Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Road Race

    Westminster Mile

    Sun 26 May 2019 (London)

    Masters Mile

    Pos Time Name
    27 (3rd M50) 4:55 Steve Atkinson

    Family Race

    Pos Time Name
    653 (2nd v65) 7:18 Terry Avey

    U13 Boys

    Pos Time Name
    52 5:46 Matthew Noakes

    U13 Girls

    Pos Time Name
    37 6:15 Imogen Read

    U15 Boys

    Pos Time Name
    21 5:00 Cassius Hebden

    Senior British Athletics 1 Mile Road Championships

    Pos Time Name
    10th 4:08 Spencer Thomas
    26 (10th woman) 4:45 Beth Kidger

     

  • Road Race

    Edinburgh half and full marathon

    Sun 26 May 2019

    Half Marathon

    Pos Name (Number) Chip time  
    2274 James White (21685) 1h 48m 45s

    10k: 48m 1s
    Gun Time:1h 50m 1s

    Male

     

  • Multisport (Tri)

    The Mayfield Triathlon / Duathlon

    Sun 26 May 2019

    Standard distance

    Pos Name Swim Bike Run Total  
    3 Miles Davidson 10:07 1:13:17 22:31 1:45:55  

     

  • Swimming

    Full Ironman Swim

    Sun 26 May 2019 (Chichester)

    Pos Time Name
    7 57:02 Alex Garrod

     

  • Track and Field

    BMC Grand Prix

    Sat 25 May 2019 (Sport City)

    Mens 800m A

    Pos Time Name
    3 1:48.67 George Mills

     

  • Track and Field

    IFAM International Outdoor

    Sat 25 May 2019 (Oordegem-Lede, BELGIUM)

    1500m Senior Men (2)

    Pos Time Name
    5 3:42.40 (PB) Archie Davis

     

  • Track and Field

    BMC Regional Races

    Wed 22 May 2019 (Eltham)

    800m B Men

    Pos Time Name
    3 1:57.15 Oliver Johnson

     

  • Track and Field

    Trond Mohn Games

    Wed 22 May 2019 (Bergen, Norway)

    Pos Time Name
    7 3:46.64 Robbie Fitzgibbon

     

  • Multisport (Tri)

    Grafman Middle Distance Triathlon

    Sun 19 May 2019 (Grafham Water)

    Unfortunately the swim was removed from the event due to bad conditions.

    Pos Cat Pos Name Bike T2 Run Total    
    84 13 (m45) Tom Sanderson 2:42:14 2:18 1:39:45 4:24:18    

     

  • Road Race

    Bognor Prom 10k

    Sun 19 May 2019 (Bognor Regis)

    Pos Time Name
    249 47:06 (PB) Amy Gamblin

     

  • Track and Field

    Southern Athletics League Division 3SE

    Sun 19 May 2019 (Tooting Bec)

    400m Senior Men A

    Pos Time Name
    3 56.0 Tom Mackman

     

  • Track and Field

    Loughborough International

    Sun 19 May 2019 (Loughborough)

    400 Senior Men

    Pos Time Name
    3 47.36 (PB) Toby Harries

    3000m Senior Men

    Pos Time Name
    17 8:32.98 Declan Neary

     

  • Trail

    North Downs Way 50

    Sat 18 May 2019 (North Downs)

    Near perfect conditions greeted 252 runners for the 9th edition of the North Downs Way 50. The fast first half with a minimal amount of climb deliver the majority of runners to the foot of Box Hill at mile 24, in super fast times at the front and with a significant buffer over the cut offs at the back. Then the real work begins. After Box Hill, runners ascend Reigate Hill before the check point at Wray Lane at the 50km mark. And the final 19 miles in from there feature many short sharp ascents and of course the more remote fields and trails of the final 5km. Flat, but never ending!

    Runner Sex Category Position Puttenham Newlands Corner Box Hill Stepping Stones Reigate Hill Caterham Botley Hill Knockholt Pound
    Emily Budd Female Open 69 01:04:36 02:18:57 03:59:51 05:40:30 06:55:01 08:04:04 09:33:54

  • Track and Field

    BMC Gold Standard Races

    Wed 15 May 2019 (Watford)

    Women's 1500m

    Pos Time Name
    2 4:38.10 Almi Nerurkar

     

  • Track and Field

    BMC Gold Standard Races

    Wed 15 May 2019 (Watford)

    Mens 800m A

    Pos Time Name
    2 1:49.53 George Mills
    3 1:50.28 Archie Davis

     

  • Road Race

    Gatwick Half Marathon and 5K

    Sun 12 May 2019 (Sussex Half Marathon Champs)

    Half marathon

    Pos Time Name
    1 1:11:05 Max Dumbrell
    104 1:30:56 Phil Hampshire
    448 1:44:45 Malcolm Kemp
    824 1:58:17 Tabitha Atkinson

    5k

    Pos Time Name
    2 17:33 Adrian Haines (Phoenix Second Claim member)
    39 21:12 Finley Hawkins

     

  • Sussex Grand Prix

    Hastings 5M

    Sun 12 May 2019

    Pos Time Name
    6 (1st m45) 28:29 Joe Butler
    32 30:47 James Miles
    34 (1st m65) 30:57 Paul Whelpton
    39 (2nd m45) 31:13 Tony Rickwood
    42 31:39 Steve Selby
    106 35:03 Mike Townley
    151 36:53 Lizzie Miles
    158 37:18 Charlotte Softly
    196 (1st w60) 39:13 Carol Webb
    243 40:14 Valentina Avella
    244 (2nd m70) 40:24 Andrew Haig

     

  • Track and Field

    Internationales Läufermeeting

    Sun 12 May 2019 (Pliezhausen, GER)

    3000m

    Pos Time Name
    4 8:04.85 Robbie Fitzgibbon

     

  • Road Race

    Staines 10k

    Sun 12 May 2019 (Staines)

    Pos Time Name
    3 34:07 Reuben Hoyte

     

  • Road Race

    Ipswich Building Society Twilight 5K. Incorporating national 5k championships.

    Sat 11 May 2019 (Ipswich)

    Pos Time Name
    9 16:18 Beth Kidger
    29 18:28 Tara Bage

     

  • Track and Field

    Sussex County Champs (U13 upwards)

    Sat 11 May 2019 (K2 Crawley)

    100 U15W 

    Pos Time Name
    Heat 1    
    4 13.92 (PB) Anna Court
    Heat 2    
    7 15.10  Natasha Bowen

    100 U15M 

    Pos Time Name
    8 15.14 Reuben Whitfield

    200 SM

    Pos Time Name
    Heat 2    
    6 25.83 Max Andrews

    300 U15M 

    Pos Time Name
    4 41.82 (PB) Finley Jones

     

    400 SM 

    Pos Time Name
    4 52.42 (PB) Oliver Johnson
    8 57.84 Max Andrews

    800 SM 

    Pos Time Name
    3 2:02.06 Oliver Johnson

    800 U17M 

    Pos Time Name
    Heat 2    
    6 2:10.10 Cassius Hebden

     

    800 U15M 

    Pos Time Name
    9 2:17.70 (PB) Finley Jones
    20 2:39.82 (PB) Woody Rickwood
    21 2:40.74 (PB) Ben Power

     

    800 U20W 

    Pos Time Name
    2 2:25.99 Naomi Fonteyn

    800 U17W 

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1 2:24.88 Milly Dickinson
    5 2:29.77 Flora Davis
    6 2:31.25 (PB) Jessica Farrant
    Final    
    1 2:19.52 Milly Dickinson

    800 U15W 

    Pos Time Name
    Heat 1    
    4 2:34.74 (PB) Aoife Edwards

    1500 U17W 

    Pos Time Name
    5 5:05.67 (PB) Mia Edwards
    11 5:38.83 Madelaine Parmar

    1500 U15W 

    Pos Time Name
    8 5:12.44 9PB) Aoife Edwards

    1500 U20M 

    Pos Time Name
    3 4:11.01 (PB) Leo Brewer

    1500 U15M (1)

    Pos Time Name
    1 4:52.21 (PB) Finley Jones
    2 4:53.60 (PB) James Fonteyn
    11 5:20.09 (PB) Ben Power

    1500 U15M (2) 

    Pos Time Name
    2 4:23.36 (PB) Ben Connolly

    5000 SM

    Pos Time Name
    4 15:22.32 Max Pickard

    LJ U15M

    Pos Dist Name
    6 3.80 Reuben Whitfield

    TJ U17W 

    Pos Dist Name
    9 8.80 Lauren McLellan

    Shot U17W 

    Pos Dist Name
    15 7.05 Natasha Bowen

     

  • Track and Field

    Sussex U13 League (East)

    Wed 8 May 2019 (Lewes)

    Boys results

    Race

    Position

    Name

    Time

    75m A

    2

    Reiss Bernard

    11.8

    75m B

    2

    Harrison Poole

    11.6

    150m A

    3

    Harrison Poole

    23.8

    150m B

    3

    Thomas Little

    24.3

    600m A

    2

    Matthew Noakes

    1.50.7

    600m B

    2

    Cesare Masset

    2.00.8

    1000m A

    2

    Raphael Reed

    3.23.1

    1000m B

    2

    Corbin Bailey

    3.23.3

    High Jump

    2

    Thomas Little

    1.20

    Long Jump A

    2

    Matthew Noakes

    3.58

    Long Jump B

    1

    Reiss Bernard

    3.39

    Javelin

    2

    Raphael Reed

    17.33

    Relay

    3

    Harrison Poole, Henry Stenning, Matthew Noakes, Raphael Reed

    61.6

    Non-Scoring 75m (1)

    1

    Joseph Campbell

    11

    Non-Scoring 75m (2)

    2

    3

    Raffaele Barra

    Jake Pursey

    11.9

    12

    Non-Scoring 75m (3)

    1

    4

    Lewis Wilby

    Ajay Dhol

    11.7

    13

    Non-Scoring 600m

    1

    2

    3

    7

    8

    10

    13

    Vincent Pegley

    George Hendricks

    Henry Stenning

    Jake Pursey

    Sean Powell

    Louie Pegley

    Ajay Dhol

    2.02.2

    2.02.6

    2.04.3

    2.07.5

    2.09.8

    2.10.6

    2.14

    Non-Scoring Long Jump

    1

    2

    6

    11

    Joseph Campbell

    Lewis Wilby

    George Hendricks

    Raffaele Barra

    4.02

    3.55

    3.31

    3.05


    Girls results

    Race

    Position

    Name

    Time

    75m A

    3

    Kira Betts

    12

    75m B

    1

    Lily Danreuther

    11.3

    150m A

    4

    Rosa Howie

    23.2

    150m B

    4

    Yuuna Barra

    23.9

    600m A

    4

    Imogen Read

    2.03.4

    600m B

    2

    Molly Edwards

    2.04.8

    1000m A

    3

    Elfin Sandilands

    3.49.5

    1000m B

    3

    May Powell

    3.51.2

    70m Hurdles

    2

    Rosa Howie

    13.5

    High Jump A

    3

    May Powell

    1.05

    High Jump B

    2

    Elfin Sandilands

    1

    Long Jump A

    2

    Yuuna Barra

    3.76

    Long Jump B

    2

    Kira Betts

    3.65

    Shot Putt A

    4

    Jahnvi Choksi

    4.11

    Shot Putt B

    3

    Olivia Haynes

    3.45

    Discus A

    2

    Lily Danreuther

    19.02

    Discus B

    2

    Imogen Read

    13.45

    Relay

    3

    Yuuna Barra, Imogen Read, Rosa Howie, Lily Danreuther

    60.9

    Non-Scoring 75m (1)

    4

    Olivia Haynes

    13.3

    Non-Scoring 75m (3)

    2

    3

    Jahnvi Choksi

    Layna Buckley

    12.4

    12.8

    Non-Scoring 75m (5)

    2

    3

    Iris Reilly

    Allegra Demaine-Stone

    12.5

    13

    Non-Scoring 600m

    8

    14

    Isabella Paulson-Jones

    Ella Lake

    2.08.8

    2.18.8

    Non-Scoring Long Jump

    17

    19

    20

    Ella Lake

    Iris Reilly

    Layna Buckley

    2.12

    1.86

    1.62


     

  • Track and Field

    University of Birmingham Midweek Open Series

    Wed 8 May 2019 (Birmingham)

    800

    Pos Time Name
    7 2:04.91 Tom Mackman

    men race 1

     

  • Road Race

    Burgess Hill 10K

    Mon 6 May 2019 (Mid Sussex Marathon Weekend)

    Pos Gun Time Chip Time Athlete Surname Team Bib# Category CatPos GenPos Gender  
    231 1:00:38 1:00:33 Sarah Russell Brighton Phoenix 186 Female Vet 50 7 68 F  

  • Road Race

    Haywards Heath 10M

    Sun 5 May 2019 (Mid Sussex Marathon Weekend)

     

    Pos   Chip Time Athlete Surname     Category CatPos GenPos Gender Pace Race
    35   1:15:40 Andrew Neighbour     Male Vet 45 3 33 M 4:42 10m
    138   1:27:31 Alison Moore     Senior Female 10 30 F 5:26 10m
    252   1:37:37 Sarah Russell     Female Vet 50 10 76 F 6:03 10m

  • Multisport (Tri)

    Steyning Triathlon

    Sun 5 May 2019

    The 19th running of the Steyning Triathlon.

    2 events - The 'Standard' triathlon (800 swim, 36km bike, 8km run) and the 'Sprint' triathlon (400 swim, 20km bike, 5km run). The swim is in a 25m indoor pool, the rolling bike course on the A283 and A24 which is regularly used for local and national time trials and the run a loop around the historic market town and into the grounds of Wilton House.

    We had a good turn out from Phoenix with a number of atheletes who have only recently discovered Triathlon. Well done.

    STANDARD                  
    POS NAME CATEGORY STAR TIME FINISH TIME SWIM T1 BIKE T2 RUN
    6 Jack Donaghy (M) Senior 07:42:14 01:42:59 12:28 01:47 56:10:00 01:02 31:32:00
    79 Isabel Anderson (F) Senior 06:42:07 02:17:19 18:35 02:52 01:16:07 00:35 39:10:00
    100 Lydia Felton (F) Senior 06:49:21 02:35:59 16:34 01:11 01:32:00 01:03 45:11:00
    106 Hannah Felton (F) Senior 06:05:30 02:49:59 19:48 01:59 01:35:14 01:04 51:54:00
                       
    SPRINT                  
    POS NAME CATEGORY STAR TIME FINISH TIME SWIM T1 BIKE T2 RUN
    30 Mark Walker (M) Vet 50 09:37:20 01:03:53 07:27 01:23 35:45:00 00:53 18:25
    83 Andrew Brooks (M) Vet 50 08:22:23 01:13:50 11:32 02:15 38:35:00 01:20 20:08

  • Multisport (Tri)

    2019 Pontevedra ITU Long Distance Triathlon World Championships

    Sat 4 May 2019 (Pontevedra Spain)

    The showcase event of the 2019 Pontevedra ITU Long Distance World Championships has attracted a deep list of long course specialists, vying for the world titles, across both the men’s and women’s races. The course features a 1.5km swim, 110km bike leg that surrounds the Spanish city and then finishes with a 30km run, across four laps, that tours around the renowned Lerez River.

     

    Men 55-59

     FIRST LAST SWIM T1 BIKE T2 RUN POSITION TOTAL TIME
    Geoff Pike 00:35:19 00:10:32 04:09:00 00:04:23 02:45:36 23 07:44:49

    Men 25-29

     FIRST LAST SWIM T1 BIKE T2 RUN POSITION TOTAL TIME
    Alex Garrod 00:26:12 00:04:30 03:23:41 00:01:47 02:08:36 8 06:04:44

     

  • Cross Country

    Three Forts Challenge

    Sat 4 May 2019

    Known as 'The Tough One', with 27 miles of mixed terrain and climbs of 3450 feet.

    Devil's Dyke - Chanctonbury Ring - Cissbury Ring 27.2 Miles MARATHON and 13.1 Miles HALF MARATHON

     

     

    First Name Last Name Event Race Date Pos Time  
    Gill Checkley  Three Forts Challenge Marathon 05-05-2019 114 04:45:02  

     

  • Road Race

    East Grinstead 10M

    Sat 4 May 2019 (Mid Sussex Marathon Weekend)

    Part of the MID SUSSEX MARATHON WEEKEND 2019. There are 3 races over the weekend – two 10 mile races in both East Grinstead and Haywards Heath, and the 10 kilometre in Burgess Hill. All three combine to cover a total of 26.2 miles – the distance of a marathon. Runners are are able to enter each race individually or complete all three

    Congrautations to Sarah Russell who ran all 3..

     

    Pos

    Gun Time

    Chip Time

    First Name

    Surname

    Team

    Bib#

    Category

    CatPos

    GenPos

    Gender

    261

    01:44:02

    01:43:55

    Sarah

    Russell

    Brighton Phoenix

    186

    Female Vet 50

    11

    84

    F

  • Track and Field

    BUCS Outdoor Championships

    Sat 4 May 2019 (Bedford)

    Mens 1500m

    Pos Time Name
    3 3:52.90 George Mills

     

  • Track and Field

    Payton Jordan Invitational

    Thu 2 May 2019 (Palo Alto California)

    1500m men

    Pos Time Name
    5 3:43.18 Robbie Fitzgibbon

     

  • Cycling

    Puncheur Cyclosportive

    Sun 28 Apr 2019 (Sussex)

    Name Time
    Richard Nerurkar 03:22:34
    Jim Whitelegg 03:21:15
    Andy Bone 03:23:56
    John Marinko 03:24:16
    Tomas Navickas 03:36:10

     

  • Multisport (Tri)

    Uckfield Spring Triathlon & Duathlon

    Sun 28 Apr 2019

    Triathlon - standard

    Pos Name Swim 600m Bike 22km Run 5.25km Total  
    1 Jack Donaghy 09:28 38:26 19:13 01:07:07  

    Triathlon - sprint

    Pos Name Swim 400m Bike 16.5km Run 3.5km Total  
    18 Barry Blackwell 08:43 40:56 16:06 01:05:45  

    Duathlon 

    Pos Name Run 3.5km Bike 16.5km Run 1.75km Total
    1 Malcolm Hughes 15:50 31:58 08:46 56:34

     

  • Road Race

    London Marathon

    Sun 28 Apr 2019

    Pos Cat Pos Time Name  
    30 26 (MSEN) 2:25:50 (PB) Ross Skelton  
    195 157 (MSEN) 2:34:58 (PB) Milan Watson  
    784 64 (M45) 2:46:03 (PB) Dave Powell  
    1383 286 (M40) 2:53:45 Alex Bonzi  
    1776 206 (M45) 2:57:09 (PB) Matt Greenall  
    2126 1154 (MSEN) 2:59:17 Tom Hooper  
    2144 447 (M40) 2:59:25 (PB) Mark Cossey  
    4238 49 (F45) 3:16:31 (PB) Amelia Culshaw  
    12323 1515 (M45) 3:52:50 (PB) Phil Jeffrey  
    15686 5371 (MSEN) 4:03:20 Will Russell  

     

  • Multisport (Tri)

    World Duathlon Championships

    Sun 28 Apr 2019 (Pontevedra, Spain)

    Pos Run T1 Bike T2 Run Total Name
    4 18:21 01:01 36:03 01:23 10:06 1:06:52 Erica Martin

     

  • Road Race

    WSFRL Lewes Easter Monday (junior race)

    Mon 22 Apr 2019

    West Sussex Fun Run League events take place at locations over the county run by 18 local running clubs. All fun run league races are between 5km and 10km for Adults with accompanying junior race of no more than 1 mile

    Distance: 1 mile

    Position: 3rd  Time: 5m 50s  Name: Vinnie Pegley

    Position: 19th Time: 6m 28s Name: Louie Pegley

  • Track and Field

    Crawley Open

    Sat 20 Apr 2019 (K2 Crawley)

    Some top performances in the Crawley Open and wins from Benjamin and Almi in 1500s in the respective age and from Dan in 400s. Well done.

    Distance Category Position Name  Time
    1500m   U15B  1 Benjamin Connolly   04:31:50
             
    1500m SM  4 Brodie Denholm   04.18.75
             
    1500m U17W 5 Milly Dickinson   05:01.11
             
    400m SM 1 Dan Stepney  50.42
             
    800m U13B 3 Raphael Reed 2:29:02
    800m U13B 6 Matthew Noakes 2:32:57
    800m U13B 10 Vincent Pegley   02:42:29
             
    800m U15B 6 Finley Jones 02:26:14
    800m U15B 8 Jaymes Fonteyn 02:30:17
             
    800m U20W 1 Almi Nerurkar 02:19:04
    800m U20W 4 Naomi Fonteyn  02:26:50

  • Track and Field

    Watford Open Graded Meeting

    Wed 17 Apr 2019

    800m women

    Pos Time Name
    9 2:17.03 Milly Dickinson

    800m men

    Pos Time Name
    9 2:00.46 Brodie Denholm

  • Road Race

    Paris Marathon

    Sun 14 Apr 2019 (Paris)

    Debut Marathon for Bobby and what a time...

    Pos Time Name
    1599 (33rd female) 03:01:02 Bobby Searle
         

     

  • Cycling

    BM Ride

    Sun 14 Apr 2019 (Brighton)

    The inaugural 50k Ride event, a new part of the Brighton marathon weekend.

    You can see pictures of some of the riders here.

    Pos Time Name
    23 1:30:13 Jim Whitelegg
    33 1:31:44 Andy Bone
    34 1:31:58 Tony Holborn
    213 1:49:50 Paul Lawrence
    902 2:23:57 Hannah Felton
    903 2:23:57 Lydia Felton

     

  • Road Race

    BM 10k

    Sun 14 Apr 2019

    This race run just before the Brighton Marathon threw up a number of very big performances and PBs from our runners.

    You can see some pictures here.

    Please let us know if you don't appear in the results.

    Pos Time Name
    23 30:09 (PB) Ross Skelton
    56 31:46 (PB) Simon Heath
    84 33:58 (PB) Beth Kidger
    99 34:44 (PB) Paul Weir
    104 35:27 (OGPB) Steve Atkinson
    124 36:47 (PB) Mark Cossey
    133 37:25 Tara Bage
    146 38:02 Alex Bonzi
    167 39:19 (PB) Cat Bounds
    172 38:24 Harry Pink
    200 40:27 Olle Akesson
    222 41:25 Pete Goodman
    231 41:57 Mark Walker
    237 42:18 (PB) Megan Kidger
    338 43:39 Dan Harris
    388 44:33 Barry Blackwell
    422 46:16 (PB) Amy Gamblin
    423 47:00 (PB) Alison Moore
    975 52:11 Joe McNulty
    978 53:53 Terry Avey

     

  • Road Race

    Brighton Marathon

    Sun 14 Apr 2019

    Another splendid day for it and some cracking performances - including a podium and club record for Ian Leitch.

    Some photos here. As always please let us know if you need to have a result added or amended - we are aware there are some problems with the chip times.

    Pos Time Name
    3 2:18:34 (PB) Ian Leitch
    14 2:31:50 (PB) Max Dumbrell
    19 2:39:06 (PB) Alex Cruttenden
    25 2:43:13 (PB) Ash Dorrington
    28 2:44:30 (PB) Joe Butler
    57 2:52:23 (PB) Lewis Issacs
    80 2:55:14  Tobias Bremer
    92 2:56:23 (PB) Jonny McCormack
    226 3:04:56 (PB) Cyril Crua
    227 3:05:20 (PB) Tim Clarke
    264 3:08:06 (PB) Tony Rickwood
    274 3:08:17 (PB) Sean Butchers
    362 3:13:23  Alex Garrod
    524 3:18:44 Jonathan Hancock
    535 3:19:12 Cameron Hutton
    769 3:27:56 (PB) Jonathan Lamb
    937 3:31:51 Tom Holborn
    957 3:28:22 (PB) Robert Bishop
    972 3:28:36 (PB) Phil Grabsky
    1031 3:31:29 (PB) Stephen Taylor
    1061 3:32:15 (PB) Emily Budd
    1124 3:35:40 (PB) Will Russell
    1126 3:35:44 (PB) Charlotte Softly
    1184 3:37:41 Andrew Haslam
    5156 4:28:48 (pacemaker) Gill Checkley

     

  • Road Race

    Brighton Marathon Minimiles

    Sat 13 Apr 2019 (Preston Park)

    The results for this event do not list club affiliations so it can be hard to dig out the Phoenix runners - do let us know if anyone is missing.

    Race 6 U9 Boys 

    2 Louie Pegley 6:27

     

    Race 7 U11 G

    18 Ella Lake 7:41

    27 Layna Buckley 7:58

    62 Molly Austin 8:51

     

    Race 8 U11 B

    1 Vinnie Pegley 6:01

    3 Lewis Wilbey 6:07

     

    Race 9 U11 G

    1 Greta Hunter 6:31

     

    Race 10 U11 B

    9 Jake Pursey 6:32

     

    Race 11 U11 G

    3 Caitlin Griffin 6:51

    25 Honey Batchelor-Lyons 7:47

     

    Race 12 U11 B

    4 Alex Kavouros 6:24

     

    Race 13 U13 G

    14 Imogen Read 6:32

    16 Elfin Sandilands 6:34

    17 Rosa Howie 6:42

    50 Elisia Morlen 7:42

    60 Olivia Terry 7:53

     

    Race 14 U13 B

    6 Matthew Noakes 5:49

    15 Henry Stenning 6:13

    19 Reiss Bernard 6:20

     

    Race 15 U13 G

    17 Lily Danreuther 7:03

     

    Race 16 U13 B

    1 Corbin Bailey 5:52

     

    Race 17 U15/18 G

    18 Madelaine Parmar 6:31

     

    Race 18 U15/18 B

    5 Cassius Hebden 5:24

    4 Eddie Harrison 5:25

    9 Finlay Hawkins 6:15

    21 Milo Hampton 7:01

  • Track and Field

    Southern Athletics League Division 3SE

    Sat 13 Apr 2019

    400m

    Pos Time Name
    3 57.2 Tom Mackman

     

  • Road Race

    Vienna Marathon

    Sun 7 Apr 2019 (Vienna)

    The Vienna City Marathon takes you through the beautiful city of Vienna and passes many modern and historic sights and architecture, museums including the the Opera house, the long Imperial Bridge (Reichsbrücke) over the River Danube, by the Schönbrunn Castle,  the Giant Ferris Wheel, the Town Hall and Vienna University and finishing  directly in front of Vienna Burgtheater.

    A fantastic run from Rachel and her brother (his first ever marathon!) with Rachel getting getting 6th in her age category and achieving a massive 17 min PB. 

    Postion Name Chip Time Gender Position Age Category
    257 Gorman, Rachel (GBR) 03:04:16 20 6 PB
    950 Gorman, Andrew (GBR) 03:26:49 872 141 1st Marathon

  • Road Race

    Paddock Wood Half Marathon

    Sun 7 Apr 2019

    Pos Time Name
    195 1:27:14 (PB) Cat Bounds 
    289 1:31:18

    James Rae

     

  • Track and Field

    Crawley Open

    Sun 7 Apr 2019 (K2 Crawley)

    1500m race 5 (men)

    Pos Time Name
    1 3:59.51 George Mills
    4 4:33.77 Brodie Denholm

    60m U11 girls

    Pos Time Name
    1 9.55 Martha Challis

    300m men

    Pos Time Name
    3 36.98 Dan Stepney

    150m U11 girls

    Pos Time Name
    5 24.52 Martha Challis

    600m U15 boys

    Pos Time Name
    3 1:42.20 Finley Jones

    Long Jump U11 girls

    Pos Dist Name
    5 2.76 Martha Challis

     

  • Track and Field

    Windsor Slough Eton & Hounslow Spring Open

    Sun 7 Apr 2019

    400 Senior men

    Pos Time Name
    1 48.72 (PB) Toby Harries

     

  • Road Race

    Lancing College 10k

    Sun 7 Apr 2019 (Sussex)

    Pos Time Name
    1 34:16 Reuben Hoyte
    92 49:28 Isabel Anderson

     

  • Road Race

    Sussex Road Relays *ALL AGES

    Sat 6 Apr 2019 (Christ's Hospital)

    One of the best races of the year and one of the races that Phoenix organise - the Sussex Road Relays at Christ's Hospital, near Horsham offers a lap of just over a mile for the juniors and two miles for the seniors within the school campus, all traffic-free and in a beautiful setting. 

    We had great turnout with 25 teams entering across all the age groups from under 13 to V60s! We had wins from both women and male senior teams with many of our members in top three positions for fastest laps in their age groups. Well done everybody.

    A big THANK YOU to Bruce Warren, Steve Hardman and Ruth Mansfield for their months of organisation to get this race delivered. Arranaging race officials, chip timing, portaloos, liasing with the school, getting the course offically measured and ensuring the runners all got around safely, plus holding the rain off. Congratulations a great success.

    Under 13 Girls    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    13 Brighton Phoenix Girls U13 A Imogen Read 0:07:32 Molly Edwards 00:07:45 Elfin Sandilands 00:07:33 00:22:50    
    18 Brighton Phoenix Girls U13 B Amelie Parker 0:07:41 Mekdes Berry 00:07:52 Rosa Howie 00:07:57 00:23:30    
    22 Brighton Phoenix Girls U13 C Yuuna Barra 0:07:45 Jahnvi Choksi 00:08:58 May Powell 00:08:05 00:24:48    
    24 Brighton Phoenix Girls U13 D Thalia Parker 0:07:52 Saffron Harris 00:08:41          
                         
    Under 13 Girls Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    34 Imogen Read Brighton Phoenix Girls U13 A 00:07:32              
    35 Elfin Sandilands Brighton Phoenix Girls U13 A 00:07:33              
    49 Molly Edwards Brighton Phoenix Girls U13 A 00:07:45              
    45 Amelie Parker Brighton Phoenix Girls U13 B 00:07:41              
    56 Mekdes Berry Brighton Phoenix Girls U13 B 00:07:52              
    60 Rosa Howie Brighton Phoenix Girls U13 B 00:07:57              
    48 Yuuna Barra Brighton Phoenix Girls U13 C 00:07:45              
    64 May Powell Brighton Phoenix Girls U13 C 00:08:05              
    72 Jahnvi Choksi Brighton Phoenix Girls U13 C 00:08:58              
    57 Thalia Parker Brighton Phoenix Girls U13 D 00:07:52              
    69 Saffron Harris Brighton Phoenix Girls U13 D 00:08:41              
                         
    Under 13 Boys    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    4 Brighton Phoenix Boys U13 A Finley Jones 0:06:13 Mathew Noakes 00:06:38 Jaymes Fonteyn 00:06:13 00:19:04    
    10 Brighton Phoenix Boys U13 B Raaphal Read 0:06:34 Corbin Bailey 00:06:40 Ben Power 00:06:42 00:19:56    
    17 Brighton Phoenix Boys U13 C Woody Rickwood 0:06:48 Finley Hawkins 00:07:05 Joseph Campbell 00:06:57 00:20:50    
    19 Brighton Phoenix Boys U13 D Cesare Masset 0:06:55 Cameron Morgan 00:07:16 George Hendricks 00:07:04 00:21:15    
    24 Brighton Phoenix Boys U13 E Josh Law 0:07:49              
                         
    Under 13 Boys Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    9 Jaymes Fonteyn Brighton Phoenix Boys U13 A 00:06:13              
    10 Finley Jones Brighton Phoenix Boys U13 A 00:06:13              
    28 Mathew Noakes Brighton Phoenix Boys U13 A 00:06:38              
    21 Raaphal Read Brighton Phoenix Boys U13 B 00:06:34              
    31 Corbin Bailey Brighton Phoenix Boys U13 B 00:06:40              
    33 Ben Power Brighton Phoenix Boys U13 B 00:06:42              
    41 Woody Rickwood Brighton Phoenix Boys U13 C 00:06:48              
    48 Joseph Campbell Brighton Phoenix Boys U13 C 00:06:57              
    55 Finley Hawkins Brighton Phoenix Boys U13 C 00:07:05              
    46 Cesare Masset Brighton Phoenix Boys U13 D 00:06:55              
    54 George Hendricks Brighton Phoenix Boys U13 D 00:07:04              
    57 Cameron Morgan Brighton Phoenix Boys U13 D 00:07:16              
    67 Josh Law Brighton Phoenix Boys U13 E 00:07:49              
                         
    Under 15 Girls    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    10 Brighton Phoenix Girls U15 A Flora Davis 0:06:46 Aoife Edwards 00:07:13 Lily Crossman 00:07:17 00:21:16    
                         
    Under 15 Girls Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    16 Flora Davis Brighton Phoenix Girls U15 A 00:06:46              
    27 Aoife Edwards Brighton Phoenix Girls U15 A 00:07:13              
    30 Lily Crossman Brighton Phoenix Girls U15 A 00:07:17              
                         
    Under 15 Boys    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    4 Brighton Phoenix Boys U15 Cassius Hebden 0:06:01 Eddie Harrison 00:05:59 Ben Connolly 00:05:54 00:17:54    
                         
    Under 15 Boys Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    7 Ben Connolly Brighton Phoenix Boys U15 00:05:54              
    11 Eddie Harrison Brighton Phoenix Boys U15 00:05:59              
    12 Cassius Hebden Brighton Phoenix Boys U15 00:06:01              
                         
                         
    Senior Women    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    1 Brighton Phoenix Women senior A Tara Bage 0:11:17 Milly Dickinson (U17) 00:12:18 Beth Kidger 00:10:33 00:34:08    
    6 Brighton Phoenix Women senior B Jess Prior 0:12:03 Naomi Fonteyn  (U20) 00:12:21 Bobby Searle 00:12:34 00:36:58    
    12 Brighton Phoenix Women senior C Mia Edwards (U17) 0:12:47 Alice Wright (U17) 00:12:56 Connie Janwaski (U20) 00:13:36 00:39:19    
    19 Brighton Phoenix Women senior D Caz Garrett 0:13:36 Amy Gamblin (U20) 00:14:11 Lizzy Miles 00:13:52 00:41:39    
    23 Brighton Phoenix Women senior E Izzy Anderson 0:14:11 Charlotte Matthews (U20) 00:14:05 Alison Moore 00:14:17 00:42:33    
    34 Brighton Phoenix Women senior F Hannah Felton 0:16:23 Lydia Felton 00:15:50 Valentina Avella 00:15:23 00:47:36    
                         
                         
                         
    Under 17 Girls Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    6 Milly Dickinson (U17) Brighton Phoenix Women senior A 00:12:18              
    3 Mia Edwards (U17) Brighton Phoenix Women senior C 00:12:47              
    9 Alice Wright (U17) Brighton Phoenix Women senior C 00:12:56              
                         
    Under 20 Girls Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    2 Naomi Fonteyn  (U20) Brighton Phoenix Women senior B 00:12:21              
    9 Connie Janwaski (U20) Brighton Phoenix Women senior C 0:13:53              
    7 Charlotte Matthews (U20) Brighton Phoenix Women senior E 00:14:05              
    6 Amy Gamblin (U20) Brighton Phoenix Women senior D 00:14:11              
                         
    Senior Women Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    1 Beth Kidger Brighton Phoenix Women senior A 00:10:33              
    2 Tara Bage Brighton Phoenix Women senior A 0:11:17              
    8 Jess Prior Brighton Phoenix Women senior B 0:12:03              
    18 Bobby Searle Brighton Phoenix Women senior B 00:12:34              
    38 Caz Garrett Brighton Phoenix Women senior D 0:13:36              
    43 Lizzy Miles Brighton Phoenix Women senior D 00:13:52              
    49 Izzy Anderson Brighton Phoenix Women senior E 0:14:11              
    51 Alison Moore Brighton Phoenix Women senior E 00:14:17              
    64 Valentina Avella Brighton Phoenix Women senior F 00:15:23              
    68 Lydia Felton Brighton Phoenix Women senior F 00:15:50              
    76 Hannah Felton Brighton Phoenix Women senior F 0:16:23              
                         
    Vet 40 Women    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    7 Brighton Phoenix Women V40 Caroline Hendricks 0:12:42 Tess Sandilands 00:15:45 Amelia Culshaw 00:12:35 00:41:02    
                         
    Women 40 Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    10 Amelia Culshaw Brighton Phoenix Women V40 00:12:35              
    11 Caroline Hendricks Brighton Phoenix Women V40 0:12:42              
    40 Tess Sandilands Brighton Phoenix Women V40 00:15:45              
                         
    Vet 50 Women    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    8 Brighton Phoenix Women V50 Liz Haliday 0:15:27 Sarah Russell 00:16:54 Carol Webb 00:14:55 00:47:16    
                         
    Women 50 Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    23 Carol Webb Brighton Phoenix Women V50 00:14:55              
    25 Liz Haliday Brighton Phoenix Women V50 0:15:27              
    44 Sarah Russell Brighton Phoenix Women V50 00:16:54              
                         
    Senior Men
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Runner Time Runner
    1 Brighton Phoenix Men senior A George Mills 0:09:10 Max Pickard 00:09:40 Declan Neary 00:09:28 Finn McNally 00:09:23 Archie Davis
    8 Brighton Phoenix Men senior B Oliver Johnson (u20) 0:10:09 Alex Cruttenden 00:10:19 Paul Weir 00:10:56 Tom Hooper 00:10:59 Alex Garrod
    11 Brighton Phoenix Men senior C James Miles 0:11:15 Jonny McCormack 00:11:00 Jack Donaghy 00:11:01 Sean Butchers 00:11:06 Declan Neary
                         
    Senior Men Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    1 George Mills Brighton Phoenix Men senior A 0:09:10              
    4 Spencer Thomas Brighton Phoenix Men senior A 00:09:19              
    5 Finn McNally Brighton Phoenix Men senior A 00:09:23              
    6 Archie Davis Brighton Phoenix Men senior A 00:09:25              
    7 Declan Neary Brighton Phoenix Men senior A 00:09:28              
    10 Max Pickard Brighton Phoenix Men senior A 00:09:40              
    15 Declan Neary Brighton Phoenix Men senior C 00:09:54              
    25 Alex Cruttenden Brighton Phoenix Men senior B 00:10:19              
    29 Milan Watson Brighton Phoenix Men senior B 00:10:29              
    37 Alex Garrod Brighton Phoenix Men senior B 00:10:39              
    44 Paul Weir Brighton Phoenix Men senior B 00:10:56              
    45 Tom Hooper Brighton Phoenix Men senior B 00:10:59              
    46 Jonny McCormack Brighton Phoenix Men senior C 00:11:00              
    47 Jack Donaghy Brighton Phoenix Men senior C 00:11:01              
    50 Sean Butchers Brighton Phoenix Men senior C 00:11:06              
    55 James Miles Brighton Phoenix Men senior C 0:11:15              
    60 Tom Hooper Brighton Phoenix Men senior C 00:11:26              
                         
    Male U20  Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    4 Oliver Johnson (u20) Brighton Phoenix Men senior B 0:10:09              
                         
    Vet 50 Men    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    3 Brighton Phoenix Men V50 A Steve Atkinson 0:10:49 Steve Selby 00:12:01 Nigel Herron 00:11:50 00:34:40    
                         
    Male 50 Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    2 Steve Atkinson Brighton Phoenix Men V50 A 0:10:49              
    11 Nigel Herron Brighton Phoenix Men V50 A 00:11:50              
    16 Steve Selby Brighton Phoenix Men V50 A 00:12:01              
                         
    Vet 60 Men    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    3 Brighton Phoenix Men V60 A Malcolm Kemp 0:13:47 Chris Berry 00:14:20 Paul Whelpton 00:12:04 00:40:11    
    11 Brighton Phoenix Men V60 C Terry Avey 0:16:05 Rik Taub 00:17:50 Steve Webb 00:18:25 00:52:20    
    DSQ* Brighton Phoenix Men V60 B Colin Simpson 0:14:49 Rob Weaver 00:15:27 Andrew Haig 00:14:45 00:45.01    
    *Handover infringement              

    Male 60 Fastest Legs

                 
    Pos Runner Team Leg Time              
    3 Paul Whelpton Brighton Phoenix Men V60 A 00:12:04              
    14 Malcolm Kemp Brighton Phoenix Men V60 A 0:13:47              
    19 Chris Berry Brighton Phoenix Men V60 A 00:14:20              
    33 Terry Avey Brighton Phoenix Men V60 C 0:16:05              
    35 Rik Taub Brighton Phoenix Men V60 C 00:17:50              
    37 Steve Webb Brighton Phoenix Men V60 C 00:18:25              

201-250 of 1779

Per page: