Results_
If you have a race result to add here please submit it using the form on the contact us page.
Categories:
Order:
-
Cross Country
Lancing: Sussex XC League Race 4
Sat 14 Feb 2015
The final race of the Cross Country League race was moved from Bexhill to Lancing, but this didn't stop Phoenix turning up and picking up a few medals in both individual and team events to round off the season. Highlights include top spot finishes in the League for Almi Nerurkar (U15 Girls) and Paul Whelpton (v60 men), both of whom won all three of the races they contested; Charlotte Matthews joining Almi on the U15 Girls podium coming third overall; and Ollie Johnson's second place overall in the U17 Men contest. Thanks to a strong performance in the last race, the veteran men ended up third in the League. A full round up of individual results over the 4 races will be posted once available.
Individual results
Under 11
Position Name Time 1 Lucas Nerurkar 6:12 21 James Henderson 7:11 29 Ben Mclaren 7:38 30 Beatrice Dalley 7:39 44 Molly Etherton 8:10 Under 13 Girls
Position Name Time 17 Milly Dickinson 14:02 22 Saorise McGuinness 14:47 24 Rachel Berry 14:56 Under 13 Boys
Position Name Time 5 Joel Luscombe 12:00 12 Alex Brothwell 12:28 15 Zach Elbourne 12:33 16 Ned Howes 12:34 Under 15 Girls
Position Name Time 1 Almi Nerurkar 16:29 Under 15 Boys
Position Name Time 13 Jack Etherton 19:15 Under 17, Under 20, Senior & Veteran Women
Position Name Time U17 Pos O35 Pos 9 Erica Martin 20:59 - - 24 Lizzie Durman 22:04 - - 58 Kathryn Harnett 25:35 - 23 83 Ananda Mello Costa 31:05 - 40 Under 17 Men
Position Name Time 2 Oliver Johnson 18:39 Under 20, Senior & Veteran Men
Position Name Time U20 Pos O40 Pos 12 James Miles 31:12 - - 19 Tobias Bremer 31:47 - - 23 Donad Maclellan 32:01 - 7 29 Austen Hunter 33:12 - 9 40 Nigel Herron 34:05 - 16 60 Jonathan Hancock 35:05 - 29 63 Tom Sanderson 35:25 - 31 66 Alex Bonzi 35:40 - - 84 Phil Grabsky 37:28 - 48 92 Malcolm Hughes 38:16 - 55 115 Andrew Haig 41:11 - 73 Final Team Standings
Under 13 Girls
Position Team Points 4 Phoenix "A" 166 Under 13 Boys
Position Team Points 4 Phoenix "A" 156 11 Phoenix "B" 424 Under 15 Girls
Position Team Points 5 Phoenix 167 Under 15 Boys
Position Team Points 11 Phoenix "A" 423 Under 17, Under 20, Senior & Veteran Women
Position Team Points ~~Division 2~~ 5 Phoenix 545 Veteran Women
Position Team Points 15 Phoenix 587 Under 17 Men
Position Team Points 6 Phoenix 257 Under 20, Senior & Veteran Men
Position Team Points ~~Division 1~~ 4 Phoenix "A" 778 ~~Division 3~~ 4 Phoenix "B" 1320 12 Phoenix "C" 2170 Veteran Men
Position Team Points 3 Phoenix "A" 165 9 Phoenix "B" 393 20 Phoenix "C" 820 -
Track and Field
Indoor British Championships, Sheffield
Sun 15 Feb 2015
Phoenix athletes were among the very best in the country at the Indoor Championships in Sheffield. Many big performances, but the highlight has to be Charlie Grice's win in the 1500, making him double British champion.
Senior Men 800m
Pos Time Name Heat 3 1:51.86 (SB) Spencer Thomas Final 5 (1st U20) 1:50.89 (SB) Spencer Thomas Senior Men 1500m
Pos Time Name Heat 1 4:04.58 Charlie Grice Final 1 3:49.79 Charlie Grice Senior Men 3000m
Pos Time Name 15 8:41.91 Robbie Fitzgibbon Senior Women 800m
Pos Time Name Heat 3 (1st U20) 2:12.77 Sophie Mansfield -
Track and Field
Sussex Sportshall League (Worthing) - Match 3
Sat 7 Feb 2015
Congratulations to Brighton Phoenix for finishing off well at the final match of the Sportshall League, and ending up as Sportshall Champions for 2014-2015. After three matches Phoenix have had 65 first places and 73 second places.
U11 Girls
4 lap race
Pos Time Name Race A 2 56.6 Emily Muzio Race B 2 57.9 Chiara Muzio 1 lap race
Pos Time Name Race A 1 12.7 Cassie Brewer Race B 3 13.7 Beatrix Dalley Race C 1 13.1 Jessica Farrant 6 lap parlauf
Pos Time Name 2 1.27.3 Emily Muzio and Chiara Muzio 1 lap hurdles
Pos Time Name Race A 3 15.6 Lili Ahmet Race B 2 14.9 Kitty Donovan 4x1 lap relay
Pos Time Name 2 52.0 Brighton Phoenix Standing Long Jump
Pos Time Name A 1 205 Cassie Brewer B 1 195 Jessica Farrant Vertical Jump
Pos Time Name A 3 39 Saskia Knight B 3 34 Kitty Donovan Vertical JumpSpeed Bounce (20 Secs)
Pos Time Name A 3 44 Beatrix Dalley B 2 42 Cassie Brewer U11 Boys
4 lap race
Pos Time Name Race A 3 59.1 Ellis Martin Race B 2 56.8 Jude Morrison 1 lap race
Pos Time Name Race A 2 12.6 Danny Giustiniani Race B 3 13.4 James Henderson Race C 1 13.0 Felix Sutton 6 lap parlauf
Pos Time Name 3 1.23.1 Ellis Martin and Danny Giustiniani 1 lap hurdles
Pos Time Name Race A 1 14.1 Felix Sutton Race B 1 14.5 Joe Checkley 4x1 lap relay
Pos Time Name 2 52.8 Brighton Phoenix Standing Long Jump
Pos Time Name A 2 190 Joe Checkley B 2 170 James Henderson Vertical Jump
Pos Time Name A 1 45 Felix Sutton B 1 34 Ellis Martin Vertical JumpSpeed Bounce (20 Secs)
Pos Time Name A 3 47 Cal Morrison B 2 46 Danny Giustiniani U13 Girls
6 lap race
Pos Time Name Race A 2 1.35.6 Mia Edwards Race B 1 1.27.5 Eloise Nichol 2 lap race
Pos Time Name Race A 2 24.5 Naomi Olowabi Race B 1 24.1 Phoebe Thoms Race C 2 25.1 Olivia Aung 8 lap parlauf
Pos Time Name 1 1.46.5 Saorise McGuinness and Maia Hardman 2 lap hurdles
Pos Time Name Race A 2 28.6 Tegan Corder Race B 2 27.7 Colleen Shaw 4x2 lap relay
Pos Time Name 2 137.7 Brighton Phoenix Standing Long Jump
Pos Time Name A 1 220 Phoebe Thoms B 2 185 Daisy Mason Vertical Jump
Pos Time Name A 2 47 Tegan Corder B 1 42 Colleen Shaw Vertical JumpSpeed Bounce (30 Secs)
Pos Time Name A 1 72 Naomi Olowabi B 1 68 Rachel Berry U13 Boys
6 lap race
Pos Time Name Race A 3 1.23.6 Alex Brothwell Race B 2 1.24.5 Ned Howes 2 lap race
Pos Time Name Race A 1 23.8 Remy Corder Race B 1 25.6 Arun Burgess Race C 3 26.8 Harvey Sutton 8 lap parlauf
Pos Time Name 2 1.48.8 Alex Brothwell and Ned Howes 2 lap hurdles
Pos Time Name Race A 1 26.5 Remy Corder Race B 1 28.4 Arun Burgess 4x2 lap relay
Pos Time Name 2 144.4 Brighton Phoenix Standing Long Jump
Pos Time Name A 3 190 Harvey Sutton B 2 190 Ned Howes Vertical Jump
Pos Time Name A 2 45 Harvey Sutton B 2 43 Alex Brothwell Vertical JumpSpeed Bounce (30 Secs)
Pos Time Name A 3 64 Remy Corder B 2 61 Arun Burgess Final League Scores
Pos Points Team 1 827.5 Brighton Phoenix 2 742 Worthing 3 559.5 Lewes 4 272.5 Steyning 5 200.5 Burgess Hill -
Fun Run
Chichester Priory 10k
Sun 8 Feb 2015
This was the first race of both the Sussex Road Race Challenge and the Sussex Grand Prix 2015 and Brighton Phoenix runners did not disapoint - strong performances all round and a good number of PBs.
Pos Time Chip Pos Chip Time Class Pos Name 42 34.06 46 34.04 38 (SM) James Miles 54 34.36 54 34.35 48 (SM) Tobias Bremer 78 35.54 78 35.49 8 (M40-49) Donald Maclellan 139 37.59 140 37.51 6 (M50-59) Nigel Herron 146 38.14 146 38.06 12 (SF) Erica Martin 162 38.42 166 38.40 12 (M50-59) Lance Bellers 263 41.30 250 40.51 142 (SM) Dan Harris 291 42.02 302 41.50 5 (M60-69) Andrew Haig 295 42.08 293 41.39 71 (M40-49) Steve Farmer 299 42.12 288 41.34 72 (M40-49) Jonathan Donno 329 42.41 344 42.38 34 (M50-59) Phil Grabsky 376 43.33 380 43.12 176 (SM) Will Russell 479 45.32 502 45.14 16 (M60-69) Terry Avey 484 45.35 478 44.54 63 (M50-59) Tim Woodman 707 49.21 733 48.49 40 (F40-49) Zeina Clare 775 50.42 798 49.51 20 (F50-59) Deborah Evers Team positions: MEN Phoenix A 10/90, Phoenix B 32/90, Phoenix C 44/90. WOMEN Phoenix A 12/51
-
Track and Field
London Senior / U20 Indoor Games (Lee Valley)
Sun 1 Feb 2015
400m Senior Men
Pos Time Name Heat 5 3 54.37 (SB) Alasdair Carpenter 400m U20 Men
Pos Time Name Heat 3 5 56.43 (PB) Ryan Elson 800m Senior Men
Pos Time Name Heat 1 3 1.53.19 (SB) Spencer Thomas 800m Senior women
Pos Time Name Heat 1 4 2.12.68 (SB) Sophie Mansfield -
Track and Field
Ireland Indoor Games (Athlone)
Sun 1 Feb 2015
-
Track and Field
PSD Bank meeting, Dusseldorf (Indoor)
Thu 29 Jan 2015
Men's 1500m indoor
Pos Time Name 7 3.43.61 (SB) Charlie Grice -
Road Race
London Indoor Games - Lee Valley
Sun 25 Jan 2015
While some club members were in the mud at Stanmer we were also represented at the London Indoor Games at Lee Valley, winning several heats and achieving a number of PBs.
U13 women 60m
Pos Time Name 1st heat 1 8.70 (PB) Phoebe Thoms 4 9.29 Cassie Brewer-Wren 2nd heat 4 8.77 Phoebe Thoms 1 9.26 (PB) Cassie Brewer-Wren U13 women 200m
Pos Time Name 1st heat 2 29.73 (PB) Phoebe Thoms U13 women 300m
Pos Time Name 2 44.09 Louisa Saunders U13 women Long Jump
Pos Distance Name 2 4.17 (PB) Phoebe Thoms 8 3.71 (PB) Cassie Brewer-Wren U15 women 60m
Pos Time Name 1 8.35 (PB) Naomi Owolabi U15 women Shot Put
Pos Distance Name 5 8.24 (PB) Naomi Owolabi U13 men 60m
Pos Time Name Heat 1 3 9.28 (PB) Arthur Haines 4 9.42 (PB) Danny Giustiniani Heat 2 3 9.45 Arthur Haines 9.58 Danny Giustiniani U13 men 200m
Pos Time Name 5 32.45 Danny Giustiniani
U13 Men Long Jump
Pos
Distance Name 3 4.05 Arthur Haines 6 3.22 Danny Giustiniani U17 men 800m
Pos Time Name 1st heat 1 1.55.28 Archie Davis 2nd heat 1 2.10.45 Harry Swindells -
Cross Country
SEAA Cross Country Championships
Sat 24 Jan 2015
Stanmer Park hosted this major championship event and Phoenix runners did not disappoint - including a superb 6th in the U15s for Almi Nerurkar and an entertaining duel between stars Ben Tickner and Jon Pepper. Ben ended up winning the event for the second time, with Jon taking Bronze. Congratulations oon the Senior men and U13 Boys teams which both came 10th in the team event.
There was also a big effort from Brighton Phoenix marshalls, led by Bruce Warren who spent the whole day supporting the event.
Senior Men
Pos Time Name 1 50.21 Ben Tickner 3 50.25 Jon Pepper 85 56.01 Josh Guilmant 91 56.23 Ian Leitch 175 59.07 Dave Carter 237 60.40 James Miles 263 61.27 Donald Mclellan 289 62.12 Sean Parker-Harding 378 64.56 James Rae 409 65.45 Austen Hunter 446 66.54 Tom Sanderson 463 67.12 John Tindell 496 68.21 Paul Weir 540 69.56 Nigel Herron 594 71.51 Alex Bonzi 649 74.12 Phil Grabsky 655 74.22 Malcolm Hughes 659 74.27 Dermot Cameron 669 74.54 Andrew Neighbour 726 78.17 Andrew Haig Team result: 10th/55
U20 Men
Pos Time Name 51 29.56 Sam Kitchen 98 35.40 Naresh Lowe U17 Men
Pos Time Name 74 23.13 Oliver Johnson 113 17.17 Jack Etherton U13 Boys
Pos Time Name 45 11.13 Joel Luscombe 78 11.32 Alex Brothwell 81 11.33 Charlie Cloke 82 11.33 Ned Howes 137 12.01 Zach Elbourne 168 12.24 Daniel Simpkin 188 12.38 E Wellings Team result: 10th/25
Senior Women
Pos Time Name 79 35.09 Erica Martin 102 36.40 Kate Gorman 227 42.09 Kathryn Harnett 286 45.26 Hildi Mitchell 295 46.12 Isabel Anderson Team result: 26th/51
U17 Girls
Pos Time Name 93 21.28 L Vickers 134 24.46 A Marshall U15 Girls
Pos Time Name 6 14.46 Almi Nerurkar 211 19.11 Anna Berry 229 20.46 Holly Luscombe 232 22.07 Kate Granlund Team result: 25th
U13 Girls
Pos Time Name 41 12.05 Maia Hardman 173 13.29 Milly Dickinson 204 13.54 Rachel Berry 224 14.24 Lyla Dando 241 15.47 Daisy Mason 243 15.59 Ellie Hedgecock-Grant Team result: 29th
-
Track and Field
SEAA Indoor U20/Senior Championships
Sat 17 Jan 2015
Big performances at the southern indoor track and field championships including a bronze for Finley Bigg in the 400m and a gold for Spencer Thomas over 800m.
Senior men's 400m
Pos Name Time Heat 4 5 Alasdair Carpenter 54.57 U20 men's 400m
Pos Name Time Heat 4 1 Finley Bigg 51.67 Semi-final 2 2 Finley Bigg 51.01 Final 3 Finley Bigg 50.92 U20 men's 800m
Pos Name Time Heat 1 2 Spencer Thomas 1:55.48 Final 1 Spencer Thomas 1:58.80 U20 women's 800m
Pos Name Time 4 Tara Bage 2:28.46