Results_
If you have a race result to add here please submit it using the form on the contact us page.
Categories:
Order:
-
Sussex Grand Prix
Crowborough 10K
Sun 24 Nov 2019
Pos Time Name 4 33:37 Simon Heath 8 39:03 Tony Rickwood 13 39:29 Austen Hunter 24 41:10 Paul Whelpton 26 41:15 John Clay 27 41:29 Bobby Searle 28 41:35 Sebastien Behuret 39 42:29 Cyril Crua 42 42:35 Will Russell 48 43:17 James Miles 49 43:20 Lance Bellers 57 44:23 Jim Whitelegg 58 44:33 Phil Grabsky 63 45:00 Amelia Culshaw 70 46:08 Chris Berry 85 47:45 Emily Budd 88 48:00 Andrew Brooks 89 48:05 Caroline Garrett 92 48:25 Alison Moore 100 48:54 Malcolm Kemp 112 49:34 Andrew Haig 113 49:41 Georgia Flowers 152 52:00 Liz Halliday 194 54:33 Valentina Avelina 224 56:15 Taff Atkinson 258 58:52 Lisa Ebdon 261 59:48 Sarah Russell 276 1:00:48 Jud Matthews -
Cross Country
Sussex XC League (2)
Sat 9 Nov 2019
U11 Girls Pos Time Num Name Club 10 9.44 212 Isabella Paulson-Jones PHX 24 10.27 216 Ella Lake PHX U13 Girls Pos Time Num Name Club 24 14.08 181 Imogen Read PHX 26 14.15 296 Elfin Sandylands PHX 34 14.41 276 Greta Hunter PHX 38 14.58 273 May Powell PHX 39 14.59 277 Thalia Parker PHX 40 15.02 239 Molly Edwards PHX 46 15.29 263 Jahnvi Choksi PHX Pos Team 1 2 3 Points 9 Brighton Phoenix 'A' 24 26 34 84 U15 Girls Pos Time Num Name Club 15 18.16 240 Aoife Edwards PHX 17 18.25 302 Lola Davies PHX 30 20.52 257 Lily Crossman PHX Pos Team 1 2 3 Points 7 Brighton Phoenix 15 17 30 62 U17,U20, Senior & Veteran Women Pos Time Num Name Club Age Group Vet U17 1 19.20 305 Beth Kidger PHX S 5 21.04 260 Milly Dickinson PHX U17 2 9 21.23 338 Poppy Palmer-Malins PHX U17 4 18 22.10 529 Naomi Fonteyn PHX U20 23 22.27 317 Alice Wright PHX U17 6 31 22.52 602 Bobby Searle PHX S 36 23.10 241 Mia Edwards PHX U17 18 10 45 23.43 596 Gabriella Kyriacou PHX S 50 23.55 321 Flora Davis PHX U17 16 57 24.34 316 Madeleine Parmar PHX U17 20 58 24.35 559 Katherine Watts PHX S 59 24.36 329 Amy Gamblin PHX U20 68 25.25 553 Abi Jacobs PHX S 70 25.34 603 Amy Lennard PHX U17 22 77 26.18 552 Eleanor Keeler PHX S 81 26.57 556 Hannah Gardner PHX S 88 27.27 572 Liz Halliday PHX O55 42 94 27.42 235 Deb Friis PHX O45 47 95 27.43 555 Emma Knight PHX U20 104 28.49 549 Valentina Avella PHX O35 56 115 30.45 554 Victoria Abu-Khdair PHX S 119 31.04 548 Sarah Russell PHX O45 66 120 31.10 558 Jessica Shaw PHX U20 125 32.43 575 Judith Matthews PHX O55 71 Team Result Team 1 2 3 4 Points Division 1 1 Brighton Phoenix A 1 5 9 18 33 Pos Team 1 2 3 Points Division 2 4 Brighton Phoenix 'B' 23 31 36 90 10 Brighton Phoenix 'C' 45 50 57 152 11 Brighton Phoenix 'D' 58 59 68 185 13 Brighton Phoenix 'E' 70 77 81 228 18 Brighton Phoenix 'F' 88 94 95 277 Veteran Women Pos Team 1 2 3 Points 9 Brighton Phoenix 18 42 47 107 22 Brighton Phoenix 'B' 56 66 71 193 Under 17 Women Pos Team 1 2 3 Points 1 Brighton Phoenix 2 4 6 12 4 Brighton Phoenix 'B' 10 16 20 46 U11 Boys Pos Time Num Name Club 1 8.13 18 Jake Pursey PHX 5 8.25 58 Louie Pegley PHX 9 8.33 79 Raffaele Barra PHX 15 8.40 108 Sean Powell PHX 18 8.45 65 Lewis Wilby PHX 22 8.49 95 Josh Laws PHX 28 9.00 51 Otis Carter PHX 29 9.05 45 Ajay Dhol PHX 36 9.21 62 Felix Doyle PHX 38 9.49 127 Archie Maber-Yates PHX Under 13 Boy Pos+A6:K39 Time Num Name Club 10 12.14 41 Matthew Noakes PHX 11 12.21 129 Corbin Bailey PHX 12 12.22 40 Raphael Reed PHX 16 12.44 59 Vinnie Pegley PHX Team Result Pos Team 1 2 3 Points 2 Brighton Phoenix 10 11 12 33 18 Brighton Phoenix 'B' 16 66 66 148 U15 Boys Pos Time Num Name Column1 Club 1 14.44 125 Ben Connolly PHX 12 15.17 60 Finley Jones PHX 35 16.54 356 Ben Power PHX 44 17.42 126 Finley Hawkins PHX 51 19.29 355 Charlie Paton PHX 52 19.51 354 Alfie Paton PHX 54 21.39 366 Woody Rickwood PHX Team Result Pos Team 1 2 3 Points 5 Brighton Phoenix 1 12 35 48 16 Brighton Phoenix 'B' 44 51 52 147 U17 Men Pos Time Num Name Column1 Club 34 23.25 358 Eddie Harrison PHX 36 24.30 381 Leo Taylor PHX 38 26.52 397 Linus Turner PHX Under 20, Senior & Veteran Men Pos Time Num Name Column1 Club Age Group Vets 16 30.59 487 Milan Watson PHX S 23 31.45 421 Dave Carter PHX O40 7 27 32.02 462 Paul Weir PHX S 34 32.35 383 Nick Dawson PHX S 35 32.35 463 Tom Hooper PHX S 38 32.48 385 Ali Carter PHX S 42 33.00 486 Tom Clewley PHX S 52 33.34 488 Sean Butchers PHX S 61 34.21 402 Ben Lewis PHX S 72 35.20 365 Tony Rickwood PHX O40 26 85 35.45 628 Ben Watts PHX S 90 36.22 437 Tom Sanderson PHX O40 38 94 36.47 468 Alex James PHX S 106 37.53 612 James Rae PHX O40 48 117 40.07 465 Adam Harley PHX S 125 40.59 372 Chris Berry PHX O60 61 142 43.16 494 Malcolm Kemp PHX O70 77 144 43.28 472 Josh Rainier PHX S 145 43.3 471 Foster Cunliffe PHX S 151 44.08 467 Alfie Judge PHX S Pos Team 1 2 3 4 5 6 Points Division 1 2 Brighton Phoenix 16 23 27 34 35 38 173 Division 2 1 2 3 4 3 Brighton Phoenix 'B' 42 52 61 72 227 Division 3 1 2 3 4 6 Brighton Phoenix 'C' 85 90 94 106 375 Veterans 1 2 3 6 Brighton Phoenix 7 26 38 71 -
Road Race
Brighton 10K
Sun 17 Nov 2019
Pos Time Name 1 30:23 Finn McNally 3 31:14 Archie Davis 36 34:16 Milan Watson 37 (1st woman) 34:17 Beth Kidger 58 35:23 Ali Carter 64 35:43 Jonny McCormack 81 36:16 Tim Jukes 96 36:58 Jack Donaghy 112 37:32 Alex Bonzi 153 38:41 Steve Selby 210 40:40 James Rae 320 43:20 Andrew Haslam 726 51:56 Terry Avey 729 51:37 Taff Atkinson 842 54:03 Tamsin West 880 54:55 Tracy Mitchell 1249 1:02:56 Amelia Culshaw -
Road Race
Windsor and Eton Autumn Classic Half Marathon
Sat 16 Nov 2019
Pos Time Name 6 1:18:14 Tom Hooper -
Road Race
Gosport Half Marathon
Sun 17 Nov 2019
Pos Time Name 80 1:21:50 Alex Garrod -
Road Race
Athens Marathon
Sun 10 Nov 2019
Pos Time Name 43 2:49:02 Alex Cruttenden DNF - Pheidippides -
Road Race
New York City Marathon
Sun 3 Nov 2019
Pos Time Name 5752 3:28:29 Amelia Culshaw -
Trail
Beachy Head Marathon and 10k
Sat 26 Oct 2019
Marathon
Pos Time Name 112 4:05:46 Richard Thompson 160 4:16:14 Andrew Haslam 358 4:41:41 Phil Grabsky 1241 6:00:52 Hannah Felton 1242 6:00:52 Lydia Felton 10k
Pos Time Name 8 39:29 Tim Jukes 11 41:23 Olle Akesson 72 49:51 Alison Moore 274 1:00:39 Taff Atkinson 332 1:02:41 Tracey Mitchell -
Road Race
Great South Run
Sun 20 Oct 2019
Pos Time Name 10 48:54 Finn McNally 77 58:13 Ed Plager -
Road Race
Frankfurt Marathon
Sun 27 Oct 2019
Pos Time Name 856 2:58:14 Austen Hunter -
Road Race
Leeds Abbey Dash 10km
Sun 27 Oct 2019
Pos Time Name 186 33:28 Alex Cruttenden 255 34:36 Tom Clewley 277 34:57 Tom Hooper 294 35:16 Paul Weir -
Multisport (Tri)
Eastbourne Duathlon
Sun 20 Oct 2019
Female Pos Race No Name Gun Time Time Adj Category Cat Pos Club Run1 O/Pos T1 O/Pos Cycle O/Pos T2 O/Pos Run2 O/Pos 3 17 Erica Martin 20:26.3 F34-39 1 22:09.4 16 00:40.4 15 45:43.4 24 00:52.2 24 11:00.7 20 -
Road Race
Great South Run
Sun 20 Oct 2019
Name BIB Club Pos Finish Time Gun/Chip FINN MCNALLY 13 Brighton Phoenix 10 00:48:54 Ed Plager 298 Brighton Phoenix 76 00:58:13 -
Road Race
Yorkshire Marathon
Sun 20 Oct 2019
Pos Bib Time Name Gender Pos Category Cat Pos Chip Time 44 144 02:38:46 Joe Butler Male 44 M45 6 2:38:44 45 2305 6408 04:20:43 Tabitha Atkinson Female 477 F50 48 04:16:54 -
Road Race
Abingdon Marathon
Sun 20 Oct 2019
Pos Race No Name Time Net Time Category Cat Pos Second Cat Second Cat Pos Gender Gen Pos Team 12 443 David Powell 02:43:27 02:43:24 VM50 1 Male 12 Brighton Phoenix -
Sussex Grand Prix
Hove Prom 10K
Sun 20 Oct 2019
Pos Gun Time Chip Time Athlete SurName Team Bib# Category CatPos GenPos Gender Pace Race 12 0:35:57 0:35:55 Tim Jukes Brighton Phoenix 183 Male Vet 40 4 12 M 3:35 10k 28 0:37:22 0:37:20 Tim Clarke Brighton Phoenix 436 Senior Male 17 27 M 3:44 10k 29 0:37:26 0:37:23 Tony Rickwood Brighton Phoenix 499 Male Vet 40 8 28 M 3:44 10k 33 0:37:41 0:37:40 Alexander Bonzi Brighton Phoenix 196 Male Vet 40 11 32 M 3:46 10k 46 0:38:43 0:38:40 Cyril Crua Brighton Phoenix 198 Male Vet 40 15 42 M 3:52 10k 52 0:39:09 0:39:07 Steve Selby Brighton Phoenix 62 Male Vet 50 7 47 M 3:54 10k 59 0:39:48 0:39:42 Olle Akesson Brighton Phoenix 364 Senior Male 29 54 M 3:58 10k 67 0:40:43 0:40:37 Will Russell Brighton Phoenix 318 Senior Male 33 62 M 4:03 10k 81 0:41:28 0:41:28 Phil Grabsky Brighton Phoenix 96 Male Vet 50 12 74 M 4:08 10k 95 0:42:23 0:42:17 Lance Bellers Brighton Phoenix 372 Male Vet 50 18 86 M 4:13 10k 101 0:42:52 0:42:52 Chris Berry Brighton Phoenix 275 Male Vet 60 3 89 M 4:17 10k 144 0:45:35 0:45:35 Caroline Garrett Brighton Phoenix 453 Female Vet 35 3 20 F 4:33 10k 147 0:45:39 0:45:33 Malcolm Kemp Brighton Phoenix 476 Male Vet 70 1 126 M 4:33 10k 149 0:45:41 0:45:33 Amy Gamblin Brighton Phoenix 125 Senior Female 5 22 F 4:33 10k 153 0:46:12 0:46:03 Georgia Flowers Brighton Phoenix 164 Senior Female 6 23 F 4:36 10k 156 0:46:21 0:46:14 Lincoln Borgartz Brighton Phoenix 426 Male Vet 50 32 131 M 4:37 10k 158 0:46:24 0:46:18 Andrew Haig Brighton Phoenix 267 Male Vet 70 2 132 M 4:37 10k 161 0:46:35 0:46:26 Amelia Culshaw Brighton Phoenix 554 Female Vet 40 13 29 F 4:38 10k 162 0:46:35 0:46:27 Gillian Checkley Brighton Phoenix 197 Female Vet 40 14 30 F 4:38 10k 207 0:48:55 0:48:44 Valentina Avella Brighton Phoenix 264 Female Vet 35 7 49 F 4:52 10k 306 0:54:39 0:54:08 Tracy Mitchell Brighton Phoenix 95 Female Vet 50 19 99 F 5:24 10k 315 0:55:14 0:54:57 Judith Matthews Brighton Phoenix 486 Female Vet 50 21 103 F 5:29 10k 327 0:55:56 0:55:38 Sarah Russell Brighton Phoenix 317 Female Vet 50 25 111 F 5:33 10k -
Road Race
Amsterdam Marathon
Sun 20 Oct 2019
POS NAAM BIB M/V CATEGORIE BRUTO TIJD NETTO TIJD 421 Nicholas Dawson 695 M Msen 02:54:09 02:52:40 2288 Jonathan Lamb 2574 M M45 03:27:29 03:24:31 4135 Richard Newman
7093 M Msen
03:46:59 03:40:46 -
Cross Country
Sussex XC League (1)
Sat 12 Oct 2019
Under 11 Boys
Pos Time Name 3 7:56 Louie Pegley 10 8:19 Sean Powell 12 8:23 Lewis Wilby 18 8:38 Otis Carter Under 11 Girls
Pos Time Name 10 9:03 Isabella Paulson-Jones Under 13 Boys
Pos Time Name 7 11:57 Matthew Noakes 10 12:02 Corbin Bailey 22 12:33 Raphael Reed 28 12:45 Vinnie Pegley Team result 39pts 5th Under 13 Girls
Pos Time Name 33 14:43 Molly Edwards Team result 151 pts 18th Under 15 Boys
Pos Time Name 2 14:41 Ben Connolly 22 16:01 Finley Jones 37 17:08 Ben Power 45 18:23 Finley Hawkins Team result Phx A 61 pts 6th Team result Phx B 157 pts 18th Under 15 Girls
Pos Time Name 17 18:31 Aoife Edwards 23 18:55 Lily Crossman Team result 82 pts 8th Under 17, Under 20, Senior and Vet Women
Pos Vet Pos U17 Pos Time Name 1 17:36 Beth Kidger 5 2 19:12 Poppy Palmer-Malins 8 3 19:16 Alice Wright 17 6 19:52 Milly Dickinson 34 20:43 Bobby Searle 39 13 20:59 Flora Davis 50 21 21:51 Amelia Culshaw 58 19 22:33 Madeleine Parmar 63 23:02 Amy Gamblin 64 23:12 Abi Jacobs 70 24:00 Eleanor Keeler 73 35 24:14 Carol Webb 79 41 24:43 Liz Halliday 97 57 26:57 Taff Atkinson 103 62 28:13 Sarah Russell 110 69 29:19 Jud Matthews 121 32:29 Victoria Abu-Khdair Team results Division 1 31 Pts Phx A 1st Team results Division 2 123 Pts Phx B 5th 185 pts Phx C 9th 222 pts Phx D 14th 310 pts Phx E 23rd 401 pts Phx F 37th Team results Vets 97 pts Phx A 11th 188 pts Phx B 20th Team results U17 11 pts Phx A 1st 64 pts Phx B 7th Under 20, Senior and Vet men
Pos Vet Pos Time Name 11 26:54 Simon Heath 21 27:48 Milan Watson 22 27:59 Alex Cruttenden 38 29:27 Tom Hooper 40 29:41 Lewis Isaacs 43 14 29:55 Tim Jukes 45 16 30:04 Matt Greenall 60 31:32 Ben Watts 82 36 33:30 Tom Sanderson 119 39:00 Foster Cunliffe 128 40:13 Alfie Judge Team results Division 1 Phx A 175 pts 4th Team results Division 2 Phx B 306 pts 3rd Team results Division 3 Phx C 584 pts 24th Team results Vets Phx A 66 pts 7th -
Road Race
Cabbage Patch 10 mile
Sun 13 Oct 2019
Pos Time Name 2 50:34 Finn McNally -
Road Race
Great West Run (Half Marathon)
Sun 13 Oct 2019
Pos Time Name 116 1:33:08 Phil Grabsky -
Sussex Grand Prix
Lewes 10M
Sun 6 Oct 2019
Pos Time Name 2 1:01:21 Simon Heath 8 1:06:44 Jonny McCormack 13 1:08:56 Tony Rickwood 17 1:09:57 Alex Bonzi 18 (1st woman) 1:10:16 Rachel Gorman 42 1:16:01 Cyril Crua 52 1:17:28 Jim Whitelegg 56 1:18:23 Phil Grabsky 59 1:18:32 Lance Bellers 72 1:21:46 Andrew Neighbour 90 1:24:42 Amelia Culshaw 98 1:26:04 Chris Berry 113 1:27:27 Malcolm Kemp 123 1:28:20 Andrew Haig 138 1:30:20 Georgia Flowers 146 1:31:49 Gina McGeever 148 1:31:59 Liz Halliday 149 1:32:01 Gill Checkley 156 1:33:28 Alison Moore 198 1:40:40 Valentina Avella 250 1:54:26 Jud Matthews 251 1:54:54 Sarah Russell -
Road Race
Hastings 10k
Sun 6 Oct 2019
Pos
Race No
Name
Time
Net Time
Category
Cat Pos
Gender
Gen Pos
Club
Pace
1
137
Joe Butler
00:35:53
00:35:53
Male Top 3
1
Male
1
Brighton Phoenix
5:47 min/m
-
Cross Country
Sussex XC Relays
Sat 28 Sep 2019
U15 Girls 8 Brighton Phoenix Aoife Edwards 11:49 Mekdes Berry 14:00 Lily Crossman 12:52 38:41 U15 Boys 4 Brighton Phoenix Ben Connolly 9:32 Finley Jones 9:48 Ravi Clark 10:37 29:57 18 Brighton Phoenix B Ben Power 10:57 Finley Hawkins 11:44 Alfie Paton 12:47 35:28 Brighton Phoenix C Charlie Paton 13:01 U13 Girls 13 Brighton Phoenix Imogen Read 12:00 Molly Edwards 13:05 May Powell 16:42 41:47 Brighton Phoenix B Greta Hunter 12:22 Thalia Parker 12:45 25:07 U13 Boys 2 Brighton Phoenix Matthew Noakes 10:36 Corbin Bailey 10:32 Raphael Reed 10:16 31:24 Brighton Phoenix Max Simpson 10:42 Vincent Pegley 10:53 21:35 Senior Women (3 per team) 6 Brighton Phoenix Rachel Gorman 14:47 Amy Gamblin 17:14 Erica Martin (V35) 16:08 48:09 (U17 Women (3 per team) 1 Brighton Phoenix Milly Dickinson 15:13 Alice Wright 15:35 Poppy Palmer-Malins 15:06 45:54 4 Brighton Phoenix B Mia Edwards 17:02 Madeleine Parmar 17:27 Flora Davis 16:48 51:17 V45 Women (3 per team) 3 Brighton Phoenix Amelia Culshaw 16:37 Taff Atkinson 20:24 Carol Webb (V55) 19:00 56:01 U17 Men (3 per team) Brighton Phoenix Cassius Hebden 14:50 Linus Turner 17:16 32:06 V50 Men (4 per team) 1 Brighton Phoenix Steve Selby 15:47 Lance Bellers 16:27 Steve Atkinson 15:24 Andy Bone 16:34 64:12 V60 Men (3 per team) 1 Brighton Phoenix Phil Hampshire 17:13 Chris Berry 17:55 Paul Whelpton 15:28 50:36 -
Road Race
Ealing Half Marathon mini mile
Sun 29 Sep 2019
Pos Time Name 3 5:23.40 Eddie Harrison -
Multisport (Tri)
Hever Castle Triathlon 2019
Sat 28 Sep 2019
Middle distance
Pos Cat Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Total 89 6 (v50) Malcolm Hughes 30:51 7:53 2:20:42 2:51 2:06:36 5:08:55 -
Road Race
Barns Green Half Marathon
Sun 29 Sep 2019
Half marathon
Pos Time Name 21 1:25:05 Austen Hunter 22 1:25:10 Tim Clarke 99 1:34:42 Jonathan Lamb 713 2:09:35 Taff Atkinson -
Track and Field
Sussex U13 League Final inc Sussex 3000m Championships
Sun 1 Sep 2019
U15 boys 3000m
Pos Time Name 7 10:45.05 Finley Jones U17 women
Pos Time Name 4 10:38.30 (PB) Poppy Palmer-Malins -
Track and Field
Southern U13/U15/U17 All Ages Championships
Sat 17 Aug 2019
Under 15 boys 1500m
Pos Time Name Heat 2 (a) 3 4:33.29 Ben Connolly Final (b) 4 4:27.30 Ben Connolly Under 17 women 1500m
Pos Time Name 3 4:49.27 Poppy Palmer-Malins -
Road Race
Maidenhead Half Marathon
Sun 1 Sep 2019
Pos Time Name 149 (1st v65) 82:54 Paul Whelpton -
Swimming
Adur 5k Swim
Sat 31 Aug 2019
Pos: 11
Cat pos ("vintage"): 1
Time: 56:11
Name: Bob Novis
-
Road Race
Ragnar Relay White Cliffs
Sun 22 Sep 2019
177 miles, run as a relay.
Pos Cat Pos Overall Time Team members 2 1 (5 person ultra team category) 20:12:23 Alex Cruttenden, Tobias Bremer, Tom Hooper, Milan Watson, Dave Powell
46 27:01:08 Amelia Culshaw, Hannah Felton, Hildi Mitchell, Alison Moore, Taff Atkinson, Jude Matthews, Sarah Russell, Caz Garrett, Lydia Felton, Pete Goodman
-
Road Race
SEAA Road Relays
Sun 22 Sep 2019
Under 17 women
Leg Name Time 1 Poppy Palmer-Malins 11:32.40 2 Alice Wright 11:56.65 3 Milly Dickinson 11:38.85 Total 35:07.90 Position 3rd (bronze) -
Road Race
Reigate Half Marathon
Sun 15 Sep 2019
Pos Time Name 29 1:23:59 Austen Hunter -
Track and Field
European Masters Stadia Championships
Sun 15 Sep 2019
M50 400m
Pos Time Name Heat 3 7 63.46 Steve Selby M50 800m
Pos Time Name Heat 2 8 2:22:25 (PB) Steve Selby M55 800m
Pos Time Name Heat 2 6 2:28:59 (PB) Phil Grabsky M55 5000m
Pos Time Name 16 19:46.80 (PB) Phil Grabsky M50 half marathon
Pos Time Name 231 1:38.00 Andy Bunt M60 half marathon
Pos Time Name 12 1:33:49 Phil Hampshire (Team Bronze) 28 1:45:06 Daniel Allen (Team Bronze) M65 half marathon
Pos Time Name 1 1:26.08 Paul Whelpton (Team Gold) W60 800m
Pos Time Name 12 3:04.00 Carol Webb M35 4x100m relay
Pos Time Name 6 50.36.00 Team including Steve Selby -
Multisport (Tri)
Brighton and Hove Triathlon 2019
Sat 14 Sep 2019
Olympic distance
Pos Cat Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Total 29 4 (m20) Jack Donaghy 30:43 1:22 1:01:41 1:12 41:55 2:16:53 151 7 (m50) Mark Walker 30:23 2:22 1:16:17 1:16 42:41 2:32:59 234 13 (m50) Geoff Manns 33:17 1:29 1:13:53 0:56 52:54 2:42:29 271 37 (m40) Mark Selby 29:50 2:47 1:12:30 3:02 58:41 2:46:50 282 10 (m55) Andrew Brooks 37:50 3:27 1:18:31 1:20 46:57 2:48:05 327 2 (m65) Eogan McKenna 35:58 2:50 1:13:57 1:38 58:42 2:53:05 Sprint distance
Pos Cat Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Total 148 17 (m50) Barry Blackwell 16:27 1:43 37:27 1:15 23:03 1:19:55 -
Multisport (Tri)
London Duathlon
Sun 8 Sep 2019
Pos Cat Pos Name Run 1 T1 Bike T2 Run 2 Total 72 2 (m50-54) Paul Wishart 40:29 1:52 1:17:33 2:33 21:29 2:23:56 -
Road Race
New Forest Half Marathon
Sun 8 Sep 2019
Pos Time Name 13 1:19:46 Tobias Bremer 87 1:31:46 Richard Newman -
Road Race
Great North Run
Sun 8 Sep 2019
Pos Time Name 79 1:15:08 Dave Powell 744 1:28:46 Amelia Culshaw 10191 1:58:42 Scott McCue -
Sussex Grand Prix
Hellingly 10K
Sun 8 Sep 2019
Pos Cat pos Time Name 6 4 36:52 Ali Carter 7 5 37:04 Jonny McCormack 15 1 38:11 Rachel Gorman 19 5 38:43 Alex Bonzi 20 1 38:45 Paul Whelpton 21 4 38:50 Tony Rickwood 27 9 39:40 Cyril Crua 38 10 40:58 Will Russell 43 2 41:38 Phil Grabsky 44 1 41:41 Erica Martin 49 3 42:30 Lance Bellers 81 6 46:16 Daniel Allen 93 8 47:03 Chris Berry 106 1 48:12 Malcolm Kemp 112 7 48:36 Georgia Flowers 117 1 48:47 Amy Gamblin 127 5 49:49 Liz Halliday 146 6 51:22 Rob Weaver 213 13 58:50 Sarah Russell -
Track and Field
Sussex U13 League Final
Sun 1 Sep 2019
Team score: 142 pts (7th place)
Boys A 150m
Pos Time Name 2 19.91 Joseph Campbell Boys B 150m
Pos Time Name 7 23.38 Alex Kavouros Boys A 600m
Pos Time Name 2 1:49.25 Raphael Reed Boys B 600m
Pos Time Name 1 1:52.85 Matthew Noakes Boys A 1000m
Pos Time Name 4 3:19.20 Alistair Rhodes-Doyle Boys B 1000m
Pos Time Name 4 3:28.49 Corbin Bailey Boys A 75m hurdles
Pos Time Name 3 13.97 Alistair Rhodes-Doyle Boys A high jump
Pos Height Name 8 1.15 Raphael Reed Boys A long jump
Pos Dist Name 3 4.46 Joseph Campbell Boys B long jump
Pos Dist Name 2 3.91 Matthew Noakes Boys A Shot
Pos Dist Name 5 5.01 Thomas Little Boys A Discus
Pos Dist Name 8 9.39 Alex Kavouras Boys A 4x100m
Pos Time 3 57.44 Girls A 150m
Pos Time Name 6 57.44 Yuuna Barra Girls A 600m
Pos Time Name 6 1:57.8 Imogen Read Girls A 1000m
Pos Time Name 8 3:56.73 May Powell Girls A 70m hurdles
Pos Time Name 5 13:54 Rosa Howie Girls A high jump
Pos Height Name 6 1.20 Rosa Howie Girls A Long jump
Pos Dist Name 4 4.06 Yuuna Barra Girls B Long jump
Pos Dist Name 3 3.51 Imogen Read Girls A Shot putt
Pos Dist Name 9 4.35 May Powell Girls A Discus
Pos Dist Name 4 15.75 Lily Danreuther Girls A 4x100m
Pos Time Name 8 62.68 Phoenix -
Multisport (Tri)
Uckfield Autumn Triathlon
Sun 1 Sep 2019
Super sprint distance tri
Pos Cat Pos Name Swim Bike Run Total 1 1 Madeleine Parmar 3:59 27:38 8:38 40:15 Duathlon - women
Pos Cat Pos Name Run Bike Run Total 1 1 Erica Martin 14:11 34:46 7:09 56:06 5 1 Liz Halliday 17:36 37:35 8:51 1:04:02 Duathlon - men
Pos Cat Pos Name Run Bike Run Total 2 1 Andrew Brooks 14:45 35:39 7:26 57:50 -
Track and Field
British Athletics Championships
Sat 24 Aug 2019
400m men
Pos Time Name Heat 2 2 46.36 (PB) Toby Harries Final 5 46.51 Toby Harries 800m men
Pos Time Name Heat 1 6 1:53.38 Finley Bigg Heat 4 2 1:48.25 Spencer Thomas Final 1 1:46.79 Spencer Thomas 1500 men
Pos Time Name Heat 1 3 3:44.95 Archie Davis Heat 2 5 3:49.62 George Mills Heat 3 1 3:46.93 Charlie Grice Final 4 3:48.83 Charlie Grice 7 3:52.18 Archie Davis 1500 women
Pos Time Name Heat 2 2 4:18.75 Beth Kidger Final 10 4:28.49 Beth Kidger -
Multisport (Tri)
Ringmer Triathlon & Duathlon
Sun 18 Aug 2019
Pos Cat Pos Name Swim Bike Run Total 8 2 (mJ) Ro Harrington 7:28 44:28 34:24 1:26:20 -
Track and Field
Brighton Birthday Boys 5000m
Thu 22 Aug 2019
Pos Time Name Race 1 5 15:12.9 Reuben Hoyte Race 2 9 17:05.8 Tom Clewley 15 17:15.5 Tom Hooper Race 3 24 19:29.3 Geoff Pike