Results_

  • Fun Run

    Black Cap Handicap

    Thu 9 Jun 2016

    A traditional club fun run, where runners set out staggered according to their handicaps to run a 5 mile out and back course along the top of the downs.  The handicap winner, fastest man and fastest woman will receive awards at the annual awards night.  Thanks to Liz Halliday, Sue Hudson, Kath Hartnett and Malcolm Kemp for making it happen.

    NAME

     Start time from 19:00

    Finish Number

    Finish Time

    Actual Time

    Notes

    Hildi Mitchell

    19:01:15

    1

    19:44:52

    00:43:37

    Handicap Winner

    Jon Wright

    19:10:36

    2

    19:47:05

    00:36:29

     

    Luis Miguel Martín

    19:12:18

    3

    19:47:16

    00:34:58

    non-member

    Paul Lawrence

    19:15:04

    4

    19:47:18

    00:32:14

     

    Caz Garrett

    19:10:23

    5

    19:47:38

    00:37:15

    Fastest Woman winner

    Pete Goodman

    19:12:44

    6

    19:47:57

    00:35:13

     

    Jim Whitelegg

    19:14:26

    7

    19:48:00

    00:33:35

     

    Donald McClellan

    19:16:59

    8

    19:48:12

    00:31:14

     

    Paul Weir

    19:17:11

    9

    19:48:13

    00:31:02

    Fastest Man winner

    Alaric Stride

    19:06:21

    10

    19:48:17

    00:41:56

     

    Rachel Woolston

    19:11:52

    11

    19:48:22

    00:36:29

    non-member

    Gill Checkley

    19:08:03

    12

    19:48:43

    00:40:40

     

    Tom Sanderson

    19:15:42

    13

    19:48:47

    00:33:05

     

    Andrew Haig

    19:09:19

    14

    19:49:17

    00:39:57

     

    Nigel Herron

    19:16:08

    15

    19:50:17

    00:34:09

     

    Josh Guilmant

    19:18:15

    16

    19:50:17

    00:32:02

    jogged

  • Fun Run

    Black Cap Handicap

    Thu 18 Jun 2015

    Our annual fun run - see the race report for more details and highlights. Congrats to Daren Elliott for winning the handicap; Donald Maclellan and Tobias Bremer for joint fastest man, and Lizzy Miles for fastest woman.

    NAME

    Finish Number

    Actual Time

    Notes

    Jake Elliott

    1

    00:30:26

    non-member

    Daren Elliott

    2

    00:35:32

    Club Handicap winner

    Tim Woodman

    3

    00:36:36

     

    Jon Mitchell

    4

    00:40:30

    non-member

    Donald McClellan

    5

    00:30:38

    Club joint fastest man

    Phil Grabsky

    6

    00:36:19

     

    Isabel Anderson

    7

    00:39:26

     

    Simon Checkley

    8

    00:34:16

    Tobias Bremer

    9

    00:30:38

    Club joint fastest man

    Paul Whelpton

    10

    00:35:05

     

    Lizzy Miles

    11

    00:35:36

    Club fastest woman

    Dave Powell

    12

    00:31:48

     

    Elana Moore

    13

    00:49:45

    running with Paris Moore

    Paris Moore

    14

    00:47:40

    non-member

    Paul Weir

    15

    00:31:19

     

    Richard Thompson

    16

    00:36:44

     

    James Miles

    17

    00:30:55

     

    Andrew Haig

    18

    00:37:10

    running with Phil

    Phil Hampshire

    19

    00:37:10

    running with Andrew

    Andy Bone

    20

    00:35:37

     

    Gill Checkley

    21

    00:40:12

     

    Alex Bonzi

    22

    00:34:21

     

    Matt Parry-Jones

    23

    00:40:12

     

    Zeina Clare

    24

    00:43:51

     

    Joe McNulty

    25

    00:46:27

     

    Peter Thomas

    26

    00:41:51

     

    Hildi Mitchell

    28

    00:47:23

     

    Martin McCudden

    29

    00:52:00

    non-member

  • Fun Run

    Black Cap Handicap

    Thu 31 Jul 2014

    Thanks again to Liz Halliday for organising this annual event. By all accounts it was a beutiful evening up on the Downs. Watch for a news report and Matt's photos.

    First home and winner of the handicap itself was Rik Taub in 47:30 (beating the handicapper by a whole 4 minutes!).
    Second Home and winning the fastest woman award was Kate Gorman in 35:16
    Nigel Herron was third home in 32:48 but Matt Greenall paced well to just pip Nigel for fastest man in 32:41

    The summarised results show actual time followed by estimated time used by the handicapper

    Paul Thomas    01:15:23    01:04:48  
    Rik Taub    00:47:30    00:51:31       
    Hildi Mitchell    00:44:11    00:44:47 
    Clare Milson    00:45:02    00:42:18
    Dan Harris   00:39:35    00:41:43     
    Kathryn Harrnett    00:40:44    00:41:24     
    Barry Blackwell    00:36:35    00:38:42      
    Ross Wiggins    00:37:05    00:38:42
    Kevin Lowe    00:38:06    00:37:48
    Kate Gorman    00:35:16    00:37:48  
    Barry Long    00:36:34    00:37:35     
    Malcolm Hughes    00:34:23    00:36:00       
    Naresh Lowe    00:39:43    00:35:46
    Nigel Herron   00:32:48    00:35:17    
    Matt Greenall    00:32:41    00:34:55

  • Fun Run

    Black Cap Handicap

    Thu 26 Jul 2012

    A perfect summer evening for the annual club Handicap run.  A good turnout and a very tight finish amongst the field due to good handicapping ( and not believing everything the runners said about their level of fitness!)


                                                     Handicap winner -  Melanie Newport
           
      Fastest Lady - Paule Kremer        
      Fastest Man - Josh Guilmant        
               
      Course Best Times          
      Ladies          
      Emma Satterly 33.10 2006        
      Liz Durman 35.06 2007        
      Aimee Billington 35.48 2010        
               
      Men          
      Dave Carter 27.49 2006        
      Finn McNally 27.52 2010        
      Josh Guilmant 28.29 2012        
     

    Blackcap 2012                      
      Handicap Finish Time Actual Time Estimated time Difference Position by time  
    Melanie Newport     4.00 49.29 45.29 46.15 -0.46  23    
    Jake Elliott     20.45 49.43 28.58 29.15 -0.17   4    
    Guest
        21.00 49.46 28.46 30.00 -1.14   2    
    Wes Mechen     18.30 49.47 31.17 31.29 -0.08   7    
    Finn McNally     21.00 49.53 28.53 30.00 -1.07   3    
    Daren Elliott     16.30 50.04 33.34 33.23 0.11 11    
    Paul Lawrence     15.15 50.10 34.55 34.48 0.07 14    
    John Marinko     16.00 50.28 34.28 34.00 0.28 13    
    Andy Bone     17.30 50.32 33.02 33.00 0.02 9    
    Paule Kremer     11.15 50.34 39.19 38.42 0.37 18    
    Donald MacLellan     17.00 50.41 33.41 32.57 0.44 12    
    Jade Overy(guest)   9.15 51.11 41.56 40.48 1.08 20    
    James Atkinson     19.30 51.12 31.42 30.36 1.06 8    
    Phil Hampshire     17.45 51.17 33.32 33.00 0.32 10    
    Max Pickard     22.30 51.29 28.59 27.20 1.39 5    
    Josh Guilmant     23.00 51.29 28.29 27.18 1.11 1    
    Kathryn Harnet     10.00 52.02 42.02 40.28 1.34 21    
    Emma Hughes     9.30 52.39 43.09 40.48 2.21 22    
    Malcolm Kemp     14.00 52.42 38.42 36.02 2.40 17    
    Ben Tickner     23.30 52.46 29.16 26.20 2.56 6    
    Andrew Neighbour   16.45 53.24 36.39 33.15 3.24 15    
    Paul Collicutt     15.45 53.27 37.42 34.25 3.17 16    
    John Lamb     13.30 53.59 40.29 36.36 3.53 19    
    Rik Taub     8.30 56.22 47.52 48.01 -0.09 24 Started 6.30 late!!