Results_
If you have a race result to add here please submit it using the form on the contact us page.
Categories:
Order:
-
Multisport (Tri)
Ful-On Duathlon (Dunsfold)
Sun 9 Apr 2017
6k run, 24k bike, 6k run.
Pos Cat Pos Run 1 T1 Bike T2 Run 2 Overall Name 48 12 (vet) 22:38 0:30 42:07 0:24 23:00 1:28:42 Nigel Herron -
Multisport (Tri)
British Duathlon Championships
Sun 9 Apr 2017
10k run, 36.5k ride, 5k run. Erica Martin came 3rd in her category - fantastic.
Pos Run T1 Bike T2 Run 2 Total Name 19 (category 3rd - f35-39) 41:08 00:59 1:12:43 00:51 21:45 2:17:28 Erica Martin -
Cross Country
Centurion South Downs Way 50
Sat 8 Apr 2017
Ultra time! Fantastic 3rd place for Mel Frazier.
Pos Time Name 21 (3rd woman) 7:57:11 Mel Frazier 91 9:11:42 Andrew Pumphrey -
Road Race
Brighton Marathon 10k
Sun 9 Apr 2017
Some great Phoenix talent out on the road for the 10k today... a great second place for Finn McNally.
Men
Pos Time Name 2 30:35.94 Finn McNally 10 32:45.87 Ross Skelton 24 35:51 Donald Maclellan 40 38:45 Austen Hunter 54 39:54 Steve Selby 100 43:24 Barry Blackwell 184 45:29 Christopher Berry 486 51:26 Joeo McNulty Women
Pos Time Name 38 45:58 Mona Sorensen -
Road Race
Brighton Marathon Minimiles
Sat 8 Apr 2017
Fantastic event in the sun in Preston Park. We've listed everyone who was registered as Phoenix, please contact the media team if you have other names to add.
Race 7 (U11 girls)
Pos Time Name 2 6:53 Madeleine Badruzaman Race 11 (U11 girls)
Pos Time Name 39 8:18 Kira Lily Betts Race 12 (U11 boys)
Pos Time Name 57 7:46 Hugo Mason Race 13 (U13 boys)
Pos Time Name 3 5:57 Joe Checkley 36 6:58 Reuben Whitfield 43 7:06 Finley Hawkins Race 14 (U13 boys)
Pos Time Name 12 7:03 Mekdes Berry 21 7:18 Ella Kaps 49 7:59 Renee Bassin Race 15 (U13 boys)
Pos Time Name 4 6:00 Sam Checkley 9 6:18 Eddie Harrison 89 9:05 Milo Hampton Race 17 (U15 girls)
Pos Time Name 14 6:24 Rachel Berry 46 8:17 Amelie Novy -
Road Race
Prague Half Marathon
Sat 1 Apr 2017
-
Road Race
Sussex Road Relay Championships
Sat 1 Apr 2017
Always a favourite in the calendar with big turnouts, and a fair amount of club success. The races took place this year thanks to Bruce Warren, Ruth Mansfield, and Steve Hardman who took over the organising, as well as a host of Phoenix marshalls. Golds for senior men and women; silver for the U15 girls; bronzes for senior and o60 men. Plenty of top-3 lap times too.
U13 girls
Team Name Time Phoenix A Flora Davis 07:03 Mekdes Berry 07:34 Aoife Edwards 07:55 Total 14th 22:31 U13 boys
Team Name Time Phoenix A Joe Checkley 06:21 Cassius Hebden 06:44 Sam Checkley 06:24 Total 9th 19:28 Phoenix B Joshua Munroe 06:28 Woody Rickwood 07:11 Thomas Bond 07:20 Total 19 20:59 Phoenix C James Fonteyn 06:58 U15 girls
Team Name Time Phoenix A Maia Hardman* 06:01 Rachel Berry 06:44 Milly Dickinson 06:47 Total 2nd 19:32 Phoenix B Madeleine Parmar 07:15 * Fastest lap U15 girls
U15 boys
Team Name Time Phoenix A Joel Luscombe 05:53 Daniel Simpkin 06:15 Zach Elbourne 06:02 Total 8th 18:10 Senior women
Team Name Time Phoenix A Sophie Mansfield* 11:27 Naomi Fonteyn** 12:08 Beth Kidger*** 10:56 Total 1st 34:31 Phoenix B Hannah Carey 13:20 Connie Jankowski 13:06 Erica Martin 12:35 Total 6th 39:01 Phoenix C Holly Luscombe 14:09 Anna Berry 13:40 Lizzie Miles 13:41 Total 11th 41:30 Phoenix D Charlotte Matthews 16:20 Hannah Felton 16:41 Izzy Anderson 14:42 Total 24th 47:44 * 3rd fastest senior
** 2nd fastest U17
*** fastest senior
V40 women
Team Name Time Phoenix A Gill Checkley 13:50 Kath Harnett 14:30 Mona Sorensen 13:56 Total 7th 42:16 V50 women
Team Name Time Phoenix A Judith Matthews 17:00 Sarah Russell 16:44 Liz Halliday 15:03 Total 7th 48:46 Senior men
Team Name Time Phoenix A Max Pickard 09:55 Spencer Thomas* 09:38 Charlie Grice** 09:28 Jon Pepper 09:56 Josh Guilmant 10:15 Billy White 10:28 Total 1st 59:40 Phoenix B Dan Stidder 10:01 Pat Acaye 10:29 Declan Neary 10:20 Sean Parker-Harding 10:56 James Miles 11:18 Oliver Johnson 10:26 Total 3rd 1:03:31 Phoenix C Paul Weir 11:15 James Rae 11:40 Tom Hooper 11:37 Pat Acaye 10:58 Jon Pepper 10:54 Sean Parker-Harding 11:41 Total n/a 1:08:05 * 2nd fastest lap
** fastest lap
V40 men
Team Name Time Phoenix A Steve Selby 12:17 Donald Maclellan 11:21 Pat McGuinness 12:25 Austen Hunter 12:12 Total 4th 48:14 V50 men
Team Name Time Phoenix A Phil Grabsky 12:51 Chris Berry 14:37 Nigel Herron 12:37 Total 9th 40:05 V60 men
Team Name Time Phoenix A Malcolm Kemp 13:54 Andrew Haig 13:55 Paul Whelpton* 12:31 Total 3rd 50:20 Phoenix B Terry Avey 14:49 Rob Weaver 15:12 Colin Simpson 14:32 Total 8th 54:33 * 2nd fastest lap
-
Multisport (Tri)
Goodwood Duathlon
Sun 2 Apr 2017
4k/40k/8k
http://dbmaxresults.co.uk/results.aspx?CId=16421&RId=2163
Nigel Herron 32 (4 Cat) 1:53:19 (14:25/ 0.44/1:06:38/0.46/30:43)
Malcom Hughes 34 (6 Cat) 1:53:49 (15:19/0.43/1:02:27/0.50/34:28) -
Track and Field
Stanford Invitational (California)
Fri 31 Mar 2017
-
Track and Field
Crawley pre-season open
Sat 25 Mar 2017
Saturday 25th March saw the first track and field meet of the season; Phoenix had 14 athletes present covering all ages form U11 to U17
This was a great turn out and well done to all those who took part
Under 11
Angelina Bowen
75m 2nd 9.77
150 m 24.17 2nd Heat 2
Under 13
Jess Powell
75m 1st 10.83
150 m 1st 21.48 H5Isabel Siddle
75 m 11.20 4th
Long Jump 3.75m
Madeleine Braduzman
Long Jump 3.40
600 m 2.11 8th place
Mekdes Berry
75m 12.26 5th
600 m 2.19 10th place
Lauren McLellan
75m 10.83 3rd
150m 23.05 5th
Under 15
Renee Bassin
Long Jump 4.46 7th
150 m 22.27 7th H3
80 m 11.87 5th Heat 5
Rachel Berry
1500m 5:20.76 7th
300m 48.89 5th
Amelie Novy
Long Jump 3.60
80 m 11.89 5th Heat 7
Flora Davies
300m 49.28 6th
600m 1.56 6th place H2Under 17 Women
Olivia Aung
80m 11.21 5th Heat 2Louisa Saunders
300 m 41.52 2nd Heat 2
150m 19.26 1st
Under 17 men
Jack Scoffham
Long jump 5:12 4thTom Mackman
600m 1:30.94 3rd -
Multisport (Tri)
Portsmouth Duathlon Series
Sun 26 Mar 2017
Nigel Herron 21st overall/Category 2nd
Run 1 19:42/T1 0:38/Cycle 48:12/T2 0:21/Run2 20:19
Total 1:08.53
-
Cross Country
LDWA 30 mile circular route
Sun 19 Mar 2017
Nice 30 mile warm up for the main event: a 50 miler next month...
Pos Time Name 2 (1st woman) 5:19 Mel Frazier -
Road Race
Wilmslow Half Marathon
Sun 19 Mar 2017
-
Road Race
Eastleigh 10k
Sun 19 Mar 2017
-
Cross Country
Beachy Head Half Marathon
Sat 18 Mar 2017
Off-road and hilly... and a win for Alex Cruttenden, Nice!
Pos Time Name 1 1:30:32 Alex Cruttenden -
Sussex Grand Prix
Hastings Half Marathon
Sun 19 Mar 2017
Another half marathon in rough conditions - this one part of the SGP series. Donad, Mark, Steve and Paul picked up v40 team bronze.
Pos Gun time Chip time Name 17 1:22:05 1:22:04 Donald Maclellan 47 1:26:47 1:26:40 Milan Watson 48 1:26:47 1:26:40 Mark Cossey 158 1:34:10 1:34:01 Steve Selby 210 1:36:33 1:36:29 Paul Wishart 659 1:48:58 1:48:47 Tom Farsides 774 1:51:23 1:50:31 Steve Farmer 1114 2:00:18 1:59:45 Debbie Evers 1719 2:12:35 2:11:19 Hannah Felton -
Cross Country
Moyleman
Sun 12 Mar 2017
Lewes AC's very hilly Moyleman is run as both a marathon and a 2-leg relay. Well done Paul Weir and Jonny McCormack for the relay win!
Marathon
Pos Time Name 79 4:38:21 Andy Pumphrey Relay
Pos Time Name 1 3:11:47 Jonny McCormack/Paul Weir 10 3:46:53 Bob Novis/Sean Everett 15 4:04:04 Catherine Page/Anita Jones 18 4:05:09 Toril Ofstad/Isabel Anderson 29 4:24:57 Jon Mitchell/Hildi Mitchell -
Road Race
West Worthing 10k
Sun 12 Mar 2017
Well done - 3rd place for Sean Parker Harding and Age Cat second for Nigel Herron.
Pos Cat Pos Chip time Gun time Name 3 1 (SM) 35:38 35:38 Sean Parker Harding 10 2 (M50) 39:16 39:16 Nigel Herron -
Multisport (Tri)
Frosty Aquathlon
Sun 5 Mar 2017
Multisport season got underway with the Frosty. 800m swim, 10km run.
Pos Cat Pos Swim Run Time Name 1 1 (SM) 10:36 33:23 43:59 Sam Wade 18 12:14 44:09 56:23 John Tindell 20 1 (MSV) 14:00 42:57 56:57 Malcolm Hughes 42 15:00 47:38 1:02:38 Ro Harrington 43 16:47 45:52 1:02:39 Bobby Searle 50 14:18 51:01 1:05:19 Emma Wrightman -
Cross Country
Steyning Stinger (Marathon)
Sun 5 Mar 2017
Jon Pepper wins it again - this time by nearly half an hour. Tough course, even tougher weather.
Pos Time Name 1 2:56:47 Jon Pepper 4:41:05 Andy Pumphrey -
Multisport (Tri)
Puncheur Cyclosportive
Sun 5 Mar 2017
It wasn't a very nice day for running but it was even worse for cycling - three of our members took on the 100km course, finishing soaking wet at the top of Ditchling Beacon. Riding with them for most of the way, Richard Nerurkar managed to achieve the sub-4 hour gold standard.
Time Standard Name 3:58 Gold Richard Nerurkar 4:02 Silver Tom Sanderson 4:03 Silver Andy Bone 4:26 Silver Mike Townley -
Road Race
Trafford 10k
Sun 5 Mar 2017
-
Road Race
Selsey 10k
Sun 5 Mar 2017
Pos Cat Pos Gun time Chip time Name 20 2 (M50) 39:13 39:10 Nigel Herron 87 4 (M60) 48:22 48:15 Terry Avey -
Sussex Grand Prix
Eastbourne Half marathon
Sun 5 Mar 2017
Today's conditions were even worse than last week's for the Brighton Half - well done to all those who went and had a crack anyway!
Pos Gun time Chip time Name 10 1:24:00 1:23:59 James Miles 20 1:26:37 1:26:34 Alex Bonzi 24 1:27:08 1:27:07 Paul Weir 41 1:28:56 1:28:54 Paul Whelpton 43 1:29:15 1:29:11 Cameron Hutton 106 1:37:37 1:37:27 Will Russell 127 1:38:53 1:38:46 Phil Grabsky 141 1:39:56 1:39:53 Andrew Neighbour 178 1:42:22 1:42:03 Caroline Garrett 225 1:44:41 Malcolm Kemp 258 1:46:50 Andrew Haig 267 1:47:11 1:46:53 Isabel Anderson 308 1:49:28 1:49:16 Georgia Flowers 559 2:00:48 2:00:10 Hildi Mitchell 699 2:07:51 2:07:00 Sarah Russell -
Track and Field
England Athletics U15 / U17 / U20 Championships
Sat 25 Feb 2017
U17 women 300m
Pos Time Name Heat 4 4 41.89 Louisa Saunders U20 men 800m
Pos Time Name Heat 3 3 1:58.10 Oliver Johnson Heat 4 5 2:01.27 Harry Swindells U17 women 800m
Pos Time Name 5 2:17.71 Maia Hardman U20 men 1500m
Pos Time Name 6 3:57.37 (PB) Josh Eeles -
Cross Country
Welsh Cross Country Championships
Sat 25 Feb 2017
We have a champion! Well done Beth Kidger.
Senior women (6,420m)
Pos Time Name 1 23:52 Beth Kidger -
Road Race
Brighton Half Marathon Youth Races
Sun 26 Feb 2017
Well done on the podium finishes Matthew Noakes, Joe Checkley, Ciara Muzio, Emily Muzio, Joel Luscombe, Alice Wright, Holly Luscombe and Saoirse McGuinness.
7-10 year olds
Pos Gun time Chip time Name 2 6:27 6:24 Matthew Noakes 8 6:37 6:34 Ravi Clark 9 6:43 6:40 Ra Healy 30 (8th Girls) 7:30 7:27 Imogen Read 11-12 year olds
Pos Gun time Chip time Name 3 5:48 5:47 Joe Checkley 6 6:04 6:03 Sam Checkley 8 6:08 6:05 Eddie Harrison 9 (1st girl) 6:10 6:09 Ciara Muzio 13 (2nd girl) 6:32 6:31 Emily Muzio 25 (7th girl) 7:01 6:59 Aoife Edwards 27 7:07 7:04 Mekdes Berry 13-14 year olds
Pos Gun time Chip time Name 2 5:26 5:23 Joel Luscombe 6 5:50 5:47 Daniel Simpkin 8 5:55 5:53 Eimhin Wellings 9 (2nd girl) 5:56 5:54 Alice Wright 13 (5th girl)
6:13 6:11 Rachel Berry 14 6:21 6:18 Cassius Hebden 15 (6th girl) 6:24 6:22 Mia Edwards 17 (7th girl) 6:48 6:46 Madelaine Parmar 15-17 year olds
Pos Gun time Chip time Name 2 (1st girl) 5:21 5:19 Holly Luscombe 3 (2nd girl) 6:34 6:32 Saoirse McGuinness 9 6:43 6:40 Ra Healy 30 (8th Girls) 7:30 7:27 Imogen Read -
Road Race
Brighton Half Marathon
Sun 26 Feb 2017
Blustery conditions didn't put off the turnout - particularly from Brighton Phoenix. A number of eye-catching performances too:
Pos Cat Pos Gun time Chip time Name 40 29 (MSEN) 1:17:09 1:17:05 Alex Cruttenden 56 13 (M40) 1:18:45 1:18:42 Donald Maclellan 75 51 (MSEN) 1:20:22 1:20:18 Jonny McCormack 84 23 (M40) 1:21:17 1:21:08 Joe Butler 86 24 (M40) 1:21:25 1:21:19 Mark Cossey 95 28 (M40) 1:21:46 1:21:37 Matt Greenall 102 30 (M40) 1:22:11 1:22:03 Paul Lawrence 161 89 (MSEN) 1:24:31 1:23:44 Lewis Issacs 171 52 (M40) 1:24:59 1:24:44 Karn Sandilands 173 54 (M40) 1:25:33 1:25:23 Jim Whitelegg 379 113 (M40) 1:29:38 1:29:58 Miles Davidson 399 119 (M40) 1:30:30 1:30:00 Steve Selby 434 19 (FSEN) 1:31:35 1:31:25 Kate Gorman 543 157 (M40) 1:34:06 1:33:44 Ivan Vaughan 573 302 (MSEN) 1:34:35 1:34:01 Pete Goodman 628 171 (M40) 1:35:22 1:34:59 Barry Blackwell 826 27 (F40) 1:38:09 1:36:25 Gill Checkley 2984 274 (M50) 1:57:37 1:55:35 Gary Wilson 5915 1171 (M40) 2:22:14 2:21:18 Stephen Taylor -
Cross Country
English National Cross Country
Sat 25 Feb 2017
Senior Men
Pos Time Name 40 41:49 Jon Pepper 84 43:01 Max Dumbrell 143 44:05 Max Pickard 770 52:22 Austen Hunter Junior Women
Pos Time Name 38 25:35 Tara Bage U15 boys
Pos Time Name 50 15:40 Leo Brewer U17 Women
Pos Time Name 48 21:04 Naomi Fonteyn -
Track and Field
Sussex County Championships
Sat 18 Feb 2017
Fantastic double gold for Jess Powell - congratulations.
60m Under 13 women
Pos Time Name Heat 1 1 8.92 (PB) Jess Powell Heat 2 2 9.11 (PB) Isabella Martin Final 1 8.89 (PB) Jess Powell 5 9.31 Isabella Martin Long Jump Under 13 women
Pos Distance Name 1 3.98 Jess Powell 4 3.53 (PB) Isabella Martin -
Road Race
Hampton Court Half Marathon
Sun 19 Feb 2017
That Paul Whelpton is unstoppable. First v60 (of course) and currently top of the v60 charts for half marathon this year - nationally. His quickest time in over 25 years.
Pos Time Name 81 1:24:07 Paul Whelpton -
Road Race
Armagh 5k
Thu 16 Feb 2017
Phoenix were the 6th team in this competitive road race. Individual results as follows:
Pos Time Name 29 14:28 Finn McNally 74 14:56 Max Pickard 96 15:16 Sam Wade 114 15:24 Max Dumbrell -
Track and Field
British Indoor Championships
Sun 12 Feb 2017
Good work on the bronze in the British championships, Spencer Thomas.
Women's 800m
Pos Time Name 4 2:08.46 Sophie Mansfield Men's 800m
Pos Time Name Heat 2 5 1:54.48 Finley Bigg Heat 4 1 1:51.68 Spencer Thomas Final 3 1:49.12 Spencer Thomas Men's 1500m
Pos Time Name Heat 1 4 3:49.40 Robbie Fitzgibbon Final 7 3:50.53 Robbie Fitzgibbon -
Cross Country
Sussex Cross Country League Race 4: Hickstead
Sat 11 Feb 2017
The final meeting of the cross country league was close to being called off because of the conditions on the course. In the event, a shorter course was agreed and all races went ahead as planned. Our strong turnout was maintained and we came back with a number of medals - including v60 gold for Paul Whelpton, U20 golds for Tara Bage and Ben Matthews, U15 silver for Alice Wright, U17 bronze for Naomi Fonteyn, and Vet bronze for Dave Carter.
Team honours at the end of the season were: silver for U15 girls, and bronze for U17 women, senior women and senior men.
U11 girls (2k)
Pos Time Name 3 9:22 Madeleine Badruzaman 4 9:27 Ella Kaps U11 boys (2k)
Pos Time Name 7 8:25 Finley Hawkins 14 8:48 Ra Healy U13 girls (3k)
Pos Time Name 4 11:38 Ciara Muzio 33 14:06 Flora Davis 38 14:29 Aoife Edwards Team result: 8th 75 points Overall league position: 6th 266 points U13 boys (3k)
Pos Time Name 10 11:02 Joe Checkley 11 11:03 Lukas Nerurkar 28 11:41 Sam Checkley 35 11:49 Joshua Munro 42 12:07 Eddie Harrison 54 12:40 Cassius Hebden
Team result Phoenix A 7th 49 points Team result Phoenix B 15th 131 points Overall league position Phx A 8th 267 points Overall league position Phx B 16th 609 points U15 girls (4k)
Pos Time Name 3 15:38 Alice Wright 10 16:25 Eloise Nicoll 16 17:55 Mia Edwards 18 18:55 Madelaine Parmar Team result: 3rd 29 points Overall league position: 2nd 102 points Individual: Alice Wright Silver 8 points U15 boys (4k)
Pos Time Name 15 14:25 Joel Luscombe 20 14:45 Zach Elbourne 27 15:51 Matt James Team result: 7th 62 points Overall league position: 5th 204 points U17, U20, Senior and Veteran Women (5k)
Pos U17 Pos U20 Pos Vet Pos Time Name 3 1 19:28 Tara Bage 8 2 20:30 Naomi Fonteyn 29 21:45 Lizzie Durman 31 5 21:47 Connie Jankowski 39 21 22:02 Gill Checkley 41 22:07 Bobby Searle 42 10 22:11 Anna Berry 53 23:33 Isabel Anderson 55 30 23:41 Kathryn Harnett 68 41 27:20 Sarah Russell Team result: Div 1 Phoenix A 5th 71 pts Div 2 Phoenix B 4th 122 pts Phoenix C 9th 176 pts Vets 9th 92 pts U17 2nd 17 pts Overall league position Div 1 Phoenix A Bronze 286 pts Div 2 Phoenix B 6th 565 pts Phoenix C 10th 768 pts Vets Phoenix 7th 349 pts U17 Phoenix 3rd 127 pts Individuals: Age group Position Points Naomi Fonteyn U17 3 10 Tara Bage U20 1 6 U17 men (5k)
U20, Senior and Veteran Men (5k)
Pos U17 Pos U20 Pos Vet Pos Time Name 6 1 16:32 Billy White 18 17:36 Sean Parker-Harding 20 8 17:39 Dave Carter 26 18:01 Alex Cruttenden 27 10 18:07 Donald Maclellan 28 18:08 Paul Weir 42 19:01 James Miles 46 19 19:08 James Rae 47 20 19:10 Mark Cossey 51 21 19:17 Paul Wishart 58 26 19:25 Karn Sandilands 59 27 19:31 Paul Whelpton 62 29 19:41 Nigel Herron 88 49 22:00 Malcolm Hughes Team result: Div 1 Phoenix A 3rd 125 pts Div 3 Phoenix B 1st 186 pts Phoenix C 3rd 267 pts Vets Phoenix A 4th 37 pts Phoenix B 7th 67 pts Phoenix C 11th 105 pts Overall league position Div 1 Phoenix A Bronze 459 pts Div 3 Phoenix B 1st 718 pts Phoenix C 2nd 1042 pts Vets Phoenix A 4th 122 pts Phoenix B 7th 299 pts Phoenix C 12th 465 pts Individuals: Age group Position Points Ben Matthews U20 Gold 6 Dave Carter V40 Bronze 11 Paul Whelpton V60 Gold 3 -
Road Race
Worthing Half marathon and 3k
Sun 12 Feb 2017
Half Marathon
Pos Time Name 47 1:24:18 Michael Whyte 84 1:27:47 Cameron Hutton 164 1:33:10 Andrew Neighbour 319 1:39:51 Richard Thompson 324 1:40:00 Steve Farmer 3k Fun run
Pos Time Name 14 14:12 Taya Gilbert -
Cross Country
South East Schools' Championships, Brands Hatch
Sat 4 Feb 2017
6.5k U20m
Pos Time Name 1 20:49 Daniel Stidder 5.5k U17m
Pos Time Name 28 18:54 Leo Brewer 86 20:52 Zachary Elbourne 4.1k U17m
Pos Time Name 31 16:21 Naomi Fonteyn 3.1k U15w
Pos Time Name 49 12:10 Milly Dickinson 57 12:15 Ciara Muzio 77 12:30 Emily Muzio 90 12:46 Rachel Berry -
Track and Field
Meeting National Elite - Mondeville France
Sat 4 Feb 2017
-
Road Race
Chichester Priory 10k
Sun 5 Feb 2017
Nice to see a Phoenix vest first over the line! Congrats to Finn McNally.
Pos Gun Time Chip Time Name 1 30:46 30:46 Finn McNally 472 (Cat pos 43) 47:36 47:30 Georgia Flowers 640 (Cat Pos 20) 50:36 48:57 Terry Avey 797 (Cat Pos 31) 53:21 52:19 Debbie Evers -
Track and Field
BMC Lee Valley Open
Wed 1 Feb 2017
Mens 800m (indoor)
Pos Time Name A race 1 1:49.53 Spencer Thomas D race 2 1:56.87 Josh Eeles 3 1:57.41 Oliver Johnson Womens 800m (indoor)
Pos Time Name A race 3 2:07.40 (PB) Sophie Mansfield B race 1 2:16.79 Maia Hardman -
Cross Country
South of England Cross Country Champs
Sat 28 Jan 2017
Run at the traditional venue – Parliament Hill – this is a rachet or two up for aspiring cross country runners. A place in the top hundred is impressive, top fifty is going some.So some great performances here from the smattering of Phoenix athletes.
Senior Men
13th Jon Pepper 50:14
37th Max dumbrell 52:30
387th Sean Parker-Harding 1:06:13U17 Women
40th Naomi Fonteyn 22:15
92nd Anna Berry 24:09U15 Boys
17th Leo Brewer 15:20U15 Girls
162nd Rachel Berry 19:52
258th Madelaine Parmar 24:08U13 Boys
173rd Sam Checkley 12;56U13 Girls
59th Ciara Muzio 13:09If we've missed you out of the results please let the team know
-
Track and Field
Miting Elan Bratislava
Sun 29 Jan 2017
-
Track and Field
London Senior and U20 Games
Sun 29 Jan 2017
800m men
Pos Time Name Race 3 5 2:01.21 Harry Swindells Race 5 2 1:58.43 Oliver Johnson 800m women
Pos Time Name Race 2 2 2:19.88 (PB) Beth Kidger -
Track and Field
Indoor Track & Field Vienna
Sat 28 Jan 2017
800m Men
Pos Time Name 3 1:49.33 Spencer Thomas 800m Women
Pos Time Name 5 2:09.00 Sophie Mansfield -
Track and Field
London U13 and U15 games
Sun 22 Jan 2017
800m indoors U13 boys
Pos Time Name 3 2:43.51 William Muzio 800m indoors U15 girls
Pos Time Name Race 1 4 2:30.46 Milly Dickinson Race 2 1 2:34.92 (PB) Ciara Muzio 2 2:34.94 (PB) Emily Muzio 4 2:48.77 Flora Davis -
Road Race
Meltham 10k
Sun 29 Jan 2017
Second place for Hannah Carey - top work!
Pos Cat Pos Time Name 54 2 (Sen w) 43:29 Hannah Carey -
Track and Field
Sportshall League (Worthing): Match 2
Sat 14 Jan 2017
U11 Girls
Pos Time Name 4 lap race A 2 55.7 Ella Kaps 4 lap race B 2 55.2 Mekdes Berry 1 lap race A 3 13.5 Madeline Badruzaman 1 lap race B 2 13.7 Jemima Brown 1 lap race C 1 13.5 Kira Betts 6 lap parlauf 2 1:29.3 Madeline Badruzaman/Mekdes Berry 1 lap hurdles A 3 14.6 Jemima Brown 1 lap hurdles B 2 15.1 Amelia Morris 4x1 lap relay 2 54.5 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 2 1.90 Madeline Badruzaman Standing long jump B 1 1.85 Abigail Clay Vertical Jump A 2 40 Annalise Brown Vertical Jump B 1 36 Ella Kaps Speed Bounce A 2 51 Kira Betts Speed Bounce B 2 44 Ella Kaps TEAM STANDINGS 43 Points Phoenix: 2nd place U11 Boys
Pos Time Name 4 lap race A 2 57.5 Woody Rickwood 4 lap race B 1 56.8 Felix Ellis 1 lap race A 3 13.4 Luca 1 lap race B 1 12.9 Reuben Whitfield 1 lap race C 4 15.3 Samuel Barrett 6 lap parlauf 1 1:23.5 Ra Healy/Woody Rickwood 1 lap hurdles A 2 14.0 Ra Healy 1 lap hurdles B 1 14.7 Felix Ellis 4x1 lap relay 1 52.8 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 1 1.85 Reuben Whitfield Standing long jump B 1 1.70 Ra Healy Vertical Jump A 4 34 Felix Ellis Vertical Jump B 3 29 Matthew Noakes Speed Bounce A 4 45 Reuben Whitfield Speed Bounce B 3 42 Matthew Noakes TEAM STANDINGS 44 Points Phoenix: 1st place U13 Girls
Pos Time Name 6 lap race A 1 1:26.6 Jessica Farrant 6 lap race B 1 1:31.0 Taya Gilbert 2 lap race A 2 25.8 Isabel Siddle 2 lap race B 2 25.8 Bella Martin 2 lap race C 2 25.8 Jess Powell 8 lap parlauf 2 1:51.4 Jess Farant/Taya Gilbert 2 lap hurdles A 1 27.2 Bella Martin 2 lap hurdles B 2 27.0 Amelie Novy 4x2 lap relay 2 1:41.2 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 2 2.15 Jessica Farrant Standing long jump B 3 1.60 Amelie Novy Vertical Jump A 3 48 Bella Martin Vertical Jump B 3 42 Renee Bassin Speed Bounce A 2 73 Isabel Siddle Speed Bounce B 2 69 Amelie Novy TEAM STANDINGS 42 Points Phoenix: 2nd place U13 Boys
Pos Time Name 6 lap race A 4 1:22.4 Sam Checkley 6 lap race B 2 1:33.5 Ben Carrette 2 lap race A 2 25.1 Felix Sutton 2 lap race B 3 25.9 Cassius Hebden 2 lap race C 2 25.4 Eddie Harrison 8 lap parlauf 2 1:50.3 Sam Checkley/Ellis Martin 2 lap hurdles A 3 28.6 Tomas Bond 2 lap hurdles B 2 27.7 Cassius Hebden 4x2 lap relay 4 1:45.0 Phoenix Pos Distance/Height/Number Name Standing long jump A 3 2.15 Felix Sutton Standing long jump B 3 1.80 Sam Checkley Vertical Jump A 4 34 Ben Carrette Vertical Jump B 2 33 Tomas Bond Speed Bounce A 4 69 Ellis Martin Speed Bounce B 2 68 Felix Sutton TEAM STANDINGS 29 Points Phoenix: 3rd place Non-Scoring
Pos Time Name 1 lap race (1) 2 13.5 Mekdes Berry 3 14.6 Mekdes Berry 1 lap race (2) 1 13.3 Annalise Brown 2 13.6 Amelie Morris 1 lap race (3) 1 13.2 Felix Ellis 2 13.4 Ra Healy 3 13.6 Woody Rickwood 4 14.2 Matthew Noakes 2 lap race (1) 2 25.2 Haulwen Davies 4 27.5 Taya Gilbert 2 lap race (2) 1 27.9 Tomas Bond 2 28.1 Ellis Martin Standing Long Jump 3 1.80 Taya Gilbert 4 1.75 Kira Betts 5 1.75 Annalise Brown 8 1.65 Isabel Siddle 9 1.65 Amelie Morris Phoenix are in second place after two matches.
-
Cross Country
Sussex Cross Country Masters Championships
Sat 21 Jan 2017
Big turnouts once again - and honours for Paul Whelpton (individual silver) and the over 40 men (team bronze).
Women 4 miles
Pos V35 Pos V45 Pos V55 Pos Time Name 29 18 31:15 Gill Checkley 31 20 31:41 Mona Sorensen 37 23 32:35 Kath Harnett 38 24 32:43 Deb Friis 64 24 35:22 Liz Hallliday 72 30 38:22 Hildi Mitchell 74 12 39:16 Judith Matthews 87 36 47:43 Lucinda Gatpansingh Team results
Over 35: 6th
Over 45/55: 9th
V50/V60 men 5 miles
Pos V50 Pos V60 Pos Time Name 8 2 33:34 Paul Whelpton 9 7 34:12 Nigel Herron 30 23 37:36 Malcolm Hughes 34 26 37:55 Mike Townley 49 37 40:15 Roland Harrington 55 15 41:06 Colin Simpson 63 21 42:42 Rob Weaver 71 27 45:01 Terry Avey 75 29 46:46 Peter Hards 79 32 49:55 Rik Taub Team results
Over 50: 5th
Over 60: 4th; 7th
V40 men 6 miles
Pos Time Name 7 36:35 Dave Carter 13 37:49 Donald Maclellan 15 38:29 Matt Greenall 20 39:49 Tom Sanderson 23 39:57 Paul Wishart 33 41:33 Karn Sandilands 34 42:10 Austen Hunter 35 42:26 James Rae 42 43:54 Pat McGuinness 44 44:22 Andrew Neighbour 56 55:10 Dave Sheppard Team results: 3rd; 8th
-
Cross Country
Sussex County Schools XC Championships
Wed 18 Jan 2017
Superb showing at the Schools Championships with wins for Daniel Stidder and Almi Nerurkar and a bronze for Maia Hardman.
U20 men 7.1k
Pos Time Name 1 26:23 Daniel Stidder U15 men 4.3k
Pos Time Name 10 17:31 Lukas Nerurkar 22 18:09 Joe Checkley 59 19:40 Eddie Harrison 69 19:58 Cassius Hebden U17 men 6k
Pos Time Name 5 21:42 Leo Brewer 20 24:30 Zack Elbourne 41 26:17 Charlie Cloke 93 34:47 Chris Berry U20 women 4.3k
Pos Time Name 4 19:46 Anna Berry 17 25:57 Ella Grabsky U17 women 3.5k
Pos Time Name 1 13:19 Almi Nerurkar 3 14:01 Maia Hardman 6 14:29 Naomi Fonteyn 44 19:12 Alice Wolfenden 45 19:14 Mia Jones U15 women 3k
Pos Time Name 5 12:16 Alice Wright 8 12:42 Milly Dickinson 13 12:54 Ciara Muzio 18 13:13 Rachel Berry 20 13:19 Emily Muzio 25 13:33 Mia Edwards 67 15:24 Flora Davis 79 15:43 Saskia Knight Macpherson 133 17:24 Kitty Donovan 134 17:33 Enya Brierley 147 18:00 Molly Etherton -
Track and Field
BMC Sheffield Open
Sun 8 Jan 2017
Mens 800m A race
Pos Time Name 1 1:49.62 Spencer Thomas 2 1:52.36 Finley Bigg Womens 800m A race
Pos Time Name 1 2:10.99 Sophie Mansfield