Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Track and Field

    SEAA Outdoor U13 Open and U15 & U17 Championships

    Sat 15 Aug 2015

    Plenty of PBs and strong positions to celebrate at the Southern T&F champs.

    U13 Girls 100m

    Pos Time Name
    5 (Heat 3) 14.95 (PB) Esther Owolabi

    U13 Girls 200m

    Pos Time Name
    2 (Heat 2) 28.48 (PB) Phoebe Thoms

     U13 Girls 800m

    Pos Time Name
    4 2:34.39 (PB) Eloise Nicoll

    U13 Girls Long Jump

    Pos Distance Name
    5 4.34 Phoebe Thoms

    U13 Girls Shot

    Pos Distance Name
    2 5.99 (PB) Esther Owolabi 

    U15 Girls 100m

    Pos Time Name
    3 (Heat 1) 12.99 Naomi Owolabi
    8 (Final) 13.13 Naomi Owolabi

    U15 Girls Shot

    Pos Distance Name
    7 10.20 Naomi Owolabi 

    U15 Boys 800m

    Pos Time Name
    5 2:14.98 (PB) Charlie Warren 

    U17 Men 800m

    Pos Time Name
    1 (Heat 2) 2:04.39 Oliver Johnson
    5 (Final) 2:00.06 Oliver Johnson

  • Track and Field

    Brighton and Hove City AC Open

    Thu 13 Aug 2015

    100m U15 girls

    Pos Time Name
    1 13.15 Naomi Owolabi

    100m U13 girls

    Pos Time Name
    4 14.81 (PB) Beatrix Dalley
    5 14.82 (PB) Esther Owolabi
    6 17.65 (PB) Olivia James

    200m U13 girls

    Pos Time Name
    1 26.80 (PB) Beatrix Dalley

    Long Jump U13 girls

    Pos Distance Name
    1 4.61 (PB) Phoebe Thoms
    3 3.50  Beatrix Dalley

    Mile SX

    Pos Time Name
    1 5:31.33 (PB) Eloise Nicoll

      Full results

  • Track and Field

    Watford Open Graded Meeting

    Wed 12 Aug 2015

    800m

    Pos Time Name
    Race SX9    
    11 2:24.96  Maia Hardman
    Race SX23    
    6 1:55.94 (SB) Billy White
    Full results

  • Track and Field

    IAAF Diamond League, London

    Sat 25 Jul 2015

    Congratulations to Charlie Grice who has firmly staked his claim to being Britain's leading 1500M/Mile athlete. In a field bristling with talent he ran a tactically astute race (the Elmsley Carr Mile) to finish 4th in 3:55:27 just 40/100ths behind winner Asbel Kiprop. He had the satisfaction too of beating arch rivals Ross Murray and Chris O'Hare and, having achieved the 1500M qualifying time a week previously, must be high in confidence ahead of the world championships in Beijing (22-30 August). Go Charlie!

    Full results

  • Track and Field

    KBC Nacht: Heusden-Zolder

    Sat 18 Jul 2015

    In his interview after winning the British 1500m Championship last week Charlie Grice said that all he needed now was a fast race. His PB in Belgium qualifies him for the World Championships - fantastic stuff.

    Pos Time Name
    2 3:35.29 (PB) Charlie Grice
    Full results

  • Track and Field

    SIAB Schools' International. Glasgow

    Sat 18 Jul 2015

    Archie Davis raced in another international event in Glasgow, coming second in the 800m (U17).

    Pos Time Name
    2 1:56.50 Archie Davis
    Full results

  • Track and Field

    IAAF World Youth Championships, Cali, Colombia

    Fri 17 Jul 2015

    Toby Harries made the trip to Colombia to represent his country in the World Youth Championships. Congratulations for making it through the heats and pulling off a PB in the final.  Over the course of the heats and the final, Toby also broke the Sussex U17 record 3 times, and now holds club and county records over 200m not just for U17s but also Seniors. 

    Pos Time Name
    Heat 2    
    1 21.12 Toby Harries
    Semi final 2    
    2 21.10 Toby Harries
    Final    
    6 20.92 (PB) Toby Harries
    Full results

  • Track and Field

    European Junior Athletics Championships

    Thu 16 Jul 2015

    Two Phoenix athletes flew the flag at the European Junior Athletics Championships, both getting through their heats on this big stage.

    Mens 800m

    Pos Time Name
    Heat 4    
    1 1:52.35 Spencer Thomas
    Semi Final 3    
    3 1:51.64 Spencer Thomas

    Mens 1500m

    Pos Time Name
    Heat 1    
    6 3:45.54 Robbie Fitzgibbon
    Final     
    5 3:50.67 Robbie Fitzgibbon

     Full Results

  • Track and Field

    East Sussex U15 League (3)

    Wed 15 Jul 2015

    Another strong showing at the U15 league with a number of first places.

    U15 Boys 80m Hurdle

    Pos Time Name
    1 14.9 Remy Corder

    U15 Boys 100m

    Pos Time Name

     
    4 13.4 (PB) Remy Corder

    U15 Boys 800m

    Pos Time Name
    1 2:15.1 Charlie Warren

    U15 Boys 1500m

    Pos Time Name
    4 5:07.0 Zach Elbourne

    U15 Boys High Jump

    Pos Height Name
    3 1.10 Zach Elbourne

    U15 Girls 100m

    Pos Time Name
    A race
     
    1 13.0 Naomi Owolabi
    Non Scoring race    
    2 14.3 (PB) Olivia Aung
    3 14.6  Tegan Corder
    5 15.0 Caitlin Turnidge
    6 15.2 (PB) Betsy Newsham
    7 17.0 (SB) Connie Jankowski

    U15 Girls 200m

    Pos Time Name
    A    
    1 26.4 Louisa Saunders
    B    
    1 28.3 Ella Hodge

    U15 Girls 300m

    Pos Time Name
    A    
    1 42.7 Louisa Saunders

    U15 Girls 800m

    Pos Time Name
    A    
    2 2:34.3 Holly Luscombe
    B    
    1 2:53.0 Connie Jankowski

    U15 Girls 1500m

    Pos Time Name
    A    
    3 6:!5.2 Isabel Whitelegg

    U15 Girls 4x100m

    Pos Time Names
    3 54.3 Naomi Owolabi, Caitlin Turnidge, Amber Stride, Louisa Saunders
    Non scoring race    
    1 57.9 -

    U15 Girls High Jump

    Pos Height Name
    A    
    2 1.20 Betsy Newsham
    B    
    3 1.15 Caitlin Turnidge

     U15 Girls Shot

    Pos Distance  Name
    A    
    2 9.63 Naomi Owolabi
    B    
    2 5.99 Francesca White
    Non scoring    
      6.52 Phoebe Thoms

    U15 Girls Javelin

    Pos Distance  Name
    A    
    3 13.67 Olivia Aung
    B    
    3 12.80 Caitlin Turnidge

    U15 Girls Long Jump

    Pos Distance  Name
    A    
    1 4.33 Francesca White
    B    
    1 3.75 Ella Hodge
    Non scoring    
    2 4.30 Phoebe Thoms

    U15 Girls Discus

    Pos Distance  Name
    A    
    2 19.38 Naomi Owolabi
    B    
    3 8.03 Connie Jankowski

     Full results

  • Track and Field

    Southern Counties Senior Inter County Match

    Sun 12 Jul 2015

    Men's 5000m

    Pos Time Name
    10 16:27.16 Sean Parker-Harding
    11 17:18.11 Tobias Bremer

    Full results

  • Track and Field

    English Schools T&F Champs 10/11 July

    Fri 10 Jul 2015

    Good performances for Phoenix athletes at Gateshead with Archie Davis gaining a place in the international schools squad as a result of his performance here and Finley Bigg getting very close to the club record in his heat.

    IB 800M Archie Davis Heat:1st 1:58.79 Final:3rd 1:54:41

    SB 2000M S/C Billy White 3rd 5:58:81 PB

    SB 800M Daniel Eeles Heat:4th 1:54:79 Final:6th 1:54:79

    SB 400M Finley Bigg Heat:3rd 48:74 Final:8th 49:01

    SG 800M Sophie Mansfield Heat:4th 2:12.56 Final:6th 2:12:56

    JG 1500M Almi Nerurkar Heat:3rd 4:44.05 Final:10th 4:44.79

    Well done everybody

    Full results

  • Track and Field

    British Athletics Championships

    Sat 4 Jul 2015

    Charlie Grice retained his British 1500m Championship title, and so remains the holder of both indoor and outdoor championships.

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1 3:47.05 Charlie Grice
    Heat 3    
    8 3:50.37 Robbie Fitzgibbon
    FINAL    
    1 3:50.66 Charlie Grice
    Full results

  • Track and Field

    UK Youth Development U17/U20 League Division South South/West 1A

    Sun 28 Jun 2015

    Men's 400m Under 20 (B race)

    Pos Time Name
    2 52.8 (PB) Liam Jenman
    Full results

  • Track and Field

    Grand Prix Sopot, Poland

    Sat 27 Jun 2015

    Charlie Grice ran a season's best to win his race at at this Grand Prix event.

    Pos Time Name
    1 3:37.70 (PB) Charlie Grice
    Full results

  • Track and Field

    BMC Grand Prix Watford

    Sat 27 Jun 2015


    Second PB in a week for Ross Skelton, this time in the 5000m where he placed second in his race.

    Men's 5000m (C)

    Pos Time Name
    2 14:32.64 (PB) Ross Skelton
    13 14:53.59 (SB) Josh Guilmant
    Full Results

  • Track and Field

    Sussex Under 13 Track and Field Championships

    Sat 27 Jun 2015

    Great performances from the 24 athletes participating in the championships - and fantastic golds for Millie Dickinson (800m) and Eloise Nicoll (1200m). Also in the medals Phoebe Thoms (Bronze, 150m), and the girls team in the 4x100m relay.

     

    Girls 75m

    Pos Time Name
    Heat 1    
    6 11.88 Esther Owolabi
    Heat 2    
    3 11.32 Casssie Brewer-Wren
    Heat 3    
    7 11.56 Beatrix Dalley
    8 11.99 Elysia Crombie
    Heat 4    
    2 10.82 (q) Jessica Bunday
    5 11.22 Lydia Whitworth
    Final    
    5 10.8 Jessica Bunday

    Girls 150m

    Pos Time Name
    Heat 2    
    1 21.00 (Q) Phoebe Thoms
    3 21.96 (q) Lydia Whitworth
    Heat 3

    6 24.6 Elysia Crombie
    Final    
    3 20.80 Phoebe Thoms

    Girls 800m

    Pos Time Name
    Race 1    
    2 2:43.85 Emily Muzio
    Race 3 (Medal race)  
    1 2:34.65 Millie Dickinson

    Girls 1200m

    Pos Time Name
    Final    
    1 4:01.21 Eloise Nicoll
    8 4:21.69 Rachel Berry
    14 4:29.39 Ciara Muzio

    Girls 70m Hurdles

    Pos Time Name
    Heat 2    
    5 Jessica Bunday 12.94 (q)
    Final    
    7 Jessica Bunday 12.55

    Girls 4x100m Relay

    Pos Time Names
    Medal race    
    3 57.27 Esther Owolabi, Lydia Whittington, Cassie Brewer-Wren, Phoebe Thoms

    Girls High Jump

    Pos Height Name
    9 1.10 Esther Owolabi

    Girls Long Jump

    Pos Dist Name
    6 3.97 Phoebe Thoms
    9 3.74 Cassie Brewer-Wren
    19 3.40 Daisy Mason
    23 3.34 Beatrix Dalley
    27 3.22 Rachel Berry
    30 3.13 Elysia Crombie

    Girls Discus

    Pos Dist Name
    6 10.24 Daisy Mason

    Girls Javelin

    Pos Dist Name
    8 11.76 Lydia Whitworth

    Boys 75m

    Pos Time Name
    Heat 3    
    4 11.00 Douglas Zveushe
    7 11.84 Jacob Hutchings

    Boys 150m

    Pos Time Name
    Heat 2    
    1 21.18 (Q) Douglas Zveushe
    5 23.20 Reuben Nicholas
    6 23.48 Joe Checkley
    Final    
    4 20.88 Douglas Zveushe

    Boys 800m

    Pos Time Name
    Race 1    
    5 2:39.55 Dylan Cutler
    9 2:42.89 Joe Checkley
    12 2:48.46 Reuben Nicholas
    Race 2    
    8 2:36.27 Ned Howes

    Boys 1200m

    Pos Time Name
    Race 1    
    6 4:05.61 Alex Brothwell

    Quadkids Girls U11

    Pos Points Name
    35 130 Mekdes Berry

    Quadkids Boys U11

    Pos Points Name
    William Muzio 185 32
    Sam Chekley 182 33

    Under 17 3000m

    Pos Time Name
    1 9:33.16 Oliver Johnson

    Full results

  • Track and Field

    BMC Regional Races - Eltham

    Wed 24 Jun 2015

    A fantastic personal best or season's best for every Phoenix athlete running at this BMC meet; and congratulations to Ross Skelton for his win in the 1500m A race.

    Men's 800m (B)

    Pos Time Name
    2 1:56.89 (PB) Kris Everett

    Men's 800m (D)

    Pos Time Name
    4 2:03.03 (PB) Harry Swindells

    Mixed 800m (E)

    Pos Time Name
    6 (3rd W) 2:10.63 (SB) Sophie Mansfield
    10 2:22.81 (PB) Jack Etherton

    Mixed 800m (F)

    Pos Time Name
    6 (3rd W) 2:22.33 (SB) Tara Bage

    Men's 1500m (A)

    Pos Time Name
    1 3:54.39 (PB) Ross Skelton

    Men's 1500m (B)

    Pos Time Name
    4 4:12.05 (PB) Oliver Johnson

    Men's 5000m (A)

    Pos Time Name
    11 15:58.87 (PB) Sean Parker-Harding

     Full Results

  • Track and Field

    England Athletics U20 / U23 Championships - Bedford

    Sat 20 Jun 2015

    Another big weekend at the track for our young athletes at the U20/U23 English Championships, including Charlie Grice taking care of business in the 800m (U23 gold), and 3rd place in the 800m (U20) for Spencer Thomas.

    100m men (U20)

    Pos Time Name
    Heat    
    10.68 Toby Harries
    Semi final    
    2 (1st U17) 10.63 Toby Harries
    Final    
    4 (1st U17) 10.57 Toby Harries

    400m men (U20)

    Pos Time Name
    Heat    
    49.28 Finley Bigg
    Semi final    
    4 49.18 (PB) Finley Bigg

     800m men (U23)

    Pos Time Name
    Heat    
    1:49.82 Charlie Grice
    Final    
    1 1:50.05 Charlie Grice

    800m men (U20)

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1:53.22 Spencer Thomas
    Heat 4    
    7 2:03.00 Daniel Eeles
    Semi final    
    1 1:53.09 Spencer Thomas
    Final    
    3 1:51.08 Spencer Thomas

    1500 men (U20)

    Pos Time Name
    Heat    
    3:53.48 Robbie Fitzgibbon
    7 (1st U17) 3:54.09  Archie Davis
    Final    
    4 3:52.4 Robbie Fitzgibbon
    10 (1st u17) 3:58.8 Archie Davis

    800m women (U20)

    Pos Time Name
    Heat    
    5 2:12.98 Sophie Mansfield

    Full results

     

  • Track and Field

    South East Schools Inter County Championships - Erith

    Sat 20 Jun 2015

    1500m Women's under 15

    Pos Time Name
    5 4:50.60 Almi Nerurkar
    Full results

  • Track and Field

    BMC Gold Standard Races - Watford

    Wed 17 Jun 2015

    The club's great season on the track continues - Charlie Grice winning over th unfamiliar 800m,  PB for Archie Davis in the same race and a PB for Kris Everett over 1500.

    800m Men (A)

    Pos Time Name
    1 1:47.50 (SB) Charlie Grice
    10 (2nd u17) 1:51.67 (PB) Archie Davis

    1500m Men (B)

    Pos Time Name
    9 (3rd U23) 3:55.23 (PB) Kris Everett
    12  4:00.33 Max Pickard 

     Full results

  • Track and Field

    SEAA U20/Senior Championships

    Sat 13 Jun 2015

    Billy White won his first 3000m steeplechase taking home the U20 championships for the South of England.

    3000m SC (U20)

    Pos Time Name
    1 9:43.21 (PB) Billy White
    Full results

  • Track and Field

    Sussex County Schools' Championships

    Sat 13 Jun 2015

    Among some great performances at the county schools championships were wins for Daniel Eeles, Oliver Johnson (PB), and Sophie Mansfield.

    Men's 800m (U20)

    Pos Time Name
    1 1:57.4 Daniel Eeles
    5 2:06.5 Sam Kitchen

    Men's 800m (U17)

    Pos Time Name
    1 1:59.8 (PB) Oliver Johnson
    4 2:05.7 Harry Swindells

    Men's 800m (U15)

    Pos Time Name
    12 2:23.1 Fenton Bingham

    Women's 800m (U20)

    Pos Time Name
    1 2:18.0 Sophie Mansfield

    Women's 800m (U17)

    Pos Time Name
    4 2:26.8 Elishka Coupar

    Women's 800m (U15)

    Pos Time Name
    2 2:22.8 Maia Hardman
    3 2:23.1 Almi Nerurkar
    7 2:33.5 Holly Luscombe

     Full results

  • Track and Field

    Birmingham Grand Prix

    Sun 7 Jun 2015

    Charlie Grice beat some big names to take 5th in the Grand Prix race.

    Pos Time Name
    5 3:39.71 Charlie Grice
    Full results

     

  • Track and Field

    BMC PB Classic Milton Keynes

    Sat 6 Jun 2015

    Another day, another PB for Archie Davis, this time over 800m. A good win for Sophie Mansfield and 2nd p lace for Maia Hardman in her race.

    Men's 800m (A)

    Pos Time Name
    2 1:52.00 (PB) Archie Davis

    Men's 800m (C)

    Pos Time Name
    9 2:05.30  Sam Kitchen

     Men's 800m (D)

    Pos Time Name
    7 2:00.69 Oliver Johnson

    Women's 800m (C)

    Pos Time Name
    1 2:14.24 Sophie Mansfield

    Women's 800m (D)

    Pos Time Name
    2 2:20.37 Maia Hardman

     Full results

  • Track and Field

    East Sussex U15 League (1)

    Wed 3 Jun 2015

    Fifteen Phoenix athletes participated in the first meeting of the U15 East Sussex League at Lewes and picked up a stack of PBs and some good positions:

    Boys

    Long Jump

    Position Name  Distance
    2 Will Saunders 4.59

    80m hurdles

    Position Name  Time
    1 Remi Corder 15.20 (PB)

    100m (A)

    Position Name  Time
    4 Will Saunders 14.00

    100m (B)

    Position Name  Time
    4 Remi Corder 14.40

    800m (A)

    Position Name  Time
    2 Charlie Warren 2:19.3
     

    800m (B)

    Position Name  Time
    1 Fenton Bingham 2:25.9
     


    1500m

    800m (A)

    Position Name  Time
    1 Fenton Bingham 2:25.9

    4x100m relay

    Position Names  Time
    4

    Will Saunders; Remi Corder; Charlie Warren; Fenton Bingham

    55.8

    Phoenix boys currently 4th witih 27 points.

    Girls

    Shot (A)

    Position Name Distance
    2 Naomi Owolabi 9.46 (PB)

    Shot (B)

    Position Name Distance
    2 Francesca White 5.54 (PB)

     Javelin (A)

    Position Name Distance
    4 Caitlin Turnidge 13.53 (PB)

     Javelin (B)

    Position Name Distance
    3 Alice Wolfenden 8.19 (PB)

     Long Jump (A)

    Position Name Distance
    4 Francesca White 3.92

     Long Jump (B)

    Position Name Distance
    2 Ella Hodge 3.86 (PB)

    Discus (A)

    Position Name Distance
    2 Naomi Owolabi 24.44 (PB)

     Discus (B)

    Position Name Distance
    4 Ella Hodge 8.85

    300m (A)

    Position Name Distance
    3 Saorise McGuinness 49.5

     100m (A)

    Position Name Time
    1 Naomi Owolabi 13.5 (PB)

     100m (B)

    Position Name Time
    2 Melissa Yasar 14.0 (PB)

    800m (A)

    Position Name Time
    1 Holly Luscombe 2:30.3

    800m (B)

    Position Name Time
    2 Saorise McGuiness 2:49.5

    200m (A)

    Position Name Time
    1 Louisa Saunders 27.30

    200m (B)

    Position Name Time
    1 Amber Stride 30.00

    4x100m relay

    Position Names  Time
    1 Naomi Owolabi; Melissa Yassar; Amber Stride; Louisa Saunders

     

    54.4

    Non Scorers

     100m (1)

    Position Name Time
    1 Amber Stride 14.6 (PB)

    100m (2)

    Position Name Time
    1 Alice Wolfenden 14.9 (PB)
    2 Caitlin Turnidge 15.4 (PB)

     800m

    Position Name Time
    1 Connie Jankowski 2:54
     
    4x100m
    Position Name Time
    1 Francesca White; Alice Wolfenden; Ella Hodge; Holly Luscombe 59.3
    3 Connie Jankowski; Saorise McGuinness; Caitlin Turnidge +1 63.7

    Full results

  • Track and Field

    BMC Grand Prix Sportcity

    Sun 31 May 2015

    The middle distance track athletes go from strength to strength.

    Men's 800 (A race)

    Pos Cat pos Time Name
    3 1 (U20) 1:48.84 (PB) Spencer Thomas

    Men's 800 (E race)

    Pos Cat pos Time Name
    9 5 (U20) 1:53.89 (PB) Daniel Eeles

    Full results

    Men's 1500 (A race)

    Pos Cat pos Time Name
    5 1 (U20) 3:44.34 (PB) Robbie Fitzgibbon

     Men's 1500 (B race)

    Pos Cat pos Time Name
    12 2 (U17) 3:48.97 (PB) Archie Davis

    Men's 1500 (D race)

    Pos Cat pos Time Name
    10 4 (U23) 3:52.79 (PB) Max Pickard

     Full results

  • Track and Field

    Bedford International Games Open

    Sun 31 May 2015

    Another win and PB for Toby Harries.

    200m men (2)

    Pos Time Name
    1 21.01 (PB) Toby Harries
    Full results

  • Track and Field

    IAAF Diamond League

    Sat 30 May 2015

    A big mile for Charlie Grice in the IAAF Diamond League Mile in Oregon.

    Pos Time Name
    8 3:57.80 (SB) Charlie Grice
    Full results

  • Track and Field

    BMC Regional Races - Eltham

    Wed 27 May 2015

    Plenty of PBs to write home about at this meet, as well as wins for Oliver Johnson and Charlie Warren.

    Men's 800m (C)

    Pos Time Name
    1 1:59.98 (PB) Oliver Johnson
    8 2:02.77 (SB) Sam Kitchen

    Men's 800m (D)

    Pos Time Name
    10 2:05.25 (PB) Harry Swindells

    Mixed 800m 

    Pos Time Name
    1 2:16.08 (PB) Charlie Warren
    3 2:19.34 (PB) Maia Hardman
    4 2:20.11 (PB) Almi Nerurkar
    7 2:24.31 (SB) Tara Bage
    9 2:27.40  Elishka Coupar

    Full results

  • Track and Field

    Sussex AAA Champs

    Sat 23 May 2015

    Held over two days there were some notable performances by Phoenix athletes. Congratulations to winners Ollie Johnson, Finley Bigg, Daniel eales, Kris Everett, Marina Reid-Martin and Louisa Saunders whose 42.6 win in the U15 girls 300M was adjudged Championship Best Performance.

    U15 Boys

    800M (a) Race 1
    4th Fenton Bingham 2.24.1

    800M (a) Race 2
    7th Charlie Warren 2.19.4

    Long Jump
    5th William Saunders 4.78

    U17 Men

    100M (b)
    4th Liam Jenman 12.1

    200M (a) heat 2
    4th Liam Jenman 24.5

    200M (a) final
    7th Liam Jenman 24.5

    800M (a)
    1st Ollie Johnson 2.05.0
    5th Harry Swindells 2.08.1

    1500M (b)
    12th Jack Etherton 4.53.8

    U20 Men

    400M (b)
    1st Finley Bigg 49.2
    2nd Spencer Thomas 49.3

    800M (a)
    1st Daniel Eales 2.02.5
    4th Samuel Kitchen 2.06.1

    Senior Men

    1500M (b)
    1st Kris Everett 4.10.1

    5000M (a)
    10th Sean Parker-Harding 16.33.9

    U13 Girls

    Minithon
    3rd Phoebe Thomas 68pts
    9th Cassie Brewer wren 53pts
    =23rd Daisy Maon 41pts
    =23rd Esther Owolabi 41pts

    U15 Girls

    100M (a) heat 1
    2nd Naomi Owolabi 13.4
    5th Olivia Aung 14.6

    100M (a) final
    6th Naomi Owolabi 13.5

    200M (b) heat 3
    1st Louisa Saunders 28.3

    200M (b) final
    4th Louisa Saunders 27.9

    300M (a) heat 1
    1st Louisa Saunders 43.1

    300M (a) final
    1st Louisa Saunders 42.6

    800M (b)
    2nd Almi Nerurkar 2.21.7
    3rd Maia Hardman 2.22.2

    Shotput (a)
    4th Naomi Owolabi 8.93

    U17 Women

    800M (a)
    2nd Elishka Couper 2.26.8

    Long Jump
    1st Marina Reid-Martin 5.15

    Full Results

     

  • Track and Field

    Loughborough International Athletics meet

    Sun 17 May 2015

    Robbie Fitzgibbon and Spencer Thomas pulled on GB vests for the first time, representing their country as U20s.  They are now ranked first and third U20s in their events, respectively; Spencer running his second PB in a week. Both are now eyeing up European U20 qualifying times.

    Men's 1500

    Pos Name Time
    4 Robbie Fitzgibbon 3:48.35

    Men's 800

    Pos Name Time
    2 Spencer Thomas 1:49.61

     Full results

  • Track and Field

    BMC Grand Prix Stretford

    Sat 16 May 2015

    Well done to Archie Davis for picking up a new 1500m PB, to go with the 800m PB he got on Wednesday. This 1500 time qualifies him for the youth Commonwealth games.

    Pos Cat Pos Time Name
    7 2 (U17) 3:51.81 Archie Davis
    Full results

  • Track and Field

    Highgate Harriers Night of the 10,000m PBs (inc England Athletics Championships)

    Sat 16 May 2015

    An amazing-looking track event with the spectators allowed right up to lane 4 to watch the action Tour-de-France style. Congrats to Ben Tickner on the PB.

    Pos Time Name
    14 29:36.32 Ben Tickner
    Full results

  • Track and Field

    Brighton Phoenix/BMC Meeting

    Wed 13 May 2015

    Check out all the PBs achieved at the Phoenix/BMC meeting.  And the first places for Beatrix Dalley (U11 800m); Eloise Nichol (U13 800m); Marina Reid-Martin (100m); Louisa Saunders, Finn Anderson, Oliver Johnson, and Spencer Thomas (in various 800m races including the A race for Spencer); Max Pickard (1500m A race); and Billy White (2000m Steeplechase).  In the Long Jump the following came first in their competitions: Cassie Brewer Wren, Francesca White, William Saunders and Marina Reid-Martin.

    Races

    Position First Name Last Name Time   Age Gp
               
       800m U11 Boys Race 1      
    4 Sam Checkley 02:50.84   U11
    5 William Muzio 02:51.30 PB U11
               
       800m U11 Boys Race 2      
    3 Ben McLaren 02:54.32   U11
               
       800m U11 Girls      
    1 Beatrix Dalley 02:53.31 PB U11
    2 Jessica Farrant 02:55.91   U11
    5 Sophie Wilkinson 03:11.19   U11
    6 Charlotte Nicoll 03:11.40   U11
    8 Mekdes Berry 03:19.11   U11
    11 Annabelle Townley 03:26.33   U11
    12 Freya Townley 03:26.43   U11
               
       800m U13 Boys      
    4 Joe Checkley 02:40.21   U13
    5 Eimhin Wellings 02:42.36 PB U13
    7 Dylan Cutler 02:45.61 PB U13
    9 Danny Giustiniani 02:54.65   U13
               
       800m U13 Girls Race 1      
    1 Eloise Nicoll 02:34.05 PB U13
    5 Daisy Mason 02:59.69 PB U13
    6 Elysia Crombie 03:08.80   U13
    7 Lara Francis 03:10.03   U13
    8 Flora Davis 03:10.49 PB U13
    10 Molly Etherton 03:12.46   U13
    11 Saskia Knight McPherson 03:18.10   U13
               
       800m U13 Girls Race 2      
    2 Milly Dickinson 02:36.97 PB U13
    8 Rachel Berry 02:46.74 PB U13
    9 Emily Muzio 02:49.04 PB U13
    10 Ciara Muzio 02:55.09 PB U13
    11 Lyla Dando 02:56.45 PB U13
               
       Closed Sprint Race 1      
    1 Marina Reid-Martin 12.92   U17
    2 Naomi Owolabi 13.35   U15
    3 William Saunders 13.54   U17
    4 James Saunders 14.75   U15
    5 Olivia Aung 14.88    
               
      Mixed 800m Race 1      
    1 Louisa Saunders 02:37.67 PB U15
    2 Ateya Marshall 02:40.25 PB U17
    4 Ella Hodge 02:41.77 PB U15
    5 Grace White 02:50.72   U15
    6 Connie Jankowski 02:54.21 PB U15
    7 Alice Wolfenden 02:55.04 PB U15
    8 Kate Granlund 03:05.25 PB U15
               
       BMC 800m G Race      
    1 Finn Anderson 02:20.37 PB U15
    3 Louis Watkins 02:27.53   U17
    4 Charlie Cloke 02:29.56 PB U15
    5 Holly Luscombe 02:32.61 PB U15
               
       BMC 800m F Race      
    6 Jack Etherton 02:26.80   U17
               
       BMC 800m E Race      
    4 Maia Hardman 02:19.82 PB U15
    8 Elishka Coupar 02:25.77   U17
               
       BMC 800m C Race      
    1 Oliver Johnson 02:00.90 PB U17
    7 Harry Swindells 02:05.80 PB U17
               
       BMC 800m B Race      
    2 Daniel Eeles 01:54.75 PB U20
    9 Alasdair Carpenter 01:59.67   SEN
    11 Samuel Kitchen 02:03.08   U20
               
       BMC 800m A Race      
    1 Spencer Thomas 01:50.13 PB U20
    4 Archie Davis 01:52.40 PB U17
    5 Robbie Fitzgibbon 01:52.56   U20
    6 Finley Bigg 01:54.16 PB U20
               
       BMC 1500m A Race       
    1 Max Pickard 03:55.27 PB U23
               
       BMC 1500m B Race       
    10 Almi Nerurkar 04:45.75   U15
               
       BMC 1500m C Race       
    6 Nigel Herron 05:03.28 PB V50
    12 Morgan Tully 05:18.36 PB U15
    13 Zachary Elbourne 05:37.38 PB U15
               
       BMC 2000m Steeple Chase Men    
    1 Billy White 06:09.70   U20
               
       3000m A Race      
    8 Patrick Acaye 09:14.38 SB SEN
    9 Aiden Briffett 09:24.55 PB U17
    10 Sean Parker-Harding 09:33.70 SB U23
               
       3000m B Race      
    2 Donald Maclellan 09:59.37 PB V40
    5 Paul Weir 10:05.25 PB SEN
    8 Joel Luscombe 10:32.04 PB U15
    10 Terry Avey 12:41.97 SB

    V60 

     

    Full results - races

             

    Long jump

    U13 girls

    Pos Name Distance
    1 Cassie Brewer-Wren 4.18
    2 Phoebe Thoms 4.12
    3 Lyla Dando 3.59
    4 Rachel Berry 3.57
    6 Josie Poole 3.28
    7 Jessica Farrant 3.21
    8 Lottie Wray 3.06
    9 Flo Theobold 3.02
    10 Lili Ahmet 2.87
    11 Esther Olowabi 2.81
    12 Saskia Knight-Macpherson 2.80
    13 Alicia Knight-Macpherson 2.60
    16 Freya Townley 2.43
    17 Sophie Packham 2.10

    U13 boys

    Pos Name Distance
    2 Joe Checkley 3.46

    U15 girls

    Pos Name Distance
    1 Francesca White 4.20
    2 Ella Hodge 4.03
    3 Nina Lambert 3.28
    4 Naomi Olowabi 3.11

     U15 boys

    Pos Name Distance
    1 William Saunders 4.76

    U17 girls

    Pos Name Distance
    1 Marina Reid-Martin 4.77
     Full results Long Jump

  • Track and Field

    Sussex Under 13 League

    Mon 11 May 2015

    Phoenix's U13 Team finished an admirable second place by just 35 points behind Brighton and Hove at the first meeting of the new track season in the Sussex Under 13 League.

    GIRLS

    GIRLS A 75M
    2ND CASSIE BREWER-WREN 11.8
    GIRLS B 75M
    1ST LYDIA WHITWORTH 12.1
    GIRLS NON SCORING 75M
    BEATRIX DALLEY 12.4
    ESTHER OWOLABI 12.4
    MIA EDWARDS 13.1
    ISABELLA MARTIN 14.5

    GIRLS A 150M
    1ST PHOEBE THOMS 21.8
    GIRLS B 150M
    2ND LYDIA WHITWORTH 23.3

    GIRLS A 600M
    1ST MILLY DICKINSON 1.59.0
    GIRLS B 600M
    2ND EMILY MUZIO 2.09.1
    GIRLS NON SCORING 600M
    2ND MIA EDWARDS 2.11.5
    3RD CLARA MASON 2.14.4
    4TH BEATRIX DALLEY 2.14.9
    5TH DAISY MASON 2.15.6
    7TH JESSICA FARRANT 2.21.6
    8TH ALYSIA CROMBIE 2.24.9
    9TH FLORENCE THEOBALD 2.26.8
    10TH CHARLOTTE NICOLL 2.29.8


    GIRLS A 1000M
    1ST ELOISE NICHOL 3.32.4
    GIRLS B 1000M
    1ST RACHEL BERRY 3.43.9

    GIRLS A 75M HURDLES
    1ST TEGAN CORDER 14.0
    GIRLS B 75M HURDLES
    1ST RACHEL BERRY 16.8

    GIRLS A HIGH JUMP
    2ND ALYSIA CROMNIE 1.05
    GIRLS B HIGH JUMP
    2ND ESTHER OWOLABI 1.00


    GIRLS A LONG JUMP
    1ST PHOEBE THOMS 4.30
    GIRLS B LONG JUMP
    1ST CASSIE BREWER WREN 4.05
    GIRLS NON SCORING LONG JUMP
    DAISY MASON 3.36
    JESSICA FARRANT 3.19

    GIRLS A SHOT PUT
    4TH CIARA MUZIO 3.20
    GIRLS B SHOT PUT
    3RD EMILY MUZIO 2.93

    GIRLS A DISCUS
    4TH LOTTIE WRAY 8.84

    GIRLS A JAVELIN
    4TH FLORENCE THEOBOLD 10.95
    GIRLS B JAVELIN
    1ST LOTTIE WRAY 10.33

    GIRLS 4x100m
    2ND PHOENIX 59.9

    BOYS

    BOYS A 75M
    3RD DOUGLAS ZVEUSHE 12.1
    BOYS B 75M
    4TH DANNY GIUSIANO 12.5
    BOYS NON SCORING 75M
    DYLAN CUTLER 12.3


    BOYS A 150M
    4TH FRASER VOKINS 26.3
    BOYS B 150M
    3RD JAMES SAUNDERS 25.2

    BOYS A 600M
    3RD NED HOWES 2.01.1
    BOYS B 600M
    3RD JOE CHECKLEY 2.00.7
    BOYS NON SCORING 600M
    2ND DYLAN CUTLER 1.59.6
    6TH JAMES HENDERSON 2.09.1
    7TH WILLIAM MUZIO 2.09.7
    9TH TOM BOND 2.13.2
    10TH EDDIE HARRISON 2.19.8


    BOYS A 1000M
    1ST ALEX BROTHWELL 3.21.5
    BOYS B 1000M
    3RD EIMHIN WELLINGS 3.38.7

    BOYS A 75M HURDLES
    4TH BEN BRADFORD 17.6
    BOYS B 75M HURDLES
    3RD DANNY GIUSTIANO 17.9

    BOYS A HIGH JUMP
    2ND FRASER VOKINS 1.25

    BOYS A LONG JUMP
    4TH JOE CHECKLEY 3.43
    BOYS B LONG JUMP
    3RD JAMES SAUNDERS 3.40

    BOYS A SHOT PUT
    4TH ELLIS MARTIN 3.37

    BOYS A DISCUS
    2ND ALEX BROTHWELL 11.33

    BOYS A JAVELIN
    3RD PAT SEDERONI 18.72

    BOYS 4X100M
    4TH PHOENIX 63.4

     

     

  • Track and Field

    Crawley Pre-Season Open

    Sat 21 Mar 2015

    The outdoor track and field season starts, with plenty of young Phoenix athletes competing at the K2 in Crawley. Phoenix winners were Cassie Brewer Wren (80m); James Saunders (150m); Louisa Saunders (300m); Dan Stepney (600m); Harry Swindells and Max Pickard (both won their 1500m races); and Phoebe Thoms (Long Jump).

    60m

    Pos Cat Pos Name  Time
        Race 1  
    5 5 (U11B) William Muzio 9.95

    80m

    Pos Cat Pos Name  Time
        Race 7  
    4 4 (U15G) Hannah Williams 11.49
    6 6 (U15G) Amber Stride 11.60
        Race 10  
    2 2 (U13B) James Saunders 11.95
    6 6 (U13B) Danny Giustiniani 12.26
        Race 14  
    1 1 (U13G) Cassie Brewer-Wren 11.66
    4 4 (U13G) Beatrice Dally 12.21
        Race 15  
    6 6 (U13G) Lily Ahmet 13.19

    150m

    Pos Cat Pos Name  Time
        Race 11  
    2 2 (U15G) Louisa Saunders 19.98
    4 4 (U15G) Hannah Williams 21.02
        Race 12  
    4 4 (U15G) Amber Stride 21.34
        Race 14  
    1 1 (U13B) James Saunders 21.55
    4 4 (U13B) Danny Giustiniani 23.04
        Race 16  
    3 3 (U13G) Cassie Brewer-Wren 22.16
        Race 17  
    2 2 (U13G) Phoebe Thoms 21.32

    300m

    Pos Cat Pos Name  Time
        Race 11  
    4 4 (U15G) Hannah Williams 47.31
        Race 12  
    1 1 (U15G) Louisa Saunders 43.83

    600m

    Pos Cat Pos Name  Time
        U11 race  
    4 3 (U11B) William Muzio 02:07.88
        Race 2  
    2 2 (U13G) Milly Dickinson 01:55.45
    6 6 (U13G) Rachel Berry 02:03.97
    7 7 (U13G) Beatrice Dally 02:06.28
        Race 7  
    1 1 (SM) Dan Stepney 01:22.88

    1500m

    Pos Cat Pos Name  Time
        Race 2  
    1 1 (U17M) Harry Swindells 4:34.67
    5 4 (U17M) Jack Etherton 5:00.07
        Race 3  
    1 1 (SM) Max Pickard 4:18.13
        Race 4  
    6 6 (U13G) Emily Muzio 5:56.36

    Long Jump

    Pos Name Distance
      U13 Girls  
    1 Phoebe Thoms 4.39
    6 Cassie Brewer-Wren 3.75
    9 Milly Dickinson 3.54
    12 Rachel Berry 3.42
    17 Lily Ahmet 3.08
    21 Florence Theobold 2.78
      U15 Girls  
    7 Francesca White 4.05

    Full results

  • Track and Field

    Welsh Athletics Indoor International

    Sun 8 Mar 2015

    A fine 1-2 for Spencer Thomas and Archie Davis, both in their first competition in an England vest, running in the U20 800m in Cardiff.

    U20 800m (Indoor)

    Pos Name Time
    1 Spencer Thomas 1:53.48
    2 Archie Davis 1:56.08
    Full results

  • Track and Field

    European Athletics Indoor Championships

    Sat 7 Mar 2015

    More international competition for Charlie Grice who, after winning his heat set a PB to come fifth in a very bunched up 1500m final.

    Pos Name Time
    Heat 3    
    1 Charlie Grice 3:48.98
    Final    
    5 Charlie Grice 3:39.43 (PB)
    Full results

  • Track and Field

    England Athletics U20, U17 and U15 Indoor Championships

    Sat 28 Feb 2015

    At the England Athletics indoor age-grade track and field championship, Phoenix Athlete Toby Harries won his U17 200 metre race in style, in a UK record time of 21.46. Spencer Thomas won the U20 800m while Robbie Fitzgibbon (U20 1500m) and Archie Davis (U17 800m) both picked up silvers.

    U17 Men 200m

    Pos Name Time
    Heat 1    
    1 Toby Harries 21.86
    Final

    1 Toby Harries 21.46

    U20 Men 400m

    Pos Name Time
    Heat 6    
    3 Finley Bigg 50.07
    Semi 2    
    3 Finley Bigg 50.46

    U17 Men 800m

    Pos Name Time
    Heat 3    
    1 Archie Davis 2:02.60
    Final    
    2 Archie Davis 1:55.82

    U20 Men 800m

    Pos Name Time
    Heat 3    
    1 Spencer Thomas 1:52.83
    Final    
    1 Spencer Thomas 1:52.24

     U20 Men 1500m

    Pos Name Time
    Final    
    2 Robbie Fitzgibbon 3:52.24

    U20 Women 800m

    Pos Name Time
    Heat    
    1 Sophie Mansfield 2:14.28

     Full results

  • Track and Field

    Sainsbury's Indoor Grand Prix, Birmingham

    Sat 21 Feb 2015

    Back on the international stage again, Charlie Grice faced a strong field and came 9th with an indoor PB over 1500m.

    Pos Name Time
    9 Charlie Grice 3:39.44
    Full results

  • Track and Field

    Indoor British Championships, Sheffield

    Sun 15 Feb 2015

    Phoenix athletes were among the very best in the country at the Indoor Championships in Sheffield. Many big performances, but the highlight has to be Charlie Grice's win in the 1500, making him double British champion.  

    Senior Men 800m

    Pos Time Name
    Heat    
    3 1:51.86 (SB) Spencer Thomas
    Final    
    5 (1st U20) 1:50.89 (SB) Spencer Thomas

    Senior Men 1500m

    Pos Time Name
    Heat    
    1 4:04.58 Charlie Grice
    Final    
    1 3:49.79 Charlie Grice

    Senior Men 3000m

    Pos Time Name
    15 8:41.91 Robbie Fitzgibbon

    Senior Women 800m

    Pos Time Name
    Heat    
    3 (1st U20) 2:12.77 Sophie Mansfield

    Full results

     

  • Track and Field

    Sussex Indoor Championships

    Sun 15 Feb 2015

    At the Sussex Indoor Athletics Championships Phoebe Thoms picked up two gold medals (60m and Long Jump) and Arthur Haines took silver in the Long Jump.

    U13 Girls 60m

    Pos Time Name
    Heat 1
     
    2 8.96 Cassie Brewer-Wren
    Heat 3    
    1 8.60 Phoebe Thoms
    Final    
    1 8.62 Phoebe Thoms
    5 9.22 Cassie Brewer-Wren

    U13 Girls Long Jump 

    Pos Distance Name
    1 4.33 Phoebe Thoms
    4 3.96 Cassie Brewer-Wren

    U15 Girls 60m

    Pos Time Name
    Heat 1
     
    1 8.34 Naomi Owolabi
    3 9.21 Olivia Aung
    4 9.48 Connie Haines
    Final    
    4 8.39 Naomi Owolabi

    U15 Girls Long Jump 

    Pos Distance Name
    7 3.79 Ella Hodge

    U13 Boys 60m

    Pos Time Name
    Heat 1
     
    3 9.39 Arthur Haines
    Heat 2    
    3 9.24 Danny Giustiniani

    U13 Boys Long Jump 

    Pos Distance Name
    2 4.16 Arthur Haines
    5 3.21 Danny Giustiniani
     Full results

  • Track and Field

    Sussex Sportshall League (Worthing) - Match 3

    Sat 7 Feb 2015

    Congratulations to Brighton Phoenix for finishing off well at the final match of the Sportshall League, and ending up as Sportshall Champions for 2014-2015.  After three matches Phoenix have had 65 first places and 73 second places.

    U11 Girls

    4 lap race

    Pos Time Name
    Race A    
    2 56.6 Emily Muzio
    Race B    
    2 57.9 Chiara Muzio

     1 lap race

    Pos Time Name
    Race A    
    1 12.7 Cassie Brewer
    Race B    
    3 13.7 Beatrix Dalley
    Race C    
    1 13.1 Jessica Farrant

     

    6 lap parlauf

    Pos Time Name
    2 1.27.3 Emily Muzio and Chiara Muzio

     1 lap hurdles

    Pos Time Name
    Race A    
    3 15.6 Lili Ahmet
    Race B    
    2 14.9 Kitty Donovan

     4x1 lap relay

    Pos Time Name
    2 52.0 Brighton Phoenix

     Standing Long Jump

    Pos Time Name
    A    
    1 205 Cassie Brewer
    B    
    1 195 Jessica Farrant

    Vertical Jump

    Pos Time Name
    A    
    3 39 Saskia Knight
    B    
    3 34 Kitty Donovan

    Vertical JumpSpeed Bounce (20 Secs)

    Pos Time Name
    A    
    3 44 Beatrix Dalley
    B    
    2 42 Cassie Brewer

    U11 Boys

    4 lap race

    Pos Time Name
    Race A    
    3 59.1 Ellis Martin
    Race B    
    2 56.8 Jude Morrison

     1 lap race

    Pos Time Name
    Race A    
    2 12.6 Danny Giustiniani
    Race B    
    3 13.4 James Henderson
    Race C    
    1 13.0 Felix Sutton

    6 lap parlauf

    Pos Time Name
    3 1.23.1 Ellis Martin and Danny Giustiniani

     1 lap hurdles

    Pos Time Name
    Race A    
    1 14.1 Felix Sutton
    Race B    
    1 14.5 Joe Checkley

     4x1 lap relay

    Pos Time Name
    2 52.8 Brighton Phoenix

     Standing Long Jump

    Pos Time Name
    A    
    2 190 Joe Checkley
    B    
    2 170 James Henderson

    Vertical Jump

    Pos Time Name
    A    
    1 45 Felix Sutton
    B    
    1 34 Ellis Martin

    Vertical JumpSpeed Bounce (20 Secs)

    Pos Time Name
    A    
    3 47 Cal Morrison
    B    
    2 46 Danny Giustiniani

    U13 Girls

     6 lap race

    Pos Time Name
    Race A    
    2 1.35.6 Mia Edwards
    Race B    
    1 1.27.5 Eloise Nichol

     2 lap race

    Pos Time Name
    Race A    
    2 24.5 Naomi Olowabi
    Race B    
    1 24.1 Phoebe Thoms
    Race C    
    2 25.1 Olivia Aung

     8 lap parlauf

    Pos Time Name
    1 1.46.5 Saorise McGuinness and Maia Hardman

     2 lap hurdles

    Pos Time Name
    Race A    
    2 28.6 Tegan Corder
    Race B    
    2 27.7 Colleen Shaw

    4x2 lap relay

    Pos Time Name
    2 137.7 Brighton Phoenix

    Standing Long Jump

    Pos Time Name
    A    
    1 220 Phoebe Thoms
    B    
    2 185 Daisy Mason

    Vertical Jump

    Pos Time Name
    A    
    2 47 Tegan Corder
    B    
    1 42 Colleen Shaw

    Vertical JumpSpeed Bounce (30 Secs)

    Pos Time Name
    A    
    1 72 Naomi Olowabi
    B    
    1 68 Rachel Berry

     U13 Boys

     6 lap race

    Pos Time Name
    Race A    
    3 1.23.6 Alex Brothwell
    Race B    
    2 1.24.5 Ned Howes

     2 lap race

    Pos Time Name
    Race A    
    1 23.8 Remy Corder
    Race B    
    1 25.6 Arun Burgess
    Race C    
    3 26.8 Harvey Sutton

     8 lap parlauf

    Pos Time Name
    2 1.48.8 Alex Brothwell and Ned Howes

     2 lap hurdles

    Pos Time Name
    Race A    
    1 26.5 Remy Corder
    Race B    
    1 28.4 Arun Burgess

    4x2 lap relay

    Pos Time Name
    2 144.4 Brighton Phoenix

    Standing Long Jump

    Pos Time Name
    A    
    3 190 Harvey Sutton
    B    
    2 190 Ned Howes

    Vertical Jump

    Pos Time Name
    A    
    2 45 Harvey Sutton
    B    
    2 43 Alex Brothwell

    Vertical JumpSpeed Bounce (30 Secs)

    Pos Time Name
    A    
    3 64 Remy Corder
    B    
    2 61 Arun Burgess

     Final League Scores

    Pos Points Team
    1 827.5 Brighton Phoenix
    2 742 Worthing
    3 559.5 Lewes
    4 272.5 Steyning
    5 200.5 Burgess Hill

    Full results

  • Track and Field

    Ireland Indoor Games (Athlone)

    Sun 1 Feb 2015

    Men's 1500m indoor

    Pos Time Name
    6 3.47.19 (SB) Robbie Fitzgibbon

     Full results

  • Track and Field

    London Senior / U20 Indoor Games (Lee Valley)

    Sun 1 Feb 2015

    400m Senior Men

    Pos Time Name
    Heat 5    
    3 54.37 (SB) Alasdair Carpenter

    400m U20 Men

    Pos Time Name
    Heat 3    
    5 56.43 (PB) Ryan Elson

    800m Senior Men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    3 1.53.19 (SB) Spencer Thomas

     800m Senior women

    Pos Time Name
    Heat 1    
    4 2.12.68 (SB) Sophie Mansfield

     Full results

  • Track and Field

    PSD Bank meeting, Dusseldorf (Indoor)

    Thu 29 Jan 2015

    Men's 1500m indoor

    Pos Time Name
    7 3.43.61 (SB) Charlie Grice
     Full results

  • Track and Field

    SEAA Indoor U20/Senior Championships

    Sat 17 Jan 2015

    Big performances at the southern indoor track and field championships including a bronze for Finley Bigg in the 400m and a gold for Spencer Thomas over 800m.

    Senior men's 400m

    Pos Name Time
    Heat 4    
    5 Alasdair Carpenter 54.57

    U20 men's 400m

    Pos Name Time
    Heat 4    
    1 Finley Bigg 51.67
    Semi-final 2    
    2 Finley Bigg 51.01
    Final    
    3 Finley Bigg 50.92

    U20 men's 800m

    Pos Name Time
    Heat 1    
    2 Spencer Thomas 1:55.48
    Final    
    1 Spencer Thomas 1:58.80

    U20 women's 800m

    Pos Name Time
    4 Tara Bage 2:28.46

    Full results

  • Track and Field

    BMC Sheffield Open (Indoor)

    Sun 11 Jan 2015

    Two Brighton Phoenix runners took part in the BMC Indoor Open event in Sheffield, during which Archie Davis won his race in a new U17 indoor 1500 metres GB record!

    Women's 800m

    5th Position: Tara Bage. Time: 2:29.70

    Men's 1500m

    1st Position: Archie Davis. Time: 3:56.82

    Full results

  • Track and Field

    New Years Open, Cardiff (Grand Prix Athletics Series)

    Sun 11 Jan 2015

    This event took place at the National Indoor Athletics Centre, Cardiff.  In winning his 400m race in 51.05 Finley Bigg is now ranked number 2 among U20s in the UK.  

    400m

    Heat 2

    Pos Name Time
    1 Finley Bigg 51.05

    Heat 5

    Pos Name Time
    2 Alasdair Carpenter (SM)
    56.23

    Full results

  • Track and Field

    SEAA Indoor U15/U17 Championships

    Sat 10 Jan 2015

    Four good results for Phoenix at the SEAA Indoor U15/17 Championships that took place at Lee Valley, including a Bronze for Louisa Saunders.

    U15 girls

    300m

    Louisa Saunders:

    - Heat: 2nd in 44.73

    - Final: 3rd in 43.81 (PB)

    800m

    Maia Hardman

    - Heat: 3rd in 2:27.98 (PB)

    - FInal: 5th in 2:27.60 (PB)

     

    U15 Boys

    800m

    Charlie Warren

    - Heat: 5th in 2:23.21

     

    U17 Girls

    Long jump

    Marina Read Martin

    - 5th place, 5.04m

    Full results

351-400 of 445

Per page: