Results_
If you have a race result to add here please submit it using the form on the contact us page.
Categories:
Order:
-
Track and Field
Meeting Iberoamericano de Atletismo, Huelva
Wed 14 Jun 2017
-
Track and Field
IAAF Diamond League, Oslo
Thu 15 Jun 2017
-
Track and Field
BMC Gold Standard Races / Open graded Watford
Wed 14 Jun 2017
Men's 800m
Pos Time Name SX24 race 2 1:54.18 (PB) Ollie Johnson 6 1:55.37 (PB) Declan Neary Men's 1500m
Pos Time Name A race 13 3:44.34 Ian Crowe A race (2) 1 3:45.74 Max Pickard -
Track and Field
Sussex Schools Championships
Sat 10 Jun 2017
Take a bow Maia Hardman, Daniel Stidder, Leo Brewer, and Almi Nerurkar, county schools champs.
100m U20 men
Pos Time Name Heat 1 1 21.75 Toby Harries 800 u20 men
Pos Time Name 3 2:02.69 Harry Swindells 4 2:08.83 Tom Mackman 800 u17 men
Pos Time Name 4 2:07.80 Charlie Warren 800 u17 women
Pos Time Name 1 2:20.9 Maia Hardman 3000m U20 men
Pos Time Name 1 9:06.07 Daniel Stidder 3000m U17 men
Pos Time Name 1 9:26.8 Leo Brewer 3000m U17 women
Pos Time Name 1 9:44.1 Almi Nerurkar -
Track and Field
South of England AA U20 / Senior Championships
Sun 11 Jun 2017
-
Track and Field
Sussex U15 League Division East
Wed 7 Jun 2017
800m boys
Pos Time Name A race 3 2:24.5 Jonathan Knight B race 2 2:32.2 Eimhin Wellings 800m girls
Pos Time Name A race 3 2:41.5 Milly Dickinson B race 2 2:46.6 Flora Davis nonscoring 5 2:34.2 Alice Wright -
Track and Field
Josef Odlozil Memorial
Mon 5 Jun 2017
Charlie managed to get his World Champs qualifying time at this race. You can watch it on Youtube if you like.
Pos Time Name 7 3:35.72 Charlie Grice -
Track and Field
Sussex Masters Track and Field Championships
Sun 4 Jun 2017
Nigel Herron put in a big turn at the Masters T&F. The positions below refer to his overall position in the V50 Sussex category (a number of the races were combined with the Surrey championships).
Pos Time Name 1500m 4 5:13.59 Nigel Herron 100m 1 14.96 Nigel Herron 800m 3 2:43.96 Nigel Herron 200m 2 31.31 Nigel Herron 400m 1 1:13.51 Nigel Herron -
Track and Field
BMC PB Classic
Sat 3 Jun 2017
Mens 800m
Pos Time Name B race 5 1:55.30 Oliver Johnson H race 2 2:03.61 (PB) Charlie Warren -
Track and Field
Nijmegen Global Athletics
Fri 2 Jun 2017
A big PB for Robbie Fitzgibbon - this makes him the fifth quickest Brit over 1500m in 2017.
Pos Time Name 4 3:36.97 Robbie Fitzgibbon -
Track and Field
Brighton Phoenix Open Meeting
Wed 31 May 2017
Massive congratulations to those from the club who were involved in organising this great evening of athletics. And big congrats to all those who competed.
800m U9 + U11
Pos Time Name Girls 10 3:15.98 Yuuna Barra 12 3:17.74 Jahnvi Choksi Boys 7 2:50.92 Ravi Clark 10 2:57.03 Reuben Hudson 13 3:09.69 Joe Powell 14 3:14.68 Luca Tizzano 800m U13
Pos Time Name Girls Race 2 2 2:50.66 Madeleine Badruzaman 3 2:53.04 Ella Kaps 5 2:54.10 Aoife Edwards Boys race 1 3 2:27.58 Benjamin Connolly Boys race 2 5 2:55.29 Tom Bond Boys race 3 1 2:28.54 Joshua Munro 2 2:28.65 Sam Checkley 5 2:46.70 Ellis Martin Mixed race 6 2:55.49 Milo Hampton 100m
Pos Time Name Race 1 (girls) 1 14.19 Jess Powell 2 14.35 Renee Bassin 4 14.79 Lauren Mclellan 5 15.12 Isabel Siddle 6 15.59 Cerys Daly Race 2 (women/girls) 3 14.12 Olivia Aung 800m Open
Pos Time Name Race 1 3 2:25.68 Steve Selby 7 2:31.97 Nigel Herron Race 2 1 2:23.65 Joe Checkley 4 2:30.41 Mia Edwards 9 2:36.90 Flora Davis Race 3 1 2:37.29 Cassius Hebden 4 2:43.56 Madelaine Parmar 800m BMC
Pos Time Name Race H 9 2:32.56 Joe Tyler Race I 6 2:22.85 Eiminh Wellings Race F 6 2:15.48 Max Andrews 7 2:15.56 Maia Hardman Race A 3 1:48.35 Spencer THomas 5 1:49.49 Finley Bigg 7 1:49.69 Archie Davis Race E 2 2:05.06 Charlie Warren Race D 1 1:58.60 Ashley Gorton 6 2:05.92 Tom Mackman Race C 2 1:58.17 Sam Rogers 8 2:00.07 Harry Swindells Race B 3 1:52.79 Max Pickard 4 1:54.22 Daniel Eeles 6 1:54.47 Oliver Johnson 8 1:55.64 Ross Skelton 1500m BMC
Pos Time Name Race C 5 4:22.31 William Carey 11 4:37.37 Alex Brothwell Race A 1 3:54.41 Josh Eeles 6 3:59.93 Declan Neary Race D 1 4:28.31 Almi Nerurkar Race E 1 4:42.68 Zach Elbourne 5 4:47.00 Lukas Nerurkar Race F 5 5:01.54 Alice Wright 3000m
Pos Time Name Race 1 2 8:45.56 Daniel Stidder 4 8:51.21 Reuben Hoyte 13 9:05.99 Leo Brewer Race 2 5 10:11.41 Milan Watson 6 10:11.77 Ash Dorrington 7 10:15.90 Tara Bage 8 10:17.58 Tom Hooper 11 10:27.26 Mark Cossey 12 10:28.24 Paul Lawrence 14 10:56.68 Naomi Fonteyn Long Jump
Pos Distance Name U11 Girls 1 3.23 Imogen Read 2 3.17 Angela Bowen 3 2.88 Kira Betts U11 Boys 1 3.43 Lawrence Walsh 2 3.36 Luca Tizano 4 2.87 Freddie Tyndale-Biscoe 5 2.63 Joe Powell U13 Girls 3 3.81 Amelia Kortens 4 3.71 Ruby Wilson 5 3.66 Isabel Siddle 6 3.53 Ella Kaps 7 3.52 Jess Powell 8 3.52 Abigail Clay 9 3.47 Lauren Mclellan 10 3.26 Madeleine Badruzaman U13 Boys 6 3.54 Milo Hampton 8 2.95 Thomas Bond U15 Girls 3 4.59 Renee Bassin 4 4.21 Daisy Mason U15 Boys 2 4.52 Douglas Zuveshe U17 Men 4 5.11 Jack Scoffham -
Track and Field
IFAM Outdoor - Oordegem-Lede (Belgium)
Sat 27 May 2017
Men's 800m
Pos Time Name C race 2 1:47.83 Spencer Thomas E race 5 1:49.96 Finley Bigg Men's 1500m
Pos Time Name C race 8 3:43.98 Archie Davis Men's 5000m
Pos Time Name C race 14 14:11.60 Ross Skelton -
Track and Field
IAAF Diamond League, Eugene Oregon
Sat 27 May 2017
-
Track and Field
BMC Regional Race - Eltham
Wed 24 May 2017
Men's 800m
Pos Time Name A race 4 1:52.25 (PB) Max Pickard B race 1 1:54.30 (PB) Josh Eeles 10 1:58.46 Oliver Johnson C race 10 1:59.96 Harry Swindells D race 7 2:05.55 Tom Mackman E race 5 2:15.28 (PB) Alex Brothwell Men's 1500m
Pos Time Name 1 3:52.10 (PB) Ross Skelton 5 3:57.02 (PB) Declan Neary 7 3:58.28 (PB) Daniel Stidder Mixed 1500m
Pos Time Name 7 4:40.26 (PB) Maia Hardman 12 4:48.54 (PB) Tara Bage -
Track and Field
Loughborough International
Sun 21 May 2017
-
Track and Field
SoundTrack 2017 Tubingen Germany
Sat 20 May 2017
-
Track and Field
BMC Grand Prix Solihull
Sat 13 May 2017
Mens 800m A
Pos Time Name 5 1:49.43 (PB) Robbie Fitzgibbon Mens 800m B
Pos Time Name 5 1:51.0 Finley Bigg Mens 800m D
Pos Time Name 1 1:50.80 Robbie Fitzgibbon 4 1:52.52 Daniel Eeles Mens 800m E
Pos Time Name 5 1:55.11 Oliver Johnson Womens 800m A
Pos Time Name 7 2:09.50 Sophie Mansfield Womens 800m D
Pos Time Name 5 2:16.90 Maia Hardman Mens 1500m A
Pos Time Name 11 3:46.56 Archie Davis Mens 1500m B
Pos Time Name 6 3:47.82 (PB) Max Pickard Mens 1500m D
Pos Time Name 12 3:56.76 Dan Stepney 15 3:59.79 Josh Eeles Women's 5000m A
Pos Time Name 12 16:49.88 (PB) Beth Kidger -
Track and Field
Memorial "Angelo Belli", Italy
Sun 14 May 2017
-
Track and Field
Sussex County Championships
Sat 13 May 2017
U13 Boys Minithon (best of 3 events)
Pos Points Name 19= 38 Benjamin Connolly U13 Girls Minithon (best of 3 events)
Pos Points Name 4 62 Jess Powell 11 47 Isabella Martin 26= 37 Ruby Challis 26= 37 Cerys Daly 30 35 Annalise Brown 42= 26 Mekdes Berry 47 21 Amelie Morris-Blake U15 boys 800m
Pos Time Name Heat 2 5 2:16.68 Alex Brothwell U15 boys 1500m
Pos Time Name 3 4:28.86 Will Carey U15 girls 100m
Pos Time Name Heat 3 7 15.53 Daisy Mason Heat 4 7 14.58 Renee Bassin U15 girls 200m
Pos Time Name Heat 1 7 30 Renee Bassin U15 girls 800m
Pos Time Name 3 2:35.8 Mia Edwards 5 2:39.70 Flora Davis 8 2:46.96 Madeleine Parmar U15 girls 1500m
Pos Time Name Heat 1 3 5:15.06 Rachel Berry 6 5:30.33 Mia Edwards 8 5:37.03 Madeleine Parmar Heat 2 9 5:15.01 Alice Wright U15 girls Triple Jump
Pos Dist Name 3 9.42 Renee Bassin U15 girls Shot
Pos Dist Name 7 5.89 Renee Bassin U17 men 800m
Pos Time Name 5 2:06.27 Charlie Warren 9 2:19.07 Matt James U17 men 1500m
Pos Time Name 5 4:23.13 Leo Brewer U17 women 200m
Pos Time Name Heat 2 1 26.58 Louisa Saunders FINAL 1 25.97 Louisa Saunders U17 women 300m
Pos Time Name Heat 1 1 42.02 Louisa Saunders FINAL 1 40.97 Louisa Saunders U17 women 800m
Pos Time Name 1 2:19.57 Maia Hardman 3 2:24.70 Naomi Fonteyn U17 women 1500m
Pos Time Name 4 5:04.46 Naomi Fonteyn U17 women Long Jump
Pos Dist Name 6 4.71 Ella Hodge U20 men 800m
Pos Time Name 2 2:00.25 Samuel Rodgers 3 2:01.14 Ashley Gorton 5 2:08.83 Tom Mackman U20 men 5000m
Pos Time Name 2 15:35.59 Daniel Stidder 3 15:50.50 Reuben Hoyte U20 women 200m
Pos Time Name 3 27.15 Marina Reid Martin U20 women 3000m
Pos Time Name 1 10:42.9 Tara Bage Senior men 800m
Pos Time Name 2 2:15.90 Max Andrews Senior men 5000m
Pos Time Name 15 16:33.26 Sean Parker Harding -
Track and Field
BMC PB Classic
Mon 1 May 2017
800m (men)
Pos Time Name A race 8 1:56.62 Ollie Johnson F race 3 2:15.68 Alex Brothwell 800m (women)
Pos Time Name A race 6 2:19.35 Maia Hardman -
Track and Field
Haywards Heath Harriers Open Track and Field meeting
Thu 4 May 2017
150m
Pos Time Name Race 1 (Girls 9-10) 1 24.0 Angelina Bowen Race 4 (Boys 9-10) 1 24.6 Matthew Noakes Race 7 (U13 Boys) 1 23.2 Charlie Partridge 600m
Pos Time Name Race 1 (Girls 9-10) 4 2:10.3 Ella Kaps Race 3 (Boys 9-10) 3 2:02.5 Matthew Noakes 800m
Pos Time Name Race 2 (Girls U15) 1 2:24.2 Naomi Fonteyn Race 3 (Boys / men) 3 2:05.8 Ashley Gorton 4 2:07.8 Tom Mackman Mile
Pos Time Name 1 4:35.9 Reuben Hoyte 20 5:35.5 Nigel Herron Long Jump
Pos Dist Name 1 (9/10 girls) 3.37 Angelina Bowen 4 (u13 girls) 3.52 Ella Kapps 3 (u13 boys) 3.67 Charlie Partridge -
Track and Field
BMC Gold Standard Races Watford
Thu 4 May 2017
Men's 1500m
Pos Time Name Men's 1500m A 4 3:50.38 Archie Davis 10 3:52.85 Max Pickard 13 3:55.44 Daniel Eeles Men's 1500m B 7 3:55.43 Billy White 11 4:00.09 Josh Eeles -
Track and Field
Sweatshop Southern Athletics League
Sat 15 Apr 2017
Men 5000m
Pos Time Name 2 16:30.8 Reuben Hoyte -
Track and Field
Crawley Open Series
Sat 8 Apr 2017
800m
Pos Time Name 5 2:09.76 Charlie Warren -
Track and Field
Watford Open Graded Meeting
Wed 19 Apr 2017
-
Track and Field
Stanford Invitational (California)
Fri 31 Mar 2017
-
Track and Field
Crawley pre-season open
Sat 25 Mar 2017
Saturday 25th March saw the first track and field meet of the season; Phoenix had 14 athletes present covering all ages form U11 to U17
This was a great turn out and well done to all those who took part
Under 11
Angelina Bowen
75m 2nd 9.77
150 m 24.17 2nd Heat 2
Under 13
Jess Powell
75m 1st 10.83
150 m 1st 21.48 H5Isabel Siddle
75 m 11.20 4th
Long Jump 3.75m
Madeleine Braduzman
Long Jump 3.40
600 m 2.11 8th place
Mekdes Berry
75m 12.26 5th
600 m 2.19 10th place
Lauren McLellan
75m 10.83 3rd
150m 23.05 5th
Under 15
Renee Bassin
Long Jump 4.46 7th
150 m 22.27 7th H3
80 m 11.87 5th Heat 5
Rachel Berry
1500m 5:20.76 7th
300m 48.89 5th
Amelie Novy
Long Jump 3.60
80 m 11.89 5th Heat 7
Flora Davies
300m 49.28 6th
600m 1.56 6th place H2Under 17 Women
Olivia Aung
80m 11.21 5th Heat 2Louisa Saunders
300 m 41.52 2nd Heat 2
150m 19.26 1st
Under 17 men
Jack Scoffham
Long jump 5:12 4thTom Mackman
600m 1:30.94 3rd -
Track and Field
England Athletics U15 / U17 / U20 Championships
Sat 25 Feb 2017
U17 women 300m
Pos Time Name Heat 4 4 41.89 Louisa Saunders U20 men 800m
Pos Time Name Heat 3 3 1:58.10 Oliver Johnson Heat 4 5 2:01.27 Harry Swindells U17 women 800m
Pos Time Name 5 2:17.71 Maia Hardman U20 men 1500m
Pos Time Name 6 3:57.37 (PB) Josh Eeles -
Track and Field
Sussex County Championships
Sat 18 Feb 2017
Fantastic double gold for Jess Powell - congratulations.
60m Under 13 women
Pos Time Name Heat 1 1 8.92 (PB) Jess Powell Heat 2 2 9.11 (PB) Isabella Martin Final 1 8.89 (PB) Jess Powell 5 9.31 Isabella Martin Long Jump Under 13 women
Pos Distance Name 1 3.98 Jess Powell 4 3.53 (PB) Isabella Martin -
Track and Field
British Indoor Championships
Sun 12 Feb 2017
Good work on the bronze in the British championships, Spencer Thomas.
Women's 800m
Pos Time Name 4 2:08.46 Sophie Mansfield Men's 800m
Pos Time Name Heat 2 5 1:54.48 Finley Bigg Heat 4 1 1:51.68 Spencer Thomas Final 3 1:49.12 Spencer Thomas Men's 1500m
Pos Time Name Heat 1 4 3:49.40 Robbie Fitzgibbon Final 7 3:50.53 Robbie Fitzgibbon -
Track and Field
Meeting National Elite - Mondeville France
Sat 4 Feb 2017
-
Track and Field
BMC Lee Valley Open
Wed 1 Feb 2017
Mens 800m (indoor)
Pos Time Name A race 1 1:49.53 Spencer Thomas D race 2 1:56.87 Josh Eeles 3 1:57.41 Oliver Johnson Womens 800m (indoor)
Pos Time Name A race 3 2:07.40 (PB) Sophie Mansfield B race 1 2:16.79 Maia Hardman -
Track and Field
Miting Elan Bratislava
Sun 29 Jan 2017
-
Track and Field
London Senior and U20 Games
Sun 29 Jan 2017
800m men
Pos Time Name Race 3 5 2:01.21 Harry Swindells Race 5 2 1:58.43 Oliver Johnson 800m women
Pos Time Name Race 2 2 2:19.88 (PB) Beth Kidger -
Track and Field
Indoor Track & Field Vienna
Sat 28 Jan 2017
800m Men
Pos Time Name 3 1:49.33 Spencer Thomas 800m Women
Pos Time Name 5 2:09.00 Sophie Mansfield -
Track and Field
London U13 and U15 games
Sun 22 Jan 2017
800m indoors U13 boys
Pos Time Name 3 2:43.51 William Muzio 800m indoors U15 girls
Pos Time Name Race 1 4 2:30.46 Milly Dickinson Race 2 1 2:34.92 (PB) Ciara Muzio 2 2:34.94 (PB) Emily Muzio 4 2:48.77 Flora Davis -
Track and Field
Sportshall League (Worthing): Match 2
Sat 14 Jan 2017
U11 Girls
Pos Time Name 4 lap race A 2 55.7 Ella Kaps 4 lap race B 2 55.2 Mekdes Berry 1 lap race A 3 13.5 Madeline Badruzaman 1 lap race B 2 13.7 Jemima Brown 1 lap race C 1 13.5 Kira Betts 6 lap parlauf 2 1:29.3 Madeline Badruzaman/Mekdes Berry 1 lap hurdles A 3 14.6 Jemima Brown 1 lap hurdles B 2 15.1 Amelia Morris 4x1 lap relay 2 54.5 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 2 1.90 Madeline Badruzaman Standing long jump B 1 1.85 Abigail Clay Vertical Jump A 2 40 Annalise Brown Vertical Jump B 1 36 Ella Kaps Speed Bounce A 2 51 Kira Betts Speed Bounce B 2 44 Ella Kaps TEAM STANDINGS 43 Points Phoenix: 2nd place U11 Boys
Pos Time Name 4 lap race A 2 57.5 Woody Rickwood 4 lap race B 1 56.8 Felix Ellis 1 lap race A 3 13.4 Luca 1 lap race B 1 12.9 Reuben Whitfield 1 lap race C 4 15.3 Samuel Barrett 6 lap parlauf 1 1:23.5 Ra Healy/Woody Rickwood 1 lap hurdles A 2 14.0 Ra Healy 1 lap hurdles B 1 14.7 Felix Ellis 4x1 lap relay 1 52.8 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 1 1.85 Reuben Whitfield Standing long jump B 1 1.70 Ra Healy Vertical Jump A 4 34 Felix Ellis Vertical Jump B 3 29 Matthew Noakes Speed Bounce A 4 45 Reuben Whitfield Speed Bounce B 3 42 Matthew Noakes TEAM STANDINGS 44 Points Phoenix: 1st place U13 Girls
Pos Time Name 6 lap race A 1 1:26.6 Jessica Farrant 6 lap race B 1 1:31.0 Taya Gilbert 2 lap race A 2 25.8 Isabel Siddle 2 lap race B 2 25.8 Bella Martin 2 lap race C 2 25.8 Jess Powell 8 lap parlauf 2 1:51.4 Jess Farant/Taya Gilbert 2 lap hurdles A 1 27.2 Bella Martin 2 lap hurdles B 2 27.0 Amelie Novy 4x2 lap relay 2 1:41.2 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 2 2.15 Jessica Farrant Standing long jump B 3 1.60 Amelie Novy Vertical Jump A 3 48 Bella Martin Vertical Jump B 3 42 Renee Bassin Speed Bounce A 2 73 Isabel Siddle Speed Bounce B 2 69 Amelie Novy TEAM STANDINGS 42 Points Phoenix: 2nd place U13 Boys
Pos Time Name 6 lap race A 4 1:22.4 Sam Checkley 6 lap race B 2 1:33.5 Ben Carrette 2 lap race A 2 25.1 Felix Sutton 2 lap race B 3 25.9 Cassius Hebden 2 lap race C 2 25.4 Eddie Harrison 8 lap parlauf 2 1:50.3 Sam Checkley/Ellis Martin 2 lap hurdles A 3 28.6 Tomas Bond 2 lap hurdles B 2 27.7 Cassius Hebden 4x2 lap relay 4 1:45.0 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 3 2.15 Felix Sutton Standing long jump B 3 1.80 Sam Checkley Vertical Jump A 4 34 Ben Carrette Vertical Jump B 2 33 Tomas Bond Speed Bounce A 4 69 Ellis Martin Speed Bounce B 2 68 Felix Sutton TEAM STANDINGS 29 Points Phoenix: 3rd place Non-Scoring
Pos Time Name 1 lap race (1) 2 13.5 Mekdes Berry 3 14.6 Mekdes Berry 1 lap race (2) 1 13.3 Annalise Brown 2 13.6 Amelie Morris 1 lap race (3) 1 13.2 Felix Ellis 2 13.4 Ra Healy 3 13.6 Woody Rickwood 4 14.2 Matthew Noakes 2 lap race (1) 2 25.2 Haulwen Davies 4 27.5 Taya Gilbert 2 lap race (2) 1 27.9 Tomas Bond 2 28.1 Ellis Martin Standing Long Jump 3 1.80 Taya Gilbert 4 1.75 Kira Betts 5 1.75 Annalise Brown 8 1.65 Isabel Siddle 9 1.65 Amelie Morris Phoenix are in second place after two matches.
-
Track and Field
BMC Sheffield Open
Sun 8 Jan 2017
Mens 800m A race
Pos Time Name 1 1:49.62 Spencer Thomas 2 1:52.36 Finley Bigg Womens 800m A race
Pos Time Name 1 2:10.99 Sophie Mansfield -
Track and Field
Lee Valley New Year Open
Sun 1 Jan 2017
800m open
Pos Time Name Race 1 1 1:56.65 Josh Eeles Race 3 3 2:11.51 Charlie Warren Race 4 2 2:16.74 Maia Hardman Race 6 2 2:30.41 (PB) Milly Dickinshon -
Track and Field
South of England U15/U17 Championships
Sat 7 Jan 2017
U15 men 1500m
Pos Time Name 1 4:59.63 Alex Brothwell U17 women 800m
Pos Time Name Heat 1 2:29.23 Maia Hardman Final 2 2:14.53 Maia Hardman -
Track and Field
Sportshall League (Worthing): Match 1
Sat 19 Nov 2016
Congrats to all those who turned out for the first Sportshall League match. The next match is on 14th January. Overall Phoenix are sat in 2nd place with 201.5 points to Worthing's 228.5.
U11 Girls
Pos Time Name 4 lap race A 2 58.7 Amelia Kortens 4 lap race B 3 60.7 Mekdes Berry 1 lap race A 3 13.4 Amelia Kortens 1 lap race B 1 13.8 Jemima Roberts 1 lap race C 2 13.3 Kira Betts 6 lap parlauf 2 1:24.5 Madeline Badruzaman/Imogen Read 1 lap hurdles A 1 13.8 Chloe Williams 1 lap hurdles B 1 14.0 Amelia Kortens 4x1 lap relay 3 55.8 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 2 1.85 Madeline Badruzaman Standing long jump B 2 1.85 Jemima Roberts Vertical Jump A 3 33 Abigail Clay Vertical Jump B 3 30 Mekdes Berry Speed Bounce A 2 52 Chloe Williams Speed Bounce B 1 50 Kira Betts TEAM STANDINGS 52 Points Phoenix: 2nd place U11 Boys
Pos Time Name 4 lap race A 2 55.9 Sunny Andrews 4 lap race B 1 56.1 Felix Ellis 1 lap race A 3 13.1 Sunny Andrews 1 lap race B 2 13.2 Reuben Whitfield 1 lap race C 1 12.9 Charlie Partridge 6 lap parlauf 2 1:23.4 Ra Healy/Woody Rickwood 1 lap hurdles A 1 14.0 Ra Healy 1 lap hurdles B 2 14.2 Felix Ellis 4x1 lap relay 3 54.0 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 1 2.05 Charlie Partridge Standing long jump B 2 1.70 Ra Healy Vertical Jump A 2 38 Felix Ellis Vertical Jump B 4 24 Matthew Noakes Speed Bounce A 4 45 Reuben Whitfield Speed Bounce B 2 44 Charlie Partridge TEAM STANDINGS 48 Points Phoenix: 1st place U13 Girls
Pos Time Name 6 lap race A 1 1:26.5 Jessica Farrant 6 lap race B 2 1:31.0 Lara Rutler 2 lap race A 2 25.3 Jess Powell 2 lap race B 2 25.1 Isabel Siddle 2 lap race C 2 25.8 Amelie Novy 8 lap parlauf 2 1:47.8 Jess Farant/Taya Gilbert 2 lap hurdles A 1 26.7 Bella Martin 2 lap hurdles B 2 28.2 Olivia James 4x2 lap relay 2 1:41.7 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 1 2.10 Amelie Novy Standing long jump B 2 1.90 Olivia James Vertical Jump A 2 44 Bella Martin Vertical Jump B 1 43 Taya Gilbert Speed Bounce A 3 61 Jess Powell Speed Bounce B 2 70 Isabel Siddle TEAM STANDINGS 55 Points Phoenix: 2nd place U13 Boys
Pos Time Name 6 lap race A 2 1:30.0 Ellis Martin 6 lap race B 2 1:23.2 Joe Checkley 2 lap race A 2 24.6 Felix Sutton 2 lap race B 2 24.7 Luke Healey 2 lap race C 2 25.3 Eddie Harrison 8 lap parlauf 2 1:42.6 Sam Checkley/Joe Checkley 2 lap hurdles A 3 27.9 Tomas Bond 2 lap hurdles B 1 27.0 Cassius Hebden 4x2 lap relay 2 1:42.1 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 2 2.20 Joe Checkley Standing long jump B 2 2.05 Felix Sutton Vertical Jump A 4 37 Luke Healey Vertical Jump B 3 35 Tomas Bond Speed Bounce A 2 64 Tomas Bond Speed Bounce B 3 69 Sam Checkley TEAM STANDINGS 46.5 Points Phoenix: 2nd place Non-Scoring
Pos Time Name 1 lap race (1) 2 13.6 Chloe Williams 1 lap race (2) 1 13.2 Imogen Read 1 lap race (3) 2 13.8 Amelie Morris 1 lap race (4) 1 14.9 Cassie-Grace Oyelumade 2 15.0 Mekdes Berry 3 15.2 Abigail Clay 1 lap race (5) 1 13.5 Felix Ellis 2 13.5 Ra Healy 3 13.8 Matthew Noakes 4 14.0 Woody Rickwood 2 lap race (1) 1 26.4 Olivia James 2 26.9 Tomas Bond 4 27.4 Ellis Martin 2 lap race (2) 1 26.1 Bella Martin 2 26.8 Taya Gilbert 2 lap race (3) 1 24.7 Sam Checkley 3 25.8 Cassius Hebden -
Track and Field
AG Insurance Memorial Van Damme, Brussells
Fri 9 Sep 2016
-
Track and Field
Crawley AC Tom Lintern Medal Open Meeting
Mon 29 Aug 2016
75m U11 Boys
Pos Time Name 6 13.23 Matthew Noakes 600m U11 Boys
Pos Time Name 5 1:58.69 William Muzio 8 2:11.87 Matthew Noakes 75m U11 girls
Pos Time Name 4 12.59 Amelia Kortens 5 12.70 Ella Kaps 600m U11 girls
Pos Time Name 5 2:15.38 Ella Kaps Long jump U11 girls
Pos Distance Name 2 3.73 Amelia Kortens 8 2.96 Ella Kaps 150m U11 Girls
Pos Time Name 7 25.26 Mekdes Berry High Jump U11 Girls
Pos Height Name 1 1.20 Amelia Kortens 100m U13 Girls
Pos Time Name 4 14.37 Jess Powell 200m U13 Girls (1)
Pos Time Name 5 32.59 Flora Davis 200m U13 Girls (2)
Pos Time Name 2 30.31 Renee Bassin 1500m U13 (mixed)
Pos Time Name 13 5:57.30 Emily Muzio High Jump U13 Girls
Pos Height Name 2 1.25 JEss Powell 800m U15 Girls
Pos Time Name 3 2:38.82 Milly Dickinson 4 2:45.90 Rachel Berry Long jump U15 Girls
Pos Distance Name 2 4.36 Renee Bassin 8 4.12 Jess Powell Shot put U15 Girls
Pos Distance Name 8 5.41 Renee Bassin 800m open
Pos Time Name 3 2:08.78 Charlie Warren 7 2:30.05 Max Andrews -
Track and Field
Brighton Birthday Boys Races
Thu 18 Aug 2016
-
Track and Field
BMC Grand Prix Stretford
Sat 20 Aug 2016
-
Track and Field
Olympic Games, Rio de Janeiro
Sat 20 Aug 2016
It's not often we get to put in a result from the Olympic Games. The club is proud of Charlie Grice's fantastic achievement in reaching an Olympic final - to go with his European, Commonwealth and World Championship final appearances. Much more to come from Charlie.
Pos Time Name Heat 10 3:48.51 Charlie Grice Semifinal 5 3:40.05 Charlie Grice Final 12 3:51.73 Charlie Grice -
Track and Field
SEAA U15/U17 Championships & U13 Open
Sat 13 Aug 2016
Fantastic achievements at the southern championships - Maia Hardman is 800m u15 champion and Renee Bassin champion in the U13 Long Jump.
U15 women 100m
Pos Time Name Heat 3 12.83 (SB) Naomi Owolabi Semifinal 1 4 13.06 Naomi Owolabi U13 women 200m
Pos Time Name Heat 5 30.48 Renee Bassin U13 women Long jump
Pos Distance Name 1 4.34 Renee Bassin U13 women 3k steeplechase
Pos Distance Name 5 11.48 Naomi Owolabi U17 men 800m
Pos Time Name 7 2:07.69 (PB) Charlie Warren U15 women 800m
Pos Time Name Heat 1 3 2:21.62 Maia Hardman Final 1 2:17.52 Maia Hardman -
Track and Field
Memorial Games, London
Fri 22 Jul 2016
In his last race before the Rio games, Charlie Grice knocks out a PB over 800m. Looking good.
Pos Time Name 9 1:45.53 Charlie Grice -
Track and Field
Memorial Rasschaert, Ninove Belgium
Sat 23 Jul 2016
Robbie Fitzgibbon continues to chip away at the PB:
Men's 1500m
Pos Time Name 6 3:39.03 (PB) Robbie Fitzgibbon -
Track and Field
KBC Night of Athletics. Heusden-Zolder, Belgium.
Sat 16 Jul 2016
Another PB for Robbie Fitzgibbon.
1500 B race (men)
Pos Time Name 2 3:39.46 (PB) Robbie Fitzgibbon