Results_
If you have a race result to add here please submit it using the form on the contact us page.
Categories:
Order:
-
Track and Field
Cardiff Met GP2: Non-Thomas Open
Sun 20 Jan 2019
-
Cross Country
SEAA Southerns XC
Sat 26 Jan 2019
UNDER 20 WOMENPOS NAME GUN TIME 4 Almi Nerurkar 00:24:01 SENIOR WOMENPOS NAME GUN TIME 50 Jessica Prior 00:31:36 SENIOR MENPOS NAME GUN TIME 215 David Powell 00:54:38 259 Alex Cruttenden 00:55:43 303 Tom Hooper 00:56:25 Unofficial - missing ankle chip 331 Ash Dorrington 00:56:56 393 Alexander Bonzi 00:58:14 435 Isaacs Lewis 00:58:52
-
Track and Field
SEAA Senior/U20 Indoor Athletics Championships
Sun 20 Jan 2019
Senior Men 800m
Pos Time Name Heat 1 1 1:54.44 Finley Bigg Heat 2 1 1:55.14 George Mills Heat 3 1 1:56.94 Archie Davis Heat 4 1 1:55.35 Spencer Thomas Final 1 1:50.72 George Mills 2 1:51.28 Spencer Thomas 3 1:52.14 Archie Davis 5 1:54.26 Finley Bigg U20 men 800m
Pos Time Name Heat 3 2 1:58.61 Luca Bigg Final 4 1:56.86 Luca Bigg U20 women 800m
Pos Time Name Heat 2 4 2:22.43 Maia Hardman -
Cross Country
Sussex County Masters' Championships
Sat 19 Jan 2019
All races were run over just under 5 miles. Full team results are not yet available but the men over 40 retained the gold they won last year and the men over 60 won silver.
Men over 40
Pos Time Name 4 28:14 Dave Carter 7 29:03 Dave Powell 10 29:53 Matt Greenall 13 30:44 Alex Bonzi 21 31:29 Karn Sandilands Men over 50 / over 60
Pos Time Name 6 30:41 Paul Wishart 15 32:08 Nigel Herron 25 (3rd v60) 33:13 Paul Whelpton 28 33:43 Steve Selby 29 34:05 Lance Bellers 32 34:35 Phil Grabsky 44 36:11 Phil Hampshire 48 36:51 Mike Townley 58 37:45 Malcolm Kemp 61 38:23 Daniel Allen 79 42:32 Andrew Haig Women over 35/over 45/over 55
Pos Time Name 19 (3rd v35) 35:05 Erica Martin 22 35:46 Charlotte Softly 24 35:43 Amelia Culshaw 61 43:35 Valentina Avella 71 47:43 Sarah Russell -
Track and Field
South of England AA U15 / U17 Championships
Sat 12 Jan 2019
800m U17 men indoor
Pos Time Name Heat 2 4 2:09.91 Cassius Hebden 800m U17 women indoor
Pos Time Name Heat 1 6 2:43.75 Madeleine Parmar Heat 2 1 2:21.85 Milly Dickinson Heat 4 4 2:28.27 (PB) Flora Davis Final 5 2:25.37 Milly Dickinson -
Track and Field
London U13 / U15 / U17 Games Lee Valley
Sat 5 Jan 2019
800m U17 men
Pos Time Name 6 2:13.02 Cassius Hebden 800m U17 women
Pos Time Name Race 1 4 2:19.56 Milly Dickinson Race 2 5 2:31.97 (PB) Flora Davis -
Track and Field
BMC Sheffield Grand Prix
Sun 6 Jan 2019
Mens 800m indoors
Pos Time Name A race 3 1:51.18 George Mills 5 1:51.76 Finley Bigg E race 1 1:58.52 (PB) Luca Bigg Mens 1500m indoors
Pos Time Name 4 3:46.78 Spencer Thomas 5 3:47.41 Archie Davis Womens 1500m indoors
Pos Time Name 4 4:27.93 Beth Kidger Mens 3000m indoors
Pos Time Name 8 8:34.10 Declan Neary -
Cross Country
SUSSEX XC CHAMPS
Sat 5 Jan 2019
U11 GIRLS POS TIME N0. CLUB 13 5.11 192 Molly Edwards PHX U11 BOYS POS TIME N0. CLUB 5 4.26 307 Corbin Bailey PHX 8 4.35 312 Vincent Pegley PHX 15 4.49 308 Jake Pursey PHX 21 4.59 314 Lewis Wilby PHX 33 5.12 310 Gabriel Laux PHX 34 5.14 309 Benjamin Laux PHX U13 GIRLS POS TIME N0. CLUB 32 14.50 561 Imogen Read PHX 36 15.03 560 Rosa Howie PHX U13 BOYS TEAM 1 2 3 TOTAL 5 PHX 'A' 10 18 21 49 9 PHX 'B' 22 30 37 89 POS TIME N0. CLUB 10 11.57 467 Jaymes Fonteyn PHX 18 12.21 465 Ravi Clark PHX 21 12.30 468 Finley Jones PHX 22 12.35 472 Raphael Reed PHX 30 12.52 470 Matthew Noakes PHX 37 13.13 471 Ben Power PHX 60 14.20 469 Cesare Masset PHX 61 14.25 466 Felix Ellis PHX U15 GIRLS TEAM 1 2 3 TOTAL 8 PHX 18 21 35 74 POS TIME N0. CLUB 18 18.41 394 Jessica Farrant PHX 21 18.58 393 Aoife Edwards PHX 35 20.36 392 Lily Crossman PHX U15 BOYS POS TIME N0. CLUB 25 16.57 647 Eddie Harrison PHX U17 WOMEN POS TIME N0. CLUB 6 22.26 500 Mia Edwards PHX 12 23.44 502 Madelaine Parmar PHX U17 MEN POS TIME N0. CLUB 2 17.05 596 Leo Brewer PHX U20 MEN POS TIME N0. CLUB 3 24.41 680 Reuben Hoyte PHX 18 27.29 681 Samuel Rogers PHX SENIOR MEN TEAM 1 2 3 4 5 6 TOTAL 1 PHX 'A' 2 7 10 11 23 36 89 POS TIME NO. CLUB 2 39.05 143 Ross Skelton PHX 7 39.39 133 Robbie Fitzgibbon PHX 10 40.17 132 Maxwell Dumbrell PHX 11 40.35 138 Ian Leitch PHX 23 42.17 144 Dan Stepney PHX 36 44.39 130 Alex Cruttenden PHX 37 44.42 141 David Powell PHX 39 45.09 136 Tom Hooper PHX 42 46.00 146 Paul Weir PHX 47 46.52 131 Ash Dorrington PHX 104 62.05 128 Chris Berry PHX JUN/SENIOR WOMEN TEAM 1 2 3 4 TOTAL 2 PHX 'A' 3 5 15 32 55 8 PHX 'B' 33 43 45 47 168 POS TIME NO. CLUB SW JW 3 25.05 160 Almi Nerurkar PHX 1 5 25.42 225 Tara Bage PHX 15 26.41 221 Jessica Prior PHX 32 28.46 159 Naomi Fonteyn PHX 5 33 28.52 223 Bobby Searle PHX 43 30.22 224 Charlotte Softly PHX 45 30.50 216 Emily Budd PHX 47 31.00 218 Amelia Culshaw PHX 55 33.36 220 Alison Moore PHX 69 38.40 222 Sarah Russell PHX -
Cross Country
Reigate Holly Run
Sun 16 Dec 2018
This annual event has races for all age groups. The hill climbs and descents are pretty 'challenging'.
SIX MILE RACE
47th Malcolm Kemp 47:48
54th Andrew Haig 49:13FOUR MILE RACE
20th Tabitha Atkinson 40:20 -
Cross Country
SEAA Masters Cross Country Championships
Sat 8 Dec 2018
POS NAME CAT POS TIME 32 Alex Bonzi V40 14 35:59:00 81 Nigel Herron V50 30 38.14 89 Paul Whelpton V65 2 38.32 141 Phil Grabsky V55 27 41.11 189 Malcolm Kemp V65 18 44.29 193 Andrew Haig V65 20 45.04 Overall Men 19 Brighton Phoenix AC 81 Nigel Herron 89 Paul Whelpton 141 Phil Grabsky Over 60s 5 Brighton Phoenix AC 72 5 Paul Whelpton 32 Malcolm Kemp 35 Andrew Haig -
Track and Field
Sports Hall Results Match 1
Sat 17 Nov 2018
Some great running giving us a 2nd position in the league standards and league record for Eloise Nicoll (6 lap race) , Felix Suton (standing long jump) and Phoenix U13 girls team for 2 lap relay. G
U11 GIRLS 1st 2nd 3rd Points 1 LAP RACE A Lydia Whitfield
Phoenix
14.52 B Martha Challis
Phoenix
13.83 C Layna Buckley
Phoenix
13.74 4 LAP RACE A Holly Batchelor-Lyons
Phoenix B
64.43 B Molly Austin
Phoenix A
66.03 6 LAP PARLAUF N/A May Appleton
Martha Pearson
Phoenix
1:30.13 1 LAP HURDLES A Matilda Jackson-Huff
Phoenix
14.73 B Caitlin Griffin
Phoenix
15.33 4 x 1 LAP RELAY N/A Phoenix
54.26 4 x 1 LAP MIXED RELAY N/A Phoenix
53.86 STANDING LONG JUMP A Matilda Jackson-Huff
Phoenix
1.75m3 B Martha Challis
Phoenix
1.75m4 VERTICAL JUMP A Layna Buckley
Phoenix
332 B Lydia Whitfield
Phoenix
253 SPEED BOUNCE
(20 sec)A Grace Williams
Phoenix
453 B Kaitlin Griffin
Phoenix
423 U11 GIRLS
POINTS TOTAL54 U11 Boys 1st 2nd 3rd POINTS 1 LAP RACE A Harrison Poole
Phoenix
12.83 B Jake Pursey
Phoenix
13.53 C Harry Siddle
Phoenix
13.04 4 LAP RACE A Vincent Pegley
Phoenix
56.63 B Raffaele Barra
Phoenix
55.24 6 LAP PARLAUF N/A Corbin Bailey
Alex Kavouros
Phoenix
1:20.34 1 LAP HURDLES A Harrison Poole
Phoenix
14.22 B Daniel Brown
Phoenix
14.64 4 x 1 LAP RELAY N/A Phoenix
52.98 STANDING LONG JUMP A 4 B Harry Siddle
Phoenix
1.70m4 VERTICAL JUMP A Raffaele Barrd
Phoenix
484 B Vinnie Pegley
Phoenix
282 SPEED BOUNCE
(20 sec)A Daniel Brown
Phoenix
402 B Sean Powell
Phoenix
393 U11 BOYS
POINTS TOTAL54 U13 Boys 1st 2nd 3rd PHOENIX 2 LAP RACE A Reuben Whitfield
Phoenix
25.13 B Reiss Bernard
Phoenix
26.03 C Cesare Massett
Phoenix
26.63 6 LAP RACE A Matthew Noakes
Phoenix
1:23.74 B Finley Jones
Phoenix
1:24.44 8 LAP PARLAUF N/A Raphael Reed
Matthew Noakes
Phoenix
1:47.72 2 LAP HURDLES A Raphael Reed
Phoenix
30.12 B Ben Power
Phoenix
27.42 4 x 2 LAP RELAY N/A Phoenix
1:45.76 STANDING LONG JUMP A Reuben Whitfield
Phoenix
2.20m3 B Reiss Bernard
Phoenix
2.10m3 VERTICAL JUMP A Laurence St.Louis
Phoenix
40Raphael Reed
Phoenix
372 B Finley Jones
Phoenix
373 SPEED BOUNCE
(30 sec)A Cesare Masset
Phoenix
652 B Ben Power
Phoenix
602 U13 BOYS
POINTS TOTAL44 OTHER NON-SCORING RACES 1st 2nd 3rd 1 LAP RACE Race 1 Harry Siddle
Phoenix
13.4Jake Pursey
Phoenix
13.7Sean Powell
Phoenix
14.8Race 2 Molly Austin
Phoenix
14.2Race 3 Grace Williams
Phoenix
14.3Lydia Whitfield
Phoenix
14.72 LAP RACE Race 1 Tom Little
Phoenix
26.1Race 2 Ben Power
Phoenix
26.6STANDING LONG JUMP U11 Girls U11 Boys U13 Girls U13 Boys Caitlin Griffin
Phoenix
1.95mIzaak Osbourne
Phoenix
1.85mGrace Williams
Phoenix
1.75mTom Little
Phoenix
1.75mMae Appleton
Phoenix
1.70mLily Dannreuther
Phoenix
1.85mMollie Austin
Phoenix
1.70mJahnvi Choksi
Phoenix
1.85mLydia Whitfield
Phoenix
1.60mAmelia Wakeham
Worthing
1.45m -
Cross Country
Mince Pie 10 mile
Sun 9 Dec 2018
POS NAME M/F POS CATEGORY POS CHIP TIME 2 Darryl Hards M 2 Senior Male 1 01:02:35 23 Catherine Bounds F 3 Senior Female 1 01:10:09 67 Andrew Pumphrey M 54 Male Vet 55 2 01:15:22 97 Amelia Culshaw F 21 Female Vet 45 4 01:17:46 115 Robert Weaver M 89 Male Vet 65 1 01:20:33
-
Cross Country
Downland Devil 9
Sun 2 Dec 2018
1st Todd Leckie 56:11
6th Jonny McCormack 1:02.41
37th Geoff Pike 1:13.04
65th Andrew Neighbour 1:17.35
92nd Gina McGeever 1:21.57
102nd Daniel Allen 1:22.42
116th Isabelle Anderson 1:24.05
-
Cross Country
Sussex XC League- Stanmer
Sat 1 Dec 2018
GIRLS Under 11 Race Pos Time Num Club 13 9.40 24 Molly Edwards PHX U13 Girls Pos Time Num Club 24 15.02 205 Imogen Read PHX 27 15.08 135 Elfin Sandilands PHX 35 16.29 184 Mekdes Berry PHX Pos Team 1 2 3 Points 9 Brighton Phoenix 24 27 35 86 U15 Girls Pos Time Num Club 16 17.40 207 Flora Davis PHX 27 19.01 115 Aoife Edwards PHX Pos Team 1 2 3 Points 8 Brighton Phoenix 16 27 43 86 U17,U20, Senior & Veteran Women Pos Time Num Club Age Group Vet U17 24 22.00 384 Cat Bounds PHX S 31 22.53 275 Milly Dickinson PHX U17 6 33 23.04 394 Rhian Davies PHX S 44 23.30 117 Mia Edwards PHX U17 8 53 24.20 322 Gabriella Kuriacou PHX U20 58 25.03 404 Bobby Searle PHX S 59 25.06 317 Abby Jacobs PHX S 60 25.16 319 Rosie Upton PHX S 68 25.48 320 Hannah Newcombe PHX S 69 25.49 263 Madeleine Parmar PHX U17 10 110 31.34 402 Jude Mathews PHX O55 57 Team 1 2 3 4 Points Division 1 7 Brighton Phoenix A 24 31 33 44 132 Pos Team 1 2 3 Points Division 2 9 Brighton Phoenix 'B' 58 59 60 177 Under 11 Race BOYS Pos Time Num Club 6 8.14 58 Corbin Bailey PHX 9 8.25 85 Vincent Pegley PHX 14 8.52 50 Joshua Law PHX U13 Boys Pos+A6:K39 Time Num Club 1 11.33 164 Miles Waterworth CRA 13 12.14 232 Jaymes Fonteyn PHX 21 12.36 143 Ravi Clark PHX 28 12.56 104 Raphael Reed PHX 30 12.59 390 Matthew Noakes PHX 54 14.11 149 Finley Hawkins PHX 56 14.15 220 Finley Jones PHX 63 15.12 230 Felix Ellis PHX 68 19.36 69 Orsan White PHX Pos Team 1 2 3 Points 6 Brighton Phoenix 13 21 28 62 15 Brighton Phoenix 'B' 30 54 56 140 23 Brighton Phoenix 'C' 63 68 78 209 U15 Boys Pos Time Num Club 12 15.30 144 Ben Connolly PHX 18 15.58 257 Cassius Hebden PHX Pos Team 1 2 3 Points 10 Brighton Phoenix 12 18 56 86 Under 20, Senior & Veteran Men Pos Time Num Club Age Group Vets 5 28.52 499 Max Dumbrell PHX S 7 29.12 565 Todd Leckie PHX S 25 31.27 429 Dave Carter PHX O40 5 33 32.05 583 Paul Weir PHX S 40 32.26 584 Alex Cruttenden PHX S 44 32.39 545 David Powell PHX O40 12 49 33.08 557 Tom Hooper PHX S 56 33.36 385 Tom Clewley PHX S 62 34.07 338 Harry Pink PHX S 65 34.13 510 Sean Butchers PHX S 73 34.51 476 James Lathbury PHX S 78 35.09 341 Tom Murphy PHX S 86 35.28 599 Karn Sandilands PHX O40 22 116 37.35 452 Tomas Navickas PHX S 131 39.13 538 Philip Grabsky PHX O50 53 142 40.38 344 Halbor Haughan PHX S 148 41.01 339 Will Swinburn PHX S Pos Team 1 2 3 4 5 6 Points Division 1 2 Brighton Phoenix 5 7 25 33 40 44 154 7 Brighton Phoenix B 49 56 62 65 73 78 383 Division 2 1 2 3 4 8 Brighton Phoenix 'C' 86 116 131 142 475 Division 3 1 2 3 4 27 Brighton Phoenix 'D' 148 197 197 197 739 Veterans 1 2 3 4 Brighton Phoenix 5 12 22 39 31 Brighton Phoenix 'B' 53 113 113 279 -
Cross Country
British Athletics Cross Challenge (inc European Trials & Mid Lancs League)
Sat 24 Nov 2018
Senior men 9.8km
Pos Time Name 97 31:13 Declan Neary U20 women 4.4km
Pos Time Name 24 (17th U20)
15:50 Almi Nerurkar -
Sussex Grand Prix
Crowborough 10k
Sun 25 Nov 2018
Final race of the SGP season - well done to Connie Jankowski, Lance Bellers, Paul Whelpton, Paul Wishart, Erica Martin and Malcolm Kemp for category wins.
Keep an eye on the news pages for a report on this race and on the full SGP series round up.
Pos Cat Pos Time Name 3 2 36:55 Alex Cruttenden 13 11 38:40 Ash Dorrington 15 3 38:54 Matt Greenall 16 13 39:12 Sean Butchers 21 1 39:34 Paul Wishart 22 4 39:35 Alex Bonzi 33 20 41:56 Will Russell 34 1 42:00 Erica Martin 35 1 42:09 Paul Whelpton 40 1 42:59 Lance Bellers 49 2 43:54 Phil Grabsky 50 25 44:01 Tomas Navickas 62 1 44:43 Connie Jankowski 70 2 45:42 Charlotte Softly 76 3 45:57 Amelia Culshaw 82 5 45:50 Andrew Brooks 93 1 47:14 Malcolm Kemp 94 3 47:07 Caroline Garrett 108 2 47:53 Andrew Haig 123 6 49:02 Emily Budd 154 6 51:09 Gill Checkley 280 8 59:01 Sarah Russell 291 6 1:00:00 Rik Taub -
Cross Country
British & Irish Masters' International XC, Swansea
Sat 17 Nov 2018
-
Road Race
Brighton 10k
Sun 18 Nov 2018
Great Turnout and some fantastic performances with Ross coming 2nd overall and category wins for Ian, Beth and Steve. Well done.
Overall Position Name Chiptime Category Category Position Avg pace 2 Ross Skelton 00:30:44 MSEN 2 03:04 5 Ian Leitch 00:30:50 MV40 1 03:05 6 Archie DAVIS 00:30:54 MSEN 5 03:05 8 Maxwell Dumbrell 00:31:30 MSEN 7 03:09 41 Patrick Acaye 00:33:37 MSEN 34 03:22 57 BETH KIDGER 00:34:30 FSEN 1 03:27 77 Steve Atkinson 00:35:40 MV50 1 03:34 81 Jonathan McCormack 00:35:48 MSEN 63 03:35 136 Tom Clewley 00:37:28 MSEN 92 03:45 189 Nigel Herron 00:38:23 MV50 10 03:50 198 Jack Donaghy 00:38:22 MSEN 109 03:50 212 Tony Rickwood 00:38:49 MV40 29 03:53 241 james rae 00:39:39 MV40 42 03:58 253 Catherine Bounds 00:39:50 FSEN 26 03:59 353 Roos Bruggink 00:41:34 MSEN 178 04:09 389 Andrew Brooks 00:42:52 MV50 40 04:17 427 Andrew Haslam 00:43:26 MSEN 215 04:20 469 James White 00:44:11 MSEN 223 04:25 729 Alison Moore 00:47:22 FSEN 59 04:44 1038 Terry Avey 00:53:21 MV60 05:20 1079 Tabitha Atkinson 00:52:27 FV45 70 05:15 1204 Gary Wilson 00:53:02 MV50 157 05:18 -
Cross Country
Sussex Cross Country League Match 1, Stanmer Park
Sat 10 Nov 2018
Under 11 boys
Pos Time Name 6 8:23 Corbin Bailey 8 8:25 Vincent Pegley 21 8:55 Joshua Law 31 9:09 Felix Bond 44 9:35 Jacob Hobden 51 10:01 Gabriel Laux 52 10:03 Ben Laux 58 10:55 Harrison Poole Under 11 girls
Pos Time Name 32 10:52 Matilda Jackson-Huff Under 13 boys
Pos Time Name 14 12:22 James Fonteyn 21 12:57 Raphael Reed 34 13:18 Ben Power 41 13:32 Matthew Noakes 46 13:48 Woody Rickwood 53 14:02 Felix Ellis 63 14:35 Cesare Massaret 72 15:19 Thomas Little Team result Team Pos Points Phoenix A 7 69 Phoenix B 16 140 Phoenix C 25 222 Under 13 girls
Pos Time Name 20 15:06 Elfin Sandilands 32 15:37 Rosa Howe 38 16:10 Mekdes Berry 42 16:31 Yuuna Barra 47 17:47 May Powell Team result Team Pos Points Phoenix A 9 90 Phoenix B 16 147 Under 15 boys
Pos Time Name 6 15:09 Ben Connolly 17 16:05 Cassius Hebden 21 16:16 Eddie Harrison 61 19:58 Orlando Waghorn Team result Team Pos Points Phoenix A 5 44 Phoenix B 26 203 Under 15 girls
Pos Time Name 19 17:57 Flora Davis Team result Team Pos Points Phoenix A 12 103 Under 17 men
Pos Time Name 16 21:29 Daniel Simpkin 27 23:25 Zach Elbourne Team result Team Pos Points Phoenix A 10 85 Under 17, Under, 20, Senior & Veteran Women
Pos Vet Pos U17 Pos Time Name 1 21:13 Almi Nerurkar 13 23:00 Jessica Prior 15 23:03 Gabriella Kuriacou 19 3 23:!5 Maia Hardman 34 24:28 Naomi Fonteyn 39 7 24:37 Milly Dickinson 60 9 26:06 Mia Edwards 71 11 26:45 Saoirse McGuinness 74 34 26:59 Amelia Culshaw 80 27:12 Abby Jacobs 87 27:51 Hannah Newcombe 96 44 28:21 Gill Checkley 114 29:16 Isabel Anderson 135 71 33:18 Sarah Russell 142 76 34:09 Jud Matthews Team results Team Pos Points Division 1 Phx A 2 48 Division 2 Phx B 4 133 Phx C 12 207 Phx D 20 263 Phx E 33 391 Veterans Phx A 16 149 Phx B 34 272 Under 17 Phx A 1 19 Phx B 9 73
Under 20, Senior and Vet menPos Vet Pos Time Name 5 2 30:52 Ian Leitch 6 31:02 Robbie Fitzgibbon 8 31:17 Max Dumbrell 12 31:41 Declan Neary 13 31:46 Todd Leckie 15 32:11 Spencer Thomas 41 34:41 Patrick Acaye 45 34:45 Milan Watson 47 34:52 Alex Cruttenden 50 35:09 Tom Hooper 56 10 35:16 David Powell 61 35:26 Paul Weir 62 35:33 Jonnie McCormack 67 35:48 Matthew Lui 74 36:17 James Lathbury 89 37:04 Benjamin Hendry 90 37:05 Robbie Coupland 94 22 37:24 Paul Wishart 95 37:26 Tom Murphy 96 23 37:27 Steve Atkinson 100 37:43 Sean Butchers 111 29 38:34 Nigel Herron 116 32 39:01 Andy Bone 118 33 39:11 Paul Whelpton 120 34 39:19 Tony Rickwood 123 37 39:33 Paul Lawrence 127 39:41 Will Newman 136 46 40:03 Lance Bellers 139 40:06 Harry Pink 155 58 41:09 James Rae 157 59 41:15 Patrick McGuinness 160 61 41:51 Geoff Pike 163 41:55 Pete Goodman 170 42:30 Max Leslie-Smith 183 79 44:13 Andrew Brooks 185 44:17 Will Swinburn 200 94 45:48 Malcolm Kemp 201 95 45:51 Chris Berry 202 96 46:01 Andrew Haig Team results Team Pos Points Division 1 Phoenix A 1 59 Phoenix B 7 300 Division 2 Phoenix C 6 292 Division 3 Phoenix D 5 375 Phoenix E 11 445 Phoenix F 15 506 Phoenix G
17 611 Phoenix H 23 701 Phoenix I 36 843 Veterans Phoenix A 4 34 Phoenix B 7 84 Phoenix C 10 104 Phoenix D 17 163 Phoenix E 30 234 Phoenix F 39 320 -
Multisport (Tri)
Sussex Nomads Hill climb
Sun 28 Oct 2018
Lung-busting time-trial up Ditchling Beacon.
Name Time Paul Faulkner 5:24.0 Jon Marinko 5:59.2 Tom Sanderson 6:15.4 Andy Bone 6:23.7 -
Cross Country
Beachy Head Marathon
Sat 27 Oct 2018
PlaceTimeNameNumberChip2 02:49:23 Todd Leckie 02:49:23 3 02:59:38 Milan Watson 2773 02:59:38 11 03:16:26 David Powell 2123 03:16:25 118 03:54:23 Richard Thompson 2627 03:54:04 217 04:10:12 Pete Goodman 1025 04:09:53 218 04:10:12 Phil Grabsky 1037 04:09:53 636 04:50:20 Gina McGeever 1753 04:49:33 895 05:12:06 Robert Bishop 217 05:11:21
-
Cross Country
SEAA Southern XC Relay Championships
Sat 20 Oct 2018
5th place for our senior men's team
Leg Name Time Pos Overall Phoenix Senior Men 58:37 5 Leg 1 Max Pickard 14:42 6 Leg 2 Declan Neary 14:23 3 Leg 3 Oliver Johnson 15:17 5 Leg 4 Archie Davis 13:48 5 -
Road Race
Great South Run (10m)
Sun 21 Oct 2018
Name Pos Finish Time ROSS SKELTON 11 00:50:28 MAXWELL DUMBRELL 20 00:52:19 Ed Plager 54 00:58:22 Tom Hooper 68 00:59:05 Hannah Felton 7852 01:38:58 Lydia Felton 7843 01:38:57 -
Sussex Grand Prix
SGP Hove Prom 10k
Sun 21 Oct 2018
Great Turnout. Fantastic results
Pos Gun Time Chip Time First Name Surname Category Cat Pos Gen Pos Gender 1 0:31:38 0:31:38 Ian Leitch Male Vet 40 1 1 M 4 0:33:55 0:33:55 Patrick Acaye Senior Male 2 4 M 9 0:35:18 0:35:18 Paul Weir Senior Male 6 9 M 11 0:36:05 0:36:03 Steve Atkinson Male Vet 50 1 11 M 13 0:36:09 0:36:07 Lewis Isaacs Senior Male 9 13 M 20 0:36:58 0:36:54 Sean Butchers Senior Male 14 20 M 24 0:37:10 0:37:08 Matthew Greenall Male Vet 40 5 24 M 31 0:37:52 0:37:49 Paul Wishart Male Vet 50 4 31 M 40 0:39:19 0:39:17 Paul Whelpton Male Vet 60 55 39 M 55 0:39:58 0:39:54 Cyril Crua Male Vet 40 13 52 M 57 0:40:01 0:39:57 Steve Selby Male Vet 50 7 54 M 69 0:41:00 0:40:57 Lance Bellers Male Vet 50 10 66 M 75 0:41:38 0:41:31 Pete Goodman Senior Male 40 71 M 78 0:41:48 0:41:46 Phil Grabsky Male Vet 50 13 74 M 90 0:42:30 0:42:20 Will Russell Senior Male 45 83 M 103 0:43:20 0:43:07 Charlotte Softly Female Vet 45 3 8 F 110 0:44:07 0:44:00 Amelia Culshaw Female Vet 45 4 9 F 114 0:44:25 0:44:19 Richard Thompson Male Vet 40 22 105 M 126 0:45:00 0:44:56 Malcolm Kemp Male Vet 60 6 115 M 127 0:45:00 0:44:47 Anna Berry Senior Female 6 12 F 128 0:45:01 0:44:46 Christopher Berry Male Vet 60 7 116 M 138 0:45:59 0:45:47 Caroline Garrett Female Vet 35 4 15 F 157 0:47:15 0:47:08 Andrew Haig Male Vet 60 10 135 M 161 0:47:37 0:47:29 Daniel Allen Male Vet 50 36 138 M 165 0:47:55 0:47:40 Gill Checkley Female Vet 35 8 25 F 177 0:48:33 0:48:29 Scott Mccue Senior Male 59 150 M 179 0:48:48 0:48:36 Isabel Anderson Senior Female 11 28 F 197 0:49:45 0:49:27 Rob Weaver Male Vet 60 17 161 M 246 0:53:04 0:52:46 Gary Wilson Male Vet 50 44 187 M 251 0:53:22 0:52:58 Tabitha Atkinson Female Vet 45 18 60 F 307 0:58:20 0:58:01 Sarah Russell Female Vet 45 24 92 F -
Cross Country
Sussex Cross Country Relays
Sat 13 Oct 2018
These are the results as sent to us by Sussex Athletics. Please email the media team to let us know of any omissions/corrections.
U11 girls
Pos Time Name 10 9:02 Molly Edwards U13 girls
Pos Time Name 11 39:40 Brighton Phoenix A - 12:25 Rosa Howe - 13:02 Elfin Sandilands - 14:13 Yuuna Barra 13 40:03 Brighton Phoenix B - 13:01 Marnie Butler - 13:31 Prudence Clark - 13:31 Grace Shipton U13 boys
Pos Time Name 6 32:02 Brighton Phoenix A - 10:28 James Fonteyn - 10:45 Matthew Noakes - 10:49 Woodie Rickwood 15 34:44 Brighton Phoenix C - 10:50 Raphael Reed - 11:54 Felix Preston - 12:00 Cesare Massaret 16 34:48 Brighton Phoenix B - 11:09 Ben Power - 11:59 Felix Ellis - 11:40 Finlay Hawkins U15 girls
Pos Time Name 8 36:16 Brighton Phoenix A - 11:51 Aoife Edwards - 11:52 Flora Davis - 12:33 Lily Crossman U15 boys
Pos Time Name - 9:45 Ben Connolly - 10:21 Cassius Hebden U17 women
Pos Time Name 1 48:26 Brighton Phoenix A - 16:16 Mia Edwards - 15:25 Maia Hardman - 16:39 Milly Dickinson - Brighton Phoenix B 18:50 Madeleine Parmar Senior women
Pos Time Name 5 49:18 Brighton Phoenix A - 15:21 Jessica Prior - 16:44 Bobby Searle - 17:13 Connie Jankowski 8 51:21 Brighton Phoenix B - 18:14 Rosie Upton - 17:40 Hanna Stone - 15:27 Gabby - 54:35 Non Scoring Phoenix - 17:54 Emily Budd - 20:03 Alison Moore - 16:38 Jessica Prior 13 55:13 Brighton Phoenix C - 19:04 Elena Dean - 16:52 Rhian Davies - 19:17 Jessica Isaacs 19 60:27 Brighton Phoenix D - 19:01 Elena Giddins - 22:06 Clara Wickes - 19:20 Hannah Newcombe v35 women
Pos Time Name 4 54:23 Brighton Phoenix A - 18:36 Kathryn Harnett - 18:18 Gill Checkley - 17:19 Charlotte Softly 8 67:39 Brighton Phoenix B - 23:04 Jud Matthews - 21:21 Zeina Clare - 27:14 Sarah Russell Senior men
Pos Time Name 8 53:59 Brighton Phoenix A - 12:56 Oli Johnson - 13:57 Matthew Lui - 13:47 Daniel Simpkin - 13:19 Will Carey 14 56:57 Brighton Phoenix B - 14:05 Alex Cruttenden - 14:14 Jonny McCormack - 14:26 Lewis Isaacs - 14:12 Tom Hooper 15 57:20 Brighton Phoenix C - 15:01 Harry Pink - 15:36 Tom Murphy - 13:16 Jacques Cunningham-Marsh - 13:27 Robbie Coupland 24 63:40 Brighton Phoenix D - 15:40 Andrew Phillips - 15:45 Ben Watts - 15.48 ? - 16:27 ? v40 men
Pos Time Name 4 59:41 Brighton Phoenix A - 14:42 Karn Sandilands - 15:27 Tony Rickwood - 14:38 Joe Butler - 14:54 Alex Bonzi v50 men
Pos Time Name 2 60:05 Brighton Phoenix A - 14:33 Steve Atkinson - 15:02 Andy Bone - 15:54 Steve Selby - 14:55 Paul Wishart 8 70:50 Brighton Phoenix B - 17:28 Malcolm Hughes - 19:29 Rob Weaver - 17:33 Jon Wright - 16:20 Lance Bellers -
Multisport (Tri)
Bedford Autodrome Duathlon
Sun 14 Oct 2018
SPRINT ETU QUALIFIERS
Name Position AG Position Run1 T1 Bike T2 Run2 Finish Time Erica Martin 13 4th F35-39 00:19:11 00:51 00:36:33 00:53 10:31 01:08:01 -
Multisport (Tri)
Hever Super Sprint Tri
Sat 22 Sep 2018
Pos Cat Pos Swim T1 Bike T2 Run Total Name 94 11 v50 11:38 4:33 46:04 2:00 37:13 1:22:57 Andrew Brooks -
Road Race
Chester Marathon
Sun 7 Oct 2018
Full Marathon
Pos Cat Pos Name Time 2015 8 MV70 Malcolm Kemp 4:25:25 Metric Marathon - For those that don't know is as the name suggests is 26.2km (16.5m)
Phil achieves 1st place and course record for MV60.Well done
Pos Cat Pos Name Time 30 1st MV60 Phil Hampshire 1:53:58 -
Sussex Grand Prix
Lewes Downland 10
Sun 7 Oct 2018
Amazing turnout for the 8th race in Sussex Grand Prix
Place Cat Place Name Time 3 3rd Senior Men Alex Cruttenden 1:03:58 5 Ash Dorrington 1:04:24 8 Tom Hooper 1:07:08 12 James Lathbury 1:08:45 16 3rd Vet M50 Paul Wishhart 1:09:57 20 Sean Butchers 1:10:35 28 Tony Rickwood 1:12:52 37 Will Russell 1:15:07 39 Pete Goodman 1:15:19 45 2nd Vet M55 Lance Bellers 1:16:38 47 Cyril Crua 1:17.14 49 3rd Vet M55 Phil Grabsky 1:17:39 50 2nd Vet W45 Charlotte Softly 1:17:43 52 Richard Thompson 1:17:55 60 Steve Selby 1:19:20 94 2nd Senior Women Georgia Flowers 1:25:50 104 3rd Vet 40 Kathryn Harnett 1:28:29 120 Gill Checkley 1:32:14 181 Hannah Felton 1:56:15 182 Sarah Russell 1:59:59 -
Road Race
Chicago Marathon
Sun 7 Oct 2018
-
Fun Run
Bright10
Sun 7 Oct 2018
Pos Time Name 4 52:07 Ian Leitch 7 53:36 Todd Leckie 19 58:01 Paul Weir 34 60:56 Jonny McCormack 38 61:07 Joe Butler 62 63:53 Karn Sandilands 114 68:33 Jonathan Lamb 158 71:20 Andrew Brooks 179 72:30 James White 469 84:12 Alison Moore 512 85:43 Gary Wilson 982 1:41:14 Rob White -
Road Race
Ealing Half Marathon Mini Mile
Sun 30 Sep 2018
The ubiquitous Eddie Harrison came 5th in the 12-16 yr olds mini mile race. in a time of 5:39
Full results (click on "all events" to select age category)
-
Fun Run
Barns Green Half Marathon and 10k
Sun 30 Sep 2018
Half MarathonPlaceTimeNameCategoryChip01:24:08 Paul Wishart Vet Men 50-59 01:24:04 95 01:32:14 Jonathan Lamb Vet Men 40-49 01:32:06 10K -
Multisport (Tri)
Brighton and Hove Triathlon
Sun 16 Sep 2018
Well done Barry for the category win.
Kids 11-12
Pos Cat Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Total 11 6 Cesare Masset 2:36 1:42 9:40 0:57 5:14 20:09 14 7 Marnie Butler 2:23 2:05 10:04 0:46 5:53 21:11 Sprint (400m swim)
Pos Cat Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Total 31 1 (m50) Barry Blackwell 9:08 1:57 39:51 1:04 22:52 1:14:52 Olympic
Pos Cat Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Total 92 6 (m50) Mark Walker 9:18 1:45 1:16:39 1:08 42:44 2:11:34 -
Road Race
Bristol Half Marathon
Sun 23 Sep 2018
Pos Time Name 30 1:15:23 Milan Watson 43 1:16:49 Alex Cruttenden 54 1:18:02 Tobias Bremer 64 1:18:34 David Powell 101 1:20:59 Tom Hooper 291 1:27:44 Rachel Gorman 380 1:29:22 Cyril Crua 1007 1:38:10 Amelia Culshaw 1050 1:38:45 Robin Searle 1973 1:46:35 Georgia Flowers -
Cross Country
TOR DES GÉANTS 330KM Endurance Trail
Sat 15 Sep 2018
Amazing feat for Andy Pumphrey at Tor des Geants 330KM Endurance Trail
Distance Elevation Start Time Finish Time Time Name Position 330km 30908 Sun 12:00 Sat 00:15 132:15:44 Andy Pumphrey 260 -
Road Race
Great North Run
Sun 9 Sep 2018
Pos Name Finish time Gun/chip 20 Ross Skelton 1.09.53 Gun 1182 Andrew Haslam 1.36.19 chip 3989 Simon Beeforth 1.49.00 Chip Full Results
-
Track and Field
Malaga World Championships
Sun 9 Sep 2018
Great results from the boys at Malaga. Silver for Paul Whelpton in 10k, Bronze for Paul Whelpton in Half marathon and Team Gold for Paul Whelpton in half marathon(V65). Team Bronze for Malcolm kemp in half marathon (v70)
Event
Perf
Pos
Name
Group
800
2:07.84
7
s2
Steve Atkinson
V50
800
2:33.72
10
h6
Nigel Herron
V50
1500
4:24.08
11
Steve Atkinson
V50
1500
4:26.12
2
h3
Steve Atkinson
V50
1500
5:10.45
13
h6
Nigel Herron
V50
1500
5:10.60
12
H4
Steve Selby
V50
5000 22:07.92 12 A Malcolm Kemp V70 5000
22:19.08
13
A
Andrew Haig
V70
5000
20:25.63
7
Phil Grabsky
V50
5000
19:07.20
7
Nigel Herron
V50
5000
19:24.02
17
A
Phil Hampshire
V60
Event
Perf
Pos
Name
Group
10K
39:20
2
Paul Whelpton
V65
HM
1:28:38
3
3
Paul Whelpton
V65
HM
93:24
23
Phil Hampshire
V60
HM
1:48:01
20
Malcolm Kemp
V70
-
Sussex Grand Prix
JOHN FAULDS HELLINGLY 10K
Sun 9 Sep 2018
Good Turn for 7th race in the Sussex Grandprix with 4 men in the top 10 and categorys wins from Patrick (male senior), Paul Wishhart (Male V50) and Malcolm (male V70)
Pos Name Gun Time Chip Time Category Cat Pos 2 Patrick Acaye 00:36:09 00:36:09 MALE SENIOR 1 4 Ash Dorrington 00:36:56 00:36:56 MALE SENIOR 3 5 James Miles 00:36:56 00:36:56 MALE SENIOR 4 9 Tom Hooper 00:37:50 00:37:48 MALE SENIOR 7 11 Matthew Greenall 00:38:15 00:38:13 MALE V40 3 15 Sean Butchers 00:38:59 00:38:57 MALE SENIOR 10 19 Paul Wishart 00:39:30 00:39:27 MALE V50 1 30 Will Russell 00:41:38 00:41:35 MALE SENIOR 17 38 Phil Grabsky 00:43:21 00:43:17 MALE V55 3 44 Lance Bellers 00:43:42 00:43:40 MALE V55 4 59 Amelia Culshaw 00:45:13 00:45:12 FEMALE V45 2 72 Malcolm Kemp 00:46:34 00:46:28 MALE V70 1 89 Georgia Flowers 00:48:23 00:48:21 FEMALE SENIOR 3 111 Gill Checkley 00:50:16 00:50:13 FEMALE V40 8 157 Zeina Clare 00:53:57 00:53:46 FEMALE V40 12 221 Hannah Felton 01:00:48 01:00:36 FEMALE SENIOR 16 244 Sarah Russell 01:04:47 01:04:38 FEMALE V50 16 -
Multisport (Tri)
Uckfield Duathlon
Sun 2 Sep 2018
Well done to the old hands and the duathlon newbies - great results!
Women's duathlon
Pos Run Bike Run Total Name 1 14:24 35:14 7:24 57:02 Erica Martin 4 19:15 43:55 9:54 1:13:04 Hannah Felton Men's duathlon
Pos Run Bike Run Total Name 1 13:59 31:16 7:23 52:38 Mark Cossey 3 14:57 35:10 7:29 57:36 Andrew Brooks -
Track and Field
Crawley Open
Sun 26 Aug 2018
100m U15 women (race 1)
Pos Time Name 4 14.42 Jess Powell 200m Senior men
Pos Time Name 4 26.51 Max Andrews 200m U15 women
Pos Time Name 7 30.60 Jess Powell 400m Senior men
Pos Time Name 4 58.21 Max Andrews 800m Senior
Pos Time Name 4 2:15.22 Tom Mackman 800m U15 men
Pos Time Name 4 2:15.84 Cassius Hebden 6 2:24.88 Ben Connolly 800m U15 women
Pos Time Name 4 2:39.45 Flora Davis 1500m race 1
Pos Time Name 3 5:49.92 Madeleine Parmar 1500m race 2
Pos Time Name 12 5:19.49 (PB) Phil Grabsky -
Cross Country
Friston Forest Trail 10 mile
Sun 12 Aug 2018
-
Sussex Grand Prix
Newick Will Page 10k
Sun 26 Aug 2018
-
Road Race
Arundel 10k
Sun 26 Aug 2018
-
Fun Run
King's Head Canter
Mon 27 Aug 2018
-
Multisport (Tri)
Bewl Triathlon
Sun 5 Aug 2018
Sprint distance
Pos Cat Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Total 103 3 (f35) Isabel Anderson 19:03.85 2:39.70 45:17.85 00:36.35 24:48.95 1:32:26.70