32.53  

    24 Paul Whelpton 34:56

    34.56  

    13 Jim Whitelegg 35:27

    35.27  

    19 Phil Grabsky 35:49

    35.49  

    14 Jon Lamb 35:58

    35.58  

    12 Malcolm Hughes 36:11

    36.11  

    20 Andrew Brooks 37:07

    37.07  

    6 Anna Berry 37:30

    37.3 Fastest Woman

    7 Andy Bone 37:30

    37.3 Supporting

    8 Josh Guilmaunt 37:30 

    37.3 Supporting

    15 Richard Thompson 38:06

    38.06  

    18 Chris Berry 39:04

    39.04  

    11 Andy Pumphrey 39.54

    39.54  

    5 Carol Webb 42:21  

    42.21  

    25 Amelia Culshaw 43:07 

    43.07 Accompanied Andrew

    26 Andrew Haig 46:07

    46.07  Limped home injured

    9 Jude Matthews 47:41

    47.41  

    22 Rik Taub 49:29

    49.29  

    23 Ella Grabsky 49:47

    49.47   

  • Sussex Grand Prix

    Heathfield 10K

    Sun 23 Jun 2019

    Great turnout at Heathfield 10k today. The race forms part of the Sussex Grand Prix.

    The  rural route follows country lanes around the villages of Cross in Hand and Waldron in Sussex and finishes with a tough hill at the end

    We won the Race (Allcomers) Men's Team competition - congrats to Simon, Jonny , Jack and Tony. In terms of individuals Simon and Rachel won the male and female races by whopping margins - Simon by 3 minutes and Rachel by 2 minutes; plus we had two more age category wins (for Malcolm and Paul Whelpton).

    Pos Name Net Time Category Cat Pos Gender Gen Pos Pace
    1 Simon Heath 00:33:42 Senior Male 1 Male 1 5:26 min/m
    6 Jonny McCormack 00:38:14 Senior Male 4 Male 6 6:10 min/m
    11 Jack Donaghy 00:39:53 Senior Male 5 Male 11 6:26 min/m
    13 Rachel Gorman 00:39:58 Senior Female  1 Female 1 6:27 min/m
    17 Tony Rickwood 00:40:31 Male 40-44 5 Male 16 6:32 min/m
    20 Paul Whelpton 00:41:09 Male 65-69 1 Male 19 6:38 min/m
    22 will russell 00:41:22 Senior Male 10 Male 21 6:40 min/m
    25 Alex Bonzi 00:41:45 Male 40-44 7 Male 24 6:44 min/m
    37 Steve Selby 00:43:18 Male 50-54 3 Male 33 6:59 min/m
    43 Cyril Crua 00:43:59 Male 40-44 14 Male 39 7:06 min/m
    45 Amelia Culshaw 00:44:07 Female 45-49 2 Female 5 7:06 min/m
    55 Phil  Grabsky 00:45:06 Male 55-59 2 Male 45 7:16 min/m
    92 Malcolm Kemp 00:48:56 Male 70-74 1 Male 78 7:54 min/m
    102 Georgia Flowers 00:50:08 Senior Female  8 Female 19 8:06 min/m
    112 Andrew Haig 00:51:30 Male 70-74 2 Male 89 8:19 min/m
    129 Gill Checkley 00:52:49 Female 40-44 4 Female 31 8:32 min/m
    136 Alison Moore 00:53:15 Senior Female  12 Female 35 8:36 min/m
    139 Elizabeth Halliday 00:53:27 Female 55-59 5 Female 36 8:38 min/m
    217 sarah russell 01:01:38 Female 50-54 13 Female 83 9:57 min/m

  • Track and Field

    England Athletics U20 / U23 Championships

    Sat 22 Jun 2019 (Bedford)

    200 U23 men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1 21.13 Toby Harries
         
    2 20.75 Toby Harries

    800 U23 men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1 1:50.72 Spencer Thomas
    6 1:53.52 Finley Bigg
    Heat 2    
    1 1:51.71 George Mills
    Final    
    1 1:47.31 Spencer Thomas
    2 1:48.70 George Mills

    800 U20 men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    4 1:55.51 Luca Bigg

    1500 U23 men

    Pos Time Name
    Heat 2    
    1 3:49.14 Archie Davis
    7 3:51.91 Declan Neary
    Final    
    3 3:51.51 Archie Davis
    11 3:55.96 Declan Neary

    1500 U20 women

    Pos Time Name
    Heat 1    
    3 4:33.35 Almi Nerurkar
    Final    
    11 4:38.26 Almi Nerurkar

  • Track and Field

    Golden Spike Ostrava

    Thu 20 Jun 2019 (Ostrava)

    Men mile

    Pos Time Name
    1 3:56.95 Charlie Grice

     

  • Road Race

    Weakest Link Relays

    Wed 19 Jun 2019 (Black Rock, Madeira Drive)

    This is the very popular event on Brighton sea front at dukes mound just before the Marina..The relay is four legs of 2.5k and the fifth leg is run with the whole team together.

    Great Results Winning both Men and Women Teams 

     

    POS TIME TEAM TEAM NAME
    1 00:46:22 70 Phoenix Nights
    13 00:52:18 73 Phoenix Birds
    32 00:56:13 100

    Phoenix knights

    45 00:58:39 85 O’Vets
    82 01:08:58 94 Phoenix Oldies But Goldies
    88 01:11:57 62 Phoenix Stars
           

  • Track and Field

    Next Generation Athletics

    Sat 15 Jun 2019 (Nijmegen, Netherlands)

    800m A race

    Pos Time Name
    2 1:47.32 Spencer Thomas
    5 1:48.52 George Mills

     

  • Track and Field

    Athletica Genève

    Sat 15 Jun 2019 (Geneva)

    Men 1500m

    Pos Time Name
    3 3:43.74 Archie Davis

     

  • Track and Field

    South East Schools Inter-county match

    Sat 15 Jun 2019 (Bexley)

    The Sussex Schools Intermediate girls’ team chalked up one of their best results ever, in the South East Schools Inter-county match at Bexley on Saturday when they won their match against the might of the south east counties.

    Our own Millie Dickinson coming second in in the 800m in 2:17.09s who has also been selected to  represent Sussex at the English Schools Championships at Birmingham in July.

     

    800m

    2

    Millie Dickinson   Sussex 2:17.09 9  

     

101-150 of 1755

Per page: