Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Cross Country

    Reigate Holly Run

    Sun 16 Dec 2018

    This annual event has races for all age groups. The hill climbs and descents are pretty 'challenging'.

    SIX MILE RACE
    47th Malcolm Kemp  47:48
    54th Andrew Haig  49:13

    FOUR MILE RACE
    20th Tabitha Atkinson 40:20

    Full results

  • Cross Country

    Mince Pie 10 mile

    Sun 9 Dec 2018

     

    POS NAME M/F POS CATEGORY POS CHIP TIME
    2 Darryl Hards M 2 Senior Male 1 01:02:35
    23 Catherine Bounds F 3 Senior Female 1 01:10:09
    67 Andrew Pumphrey M 54 Male Vet 55 2 01:15:22
    97 Amelia Culshaw F 21 Female Vet 45 4 01:17:46
    115 Robert Weaver M 89 Male Vet 65 1

    01:20:33

  • Road Race

    Telford 10k

    Sun 9 Dec 2018

    Pos Time Name
    48 30:58 Max Dumbrell

    Full results

  • Cross Country

    SEAA Masters Cross Country Championships

    Sat 8 Dec 2018


    POS NAME CAT  POS TIME
    32 Alex Bonzi V40 14 35:59:00
    81 Nigel Herron V50 30 38.14
    89 Paul Whelpton V65 2 38.32
    141 Phil Grabsky V55 27 41.11
    189 Malcolm Kemp V65 18 44.29
    193 Andrew Haig V65 20 45.04
             
             
    Overall Men 19  Brighton Phoenix AC                     
                                    81  Nigel Herron              
                                    89  Paul Whelpton             
                                   141  Phil Grabsky        
             
    Over 60s        
    5  Brighton Phoenix AC                72      
                                     5  Paul Whelpton             
                                    32  Malcolm Kemp              
                                    35  Andrew Haig       

     

    Full Results

     

  • Cross Country

    Downland Devil 9

    Sun 2 Dec 2018

    1st        Todd Leckie     56:11

    6th        Jonny McCormack     1:02.41

    37th       Geoff Pike     1:13.04

    65th       Andrew Neighbour     1:17.35

    92nd      Gina McGeever     1:21.57

    102nd     Daniel Allen     1:22.42

    116th     Isabelle Anderson    1:24.05

    Full Results

  • Cross Country

    Sussex XC League- Stanmer

    Sat 1 Dec 2018


                         
    GIRLS Under 11 Race                
    Pos Time Num     Club          
    13 9.40 24 Molly Edwards PHX          
                         
    U13 Girls                  
                         
    Pos Time Num       Club        
    24 15.02 205 Imogen Read   PHX        
    27 15.08 135 Elfin Sandilands PHX        
    35 16.29 184 Mekdes Berry   PHX        
                         
    Pos Team   1 2 3 Points        
    9 Brighton Phoenix 24 27 35 86        
                         
    U15 Girls                  
                         
    Pos Time Num       Club        
    16 17.40 207 Flora Davis   PHX        
    27 19.01 115 Aoife Edwards   PHX        
                         
    Pos Team   1 2 3 Points        
    8 Brighton Phoenix   16 27 43 86        
                         
    U17,U20, Senior & Veteran  Women                  
                         
    Pos Time Num     Club  Age Group Vet U17    
    24 22.00 384 Cat Bounds PHX S        
    31 22.53 275 Milly Dickinson PHX U17   6    
    33 23.04 394 Rhian Davies PHX S        
    44 23.30 117 Mia Edwards PHX U17   8    
    53 24.20 322 Gabriella Kuriacou PHX U20        
    58 25.03 404 Bobby Searle PHX S        
    59 25.06 317 Abby Jacobs PHX S        
    60 25.16 319 Rosie Upton PHX S        
    68 25.48 320 Hannah Newcombe PHX S        
    69 25.49 263 Madeleine Parmar PHX U17   10    
    110 31.34 402 Jude Mathews PHX O55 57      
                         
      Team   1 2 3 4 Points      
      Division 1                  
    7 Brighton Phoenix A 24 31 33 44 132      
                         
                         
    Pos Team   1 2 3   Points      
      Division 2                  
    9 Brighton Phoenix 'B' 58 59 60   177      
                         
                         
    Under 11 Race                  
    BOYS                    
    Pos Time Num     Club          
    6 8.14 58 Corbin Bailey PHX          
    9 8.25 85 Vincent Pegley PHX          
    14 8.52 50 Joshua Law PHX          
                         
    U13 Boys                  
                         
    Pos+A6:K39 Time Num       Club        
    1 11.33 164   Miles Waterworth CRA        
    13 12.14 232   Jaymes Fonteyn PHX        
    21 12.36 143   Ravi Clark PHX        
    28 12.56 104   Raphael Reed PHX        
    30 12.59 390   Matthew Noakes PHX        
    54 14.11 149   Finley Hawkins PHX        
    56 14.15 220   Finley Jones PHX        
    63 15.12 230   Felix Ellis PHX        
    68 19.36 69   Orsan White PHX        
                         
                         
    Pos Team   1 2 3 Points        
    6 Brighton Phoenix 13 21 28 62        
    15 Brighton Phoenix 'B' 30 54 56 140        
    23 Brighton Phoenix 'C' 63 68 78 209        
                         
                         
    U15 Boys                  
                         
    Pos Time Num       Club        
    12 15.30 144 Ben Connolly   PHX        
    18 15.58 257 Cassius Hebden   PHX        
                         
    Pos Team   1 2 3 Points        
    10 Brighton Phoenix 12 18 56 86        
                         
    Under 20, Senior & Veteran Men              
                         
    Pos Time Num       Club Age Group Vets    
    5 28.52 499 Max Dumbrell   PHX S      
    7 29.12 565 Todd Leckie   PHX S      
    25 31.27 429 Dave Carter   PHX O40 5    
    33 32.05 583 Paul Weir   PHX S      
    40 32.26 584 Alex Cruttenden PHX S      
    44 32.39 545 David Powell   PHX O40 12    
    49 33.08 557 Tom Hooper   PHX S      
    56 33.36 385 Tom Clewley   PHX S      
    62 34.07 338 Harry Pink   PHX S      
    65 34.13 510 Sean Butchers   PHX S      
    73 34.51 476 James Lathbury   PHX S      
    78 35.09 341 Tom Murphy   PHX S      
    86 35.28 599 Karn Sandilands PHX O40 22    
    116 37.35 452 Tomas Navickas   PHX S      
    131 39.13 538 Philip Grabsky   PHX O50 53    
    142 40.38 344 Halbor Haughan   PHX S      
    148 41.01 339 Will Swinburn   PHX S      
                         
    Pos Team 1 2 3 4 5 6 Points    
      Division 1                  
    2 Brighton Phoenix  5 7 25 33 40 44 154    
    7 Brighton Phoenix B 49 56 62 65 73 78 383    
                         
      Division 2 1 2 3 4          
    8 Brighton Phoenix 'C' 86 116 131 142     475    
                         
      Division 3 1 2 3 4          
    27 Brighton Phoenix 'D' 148 197 197 197     739    
                         
      Veterans  1 2 3            
    4 Brighton Phoenix 5 12 22       39    
    31 Brighton Phoenix 'B' 53 113 113       279    
                         

  • Sussex Grand Prix

    Crowborough 10k

    Sun 25 Nov 2018

    Final race of the SGP season - well done to Connie Jankowski, Lance Bellers, Paul Whelpton, Paul Wishart, Erica Martin and Malcolm Kemp for category wins.

    Keep an eye on the news pages for a report on this race and on the full SGP series round up.

    Pos Cat Pos Time Name
    3 2 36:55 Alex Cruttenden
    13 11 38:40 Ash Dorrington
    15 3 38:54  Matt Greenall
    16 13 39:12 Sean Butchers
    21 1 39:34 Paul Wishart
    22 4 39:35 Alex Bonzi
    33 20 41:56 Will Russell
    34 1 42:00 Erica Martin
    35 1 42:09 Paul Whelpton
    40 1 42:59 Lance Bellers
    49 2 43:54 Phil Grabsky
    50 25 44:01 Tomas Navickas
    62 1 44:43 Connie Jankowski
    70 2 45:42 Charlotte Softly
    76 3 45:57 Amelia Culshaw
    82 5 45:50 Andrew Brooks
    93 1 47:14 Malcolm Kemp
    94 3 47:07 Caroline Garrett
    108 2 47:53 Andrew Haig
    123 6 49:02 Emily Budd
    154 6 51:09 Gill Checkley
    280 8 59:01 Sarah Russell
     291  6  1:00:00  Rik Taub

    Full results

  • Cross Country

    British Athletics Cross Challenge (inc European Trials & Mid Lancs League)

    Sat 24 Nov 2018

    Senior men 9.8km

    Pos Time Name
    97 31:13 Declan Neary

    U20 women 4.4km

    Pos Time Name

    24 (17th U20)

    15:50 Almi Nerurkar

    Full results

  • Road Race

    Brighton 10k

    Sun 18 Nov 2018

    Great Turnout and some fantastic performances with Ross coming 2nd overall and category wins for Ian, Beth and Steve. Well done.

    Overall Position Name Chiptime Category Category Position Avg pace
    2 Ross Skelton 00:30:44 MSEN 2 03:04
    5 Ian Leitch 00:30:50 MV40 1 03:05
    6 Archie DAVIS 00:30:54 MSEN 5 03:05
    8 Maxwell Dumbrell 00:31:30 MSEN 7 03:09
    41 Patrick Acaye 00:33:37 MSEN 34 03:22
    57 BETH KIDGER 00:34:30 FSEN 1 03:27
    77 Steve Atkinson 00:35:40 MV50 1 03:34
    81 Jonathan McCormack 00:35:48 MSEN 63 03:35
    136 Tom Clewley 00:37:28 MSEN 92 03:45
    189 Nigel Herron 00:38:23 MV50 10 03:50
    198 Jack Donaghy 00:38:22 MSEN 109 03:50
    212 Tony Rickwood 00:38:49 MV40 29 03:53
    241 james rae 00:39:39 MV40 42 03:58
    253 Catherine Bounds 00:39:50 FSEN 26 03:59
    353 Roos Bruggink 00:41:34 MSEN 178 04:09
    389 Andrew Brooks 00:42:52 MV50 40 04:17
    427 Andrew Haslam 00:43:26 MSEN 215 04:20
    469 James White 00:44:11 MSEN 223 04:25
    729 Alison Moore 00:47:22 FSEN 59 04:44
    1038 Terry Avey
    00:53:21 MV60
    05:20
    1079 Tabitha Atkinson 00:52:27 FV45 70 05:15
    1204 Gary Wilson 00:53:02 MV50 157 05:18


    Full Results

     

  • Cross Country

    British & Irish Masters' International XC, Swansea

    Sat 17 Nov 2018

    6k XC

    Pos Cat Pos Time Name
    36 5 (v65) 23:48 Paul Whelpton

    Full results

  • Track and Field

    Sports Hall Results Match 1

    Sat 17 Nov 2018

    Some great running giving us a 2nd position in the league standards and league record for Eloise Nicoll (6 lap race) , Felix Suton (standing long jump) and Phoenix U13 girls team for 2 lap relay. G

     

    U11 GIRLS
      1st 2nd 3rd Points
    1 LAP RACE A     Lydia Whitfield
    Phoenix
    14.5
    2
      B   Martha Challis
    Phoenix
    13.8
      3
      C Layna Buckley
    Phoenix
    13.7
        4
    4 LAP RACE A   Holly Batchelor-Lyons
    Phoenix B
    64.4
      3
      B   Molly Austin
    Phoenix A
    66.0
      3
    6 LAP PARLAUF N/A   May Appleton
    Martha Pearson

    Phoenix
    1:30.1
      3
    1 LAP HURDLES A   Matilda Jackson-Huff
    Phoenix
    14.7
      3
      B   Caitlin Griffin
    Phoenix
    15.3
      3
    4 x 1 LAP RELAY N/A   Phoenix
    54.2
      6
    4 x 1 LAP MIXED RELAY N/A   Phoenix
    53.8
      6
    STANDING LONG JUMP A   Matilda Jackson-Huff
    Phoenix
    1.75m
      3
      B Martha Challis
    Phoenix
    1.75m
        4
    VERTICAL JUMP A     Layna Buckley
    Phoenix
    33
    2
      B   Lydia Whitfield
    Phoenix
    25
      3
    SPEED BOUNCE
    (20 sec)
    A   Grace Williams
    Phoenix
    45
      3
      B   Kaitlin Griffin
    Phoenix
    42
      3
    U11 GIRLS
    POINTS TOTAL
            54
               
    U11 Boys   1st 2nd 3rd POINTS
    1 LAP RACE A   Harrison Poole
    Phoenix
    12.8
      3
      B   Jake Pursey
    Phoenix
    13.5
      3
      C Harry Siddle
    Phoenix
    13.0
        4
    4 LAP RACE A   Vincent Pegley
    Phoenix
    56.6
      3
      B Raffaele Barra
    Phoenix
    55.2
        4
    6 LAP PARLAUF N/A Corbin Bailey
    Alex Kavouros

    Phoenix
    1:20.3
        4
    1 LAP HURDLES A     Harrison Poole
    Phoenix
    14.2
    2
      B Daniel Brown
    Phoenix
    14.6
        4
    4 x 1 LAP RELAY N/A Phoenix
    52.9
        8
    STANDING LONG JUMP A       4
      B Harry Siddle
    Phoenix
    1.70m
        4
    VERTICAL JUMP A Raffaele Barrd
    Phoenix
    48
        4
      B     Vinnie Pegley
    Phoenix
    28
    2
    SPEED BOUNCE
    (20 sec)
    A     Daniel Brown
    Phoenix
    40
    2
      B   Sean Powell
    Phoenix
    39
      3
    U11 BOYS
    POINTS TOTAL
            54
               
    U13 Boys   1st 2nd 3rd PHOENIX
    2 LAP RACE A   Reuben Whitfield
    Phoenix
    25.1
      3
      B   Reiss Bernard
    Phoenix
    26.0
      3
      C   Cesare Massett
    Phoenix
    26.6
      3
    6 LAP RACE A Matthew Noakes
    Phoenix
    1:23.7
        4
      B Finley Jones
    Phoenix
    1:24.4
        4
    8 LAP PARLAUF N/A     Raphael Reed
    Matthew Noakes

    Phoenix
    1:47.7
    2
    2 LAP HURDLES A     Raphael Reed
    Phoenix
    30.1
    2
      B     Ben Power
    Phoenix
    27.4
    2
    4 x 2 LAP RELAY N/A   Phoenix
    1:45.7
      6
    STANDING LONG JUMP A   Reuben Whitfield
    Phoenix
    2.20m
      3
      B   Reiss Bernard
    Phoenix
    2.10m
      3
    VERTICAL JUMP A   Laurence St.Louis
    Phoenix
    40
    Raphael Reed
    Phoenix
    37
    2
      B   Finley Jones
    Phoenix
    37
      3
    SPEED BOUNCE
    (30 sec)
    A     Cesare Masset
    Phoenix
    65
    2
      B     Ben Power
    Phoenix
    60
    2
    U13 BOYS
    POINTS TOTAL
            44
               
    OTHER NON-SCORING RACES   1st 2nd 3rd  
    1 LAP RACE Race 1 Harry Siddle
    Phoenix
    13.4
    Jake Pursey
    Phoenix
    13.7
    Sean Powell
    Phoenix
    14.8
     
      Race 2   Molly Austin
    Phoenix
    14.2
       
      Race 3 Grace Williams
    Phoenix
    14.3
    Lydia Whitfield
    Phoenix
    14.7
       
    2 LAP RACE Race 1 Tom Little
    Phoenix
    26.1
         
      Race 2   Ben Power
    Phoenix
    26.6
       
               
    STANDING LONG JUMP U11 Girls U11 Boys U13 Girls U13 Boys  
      Caitlin Griffin
    Phoenix
    1.95m
    Izaak Osbourne
    Phoenix
    1.85m
         
      Grace Williams
    Phoenix
    1.75m
        Tom Little
    Phoenix
    1.75m
     
      Mae Appleton
    Phoenix

    1.70m
      Lily Dannreuther
    Phoenix
    1.85m
       
      Mollie Austin
    Phoenix
    1.70m
      Jahnvi Choksi
    Phoenix
    1.85m
       
      Lydia Whitfield
    Phoenix
    1.60m
           
      Amelia Wakeham
    Worthing
    1.45m
           
               
               
               

  • Cross Country

    Sussex Cross Country League Match 1, Stanmer Park

    Sat 10 Nov 2018

    Under 11 boys

    Pos Time Name
    6 8:23 Corbin Bailey
    8 8:25 Vincent Pegley
    21 8:55 Joshua Law
    31 9:09 Felix Bond
    44 9:35 Jacob Hobden
    51 10:01 Gabriel Laux
    52 10:03 Ben Laux
    58 10:55 Harrison Poole

    Under 11 girls

    Pos Time Name
    32 10:52 Matilda Jackson-Huff

    Under 13 boys

    Pos Time Name
    14 12:22 James Fonteyn
    21 12:57 Raphael Reed
    34 13:18 Ben Power
    41 13:32 Matthew Noakes
    46 13:48 Woody Rickwood
    53 14:02 Felix Ellis
    63 14:35 Cesare Massaret
    72 15:19 Thomas Little
         
    Team result    
    Team Pos Points
    Phoenix A 7 69
    Phoenix B 16 140
    Phoenix C 25 222

     Under 13 girls

    Pos Time Name
    20 15:06 Elfin Sandilands
    32 15:37 Rosa Howe
    38 16:10 Mekdes Berry
    42 16:31 Yuuna Barra
    47 17:47 May Powell
         
    Team result    
    Team Pos Points
    Phoenix A 9 90
    Phoenix B 16 147

     Under 15 boys

    Pos Time Name
    6 15:09 Ben Connolly
    17 16:05 Cassius Hebden
    21 16:16 Eddie Harrison
    61 19:58 Orlando Waghorn
         
    Team result    
    Team Pos Points
    Phoenix A 5 44
    Phoenix B 26 203

     Under 15 girls

    Pos Time Name
    19 17:57 Flora Davis
         
    Team result    
    Team Pos Points
    Phoenix A 12 103

    Under 17 men

    Pos Time Name
    16 21:29 Daniel Simpkin
    27 23:25 Zach Elbourne
    Team result    
    Team Pos Points
    Phoenix A 10 85

    Under 17, Under, 20, Senior & Veteran Women

     

    Pos Vet Pos U17 Pos Time Name
    1     21:13 Almi Nerurkar
    13     23:00 Jessica Prior
    15     23:03 Gabriella Kuriacou
    19   3 23:!5 Maia Hardman
    34     24:28 Naomi Fonteyn
    39   7 24:37 Milly Dickinson
    60   9 26:06 Mia Edwards
    71   11 26:45 Saoirse McGuinness
    74 34   26:59 Amelia Culshaw
    80     27:12 Abby Jacobs
    87     27:51 Hannah Newcombe
    96 44   28:21 Gill Checkley
    114     29:16 Isabel Anderson
    135 71   33:18 Sarah Russell
    142 76   34:09 Jud Matthews
    Team results Team Pos Points  
    Division 1 Phx A 2 48  
    Division 2 Phx B 4 133  

    Phx C 12 207  
      Phx D 20 263  
      Phx E 33 391  
    Veterans Phx A 16 149  
      Phx B 34 272  
    Under 17 Phx A 1 19  
      Phx B 9 73  


     Under 20, Senior and Vet men

    Pos Vet Pos Time Name
    5 2 30:52 Ian Leitch
    6   31:02 Robbie Fitzgibbon
    8   31:17 Max Dumbrell
    12   31:41 Declan Neary
    13   31:46 Todd Leckie
    15   32:11 Spencer Thomas
    41   34:41 Patrick Acaye
    45   34:45 Milan Watson
    47   34:52 Alex Cruttenden
    50   35:09 Tom Hooper
    56 10 35:16 David Powell
    61   35:26 Paul Weir
    62   35:33 Jonnie McCormack
    67   35:48 Matthew Lui
    74   36:17 James Lathbury
    89   37:04 Benjamin Hendry
    90   37:05 Robbie Coupland
    94 22 37:24 Paul Wishart
    95   37:26 Tom Murphy
    96 23 37:27 Steve Atkinson
    100   37:43 Sean Butchers
    111 29 38:34 Nigel Herron
    116 32 39:01 Andy Bone
    118 33 39:11 Paul Whelpton
    120 34 39:19 Tony Rickwood
    123 37 39:33 Paul Lawrence
    127   39:41 Will Newman
    136 46 40:03 Lance Bellers
    139   40:06 Harry Pink
    155 58 41:09 James Rae
    157 59 41:15 Patrick McGuinness
    160 61 41:51 Geoff Pike
    163   41:55 Pete Goodman
    170   42:30 Max Leslie-Smith
    183 79 44:13 Andrew Brooks
    185   44:17 Will Swinburn
    200 94 45:48 Malcolm Kemp
    201 95 45:51 Chris Berry
    202 96 46:01 Andrew Haig
           
    Team results Team Pos Points
    Division 1 Phoenix A 1 59
      Phoenix B 7 300
    Division 2 Phoenix C 6 292
    Division 3 Phoenix D 5 375
      Phoenix E 11 445
      Phoenix F 15 506
     

    Phoenix G

    17 611
      Phoenix H 23 701
      Phoenix I 36 843
    Veterans Phoenix A 4 34
      Phoenix B 7 84
      Phoenix C 10 104
      Phoenix D 17 163
      Phoenix E 30 234
      Phoenix F 39 320

     

    Full results

  • Road Race

    Crawley 10k

    Sun 28 Oct 2018

    Pos Time Name
    1 36:25 Reuben Hoyte

    Full results

  • Triathlon

    Sussex Nomads Hill climb

    Sun 28 Oct 2018

    Lung-busting time-trial up Ditchling Beacon.

    Name Time
    Paul Faulkner 5:24.0
    Jon Marinko 5:59.2
    Tom Sanderson 6:15.4
    Andy Bone 6:23.7

    Full results

  • Cross Country

    Beachy Head Marathon

    Sat 27 Oct 2018

     

     

     

    Place
    Time
    Name
    Number
    Chip
    2 02:49:23 Todd Leckie   02:49:23
    3 02:59:38 Milan Watson 2773 02:59:38
    11 03:16:26 David Powell 2123 03:16:25
    118 03:54:23 Richard Thompson 2627 03:54:04
    217 04:10:12 Pete Goodman 1025 04:09:53
    218 04:10:12 Phil Grabsky 1037 04:09:53
    636 04:50:20 Gina McGeever 1753 04:49:33
    895 05:12:06 Robert Bishop 217

    05:11:21

     

  • Triathlon

    ETU European Aquathlon Championships

    Wed 24 Oct 2018

    A fantastic second place!

    20-24 female age group

    Pos Name

    Swim Run Total
    2 Jessica Prior
    14:57 20:15 35:48

    Full results


  • Sussex Grand Prix

    SGP Hove Prom 10k

    Sun 21 Oct 2018

    Great Turnout. Fantastic results

    Pos Gun Time Chip Time First Name Surname Category Cat Pos Gen Pos Gender
    1 0:31:38 0:31:38 Ian Leitch Male Vet 40 1 1 M
    4 0:33:55 0:33:55 Patrick Acaye Senior Male 2 4 M
    9 0:35:18 0:35:18 Paul Weir Senior Male 6 9 M
    11 0:36:05 0:36:03 Steve Atkinson Male Vet 50 1 11 M
    13 0:36:09 0:36:07 Lewis Isaacs Senior Male 9 13 M
    20 0:36:58 0:36:54 Sean Butchers Senior Male 14 20 M
    24 0:37:10 0:37:08 Matthew Greenall Male Vet 40 5 24 M
    31 0:37:52 0:37:49 Paul Wishart Male Vet 50 4 31 M
    40 0:39:19 0:39:17 Paul Whelpton Male Vet 60 55 39 M
    55 0:39:58 0:39:54 Cyril Crua Male Vet 40 13 52 M
    57 0:40:01 0:39:57 Steve Selby Male Vet 50 7 54 M
    69 0:41:00 0:40:57 Lance Bellers Male Vet 50 10 66 M
    75 0:41:38 0:41:31 Pete Goodman Senior Male 40 71 M
    78 0:41:48 0:41:46 Phil Grabsky Male Vet 50 13 74 M
    90 0:42:30 0:42:20 Will Russell Senior Male 45 83 M
    103 0:43:20 0:43:07 Charlotte Softly Female Vet 45 3 8 F
    110 0:44:07 0:44:00 Amelia Culshaw Female Vet 45 4 9 F
    114 0:44:25 0:44:19 Richard Thompson Male Vet 40 22 105 M
    126 0:45:00 0:44:56 Malcolm Kemp Male Vet 60 6 115 M
    127 0:45:00 0:44:47 Anna Berry Senior Female 6 12 F
    128 0:45:01 0:44:46 Christopher Berry Male Vet 60 7 116 M
    138 0:45:59 0:45:47 Caroline Garrett Female Vet 35 4 15 F
    157 0:47:15 0:47:08 Andrew Haig Male Vet 60 10 135 M
    161 0:47:37 0:47:29 Daniel Allen Male Vet 50 36 138 M
    165 0:47:55 0:47:40 Gill Checkley Female Vet 35 8 25 F
    177 0:48:33 0:48:29 Scott Mccue Senior Male 59 150 M
    179 0:48:48 0:48:36 Isabel Anderson Senior Female 11 28 F
    197 0:49:45 0:49:27 Rob Weaver Male Vet 60 17 161 M
    246 0:53:04 0:52:46 Gary Wilson Male Vet 50 44 187 M
    251 0:53:22 0:52:58 Tabitha Atkinson Female Vet 45 18 60 F
    307 0:58:20 0:58:01 Sarah Russell Female Vet 45 24 92 F

    Full results

     

  • Road Race

    Great South Run (10m)

    Sun 21 Oct 2018

     

    Name Pos Finish Time
    ROSS SKELTON 11 00:50:28
    MAXWELL DUMBRELL 20 00:52:19
    Ed Plager 54 00:58:22
    Tom Hooper 68 00:59:05
    Hannah Felton 7852 01:38:58
    Lydia Felton 7843 01:38:57

  • Cross Country

    SEAA Southern XC Relay Championships

    Sat 20 Oct 2018

    5th place for our senior men's team

     

    Leg Name Time Pos
    Overall  Phoenix Senior Men 58:37 5
    Leg 1 Max Pickard 14:42 6
    Leg 2 Declan Neary 14:23 3
    Leg 3 Oliver Johnson 15:17 5
    Leg 4 Archie Davis 13:48 5

    Full results

  • Triathlon

    Bedford Autodrome Duathlon

    Sun 14 Oct 2018

    SPRINT ETU QUALIFIERS

     

    Name Position AG Position Run1 T1 Bike T2 Run2 Finish Time
    Erica Martin 13 4th F35-39 00:19:11 00:51 00:36:33 00:53 10:31 01:08:01

     

    Full Results

     

  • Cross Country

    Sussex Cross Country Relays

    Sat 13 Oct 2018

    These are the results as sent to us by Sussex Athletics. Please email the media team to let us know of any omissions/corrections.

    U11 girls

    Pos Time Name
    10 9:02 Molly Edwards

    U13 girls

    Pos Time Name
    11 39:40 Brighton Phoenix A
    - 12:25 Rosa Howe
    - 13:02 Elfin Sandilands
    - 14:13 Yuuna Barra
    13 40:03 Brighton Phoenix B
    - 13:01 Marnie Butler
    - 13:31 Prudence Clark
    - 13:31 Grace Shipton

     U13 boys

    Pos Time Name
    6 32:02 Brighton Phoenix A
    - 10:28 James Fonteyn
    - 10:45 Matthew Noakes
    - 10:49 Woodie Rickwood
    15 34:44 Brighton Phoenix C
    - 10:50 Raphael Reed
    - 11:54 Felix Preston
    - 12:00 Cesare Massaret
    16 34:48 Brighton Phoenix B
    - 11:09 Ben Power
    - 11:59 Felix Ellis
    - 11:40 Finlay Hawkins

    U15 girls

    Pos Time Name
    8 36:16 Brighton Phoenix A
    - 11:51 Aoife Edwards
    - 11:52 Flora Davis
    - 12:33 Lily Crossman

    U15 boys

    Pos Time Name
    - 9:45 Ben Connolly
    - 10:21 Cassius Hebden

    U17 women

    Pos Time Name
    1 48:26 Brighton Phoenix A
    - 16:16 Mia Edwards
    - 15:25 Maia Hardman
    - 16:39 Milly Dickinson
    -   Brighton Phoenix B
      18:50 Madeleine Parmar

     

    Senior women

    Pos Time Name
    5 49:18 Brighton Phoenix A
    - 15:21 Jessica Prior
    - 16:44 Bobby Searle
    - 17:13 Connie Jankowski
    8 51:21 Brighton Phoenix B
    - 18:14 Rosie Upton
    - 17:40 Hanna Stone
    - 15:27 Gabby
    - 54:35 Non Scoring Phoenix
    - 17:54 Emily Budd
    - 20:03 Alison Moore
    - 16:38 Jessica Prior
    13 55:13 Brighton Phoenix C
    - 19:04 Elena Dean
    - 16:52 Rhian Davies
    - 19:17 Jessica Isaacs
    19 60:27 Brighton Phoenix D
    - 19:01 Elena Giddins
    - 22:06 Clara Wickes
    - 19:20 Hannah Newcombe

    v35 women

    Pos Time Name
    4 54:23 Brighton Phoenix A
    - 18:36 Kathryn Harnett
    - 18:18 Gill Checkley
    17:19 Charlotte Softly
    8 67:39 Brighton Phoenix B
    - 23:04 Jud Matthews
    - 21:21 Zeina Clare
    - 27:14 Sarah Russell

    Senior men

    Pos Time Name
    8 53:59 Brighton Phoenix A
    - 12:56 Oli Johnson
    - 13:57 Matthew Lui
    - 13:47 Daniel Simpkin
    - 13:19 Will Carey
    14 56:57 Brighton Phoenix B
    - 14:05 Alex Cruttenden
    - 14:14 Jonny McCormack
    - 14:26 Lewis Isaacs
    - 14:12 Tom Hooper
    15 57:20 Brighton Phoenix C
    - 15:01 Harry Pink
    - 15:36 Tom Murphy
    - 13:16 Jacques Cunningham-Marsh
    - 13:27 Robbie Coupland
    24 63:40 Brighton Phoenix D
    - 15:40 Andrew Phillips
    - 15:45 Ben Watts
    - 15.48 ?
    - 16:27 ?

     

    v40 men

    Pos Time Name
    4 59:41 Brighton Phoenix A
    - 14:42 Karn Sandilands
    - 15:27 Tony Rickwood
    - 14:38 Joe Butler
    - 14:54 Alex Bonzi

     

    v50 men

    Pos Time Name
    2 60:05 Brighton Phoenix A
    - 14:33 Steve Atkinson
    - 15:02 Andy Bone
    - 15:54 Steve Selby
    - 14:55 Paul Wishart
    8 70:50 Brighton Phoenix B
    - 17:28 Malcolm Hughes
    - 19:29 Rob Weaver
    - 17:33 Jon Wright
    - 16:20 Lance Bellers

    Full results

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Fun Run

    Bright10

    Sun 7 Oct 2018

    Pos Time Name
    4 52:07 Ian Leitch
    7 53:36 Todd Leckie
    19 58:01 Paul Weir
    34 60:56 Jonny McCormack
    38 61:07 Joe Butler
    62 63:53 Karn Sandilands
    114 68:33 Jonathan Lamb
    158 71:20 Andrew Brooks
    179 72:30 James White
    469 84:12 Alison Moore
    512 85:43 Gary Wilson
    982 1:41:14 Rob White

    Full results

  • Road Race

    Chicago Marathon

    Sun 7 Oct 2018

    Pos Time Name
    4393 (665 f) 3:23:44 Amelia Culshaw

    Full results

  • Sussex Grand Prix

    Lewes Downland 10

    Sun 7 Oct 2018

    Amazing turnout for the 8th race in Sussex Grand Prix

    Place Cat Place Name Time
    3 3rd Senior Men Alex Cruttenden 1:03:58
    5
    Ash Dorrington 1:04:24
    8
    Tom Hooper 1:07:08
    12
    James Lathbury 1:08:45
    16 3rd Vet M50 Paul Wishhart 1:09:57
    20   Sean Butchers 1:10:35
    28   Tony Rickwood 1:12:52
    37   Will Russell 1:15:07
    39   Pete Goodman 1:15:19
    45 2nd Vet M55 Lance Bellers 1:16:38
    47   Cyril Crua 1:17.14
    49 3rd Vet M55 Phil Grabsky 1:17:39
    50 2nd Vet W45 Charlotte Softly 1:17:43
    52   Richard Thompson 1:17:55
    60   Steve Selby 1:19:20
    94 2nd Senior Women Georgia Flowers 1:25:50
    104 3rd Vet 40 Kathryn Harnett 1:28:29
    120   Gill Checkley 1:32:14
    181   Hannah Felton 1:56:15
    182   Sarah Russell 1:59:59

    Full Results

     

  • Road Race

    Chester Marathon

    Sun 7 Oct 2018

    Full Marathon

    Pos Cat Pos Name Time
    2015 8 MV70 Malcolm Kemp 4:25:25

    Metric Marathon - For those that don't know is as the name suggests is 26.2km (16.5m)

    Phil achieves 1st place and course record for MV60.Well done

    Pos Cat Pos Name Time
    30 1st MV60 Phil Hampshire 1:53:58

     

    Full results

  • Road Race

    Bournemouth Marathon

    Sun 7 Oct 2018

    Pos Name Time
    723 Phil Jeffrey 3:58:16

    Full Results

  • Fun Run

    Barns Green Half Marathon and 10k

    Sun 30 Sep 2018

    Half Marathon

    Place
    Time
    Name
    Category
    Chip
    22
    01:24:08 Paul Wishart Vet Men 50-59 01:24:04
    95 01:32:14 Jonathan Lamb Vet Men 40-49 01:32:06
    10K

    Place
    Time
    Name
    Category
    Chip
    5 00:34:35 Patrick Acaye Senior Men 00:34:29

  • Road Race

    Ealing Half Marathon Mini Mile

    Sun 30 Sep 2018

    The ubiquitous Eddie Harrison came 5th in the 12-16 yr olds mini mile race. in a time of 5:39

    Full results (click on "all events" to select age category)

  • Road Race

    Bristol Half Marathon

    Sun 23 Sep 2018

    Pos Time Name
    30 1:15:23 Milan Watson
    43 1:16:49 Alex Cruttenden
    54 1:18:02 Tobias Bremer
    64 1:18:34 David Powell
    101 1:20:59 Tom Hooper
    291 1:27:44 Rachel Gorman
    380 1:29:22 Cyril Crua
    1007 1:38:10 Amelia Culshaw
    1050 1:38:45 Robin Searle
    1973 1:46:35 Georgia Flowers

    Full results

  • Triathlon

    Hever Super Sprint Tri

    Sat 22 Sep 2018

    Pos Cat Pos Swim T1 Bike T2 Run Total Name
    94 11 v50 11:38 4:33 46:04 2:00 37:13 1:22:57 Andrew Brooks

    Full results

  • Triathlon

    Brighton and Hove Triathlon

    Sun 16 Sep 2018

    Well done Barry for the category win.

     

    Kids 11-12

    Pos Cat Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Total
    11 6 Cesare Masset 2:36 1:42 9:40 0:57 5:14 20:09
    14 7 Marnie Butler 2:23 2:05 10:04 0:46 5:53 21:11

    Sprint (400m swim)

    Pos Cat Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Total
    31 1 (m50) Barry Blackwell 9:08 1:57 39:51 1:04 22:52 1:14:52

    Olympic

    Pos Cat Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Total
    92 6 (m50) Mark Walker 9:18 1:45 1:16:39 1:08 42:44 2:11:34

     

    Full results

  • Cross Country

    TOR DES GÉANTS 330KM Endurance Trail

    Sat 15 Sep 2018

    Amazing feat for Andy Pumphrey at Tor des Geants 330KM Endurance Trail


    Distance Elevation Start Time Finish Time Time Name Position
    330km 30908 Sun 12:00 Sat 00:15 132:15:44 Andy Pumphrey 260



    Full Results

  • Sussex Grand Prix

    JOHN FAULDS HELLINGLY 10K

    Sun 9 Sep 2018

    Good Turn for 7th race in the Sussex Grandprix with 4 men in the top 10 and categorys wins from Patrick (male senior), Paul Wishhart (Male V50) and Malcolm (male V70)

    Pos Name Gun Time Chip Time Category Cat Pos
    2 Patrick Acaye 00:36:09 00:36:09 MALE SENIOR 1
    4 Ash Dorrington 00:36:56 00:36:56 MALE SENIOR 3
    5 James Miles 00:36:56 00:36:56 MALE SENIOR 4
    9 Tom Hooper 00:37:50 00:37:48 MALE SENIOR 7
    11 Matthew Greenall 00:38:15 00:38:13 MALE V40 3
    15 Sean Butchers 00:38:59 00:38:57 MALE SENIOR 10
    19 Paul Wishart 00:39:30 00:39:27 MALE V50 1
    30 Will Russell 00:41:38 00:41:35 MALE SENIOR 17
    38 Phil Grabsky 00:43:21 00:43:17 MALE V55 3
    44 Lance Bellers 00:43:42 00:43:40 MALE V55 4
    59 Amelia Culshaw 00:45:13 00:45:12 FEMALE V45 2
    72 Malcolm Kemp 00:46:34 00:46:28 MALE V70 1
    89 Georgia Flowers 00:48:23 00:48:21 FEMALE SENIOR 3
    111 Gill Checkley 00:50:16 00:50:13 FEMALE V40 8
    157 Zeina Clare 00:53:57 00:53:46 FEMALE V40 12
    221 Hannah Felton 01:00:48 01:00:36 FEMALE SENIOR 16
    244 Sarah Russell 01:04:47 01:04:38 FEMALE V50 16

    Full Results

  • Track and Field

    Malaga World Championships

    Sun 9 Sep 2018

     

    Great results from the boys at Malaga. Silver for Paul Whelpton in 10k, Bronze for Paul Whelpton in Half marathon  and Team Gold for Paul Whelpton in half marathon(V65). Team Bronze for Malcolm kemp in half marathon (v70)

    Full Results

     

     

     

    Event

    Perf

         

    Pos

     

     

     

     

    Name

     

     

    Group

    800

    2:07.84

         

    7

     

    s2

     

     

    Steve Atkinson

     

     

    V50

    800

    2:33.72

     

     

     

    10

     

    h6

     

     

    Nigel Herron

     

     

    V50

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    1500

    4:24.08

         

    11

     

     

     

     

    Steve Atkinson

     

     

    V50

    1500

    4:26.12

         

    2

     

    h3

     

     

    Steve Atkinson

     

     

    V50

    1500

    5:10.45

     

     

     

    13

     

    h6

     

     

    Nigel Herron

     

     

    V50

    1500

    5:10.60

     

     

     

    12

     

    H4

     

     

    Steve Selby

     

     

    V50

    5000 22:07.92       12   A     Malcolm Kemp     V70

    5000

    22:19.08

     

     

     

    13

     

    A

     

     

    Andrew Haig  

     

     

    V70

    5000

    20:25.63

     

     

     

    7

     

     

     

     

    Phil Grabsky

     

     

    V50

     

    5000

    19:07.20

     

     

     

    7

     

     

     

     

    Nigel Herron

     

     

    V50

    5000

    19:24.02

     

     

     

    17

    A

     

     

     

    Phil Hampshire

     

     

    V60

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Event

    Perf

     

     

     

    Pos

     

     

     

     

    Name

     

     

    Group

    10K

    39:20

     

     

     

    2

     

     

     

     

    Paul Whelpton

     

     

    V65

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    HM

    1:28:38

     

     

     

    3

     

    3

     

     

    Paul Whelpton

     

     

    V65

    HM

    93:24

     

     

     

    23

     

     

     

     

    Phil Hampshire

     

     

    V60

    HM

    1:48:01

     

     

     

    20

     

     

     

     

    Malcolm Kemp

     

     

    V70

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Road Race

    Great North Run

    Sun 9 Sep 2018

     

    Pos Name Finish time Gun/chip
    20 Ross Skelton 1.09.53 Gun
    1182 Andrew Haslam 1.36.19 chip
    3989 Simon Beeforth 1.49.00 Chip

     

    Full Results

  • Triathlon

    Uckfield Duathlon

    Sun 2 Sep 2018

    Well done to the old hands and the duathlon newbies - great results!

    Women's duathlon

    Pos Run Bike Run Total Name
    1 14:24 35:14 7:24 57:02 Erica Martin
    4 19:15 43:55 9:54 1:13:04 Hannah Felton

    Men's duathlon

    Pos Run Bike Run Total Name
    1 13:59 31:16 7:23 52:38 Mark Cossey
    3 14:57 35:10 7:29 57:36 Andrew Brooks

     Full results

  • Fun Run

    King's Head Canter

    Mon 27 Aug 2018

    Pos Time Name
    33 18:57 Tom Sanderson
    51 20:20 Cassius Hebden
    130 26:39 Terry Avey

     

    Full results

     

  • Road Race

    Arundel 10k

    Sun 26 Aug 2018

    Pos Time Name
    1 32:10 Ross Skelton
    54 43:54 Barry Blackwell
         
    Full results

  • Sussex Grand Prix

    Newick Will Page 10k

    Sun 26 Aug 2018

    Pos Time Name
    4 39:30 Paul Whelpton
    26 46:07 Andrew Haig
    86 58:20 Rik Taub

    Full results

  • Track and Field

    Crawley Open

    Sun 26 Aug 2018

    100m U15 women (race 1)

    Pos Time Name
    4 14.42 Jess Powell

    200m Senior men

    Pos Time Name
    4 26.51 Max Andrews

    200m U15 women

    Pos Time Name
    7 30.60 Jess Powell

    400m Senior men

    Pos Time Name
    4 58.21 Max Andrews

    800m Senior 

    Pos Time Name
    4 2:15.22 Tom Mackman

    800m U15 men

    Pos Time Name
    4 2:15.84 Cassius Hebden
    6 2:24.88 Ben Connolly

    800m U15 women

    Pos Time Name
    4 2:39.45 Flora Davis

    1500m race 1

    Pos Time Name
    3 5:49.92 Madeleine Parmar

    1500m race 2

    Pos Time Name
    12 5:19.49 (PB) Phil Grabsky

    Full results

  • Track and Field

    British Master's Championships

    Sat 25 Aug 2018

    800m M50

    Pos Time Name
    2 2:11.90  Steve Atkinson

    1500m M50

    Pos Time Name
    3 4:31.99 (PB) Steve Atkinson

    Full results

  • Track and Field

    Brighton Birthday Boys 5000m

    Thu 23 Aug 2018

    Race 1

    Pos Time Name
    2 17:22.3 Paul Weir
    26 19:09.6 Phil Hampshire

    Race 2

    Pos Time Name
    6 15:55.6 Reuben Hoyte

     Race 3

    Pos Time Name
    14 19:52.5 Geoff Pike
    16 19:57.9 Phil Grabsky
    27 21:45.9 Joe Appleton

    Race 4

    Pos Time Name
    9 21:18.1 Andrew Haig
     

  • Track and Field

    Masters Grand Prix

    Sun 19 Aug 2018

    Great running from all our Masters . Special well done to Phil on his first ever track event and to Steve on his new British record 

    V50 4x800m New British Record by 14 seconds. The World record (held by a Swedish squad) was missed by a tantalising 8/100ths of a second.

    Gary Burnett 2.05
    David Cowlishaw 2.06
    Steve Atkinson 2.08
    Adrian Haines 2.06
       
    Full Time 8.25

    Other Races

    1500m Heat 1

    Rank Name  Cat Result
    3 Nigel Herron M53 5.21.10

    5000m Heat 1

    Rank Name  Cat Result
    7 Phil Grabsky M55 20.13.32
    9 Andrew Haig M73 21.49.34

    800m Heat 1

    Rank Name  Cat Result
    5 Nigel Herron M53 2.37.0

  • Triathlon

    Ringer Tri/Duathalon

    Sun 19 Aug 2018

     

    Ringmer Tri/Dua - Sprint Triathlon      
    Rank Name AgeGrp Swim Bike Run FINISH
    14 Mark Cossey (m) H 00:10:44 00:44:33 00:24:38 01:19:55

  • Track and Field

    Eltham

    Wed 15 Aug 2018

     


    SYDNEY WOODERSON MEMORIAL 800m

         
    1 1:49.04 Spencer Thomas U23 M Brighton Phoenix
    2 1:49.05 Charles Da'Vall Grice SEN M Brighton Phoenix
    3 1:49.78 Archie Davis U23 M Brighton Phoenix

           
    6 1:50.31 Finley Bigg U23 M Brighton Phoenix


    BMC 800m Race I

    6 2:08.02 Steve Atkinson V50 M Brighton Phoenix
    7 2:09.44 Tom Mackman U23 M Brighton Phoenix
         

    BMC 800M Race M

     

    1 2:22.64 Maia Hardman U17 W Brighton Phoenix
    8 2:37.32 Flora Davis U15 W Brighton Phoenix

  • Cross Country

    Friston 10 mile

    Sun 12 Aug 2018


    Pos
    Time Name
    4
    01:18:30 Milan Watson

    Full results

     

  • Cross Country

    Friston Forest Trail 10 mile

    Sun 12 Aug 2018

    Pos Time Name
    4 1:18:30 Milan Watson

    Full results

  • Track and Field

    European Championships Berlin

    Fri 10 Aug 2018

    1500m SM Final


    Pos Name Time

    5 Charlie Grice 3.38.65

    full results

  • Track and Field

    Watford Open

    Wed 8 Aug 2018

     

    Mens 800m A
    Pos Perf Name   AG  

    SB PB  
    1 1:48.61 Spencer Thomas   U23 M

    1:47.76 1:47.76
    2 1:48.97 Finley Bigg PB U23 M

    1:48.97 1:48.97

     

     

     

    Mens 1500m A
    Pos Perf Name           AG  

    SB PB  

                       
    5 3:43.63 Archie Davis           U23 M

    3:43.09 3:43.09

     

    7     3:44.20 Robbie Fitzgibbon   U23 M

    3:39.37 3:36.97

     

    Womens 1500m A

    Pos Perf Name   AG  

    SB PB  

                       
    13 4:40.65 Tara Bage   U23 W

    4:33.71 4:33.71

     

    800 SX 13

    Pos Perf Name   AG  

    SB PB  

                       
    9 2:09.25 Steve Atkinson   V50 M     2:08.56 2:08.56

  • Triathlon

    Arundel Triathlon 2018

    Sun 5 Aug 2018

    Sunny morning for the Qualifying race for the European Championships next year in Weert, Holland.

    https://www.resultsbase.net/event/4152/results

    pos Age Group

    Age 

    Pos

    Name Time


    89 (M) 55-59

    3

    Malcolm Hughes 2:20:21 24:30 0:46 1:09:37 0:39 44:49
    175 (M) 45-49 18 Tom Sanderson 2:31:42 32:31 1:41 1:12:45 1:09 43:36
    256 (F) 30-34 3 Emma Wrightman 2:44:40 29:18 0:52 1:17:52 0:50 55:48
    301 (M) 65-69 6 Colin Simpson 2:56:24 29:15 2:02 1:27:03 1:05 56:59

251-300 of 1735

Per page: