Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Trail

    Andrew Brooks Black Cap Handicap

    Wed 11 Aug 2021 (Ditchling Beacon)

    Fantastic race and evening to celebrate the life of Andrew Brooks, much loved club mate...in his memory and linked to the event Club Members raised over £3000 to buy three defibrillators. 

    In a big turnout of 38 runners plus many marshalls, photographers and supporters, congratulations to everyone involved but especially the Feltons, Lydia and Hannah, first and second respectively in the handicap race, Bobby Searle, fastest woman in 33:25, and Simon Heath fastest male in 27:41. 

    Thanks to Liz and team for organising such a memorable event. 

    RIP Andrew Brooks.

    NAME

    Start time

    Position

    Finish time

    Elapsed time

    Handicap

    10k time

    Notes

    Lydia Felton

    18:46:45

    1

    19:32:47

    46:02

    49:18

    58:00

    Handicap Winner

    Hannah Felton

    18:51:30

    2

    19:33:10

    41:40

    44:37

    52:30

     

    Samantha Leader

    18:55:15

    3

    19:33:15

    38:00

    40:48

    48:00

     

    Chris Augier

    19:00:45

    4

    19:34:45

    34:00

    35:16

    41:30

     

    Pete Goodman

    18:58:30

    5

    19:34:47

    36:17

    37:24

    44:00

     

    Will Russell

    19:01:30

    6

    19:35:06

    33:36

    34:26

    40:30

     

    Daniel Allen

    18:55:45

    7

    19:35:09

    39:24

    40:22

    47:30

     

    Kirsty Bunning

    18:55:45

    8

    19:35:25

    39:40

    40:22

    47:30

     

    Hildi Mitchell

    18:46:45

    9

    19:35:29

    48:44

    49:18

    58:00

     

    Steph Dowd

    19:00:30

    10

    19:35:35

    35:05

    35:42

    42:00

     

    Simon Heath

    19:08:00

    11

    19:35:41

    27:41

    26:34

    31:15

    Fastest Male

    Jess Stribbling

    18:58:15

    12

    19:36:05

    37:50

    37:49

    44:30

     

    Olle Akessen

    19:00:15

    13

    19:36:10

    35:55

    35:55

    42:15

     

    Nigel Herron

    19:01:30

    14

    19:36:17

    34:47

    34:26

    40:30

     

    Sibel Latchman

    18:59:30

    15

    19:36:22

    36:52

    36:33

    43:00

     

    Sarah Russell

    18:46:45

    16

    19:36:23

    49:38

    49:18

    58:00

     

    Alex Garrod

    19:06:15

    17

    19:36:24

    30:09

    29:45

    35:00

     

    Sebastien Behuret

    19:05:15

    18

    19:36:25

    31:10

    30:49

    36:15

     

    Stuart Roberts

    19:05:00

    19

    19:36:29

    31:29

    31:01

    36:30

     

    Chelsey Powderhill

    19:00:45

    20

    19:36:38

    35:53

    35:16

    41:30

     

    Charlotte Matthews

    18:58:15

    21

    19:36:56

    38:41

    37:49

    44:30

     

    Peter Emerson

    19:00:00

    22

    19:37:06

    37:06

    36:07

    42:30

     

    Mike Scofield

    18:48:30

    24

    19:37:15

    48:45

    47:36

    56:00

     

    Emma Swan

    18:48:30

    23

    19:37:15

    48:45

    47:36

    56:00

     

    Geoff Manns

    18:57:00

    25

    19:37:16

    40:16

    39:06

    46:00

     

    Phil Grabsky

    19:01:00

    26

    19:37:19

    36:19

    35:04

    41:15

     

    Bobby Searle

    19:04:00

    27

    19:37:25

    33:25

    32:05

    37:45

    Fastest Female

    Caroline Waterworth

    18:59:30

    28

    19:38:02

    38:32

    36:33

    43:00

     

    Tom Hooper

    19:06:15

    29

    19:38:09

    31:54

    29:45

    35:00

     

    Geoff Pike

    19:00:30

    31

    19:38:10

    37:40

    35:42

    42:00

     

    Eogan McKenna

    18:46:00

    30

    19:38:10

    52:10

    50:09

    59:00

     

    Andy Parle

    18:59:00

    32

    19:38:34

    39:34

    36:59

    43:30

     

    Jude Matthews

    18:46:45

    33

    19:39:12

    52:27

    49:18

    58:00

     

    Dan Harris

    18:56:00

    34

    19:39:13

    43:13

    39:57

    47:00

     

    Lee McGeever

    18:55:45

    36

    19:39:14

    43:29

    40:22

    47:30

     

    Gina McGeever

    18:54:30

    35

    19:39:14

    44:44

    41:39

    49:00

     

    Paul Weir

    19:06:15

    37

    19:39:27

    33:12

    29:45

    35:00

     

    Mike Townley

    18:59:30

    38

    19:41:42

    42:12

    36:33

    43:00

     

  • Virtual, Trail

    Club Virtual Black Cap Handicap

    Sun 15 Nov 2020

    NAME

    Virtual Start time from estimate

    Virtual Finish line Time

    Actual Time

    EST BC5 @ 0.85

    EST 10K

    Notes

    Andrew Brooks

    00:21:07

    00:58:48

    00:37:41

    00:38:53

    00:45:45

    Handicap winner

    Donald MacLellan

    00:23:14

    00:58:49

    00:35:35

    00:36:46

    00:43:15

     

    Tim Jones

    00:24:31

    00:59:00

    00:34:29

    00:35:29

    00:41:45

     

    Jess Stribbling

    00:19:37

    00:59:00

    00:39:23

    00:40:22

    00:47:30

     

    James Lathbury

    00:28:33

    00:59:01

    00:30:28

    00:31:27

    00:37:00

    Fastest male

    Geoff Pike

    00:24:31

    00:59:07

    00:34:36

    00:35:29

    00:41:45

     

    Jon Clays

    00:28:33

    00:59:09

    00:30:36

    00:31:27

    00:37:00

     

    Samantha Leader

    00:22:23

    00:59:19

    00:36:56

    00:37:37

    00:44:15

    Fastest female

    Matt Greenall

    00:26:26

    00:59:25

    00:32:59

    00:33:35

    00:39:30

     

    Sibel Latchman

    00:21:19

    00:59:25

    00:38:06

    00:38:41

    00:45:30

     

    Sara Burns

    00:20:54

    00:59:32

    00:38:38

    00:39:06

    00:46:00

     

    Dave Powell

    00:28:33

    01:00:02

    00:31:29

    00:31:27

    00:37:00

     

    Eogan McKenna

    00:07:18

    01:00:05

    00:52:47

    00:52:42

    01:02:00

     

    Richard Thompson

    00:22:23

    01:00:07

    00:37:44

    00:37:37

    00:44:15

     

    Jim Whitelegg

    00:24:56

    01:00:09

    00:35:13

    00:35:04

    00:41:15

     

    Erica Martin

    00:23:01

    01:00:12

    00:37:10

    00:36:59

    00:43:30

     

    Dan Allen

    00:20:16

    01:00:16

    00:40:00

    00:39:44

    00:46:45

     

    Andy Bone

    00:22:10

    01:00:16

    00:38:06

    00:37:49

    00:44:30

     

    Liz Halliday

    00:18:21

    01:00:23

    00:42:02

    00:41:39

    00:49:00

     

    Kate Hunt

    00:02:12

    01:00:30

    00:58:18

    00:57:48

    01:08:00

     

    Toby Benham

    00:26:26

    01:00:34

    00:34:09

    00:33:35

    00:39:30

     

    Barry Blackwell

    00:24:31

    01:00:36

    00:36:05

    00:35:29

    00:41:45

     

    Phil Grabsky

    00:24:05

    01:00:49

    00:36:44

    00:35:55

    00:42:15

     

    Gill Checkley

    00:19:12

    01:01:00

    00:41:48

    00:40:48

    00:48:00

     

    Lisa Ebdon

    00:14:06

    01:01:07

    00:47:01

    00:45:54

    00:54:00

     

    Alex Cruttenden

    00:30:15

    01:01:10

    00:30:55

    00:29:45

    00:35:00

     

    Hannah Felton

    00:08:09

    01:01:10

    00:53:01

    00:51:51

    01:01:00

     

    Pete Goodman

    00:23:52

    01:01:12

    00:37:19

    00:36:07

    00:42:30

     

    Renee van der Most

    00:03:54

    01:01:16

    00:57:22

    00:56:06

    01:06:00

     

    Steve Selby

    00:26:38

    01:01:20

    00:34:42

    00:33:22

    00:39:15

     

    Tony Rickwood

    00:27:16

    01:01:29

    00:34:13

    00:32:44

    00:38:30

     

    Ravi Clark

    00:24:18

    01:01:43

    00:37:25

    00:35:42

    00:42:00

     

    Malcolm Kemp

    00:21:07

    01:01:48

    00:40:41

    00:38:53

    00:45:45

     

    Lydia Felton

    00:09:51

    01:01:49

    00:51:58

    00:50:09

    00:59:00

     

    Chris Augier

    00:27:29

    01:01:56

    00:34:27

    00:32:31

    00:38:15

     

    Elin Williamson

    00:21:45

    01:02:01

    00:40:16

    00:38:15

    00:45:00

     

    Paul Whelpton

    00:26:13

    01:02:20

    00:36:07

    00:33:47

    00:39:45

     

    Andy Parle

    00:24:43

    01:02:43

    00:37:59

    00:35:16

    00:41:30

     

    Jude Matthews

    00:12:49

    01:02:55

    00:50:05

    00:47:11

    00:55:30

     

    Amelia Culshaw

    00:24:18

    01:03:25

    00:39:07

    00:35:42

    00:42:00

     

    Olle Akesson

    00:23:40

    01:03:40

    00:40:00

    00:36:20

    00:42:45

     

    Georgie Andreson

    00:21:45

    01:03:40

    00:41:55

    00:38:15

    00:45:00

     

    Andrew Haig

    00:20:03

    01:05:38

    00:45:35

    00:39:57

    00:47:00

     

    Jason Miles

    00:18:21

    01:06:24

    00:48:03

    00:41:39

    00:49:00

     

  • Cross Country

    Black Cap Handicap

    Thu 27 Jun 2019 (Ditchling Beacon)

    Name Time Positon

     Dave Powell 29:55 

    29.55 Fastest Man

    10 Alex Cruttenden 30:34

    30.34  

    1 Daniel Simpkin 31:11

    31.11 Handicap Winner

    17 Tom Clewley 31:42

    31.42  

    3 Tim Clarke 32:03

    32.03  

    4 Tony Rickwood 32:17

    32.17  

    21 Sean Butchers 32:23

    32.23  

    16 Sebastien Behuret 32:53

    32.53  

    24 Paul Whelpton 34:56

    34.56  

    13 Jim Whitelegg 35:27

    35.27  

    19 Phil Grabsky 35:49

    35.49  

    14 Jon Lamb 35:58

    35.58  

    12 Malcolm Hughes 36:11

    36.11  

    20 Andrew Brooks 37:07

    37.07  

    6 Anna Berry 37:30

    37.3 Fastest Woman

    7 Andy Bone 37:30

    37.3 Supporting

    8 Josh Guilmaunt 37:30 

    37.3 Supporting

    15 Richard Thompson 38:06

    38.06  

    18 Chris Berry 39:04

    39.04  

    11 Andy Pumphrey 39.54

    39.54  

    5 Carol Webb 42:21  

    42.21  

    25 Amelia Culshaw 43:07 

    43.07 Accompanied Andrew

    26 Andrew Haig 46:07

    46.07  Limped home injured

    9 Jude Matthews 47:41

    47.41  

    22 Rik Taub 49:29

    49.29  

    23 Ella Grabsky 49:47

    49.47   

  • Cross Country

    Black Cap Handicap

    Thu 14 Jun 2018

    Another lovely running of the club's annual event. Well done Andy Pumphrey for winning the handicap within a week of completing his 100th ultra race.

     

    NAME  Start time from 19:00 Finish Time Actual Time EST BC5 @ 0.85 EST 10K Notes
    Andy Pumphrey 19:08:30 19:48:47 00:40:17 00:42:30 00:50:00 handicap winner
    Will Russell 19:15:05 19:49:49 00:34:44 00:35:55 00:42:15  
    Ivan Vaughan 19:14:14 19:50:05 00:35:51 00:36:46 00:43:15  
    Pete Goodman 19:15:05 19:50:07 00:35:02 00:35:55 00:42:15  
    Andy Bone 19:15:05 19:50:09 00:35:04 00:35:55 00:42:15  
    Josh Guilmant 19:15:05 19:50:12 00:35:07 00:35:55 00:42:15 running with Andy Bone
    Tomas Navickas 19:14:40 19:50:19 00:35:39 00:36:20 00:42:45  
    Cat Bounds 19:15:05 19:50:21 00:35:16 00:35:55 00:42:15 Fastest female
    Jon Wright 19:11:03 19:50:36 00:39:33 00:39:57 00:47:00  
    Lance Bellers 19:15:05 19:51:00 00:35:55 00:35:55 00:42:15  
    Jude Matthews 19:02:59 19:51:03 00:48:04 00:48:01 00:56:30  
    Alex Cruttenden 19:20:24 19:51:10 00:30:46 00:30:36 00:36:00 Fastest male
    Richard Thompson 19:14:14 19:51:13 00:36:59 00:36:46 00:43:15  
    Tom Clewley 19:18:04 19:51:18 00:33:14 00:32:56 00:38:45  
    Sarah Russell 19:00:00 19:51:29 00:51:29 00:51:00 01:00:00  
    John Lamb 19:12:20 19:51:30 00:39:10 00:38:40 00:45:30  
    Andrew Haig 19:12:45 19:51:35 00:38:50 00:38:15 00:45:00  
    Phil Hampshire 19:12:45 19:51:35 00:38:50 00:38:15 00:45:00  
    Chris Chilton 19:14:27 19:51:38 00:37:11 00:36:33 00:43:00 guest
    Gill Checkley 19:10:38 19:51:39 00:41:01 00:40:22 00:47:30  
    Joe Checkley 19:10:38 19:51:39 00:41:01 00:40:22 00:47:30 running with Gill
    Andrew Haslam 19:17:22 19:51:44 00:34:22 00:34:38 00:40:45  
    James White 19:11:28 19:51:45 00:40:16 00:39:32 00:46:30 prospective member
    Barry Blackwell 19:16:31 19:51:46 00:35:15 00:35:29 00:41:45  
    Jim Whitelegg 19:16:31 19:51:53 00:35:22 00:35:29 00:41:45  
    Matt Parry-Jones 19:13:36 19:52:00 00:38:24 00:37:24 00:44:00  
    Helen Moss 19:16:18 19:52:04 00:35:46 00:35:29 00:41:45 guest
    Nigel Herron 19:18:42 19:52:07 00:33:25 00:32:18 00:38:00  
    Amelia Culshaw 19:14:14 19:52:26 00:38:12 00:36:46 00:43:15  
    Donald Maclellan 19:18:42 19:52:50 00:34:08 00:32:18 00:38:00  
    Rik Taub 19:02:59 19:53:48 00:50:49 00:48:01 00:56:30  
    Malcolm Hughes 19:15:31 19:54:10 00:38:39 00:35:29 00:41:45  
    Andrew Neighbour 19:14:53 19:54:30 00:39:38 00:36:07 00:42:30  
    Hildi Mitchell 19:08:30 19:59:07 00:50:37 00:42:30 00:50:00  


  • Cross Country

    Black Cap Handicap

    Thu 15 Jun 2017

    Lovely evening for the Black Cap Handicap again.  Previous fastest woman Kate Gorman did it again, as well as winning the Handicap; and Paul Weir keeps the fastest man title he won in 2016.

    NAME  Start time from 19:00 Number Finish Time Actual Time EST BC5 @ 0.85 EST 10K Notes
    Kate Gorman 19:10:49 1 19:46:42 00:35:53 00:37:11 00:43:45 Handicap Winner & Fastest Woman
    Sara Leatherland 19:10:36 2 19:47:56 00:37:20 00:37:24 00:44:00 Non-member
    Will Russell 19:12:56 3 19:48:16 00:35:20 00:35:04 00:41:15  
    Pete Goodman 19:12:18 4 19:48:20 00:36:02 00:35:42 00:42:00  
    Paul Lawrence 19:15:55 5 19:48:23 00:32:28 00:32:05 00:37:45  
    Kevin Bramhill 19:05:56 6 19:48:26 00:42:30 00:42:04 00:49:30  
    Daniel Simpkin 19:15:17 7 19:48:44 00:33:27 00:32:44 00:38:30  
    Paul Weir 19:17:24 8 19:48:56 00:31:32 00:30:36 00:36:00 Fastest Man
    Jim Whiteleg 19:14:51 9 19:48:58 00:34:07 00:33:09 00:39:00  
    Steve Selby 19:14:38 10 19:49:06 00:34:28 00:33:22 00:39:15  
    Andrew Haig 19:09:19 11 19:49:18 00:39:58 00:38:40 00:45:30  
    Gill Checkley 19:07:12 12 19:49:25 00:42:13 00:40:48 00:48:00  
    Sarah Russell 19:02:57 13 19:49:36 00:46:39 00:45:03 00:53:00  
    Laura Loftus-McLatchie 19:05:56 14 19:49:48 00:43:52 00:42:04 00:49:30  
    Rik Taub 19:00:24 15 19:49:51 00:49:27 00:47:36 00:56:00  
    Erica Martin 19:14:00 16 19:49:56 00:35:56 00:34:00 00:40:00  
    Paul Whelpton 19:14:51 17 19:50:05 00:35:14 00:33:09 00:39:00  
    Donald MacLellan 19:17:24 18 19:50:43 00:33:19 00:30:36 00:36:00  
    Ella Grabsky 19:00:24 19 19:51:05 00:50:41 00:47:36 00:56:00  
    Phil Grabsky 19:11:52 20 19:51:06 00:39:13 00:36:07 00:42:30  
    Sheena 19:06:21 21 19:52:07 00:45:46 00:41:39 00:49:00 Non-member
    Fran 19:06:21 22 19:52:36 00:46:15 00:41:39 00:49:00 Non-member
    Hildi Mitchell & Pipin 19:05:30 23 19:52:41 00:47:11 00:42:30 00:50:00  
    Phil Hampshire 19:09:19 DNF   ########## 00:38:40 00:45:30

  • Fun Run

    Black Cap Handicap

    Thu 9 Jun 2016

    A traditional club fun run, where runners set out staggered according to their handicaps to run a 5 mile out and back course along the top of the downs.  The handicap winner, fastest man and fastest woman will receive awards at the annual awards night.  Thanks to Liz Halliday, Sue Hudson, Kath Hartnett and Malcolm Kemp for making it happen.

    NAME

     Start time from 19:00

    Finish Number

    Finish Time

    Actual Time

    Notes

    Hildi Mitchell

    19:01:15

    1

    19:44:52

    00:43:37

    Handicap Winner

    Jon Wright

    19:10:36

    2

    19:47:05

    00:36:29

     

    Luis Miguel Martín

    19:12:18

    3

    19:47:16

    00:34:58

    non-member

    Paul Lawrence

    19:15:04

    4

    19:47:18

    00:32:14

     

    Caz Garrett

    19:10:23

    5

    19:47:38

    00:37:15

    Fastest Woman winner

    Pete Goodman

    19:12:44

    6

    19:47:57

    00:35:13

     

    Jim Whitelegg

    19:14:26

    7

    19:48:00

    00:33:35

     

    Donald McClellan

    19:16:59

    8

    19:48:12

    00:31:14

     

    Paul Weir

    19:17:11

    9

    19:48:13

    00:31:02

    Fastest Man winner

    Alaric Stride

    19:06:21

    10

    19:48:17

    00:41:56

     

    Rachel Woolston

    19:11:52

    11

    19:48:22

    00:36:29

    non-member

    Gill Checkley

    19:08:03

    12

    19:48:43

    00:40:40

     

    Tom Sanderson

    19:15:42

    13

    19:48:47

    00:33:05

     

    Andrew Haig

    19:09:19

    14

    19:49:17

    00:39:57

     

    Nigel Herron

    19:16:08

    15

    19:50:17

    00:34:09

     

    Josh Guilmant

    19:18:15

    16

    19:50:17

    00:32:02

    jogged

  • Fun Run

    Black Cap Handicap

    Thu 18 Jun 2015

    Our annual fun run - see the race report for more details and highlights. Congrats to Daren Elliott for winning the handicap; Donald Maclellan and Tobias Bremer for joint fastest man, and Lizzy Miles for fastest woman.

    NAME

    Finish Number

    Actual Time

    Notes

    Jake Elliott

    1

    00:30:26

    non-member

    Daren Elliott

    2

    00:35:32

    Club Handicap winner

    Tim Woodman

    3

    00:36:36

     

    Jon Mitchell

    4

    00:40:30

    non-member

    Donald McClellan

    5

    00:30:38

    Club joint fastest man

    Phil Grabsky

    6

    00:36:19

     

    Isabel Anderson

    7

    00:39:26

     

    Simon Checkley

    8

    00:34:16

    Tobias Bremer

    9

    00:30:38

    Club joint fastest man

    Paul Whelpton

    10

    00:35:05

     

    Lizzy Miles

    11

    00:35:36

    Club fastest woman

    Dave Powell

    12

    00:31:48

     

    Elana Moore

    13

    00:49:45

    running with Paris Moore

    Paris Moore

    14

    00:47:40

    non-member

    Paul Weir

    15

    00:31:19

     

    Richard Thompson

    16

    00:36:44

     

    James Miles

    17

    00:30:55

     

    Andrew Haig

    18

    00:37:10

    running with Phil

    Phil Hampshire

    19

    00:37:10

    running with Andrew

    Andy Bone

    20

    00:35:37

     

    Gill Checkley

    21

    00:40:12

     

    Alex Bonzi

    22

    00:34:21

     

    Matt Parry-Jones

    23

    00:40:12

     

    Zeina Clare

    24

    00:43:51

     

    Joe McNulty

    25

    00:46:27

     

    Peter Thomas

    26

    00:41:51

     

    Hildi Mitchell

    28

    00:47:23

     

    Martin McCudden

    29

    00:52:00

    non-member

  • Fun Run

    Black Cap Handicap

    Thu 31 Jul 2014

    Thanks again to Liz Halliday for organising this annual event. By all accounts it was a beutiful evening up on the Downs. Watch for a news report and Matt's photos.

    First home and winner of the handicap itself was Rik Taub in 47:30 (beating the handicapper by a whole 4 minutes!).
    Second Home and winning the fastest woman award was Kate Gorman in 35:16
    Nigel Herron was third home in 32:48 but Matt Greenall paced well to just pip Nigel for fastest man in 32:41

    The summarised results show actual time followed by estimated time used by the handicapper

    Paul Thomas    01:15:23    01:04:48  
    Rik Taub    00:47:30    00:51:31       
    Hildi Mitchell    00:44:11    00:44:47 
    Clare Milson    00:45:02    00:42:18
    Dan Harris   00:39:35    00:41:43     
    Kathryn Harrnett    00:40:44    00:41:24     
    Barry Blackwell    00:36:35    00:38:42      
    Ross Wiggins    00:37:05    00:38:42
    Kevin Lowe    00:38:06    00:37:48
    Kate Gorman    00:35:16    00:37:48  
    Barry Long    00:36:34    00:37:35     
    Malcolm Hughes    00:34:23    00:36:00       
    Naresh Lowe    00:39:43    00:35:46
    Nigel Herron   00:32:48    00:35:17    
    Matt Greenall    00:32:41    00:34:55

  • Cross Country

    Black Cap Handicap

    Thu 18 Jul 2013

     

    A glorious summers evening saw a small band of Phoenix runners tackle the annual Black Cap 5 handicap. A big thanks to Liz for organising this in such a busy schedule which unfortunately meant that numbers were down on previous years. Thanks to Sue for the timekeeping and Colin for the handicapping which wasn’t as accurate as previous years but all finished within 5 mins of each other. Emma easily won the handicap and posted the fastest ladies split whilst Donald stormed through the field in the fastest time but couldn’t quite catch all. Whilst we all retired to the pub for a cool down and to contemplate the beer mile next week the herd of Cows surrounding the start decided to head off for their race...some looking livelier than Andrew H had earlier.

    Blackcap 2013              
          Handicap Finish Time Actual Time Estimated time Difference Position by time
    Emma Hughes   7.30 47.36 40.06 42.30 -2.24 8
    Gary Wilson   6.00 49.00 43.00 44.12 -1.12 9
    Phil Hampshire   15.30 49.13 33.43 34.26 -0.43 3
    Rik Taub   3.00 49.36 46.36 46.45 -0.09 11
    Donald MacLellan 19.00 49.42 30.42 30.55 -0.13 1
    Jon Pike   18.15 50.43 32.28 31.44 0.44 2
    Malcolm Hughes   16.00 51.05 35.05 34.02 1.03 4
    Rich Moult   14.15 51.08 36.53 35.42 1.11 6
    Andrew Neighbour 15.15 51.36 36.21 35.00 1.21 5
    Liz Halliday   8.00 52.06 44.06 42.04 2.02 10
    Andrew Haig   13.15 53.08 39.53 36.46 3.07 7
     

















    Handicap winner - Emma Hughes
    Fastest Lady - Emma Hughes
    Fastest Man - Donald McClellan
         
    Course Best Times  
    Ladies    
    Emma Satterly 33.10 2006
    Liz Durman 35.06 2007
    Aimee Billington 35.48 2010
         
    Men    
    Dave Carter 27.49 2006
    Finn McNally 27.52 2010
     
    Josh Guilmant 28.29 2012










  • Fun Run

    Black Cap Handicap

    Thu 26 Jul 2012

    A perfect summer evening for the annual club Handicap run.  A good turnout and a very tight finish amongst the field due to good handicapping ( and not believing everything the runners said about their level of fitness!)


                                                     Handicap winner -  Melanie Newport
           
      Fastest Lady - Paule Kremer        
      Fastest Man - Josh Guilmant        
               
      Course Best Times          
      Ladies          
      Emma Satterly 33.10 2006        
      Liz Durman 35.06 2007        
      Aimee Billington 35.48 2010        
               
      Men          
      Dave Carter 27.49 2006        
      Finn McNally 27.52 2010        
      Josh Guilmant 28.29 2012        
     

    Blackcap 2012                      
      Handicap Finish Time Actual Time Estimated time Difference Position by time  
    Melanie Newport     4.00 49.29 45.29 46.15 -0.46  23    
    Jake Elliott     20.45 49.43 28.58 29.15 -0.17   4    
    Guest
        21.00 49.46 28.46 30.00 -1.14   2    
    Wes Mechen     18.30 49.47 31.17 31.29 -0.08   7    
    Finn McNally     21.00 49.53 28.53 30.00 -1.07   3    
    Daren Elliott     16.30 50.04 33.34 33.23 0.11 11    
    Paul Lawrence     15.15 50.10 34.55 34.48 0.07 14    
    John Marinko     16.00 50.28 34.28 34.00 0.28 13    
    Andy Bone     17.30 50.32 33.02 33.00 0.02 9    
    Paule Kremer     11.15 50.34 39.19 38.42 0.37 18    
    Donald MacLellan     17.00 50.41 33.41 32.57 0.44 12    
    Jade Overy(guest)   9.15 51.11 41.56 40.48 1.08 20    
    James Atkinson     19.30 51.12 31.42 30.36 1.06 8    
    Phil Hampshire     17.45 51.17 33.32 33.00 0.32 10    
    Max Pickard     22.30 51.29 28.59 27.20 1.39 5    
    Josh Guilmant     23.00 51.29 28.29 27.18 1.11 1    
    Kathryn Harnet     10.00 52.02 42.02 40.28 1.34 21    
    Emma Hughes     9.30 52.39 43.09 40.48 2.21 22    
    Malcolm Kemp     14.00 52.42 38.42 36.02 2.40 17    
    Ben Tickner     23.30 52.46 29.16 26.20 2.56 6    
    Andrew Neighbour   16.45 53.24 36.39 33.15 3.24 15    
    Paul Collicutt     15.45 53.27 37.42 34.25 3.17 16    
    John Lamb     13.30 53.59 40.29 36.36 3.53 19    
    Rik Taub     8.30 56.22 47.52 48.01 -0.09 24 Started 6.30 late!!    
           
         



     

1-10 of 12

Per page: