Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • 2022 Sussex Cross Country Championships

    Sun 9 Jan 2022

    The Sussex Cross Country Championships returned on Sunday 9th January with a solid performance from Phoenix Athletes.

    First on the board was an impressive performance from Under 13 Girls athlete Katherine Haslip in a closely contested from start to finish against Brighton and Hove AC’s Julieana Walsh. Walsh, who came into the race having won all league fixtures this season, was victorious, but Katherine, who is still officially U11 (but able to compete up an age as she has already turned 11) gave her a run for her money.

     

    In the U15 boys race with Owen Wallek retained his fine form to win Championship Gold and Jude Clayton (Brighton & Hove AC) Silver.

     

    Also unbeaten in the league iss another Brighton Phoenix athlete, Miles Waterworth. He kept the winning streak to take the Under 17 men’s title, followed by Henry Yelling (Brighton & Hove AC) and Charlie Wright (Lewes).

    Samuel Leitch (Worthing District Harrier) won the Under 20 men’s race with Crawley’s Joshua Hobbs second and Liam Dunne (Brighton Phoenix) third. Crawley AC won the team Gold.

     

    In the senior men’s race was William Cork (Brighton & Hove AC), unbeaten in the league this season, and the 2016 winner Finn McNally (Brighton Phoenix). However, it was Horsham Blue Stars’ athlete, Jacob Cann, who was victorious. Tomer Tarragano (Brighton and Hove AC) was second and in bronze place, Finn McNally. McNally was the first of many successful Brighton Phoenix runners to finish and as a result, they took both team Gold and Silver. The Brighton & Hove AC team were third.

     

    Words edited from Kate Matthews report sussexathletics.net/author/km/

    https://www.sussexathletics.net/news/the-return-of-championship-cross-country/

  • Cross Country

    South of England Masters XC Champs

    Sat 11 Dec 2021 (Horspath , Oxford)

    Position Time Name Age group
    24 38:02 Stuart Roberts M45
    38 38:58 David Powell M50
    94 42:03 Tim Jukes M40
    129 44:13 Austen Hunter M45

  • Road Race

    The Mince Pie 10 Mile 2021

    Sun 5 Dec 2021 (Peacehaven)

    Pos Gun Time Chip Time Athlete Surname Category CatPos GenPos Gender
    8 01:07:31 01:07:27 Wesley Eason Male Vet 40 3 8 M
    63 01:17:45 01:17:30 Gary White Male Vet 50 9 48 M
    71 01:19:05 01:19:02 Barry Blackwell Male Vet 50 11 53 M
    400 02:02:11 02:01:26 Tracy Mitchell Female Vet 55 22 197 F

  • Road Race

    Reading Half Marathon

    Sun 7 Nov 2021

    Pos Name Chip time Gender Cat
    52 Simon Heath 01:13:34 M SEN
    87 Tom Hooper 01:16:59 M SEN
    115 Alex Garrod 01:18:37 M SEN
    123 Tom Clewley 01:18:50 M SEN
    131 Lewis Isaacs 01:19:23 M SEN
    170 Tim Jukes 01:21:54 M V40
    582 Daniel Simpkin 01:32:44 M SEN

  • Road Race

    Beckley 10K

    Sun 7 Nov 2021

    Pos Chip Time Name Gender Category Gen. Pos Cat. Pos
    10 00:39:47 Will Russell M Senior Male 10 3
    16 00:42:36 Phil Grabsky M Male Vet 55 15 1
    62 00:51:30 Terry Avey M Male Vet 70 49 1
    101 00:57:09 Sarah Russell F Female Vet 55 29 4
    125 01:01:55 Ella Grabsky F Senior Female 48 14

  • Trail

    Beachy Head Marathon

    Sun 24 Oct 2021

    Place Time Name Category
    62 03:40:51 Amelia Culshaw F V45
    175 04:03:39 Alison Moore SF
    615 04:49:28 Jack Armstrong SM
    782 05:04:48 Hannah Felton SF
    783 05:04:49 Lydia Felton SF
    878 05:13:16 Georgina Anderson F V35
    980 05:23:28 Robert Carr M V50
    1018 05:27:18 Sarah Russell F V55

  • Great South Run

    Sun 17 Oct 2021 (Portsmouth)

    Name Pos Finish Time
    Tom Hooper 49 00:57:36 PB
    Ed Plager 132 01:02:06

  • Trail

    Beachy Head Half Marathon

    Sun 17 Oct 2021

    Place Time Name Cat  
    78 01:59:30 Andrew Haslam Men V40  
    203 02:16:53 Conor Hickey Men V40  

  • Road Race

    Cabbage Patch 10

    Sun 17 Oct 2021

    Place Time Name Cat  
    3 00:49:21 Finn McNally Men Up to 39  

  • Road Race

    Oxford Half Marathon

    Sun 17 Oct 2021

    Overall Position

    Name

    Chiptime

    Category

    Category Position

    Gender

    Gender Position

    620

    Amy Gamblin

    01:35:34

    F20-24

    14

    f

    50

    1833

    Hannah Araniello

    01:48:10

    F20-24

    66

    f

    328

  • Road Race

    Amsterdam marathon

    Sun 17 Oct 2021

    POS NAME M/F CITY CATEGORY CHIP TIME
    1574

    Christopher Boakes

    M Brighton

    Msen

    03:22:14

  • Road Race

    Great South Run 5k

    Sat 16 Oct 2021 (Portsmouth)

    Name Pos Age & Gender Pos Finish Time
    Beth Kidger 7 1 00:16:23
    Ed Plager 17 2 00:18:02

  • Road Race

    Brighton Half Marathon

    Sun 10 Oct 2021

    Congratulations to Bobby Searle for her win! Great performances, all! 

    Pos Name Chip time Cat Cat pos   Gender pos
    10 Steven Frogley 01:15:04 MO30 7 m 10
    12 Lewis Isaacs 01:16:17 MO30 9 m 12
    17 Sebastien Behuret 01:19:27 MO30 12 m 17
    22 Stuart Roberts 01:20:06 MO40 2 m 22
    39 Bobby Searle 01:22:22 FO30 1 f 1
    41 Tim Jukes 01:22:41 MO40 8 m 41
    48 Joe Butler 01:23:29 MO50 1 m 48
    66 Daniel Simpkin 01:24:44 MSEN 13 m 64
    73 james rae 01:25:49 MO40 18 m 71
    110 Gary White 01:28:55 MO50 9 m 106
    120 Sibel Latchman 01:29:19 FO40 3 f 8
    125 Steve Selby 01:29:44 MO50 12 m 119
    132 Chris Boakes 01:29:49 MO30 50 m 123
    138 phil grabsky 01:30:05 MO50 14 m 129
    169 Jessica Stribbling 01:32:36 FO30 7 f 14
    182 Pete Goodman 01:33:13 MO40 53 m 174
    315 Andrew Haslam 01:38:59 MO40 103 m 314
    485 Luca Macchia 01:41:15 MSEN 74 m 384
    574 Lincoln Borgartz 01:46:10 MO50 87 m 570
    655 Amelia Culshaw 01:45:44 FO40 27 f 95
    656 Georgia Flowers 01:46:02 FO30 34 f 99
    1158 Terry Avey 01:56:32 MO70 2 m 962
    1179 Mona Sorensen 01:57:15 FO40 79 f 276
    1518 Emma Wrightman 02:04:01 FO30 113 f 413
    1781 Tracy Mitchell 02:09:22 FO50 70 f 519

  • Road Race

    Manchester Marathon

    Sun 10 Oct 2021 (Manchester)

    Bib Overall Position Name Chiptime Category Category Position Gender Gender Position
    2080 2295 Tim Jones 03:30:12 MSEN 1294 m 2109
    6242 2745 Laura Lodge 03:36:27 FSEN 156 f 243

     

     

     

  • Road Race

    Worthing 10K

    Sun 10 Oct 2021 (Worthing Seafront BN11 3QD)

    Pos Name Net Time Category Cat Pos Gender Gen Pos
    1 Finn MCNALLY 00:30:27 20 - 39 1 Male 1
    21 Tom HOOPER 00:34:28 20 - 39 12 Male 20
    41 Sean BUTCHERS 00:36:09 20 - 39 19 Male 37
    42 Paul WEIR 00:36:13 20 - 39 20 Male 38
    46 Paul WISHART 00:36:35 V50 1 Male 41
    52 Will RUSSELL 00:37:35 20 - 39 25 Male 46
    53 Thomas COATES 00:37:39 V40 9 Male 47
    58 Ben LEWIS 00:38:20 20 - 39 27 Male 51
    59 Wesley EASON 00:38:20 V40 11 Male 52
    61 Ben POWER 00:38:23 U20 6 Male 54
    72 Jacob TUPPER 00:38:58 U20 7 Male 62
    90 Jack DONAGHY 00:40:21 20 - 39 39 Male 77
    115 Alison MOORE 00:41:47 20 - 39 7 Female 16
    227 Daniel ALLEN 00:45:50 V60 5 Male 188
    534 Sarah RUSSELL 00:53:35 V55 13 Female 140
    550 Hannah CAREY 00:53:04 20 - 39 60 Female 143
    692 Lisa EBDON 00:56:37 V50 18 Female 202

  • Multisport (Tri)

    Oulton Park Sprint Duathlon (European Age Group Qualifier)

    Sun 3 Oct 2021 (Oulton Park)

    Erica Martin qualifies (yet again!) for the GB age group team in the European Sprint Duathlon next year, joining Nina Atherton who had pre qualified for Bilbao.

    Congratulations Erica!!   

    Overall Cat (F35-39) Run 1 (4.3k) T1  Bike (21k)   T2 Run 2 (4.3k) Overall time
    17 2 00:17:19 00:01:21 00:39:53 00:01:13 00:17:12 01:17:01

  • Road Race

    London Marathon

    Sun 3 Oct 2021

    Place (Overall) Place (Gender) Place (Category) Name Category Finish
    29 29 25 Milan Watson 18-39 02:25:54
    232 231 163 Alex Cruttenden 18-39 02:36:45
    1092 1064 608 Tim Clarke 18-39 02:51:20
    1172 1701 248 Stuart Roberts 45-49 02:57:35
    2762 2577 580 Sam Garrity 40-44 03:06:13
    3025 237 137 Rachel Mackenzie 18-39 03:09:06
    5085 4338 216 Andy Bunt 55-59 03:25:10
    7246 5828 1140 Giles Newlyn-Bowmer 40-44 03:37:17
    10799 8216 1251 Jonathan Lamb 45-49 03:53:35
    13118 9762 1810 Chris Bush 40-44 04:02:03
    13136 3363 604 Georgie Anderson 40-44 04:02:10
    18860 5532 1012 Lenny Buxton 40-44 04:28:18

  • Road Race

    Running Grand Prix - Goodwood

    Sun 26 Sep 2021 (Chichester)

    10k

    Pos Name Chip Time Category Cat Pos Net Cat Pos Gender
    1 ASH DORRINGTON 00:34:42 V35 1 1 Male

     

    Marathon

    Pos Name Chip Time Category Cat Pos Net Cat Pos Gender Gen Pos
    10 PAUL WISHART 03:11:34 V50 1 1 Male 10

  • Road Race

    Berlin Marathon

    Sun 26 Sep 2021 (Germany)

    Well done, Berlin Marathoners! 

    Name Cat Finish
    James Rae M45 03:15:30
    Chelsey Hallam WH 03:27:19
    Robert Carr M50 04:37:35

  • Multisport (Tri)

    2021 Europe Triathlon Championships Valencia

    Sun 26 Sep 2021 (Valencia)

    Pos (25-29 age group) Name Time Swim T1 Bike T2 Run
    7 Jack Donaghy 02:04:44 00:26:46 00:00:52 00:59:31 00:01:33 00:36:02

  • Road Race

    Barns Green Half Marathon

    Sun 26 Sep 2021

    Place Time Name Cat  
    54 01:35:02 Gary White Vet Men 50-59  

  • Cross Country

    Annual Goodwood Cross Country Relays

    Sat 25 Sep 2021 (Goodwood, nr Chichester)

    U13 Girls

    7

    Brighton Phoenix

    Isla Prior

    13:48

    Elodie Bell

    12:32

    Elsa Olliff

    12:39

    38:59

    U13 Boys

    6

    Brighton Phoenix

    Stan Carroll

    12:41

    Felix Doyle

    12:26

    Louis Pegley

    10:39

    35:46

    8

    Brighton Phoenix

    Thomas Sorrell

    13:47

    Otis Carter

    12:35

    Herbie Hunt

    12:16

    38:38

    U15 Girls

    6

    Brighton Phoenix

    Imogen Read

    11:31

    Esme Palmer-Malins

    11:37

    Greta Hunter

    11:25

    34:33

    7

    Brighton Phoenix B

    Molly Edwards

    11:46

    Jahnve Choski

    12:06

    Thalia Parker

    11:51

    35:43

    U15 Boys

    1

    Brighton Phoenix

    Matthew Noakes

    9:25

    Archie Turner

    9:43

    Owen Wallek

    8:57

    28:05

    7

    Brighton Phoenix B

    Raphael Reed

    9:48

    Max Simpson

    10:37

    Harry Stenning

    10:12

    30:33

    10

    Brighton Phoenix C

    Vincent Pegley

    10:52

    Jamie Harrison

    10:48

    Corbin Bailey

    10:31

    32:11

     

    Brighton Phoenix D

    Luke Bailey

    11:40

    Alex Cheeseman

    12:08

     

    U17 Men

    2

    Brighton Phoenix non Sx

    Finley Jones

    13:31

    Jonathan Martin

    14:57

    Doong Kenang

    13:35

    42:03

    Senior men

    2

    Brighton Phoenix

    Finn McNally

    11:56

    Jamie Corbett

    12:53

    Ali Carter

    13:20

    Ollie Johnson

    13:47

    51:56

    N/S

    Brighton Phoenix

    Ivan Carmona

    13:33

    Steve Frogley

    13:26

    Finn McNally

    11:54

    Jamie Corbett

    13:41

    52:34

    V40 Men

    5

    Brighton Phoenix

    Tim Jukes

    14:50

    Tony Rickwood

    15:10

    Wesley Eason

    15:19

    Austen Hunter

    16:01

    61:20

    V50 Men

    2

    Brighton Phoenix

    Adrian Haynes

    14:43

    Jim Whitelegg

    15:45

    Nigel Herron

    15:32

    Steve Selby

    15:37

    61:37

    V60 Men

    5

    Brighton Phoenix

    Chris Berry

    17:13

    Eogan McKenna

    23:13

    Malcolm Hughes

    20:24

    60:50

    U17 Women

     

    Brighton Phoenix

    Amelie Parker

    18:35

    V35 Women

    1

    Brighton Phoenix

    Sibel Latchman

    16:40

    Caroline Waterworth

    16:59

    Cat Clewley

    16:36

    50:15

                     

    V55 Women

    2

    Brighton Phoenix

    Carol Webb

    19:37

    Sarah Russell

    21:28

    Liz Halliday

    19:31

    60:36

     

  • Road Race

    Admiral Swansea Bay 10k

    Sun 19 Sep 2021 (Swansea)

    Pos Name Time
    10 Milan Watson 00:32:42

     

  • Road Race

    Hampton Court Palace Half Marathon

    Sun 19 Sep 2021 (Hampton Court)

    Pos Net Pos Race No Name Gun Time Chip Time Category Cat Pos Net Cat Pos Gender Gen Pos Net Gender Pos
    3 3 12187 STEVEN FROGLEY 01:17:39 01:17:23 V35 2 2 Male 3 3
    117 117 12452 JESSICA STRIBBLING 01:34:37 01:34:17 Senior Women 7 7 Female 9 9

  • Multisport (Tri)

    Ringmer Duathlon

    Sun 19 Sep 2021 (Kings Academy, Lewes Road, Ringmer, E Sussex, BN8 5RB)

    On what looked like being a drizzly and damp Sunday morning for the DIY, virtual Ringmer duathlon the weather turned out ok for a small but perfectly formed multisport posse. 

    Liz created the course based on the cancelled Ringmer event that we were hoping to do. The start was staggered so that everyone finished each leg more or less together with transitions neutralised, although more time might have been spent together had some of us not taken wrong turns here and there...but everyone raced the distances if not the courses!

    All that remained was to have a drink, a roast and a chat before what, for some, was a gruelling journey on probably the busiest day of the year on the roads surrounding Brighton! 

    Many thanks to Pauline, Alex Bonzi and Dan for support and bike security! It was also good to see Alex out on his bike again after a long layoff.

    Name 7k run 23k bike 3.4k run Time Points
    Erica Martin 00:29:21 00:41:49 00:13:59 01:25:09 12
    Nina Atherton 00:31:10 00:43:32 00:15:30 01:30:12 10
    Liz Halliday 00:33:44 00:42:26 00:17:08 01:33:18 8
    Hannah Felton 00:35:06 00:55:00 00:16:41 01:46:47 6
    Lydia Felton 00:37:13 01:01:54 00:21:55 02:01:02 5
               
    Name 7k run 23k bike 3.4k run Time Points
    Geoff Pike 00:33:03 00:43:09 00:15:19 01:31:31 12
    Malcolm Hughes 00:35:00 00:41:17 00:15:51 01:32:08 10
    Eogan McKenna 00:48:00 00:51:00 00:23:00 02:02:00 8

  • Track and Field

    U11/U13/U15 Open Meeting with Sussex 3000m Championships

    Sat 18 Sep 2021 (Crawley)

    75 U11M

    Pos Perf Name   AG
    5 12.48 Albie Bolingbroke   U11

     

    75 U11W

    Pos Perf Name   AG
    4 13.32 Stella Gambie   U11

     

    100 U15M

    Pos Perf Name   AG
    2 12.71 Raffaele Barra PB U13
    4 12.88 Harry Preston   U15

     

    100 U13M

    Pos Perf Name   AG
    1 14.43 Thomas Sorrell PB U13

     

    100 U15W 1

    Pos Perf Name   AG
    5 15.17 Isabella Paulson-Jones   U13

     

    100 U15W 3

    Pos Perf Name   AG
    7 16.17 Elodie Bell PB U13

     

    200 U15M

    Pos Perf Name   AG
    2 26.18 Raffaele Barra PB U13

     

    200 U15W 1

    Pos Perf Name   AG
    4 32.75 Elodie Bell PB U13

     

    800 U15M 1

    Pos Perf Name   AG
    9 03:07.77 Albie Bolingbroke PB U11

     

    800 U15W 1

    Pos Perf Name   AG
    2 02:48.02 Isabella Paulson-Jones PB U13
    4 02:51.56 Elodie Bell   U13

     

    800 U15W 2

    Pos Perf Name   AG
    1 02:31.20 Katherine Haslip PB U11

     

    800 U13W

    Pos Perf Name   AG
    6 03:03.16 Stella Gambie PB U11

     

    3000 SM

    Pos Perf Name   AG
    1 08:37.34 Finn McNally   SEN
    3 08:58.45 Reuben Hoyte SB U23
    16 10:46.15 Adrian Haines   V50

     

    3000 U15M

    Pos Perf Name   AG
    1 09:25.60 Owen Wallek PB U15

     

    LJ U15M 1

    Pos Perf Name   AG
    1 4.69 Raffaele Barra PB U13

     

    SP3K U15X

    Pos Perf Name   AG
    5 7.12 Thomas Sorrell PB U13

  • Road Race

    Brighton Marathon 10K

    Sun 12 Sep 2021

    As we can't search the results by club, please get in touch if you're missing on the results below and we'll add you!

    Overall Place Chip time Name Gender Division Division Place Gender Place
    37 35:17.42 Toby Benham Male M 25-29 7/81 35
    38 35:18.20 Tim Clarke Male M 35-39 4/114 36
    76 38:38.81 Will Russell Male M 20-24 11/46 67
    86 39:42.37 Steve Selby Male M 50-54 2/116 76
    108 40:43.40 Sarah Roberts Female F 30-34 5/130 15
    114 41:15.77 Sibel Recber Latchman Female F 40-44 2/200 16
    218 46:14.93 Nima Davoodi Male M 35-39 22/114 184
    290 48:04.88 Amanda Lindfield Female F 35-39 10/167 50
    313 48:29.63 Georgia Flowers Female F 35-39 11/167 52
    495 52:00.84 Mike Scofield Male M 65-69 4/22 384
    600 53:41.94 Sarah Russell Female F 55-59 6/96 153
    672 54:38.16 Emma Swan Female F 55-59 8/96 183
    807 56:33.38 Deb Friis Female F 45-49 39/175 242

  • Road Race

    Brighton Marathon

    Sun 12 Sep 2021

    As we can't search the results by club, please get in touch if you're missing on the results below and we'll add you!

    Overall Place Chip time Name Gender Division Division Place Gender Place
    242 03:16:37 Wesley Eason Male M 40-44 30/690 232
    269 03:18:28 Ben Lewis Male M 35-39 49/742 258
    305 03:21:29 Gary White Male M 50-54 23/497 289
    353 03:24:44 Chris Boakes Male M 30-34 72/740 337
    395 03:27:30 Chris Coull Male M 50-54 29/497 376
    647 03:38:10 Alison Moore Female F 25-29 16/429 55
    715 03:40:48 Amy Gamblin Female F 20-24 6/184 64
    957 03:48:34 Jonathan Lamb Male M 45-49 109/613 846
    1118 03:53:12 Sandra Sanpher Female F 45-49 18/336 143
    1268 03:56:29 Christopher Berry Male M 60-64 11/107 1101
    2085 04:12:47 Daniel Allen Male M 60-64 17/107 1740
    3863 04:44:09 James Rowe Male M 55-59 144/269 2988
    3897 04:44:33 Gill Checkley Female F 45-49 119/336 890
    6200 05:40:28 Tracy Mitchell Female F 55-59 58/88 1769

  • Road Race

    2021 New Balance 5th Avenue Mile

    Sun 12 Sep 2021 (New York, USA)

    Name Time Pos
    Charlie Grice 0:03:52 6

     

  • Road Race

    Brighton Marathon Mini Mile

    Sat 11 Sep 2021

    Some great results and times. Apologies if we've missed anyone but the BM website can't search by club! 

    The stand out result was the U15/U18 boys race where there were five Phoenix in the top six and five of them were U15! 

    Well done ALL! Great to be back racing. 

    Race 7 U11 Girls 

    Position Name Time
    1 Iris Hunter 06:22:15
    3 Stella Gambie 6.47.31


    Race 8 U11 Boys 

    Position Name Time
    22 Blake Cottrell 6.55.63

    Race 9 U11 girls 

    Position Name Time
    11 Ava Hards 07:53.82

    Race 10 U11 Boys 

    Position Name Time
    1 Otis Lott 05:50.69
    3 Raffi Annaafiz 06:14.75
    10 Albie Bolingbroke 06:57.66


    Race 11 U11 Girls 

    Position Name Time
    5 Amy Berman 07:07.87
    7 Poppy Hayler 07:26.13 (x)
    11 Natalie Buckley 07:44.60
    12 Eden D'Souza 07:46.34
    17 Lily Hill 8:04.95 (x)
    21 Ava Hill 8:23.59 (x)


    Race 12 U11 Boys 

    Position Name Time
    9 Mazen Atta Alla 06:52.05
    33 Albie Anderson 08:05.38



    Race 13 U13 Girls 

    Position Name Time
    12 Jessica Taylor 06:49.40
    16 Elodie Bell 07:03.67
    33 Layna Buckley 07:41.15
    52 Ayushi Choksi 08:33.80


    Race 14 U13 Boys 

    Position Name Time
    2 Raffaele Barra 05:36.27
    9 Edward Bush 06:14.19
    11 Herbie Hunt 06:15.03
    13 Toby Salazar 06:23.74
    15 Karim Atta Alla 06:24.74
    19 Zack Hayler 06:28.14
    29 Thomas Sorrell 06:44.40
    32 Frank White 06:48.48
    35 William Allen 06:56.85


    Race 15 U13 Girls 

    Position Name Time
    3 Isabella Paulson-Jones 06:24.62
    17 Lydia Whitfield 08:44.86



    Race 16 U13 Boys 

    Position Name Time
    8 Lewis Wilby 06:09.19
    11 Joshua Hopper 06:23.77
    12 Dara Hickey 06:28.12
    21 Jude Lambert 07:08.72



    Race 17 U15 and U18 Girls 

    Position Name Time
    8 Sofia Akilade (Second - U18) 05:43.17
    9 May Powell (U18) 05:49.36
    10 Greta Hunter (U15) 05:49.90
    15 Thalia Parker (U15) 06:02.38
    18 Molly Edwards (U15) 06:13.97
    21 Jahnvi Choksi (U18) 06:31.36
    22 Amelie Parker 06.33.74



    Race 18 U15 and U18 Boys 

    Position Name Time
    1 Owen Wallek (U15) 04:51.09
    2 Raphael Reed (U15) 05:15.19
    4 Henry Stenning (U15) 05:18.91
    5 Ben Power (U18) 05:27.84
    6 Corbin Bailey (U15) 05:31.86
    10 Finley Hawkins (U18) 05:50.71
    17 Luke Bailey (U15) 06:03.02

  • Multisport (Tri)

    Box End Triathlon, Standard Distance European Championship Qualifier

    Sun 5 Sep 2021

    Pos Name Time Category Cat Pos Gen Pos Swim T1 Cycle T2 Run
    11 Jack DONAGHY 02:18:39 M25-29 5 11 00:24:55 00:01:32 01:10:50 00:01:01 00:40:19

  • Road Race

    Kings Head Canter

    Tue 31 Aug 2021

    Place Time Name Cat  
    6 00:17:25 Ash Dorrington Senior Men  
    25 00:19:47 Erica Martin Vet Women 35-39  
    86 00:25:11 Terry Avey Vet Men 60+  

  • Fun Run

    Arundel Castle 10K

    Sun 29 Aug 2021

    Pos Name Chip time Cat Cat pos Gender Gender Pos
    10 Will Russell 00:39:24 Sen Male 9 Male 9
    100 Andrew Haig 00:49:41 Vet 70+ 1 Male 81
    139 Terry Avey 00:52:05 Vet 70+ 2 Male 116
    165 Sarah Russell 00:54:30 Vet 55 6 Female 33

  • Track and Field

    BMC Grand Prix

    Sat 14 Aug 2021 (Eltham)

    Mens 800m A                

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    6

    1:50.1

    Luca Bigg

     

    U23

                    
    Mens 800m E                

                    

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    3

    1:56.49

    Josh Nairne

    PB

    U23

                    
    Mens 800m F                

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    3

    1:56.40

    Oliver Johnson

    SB

    SEN

    6

    1:59.32

    Brodie Denholm

     

    U23

                    
                    
    Womens 800m C                

                    

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    2

    2:12.33

    Milly Dickinson

    PB

    U20

                    
                    
    Mens 1500m A                

                    

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    7

    3:43.84

    Robbie Fitzgibbon

    SB

    SEN

                    
    Mens 5000m A                

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    5

    14:19.86

    Finn McNally

     

    SEN

  • Trail

    Andrew Brooks Black Cap Handicap

    Wed 11 Aug 2021 (Ditchling Beacon)

    Fantastic race and evening to celebrate the life of Andrew Brooks, much loved club mate...in his memory and linked to the event Club Members raised over £3000 to buy three defibrillators. 

    In a big turnout of 38 runners plus many marshalls, photographers and supporters, congratulations to everyone involved but especially the Feltons, Lydia and Hannah, first and second respectively in the handicap race, Bobby Searle, fastest woman in 33:25, and Simon Heath fastest male in 27:41. 

    Thanks to Liz and team for organising such a memorable event. 

    RIP Andrew Brooks.

    NAME

    Start time

    Position

    Finish time

    Elapsed time

    Handicap

    10k time

    Notes

    Lydia Felton

    18:46:45

    1

    19:32:47

    46:02

    49:18

    58:00

    Handicap Winner

    Hannah Felton

    18:51:30

    2

    19:33:10

    41:40

    44:37

    52:30

     

    Samantha Leader

    18:55:15

    3

    19:33:15

    38:00

    40:48

    48:00

     

    Chris Augier

    19:00:45

    4

    19:34:45

    34:00

    35:16

    41:30

     

    Pete Goodman

    18:58:30

    5

    19:34:47

    36:17

    37:24

    44:00

     

    Will Russell

    19:01:30

    6

    19:35:06

    33:36

    34:26

    40:30

     

    Daniel Allen

    18:55:45

    7

    19:35:09

    39:24

    40:22

    47:30

     

    Kirsty Bunning

    18:55:45

    8

    19:35:25

    39:40

    40:22

    47:30

     

    Hildi Mitchell

    18:46:45

    9

    19:35:29

    48:44

    49:18

    58:00

     

    Steph Dowd

    19:00:30

    10

    19:35:35

    35:05

    35:42

    42:00

     

    Simon Heath

    19:08:00

    11

    19:35:41

    27:41

    26:34

    31:15

    Fastest Male

    Jess Stribbling

    18:58:15

    12

    19:36:05

    37:50

    37:49

    44:30

     

    Olle Akessen

    19:00:15

    13

    19:36:10

    35:55

    35:55

    42:15

     

    Nigel Herron

    19:01:30

    14

    19:36:17

    34:47

    34:26

    40:30

     

    Sibel Latchman

    18:59:30

    15

    19:36:22

    36:52

    36:33

    43:00

     

    Sarah Russell

    18:46:45

    16

    19:36:23

    49:38

    49:18

    58:00

     

    Alex Garrod

    19:06:15

    17

    19:36:24

    30:09

    29:45

    35:00

     

    Sebastien Behuret

    19:05:15

    18

    19:36:25

    31:10

    30:49

    36:15

     

    Stuart Roberts

    19:05:00

    19

    19:36:29

    31:29

    31:01

    36:30

     

    Chelsey Powderhill

    19:00:45

    20

    19:36:38

    35:53

    35:16

    41:30

     

    Charlotte Matthews

    18:58:15

    21

    19:36:56

    38:41

    37:49

    44:30

     

    Peter Emerson

    19:00:00

    22

    19:37:06

    37:06

    36:07

    42:30

     

    Mike Scofield

    18:48:30

    24

    19:37:15

    48:45

    47:36

    56:00

     

    Emma Swan

    18:48:30

    23

    19:37:15

    48:45

    47:36

    56:00

     

    Geoff Manns

    18:57:00

    25

    19:37:16

    40:16

    39:06

    46:00

     

    Phil Grabsky

    19:01:00

    26

    19:37:19

    36:19

    35:04

    41:15

     

    Bobby Searle

    19:04:00

    27

    19:37:25

    33:25

    32:05

    37:45

    Fastest Female

    Caroline Waterworth

    18:59:30

    28

    19:38:02

    38:32

    36:33

    43:00

     

    Tom Hooper

    19:06:15

    29

    19:38:09

    31:54

    29:45

    35:00

     

    Geoff Pike

    19:00:30

    31

    19:38:10

    37:40

    35:42

    42:00

     

    Eogan McKenna

    18:46:00

    30

    19:38:10

    52:10

    50:09

    59:00

     

    Andy Parle

    18:59:00

    32

    19:38:34

    39:34

    36:59

    43:30

     

    Jude Matthews

    18:46:45

    33

    19:39:12

    52:27

    49:18

    58:00

     

    Dan Harris

    18:56:00

    34

    19:39:13

    43:13

    39:57

    47:00

     

    Lee McGeever

    18:55:45

    36

    19:39:14

    43:29

    40:22

    47:30

     

    Gina McGeever

    18:54:30

    35

    19:39:14

    44:44

    41:39

    49:00

     

    Paul Weir

    19:06:15

    37

    19:39:27

    33:12

    29:45

    35:00

     

    Mike Townley

    18:59:30

    38

    19:41:42

    42:12

    36:33

    43:00

     

  • Multisport (Tri)

    Bewl Water Standard Tri

    Sun 8 Aug 2021 (Bewl Water, Lamberhurst, Kent, TN3 8JH)

    The fifth event in the Club Multisport Champs saw a handful of hardy Phoenix souls brave what looked like was going to be pretty unpleasant conditions at Bewl standard distance triathlon. However, the triathlon Gods smiled on us and although the reservoir was a tad choppy it could have all been a lot worse! 

    The top performer was Kerry McGawley, second woman, in 2:27:30. Kirsty continues her meteoric improvement and beats Erica by 4 seconds. Well done all, including the Magnificent Mckenna who was unable to finish but cheered us all on in his inimitable style! And thanks to Lee McGeever for his support too. 

    There was also a sprint triathlon on the same day with Mark Walker and new members Martina Tiziani and Nick Cressey competing.

    Well done everyone!

    Standard Triathlon 1500m Swim 40k Bike 10k Run Total time
    Women        
    Kerry McGawley 0:29:27 1:11:06 0:41:55 2:27:30
    Kirsty Bunning 0:32:16 1:21:30 0:46:40 2:46:41
    Erica Martin 0:36:40 1:22:30 0:41:09 2:46:45
    Gina McGeever 0:33:10 1:20:58 0:51:14 2:51:33
    Liz Halliday 0:35:58 1:27:31 0:51:44 3:01:41
    Men        
    Geoff Pike 0:34:18 1:25:06 0:45:05 2:50:11
    Eogan McKenna Supporter Extraordinaire! 

  • Multisport (Tri)

    London Triathlon (Sprint/Standard Tri)

    Sun 8 Aug 2021 (London, ExCeL Centre)

    POS NAME BIB M/F CATEGORY CHIP TIME Legs
    20

    Jack Donaghy

    8664 M

    M25-29

    02:05:53 00:24:48 00:03:06 00:58:38 00:02:51 00:36:33

  • Cross Country

    South Downs Way 100m Relay

    Sat 24 Jul 2021 (Eastbourne to Winchester)

    Position Team Elapsed time
    1 Brighton Phoenix Men (A): Tom Hooper, Alex Cruttenden, Sebastien Behuret, Jamie Corbett, Milan Wilson, Paul Weir 10:55.08
    4 Brighton Phoenix Women: Rachel Gorman, Bobby Searle, Jess Stribbling, Hannah Carrey, Laura Lodge, Sarah Roberts 13:19.23 (incl delay caused by assisting fallen runner in another team)
    2 Brighton Phoenix Mixed: Tony Rickwood, Paul Whelpton, Alison Moore, Sibel Latchman, Amy Gamblin, Dan Allen 13:04.51

    Read Tom Hooper's A Team race report here.

  • Multisport (Tri)

    Eastbourne Middle Distance Triathlon

    Sun 18 Jul 2021 (Eastbourne)

    Kirsty Bunning, silver in her age group, and Val Avella (5th) have excellent races in the Eastbourne Middle Distance triathlon in extremely hot conditions.

      1.9k Swim 90k bike 21k run Total time Cat/Overall
    Kirsty Bunning 00:34:54 03:09:41 01:53:58 05:41:35 2/5 & 11/57
    Valentina Avella 00:42:02 03:36:52 02:07:02 06:30:38 5/10 & 34/57

  • Track and Field

    Surrey and Sussex Masters County Championships

    Sun 18 Jul 2021 (Kingston)

    800m V55

    Position Name Time
    Gold medal Phil Grabsky 2:31.46

    5000m V55

    Position Name Time
    Silver medal Nigel Herron 20:37.37

     

  • Sussex Grand Prix

    Phoenix 10K

    Wed 14 Jul 2021 (Brighton sea front)

    The 10th Phoenix 10k, and first competitive race in Brighton for a long time, was won by Finn McNally in a great time of 30:44 with a strong contingent 15 Phoenix athletes all doing well on a warm evening in front of countless Phoenix members marshalling and supporting to ensure the race went off well in these strange times. 

    Place Name Chip
    1 Finn McNally 00:30:44
    5 Milan Watson 00:33:26
    10 Alex Cruttenden 00:34:22
    17 Alex Garrod 00:35:17
    37 Maisie Trafford 00:37:15
    49 Toby Benham 00:38:18
    59 Wesley Eason 00:39:30
    71 James Rae 00:40:20
    74 Will Russell 00:40:37
    101 Sibel Latchman 00:43:06
    115 Harry Neale-Smith 00:44:06
    125 Chris Coull 00:44:30
    174 Andrew Haig 00:48:38
    186 Lincoln Borgartz 00:49:19
    242 Terry Avey 00:56:47

  • Multisport (Tri)

    Torquay Sprint Triathlon

    Sun 11 Jul 2021 (Torquay)

    Erica excels again and is 11th woman and 2nd in her age category at the Torquay Sprint Tri. 

      Swim 750m Bike 10k Run 5k Total Time Pos. All / AC
    Erica Martin 00:16:28 00:35:16 00:21:40 01:17:35 11/79 & 2/12

     

  • Virtual

    Phoenix Aquabike

    Mon 5 Jul 2021 (5-11 July Same day)

    Liz Halliday finds time from her coaching responsibilities to win the womens virtual aquabike and Geoff Manns wins the mens in the fourth event in the Club Championship. 

    Name M/F 750m swim 30k Bike Time
    Liz Halliday F 00:14:24 00:55:45 01:10:09
    Samantha Leader F 00:09:55 01:03:12 01:13:07
    Kirsty Bunning F 00:13:18 01:04:00 01:17:18
    Valentina Avella F 00:14:09 01:03:49 01:17:58
    Kate Hunt F 00:17:32 01:18:10 01:35:42
    Name M/F 750m swim 30k Bike Time
    Geoff Manns M 00:15:34 00:48:20 01:03:54
    Eogan McKenna  M 00:14:55 00:56:00 01:10:55

  • Road Race

    RunThrough Wimbledon Common Half Marathon

    Sun 20 Jun 2021 (Wimbledon)

    Pos Gender Pos Name Time
    17 2 Rachel Gorman 01:30:47

     

  • Multisport (Tri)

    Mid Sussex Tri

    Sun 13 Jun 2021 (The Triangle, Burgess Hill, RH15 8WA)

    Six Phoenix members competed in the Mid Sussex Sprint Triathlon, with additional interest as it is part of the Multisport Championship. Everyone raced hard, especially Gill, who decided one loop of the bike course wasn't enough, so did two! 

    Women 400m swim  25k bike    (just under)
    5k run 
    Total time   Position
    Overall/Cat   
    Points
    Erica Martin 00:07:58 00:47:51 00:19:22 01:15:12 2/2 12
    Hannah Felton 00:08:59 00:59:57 00:24:30 01:38:54 27/20 10
    Gill Checkley 00:09:53 01:40:46 00:23:11 02:13:51 58/11 8
    Men            
    Geoff Pike 00:08:33 00:44:53 00:19:37 01:13:04 19/3 12
    Geoff Manns 00:07:42 00:46:21 00:22:51 01:16:54 37/10 10
    Barry Blackwell 00:08:53 00:47:54 00:20:33 01:17:21 42/12 8

  • Track and Field

    Sussex Schools Event

    Sat 12 Jun 2021 (Craley)

    Intermediate Girls 1500m

    Position Name Time

    3

    Saskia Wilkinson

    4.52.37

    5

    Aoife Edwards

    5.09.41

    Junior Boys 1500m

    1

    Owen Wallek

    4.29.39

    7

    Alistair Rhodes-Doyle

    4.41.66

    10

    Henry Stenning

    4.49.18

    11

    Raphael Reed

    4.49.18

    Intermediate Boys 1500m

    3

    Finley Jones

    4.26.29

    Junior Girls 800m

    4

    Imogen Read

    2.30.74

    6

    Esme Palmer-Malins

    2.33.11

    Intermediate Girls 800m

    2

    Sofia Akilade

    2.25.63

     Junior Boys 800m

    1

    Matthew Noakes

    2.11.43

    Intermediate Boys 800m

    1

    Marley Bigg

    51.48

  • Track and Field

    Sussex Athletics U13 (with U11) Open Meeting

    Thu 10 Jun 2021 (Crawley)

     

     

    75m Boys

    Heat Place Age Name Time

    2

    6

    Joshua Hopper

    U13

    12.7

    3

    2

    Alex Harrison

    U13

    11.1

    4

    1

    Raffaele Barra

    U13

    10.3

    4

    3

    Theo Brant

    U13

    11.2

    75m Girls

    Heat

    Place

    Name

    Age

    Time

    2

    3

    Elodie Bell

    U13

    12.3

    2

    7

    Ava Hards

    U11

    13.8

    4

    8

    Layna Buckley

    U13

    12.5

    150m Boys

    Heat

    Place

    Name

    Age

    Time

    1

    6

    Jay Sutton

    U11

    26.3

    2

    1

    Alex Harrison

    U13

    22.5

    2

    3

    Karim Atta Alla

    U13

    24.4

    2

    5

    Robin Coates

    U11

    27.3

    2

    6

    Mazen Atta Alla

    U11

    27.5

    3

    3

    Jude Lambert

    U13

    22.8

    3

    4

    Thomas Sorrell

    U13

    22.8

     600m Boys

    Heat

    Place

    Name

    Age

    Time

    1

    1

    Theo Brant

    U13

    1.58

    1

    3

    Karim Atta Alla

    U13

    2.00.5

    1

    8

    Jude Lambert

    U13

    2.07.1

    1

    9

    Thomas Sorrell

    U13

    2.08.3

    1

    11

    Joshua Hopper

    U13

    2.09.1

    1

    12

    Mazen Atta Alla

    U11

    2.14.8

    2

    3

    Raffaele Barra

    U13

    1.46.7

    2

    7

    Jake Pursey

    U13

    1.52.1

    600m Girls

    Heat

    Place

    Name

    Age

    Time

    1

    7

    Stella Gambie

    U11

    2.15.4

    1

    9

    Elodie Bell

    U13

    2.21.5

    1

    12

    Ava Hards

    U11

    2.33.9

    2

    2

    Katherine Haslip

    U11

    1.50.6

    2

    4

    Isabella Paulson-Jones

    U13

    1.55.8

    2

    10

    Layna Buckley

    U13

    2.09.3

    1000m Boys

    Heat

    Place

    Name

    Age

    Time

    2

    2

    Archie Fairbrother

    U15

    3.23.2

    2

    9

    Louis Pegley

    U13

    3.47.8

    1

    3

    Felix Doyle

    U13

    2.38.8

    1

    8

    Herbie Hunt

    U11

    3.55.0

    1

    10

    Robin Coates

    U11

    4.07.1

     

  • Track and Field

    Copenhagen Athletics Games

    Tue 8 Jun 2021 (Copenhagen, DEN)

    Pos

    Time

    Name

     

    1

    3:38.49

    Archie Davis

    PB

  • World Athletics Continental Tour Bronze Level

    Mon 7 Jun 2021 (Prague, CZE)

    1500 SM

    Pos Perf Name
    4 3:36.42 George Mills

  • Virtual, Multisport (Tri)

    Multisport Results

    Sun 6 Jun 2021

    Erica Martin second woman in Ardingly Duathlon. 

      Overall Age cat Run1 Bike Run2 Total Time
    Erica Martin 2 1 00:16 01:00:38 00:10:23 01:27:04

51-100 of 1913

Per page: