Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Track and Field

    Sussex County Championships

    Sat 14 May 2016

    A whole host of medals and PBs, and some fine new county champions for the club.

    U13 Boys Minithon

          Jump   Run   Throw Total Pos
    Joe Checkley
    LJ 3.76 800 2.37.1 SP 5.55    
          13   24   9 46 12
    Eddie Harrison
    LJ 3.49 800 2.51.0 SP 3.72    
          9   20   1 30 22=
    Sam Checkley
    LJ 3.05 800 2.46.6 DT 8.95    
          6   21   2 29 25

    U13 Girls Minithon 

        Jump   Throw   Run Total Pos
    Amelie Novy LJ 3.38 SP 5.72 150 23.5    
        11   12   20 43 20=
    Emily Muzio LJ 3.18 SP 4.21 800 2.41.2    
        9   4   28 41 23

    U15 Boys 100m 

    Pos Time Name
    Heat 1    
    5 13.78 Douglas Zveushe

    U15 Boys 200m 

    Pos Time Name
    Heat 1    
    6 28.94 Douglas Zveushe

    U15 Boys 800m

    Pos Time Name
    Race 2    
    4 2:20.0 Alex Brothwell

    U15 Boys 1500m

    Pos Time Name
    3 4:28.89 Leo Brewer

    U15 Boys Long Jump

    Pos Dist Name
    5 4.07 Douglas Zveushe

    U15 Girls 100m

    Pos Time Name
    Heat 1
     
    1 13.06 (SB) Naomi Owolabi
    Heat 3    
    5 14.7 (PB) Esther Owolabi
    Heat 4    
    3 13.72 (PB) Phoebe Thoms
    Final    
    1 12.89 (SB) Naomi Owolabi

    U15 Girls 200m

    Pos Time Name
    Heat 1    
    3 27.04 (PB) Naomi Owolabi
    Heat 2    
    3 28.0 Phoebe Thoms
    Final    
    5 28.11 Naomi Owolabi
    7 28.93 Phoebe Thoms

    U15 Girls 800m

    Pos Time Name
    Race 1    
    5 2:38.14 (PB) Rachel Berry
    6 2:39.14 Milly Dickinson
    Race 2 (medal race)    
    1 2:20.34  Maia Hardman
    6 2:29.53 (PB) Eloise Nicol

    U15 Girls 1500m

    Pos Time Name
    1 4:52.48 (PB)  Maia Hardman
    7 5:00.87 (PB) Eloise Nicol
    10 5:07.65 (PB) Alice Wright

    U15 Girls LJ 

    Pos Distance Name
    15 3.48 Esther Owolabi
    16 3.47 Daisy Mason

    U15 Girls Shot Putt

    Pos Distance  Name
    1 11.42 Naomi Owolabi

    U15 Girls 4x100m relay

    Pos Time Name
    3 53.13 Brighton Phoenix (Naomi Owolabi, Jemima O'Connor, Melissa Yassar and Phoebe Thoms)

    U17 Men 800m

    Pos Time Name
    Heat 1    
    3 2:09.1 (PB) Charlie Warren
    Heat 2    
    6 2:16.8 (PB) Fenton Bingham
    Final    
    7 2:14.15 Charlie Warren

    U17 Women 200m  

    Pos Time Name
    Heat 1    
    2 26.53 (SB) Louisa Saunders
    Final    
    2 26.76 Louisa Saunders

    U17 Women 300m  

    Pos Time Name
    Heat 2    
    1 41.95 (SB) Louisa Saunders
    Final    
    2 41.04 (PB) Louisa Saunders

     U17 Women 3000m

    Pos Time Name
    1 10:10.5 Almi Nerurkar

    U20 Men 800m

    Pos Time Name
    1 2:04.2 Harry Swindells
    2 2:05.5 Sam Rogers

    U20 Men 1500m

    Pos Time Name
    1 4:07.64 (PB) Daniel Stidder
    2 4:22.72 (PB) Reuben Hoyte

    U20 Women 800m

    Pos Time Name
    1 2:29.14 (SB) Elishka Coupar

    Senior men 800m

    Pos Time Name
    1 2:03.9 Jack Mitchell

    Senior men 1500m

    Pos Time Name
    1 4:20.43 (SB) Pat Davoren

    Senior women 3000m

    Pos Time Name
    2 11:44.6 (PB) Hannah Carey
    Full results

     

  • Track and Field

    Phoenix Open/BMC

    Wed 11 May 2016

    9 races, 85 finishers and 63 PBs.  Another great Phoenix event. Full results are here, see below for the breakdown of Phoenix runners.

    U11 girls 800m

    Pos Time Name
    2 3:00.4 Ella Kaps
    3 3:04.9 (PB) Mekdes Berry
    4 3:07.7 Carla Abbott

    U11 boys 800m

    Pos Time Name
    1 2:37.3 (PB) William Muzio
    6 2:53.1 (PB) Tomas Bond
    7 2:54.0 Ra Healy
    10 2:58.0 Freddie Castillo

    U13 girls 800m

    Pos Time Name
    1 2:38.3 (PB) Emily Muzio
    5 2:43.8 (PB) Ciara Muzio
    6 2:54.2 (PB) Taya Gilbert
    7 2:55.7 (PB) Keira Patterson
    9 3:00.5 (PB) Flora Davis
    10 3:00.8 (PB) Kitty Donovan
    11 3:01.5 (PB) Molly Etherton
    12 3:02.5 (PB) Aoife Edwards
    13 3:02.7 (PB) Charlotte Nicoll
    14 3:14.5 (PB) Enya Brierley

    U13 boys 800m

    1 02:28.5 (PB) Lukas Nerurkar
    3 02:30.4 Marley Bigg
    4 02:36.1 (PB) Joe Checkley
    9 02:45.0 Archie Andrews
    10 02:46.7 (PB) Benjamin Connolly
    11 02:51.0 (PB) Tom Bellan
    13 02:52.5 Ben McLaren
    14 02:54.3 (PB) Cassius Hebden
    15 02:55.6 (PB) Eddie  Harrison 
    16 02:57.7 Ben Carette
    17 03:01.9 Killian Hartnoll

    Mixed 800m

    1 02:23.2 (PB) Louis Watkins
    2 02:26.2 (PB) Joe Simmonds
    3 02:43.9 (PB) Mia Edwards
    4 02:45.1 (PB) Alice Wolfenden

    BMC race A 800m

    1 01:49.2 Spencer Thomas
    3 01:51.2 Finley Bigg
    4 01:51.2 Archie Davis
    6 01:51.9 Daniel Eeles

    BMC race B 800m

    2 01:57.0 Daniel Stidder
    4 01:57.8 Harry Swindells
    6 01:58.8 Sam Rogers
    7 01:59.0 Jack Mitchell

    BMC race C 800m

    9 02:10.26 Charlie Warren
    11 02:17.33 Sophie Mansfield

    BMC race D 800m

    7 02:15.5 Maia Hardman

    BMC race E 800m

    1 02:17.3 Fenton Bingham
    3 02:21.1 Jack Etherton
    4 02:22.1 Alex Brothwell
    9 02:29.3 Steven Selby

    BMC race F 800m

    2 02:30.1 Holly Luscombe
    3 02:30.9 Nigel Herron
    5 02:33.3 Milly Dickinson
    7 02:35.0 Alice Wright
    8 02:37.0 Saoirse McGuinness
    11 02:39.2 Rachel Berry

    BMC race A 1500m

    9 04:21.0 Leo Brewer

    BMC race B 1500m

    8 04:56.9 Joel Luscombe
    11 05:04.9 Tara Bage

    BMC race C 1500m

    2 04:50.9 Naomi Fonteyn
    4 04:58.9 Zachary Elbourne
    5 05:00.5 Billy South
    6 05:08.1 Eloise Nicoll

    Open 3000m mixed

    2 09:13.9 Jose Gregorio Luceron Munoz
    9 10:47.2 Nigel Herron
    13 11:50.4 Hannah Carey
    14 12:53.9 Terry Avey

    Closed 100m U15 girls

    1 00:13.8 Phoebe  Thoms
    2 00:13.9 Olivia   Aung
    3 00:14.0 Jemima  O Connor
    4 00:15.3 Lauren Lee

    U13 Long Jump boys

    2 3.78m Joe Checkley
    3 3.78m Eddie                         Harrison  

    U13 Long Jump girls

    1 3.95m Renee     Bassin
    2 3.38m Amelie     Novy 
    3 3.38m Olivia     James 
    5 2.27m Mekdes    Berry 

    U15 Long Jump boys

    1 5.27m Alex      Dyball  
    2 4.44m Jack     Scoffam
    3 4.13m Douglas  Zuveshe 

    U15 Long Jump girls

    1 4.37m Francesca  White 
    2 4.17m Ella       Hodge 
    4 3.90m Daisy  Mason   
    5 3.68m Rachel   Berry  

    Videos:

    BMC 800m A https://youtu.be/Rzm6fO-6Bj8
    BMC 800m B https://youtu.be/J2ZzVWnpKlI
    BMC 800m C https://youtu.be/mU1l5xiz5l8
    BMC 800m D https://youtu.be/dNJHJB2FFzw
    BMC 1500m A https://youtu.be/bhaTD2GxjE8
    BMC 1500m B https://youtu.be/pTitLHjDd3o

  • Track and Field

    Active Newham Open Series

    Sun 8 May 2016

    100m senior men (heat 13)

    Pos Time Name
    7 14.08 (PB) Danny Giustiniani
    Full results

  • Track and Field

    British Athletics League Division 2

    Sat 7 May 2016

    3000m steeplechase (A race)

    Pos Time Name
    4 9:40.41 (PB) Billy White

    Full results

  • Track and Field

    Watford Open Graded Meeting

    Wed 4 May 2016

    1500m open race 14

    Pos Time Name
    2 (1st u20) 3:52.50 Archie Davis
    Full results

  • Track and Field

    Herne Hill Harriers Open

    Mon 2 May 2016

    400m open

    Pos Time Name
    A race
    3 48.68 (PB) Finley Bigg
    5 51.41 (PB) Daniel Eduardo Thomas Villalba
    Full results

  • Track and Field

    Mile End Open Series

    Mon 2 May 2016

    800m (race 3)

    Pos Time Name
    4 (2nd U13) 2:43.96 Emily Muzio
    7 (1st U11 boy) 2:50.08 William Muzio
    Full results

  • Track and Field

    UK Youth Development U17/U20 League Division South Premier 2

    Sun 1 May 2016

    800m U20 men

    Pos Time Name
    1 2:02.0 (PB) Daniel Stidder
    Full results

  • Track and Field

    Haywards Heath Harriers Open

    Thu 28 Apr 2016

    100m U15

    Pos Time Name
    1 14.2 Phoebe Thoms
    6 17.7 (SB) Connie Jankowski

    100m U17 women

    Pos Time Name
    4 13.2 (PB) Louisa Saunders

     100m U15 women

    Pos Time Name
    1 13.6 (SB) Naomi Owolabi

    150m U13 girls

    Pos Time Name
    2 23.8 Renee Bassin

    200m U15 girls

    Pos Time Name
    1 28.7 Naomi Owolabi

    200m U15/U17 girls

    Pos Time Name
    4 29.9 Phoebe Thoms
    7 35.0 Connie Jankowski

    600m U9/10 boys

    Pos Time Name
    4 2:00.2 William Muzio

    600m U13 girls

    Pos Time Name
    5 1:56.9 Emily Muzio

    800m U13/15 girls

    Pos Time Name
    4 2:39.7 Milly Dickinson
    6 2:41.9 Alice Wright
    8 2:44.4 Rachel Berry
    10 2:46.4 Connie Jankowski
    12 2:48.3 Mia Edwards

    800m U15 Boys

    Pos Time Name
    3 2:18.0 Maia Hardman*
    9 2:35.0 Ben Cooke

     * Maia is recorded as having run in the boys race

    800m U15/U17

    Pos Time Name
    5 2:10.8 Charlie Warren
    8 2:29.3 Naomi Fonteyn

    800m U20 men

    Pos Time Name
    1 2:06.8 Harry Swindells
    Mile
    Pos Time Name
    1 4:58.9 Reuben Hoyte
    4 5:18.4 Ray Matthews

    Full results 

     

     

     

     

  • Track and Field

    Lee Valley Open

    Sat 9 Apr 2016

    100m Senior women (race 8)

    Pos Time Name
    5 15.22 Renee Bassin
    Full results

  • Track and Field

    Watford Open Graded Meeting

    Wed 6 Apr 2016

    800m race 5

    Pos Time Name
    4 2:19.64 Maia Hardman
    Full results

  • Track and Field

    Portsmouth April Fools Floodlit

    Wed 30 Mar 2016

    800m Women (open)

    Pos Time Name
    Race 1    
    5 2:42.50 (PB) Emily Muzio
    Race 3    
    3 2:52.86 (SB) Ciara Muzio

  • Track and Field

    Danny Mullane Open Meeting (Chelmsford)

    Sat 26 Mar 2016

    1500m U13w

    Pos Time Name
    5 5:39.55 (SB) Emily Muzio
    6 5:49.79 (SB) Ciara Muzio
    Full results

  • Track and Field

    Crawley Pre-Season Open Meeting

    Sun 20 Mar 2016

    Long Jump U15m

    Pos Dist Name
    1 4.77 (PB) Jack Scoffham

    Long Jump U13g

    Pos Dist Name
    11 3.45 (PB) Renee Bassin
    14 3.30 Beatrix Dalley

     Full results

  • Track and Field

    IAAF World Indoor Championships

    Sat 19 Mar 2016

    Against a very strong field Charlie Grice ended up in the slower of the two heats of the World Indoor 1500m, meaning unfortunately he did not progress to the final.

    Pos Time Name
    5 3:49.03 Charlie Grice
     Full results

  • Track and Field

    Hornet Invitational, Sacramento

    Sat 19 Mar 2016

    Pos Time Name
    14 3:58.20 Kris Everett
     Full results

  • Track and Field

    Stainslaus Kim Duyst Invitational

    Fri 4 Mar 2016

    400m

    Pos Time Name
    7 55.83 Kris Everett

    800m

    Pos Time Name
    8 2:00.04 Kris Everett

     Full results

  • Track and Field

    British Indoor Championships

    Sun 28 Feb 2016

    An amazing weekend at the UK indoor championships, where Phoenix, with only track athletes, won the team competition - and a number of medals, with Charlie Grice retaining his indoor 1500m title and Toby Harries becoming national 200m champion at the age of 17. More in the news section.

    200m men

    Pos Time Name
    Heat 4    
    1 21.22 (SB) Toby Harries
    Semi 1    
    1 21.12 (SB) Toby Harries
    Final    
    1 21.13 Toby Harries

    800m men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    2 1:53.82 Finley Bigg
    Heat 2    
    3 1:51.46 (SB) Dan Stepney
    Heat 5    
    2 1:51.34 Spencer Thomas
    Final    
    2 1:51.35 Spencer Thomas

    1500m men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    5 3:56.59 Archie Davis
    Heat 2    
    1 3:48.67 Charlie Grice
    5 3:49.43 Robbie Fitzgibbon
    Final    
    1 3:46.50 (SB) Charlie Grice
    4 3:48.62 Robbie Fitzgibbon
    Full results

  • Track and Field

    Lee Valley Minithon

    Sat 27 Feb 2016

    200m U11 boys

    Pos Time Name
    14 32.4 (PB) William Muzio

    200m U13 girls

    Pos Time Name
    27 33.3 (PB) Emily Muzio
    34 34.0 (PB) Ciara Muzio

     Full results

  • Track and Field

    Sportshall League (Match 3)

    Sat 27 Feb 2016

    Well done to the Phoenix Under 11s and Under 13s who finished second overall in this year's Sportshall League.

    U11 Girls

    Event Pos Time/Distance Name
    4 lap race A 3 59.4 Alice Granlund
    4 lap race B 3 58.2 Chloe Williams
    1 lap race A 3 13.0 Jessica Powell
    1 lap race B 3 13.9 Amelia Kortens
    1 lap race C 3 14.5 Freya Townley
    6 lap parlauf 2 1:25.0 Kiera May; Aoife Edwards
    1 lap hurdles race A 2 14.4 Bella Martin
    1 lap hurdles race B 3 14.4 Keira Patterson-Jewell
    4x 1 lap relay  3 54.2 Phoenix
    Standing Long Jump A 2 1.90 Alice Granlund 
    Standing Long Jump B 1 1.88 Amelia Kortens
    Vertical Jump A 1 45 Bella Martin
    Vertical Jump B 3 27 Mekdes Berry
    Speed Bounce A 2 49 Kiera May
    Speed Bounce B 1 47 Keira Patterson-Jewell
    Overall   Points Position
        45 3rd

    U11 Boys

     

    Event Pos Time/Distance Name
    4 lap race A 2 55.1 Ellis Martin
    4 lap race B 2 55.4 Ben Connolly
    1 lap race A 2 13.4 Ellis Martin
    1 lap race B 1 13.0 Luke Healy
    1 lap race C 2 13.3 George Henderson
    6 lap parlauf 1 1:20.2

    Ellis Martin; Luke Healy

    1 lap hurdles race A 3 14.7 Ben Connolly
    1 lap hurdles race B 2 14.7 Ra Healy
    4x 1 lap relay  1 53.0 Phoenix
    Standing Long Jump A 3 1.80 Ellis Martin
    Standing Long Jump B 1 1.85 Luke Healy
    Vertical Jump A 2 34 Ben Connolly
    Vertical Jump B 1 33 Louis Blake
    Speed Bounce A 1 47 Ellis Martin
    Speed Bounce B 3 40 Oscar Swindells
    Overall   Points Position
        56 1st

    U13 Girls

    Event Pos Time/Distance Name
    6 lap race A 2 1:32.1 Rachel Berry
    6 lap race B 2 1:33.0 Mia Edwards
    2 lap race A 2 24.5 Esther Owolabi
    2 lap race B 2 25.7 Phoebe Thoms
    2 lap race C 2 25.8 Renee Bassin
    8 lap parlauf 3 1:55.4

    Rachel Berry; Mia Edwards

    2 lap hurdles race A 3 30.0 Esther Owolabi
    2 lap hurdles race B 3 28.4 Amelie Novy
    4x 2 lap relay  2 1:43.4 Phoenix
    Standing Long Jump A 2 2.30 Phoebe Thoms
    Standing Long Jump B 1 2.05 Jessica Farrant
    Vertical Jump A 3 39 Olivia James
    Vertical Jump B 2 38 Mia Edwards
    Speed Bounce A 2 65 Jessica Farrant
    Speed Bounce B 2 62 Phoebe Thoms
    Overall   Points Position
        47 2nd

    U13 Boys

    Event Pos Time/Distance Name
    6 lap race A 3 1:26.0 James Henderson
    6 lap race B 2 1:30.9 Eddie Harrison
    2 lap race A 2 23.8 Douglas Zuveshe
    2 lap race B 2 25.1 Pat Seederoni
    2 lap race C 3 25.3 Harrison Tugwell
    8 lap parlauf 3 1:50.4 Cai Morrison; Jude Morrison
    2 lap hurdles race A 4 29.0 Cai Morrison
    2 lap hurdles race B 1 27.2 James Henderson
    4x 2 lap relay  3 1:42.0 Phoenix
    Standing Long Jump A 2 2.20 Douglas Zuveshe
    Standing Long Jump B 1 2.15 Pat Seederoni
    Vertical Jump A 4 40 Jude Morrison
    Vertical Jump B 2 38 Harrison Tugwell
    Speed Bounce A 1 75 Pat Seederoni
    Speed Bounce B 3 61 Eddie Harrison
    Overall   Points Position
        43 2nd

    Non-scoring

    Event Pos Time/Distance Name
    1 lap race 1 1 13.5 Keira Patterson-Jewell
      2 13.8 Kiera May
    1 lap race 2 1 13.7 Ra Healey
    1 lap race 3 1 13.5 Bella Martin
      2 13.6 Chloe Williams
    1 lap race 4 1 13.4 Sacha Denney
      2 13.5 Mekdes Berry
      3 14.0 Aoife Edwards
      4 14.1 Kiera Betts
    1 lap race 5 2 14.1 Alice Granlund
    2 lap race 2 1 26.0 Jessica Farrant
      2 27.0 Amelie Novy

    3 27.1 Olivia James
    2 lap race 3 1 26.4 Jude Morrison
      2 27.8 Eddie Harrison
      3 28.8 Cai Morrison

    Match Score

    191 Points, 2nd place

    Final League Standing: 699 Points, Second Place.

    Full results

  • Track and Field

    Sussex County Championships (Indoor)

    Sat 20 Feb 2016

    Full news story on this event here.

    Long Jump U15 women

    Pos Distance Name
    8 4.18 (SB) Francesca White
    9 4.16 (PB) Ella Hodge

    Long Jump U13 girls

    Pos Distance Name
    4 3.40 (SB) Beatrix Dalley
    6 3.35 (PB) Renee Bassin

    Shot Put U15 women

    Pos Distance Name
    1 11.48 Naomi Owolabi

    60m U13 girls 

    Pos Time Name
    Heat 1    
    4 9:06 Beatrix Dalley
    5 9:20 Esther Owolabi
    Heat 2    
    2 9:16 Jess Powell
    3 9:49 Renee Bassin

    60m U15 women 

    Pos Time Name
    Heat 1    
    2 8:65 Phoebe Thoms
    Heat 2    
    1 8:28 Naomi Owolabi
    Final    
    1 8:09 Naomi Owolabi

    60m U13 boys

    Pos Time Name
    Heat 2    
    4 9:41 Tugwell Harrison

    Full results

  • Track and Field

    Lee Valley Middle Distance Open

    Wed 17 Feb 2016

    Open 800m

    Pos Time Name
    Race 3    
    4 2:02.99 (PB) Harry Swindells
    Race 4    
    1 2:01.53 (SB) Sam Rogers
    Race 8    
    4 (1st w U15) 2:20.41 Maia Hardman
    Full results

  • Track and Field

    AIT International Grand Prix

    Wed 17 Feb 2016

    1 mile

    Pos Time Name
    5 4:03.81 Robbie Fitzgibbon
    Full results

  • Track and Field

    England Athletics U15 / U17 / U20 Championships

    Sun 14 Feb 2016

    Big congratulations to Toby Harries on becoming the England U20 champion over 200 metres at 17 years of age; and to Spencer Thomas and Maia Hardman for their silver medals.

    Mens U20 200m (indoors)

    Pos Time Name
    Heat    
    1 21.85 Toby Harries
    Semifinal    
    1 21.47 Toby Harries
    Final    
    1 21.26 (SB) Toby Harries

    Mens U20 800m (indoors)

    Pos Time Name
    Heat

    1 1:52.28 Spencer Thomas
    2 1:53.43 Finley Bigg
    Final    
    2 1:54.40 Spencer Thomas
    4 1:55.48 Finley Bigg

    Womens U15 800m (indoors)

    Pos Time Name
    2 2:18.96 (PB) Maia Hardman

    Full results

  • Track and Field

    Lee Valley U13/U15 Open

    Sat 13 Feb 2016

    U15 women 200m (indoor)

    Pos Time Name
    1 28.15 (SB) Naomi Owolabi

    U15 women 300m (indoor)

    Pos Time Name
    4 49.51 (SB) Saoirse McGuinness

    U15 women 800m (indoor)

    Pos Time Name
    6 2:40.89 (PB) Saoirse McGuinness
    Full results

  • Track and Field

    GUGL meeting, Linz, Austria

    Fri 12 Feb 2016

    Men's 1500m (indoors)

    Pos Time Name
    5 3:47.16 Robbie Fitzgibbon
    Full results

  • Track and Field

    GloHealth Indoor Games, Athlone, Ireland

    Sun 7 Feb 2016

    A second PB in a week for Archie Davis, this time over 1500m.  Check out more context on what Archie has achieved in the news pages.

    Men's 1500m (indoor)

    Pos Time Name
    2 3:48.63 Archie Davis
    Full results

  • Track and Field

    BMC Lee Valley Open

    Wed 3 Feb 2016

    Phenomenal work at the BMC fixture, from all runners - and in particular Spencer Thomas (18 yrs old) and Archie Davis (17) who are now 4th and 5th all-time quickest in the UK over 800 metres indoors. Archie ran the fastest time every recorded by a 17 year old in the UK. See the news story here.

    Men's 800m (indoors)

    Pos Time Name
    A race    
    1 1:49.52 (SB) Spencer Thomas
    3 1:49.74 (PB) Archie Davis
    C race    
    3 1:53.19 (PB) Finley Bigg
    D race    
    1 1:54.2 (SB) Daniel Eeles

    Women's 800m (indoors)

    Pos Time Name
    B race    
    3 2:16.07 Sophie Mansfield

     Full results

  • Track and Field

    London Senior and U20 Games

    Sun 31 Jan 2016

    Senior men 800m (indoors)

    Pos Time Name
    Race 1    
    1 1:52.71 (SB) Dan Stepney
    Race 2    
    4 1:56.93 (SB) Daniel Eeles
    Race 7    
    5 2:06.98 Harry Swindells
    Race 8    
    1 2:06.36 Sam Rogers
    Full results

  • Track and Field

    Vienna Indoor Track and Field International

    Sat 30 Jan 2016

    Representing England, Robbie Fitzgibbon ran a PB in Vienna.

    Senior Men 1500m indoors

    Pos Time Name
    5 3:43.90 (PB) Robbie Fitzgibbon
    Full results

  • Track and Field

    London U13, U15, U17 Games

    Sat 23 Jan 2016

    200m indoors U15 girls - heat

    Pos  Time Name
    Heat 1    
    2 8.60 (PB) Phoebe Thoms
    Heat 2    
    6 8.75 Phoebe Thoms

    200m indoors U15 girls - heat

    Pos  Time Name
    4 28.54 (SB) Phoebe Thoms

    200m indoors U17 women - heat

    Pos  Time Name
    2 26.81 (SB) Louisa Saunders

    300m indoors U17 women - heat

    Pos  Time Name
    3 42.61 (SB) Louisa Saunders

    60m indoors U13 boys 

    Pos  Time Name
    Heat 1    
    2 9.07 (PB) Danny Giustiniani
    Heat 2    
    2 7.55 (PB) Liam Jenman

    60m indoors U17 men 

    Pos  Time Name
    Heat 1    
    3 7.62 Liam Jenman
    Heat 2    
    2 7.55 (PB) Liam Jenman

    200m indoors U17 men - heat

    Pos  Time Name
    2 24.67 (SB) Liam Jenman

     Full results

  • Track and Field

    SEAA Indoor U20/Senior Championships

    Sat 16 Jan 2016

    A top notch win for Sophie Mansfield in the U20 800m at the South East indoor championships, and a silver in a PB time for Archie Davis in the men's race.

    400m Indoors U20 men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1 51.83 Finley Bigg
    Semifinal 3    
    2 50.11 (SB) Finley Bigg
    Final    
    4 50.22 Finley Bigg

    800m Indoors U20 men

    Pos Time Name
    Heat 2    
    1 1:59.85 Archie Davis
    Heat 3    
    3 2:04.65 (SB) Harry Swindells
    Final    
    2 1:51.47 (PB) Archie Davis
    6 2:10.15 Harry Swindells

    800m Indoors U20 women

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1 2:17.81 (SB) Sophie Mansfield
    Final    
    1 2:!5.90 (SB) Sophie Mansfield

    800m Indoors Senior men

    Pos Time Name
    Heat 3    
    1 1:53.16 (SB) Dan Stepney

    Full results

  • Track and Field

    BMC Sheffield Open

    Sun 10 Jan 2016

    As the track season gets underway, some fine results including Robbie Fitzgibbon's 3:48 and Archie Davis' 3:50 in the 1500.

    800m Men

    Pos Cat Pos Time Name
    Race B      
    3 2 (U20) 1:54.60 Finley Bigg
    Race C      
    2 2 (Sen) 1:53.85 Dan Stepney

    800m Women

    Pos Cat Pos Time Name
    Race A      
    6 2 (U20) 2:21.20 Sophie Mansfield

    1500m Men

    Pos Cat Pos Time Name
    Race A      
    1 1 (U23) 3:48.03 Robbie Fitzgibbon
    2 1 (U20) 3:50.47 Archie Davis

     Full results

  • Track and Field

    South of England AA U15 / U17 Championships

    Sun 10 Jan 2016

    U17 women 200m (indoors)

    Pos Time Name
    Heat 8    
    2 27.39 Louisa Saunders
    Semifinal 2    
    5 27.29 (SB)  Louisa Saunders

    U17 women 200m (indoors)

    Pos Time Name
    Heat 4    
    2 61.84 Louisa Saunders
    Semifinal 1    
    4 61.16 (SB)  Louisa Saunders

    U17 men 800m (indoors)

    Pos Time Name
    Heat 2    
    5 2:12.86 (PB) Charlie Warren

    U15 girls 800m (indoors)

    Pos Time Name
    1 2:23.62  Maia Hardman

    Full results

  • Track and Field

    Metaswitch Games Open (Lee Valley)

    Sun 3 Jan 2016

    400m indoors 

    Pos Cat Pos Time Name
    Senior Men Race 1      
    2 1 (U20) 50.48 (SB) Finley Bigg
    U17 Men      
    5 5 (U17) 57.86 (PB) Charlie Warren
    Full results

  • Track and Field

    Lee Valley New Year Open

    Fri 1 Jan 2016

    60m (indoors)

    Pos Cat Pos Time Name
    1st race      
    5 3 (U13) 9.17 (SB) Danny Giustiniani
    2nd race      
    6 2 (U13) 9.22 Danny Giustiniani

    800m (indoors)

    Pos Cat Pos Time Name
    Race 2      
    5 2 (U13) 2:47.64 (SB) Emily Muzio
    Race 4


    5 1 (U15) 2:20.97 Maia Hardman
    Race 5      
    7 2 (U17) 2:13.51 (PB) Charlie Warren
    Race 6      
    1 1 (U20) 2:05.11 (SB) Harry Swindells
    3 2 (U20) 2:05.73 (SB) Sam Rogers

     Full results

  • Track and Field

    Sussex Sportshall League (Worthing) Match 2

    Sat 12 Dec 2015

     

    U11 Girls

     

    Event Pos Time/Distance Name
    4 lap race A 3 60.6 Alice Granlund
    4 lap race B 2 59.6 Renee Basson
    1 lap race A 3 14.9 Amelia Kortens
    1 lap race B 1 13.0 Renee Basson
    1 lap race C 3 13.7 Sasha Denney
    6 lap parlauf 3 1:27.1 Charlotte Nicoll; Aoife Edwards
    1 lap hurdles race A 2 15.2 Amelia Kortens
    1 lap hurdles race B 3 15.2 Chloe Williams
    4x 1 lap relay  3 53.8 Phoenix
    Standing Long Jump A 2 1.90 Alice Granlund 
    Standing Long Jump B 1 1.80 Amelia Kortens
    Vertical Jump A 2 42 Keira Paterson
    Vertical Jump B 3 39 Renee Bassin
    Speed Bounce A 3 47 Alice Granlund
    Speed Bounce B 2 45 Keira Paterson
    Overall   Points Position
        60 3rd

    U11 Boys

     

    Event Pos Time/Distance Name
    4 lap race A 3 56.9 George Henderson
    4 lap race B 2 55.1 Sam Checkley
    1 lap race A 3 13.8 Sam Checkley
    1 lap race B 1 12.5 Felix Sutton
    1 lap race C 3 14.3 Thomas Attia
    6 lap parlauf 3 1:27.1

    Sam Checkley; Felix Sutton

    1 lap hurdles race A 1 14.0 Felix Sutton
    1 lap hurdles race B 1 14.1 Ethan West
    4x 1 lap relay  3 56.3 Phoenix
    Standing Long Jump A 1 2.20 Felix Sutton
    Standing Long Jump B 1 1.80 Sam Checkley
    Vertical Jump A 2 44 Ethan West
    Vertical Jump B 2 36 George Henderson
    Speed Bounce A 4 42 George Henderson
    Speed Bounce B 4 34 Thomas Attia
    Overall   Points Position
        62 2nd

    U13 Girls

    Event Pos Time/Distance Name
    6 lap race A 1 1:25.5 Rachel Berry
    6 lap race B 2 1:30.9 Mia Edwards
    2 lap race A 2 24.3 Phoebe Thoms
    2 lap race B 2 25.2 Lydia Whitworth
    2 lap race C 2 25.9 Esther Owolabi
    8 lap parlauf 3 1:51.9

    Rachel Berry; Mia Edwards

    2 lap hurdles race A 2 29.8 Tegan Corder
    2 lap hurdles race B 2 29.1 Beatrix Dalley
    4x 2 lap relay  2 1:41.6 Phoenix
    Standing Long Jump A 2 2.30 Phoebe Thoms
    Standing Long Jump B 4 1.80 Olivia James
    Vertical Jump A 2 45 Beatrix Dalley
    Vertical Jump B 2 41 Olivia James
    Speed Bounce A 1 77 Rachel Berry
    Speed Bounce B 1 68 Esther Owolabi
    Overall   Points Position
        66 2nd

    U13 Boys

    Event Pos Time/Distance Name
    6 lap race A 2 1:29.1 Danny Giustiniani
    6 lap race B 1 1:24.1 Joe Checkley
    2 lap race A 1 24.8 Douglas Zuveshe
    2 lap race B 1 25.1 Harrison Tugwell
    2 lap race C 1 25.9 Kai Sameroo
    8 lap parlauf 2 1:52.4 Cai Morrison; Jude Morrison
    2 lap hurdles race A 2 28.7 Danny Giustiniani
    2 lap hurdles race B 1 27.9 James Henderson
    4x 2 lap relay  1 1:40.3 Phoenix
    Standing Long Jump A 2 2.00 Joe Checkley
    Standing Long Jump B 2 2.00 Danny Giustiniani
    Vertical Jump A 3 41 Harrison Tugwell
    Vertical Jump B 1 35 James Henderson
    Speed Bounce A 4 60 Douglas Zuveshe
    Speed Bounce B 1 68 Jude Morrison
    Overall   Points Position
        74 1st

    Non-scoring

    Event Pos Time/Distance Name
    1 lap race 1 1 14.4 Aoife Edwards
      2 14.4 Mekdes Berry

    3 14.8 Charlotte Edwards
    1 lap race 2 1 13.6 Keira Patterson
    1 lap race 3 3 15.4 Finley Jones
    1 lap race 4 3 14.6 Hugo Dalley
    2 lap race 1 2 26.6 Amelie Novy
    2 lap race 2 2 26.2 Olivia James
    4x1 lap relay 3 53.1 Phoenix Girls

    Match Score

    262 Points, 2nd place

    Full results

  • Track and Field

    Sportshall League (Lancing) Match 1

    Sat 14 Nov 2015

     

    U11 Girls

    Event Pos Time/Distance Name
    4 lap race A 2 60 Chloe Williams
    4 lap race B 1 55.6 Freya Townley
    1 lap race A 3 14.2 Amelia Kotens
    1 lap race B 3 14.0 Kiera May
    1 lap race C 1 12.9 Renee Basson
    6 lap parlauf 2 1:26.5 Charlotte Nicoll; Aoife Edwards
    1 lap hurdles race A 2 14.6 Bella Martin
    1 lap hurdles race B 1 14.7 Amelia Kortens
    4x 1 lap relay  3 56.0 Phoenix
    Standing Long Jump A 2 1.70 Alice Granlund 
    Standing Long Jump B 2 1.70 Amelia Kortens
    Vertical Jump A 2 44 Keira Pattison-Jewell
    Vertical Jump B 2 35 Renee Bassin
    Speed Bounce A 3 44 Keira May
    Speed Bounce B 2 43 Freya Townley
    Overall   Points Position
        63 2nd

    U11 Boys

    Event Pos Time/Distance Name
    4 lap race A 2 57.3 Ellis Martin
    4 lap race B 2 59.0 Oscar Swindells
    1 lap race A 3 13.7 Sam Checkley
    1 lap race B 1 12.6 Felix Sutton
    1 lap race C 1 13.0 Luke Healey
    6 lap parlauf 4 1:26.5

    Oscar Swindells; George Henderson

    1 lap hurdles race A 1 13.4 Felix Sutton
    1 lap hurdles race B 1 13.6 George Henderson
    4x 1 lap relay  2 53.2 Phoenix
    Standing Long Jump A 4 1.65 Sam Checkley
    Standing Long Jump B 2 1.65 Ra Healey
    Vertical Jump A 1 45 Ellis Martin
    Vertical Jump B 1 30 George Henderson
    Speed Bounce A 2 48 Luke Healey
    Speed Bounce B 2 40 Oscar Swindells
    Overall   Points Position
        61 1st

    U13 Girls

    Event Pos Time/Distance Name
    6 lap race A 1 1:22.9 Eloise Nicoll
    6 lap race B 1 1:26.7 Rachel Berry
    2 lap race A 2 24.7 Lydia Whitworth
    2 lap race B 2 25.5 Esther Owolabi
    2 lap race C 1 24.9 Beatrix Dalley
    8 lap parlauf 1 1:49.2

    Eloise Nicoll; Mia Edwards

    2 lap hurdles race A 4 29.6 Flora Davies
    2 lap hurdles race B 3 29.1 Daisy Mason
    4x 2 lap relay  2 1:40.3 Phoenix
    Standing Long Jump A 4 1.90 Daisy Mason
    Standing Long Jump B 2 1.90 Olivia James
    Vertical Jump A 1 54 Beatrix Dalley
    Vertical Jump B 3 31 Lara Rutler
    Speed Bounce A 2 73 Rachel Berry
    Speed Bounce B 2 61 Olivia James
    Overall   Points Position
        64 2nd

    U13 Boys

    Event Pos Time/Distance Name
    6 lap race A 2 1:26.6 Danny Giustiniani
    6 lap race B 2 1:26.1 Joe Checkley
    2 lap race A 1 24.2 Douglas Zuveshe
    2 lap race B 2 25.0 Pat Seederoni
    2 lap race C 2 25.3 Kai Sameroo
    8 lap parlauf 2 1:53.0 Cai Morrison; Danny Giustiniani

     

    2 lap hurdles race A 4 28.9 Cai Morrison
    2 lap hurdles race B 1 27.0 Danny Giustiniani
    4x 2 lap relay  2 1:42.3 Phoenix
    Standing Long Jump A 2 2.10 Pat Seederoni
    Standing Long Jump B 2 2.00 Joe Checkley
    Vertical Jump A 4 37 Harrison Tugwell
    Speed Bounce A 2 72 Pat Seederoni
    Speed Bounce B 2 57 Douglas Zuveshe
    Overall   Points Position
        58 2nd

    Non-scoring

    Event Pos Time/Distance Name
    1 lap race 1 2 13.5 George Henderson

    3 14.2 Oscar Swindells
    1 lap race 2 1 14.0 Chloe Williams

    2 14.2 Freya Townley
    1 lap race 3 1 13.7 Ellis Martin

    2 13.9

    Ra Healey

    1 lap race 4 1 14.2 Aoife Edwards

    2 14.5 Charlotte Nicoll
    1 lap race 6 1 13.3 Eloise Scoffham

    2 13.7 Keira Patterson

    3 14.0 Alice Granlund
    2 lap race 1 2 26.6 Rachel Berry

    3 27.4 Mia Edwards
    2 lap race 2 1 27.1 Lara Rutler

    2 27.2 Flora Davies

    3 28.8 Olivia James
    2 lap race 3 1 25.6 Harrison Tugwell
      2 26.0 James Henderson
      3 26.1 Jude Morrison
      4 28.1 Cai Morrison

    Match Score

    246 Points, 2nd place

    Full results

  • Track and Field

    Commonwealth Youth Games

    Mon 7 Sep 2015

    Phenomenal stuff from our two young athletes competing in the Commonwealth Youth Games in Samoa. Archie Davis took an excellent fourth place in the 1500m, while Toby Harries won both his heats in fast times.  His silver medal in the final was won in a wind-assisted 20.56 (w+2.6), exactly the same time as the gold medal winner.

    Archie also stepped up to the plate as a late sub for the sprint relay team, helping England to 4th place.

    1500m U17 men

    Pos Time Name
    4 3:55.42 Archie Davis

    200m U17 men

    Pos Time Name
    Heat    
    1 20.82 (wind +3.1) Toby Harries
    Semifinal    
    1 21.19  Toby Harries
    Final    
    2 20.56 (wind +2.6) Toby Harries

    4x100m relay men

    Pos Time Name
    4 43.17 England "A" including Archie Davis

    Full results

  • Track and Field

    Sussex U13 League

    Sun 6 Sep 2015

    The final of the U13 League took place at the K2 in Crawley - congratulations to all who have taken part. Phoenix finished 8th overall in the league.

    Boys 75m

    Pos Time Name
    4 11.0 James Saunders

    Boys 75m hurdles

    Pos Time Name
    7 16.1 Danny Giustiniani

    Boys 150m

    Pos Time Name
    A race    
    4 20.9 Douglas Zveushe 
    B race    
    3 22.2 James Saunders

    Boys 600m

    Pos Time Name
    6 1:49.6 Eimhin Wellings

    Boys 1000m

    Pos Time Name
    3 3:15.7 Alex Brothwell

     Boys 4x100m relay

    Pos Time Name
    3 58.6 Phoenix

    Boys 4x100m relay (non-scoring)

    Pos Time Name
    3 66.2 Phoenix
    4 66.2 Phoenix

    Boys Long Jump

    Pos Distancee Name
    4 4.17 Douglas Zveushe

    Boys Discus

    Pos Distance Name
    5 12.48 Alex Brothwell
    (B) 4 9.53 Eimhin Wellings

    Girls 75m

    Pos Time Name
    A race    
    6 11.3 Esther Owolabi
    B race    
    3 11.1 Cassie Brewer-Wren
    Non scoring 1    
    7 13.1 Olivia James
    Non scoring 2    
    7 13.6 Mekdes Berry
    Non scoring 3    
    2 11.3 Beatrix Dalley
    7 13.7 Charlotte Nichol
    Non scoring 4    
    3 11.7 Maisie West
    6 12.0 Kitty Donovan
    7 12.2 Renne Bassin

    Girls 75m hurdles

    Pos Time Name
    4 13.1 Tegan Corder

     Girls 150m

    Pos Time Name
    A race    
    1 20.6 Phoebe Thoms
    B race    
    4 22.2 Lydia Whitworth

    Girls 600m

    Pos Time Name
    A race    
    2 1:49.3 Milly Dickinson
    B race    
    5 2:03.3 Mia Edwards
    Non scoring    
    6 2:13.2 Renne Bassin
    10 2:18.9 Kitty Donovan
    13 2:25.8 Charlotte Nichol
    14 2:29.6 Mekdes Berry

     Girls 1000m

    Pos Time Name
    2 3:19.9 Eloise Nichol

    Girls 4x100m relays

    Pos Time Name
    A race    
    3 57.4 Phoenix
    B race    
    7 62.4 Phoenix
    Non scoring    
    2 61.8 Phoenix

    Girls High Jump

    Pos Height Name
       
    10 1.05 Esther Owolabi
       
    7 1.05 Maisie West

     Girls Long Jump

    Pos Distance Name
       
    6 4.34 Phoebe Thoms
       
    4 3.97 Cassie Brewer-Wren
    Non scoring    
    6 3.52 Lyla Dando
    8 3.42 Talia Warren
    20 2.67 Olivia Jones

    Girls Shot

    Pos Distance Name
       
    7 5.12 Beatrix Dalley
       
    6 4.74 Mia Edwards

     Girls Discus

    Pos Distance Name
    9 11.60 Lydia Whitworth

     Girls Javelin

    Pos Distance Name
    8 9.03 Eloise Nichol

      Full results

  • Track and Field

    Sussex U15 League (4)

    Fri 4 Sep 2015

    This was the final meet of the U15 League, and took place in Brighton with some fine individual performances including wins for Louisa Saunders and Holly Luscombe.

    Phoenix Boys finished 9th in the league, as did the Girls.

    Boys 80m hurdles

    Pos Time Name
    3 15.8 Remy Corder

    Boys 100m 

    Pos Time Name
    9 14.0 Remy Corder

    Boys 800m 

    Pos Time Name
    A race    
    4 2:14.7 Charlie Warren
    B race    
    3 2:28.2 Fenton Bingham

    Boys 1500m 

    Pos Time Name
    A race    
    7 4:57.1 Joel Luscombe
    B race    
    6 5:19.5 Zac Elbourne

    Boys 4x300m relay

    Pos Time Name
    6 3:14.4 William Saunders; Charlie Warren; Fenton Bingham; Joel Luscombe

    Boys High Jump

    Pos Height Name
    6 1.45 William Saunders

    Boys Long Jump

    Pos Height Name
    8 4.59 William Saunders

    Girls 100m

    Pos Time Name
    Race A    
    2 13.1 Naomi Owolabi
    Race B    
    8 15.4 Colleen Shaw

    Girls 200m

    Pos Time Name
    Race A    
    2 26.9 Louisa Saunders
    Race B    
    7 29.9 Ella Hodge

    Girls 300m

    Pos Time Name
    1 42.5 Louisa Saunders

    Girls 800m

    Pos Time Name
    1 2:35.7 Holly Luscombe

    Girls 4x100m relay

    Pos Time Name
    2 54.2 Naomi Owolabi; Melissa Yassar; Amber Stride; Louisa Saunders

    Girls 4x300m relay

    Pos Time Name
    6 3:22.2 Amber Stride; Colleen Shaw; Ella Hodge; Louisa Saunders

    Girls Long Jump

    Pos Distance Name
    7 4.06 Francesca White
    (B) 2 3.94 Ella Hodge

     Girls High Jump

    Pos Height Name
    8 1.10 Alice Wolfenden
    (B) 4 1.00 Caitlin Turnidge

    Girls Shot

    Pos Distance Name
    2 9.51 Naomi Owolabi
    (B) 7 5.59 Francesca White

     Girls Javelin

    Pos Distance Name
    8 12.04 Colleen Shaw

     Girls Discus

    Pos Distance Name
    2 19.60 Naomi Owolabi 
    (B) 4 14.31 Colleen Shaw

     Full results

  • Track and Field

    IAAF Diamond League Zurich

    Thu 3 Sep 2015

    1500m men

    Pos Time Name
    10 3:39.79 Charlie Grice
    Full results

  • Track and Field

    Crawley AC - Tom Lintern Open Meeting

    Mon 31 Aug 2015

    A good turn out across the age groups. Special mentions to Naomi Owolabi for winning her 100m and 200m races and coming second in the shot; Millie Dickinson for 2nd in her 800m race and Holly Luscombe and Harry Swindells for coming third in their 800m races.

    75m U11 Boys

    Pos Time Name
    6 12.42 Will Muzio

    100m U13 Girls

    Pos Time Name
    5 15.51 Esther Owolabi

    100m U15 Girls

    Pos Time Name
    1 13.09 Naomi Owolabi

    100m U17 Boys

    Pos Time Name
    4 12:07 Liam Jenman

    200m U15 Girls

    Pos Time Name
    1 27.70 Naomi Owolabi

    200m U17 Men

    Pos Time Name
    4 24.77 Liam Jenman

    200m Open

    Pos Time Name
    7 31.30 Nigel Herron

    600m U11 Boys

    Pos Time Name
    4= 2:01.02 Will Muzio

    800m U13 Girls

    Pos Time Name
    2 2:38.38 Millie Dickinson

    800m U15 Boys

    Pos Time Name
    5 2:28.46 Joel Luscombe

    800m U15 Girls

    Pos Time Name
    3 2:32.87 Holly Luscombe

    800m U17 Men

    Pos Time Name
    3 2:07.06 Harry Swindells

    1500m U13 Girls

    Pos Time Name
    6 5:39.34 Emily Muzio
    8 5:48.23 Ciara Muzio

    1500m open

    Pos Time Name
    10 5:28.68 Nigel Herron

    Shot U15 Girls

    Pos Distance Name
    2 10.13 Naomi Owolabi

     Full results

  • Track and Field

    IAAF World Championships

    Sun 30 Aug 2015

    Charlie Grice was selected to represent Great Britain in Beijing, and made it through his heat and his semi-final (4th fastest) to earn the right to line up in a World Championship Final aged only 21. He was the only European in the final.  The last time a Brighton Phoenix athlete ran such an important race, Charlie wasn't even born. A huge credit and a huge inspiration to his club and his country. I want to run like Charlie when I grow up and I'm twice his age.

    Men's 1500m

    Pos Time Name
    Heat 1    
    4 3:43.21 Charlie Grice
    Semi Final 2    
    4 3:35.58 Charlie Grice
    Final    
    9 3:36.21 Charlie Grice

    Full results

  • Track and Field

    BMC Gold Standard Race, Watford

    Wed 26 Aug 2015

    Archie's preparations for the Commonwealth Youth Champs are going nicely judging by his win in Watford, in yet another PB time.

    Mens 800m (B race)

    Pos Time Name
    1 1:51.57 (PB) Archie Davis
    Full results

  • Track and Field

    Hampshire Athletics Grand Prix

    Sun 23 Aug 2015

    U10 Boys Long Jump

    Pos Distance Name
    5 3.07 (PB) William Muzio

    U13 Girls 1500m

    Pos Time Name
    5 5:38.92 (PB) Emily Muzio
    6 5:43.00 (PB) Ciara Muzio

    Full results

  • Track and Field

    St Marys Richmond AC Open

    Sun 23 Aug 2015

    1500 Men

    Pos Time Name
    2 4:19.4 (SB) Pat Davoren
    Full results

  • Track and Field

    BMC Grand Prix Solihull

    Sat 22 Aug 2015

    Mens 1500m

    Pos Time Name
    B race
    6 (1st U20) 3:48.85 (PB) Spencer Thomas
    7 (1st U17) 3:49.45 Archie Davis
    C race
    3:49.65 (PB) Max Pickard
    E race
    9 3:58.56 (SB) Billy White
    Full results

  • Track and Field

    Brighton Birthday Boys 5000m

    Thu 20 Aug 2015

    Pos Time Name
    5 17:18.5 (PB) Paul Weir
     Full results

  • Track and Field

    BMC Regional Races - Eltham

    Wed 19 Aug 2015

    800m C race (Men)

    Pos Time Name
    3 1:52.60 (PB) Max Pickard
     Full results

301-350 of 445

Per page: