Results_
If you have a race result to add here please submit it using the form on the contact us page.
Categories:
Order:
-
Track and Field
SEAA Indoor U15/U17 Championships
Sat 10 Jan 2015
Four good results for Phoenix at the SEAA Indoor U15/17 Championships that took place at Lee Valley, including a Bronze for Louisa Saunders.
U15 girls
300m
Louisa Saunders:
- Heat: 2nd in 44.73
- Final: 3rd in 43.81 (PB)
800m
Maia Hardman
- Heat: 3rd in 2:27.98 (PB)
- FInal: 5th in 2:27.60 (PB)
U15 Boys
800m
Charlie Warren
- Heat: 5th in 2:23.21
U17 Girls
Long jump
Marina Read Martin
- 5th place, 5.04m
-
Track and Field
BMC Sheffield Open (Indoor)
Sun 11 Jan 2015
Two Brighton Phoenix runners took part in the BMC Indoor Open event in Sheffield, during which Archie Davis won his race in a new U17 indoor 1500 metres GB record!
Women's 800m
5th Position: Tara Bage. Time: 2:29.70
Men's 1500m
1st Position: Archie Davis. Time: 3:56.82
-
Track and Field
Sussex Sportshall League (Worthing) - Match 2
Sat 13 Dec 2014
Young Phoenix athletes did it again in the Sportshall League, with 19 first places and 29 second places, and maintain a comfortable lead in the competition.
Girls U11
2 first places
9 second placesBoys U11
8 first places
4 second placeGirls U13
4 first Places
11 second placesBoys U13
5 First places
5 Second places
Score after two matches:Phoenix 554.5
Worthing 467
Lewes 364.5
Steyning 166.5
Burgess Hill 155.5
-
Track and Field
Sussex Sporthall (Worthing) League Match 1
Sat 1 Nov 2014
In all we had an outstanding 29 first places 25 second places
GirlsU11
6 first places
6 second placesBoys U11
11 first laces
1 second placeGirls Under 13
6 first Places
9 second placesBoys U13
6 First places
9 Second places
Match score Phoenix 288 Worthing 234, Lewes 153.5 Burgess Hill 91.5 Steyning 53There were some great performances from Cassie Brewer Wren, Jessica Farrant, Arthur Haines,Ellis Martin Felix Sutton, Colleen Shaw, Frankie White,Ella Hodge,Remy Corder,Alex Brothwell,
Sorry if i have missed you off for full results please go to the Sussex Athletics website
next meet 13th December
Come on Phoenix!Roy Hayward
-
Track and Field
England Athletics U17 & U15 Championships at Bedford
Sat 30 Aug 2014
On August 30-31 the England Athletics U17 & U15 Championships was held at Bedford.
Fin Bigg: bronze in the U17 400m in 49.88.
Archie Davis: 5th in the U17 800m in 1:57.22.
Sophie Mansfield: 6th in the U17 girls 800m in 2:14.93.
Almi Nerurkar : 11th in the U15 1500m final with 4:50.74.
Tara Bage: 11th but in the U17 1500m with a 5:00.81 clocking.http://england.athletics-uk.org/
-
Track and Field
County U13s/Quadkids
Sun 6 Jul 2014
Phoenix Had 19 competitors at the under 13 and under 11 quadkids on Sunday 6 July
There were medals galore:
Wiiilam Saunders collected Gold for the high jump with 1.43m
and also collected a bronze for the 75m with a time of !0.53
Alex Brothwell came 4th in the 800mMaia Hardman collected Gold in the girls 800m 2m.28sec a medal well deserved.
Cassie Brewer Wren collected overall gold in the under 11 quadkids girls comp Standing
Long jump 1m98.
75m 11.6
Throwing the howler 23.51m
600m 2m 14 sec.
Overall points 215
Other Phoenix girls in quad kids
Emily Muzio 170pts overall 20th
Ciara Muzio 155 pts overall 25th
Renee Bassin 139pts overall 31st
Boys quads 34 competitors
Arthur Haines 237 points overall 4th place
James Saunders 221 points joint overall 8th placeRoy Hayward
-
Track and Field
Under 15 league Lewes
Wed 2 Jul 2014
Wednesday 2nd July saw the under 15's have the last league meet of the season at Lewes
Again we had some great performances.the girls came 2nd in the girls match.
The photo is of the winning non scoring realy team
Ruby Graves,Fran White, Mia Whuitaker Jones, Lola Evans a brilliant result for them
Track 1st
Louisa Saunders 300m 44.6 sec (A)
Almi Nerurkar 800m 2.35.7 (A)
Holly Luscombe 1500 5.43 PB (A)
2nd
100m
Amber Stride 14.0 (A)
Lottie Buttle 14.4 (B)
Issie Whitelegg 800m 2.55 (B)
3rd
Amber Stride 200m 30.0 (A)
Relay 4x1 3rd 57.4
Non Scoring relay 1 1st 60.4 2 3rd 63.9
Field 1st
Marina Reid Martin Long Jump 4.88m (A)
Tara May HighJump 1.30m (B)
2nd
Javelin Mia Whitaker Jones 16.5 PB (A)
Long Jump Lola Evans 3.74m (B)
Discus
Anna Berry 12.29m 4th(A)
Connie Jankowski 5.26 4th (B)
Non Scoring Anna Berry 800m 1st 2.48sec
Connie Jankowski 2nd 2.58sec
Ruby Graves 100 1st 14.9sec
Francesca White 2nd Long Jump 3.57
Boys team
Liam Jenman 100m 2nd 12.9 (A) 200m 26.4 4th
Charlie Warren 800m 2.20sec 1st (B)
Fenton Bingham 800 2.30sec (A) 3rd
Jack Etherton 4.54sec 2nd (A) 1500m
William Saunders 4.40m Long Jump (A) 3rdWell done everyone
Roy Hayward -
Track and Field
Sussex T&F Champs
Sat 24 May 2014
Phoenix finalists were as follows:
U15 G
1500M (a) Charlotte Mathews 5th 5:31.1
Long jump Marina Reid Martin 1st 5:23M
U17 W
800M (a) Tara Bage 7th 2:32.7 Scarlett Springett 10th 2:41:7
U20 W
800M (b) Nicole Allen 2nd 2:23.1
U13 B
Minithon William Saunders 3rd 55pts
U15 B
800M (a) Fenton Bingham 7th 21:29.2
800M (b) Jack Etherton 7th 2:29.7
U17 M
400M (b) Finlay Bigg 1st 51.5
800M (a) Harry Swindells 3rd 2:07:10 Oliver Johnson 7th 2:11:1
1500M Archie Davis 1st 4:14.9 Toby Lewis 3rd 4:27:4
U20 M
400M Sam Kitchen 3rd 53.2 Reuben Selby 4th 53:3 Oliver Springett 5th 54.9 Ryan Elson 6th 56.6
800M Spencer Thomas 1st 1:56.7 Dan Eeles 3rd 2:01.0
1500M Jake Alger 2nd 4:13.6 Dan Eeles 3rd 4:15.4
Senior M
400M (b) Dan Stepney 4th 50.3
500M (a) Ross Skelton 1st 14:56.9 Josh Guilmant 2nd 14:57.2 -
Track and Field
Brighton Phoenix Open/BMC Races
Wed 14 May 2014
On a lovely evening, this was a great success with full entries for all races.
Phoenix was well represented and there were many fine performances. Phoenix race winners were all junior athletes – Rudi Spray, Fenton Bingham, Max Andrews and Finlay Bigg.
Full results can be found here. -
Track and Field
Haywards Heath Harriers Open Athletics Meeting
Thu 1 May 2014
R1 U11 60m 2nd Cassie Brewer-Wren 9.4 R7 U13 75m 5th Ellie Hedgecock-Grant 11.9 R11 U13 75m 1st William Saunders 10.7 R12 U15 100m 3rd Amber Stride 14.3 R13 U15 100m 4th Louise Saunders 13.9 R14 U15 100m 3rd Comeron Hardman 13.4 R22 U11 150m 2nd Beatrix Dalley 25.1 R23 U11 150m 4th Cassie Brewer-Wren 24.1 6th Mia Edwards 25.5 R27 U13 150m 6th Ellie Hedgecock-grant 24.5 R31 U15 200m 5th Lizzie Whitelegg 30.8 R32 U15 200m 2nd Louisa Saunders 28.3 3rd Amber Stride 29.6 R33 U15 200m 3rd Cameron Hardman 28.2 4th Sampson Bingham 28.8 R37 U11 600m 1st Millie Dickson 1:58.1 2nd Emily Muzio 2:07.5 6th Mia Edwards 2:15.2 8th Beatrix Dalley 2:15.7 9th Ciara Muzio 2:16.4 R39 U13 600m 1st Maia Hardman 1:51.5 3rd Saorise McGuiness 1:57.3 R41 1 Mile 12th Jim Whitelegg 5:29.8 R34 U15 800m 1st Almi Nerurkar 2:25.0 7th Fenton Bingtham 2:30.6 R45 800m U20 1st Jake Alger 1:57.7 3rd Daniel Beles 1:58.2 13th Reuben Hoyte (U17) 2:17.7 14th Murt Hoyte (SM) 2:20.0 LJ U11 5th Mia Dickson 3.22m LJ U13 3rd Ellie Hedgecock-Grant 3.57m LJ U15 1st M Reid Martin 5.14m 5th L Evans 3.93m LJ U13 1st William Saunders 4.38