Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Road Race

    Haywards Heath 10M

    Sun 5 May 2019 (Mid Sussex Marathon Weekend)

     

    Pos   Chip Time Athlete Surname     Category CatPos GenPos Gender Pace Race
    35   1:15:40 Andrew Neighbour     Male Vet 45 3 33 M 4:42 10m
    138   1:27:31 Alison Moore     Senior Female 10 30 F 5:26 10m
    252   1:37:37 Sarah Russell     Female Vet 50 10 76 F 6:03 10m

  • Triathlon

    Steyning Triathlon

    Sun 5 May 2019

    The 19th running of the Steyning Triathlon.

    2 events - The 'Standard' triathlon (800 swim, 36km bike, 8km run) and the 'Sprint' triathlon (400 swim, 20km bike, 5km run). The swim is in a 25m indoor pool, the rolling bike course on the A283 and A24 which is regularly used for local and national time trials and the run a loop around the historic market town and into the grounds of Wilton House.

    We had a good turn out from Phoenix with a number of atheletes who have only recently discovered Triathlon. Well done.

    STANDARD                  
    POS NAME CATEGORY STAR TIME FINISH TIME SWIM T1 BIKE T2 RUN
    6 Jack Donaghy (M) Senior 07:42:14 01:42:59 12:28 01:47 56:10:00 01:02 31:32:00
    79 Isabel Anderson (F) Senior 06:42:07 02:17:19 18:35 02:52 01:16:07 00:35 39:10:00
    100 Lydia Felton (F) Senior 06:49:21 02:35:59 16:34 01:11 01:32:00 01:03 45:11:00
    106 Hannah Felton (F) Senior 06:05:30 02:49:59 19:48 01:59 01:35:14 01:04 51:54:00
                       
    SPRINT                  
    POS NAME CATEGORY STAR TIME FINISH TIME SWIM T1 BIKE T2 RUN
    30 Mark Walker (M) Vet 50 09:37:20 01:03:53 07:27 01:23 35:45:00 00:53 18:25
    83 Andrew Brooks (M) Vet 50 08:22:23 01:13:50 11:32 02:15 38:35:00 01:20 20:08

  • Triathlon

    2019 Pontevedra ITU Long Distance Triathlon World Championships

    Sat 4 May 2019 (Pontevedra Spain)

    The showcase event of the 2019 Pontevedra ITU Long Distance World Championships has attracted a deep list of long course specialists, vying for the world titles, across both the men’s and women’s races. The course features a 1.5km swim, 110km bike leg that surrounds the Spanish city and then finishes with a 30km run, across four laps, that tours around the renowned Lerez River.

     

    Men 55-59

     FIRST LAST SWIM T1 BIKE T2 RUN POSITION TOTAL TIME
    Geoff Pike 00:35:19 00:10:32 04:09:00 00:04:23 02:45:36 23 07:44:49

    Men 25-29

     FIRST LAST SWIM T1 BIKE T2 RUN POSITION TOTAL TIME
    Alex Garrod 00:26:12 00:04:30 03:23:41 00:01:47 02:08:36 8 06:04:44

     

  • Cross Country

    Three Forts Challenge

    Sat 4 May 2019

    Known as 'The Tough One', with 27 miles of mixed terrain and climbs of 3450 feet.

    Devil's Dyke - Chanctonbury Ring - Cissbury Ring 27.2 Miles MARATHON and 13.1 Miles HALF MARATHON

     

     

    First Name Last Name Event Race Date Pos Time  
    Gill Checkley  Three Forts Challenge Marathon 05-05-2019 114 04:45:02  

     

  • Road Race

    East Grinstead 10M

    Sat 4 May 2019 (Mid Sussex Marathon Weekend)

    Part of the MID SUSSEX MARATHON WEEKEND 2019. There are 3 races over the weekend – two 10 mile races in both East Grinstead and Haywards Heath, and the 10 kilometre in Burgess Hill. All three combine to cover a total of 26.2 miles – the distance of a marathon. Runners are are able to enter each race individually or complete all three

    Congrautations to Sarah Russell who ran all 3..

     

    Pos

    Gun Time

    Chip Time

    First Name

    Surname

    Team

    Bib#

    Category

    CatPos

    GenPos

    Gender

    261

    01:44:02

    01:43:55

    Sarah

    Russell

    Brighton Phoenix

    186

    Female Vet 50

    11

    84

    F

  • Track and Field

    BUCS Outdoor Championships

    Sat 4 May 2019 (Bedford)

    Mens 1500m

    Pos Time Name
    3 3:52.90 George Mills

     

  • Track and Field

    Payton Jordan Invitational

    Thu 2 May 2019 (Palo Alto California)

    1500m men

    Pos Time Name
    5 3:43.18 Robbie Fitzgibbon

     

  • Cycling

    Puncheur Cyclosportive

    Sun 28 Apr 2019 (Sussex)

    Name Time
    Richard Nerurkar 03:22:34
    Jim Whitelegg 03:21:15
    Andy Bone 03:23:56
    John Marinko 03:24:16
    Tomas Navickas 03:36:10

     

  • Triathlon, Duathlon

    Uckfield Spring Triathlon & Duathlon

    Sun 28 Apr 2019

    Triathlon - standard

    Pos Name Swim 600m Bike 22km Run 5.25km Total  
    1 Jack Donaghy 09:28 38:26 19:13 01:07:07  

    Triathlon - sprint

    Pos Name Swim 400m Bike 16.5km Run 3.5km Total  
    18 Barry Blackwell 08:43 40:56 16:06 01:05:45  

    Duathlon 

    Pos Name Run 3.5km Bike 16.5km Run 1.75km Total
    1 Malcolm Hughes 15:50 31:58 08:46 56:34

     

  • Road Race

    London Marathon

    Sun 28 Apr 2019

    Pos Cat Pos Time Name  
    30 26 (MSEN) 2:25:50 (PB) Ross Skelton  
    195 157 (MSEN) 2:34:58 (PB) Milan Watson  
    784 64 (M45) 2:46:03 (PB) Dave Powell  
    1383 286 (M40) 2:53:45 Alex Bonzi  
    1776 206 (M45) 2:57:09 (PB) Matt Greenall  
    2126 1154 (MSEN) 2:59:17 Tom Hooper  
    2144 447 (M40) 2:59:25 (PB) Mark Cossey  
    4238 49 (F45) 3:16:31 (PB) Amelia Culshaw  
    12323 1515 (M45) 3:52:50 (PB) Phil Jeffrey  
    15686 5371 (MSEN) 4:03:20 Will Russell  

     

  • Duathlon

    World Duathlon Championships

    Sun 28 Apr 2019 (Pontevedra, Spain)

    Pos Run T1 Bike T2 Run Total Name
    4 18:21 01:01 36:03 01:23 10:06 1:06:52 Erica Martin

     

  • Road Race

    WSFRL Lewes Easter Monday (junior race)

    Mon 22 Apr 2019

    West Sussex Fun Run League events take place at locations over the county run by 18 local running clubs. All fun run league races are between 5km and 10km for Adults with accompanying junior race of no more than 1 mile

    Distance: 1 mile

    Position: 3rd  Time: 5m 50s  Name: Vinnie Pegley

    Position: 19th Time: 6m 28s Name: Louie Pegley

  • Track and Field

    Crawley Open

    Sat 20 Apr 2019 (K2 Crawley)

    Some top performances in the Crawley Open and wins from Benjamin and Almi in 1500s in the respective age and from Dan in 400s. Well done.

    Distance Category Position Name  Time
    1500m   U15B  1 Benjamin Connolly   04:31:50
             
    1500m SM  4 Brodie Denholm   04.18.75
             
    1500m U17W 5 Milly Dickinson   05:01.11
             
    400m SM 1 Dan Stepney  50.42
             
    800m U13B 3 Raphael Reed 2:29:02
    800m U13B 6 Matthew Noakes 2:32:57
    800m U13B 10 Vincent Pegley   02:42:29
             
    800m U15B 6 Finley Jones 02:26:14
    800m U15B 8 Jaymes Fonteyn 02:30:17
             
    800m U20W 1 Almi Nerurkar 02:19:04
    800m U20W 4 Naomi Fonteyn  02:26:50

  • Track and Field

    Watford Open Graded Meeting

    Wed 17 Apr 2019

    800m women

    Pos Time Name
    9 2:17.03 Milly Dickinson

    800m men

    Pos Time Name
    9 2:00.46 Brodie Denholm

  • Road Race

    Paris Marathon

    Sun 14 Apr 2019 (Paris)

    Debut Marathon for Bobby and what a time...

    Pos Time Name
    1599 (33rd female) 03:01:02 Bobby Searle
         

     

  • Cycling

    BM Ride

    Sun 14 Apr 2019 (Brighton)

    The inaugural 50k Ride event, a new part of the Brighton marathon weekend.

    You can see pictures of some of the riders here.

    Pos Time Name
    23 1:30:13 Jim Whitelegg
    33 1:31:44 Andy Bone
    34 1:31:58 Tony Holborn
    213 1:49:50 Paul Lawrence
    902 2:23:57 Hannah Felton
    903 2:23:57 Lydia Felton

     

  • Road Race

    BM 10k

    Sun 14 Apr 2019

    This race run just before the Brighton Marathon threw up a number of very big performances and PBs from our runners.

    You can see some pictures here.

    Please let us know if you don't appear in the results.

    Pos Time Name
    23 30:09 (PB) Ross Skelton
    56 31:46 (PB) Simon Heath
    84 33:58 (PB) Beth Kidger
    99 34:44 (PB) Paul Weir
    104 35:27 (OGPB) Steve Atkinson
    124 36:47 (PB) Mark Cossey
    133 37:25 Tara Bage
    146 38:02 Alex Bonzi
    167 39:19 (PB) Cat Bounds
    172 38:24 Harry Pink
    200 40:27 Olle Akesson
    222 41:25 Pete Goodman
    231 41:57 Mark Walker
    237 42:18 (PB) Megan Kidger
    338 43:39 Dan Harris
    388 44:33 Barry Blackwell
    422 46:16 (PB) Amy Gamblin
    423 47:00 (PB) Alison Moore
    975 52:11 Joe McNulty
    978 53:53 Terry Avey

     

  • Road Race

    Brighton Marathon

    Sun 14 Apr 2019

    Another splendid day for it and some cracking performances - including a podium and club record for Ian Leitch.

    Some photos here. As always please let us know if you need to have a result added or amended - we are aware there are some problems with the chip times.

    Pos Time Name
    3 2:18:34 (PB) Ian Leitch
    14 2:31:50 (PB) Max Dumbrell
    19 2:39:06 (PB) Alex Cruttenden
    25 2:43:13 (PB) Ash Dorrington
    28 2:44:30 (PB) Joe Butler
    57 2:52:23 (PB) Lewis Issacs
    80 2:55:14  Tobias Bremer
    92 2:56:23 (PB) Jonny McCormack
    226 3:04:56 (PB) Cyril Crua
    227 3:05:20 (PB) Tim Clarke
    264 3:08:06 (PB) Tony Rickwood
    274 3:08:17 (PB) Sean Butchers
    362 3:13:23  Alex Garrod
    524 3:18:44 Jonathan Hancock
    535 3:19:12 Cameron Hutton
    769 3:27:56 (PB) Jonathan Lamb
    937 3:31:51 Tom Holborn
    957 3:28:22 (PB) Robert Bishop
    972 3:28:36 (PB) Phil Grabsky
    1031 3:31:29 (PB) Stephen Taylor
    1061 3:32:15 (PB) Emily Budd
    1124 3:35:40 (PB) Will Russell
    1126 3:35:44 (PB) Charlotte Softly
    1184 3:37:41 Andrew Haslam
    5156 4:28:48 (pacemaker) Gill Checkley

     

  • Road Race

    Brighton Marathon Minimiles

    Sat 13 Apr 2019 (Preston Park)

    The results for this event do not list club affiliations so it can be hard to dig out the Phoenix runners - do let us know if anyone is missing.

    Race 6 U9 Boys 

    2 Louie Pegley 6:27

     

    Race 7 U11 G

    18 Ella Lake 7:41

    27 Layna Buckley 7:58

    62 Molly Austin 8:51

     

    Race 8 U11 B

    1 Vinnie Pegley 6:01

    3 Lewis Wilbey 6:07

     

    Race 9 U11 G

    1 Greta Hunter 6:31

     

    Race 10 U11 B

    9 Jake Pursey 6:32

     

    Race 11 U11 G

    3 Caitlin Griffin 6:51

    25 Honey Batchelor-Lyons 7:47

     

    Race 12 U11 B

    4 Alex Kavouros 6:24

     

    Race 13 U13 G

    14 Imogen Read 6:32

    16 Elfin Sandilands 6:34

    17 Rosa Howie 6:42

    50 Elisia Morlen 7:42

    60 Olivia Terry 7:53

     

    Race 14 U13 B

    6 Matthew Noakes 5:49

    15 Henry Stenning 6:13

    19 Reiss Bernard 6:20

     

    Race 15 U13 G

    17 Lily Danreuther 7:03

     

    Race 16 U13 B

    1 Corbin Bailey 5:52

     

    Race 17 U15/18 G

    18 Madelaine Parmar 6:31

     

    Race 18 U15/18 B

    5 Cassius Hebden 5:24

    4 Eddie Harrison 5:25

    9 Finlay Hawkins 6:15

    21 Milo Hampton 7:01

  • Track and Field

    Southern Athletics League Division 3SE

    Sat 13 Apr 2019

    400m

    Pos Time Name
    3 57.2 Tom Mackman

     

  • Road Race

    Vienna Marathon

    Sun 7 Apr 2019 (Vienna)

    The Vienna City Marathon takes you through the beautiful city of Vienna and passes many modern and historic sights and architecture, museums including the the Opera house, the long Imperial Bridge (Reichsbrücke) over the River Danube, by the Schönbrunn Castle,  the Giant Ferris Wheel, the Town Hall and Vienna University and finishing  directly in front of Vienna Burgtheater.

    A fantastic run from Rachel and her brother (his first ever marathon!) with Rachel getting getting 6th in her age category and achieving a massive 17 min PB. 

    Postion Name Chip Time Gender Position Age Category
    257 Gorman, Rachel (GBR) 03:04:16 20 6 PB
    950 Gorman, Andrew (GBR) 03:26:49 872 141 1st Marathon

  • Road Race

    Paddock Wood Half Marathon

    Sun 7 Apr 2019

    Pos Time Name
    195 1:27:14 (PB) Cat Bounds 
    289 1:31:18

    James Rae

     

  • Track and Field

    Crawley Open

    Sun 7 Apr 2019 (K2 Crawley)

    1500m race 5 (men)

    Pos Time Name
    1 3:59.51 George Mills
    4 4:33.77 Brodie Denholm

    60m U11 girls

    Pos Time Name
    1 9.55 Martha Challis

    300m men

    Pos Time Name
    3 36.98 Dan Stepney

    150m U11 girls

    Pos Time Name
    5 24.52 Martha Challis

    600m U15 boys

    Pos Time Name
    3 1:42.20 Finley Jones

    Long Jump U11 girls

    Pos Dist Name
    5 2.76 Martha Challis

     

  • Track and Field

    Windsor Slough Eton & Hounslow Spring Open

    Sun 7 Apr 2019

    400 Senior men

    Pos Time Name
    1 48.72 (PB) Toby Harries

     

  • Road Race

    Lancing College 10k

    Sun 7 Apr 2019 (Sussex)

    Pos Time Name
    1 34:16 Reuben Hoyte
    92 49:28 Isabel Anderson

     

  • Road Race

    Sussex Road Relays *ALL AGES

    Sat 6 Apr 2019 (Christ's Hospital)

    One of the best races of the year and one of the races that Phoenix organise - the Sussex Road Relays at Christ's Hospital, near Horsham offers a lap of just over a mile for the juniors and two miles for the seniors within the school campus, all traffic-free and in a beautiful setting. 

    We had great turnout with 25 teams entering across all the age groups from under 13 to V60s! We had wins from both women and male senior teams with many of our members in top three positions for fastest laps in their age groups. Well done everybody.

    A big THANK YOU to Bruce Warren, Steve Hardman and Ruth Mansfield for their months of organisation to get this race delivered. Arranaging race officials, chip timing, portaloos, liasing with the school, getting the course offically measured and ensuring the runners all got around safely, plus holding the rain off. Congratulations a great success.

    Under 13 Girls    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    13 Brighton Phoenix Girls U13 A Imogen Read 0:07:32 Molly Edwards 00:07:45 Elfin Sandilands 00:07:33 00:22:50    
    18 Brighton Phoenix Girls U13 B Amelie Parker 0:07:41 Mekdes Berry 00:07:52 Rosa Howie 00:07:57 00:23:30    
    22 Brighton Phoenix Girls U13 C Yuuna Barra 0:07:45 Jahnvi Choksi 00:08:58 May Powell 00:08:05 00:24:48    
    24 Brighton Phoenix Girls U13 D Thalia Parker 0:07:52 Saffron Harris 00:08:41          
                         
    Under 13 Girls Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    34 Imogen Read Brighton Phoenix Girls U13 A 00:07:32              
    35 Elfin Sandilands Brighton Phoenix Girls U13 A 00:07:33              
    49 Molly Edwards Brighton Phoenix Girls U13 A 00:07:45              
    45 Amelie Parker Brighton Phoenix Girls U13 B 00:07:41              
    56 Mekdes Berry Brighton Phoenix Girls U13 B 00:07:52              
    60 Rosa Howie Brighton Phoenix Girls U13 B 00:07:57              
    48 Yuuna Barra Brighton Phoenix Girls U13 C 00:07:45              
    64 May Powell Brighton Phoenix Girls U13 C 00:08:05              
    72 Jahnvi Choksi Brighton Phoenix Girls U13 C 00:08:58              
    57 Thalia Parker Brighton Phoenix Girls U13 D 00:07:52              
    69 Saffron Harris Brighton Phoenix Girls U13 D 00:08:41              
                         
    Under 13 Boys    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    4 Brighton Phoenix Boys U13 A Finley Jones 0:06:13 Mathew Noakes 00:06:38 Jaymes Fonteyn 00:06:13 00:19:04    
    10 Brighton Phoenix Boys U13 B Raaphal Read 0:06:34 Corbin Bailey 00:06:40 Ben Power 00:06:42 00:19:56    
    17 Brighton Phoenix Boys U13 C Woody Rickwood 0:06:48 Finley Hawkins 00:07:05 Joseph Campbell 00:06:57 00:20:50    
    19 Brighton Phoenix Boys U13 D Cesare Masset 0:06:55 Cameron Morgan 00:07:16 George Hendricks 00:07:04 00:21:15    
    24 Brighton Phoenix Boys U13 E Josh Law 0:07:49              
                         
    Under 13 Boys Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    9 Jaymes Fonteyn Brighton Phoenix Boys U13 A 00:06:13              
    10 Finley Jones Brighton Phoenix Boys U13 A 00:06:13              
    28 Mathew Noakes Brighton Phoenix Boys U13 A 00:06:38              
    21 Raaphal Read Brighton Phoenix Boys U13 B 00:06:34              
    31 Corbin Bailey Brighton Phoenix Boys U13 B 00:06:40              
    33 Ben Power Brighton Phoenix Boys U13 B 00:06:42              
    41 Woody Rickwood Brighton Phoenix Boys U13 C 00:06:48              
    48 Joseph Campbell Brighton Phoenix Boys U13 C 00:06:57              
    55 Finley Hawkins Brighton Phoenix Boys U13 C 00:07:05              
    46 Cesare Masset Brighton Phoenix Boys U13 D 00:06:55              
    54 George Hendricks Brighton Phoenix Boys U13 D 00:07:04              
    57 Cameron Morgan Brighton Phoenix Boys U13 D 00:07:16              
    67 Josh Law Brighton Phoenix Boys U13 E 00:07:49              
                         
    Under 15 Girls    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    10 Brighton Phoenix Girls U15 A Flora Davis 0:06:46 Aoife Edwards 00:07:13 Lily Crossman 00:07:17 00:21:16    
                         
    Under 15 Girls Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    16 Flora Davis Brighton Phoenix Girls U15 A 00:06:46              
    27 Aoife Edwards Brighton Phoenix Girls U15 A 00:07:13              
    30 Lily Crossman Brighton Phoenix Girls U15 A 00:07:17              
                         
    Under 15 Boys    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    4 Brighton Phoenix Boys U15 Cassius Hebden 0:06:01 Eddie Harrison 00:05:59 Ben Connolly 00:05:54 00:17:54    
                         
    Under 15 Boys Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    7 Ben Connolly Brighton Phoenix Boys U15 00:05:54              
    11 Eddie Harrison Brighton Phoenix Boys U15 00:05:59              
    12 Cassius Hebden Brighton Phoenix Boys U15 00:06:01              
                         
                         
    Senior Women    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    1 Brighton Phoenix Women senior A Tara Bage 0:11:17 Milly Dickinson (U17) 00:12:18 Beth Kidger 00:10:33 00:34:08    
    6 Brighton Phoenix Women senior B Jess Prior 0:12:03 Naomi Fonteyn  (U20) 00:12:21 Bobby Searle 00:12:34 00:36:58    
    12 Brighton Phoenix Women senior C Mia Edwards (U17) 0:12:47 Alice Wright (U17) 00:12:56 Connie Janwaski (U20) 00:13:36 00:39:19    
    19 Brighton Phoenix Women senior D Caz Garrett 0:13:36 Amy Gamblin (U20) 00:14:11 Lizzy Miles 00:13:52 00:41:39    
    23 Brighton Phoenix Women senior E Izzy Anderson 0:14:11 Charlotte Matthews (U20) 00:14:05 Alison Moore 00:14:17 00:42:33    
    34 Brighton Phoenix Women senior F Hannah Felton 0:16:23 Lydia Felton 00:15:50 Valentina Avella 00:15:23 00:47:36    
                         
                         
                         
    Under 17 Girls Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    6 Milly Dickinson (U17) Brighton Phoenix Women senior A 00:12:18              
    3 Mia Edwards (U17) Brighton Phoenix Women senior C 00:12:47              
    9 Alice Wright (U17) Brighton Phoenix Women senior C 00:12:56              
                         
    Under 20 Girls Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    2 Naomi Fonteyn  (U20) Brighton Phoenix Women senior B 00:12:21              
    9 Connie Janwaski (U20) Brighton Phoenix Women senior C 0:13:53              
    7 Charlotte Matthews (U20) Brighton Phoenix Women senior E 00:14:05              
    6 Amy Gamblin (U20) Brighton Phoenix Women senior D 00:14:11              
                         
    Senior Women Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    1 Beth Kidger Brighton Phoenix Women senior A 00:10:33              
    2 Tara Bage Brighton Phoenix Women senior A 0:11:17              
    8 Jess Prior Brighton Phoenix Women senior B 0:12:03              
    18 Bobby Searle Brighton Phoenix Women senior B 00:12:34              
    38 Caz Garrett Brighton Phoenix Women senior D 0:13:36              
    43 Lizzy Miles Brighton Phoenix Women senior D 00:13:52              
    49 Izzy Anderson Brighton Phoenix Women senior E 0:14:11              
    51 Alison Moore Brighton Phoenix Women senior E 00:14:17              
    64 Valentina Avella Brighton Phoenix Women senior F 00:15:23              
    68 Lydia Felton Brighton Phoenix Women senior F 00:15:50              
    76 Hannah Felton Brighton Phoenix Women senior F 0:16:23              
                         
    Vet 40 Women    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    7 Brighton Phoenix Women V40 Caroline Hendricks 0:12:42 Tess Sandilands 00:15:45 Amelia Culshaw 00:12:35 00:41:02    
                         
    Women 40 Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    10 Amelia Culshaw Brighton Phoenix Women V40 00:12:35              
    11 Caroline Hendricks Brighton Phoenix Women V40 0:12:42              
    40 Tess Sandilands Brighton Phoenix Women V40 00:15:45              
                         
    Vet 50 Women    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    8 Brighton Phoenix Women V50 Liz Haliday 0:15:27 Sarah Russell 00:16:54 Carol Webb 00:14:55 00:47:16    
                         
    Women 50 Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    23 Carol Webb Brighton Phoenix Women V50 00:14:55              
    25 Liz Haliday Brighton Phoenix Women V50 0:15:27              
    44 Sarah Russell Brighton Phoenix Women V50 00:16:54              
                         
    Senior Men
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Runner Time Runner
    1 Brighton Phoenix Men senior A George Mills 0:09:10 Max Pickard 00:09:40 Declan Neary 00:09:28 Finn McNally 00:09:23 Archie Davis
    8 Brighton Phoenix Men senior B Oliver Johnson (u20) 0:10:09 Alex Cruttenden 00:10:19 Paul Weir 00:10:56 Tom Hooper 00:10:59 Alex Garrod
    11 Brighton Phoenix Men senior C James Miles 0:11:15 Jonny McCormack 00:11:00 Jack Donaghy 00:11:01 Sean Butchers 00:11:06 Declan Neary
                         
    Senior Men Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    1 George Mills Brighton Phoenix Men senior A 0:09:10              
    4 Spencer Thomas Brighton Phoenix Men senior A 00:09:19              
    5 Finn McNally Brighton Phoenix Men senior A 00:09:23              
    6 Archie Davis Brighton Phoenix Men senior A 00:09:25              
    7 Declan Neary Brighton Phoenix Men senior A 00:09:28              
    10 Max Pickard Brighton Phoenix Men senior A 00:09:40              
    15 Declan Neary Brighton Phoenix Men senior C 00:09:54              
    25 Alex Cruttenden Brighton Phoenix Men senior B 00:10:19              
    29 Milan Watson Brighton Phoenix Men senior B 00:10:29              
    37 Alex Garrod Brighton Phoenix Men senior B 00:10:39              
    44 Paul Weir Brighton Phoenix Men senior B 00:10:56              
    45 Tom Hooper Brighton Phoenix Men senior B 00:10:59              
    46 Jonny McCormack Brighton Phoenix Men senior C 00:11:00              
    47 Jack Donaghy Brighton Phoenix Men senior C 00:11:01              
    50 Sean Butchers Brighton Phoenix Men senior C 00:11:06              
    55 James Miles Brighton Phoenix Men senior C 0:11:15              
    60 Tom Hooper Brighton Phoenix Men senior C 00:11:26              
                         
    Male U20  Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    4 Oliver Johnson (u20) Brighton Phoenix Men senior B 0:10:09              
                         
    Vet 50 Men    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    3 Brighton Phoenix Men V50 A Steve Atkinson 0:10:49 Steve Selby 00:12:01 Nigel Herron 00:11:50 00:34:40    
                         
    Male 50 Fastest Legs              
    Pos Runner Team Leg Time              
    2 Steve Atkinson Brighton Phoenix Men V50 A 0:10:49              
    11 Nigel Herron Brighton Phoenix Men V50 A 00:11:50              
    16 Steve Selby Brighton Phoenix Men V50 A 00:12:01              
                         
    Vet 60 Men    
    Pos Team Runner Time Runner Time Runner Time Time    
    3 Brighton Phoenix Men V60 A Malcolm Kemp 0:13:47 Chris Berry 00:14:20 Paul Whelpton 00:12:04 00:40:11    
    11 Brighton Phoenix Men V60 C Terry Avey 0:16:05 Rik Taub 00:17:50 Steve Webb 00:18:25 00:52:20    
    DSQ* Brighton Phoenix Men V60 B Colin Simpson 0:14:49 Rob Weaver 00:15:27 Andrew Haig 00:14:45 00:45.01    
    *Handover infringement              

    Male 60 Fastest Legs

                 
    Pos Runner Team Leg Time              
    3 Paul Whelpton Brighton Phoenix Men V60 A 00:12:04              
    14 Malcolm Kemp Brighton Phoenix Men V60 A 0:13:47              
    19 Chris Berry Brighton Phoenix Men V60 A 00:14:20              
    33 Terry Avey Brighton Phoenix Men V60 C 0:16:05              
    35 Rik Taub Brighton Phoenix Men V60 C 00:17:50              
    37 Steve Webb Brighton Phoenix Men V60 C 00:18:25              

  • Road Race

    Adur and Worthing 20

    Sun 31 Mar 2019 (Sussex)

    A new 20 mile road race for 2019 from Sussex Trail Events  - A fast and flat run along Shoreham, Lancing and Worthing promenade. Chosen as training run for  Tom and Amelia (London) and Taff (Brighton). Tom managed to do a great job and was 2nd Male.

    POSITION NAME TIME CATEGORY POSITION
    3 Tom Hooper 02:08:57 2nd  Male
    24 Amelia Culshaw 02:35:34  
    99 Tabitha Atkinson 03:13:38  

  • Cross Country

    Sussex Schools Year 5&6 XC

    Wed 27 Mar 2019


    Year 6 Boys
     
    Name Pos 
    Corbin Bailey
    10
    Henry Stenning
    26
    Vinnie Pegley
    28
       
    Year 5 Boys
     
    Name Pos 
    Jake Pursey
    63
    Lewis Wilbey
    75
       
    Year 6 Girls
     
    Name Pos 
    Greta Hunter
    27
    Thalia Parker
    44
       
    Year 5 Girls
     
    Name Pos 
    Isabella Pulson-Jones
    42
    Iris Reily
    82

  • Road Race

    Hastings Half Marathon

    Sun 24 Mar 2019

     

    First of the Sussex Grand Prix!! 

     

    Place
    Name
    Category
    Number
    Chip
     
    27 Will Wakefield Men 18-39 2124 01:23:29  
    33 Mark Cossey Men 40-44 1434 01:24:24 PB
    98 Will Russell Men 18-39 1823 01:28:59  
    196 Amelia Culshaw Women 45-49 1932 01:35:04  
    396 Charlotte Softly Women 45-49 848 01:42:56  
    524 Caroline Garrett Women 18-39 1579 01:46:15  
    538 Dan Harris Men 18-39 2401 01:46:56  
    614 Georgia Flowers Women 18-39 1516 01:48:47  
    673 Alison Moore Women 18-39 2407 01:50:26  
    811 Gill Checkley Women 40-44 810 01:52:39  
    957 Tabitha Atkinson Women 50-54 1740 01:56:44  
    1218 Valentina Avella Women 18-39 2510 02:01:21  
    1811 Sarah Russell Women 50-54 1822 02:20:40  

    Full Results

  • Track and Field

    World Masters Athletics Championships Indoor TORUN (POL)

    Sun 24 Mar 2019

     

    Some more spectacular performances on the world stage by Steve Atkinson.

    M50 1500M
    Heat 1   3rd   4:31.74
    Final   8th   4:29.19

    M50 800M
    Heat 1   3rd   2:09.50
    Final   6th   2:05.68 (that's a PB by 2 seconds and 93% age grading!)

    Great stuff Steve

    Full results

  • Cross Country

    Year 7&8 InterCounty XC

    Sat 23 Mar 2019

     


    YEAR 7 & 8 SOUTH EAST INTERCOUNTY XC 2019
         
    Year 7 boys    
    Name Pos  Time
    Raphael, Reed 33 12.54
    Matthew, Noakes 72 13 17
    George, Hendriks  82 1339
         
    Year 8 Boys    
    Name Pos  Time
    Finley Jones 50 14.25
    James Fonteyn 56 14.28
    Ravi Clark 71 14.41

     

    FULL RESULTS

  • Track and Field

    London Universites & Colleges Championships

    Sat 23 Mar 2019

    Men's 5000

    Pos Time Name
    3 15:35.50 (PB) Reuben Hoyte

     

  • Road Race

    Reading Half Marathon

    Sun 17 Mar 2019

    Sorry to hear Ash was unwell during the race - well done for completing the course.

    Pos Time Name
    138 1:18:32 (PB) Tom Hooper
    410 1:27:36 Ash Dorrington
    367 1:26:21 Jessica Prior

    Full results

  • Cross Country

    Endurance Life 10k

    Sun 17 Mar 2019

    Tough hilly coastal course.

    Pos Time Name
    2 46:00 Mark Cossey
    60 1:02:51 Alison Moore

  • Road Race

    Fleet Half Marathon

    Sun 17 Mar 2019

    Paul Whelpton not far off a lifetime PB!

    Pos Time Name
    180 (2nd v65) 1:22:53 Paul Whelpton
    349 1:27:30 Andrew Bunt
    1052 1:43:14 Malcolm Kemp

    Full results

  • Cross Country

    Moyleman

    Sun 17 Mar 2019

    Lewes AC organise this scenic off-road marathon and marathon relay event.

    Marathon

    Pos Time Name
    66 4:23:41 Andrew Pumphrey

    Relay

    Pos Time Name
    2 3:05:16 Paul Weir/Jonny McCormack

    Full results

  • Road Race

    Trafford 10 k

    Sun 10 Mar 2019


    First name Last name Chip Time Chip Pos Gender Pos Category Pos
    Paul Weir 35:23:00 125 Male 117 Vet 35 20

     

    FULL RESULTS

     

  • Road Race

    Vitality Big Half

    Sun 10 Mar 2019

    Full Results

    NamePositionPosition in Age GroupPosition in GenderTotal Time
    Ross Skelton 18 17 18 1:07:37

  • Road Race

    Surrey Half Marathon

    Sun 10 Mar 2019

    FULL RESULTS

    Pos Bib No Name Chip Time Category Cat Pos Gender Gen Pos Age Grade Pace
    16 5959 Milan WATSON 1:14:53.7 Sen 12 Male 16 77.94 10.5 m/hr
    55 5940 Tobias BREMER 1:20:55.6 Sen 40 Male 53 73.71

    9.7 m/hr

  • Track and Field

    British Masters Championships

    Sat 9 Mar 2019

    Well done Steve on your  Bronze (s)

    Event Perf Name   Pos AG    
    800m 02:08.4 Steve Atkinson 3                      V50 Lee Valley 10-Mar-19
    1500m 04:33.2 Steve Atkinson

     V50 Lee Valley 09-Mar-19

  • Cross Country

    Inter-counties XC Champs, Loughborough

    Sat 9 Mar 2019

    There were some fine performances by our young athletes running for Sussex

     

    Under 20 Women

    14th Almi Neurker 22:15

    131st Amy Gamblin 28:02

    Both were scorers for the 12th placed team

     

    Under 17 men

    14th Leo Brewer 19:22

    Leo was first scorer for his 11th placed team

     

    Well done all

     

    Full results

  • Road Race

    Eastbourne Half Marathon

    Sun 3 Mar 2019

     

    Well done on such a windy and wet day. A special well done to Lewis Isaacs and Tom Clewley for being 1.30 pacers

    Place
    Name
    Category
    Chip

    114

    Dan Harris
    Senior Men

    1:43:40

    226 Alison Moore Senior Women 01:51:21
    408 Rob Weaver Vet Men 60_69 2:02:35
    678 Gary Wilson Vet Men 50-59

    02:20:40

           

  • Triathlon

    Frosty Aquathlon

    Sun 3 Mar 2019

    We had 2 Phoenix Triathletes facing the weather - Do check out facebook to see the video and hear the wind!

    Full results

     

    Frosty 800m Swim and 10k run                  
    Place First name Last name Category Time Lap 1 Lap 2 Difference % Back % Winning % Average % Median
    14 Malcolm Hughes MSV 56:57.4 13:25.5 43:31.9 +9:03.8 +18.92% 84.09% 10.69% 7.36%
                           
    Frostbite 400m swim and 5 k run                  
    Place First name Last name Category Time Lap 1 Lap 2 Difference % Back % Winning % Average % Median
    35 Deborah Evers SV-M 36:24.6 9:30.5 26:54.1 +13:42.6 +60.40% 62.35% -4.86%

    -10.09%

                         

  • Track and Field

    European Indoor Athletics Championships

    Sun 3 Mar 2019

    Well done Robbie

     1500 Mens Heats - Heat 2

    01.03.2019
    Rk Athletes Nationality Mar
    3 Robbie Fitzgibbon GBR 03:43.1
           
    1500m Men - Final
    Rk Athletes Nationality Mar
    8 Robbie Fitzgibbon GBR 03:47.1

     

    FULL RESULTS

  • Cross Country

    Steyning Stinger Marathon

    Sun 3 Mar 2019

    A resident Ultra runner braves the apting named Steyning Stinger

    Place First Name Last Name Time Category  Category Place
    96 Andy  Pumphrey 4.46.07 Male 55-59 8

     

    FULL RESULTS

  • Cross Country

    Year 7& 8 Sussex Schools XC Champs

    Thu 28 Feb 2019

    Full Results

    Year 7 Girls
    Elfin Sandilands 21
    Imogen Read 28
    Rosa Howie 54
    Yuuna Barra 89

    Year 7 Boys
    Raphael Reed 4
    Matthew Noakes 7
    Felix Preston 56

    Year 8 Girls
    Annalise Brown 8
    Amelia Kortens 44
    Amelie Parker 58

    Year 8 Boys
    Ravi Clark 7
    Finley Jones 9
    Jaymes Fonteyn 10
    Ben Power 20
    Finley Hawkins 49

    Congratulations to Raphael, Matthew, Annalise, Ravi, Finley Jones, Jaymes and Ben who will be competing for Sussex at the inter counties on 23rd March.

    Nicola Swanson

  • Road Race

    Brighton Half Marathon

    Sun 24 Feb 2019

    A ridiculous number of PBs - Well done all!!!  Rachel Gorman's run earned her a new club record.

    Full Results

    Overall Position Name Chiptime Category Category Position Gender Gender Position Avg pace  
    4 Ian Leitch 01:07:09 MO40 1 m 4 05:07 PB
    9 Maxwell Dumbrell 01:09:20 MSEN 7 m 9 05:17 PB
    38 Alexander Thomas Garrod 01:17:12 MSEN 32 m 38 05:54  
    40 Joe Butler 01:17:22 MO40 7 m 40 05:54 PB
    46 Lewis Isaacs 01:18:34 MSEN 38 m 46 06:00 PB
    49 Tim Jukes 01:18:39 MO40 9 m 49 06:00 PB
    68 Sean Butchers 01:20:14 MSEN 49 m 67 06:07 PB
    69 Matthew Greenall 01:20:19 MO40 18 m 69 06:08 PB
    92 Darryl Hards 01:22:20 MSEN 63 m 88 06:17
    96 Alexander Bonzi 01:22:25 MO40 24 m 92 06:17  
    98 Rachel Gorman 01:22:24 FSEN 6 f 7 06:17 PB
    147 Jonny McCormack 01:24:41 MSEN 93 m 138 06:28
    207 Cyril Crua 01:27:05 MO40 64 m 196 06:39  
    220 Steven Selby 01:27:33 MO50 14 m 207 06:41 PB
    261 Cat Bounds 01:28:35 FSEN 21 f 24 06:46 PB
    287 Andrew Haslam 01:28:54 MO40 80 m 260 06:47 PB
    352 Amelia Culshaw 01:30:35 FO40 9 f 34 06:55  
    361 Phil Grabsky 01:30:44 MO50 27 m 331 06:56 PB
    362 Jon Lamb 01:30:56 MO40 107 m 333 06:56 PB
    554 Andrew Brooks 01:34:59 MO50 51 m 520 07:15 PB
    581 Pete Goodman 01:35:21 MSEN 313 m 530 07:17
    756 Matt Lui 01:38:16 MSEN 416 m 728 07:30  
    830 Olle Akesson 01:36:29 MSEN 343 m 584 07:22 PB
    842 Richard Thompson 01:38:52 MO40 246 m 783 07:33 PB
    1036 Phil Jeffrey 01:41:45 MO40 309 m 967 07:46 PB
    1168 Bob Novis 01:43:56 MO60 18 m 1123 07:56 PB
      Alison Moore 01.46.17 FSEN   f   8.06  
    1653 Daniel Allen 01:46:24 MO50 138 m 1310 08:07 PB
    1670 Gina McGeever 01:49:06 FO40 92 f 334 08:20 PB
    2369 Steve Farmer 01:56:29 MO40 691 m 2159 08:53 PB
    2507 Tabitha Atkinson 01:55:15 FO50 52 f 577 08:48  
    3165 James White 02:00:54 MSEN 1317 m 2548 09:14 PB
    3310 Charlotte Matthews 02:01:31 FSEN 556 f 931 09:16  
    5156 Gary Wilson 02:17:13 MO50 522 m 3444 10:28  

  • Road Race

    Brighton Half Youth Races

    Sun 24 Feb 2019

    Full Results

    BRIGHTON HALF YOUTH RACES           
                 
    AGES 7-10 YEARS          
    Overall Position Name Chiptime Team / Club Gender Gender Position Avg pace
    1 Vincent Pegley 00:05:45 Brighton Phoenix m 1 05:44
    3 Louie Pegley 00:06:09  Phoenix soon! m 3 06:09
                   89  Molly Austin                        00:08:20 Brighton Phoenix   f                          28  08:19
    AGES 11-12 YEARS          
    Overall Position Name Chiptime Team / Club Gender Gender Position Avg pace
    2 Matthew Noakes 00:05:32 Brighton Phoenix m 2 05:31
    3 Ravi clark 00:05:32 Brighton Phoenix m 3 05:31
    4 Raphael Reed 00:05:46 Brighton Phoenix m 4 05:45
    5 Corbin Bailey 00:05:47 Brighton Phoenix m 5 05:46
    11 Jaymes Fonteyn 00:06:06 Brighton Phoenix m 7 06:05
    19

    Imogen Read
    00:06:33 Brighton Phoenix f 8 06:33
    22 Molly Edwards 00:06:41 Brighton Phoenix f 9 06:41
                 
    AGES 13-14 YEARS          
    Overall Position Name Chiptime Team / Club Gender Gender Position Avg pace
    1 Ben Connolly 00:04:56 Brighton Phoenix m 1 04:55
    3 Eddie Harrison 00:05:20 Brighton Phoenix m 3 05:19
    7 Aoife Edwards 00:05:55 Brighton Phoenix f 2 05:54
    8 Finley Hawkins 00:06:05 Brighton Phoenix m 6 06:04
    10 Felix Ellis 00:06:30 Brighton Phoenix m 7 06:29
                   13 Mekdes Berry                          00:6:48 Brighton Phoenix                            5  06:47
    AGES 15-17 EARS          
    Overall Position Name Chiptime Team / Club Gender Gender Position Avg pace
    2 Cassius Hebden 00:04:56 Brighton Phoenix m 2 04:55
    7 Milly Dickinson 00:05:22 Brighton Phoenix f 2 05:21
    8 Mia Edwards 00:05:34 Brighton Phoenix f 3 05:33
    10 Madelaine Parmar 00:06:10 Brighton Phoenix f 5 06:09
                 

  • Road Race

    Bramley Reading 20

    Sun 17 Feb 2019

    POSNAME BIBM/FPOSTEAM/CLUBCATEGORYGUN TIMECHIP TIME

                     
    67

    Bobby Searle

      1646 F 6 Brighton Phoenix

    FSEN

    02:16:29 02:16:25

  • Road Race

    Armagh International Road Race

    Thu 14 Feb 2019

     

    Distance Time Name     Place            
    Womens 3K 9:26 Beth Kidger     10          
                           
    Mens 5km 00:14:15 Robbie Fitzgibbon     22            
    Mens 5km 00:14:55 Sam Wade     99            
    Mens 5km 00:15:14 Max Pickard     138            

201-250 of 1755

Per page: