Results_

  • Cross Country

    British & Irish Masters' International XC, Swansea

    Sat 17 Nov 2018

    6k XC

    Pos Cat Pos Time Name
    36 5 (v65) 23:48 Paul Whelpton

    Full results

  • Cross Country

    Sussex Cross Country League Match 1, Stanmer Park

    Sat 10 Nov 2018

    Under 11 boys

    Pos Time Name
    6 8:23 Corbin Bailey
    8 8:25 Vincent Pegley
    21 8:55 Joshua Law
    31 9:09 Felix Bond
    44 9:35 Jacob Hobden
    51 10:01 Gabriel Laux
    52 10:03 Ben Laux
    58 10:55 Harrison Poole

    Under 11 girls

    Pos Time Name
    32 10:52 Matilda Jackson-Huff

    Under 13 boys

    Pos Time Name
    14 12:22 James Fonteyn
    21 12:57 Raphael Reed
    34 13:18 Ben Power
    41 13:32 Matthew Noakes
    46 13:48 Woody Rickwood
    53 14:02 Felix Ellis
    63 14:35 Cesare Massaret
    72 15:19 Thomas Little
         
    Team result    
    Team Pos Points
    Phoenix A 7 69
    Phoenix B 16 140
    Phoenix C 25 222

     Under 13 girls

    Pos Time Name
    20 15:06 Elfin Sandilands
    32 15:37 Rosa Howe
    38 16:10 Mekdes Berry
    42 16:31 Yuuna Barra
    47 17:47 May Powell
         
    Team result    
    Team Pos Points
    Phoenix A 9 90
    Phoenix B 16 147

     Under 15 boys

    Pos Time Name
    6 15:09 Ben Connolly
    17 16:05 Cassius Hebden
    21 16:16 Eddie Harrison
    61 19:58 Orlando Waghorn
         
    Team result    
    Team Pos Points
    Phoenix A 5 44
    Phoenix B 26 203

     Under 15 girls

    Pos Time Name
    19 17:57 Flora Davis
         
    Team result    
    Team Pos Points
    Phoenix A 12 103

    Under 17 men

    Pos Time Name
    16 21:29 Daniel Simpkin
    27 23:25 Zach Elbourne
    Team result    
    Team Pos Points
    Phoenix A 10 85

    Under 17, Under, 20, Senior & Veteran Women

     

    Pos Vet Pos U17 Pos Time Name
    1     21:13 Almi Nerurkar
    13     23:00 Jessica Prior
    15     23:03 Gabriella Kuriacou
    19   3 23:!5 Maia Hardman
    34     24:28 Naomi Fonteyn
    39   7 24:37 Milly Dickinson
    60   9 26:06 Mia Edwards
    71   11 26:45 Saoirse McGuinness
    74 34   26:59 Amelia Culshaw
    80     27:12 Abby Jacobs
    87     27:51 Hannah Newcombe
    96 44   28:21 Gill Checkley
    114     29:16 Isabel Anderson
    135 71   33:18 Sarah Russell
    142 76   34:09 Jud Matthews
    Team results Team Pos Points  
    Division 1 Phx A 2 48  
    Division 2 Phx B 4 133  

    Phx C 12 207  
      Phx D 20 263  
      Phx E 33 391  
    Veterans Phx A 16 149  
      Phx B 34 272  
    Under 17 Phx A 1 19  
      Phx B 9 73  


     Under 20, Senior and Vet men

    Pos Vet Pos Time Name
    5 2 30:52 Ian Leitch
    6   31:02 Robbie Fitzgibbon
    8   31:17 Max Dumbrell
    12   31:41 Declan Neary
    13   31:46 Todd Leckie
    15   32:11 Spencer Thomas
    41   34:41 Patrick Acaye
    45   34:45 Milan Watson
    47   34:52 Alex Cruttenden
    50   35:09 Tom Hooper
    56 10 35:16 David Powell
    61   35:26 Paul Weir
    62   35:33 Jonnie McCormack
    67   35:48 Matthew Lui
    74   36:17 James Lathbury
    89   37:04 Benjamin Hendry
    90   37:05 Robbie Coupland
    94 22 37:24 Paul Wishart
    95   37:26 Tom Murphy
    96 23 37:27 Steve Atkinson
    100   37:43 Sean Butchers
    111 29 38:34 Nigel Herron
    116 32 39:01 Andy Bone
    118 33 39:11 Paul Whelpton
    120 34 39:19 Tony Rickwood
    123 37 39:33 Paul Lawrence
    127   39:41 Will Newman
    136 46 40:03 Lance Bellers
    139   40:06 Harry Pink
    155 58 41:09 James Rae
    157 59 41:15 Patrick McGuinness
    160 61 41:51 Geoff Pike
    163   41:55 Pete Goodman
    170   42:30 Max Leslie-Smith
    183 79 44:13 Andrew Brooks
    185   44:17 Will Swinburn
    200 94 45:48 Malcolm Kemp
    201 95 45:51 Chris Berry
    202 96 46:01 Andrew Haig
           
    Team results Team Pos Points
    Division 1 Phoenix A 1 59
      Phoenix B 7 300
    Division 2 Phoenix C 6 292
    Division 3 Phoenix D 5 375
      Phoenix E 11 445
      Phoenix F 15 506
     

    Phoenix G

    17 611
      Phoenix H 23 701
      Phoenix I 36 843
    Veterans Phoenix A 4 34
      Phoenix B 7 84
      Phoenix C 10 104
      Phoenix D 17 163
      Phoenix E 30 234
      Phoenix F 39 320

     

    Full results

  • Cross Country

    Beachy Head Marathon

    Sat 27 Oct 2018

     

     

     

    Place
    Time
    Name
    Number
    Chip
    2 02:49:23 Todd Leckie   02:49:23
    3 02:59:38 Milan Watson 2773 02:59:38
    11 03:16:26 David Powell 2123 03:16:25
    118 03:54:23 Richard Thompson 2627 03:54:04
    217 04:10:12 Pete Goodman 1025 04:09:53
    218 04:10:12 Phil Grabsky 1037 04:09:53
    636 04:50:20 Gina McGeever 1753 04:49:33
    895 05:12:06 Robert Bishop 217

    05:11:21

     

  • Cross Country

    SEAA Southern XC Relay Championships

    Sat 20 Oct 2018

    5th place for our senior men's team

     

    Leg Name Time Pos
    Overall  Phoenix Senior Men 58:37 5
    Leg 1 Max Pickard 14:42 6
    Leg 2 Declan Neary 14:23 3
    Leg 3 Oliver Johnson 15:17 5
    Leg 4 Archie Davis 13:48 5

    Full results

  • Cross Country

    Sussex Cross Country Relays

    Sat 13 Oct 2018

    These are the results as sent to us by Sussex Athletics. Please email the media team to let us know of any omissions/corrections.

    U11 girls

    Pos Time Name
    10 9:02 Molly Edwards

    U13 girls

    Pos Time Name
    11 39:40 Brighton Phoenix A
    - 12:25 Rosa Howe
    - 13:02 Elfin Sandilands
    - 14:13 Yuuna Barra
    13 40:03 Brighton Phoenix B
    - 13:01 Marnie Butler
    - 13:31 Prudence Clark
    - 13:31 Grace Shipton

     U13 boys

    Pos Time Name
    6 32:02 Brighton Phoenix A
    - 10:28 James Fonteyn
    - 10:45 Matthew Noakes
    - 10:49 Woodie Rickwood
    15 34:44 Brighton Phoenix C
    - 10:50 Raphael Reed
    - 11:54 Felix Preston
    - 12:00 Cesare Massaret
    16 34:48 Brighton Phoenix B
    - 11:09 Ben Power
    - 11:59 Felix Ellis
    - 11:40 Finlay Hawkins

    U15 girls

    Pos Time Name
    8 36:16 Brighton Phoenix A
    - 11:51 Aoife Edwards
    - 11:52 Flora Davis
    - 12:33 Lily Crossman

    U15 boys

    Pos Time Name
    - 9:45 Ben Connolly
    - 10:21 Cassius Hebden

    U17 women

    Pos Time Name
    1 48:26 Brighton Phoenix A
    - 16:16 Mia Edwards
    - 15:25 Maia Hardman
    - 16:39 Milly Dickinson
    -   Brighton Phoenix B
      18:50 Madeleine Parmar

     

    Senior women

    Pos Time Name
    5 49:18 Brighton Phoenix A
    - 15:21 Jessica Prior
    - 16:44 Bobby Searle
    - 17:13 Connie Jankowski
    8 51:21 Brighton Phoenix B
    - 18:14 Rosie Upton
    - 17:40 Hanna Stone
    - 15:27 Gabby
    - 54:35 Non Scoring Phoenix
    - 17:54 Emily Budd
    - 20:03 Alison Moore
    - 16:38 Jessica Prior
    13 55:13 Brighton Phoenix C
    - 19:04 Elena Dean
    - 16:52 Rhian Davies
    - 19:17 Jessica Isaacs
    19 60:27 Brighton Phoenix D
    - 19:01 Elena Giddins
    - 22:06 Clara Wickes
    - 19:20 Hannah Newcombe

    v35 women

    Pos Time Name
    4 54:23 Brighton Phoenix A
    - 18:36 Kathryn Harnett
    - 18:18 Gill Checkley
    17:19 Charlotte Softly
    8 67:39 Brighton Phoenix B
    - 23:04 Jud Matthews
    - 21:21 Zeina Clare
    - 27:14 Sarah Russell

    Senior men

    Pos Time Name
    8 53:59 Brighton Phoenix A
    - 12:56 Oli Johnson
    - 13:57 Matthew Lui
    - 13:47 Daniel Simpkin
    - 13:19 Will Carey
    14 56:57 Brighton Phoenix B
    - 14:05 Alex Cruttenden
    - 14:14 Jonny McCormack
    - 14:26 Lewis Isaacs
    - 14:12 Tom Hooper
    15 57:20 Brighton Phoenix C
    - 15:01 Harry Pink
    - 15:36 Tom Murphy
    - 13:16 Jacques Cunningham-Marsh
    - 13:27 Robbie Coupland
    24 63:40 Brighton Phoenix D
    - 15:40 Andrew Phillips
    - 15:45 Ben Watts
    - 15.48 ?
    - 16:27 ?

     

    v40 men

    Pos Time Name
    4 59:41 Brighton Phoenix A
    - 14:42 Karn Sandilands
    - 15:27 Tony Rickwood
    - 14:38 Joe Butler
    - 14:54 Alex Bonzi

     

    v50 men

    Pos Time Name
    2 60:05 Brighton Phoenix A
    - 14:33 Steve Atkinson
    - 15:02 Andy Bone
    - 15:54 Steve Selby
    - 14:55 Paul Wishart
    8 70:50 Brighton Phoenix B
    - 17:28 Malcolm Hughes
    - 19:29 Rob Weaver
    - 17:33 Jon Wright
    - 16:20 Lance Bellers

    Full results

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Cross Country

    TOR DES GÉANTS 330KM Endurance Trail

    Sat 15 Sep 2018

    Amazing feat for Andy Pumphrey at Tor des Geants 330KM Endurance Trail


    Distance Elevation Start Time Finish Time Time Name Position
    330km 30908 Sun 12:00 Sat 00:15 132:15:44 Andy Pumphrey 260



    Full Results

  • Cross Country

    Friston 10 mile

    Sun 12 Aug 2018


    Pos
    Time Name
    4
    01:18:30 Milan Watson

    Full results

     

  • Cross Country

    Friston Forest Trail 10 mile

    Sun 12 Aug 2018

    Pos Time Name
    4 1:18:30 Milan Watson

    Full results

  • Cross Country

    The Big W

    Thu 26 Jul 2018

    Results of the Big W, one of the club's annual fun runs. Check out the news story for more info.

    Name
    Direction
    Estimated time
    Actual time
    Comment
    Amelia Culshaw
    Clockwise
    28
    27:33
    Shortened
    John Lamb
    Clockwise
    29
    30:58
    Lengthened
    Andy Pumphrey
    Anti-clockwise
    28
    26:50
    Correct course
    Phil Grabsky
    Clockwise
    30
    25:20
    Shortened
    Paul Whelpton
    Anti-clockwise
    27
    26:01
    Correct course
    Erica Martin
    Clockwise
    27
    27:18
    Correct course
    Donald Maclellan
    Anti-clockwise
    26
    30:50
    Lengthened

  • Cross Country

    Black Cap Handicap

    Thu 14 Jun 2018

    Another lovely running of the club's annual event. Well done Andy Pumphrey for winning the handicap within a week of completing his 100th ultra race.

     

    NAME  Start time from 19:00 Finish Time Actual Time EST BC5 @ 0.85 EST 10K Notes
    Andy Pumphrey 19:08:30 19:48:47 00:40:17 00:42:30 00:50:00 handicap winner
    Will Russell 19:15:05 19:49:49 00:34:44 00:35:55 00:42:15  
    Ivan Vaughan 19:14:14 19:50:05 00:35:51 00:36:46 00:43:15  
    Pete Goodman 19:15:05 19:50:07 00:35:02 00:35:55 00:42:15  
    Andy Bone 19:15:05 19:50:09 00:35:04 00:35:55 00:42:15  
    Josh Guilmant 19:15:05 19:50:12 00:35:07 00:35:55 00:42:15 running with Andy Bone
    Tomas Navickas 19:14:40 19:50:19 00:35:39 00:36:20 00:42:45  
    Cat Bounds 19:15:05 19:50:21 00:35:16 00:35:55 00:42:15 Fastest female
    Jon Wright 19:11:03 19:50:36 00:39:33 00:39:57 00:47:00  
    Lance Bellers 19:15:05 19:51:00 00:35:55 00:35:55 00:42:15  
    Jude Matthews 19:02:59 19:51:03 00:48:04 00:48:01 00:56:30  
    Alex Cruttenden 19:20:24 19:51:10 00:30:46 00:30:36 00:36:00 Fastest male
    Richard Thompson 19:14:14 19:51:13 00:36:59 00:36:46 00:43:15  
    Tom Clewley 19:18:04 19:51:18 00:33:14 00:32:56 00:38:45  
    Sarah Russell 19:00:00 19:51:29 00:51:29 00:51:00 01:00:00  
    John Lamb 19:12:20 19:51:30 00:39:10 00:38:40 00:45:30  
    Andrew Haig 19:12:45 19:51:35 00:38:50 00:38:15 00:45:00  
    Phil Hampshire 19:12:45 19:51:35 00:38:50 00:38:15 00:45:00  
    Chris Chilton 19:14:27 19:51:38 00:37:11 00:36:33 00:43:00 guest
    Gill Checkley 19:10:38 19:51:39 00:41:01 00:40:22 00:47:30  
    Joe Checkley 19:10:38 19:51:39 00:41:01 00:40:22 00:47:30 running with Gill
    Andrew Haslam 19:17:22 19:51:44 00:34:22 00:34:38 00:40:45  
    James White 19:11:28 19:51:45 00:40:16 00:39:32 00:46:30 prospective member
    Barry Blackwell 19:16:31 19:51:46 00:35:15 00:35:29 00:41:45  
    Jim Whitelegg 19:16:31 19:51:53 00:35:22 00:35:29 00:41:45  
    Matt Parry-Jones 19:13:36 19:52:00 00:38:24 00:37:24 00:44:00  
    Helen Moss 19:16:18 19:52:04 00:35:46 00:35:29 00:41:45 guest
    Nigel Herron 19:18:42 19:52:07 00:33:25 00:32:18 00:38:00  
    Amelia Culshaw 19:14:14 19:52:26 00:38:12 00:36:46 00:43:15  
    Donald Maclellan 19:18:42 19:52:50 00:34:08 00:32:18 00:38:00  
    Rik Taub 19:02:59 19:53:48 00:50:49 00:48:01 00:56:30  
    Malcolm Hughes 19:15:31 19:54:10 00:38:39 00:35:29 00:41:45  
    Andrew Neighbour 19:14:53 19:54:30 00:39:38 00:36:07 00:42:30  
    Hildi Mitchell 19:08:30 19:59:07 00:50:37 00:42:30 00:50:00