Results_
If you have a race result to add here please submit it using the form on the contact us page.
Categories:
Order:
-
Road Race, Fun Run
Virtual Parkrun Series 4
Sun 2 May 2021
Bevendean Down
Name Time Age Age grade % 1 Stuart Roberts 19:12 45 73.18 2 Nigel Herron 22:00 56 69.70 3 Jim Whitelegg 21:33 53 69.45 4 Phil Grabsky 22:21 57 69.20 5 Paul Wishart 21:42 53 68.97 6 Steve Frogley 19:29 36 67.49 7 Sara Burns 24:00 46 65.90 8 Dan Allen 24:32 62 65.83 9 Andrew Brooks 24:26 60 64.94 10 Geoff Manns 23:08 52 64.19 11 Gary White 23:02 51 63.97 12 Richard Thompson 23:18 51 63.23 13 Tim Jones 21:49 38 61.12 14 Terry Avey 28:50 70 60.46 15 Will Russell 21:19 23 60.28 16 Pete Goodman 22:17 39 60.28 17 Tracy Mitchell 29:58 58 60.23 18 Jess Stribbling 24:51 32 59.36 19 Raffaele Barra 28:31 11 58.91 20 Chris Boakes 22:06 33 58.52 21 Georgia Flowers 25:50 35 57.42 22 sarah russell 30:22 55 57.41 23 Jude Matthews 32:29 60 56.95 24 Dan Harris 24:46 40 54.64 25 Hildi Mitchell 31:05 50 53.03 26 Hannah Felton 30:03 27 49.03 27 Lydia Felton 31:22 24 46.97 28 Renee van der Most 37:40 53 45.27 -
Road Race, Fun Run
Virtual Parkrun Series: 3 Hove Prom
Sun 25 Apr 2021
Name Time Age Age grade % 1 Joe Butler 18:05 49 80.18 2 Phil Grabsky 19:28 57 79.45 4 Geoff Pike 20:07 58 77.55 3 Jim Whitelegg 19:20 53 77.41 5 Sara Burns 20:28 46 77.28 6 Nigel Herron 19:57 56 76.86 7 Paul Wishart 19:38 53 76.23 8 Gary White 19:28 51 75.68 9 Barry Blackwell 19:58 54 75.54 10 Chelsey Hallam 19:38 26 75.04 11 Stuart Roberts 18:54 45 74.34 12 Steve Frogley 17:42 36 74.29 13 Andrew Brooks 21:22 60 74.26 14 Tom Hooper 18:00 38 74.07 15 Tobias Bremer 18:38 41 73.17 16 Sean Butchers 17:42 29 72.6 17 Erica Martin 20:45 39 72.53 18 Judith Matthews 25:52 60 71.52 19 Dan Allen 23:19 62 69.26 20 Jess Stribbling 21:23 32 68.98 21 Will Russell 19:02 23 67.51 22 Richard Thompson 21:52 51 67.38 23 Nina Atherton 22:06 31 66.67 24 Terry Avey 26:16 70 66.37 25 Tracy Mitchell 27:12 58 66.36 26 Chris Boakes 19:33 33 66.16 27 Pete Goodman 20:20 39 66.07 28 Olle Akesson 20:13 38 65.95 29 Emma Swan 27:42 58 65.16 30 sarah russell 27:31 54 62.63 31 Georgia Flowers 23:42 35 62.59 32 Dan Harris 22:59 40 58.88 33 Raffaele Barra 29:35 11 56.79 34 Hannah Felton 26:35 27 55.42 35 Lydia Felton 27:46 24 53.06 36 Renee van der Most 32:33 53 52.38 -
Trail
Bluebell 10K/10M
Sun 25 Apr 2021
10 mile
Pos. Chip time Participant Category 1 1:01:25 Paul Wishart (M) Super Veteran 15 1:09:14 Jim Whitelegg (M) Super Veteran 21 1:12:36 Phil Grabsky (M) Super Veteran 26 1:14:31 Richard Thompson (M) Super Veteran 113 1:30:30 Sara Burns (F) Veteran 182 1:40:35 Tracy Mitchell (F) Super Veteran 10km
Pos. Chip time Participant Category 37 54:56 Terry Avey (M) Super Vintage -
Virtual
Phoenix Sprint Duathlon
Mon 19 Apr 2021
This is the first result from the 2021 Club Multisport Championship. Two big highlights. We had many more members (26) take part than in previous years, with some doing their first ever raced multisport event. And huge congratulations goes to Kerry McGawley, a new member, who produced the fastest time and was the only competitor, male or female, to complete the three disciplines in under an hour.
Next up in the series is the Virtual Aquathlon (750m swim/7.5k run) date/week to be confirmed but will be towards the end of May to take account of the weather. There are six events in all and only your best 4 scores count towards the final result.
Name M/F 5k run 20k bike 2.5k run Time Points Kerry McGawley F 00:19:33 00:30:31 00:09:38 00:59:42 12 Erica Martin F 00:20:45 00:35:20 00:10:33 01:06:38 10 Laura Lodge F 00:21:21 00:38:41 00:10:27 01:10:29 8 Nina Atherton F 00:22:06 00:38:21 00:10:26 01:10:53 6 Kirsty Bunning F 00:23:04 00:40:51 00:11:58 01:15:53 5 Samantha Leader F 00:25:28 00:42:12 00:11:30 01:19:10 4 Liz Halliday F 00:24:57 00:42:12 00:13:29 01:20:38 3 Valentina Avella F 00:23:14 00:46:32 00:11:53 01:21:39 2 Jude Matthews F 00:25:52 00:42:52 00:14:27 01:23:11 1 Gill checkley F 00:25:44 00:48:32 00:11:31 01:25:47 1 Caroline Hendriks F 00:25:44 00:48:32 00:11:31 01:25:47 1 Lydia Felton F 00:27:47 00:54:49 00:13:53 01:36:29 1 Hannah Felton F 00:26:36 01:01:47 00:13:35 01:41:58 1 Name M/F 5k run 20k bike 2.5k run Time Points Geoff Pike M 00:20:07 00:31:39 00:10:00 01:01:46 12 Jim Whitelegg M 00:19:20 00:32:08 00:10:22 01:01:50 10 Gary White M 00:19:28 00:33:55 00:09:23 01:02:46 8 Tobias Bremer M 00:18:38 00:35:58 00:09:17 01:03:53 6 Phil Grabsky M 00:19:28 00:36:57 00:09:53 01:06:18 5 Miles Davidson M 00:21:36 00:34:38 00:10:45 01:06:59 4 Olle Akesson M 00:20:13 00:37:03 00:10:13 01:07:29 3 Mark Cossey M 00:20:27 00:37:20 00:10:58 01:08:45 2 Barry Blackwell M 00:19:58 00:39:11 00:10:02 01:09:11 1 Malcolm Hughes M 00:23:57 00:35:45 00:12:15 01:11:57 1 Andrew Brooks M 00:21:22 00:40:13 00:10:38 01:12:13 1 Pete Goodman M 00:20:20 00:42:51 00:10:17 01:13:28 1 Dan Allen M 00:23:19 00:51:26 00:11:59 01:26:44 1 -
Road Race
Running Grand Prix
Sun 25 Apr 2021
5K
Name Gun Time Chip Time Category Cat Pos Net Cat Pos Gender Gen Pos Net Gender Pos SIMON HEATH 00:14:56 00:14:54 Senior Men 1 1 Male 1 1 JACK DONAGHY 00:16:24 00:16:19 Senior Men 7 7 Male 9 9 TOM HOOPER 00:16:35 00:16:30 V35 3 3 Male 11 11 STEVE ATKINSON 00:17:14 00:17:08 V50 1 1 Male 13 13 TOBY BENHAM 00:17:37 00:17:31 Senior Men 9 9 Male 17 17 10k
Name Gun Time Chip Time Category Cat Pos Net Cat Pos Wave Wave Pos Gender Gen Pos Net Gender Pos NICK DAWSON 00:31:36 00:31:29 Senior Men 1 1 Wave 1 2 Male 2 2 ALEX CRUTTENDEN 00:33:23 00:33:11 Senior Men 9 9 Wave 1 13 Male 13 13 ALI CARTER 00:33:47 00:33:30 Senior Men 11 11 Wave 1 16 Male 16 16 SEBASTIEN BEHURET 00:38:05 00:36:20 V35 4 4 Wave 1 36 Male 36 36 BOBBY SEARLE 00:39:29 00:37:46 Senior Women 3 3 Wave 1 3 Female 3 3 SARAH ROBERTS 00:40:46 00:39:22 Senior Women 4 4 Wave 1 4 Female 4 4 KERRY MCGAWLEY 00:43:39 00:40:53 V40 1 1 Wave 1 7 Female 7 7 Half Marathon
Name Gun Time Chip Time Category Cat Pos Net Cat Pos Gender Gen Pos Net Gender Pos MILAN WATSON 01:11:07 01:11:06 V35 3 3 Male 7 7 WESLEY EASON
01:26:16
01:24:23
V40
11
11
Male
61
61
20 mile
Name Gun Time Chip Time Category Cat Pos Net Cat Pos Gender Gen Pos Net Gender Pos AMY GAMBLIN 02:31:37 02:31:33 Senior Women 1 1 Female 2 2 ALISON MOORE 02:37:17 02:37:14 Senior Women 4 4 Female 7 7 Marathon
Name Gun Time Chip Time Category Cat Pos Net Cat Pos Gender Gen Pos Net Gender Pos JON CLAYS 02:39:49 02:39:35 V40 3 3 Male 8 8 ADAM BROWN 02:46:12 02:45:38 V35 2 2 Male 10 10 SAM GARRITY 03:05:30 03:03:53 V40 14 14 Male 50 50 RACHEL GORMAN 03:06:37 03:05:30 Senior Women 1 1 Female 1 1 -
Track and Field
The Opener
Sun 18 Apr 2021
300 SW 1 Pos Perf Name AG 3 48.08 Imogen Read PB U15 W 600 SM 1 Pos Perf Name AG 3 1:39.35 Orlando Waghorn PB U20 M 600 SM 3 Pos Perf Name AG 1 1:21.45 Luca Bigg PB U23 M 600 SW 1 Pos Perf Name AG 2 1:48.91 Imogen Read PB U15 W 600 SW 2 Pos Perf Name 6 1:52.69 Esme Palmer-Malins PB 600 SW 3 Pos Perf Name AG 4 1:46.03 Sofia Akilade PB U17 W 7 1:51.72 Jahnvi Choksi PB U15 W 600 SW 4 Pos Perf Name AG 3 1:39.22 Milly Dickinson PB U20 W Mile SM 1 Pos Perf Name AG 2 5:12.95 Toby Benham PB SEN M 3 5:13.37 Matthew Noakes PB U15 M 5 5:24.72 Steven Selby PB V50 M 8 5:40.19 Phil Grabsky PB V55 M Mile SM 2 Pos Perf Name AG 1 4:55.76 Finley Jones PB U17 M 5 5:05.58 Ravi Clark PB U17 M Mile SM 3 Pos Perf Name AG 8 4:55.11 Steve Atkinson PB V50 M 9 4:56.03 Paul Weir SB V35 M 10 4:57.57 Adrian Haines SB V50 M 12 5:23.40 Raphael Reed PB U15 M Mile SW 2 Pos Perf Name AG 9 5:54.06 Madelaine Parmar PB U20 W 3000 SX 1 Pos Perf Name AG 1 8:27.26 Finn McNally PB SEN M 3000 SX 3 Pos Perf Name AG 2 9:39.44 Owen Wallek PB U15 M 3 9:55.62 Sean Parker-Harding SB SEN M -
Virtual
Virtual Parkrun Series: 2 Preston Park
Sun 18 Apr 2021
Name Time Age Age grade % 1 Steve Selby 18:36 53 80.47 2 Andrew Haig 23:38 75 79.34 3 Paul Whelpton 21:33 68 79.12 4 Phil Grabsky 19:37 57 78.84 5 Tom Hooper 17:14 38 77.37 6 Geoff Pike 20:12 58 77.23 7 Paul Wishart 19:07 53 77.08 8 Steve Frogley 17:09 36 76.68 9 Jim Whitelegg 19:36 53 76.36 10 Sara Burns 20:45 46 76.22 11 Nigel Herron 20:22 56 75.29 12 Stuart Roberts 18:42 45 75.13 13 Chelsey Hallam 19:53 26 74.10 14 Andrew Brooks 21:39 60 73.29 15 Tobias Bremer 18:40 41 73.04 16 Tony Rickwood 19:42 46 71.83 17 Alison Moore 20:53 29 70.55 18 Dan Allen 22:59 62 70.27 19 Sean Butchers 18:18 28 70.22 20 Alastair Rhodes Doyle 19:20 14 70.09 21 Richard Thompson 21:12 51 69.50 22 Jess Stribbling 21:18 32 69.17 23 Amy Gamblin 21:30 20 68.53 24 Geoff Manns 21:42 52 68.43 25 Tracy Mitchell 26:26 58 68.28 26 Gill checkley 23:24 46 67.59 27 James Rae 20:47 44 67.12 28 Mark Cossey 20:55 44 66.69 29 Terry Avey 26:22 70 66.12 30 Pete Goodman 20:23 39 65.90 31 Jude Matthews 28:06 60 65.84 32 Chris Boakes 19:43 33 65.60 33 Georgia Flowers 22:42 35 65.35 34 Sibel Latchman 21:24 44 65.19 35 Will Russell 19:47 23 64.95 36 Kirsty Bunning 23:05 31 63.83 37 sarah russell 27:22 54 62.97 38 Lisa Ebdon 26:51 52 62.76 39 Emma Swan 29:04 58 62.10 40 Hildi Mitchell 26:38 50 61.89 41 Dan Harris 22:59 40 58.88 42 Jonathan Martin 23:00 15 57.83 43 Elodie Bell 29:10 11 57.60 44 Hannah Felton 25:39 27 57.44 45 Lydia Felton 26:35 24 55.42 46 Renee van der Most 32:24 53 52.62 46 -
Fun Run, Virtual
Virtual Parkrun Series: 1 Hove Park
Mon 5 Apr 2021
Here are the full results from Week 1 of our Virtual Parkrun Series. (Remaining runs: 2 Preston Park, 3 Hove Prom, 4 Bevendean Down and 5 East Brighton)
Name Time Age Age Grade % 1 Jack Donaghy 17:01 26 75.51 2 Steve Frogley 17:34 36 74.86 3 Tom Hooper 17:39 38 75.54 4 Tobias Bremer 18:47 41 72.58 5 Sean Butchers 19:00 28 67.63 6 Steve Selby 19:03 53 78.57 7 Will Russell 19:07 23 67.22 8 Paul Wishart 19:35 53 76.43 9 Jim Whitelegg 19:38 53 76.23 10 Phil Grabsky 19:40 57 78.64 (top age grade) 11 Chris Boakes 19:40 33 65.76 12 James Rae 19:49 44 70.40 13 Geoff Pike 19:53 58 78.46 14 Alastair Rhodes Doyle 19:55 14 68.03 15 Tony Rickwood 19:58 46 70.87 16 Pete Goodman 20:28 39 65.64 17 Nigel Herron 20:35 56 74.49 18 Nina Atherton 20:37 31 71.46 19 Alison Moore 20:39 29 71.35 20 Andy Bone 20:58 55 72.58 21 Andrew Brooks 21:39 60 73.29 22 Sara Burns 21:47 46 72.61 23 Richard Thompson 21:47 51 67.64 24 Geoff Manns 21:48 53 68.65 25 Jess Stribbling 21:50 32 67.56 26 Paul Whelpton 21:51 68 78.03 27 Dan Harris 22:52 40 59.18 28 Georgia Flowers 23:21 35 63.53 29 Dan Allen 23:39 61 67.72 30 Jonathan Martin 23:53 15 55.69 31 Dara Hickey 25:27 10 67.78 32 Hannah Carey 26:01 28 56.63 33 Hannah Felton 26:13 27 56.20 34 Terry Avey 26:56 70 64.73 35 Sarah Russell 27:01 54 63.79 36 Felix Doyle 27:09 11 54.39 37 Tracy Mitchell 27:19 58 66.08 38 Lydia Felton 27:53 24 52.84 39 Emma Swan 27:56 58 64.62 40 Lisa Ebdon 28:13 52 59.72 41 Hildi Mitchell 28:35 50 57.67 42 Jude Matthews 28:59 60 63.83 43 Otis Lott 29:00 9 55.52 44 Albi Anderson 29:38 9 54.33 45 Elodie Bell 29:47 11 56.41 46 Raffaele Barra 32:00 11 52.50 47 Renee van der Most 33:28 53 50.95 48 Zack Hayler 34:04 11 43.35 -
Road Race
PB5K & Junior Mile
Mon 5 Apr 2021
Race 1 - 5K
Position Name Time Category Gender 10 Finn Mcnally 00:14:25 Senior Male 25 Sam Wade 00:14:47 Senior Male 45 Nick Dawson 00:15:05 Senior Male Race 2 - 5K
Pos Name Time Category Gender 13 Nicole Allan 00:17:04 Senior Female 55 Bobby Searle 00:18:21 Senior Female 98 Aoife Edwards 00:19:45 U17 Female 109 Madelaine Parmar 00:20:28 U20 Female Race 3 - 5K
Pos Name Time Category Gender 66 Tim Clarke 00:16:47 V35 Male 78 Owen Wallek 00:16:56 U15 Male 81 Tom Hooper 00:16:57 V35 Male 96 Steve Atkinson 00:17:09 V50 Male 98 Sebastien Behuret 00:17:12 V35 Male 110 Adrian Haines 00:17:35 V50 Male 111 Stuart Roberts 00:17:36 V45 Male Race 4 - 5K
Pos Name Time Category Gender 17 Toby Benham 00:17:34 Senior Male 23 Paul Wishart 00:17:42 V50 Male 35 Ravi Clark 00:17:54 U15 Male 47 Wesley Eason 00:18:10 V40 Male 53 Steve Selby 00:18:13 V50 Male 62 Raphael Reed 00:18:22 U15 Male 86 Matthew Noakes 00:19:02 U15 Male 90 Vincent Pegley 00:19:05 U13 Male 95 Corbin Bailey 00:19:14 U15 Male 99 Phil Grabsky 00:19:36 V55 Male 113 Barry Blackwell 00:20:30 V50 Male Race 5 - 5K
Pos Name Time Category Gender 40 Sara Burns 00:20:48 V45 Female 53 Amelia Culshaw 00:21:11 V45 Female 54 Luke Bailey 00:21:12 U15 Male 69 Sofia Akilade 00:21:59 U15 Female 88 Jahnvi Choksi 00:23:11 U15 Female 95 Terry Avey 00:25:43 V70 Male 96 Mark Carr 00:26:58 V60 Male Junior Mile
Net Pos Race No Name Net Time Category Net Cat Pos Gender Net Gender Pos 15 1034 Katherine Haslip 00:05:29 U11 2 Female 6 20 1033 Esme Palmer-Malins 00:05:40 U15 5 Female 9 30 1035 Imogen Read 00:05:50 U15 7 Female 14 59 1049 Louie Pegley 00:06:06 U11 14 Male 34 62 1012 Lewis Wilby 00:06:07 U13 13 Male 35 74 1061 Isabella Paulson-Jones 00:06:16 U13 13 Female 37 94 1096 Audrey Van Stiphout 00:06:59 U11 13 Female 52 -
Road Race
Dorney Easter Marathon
Sat 3 Apr 2021
Name Position Net time Category Gary White 201 3:10.28 M50 -
Road Race
Kempton Half Marathon
Sat 3 Apr 2021
Name Position Chip time Category Gareth White 17 1:20.37 M V45 -
Track and Field
Comeback 5000
Wed 31 Mar 2021
Eight 5000m races
Race Name Position Time 5000 SX5 Nicholas Dawson 10 15:32.56 PB 5000 SX8 Tara Bage 8 16:53.44 PB -
Road Race
British Olympic Marathon Trials
Fri 26 Mar 2021
A record breaking run from Ian Leitch! A superb ninth placed finish in the *Olympic trials* and the UK's best ever M45 marathon time, coming home in 2:17:26
Name Pos Time Ian Leitch 9 2:17:26 PB V45 -
Track and Field
European Indoor Championships
Thu 4 Mar 2021
European Indoor Championships Torun, Poland
Event Name Position Time 1500 Senior Men Heat 4 Archie Davis 6 3:41.40 SB -
Track and Field
New Balance Indoor Grand Prix
Sun 14 Feb 2021
1000M British indoor record for Charlie Grice! Read more
Name Pos Time Charlie Da’Vall Grice 3 2:17.20 PB NR -
Track and Field
American Track League 2
Sun 31 Jan 2021
Men's 800m
Pos Perf Name AG SB PB 2 1:45.62 Charlie Da'Vall Grice SB SEN M 1:45.62 1:45.53 -
Virtual
Pairs Challenge
Sun 31 Jan 2021
The Club Pairs Challenge pitted 32 pairs of athletes to walk, jog or run as far as they could between 18-31 January 2021. Each individual could submit one run per day and distances for the pairs were recorded by Erica with daily cumulative updates reported back to the competitors.
Kate Hunt & Tracy Mitchell won the event each averaging around 14 miles a day for a total of 387 miles.
Second place went to Eogan McKenna and Gary White 321 miles.
Sara Burns and Alex Cruttenden were third 312 miles just 0.31 miles in front of Mike Townley and Giles Newlyn-Bowmer.
Andy Pumphrey ran furthest 242 miles with Gary White second (205 miles) .
Across the 32 pairs well over 7000 miles were covered...amazing!
Name 14 Day Total Kate H 186.98 Tracy M 200.31 387.29 Eogan 115.89 Gary W 205.07 320.96 Alex C 178.34 Sara B 133.7 312.04 Giles 135.91 Mike T 175.82 311.73 Laura L 127.88 Tim J 182.31 310.19 Andy P 242.07 Olle 63.64 305.71 Alison M 207.41 Gina M 89 296.41 Andrew B 115.96 Jim R 157.32 273.28 Amelia C 200.95 Hannah F 68.02 268.97 Elin 134.08 Jim W 126.1 260.18 Chelsey 128.51 Sam G 128.97 257.48 Jess S 132.68 Richard T 120.07 252.75 Lee M 106.8 Rachel G 141.29 248.09 Phil G 136.68 Steve S 110.73 247.41 Pete G 91.71 Tobias 152.4 244.11 Rich N 104.19 John L 124.1 228.29 Sarah Robets 97.58 Sibel L 121.01 218.59 Andrew H 105.7 Emily 112.58 218.28 Liz H 80.32 Pikey 127.45 207.77 Geoff M 65.26 Jim L 142.05 207.31 Jason M 20.7 Jon C 175.02 195.72 Amy 95.15 Wes 99.22 194.37 Alex B 108.61 Barry 84.92 193.53 Renee 81.91 Tom C 104.91 186.82 Milan W 152.27 Headband 24 176.27 Caroline 83.4 Gill 79.5 162.9 Georgie 63.25 Samantha L 95.4 158.65 Erica 86.61 Val 69.6 156.21 James M 64.02 Jude 65.99 130.01 Chris A 70.04 Nina 52.62 122.66 Lizzy M 54.27 Sarah Russell 50.11 104.38 Hildi 51.32 Tom H 50.14 101.46 7259.82 -
Road Race
Ardingly PB5K
Sun 13 Dec 2020
Twenty seven Phoenix athletes took part in the Ardingly PB5K in a field of 337 and 21 ran personal bests. Robbie Fitzgibbon came 3rd overall in 14:29 and Beth Kidger was pipped on the line to come in second in the women's race in 16:24.
Position
Name
Time
Cat Pos
Run Britain PB
3
Robbie Fitzgibbon
00:14:29
2
7
Finn Mcnally
00:14:34
5
8
Archie Davis
00:14:39
2
PB
32
Simon Heath
00:15:06
17
49
Nick Dawson
00:15:39
30
PB
80
Milan Watson
00:16:16
42
PB
85
Beth Kidger
00:16:24
1
86
Ali Carter
00:16:27
44
PB
100
Ben Connolly
00:16:43
5
PB
103
Alex Cruttenden
00:16:46
50
PB
111
Jon Clays
00:16:50
9
PB
131
Tim Clarke
00:17:03
10
PB
141
Tom Hooper
00:17:10
13
159
Sebastien Behuret
00:17:29
15
PB
165
Tom Clewley
00:17:33
70
PB
177
Steve Atkinson
00:17:42
2
PB
197
Bobby Searle
00:18:07
16
PB
222
Ravi Clark
00:18:45
8
PB
233
Corbin Bailey
00:18:54
4
PB
247
Matthew Noakes
00:19:17
13
PB
262
Raphael Reed
00:19:41
14
PB
283
Aoife Edwards
00:20:04
7
PB
297
Mia Edwards
00:20:32
2
PB
302
Madelaine Parmar
00:20:47
3
PB
304
Finley Hawkins
00:20:49
17
PB
321
Vincent Pegley
00:21:37
7
PB
323
Laura Lodge
00:21:43
29
-
Road Race
Grounded Events Company Pilot 10k (2)
Sun 13 Dec 2020
The second of a series of 10ks being put on by the Brighton Marathon team again saw a large Phoenix turnout. Alex Garrod won the event (36:12) albeit in a slower time than the previous week. Stuart Roberts and Tony Rickwood ran well to make it a Phoenix 1-2-3. Good runs too for Phil Grabsky (40:41) and Chris Boakes (41:43) who both recorded PBs. The results were not split by gender unfortunately.
Grounded Events Pilot 10k (2) Time Position Alex Garrod 00:36:12 1 Stuart Roberts 00:37:04 2 Tony Rickwood 00:37:58 3 Phil Grabsky 00:40:41 5 PB Tim Jones 00:41:07 6 Christopher Boakes 00:41:43 10 PB Nina Atherton 00:43:41 16 Pete Goodman 00:44:30 17 Phil Smith 00:44:52 19 Jessica Stribbling 00:45:44 23 Molly Ford 00:46:03 24 Emily Budd 00:46:23 25 Geoff Manns 00:47:25 27 Eogan McKenna 01:09:00 49 -
Road Race
Goodwood Half Marathon
Sun 6 Dec 2020
Simon Heath runs a great race to come in 4th, less than a minute behind the winner
Goodwood Half Marathon
Simon Heath
01:07:46
4th
-
Trail
Chris Smith Memorial Black Cap
Fri 11 Dec 2020
Chris Smith Memorial Blackcap Virtual Event ( Dec 5 - 13)
Name Age Category Overall Position Category Position Time Bobby Searle F16-44 33 1 34:23 Erica Martin F16-44 48 2 36:06 Cat Bounds F16-44 56 3 37:22 Sibel Recber F16-44 65 5 38:22 Emily Budd F16-44 71 6 38:37 Chelsey Hallam F16-44 77 7 39:36 Georgie Anderson F16-44 85 10 39:59 Jess Stribbling F16-44 87 11 40:05 Rachel Gorman F16-44 89 12 41:13 Val Avella F16-44 105 20 44:08 Ella Grabsky F16-44 148= 26 60:42 Samantha Leader F45-59 54 1 37:03 Sara Burns F45-59 69 4 38:29 Amelia Culshaw F45-59 88 5 41:10 Liz Halliday F45-59 96 7 42:56 Lisa Ebdon F45-59 123 12 47:31 Sarah Russell F45-59 129 14 48:54 Jude Matthews F60 132 4 49:49 Simon Heath M16-44 2 2 29:37 Todd Leckie M16-44 4 4 30:17 Jon Clays M16-44 5 5 30:21 Jim Lathbury M16-44 6 6 30:24 Alex Garrod M16-44 7 7 31:05 Paul Weir M16-44 16= 10 32:36 Tom Clewley M16-44 21 13 33:00 Dermot Cameron M16-44 31 18 34:19 Sébastien Béhuret M16-44 32 19 34:22 Andrew Haslam M16-44 59 25 37:50tbc Stuart Roberts M45-59 13 5 32:21 Matt Greenall M45-59 24 9 33:47 Tony Rickwood M45-59 25 10 33:55 Paul Lawrence M45-59 34 14 34:30 Geoff Pike M45-59 36 15 34:35 Donald Maclellan M45-59 37= 16 34:40 Jim Whitelegg M45-59 40 18 34:59 Tom Sanderson M45-59 46 22 35:47 Barry Blackwell M45-59 52 26 36:40 Andy Bone M45-59 55 27 37:12 Andy Pumphrey M45-59 68 32 38:28 Andrew Brooks M45-59 76 38 39:09 Mike Townley M45-59 83 41 39:55 Geoff Manns M45-59 84 42 39:58 Phil Grabsky M45-59 148 (loitering!) 48 60:42 Richard Thompson M45-59 150 (strolling!) 49 61:36 Paul Whelpton M60 37= 1 34:40 Dan Allen M60 86 4 40:00 Andrew Haig M60 107 10 44:16 Eogan McKenna M60 133 17 49:56 Rik Taub M60 139= 18 51:06 Malcolm Kemp M60 139= 19 51:06 TEAM A B C D E F G H I Rank 1 Total OVERALL Haywards Heath 2 2 2 2 2 2 1 1 - 2 2nd Lewes 3 3 3 3 3 3 - - - 0 3rd PHX 1 1 1 1 1 1 2 2 1 7 1st Burgess Hill 4 4 4 4 - - - - - 0 4th -
Trail
Sussex Downs Trail Run: Plumpton 10 (16.9k)
Sun 6 Dec 2020
Congratulations Jim Lathbury in winning the event and four Phoenix women all perform very well in a large field.
Sussex Downs Train Run: Plumpton 10 (16.9k)
Jim Lathbury
01:09:13
(1st Overall out of 516)
Elin Williamson
01:33:55
(17th Female out of 218)
Jessica Stribbling
01:35:43
(23rd Female)
Gill Checkley
01:37:47
(31st Female)
Georgie Anderson
01:40:15
(39th Female)
-
Road Race
Grounded Events Pilot 10k
Sun 6 Dec 2020
The Brighton Marathon team put on a pilot 10k on Hove Prom inviting 50 participants to test race organisation going forward into 2021. There was a large Phoenix contigent with Ali Carter winning the event in a PR time of 33:49, Maisie Trafford in a dead heat for 1st female in 38:02, Alex Garrod coming second in 35:21 and Paul Wishart 4th in a Vet PR of 36:34.
Grounded Events Pilot 10k (42 finishers)
1
Ali
Carter
33:49:00
PB
2
Alex
Garrod
35:21:00
4
Paul
Wishart
36:34:00
8
Maisie
Trafford
38:02:00
9
Matthew
Greenall
38:17:00
13
Paul
Lawrence
39:32:00
15
Jim
Whitelegg
40:10:00
16
Tom
Sanderson
40:13:00
17
Geoff
Pike
40:18:00
PB
19
Rob
Frith
41:42:00
21
Dermot
Cameron
42:37:00
23
Pete
Goodman
42:52:00
-
Road Race
Goodwood Marathon
Sun 6 Dec 2020
Gary White 7th V50 gets a PB and completes the year with a full set of PBs in all distances from 5k to Marathon! Alison Moore also runs a very good race.
Goodwood Marathon
Gareth White 02:58:10 3rd V45 Gary White
03:13:30
7th V50
Alison Moore
03:33:18
9th Female
-
Trail, Virtual
Club Virtual Black Cap Handicap
Sun 15 Nov 2020
NAME
Virtual Start time from estimate
Virtual Finish line Time
Actual Time
EST BC5 @ 0.85
EST 10K
Notes
Andrew Brooks
00:21:07
00:58:48
00:37:41
00:38:53
00:45:45
Handicap winner
Donald MacLellan
00:23:14
00:58:49
00:35:35
00:36:46
00:43:15
Tim Jones
00:24:31
00:59:00
00:34:29
00:35:29
00:41:45
Jess Stribbling
00:19:37
00:59:00
00:39:23
00:40:22
00:47:30
James Lathbury
00:28:33
00:59:01
00:30:28
00:31:27
00:37:00
Fastest male
Geoff Pike
00:24:31
00:59:07
00:34:36
00:35:29
00:41:45
Jon Clays
00:28:33
00:59:09
00:30:36
00:31:27
00:37:00
Samantha Leader
00:22:23
00:59:19
00:36:56
00:37:37
00:44:15
Fastest female
Matt Greenall
00:26:26
00:59:25
00:32:59
00:33:35
00:39:30
Sibel Latchman
00:21:19
00:59:25
00:38:06
00:38:41
00:45:30
Sara Burns
00:20:54
00:59:32
00:38:38
00:39:06
00:46:00
Dave Powell
00:28:33
01:00:02
00:31:29
00:31:27
00:37:00
Eogan McKenna
00:07:18
01:00:05
00:52:47
00:52:42
01:02:00
Richard Thompson
00:22:23
01:00:07
00:37:44
00:37:37
00:44:15
Jim Whitelegg
00:24:56
01:00:09
00:35:13
00:35:04
00:41:15
Erica Martin
00:23:01
01:00:12
00:37:10
00:36:59
00:43:30
Dan Allen
00:20:16
01:00:16
00:40:00
00:39:44
00:46:45
Andy Bone
00:22:10
01:00:16
00:38:06
00:37:49
00:44:30
Liz Halliday
00:18:21
01:00:23
00:42:02
00:41:39
00:49:00
Kate Hunt
00:02:12
01:00:30
00:58:18
00:57:48
01:08:00
Toby Benham
00:26:26
01:00:34
00:34:09
00:33:35
00:39:30
Barry Blackwell
00:24:31
01:00:36
00:36:05
00:35:29
00:41:45
Phil Grabsky
00:24:05
01:00:49
00:36:44
00:35:55
00:42:15
Gill Checkley
00:19:12
01:01:00
00:41:48
00:40:48
00:48:00
Lisa Ebdon
00:14:06
01:01:07
00:47:01
00:45:54
00:54:00
Alex Cruttenden
00:30:15
01:01:10
00:30:55
00:29:45
00:35:00
Hannah Felton
00:08:09
01:01:10
00:53:01
00:51:51
01:01:00
Pete Goodman
00:23:52
01:01:12
00:37:19
00:36:07
00:42:30
Renee van der Most
00:03:54
01:01:16
00:57:22
00:56:06
01:06:00
Steve Selby
00:26:38
01:01:20
00:34:42
00:33:22
00:39:15
Tony Rickwood
00:27:16
01:01:29
00:34:13
00:32:44
00:38:30
Ravi Clark
00:24:18
01:01:43
00:37:25
00:35:42
00:42:00
Malcolm Kemp
00:21:07
01:01:48
00:40:41
00:38:53
00:45:45
Lydia Felton
00:09:51
01:01:49
00:51:58
00:50:09
00:59:00
Chris Augier
00:27:29
01:01:56
00:34:27
00:32:31
00:38:15
Elin Williamson
00:21:45
01:02:01
00:40:16
00:38:15
00:45:00
Paul Whelpton
00:26:13
01:02:20
00:36:07
00:33:47
00:39:45
Andy Parle
00:24:43
01:02:43
00:37:59
00:35:16
00:41:30
Jude Matthews
00:12:49
01:02:55
00:50:05
00:47:11
00:55:30
Amelia Culshaw
00:24:18
01:03:25
00:39:07
00:35:42
00:42:00
Olle Akesson
00:23:40
01:03:40
00:40:00
00:36:20
00:42:45
Georgie Andreson
00:21:45
01:03:40
00:41:55
00:38:15
00:45:00
Andrew Haig
00:20:03
01:05:38
00:45:35
00:39:57
00:47:00
Jason Miles
00:18:21
01:06:24
00:48:03
00:41:39
00:49:00
-
Road Race
Beckley M & S Electrical 10k
Sun 1 Nov 2020
Position Time Name Category 2 39:25 Paul Wishart Male V50 16 41:49 Steve Selby Male V50 17 41:51 Paul Whelpton Male V65 35 44:01 Phil Grabsky Male V55 44 44:52 Barry Blackwell Male V50 72 48:27 Daniel Allen Male V60 -
Beachy Head 10K
Sun 25 Oct 2020
Place Chip time Name Category 156 1:06:53 Hannah Felton Senior women 157 1:06:53 Lydia Felton Senior women -
Beachy Head Half Marathon
Sun 18 Oct 2020
Place Time Name Category 93 1:51:08 Molly Ford Senior women 104 1:52:19 Kerry McGawley Women V35 105 1:52:21 P A F Smith Senior men 375 2:23:23 Tracy Mitchell Women V55 -
Beachy Head Marathon
Sat 24 Oct 2020
Place Time Name Category 30 3:29:35 Bobby Searle Senior women 37 3:35:11 James Lathbury Senior men 150 4:16:08 Jim Whitelegg Men V50 158 4:18:41 Phil Grabsky Men V50 189 4:23:16 Richard Thompson Men V50 332 4:44:39 Alison Moore Senior women 368 4:49:24 Georgie Anderson Women V35 935 6:23:03 Sarah Russell Women V45 -
Multisport (Tri)
MultiSport Club Championship 2020
Sun 18 Oct 2020
Phoenix MultiSport Club Championship Results
No. of events completed
Points from best 5 events
Women
Samantha
Leader
6
48
Erica
Martin
4
46
Charlotte
Matthews
5
42
Liz
Halliday
5
38
Jude
Matthews
6
26
Gill
Checkley
5
23
Gina
McGeever
2
17
Val
Avella
2
13
Hannah
Felton
3
12
Florence
Wolfe
1
12
Georgia
Flowers
1
10
Elin
Williamson
1
5
Caroline
Hendricks
2
4
Kate
Hunt
3
4
Lydia
Felton
1
2
Men
Malcolm
Hughes
6
56
Geoff
Pike
6
42
Alex
Bonzi
3
34
Barry
Blackwell
5
32
Andrew
Brooks
6
29
Geoff
Manns
3
34
Tom
Sanderson
2
22
James
Lathbury
1
12
Eogan
McKenna
3
12
Phil
Grabsky
1
4
-
Multisport (Tri), Virtual
MSVRS Standard Duathlon
Sun 11 Oct 2020
WOMEN
10k run
40k bike
5k run
Total time
Erica
Martin
0:43:34
1:18:46
0:22:09
2:24:29
Samantha
Leader
0:44:26
1:26:03
0:23:10
2:33:39
Liz
Halliday
0:49:11
1:19:13
0:25:46
2:34:10
MEN
10k run
40k bike
5k run
Total time
Alex
Bonzi
0:41:03
1:08:15
0:20:57
2:10:15
Geoff
Pike
0:43:09
1:13:50
0:21:37
2:18:36
Barry
Blackwell
0:41:55
1:16:07
0:21:08
2:19:10
Andrew
Brooks
0:45:52
1:11:54
0:22:47
2:20:33
Eogan
McKenna
1:01:55
1:29:00
0:35:10
3:06:05
-
Multisport (Tri), Virtual
MSVRS Sprint Duathlon
Sun 20 Sep 2020
WOMEN
5k run
20k bike
2.5k run
Total time
Samantha
Leader
0:21:51
0:38:20
0:11:40
1:11:51
Liz
Halliday
0:24:02
0:38:07
0:12:17
1:14:26
Gill
Checkley
0:23:40
0:50:27
0:12:36
1:26:43
Jude
Matthews
0:28:37
0:47:27
0:15:16
1:31:20
Hannah
Felton
0:29:25
0:56:27
0:16:10
1:42:02
Charlotte
Matthews
0:27:31
1:08:06
0:12:38
1:48:15
MEN
5k run
20k bike
2.5k run
Total time
Tom
Sanderson
0:19:43
0:31:13
0:10:01
1:00:57
Alex
Bonzi
0:20:02
0:31:34
0:10:17
1:01:53
Malcolm
Hughes
0:22:00
0:32:31
0:11:01
1:05:32
Barry
Blackwell
0:20:17
0:37:08
0:09:54
1:07:19
Geoff
Pike
0:20:45
0:37:55
0:10:13
1:08:53
Phil
Grabsky
0:20:30
0:38:38
0:10:45
1:09:53
Andrew
Brooks
0:21:05
0:40:47
0:10:48
1:12:40
Eogan
McKenna
1:29:00
-
Track and Field
Fast 5k
Mon 5 Oct 2020
Pos Gun Name AG 8 14:10:00 Finn McNally PB SEN -
Track and Field
SUSSEX T&F CHAMPS inc 3k
Sun 4 Oct 2020
1500m Heat 1
Rank Name Cat Result Info 2 Elfin Sandilands U15 05:31.57 PB 7 Amelie Parker U15 06:00.03 PB 1500m Heat 2
Rank Name Cat Result Info 4 Corbin Bailey U13 05:17.99 PB 5 Vincent Pegley U13 05:19.47 PB 1500m Heat 4
Rank Name Cat Result Info 1 Raphaek Reed U15 04:58.14 4 Matthew Noakes U15 05:05.11 PB 1500m Heat 5
Rank Name Cat Result Info 6 Poppy Palmer-Malins U17 04:56.30 8 Alice Wright U20 05:01.19 1500m Heat 6
Rank Name Cat Result Info 8 Finley Jones U15 04:38.51
400m Heat 2Rank Name Cat Result Info 2 Milly Dickinson U20 01:01.22 800m Heat 1
Rank Name Cat Result Info 1 Jahnvi Choksi U15 02:46.64 PB 800m Heat 2
Rank Name Cat Result Info 2 Sofia Akilade U15 02:33.58 PB 3 Esme Palmer-Malins U15 02:37.46 PB 5 Imogen Read U15 02:40.63 PB 800m Heat 3
Rank Name Cat Result Info 1 Max Simpson U13 02:27.07 PB 3 Henry Stenning U13 02:31.41 800m Heat 4
Rank Name Cat Result Info 4 Phil Grabsky V55 02:35.55 3000m Men
Rank Name Cat Result Info 3 Andrew Simpson V50 09:49.89 High Jump Group 1
Rank Name Cat Result Info 1 Rosa Howie U15G 1.25m -
Road Race
Running GP at Goodwood Motor Circuit
Sun 27 Sep 2020
5k
Pos Name Gun Time Chip Time Category Cat Pos 1 SIMON HEATH 00:15:11 00:15:05 pb Male 1 8 TOM HOOPER 00:17:10 00:16:52 V35 1 Half Marathon
Pos Name Gun Time Chip Time Category Cat Pos Gen Pos 59 AMY GAMBLIN 01:40:44 01:39:47 Female 4 7 -
Multisport (Tri)
Hever Castle Olympic Triathlon
Sun 27 Sep 2020
Individual Olympic
POS NAME CAT FINISH TIME 1st Sam Wade M: 1st Sen: 1st 01:54:24 137th Malcolm Hughes M: 118th V50: 12th 02:40:55 -
Multisport (Tri)
Swim Oxford Swimrun
Sun 20 Sep 2020
Swim1: 1.2k; Run 1: 8.4k; Swim 2: 1.6k; Run 2: 450m; Swim 3: 1k; Run 3: 6.3k
Pos Time Name 5 2:31:07 Matt Greenall -
Multisport (Tri)
Bewl Water Swimrun
Sun 13 Sep 2020
10km Solo
Run 1 1800m; Swim 1 440m; Run 2 500m; Swim 2 450m; Run 3 1800m; Swim 3 350m; Run 4 850m; Swim 4 250m; Run 5 850m; Swim 5 350m; Run 6 450m; Swim 6 440m; Run 7 1800m.
Pos Time Name 6 1:18:11 Matt Greenall 8 1:22:04 Austen Hunter -
Track and Field
BFTTA Open
Sat 12 Sep 2020
100m Senior Men Heat 3
Pos Perf Name AG 1 10.43 PB Toby Harries U23 200m Senior Men Heat 5
Pos Perf Name AG 1 21.21 SB Toby Harries U23 -
Track and Field
70th Hanžeković Memorial
Tue 15 Sep 2020
1500m Senior Men
Pos Name AG Perf 6 George Mills U23 03:36.72 PB -
Multisport (Tri)
Eastbourne Aquathlon
Sun 13 Sep 2020
Net Pos Race No Name Chip Time Net Cat Pos Gender Net Gender Pos Team Swim Transition Run 4 236 Alex Garrod 01:01:27 1 Male 4 Brighton Phoenix 00:22:31 00:01:03 00:37:52 33 231 Barry Blackwell 01:22:17 4 Male 26 Brighton Phoenix 00:34:30 00:02:38 00:45:08 -
Road Race
Kew Gardens 10K
Sun 13 Sep 2020
Pos Time Name Cat Cat Pos 48 37:31 Paul Wishart Male 50-59 3 85 39:19 Steve Selby Male 50-59 6 91 39:37 Paul Whelpton Male 60-69 1 155 42:16 Phil Grabsky Male 50-59 12 -
Track and Field
Highgate Harriers Middle Distance Open
Wed 9 Sep 2020
3000M Race 6
Pos Name Cat Time 2 Leo Brewer U20 08:22.10 -
Track and Field
Worthing Harriers Open Track Meeting (3)
Tue 8 Sep 2020
1500m Heat 1
1 Sofia Akilade U15 F 05:13.71 4 Vincent Pegley U13 M 05:21.17 5 Ben Power U13 M 05:23.23 6 Esme Palmer-Malins U15 F 05:28.53 7 Lewis Wilby U13 M 05:34.51 10 Jahnvi Choksi U13 F 05:57.41 1500m Heat 2
1 Raphael Reed U13 M 04:54.48 7 Aoife Edwards U17 F 05:07.29 1500m Heat 3
5 Poppy Palmer-Malins U17 F 04:49.86 8 Milly Dickinson U20 F 05:03.64 10 Matthew Noakes U15 M 05:05.62 1500m Heat 4
3 Finley Jones U15 M 04:33.22 7 Ravi Clark U15 M 04:50.18 1500m Heat 5
5 Almi Nerurkar U20 F 04:20.86 1500m Heat 6
1 Atticus Mohapi-Dobouny U20 M 04:06.67 2 Ben Connolly U17 M 04:07.82 1500m Heat 7
10 Oliver Johnson U23 M 04:06.75 400m Heat 1
3 Luca Bigg U20 M 50.03 400m Heat 2
2 Marley Bigg U17 M 53.27 400m Heat 3
3 Milly Dickinson U20 F 60.77 -
Track and Field
Muller British Championships
Fri 4 Sep 2020
1500 METRES - Men - Final
Pos Name Time 1 George MILLS 03:51.39 5 Archie DAVIS 03:52.60 400 METRES - Men - Final
3 Toby HARRIES 47 1500 METRES - Women - Final
11 Beth KIDGER 04:22.11 5000 METRES - Women - Final
11 Almi NERURKAR 16:21.64 PB
1500 METRES - Men - Heats - Heat 12 George MILLS 03:48.51 1500 METRES - Men - Heats - Heat 2
4 Archie DAVIS 03:46.59 400 METRES - Men - Heats - Heat 1
2 Toby HARRIES 46.67 1500 METRES - Women - Heats - Heat 1
5 Beth KIDGER 04:19.27 -
Track and Field
Bromley Twilight Meeting
Fri 21 Aug 2020
Female 3000
Pos Name Cat Cat pos Time 6 Almi Nerurakar U20W 1 09:21.34 PB!
Female 1500Pos Name Time 2 Beth KIDGER 04:15.22
Male 800Pos Name Time 4 Archie Davis 01:48.51 PB! 5 George Mills 01:48.63 -
Track and Field
MK5km PB Special
Fri 21 Aug 2020
Men's Wave F
1 Reuben Hoyte 15:11:00 15:09:00 PB Men's Wave M
Pos Name Gun Chip 4 Nick Dawson 15:44:00 15:42:00 PB Women's Elite Wave B
7 Tara Bage 17:26:00 17:25:00 -
Track and Field
Wanda Diamond League - BAUHAUS-Galan
Sun 23 Aug 2020
1500 Senior Men
Pos Time Name 11 03:41.75 Charlie Da'Vall Grice -
Road Race
Rye 10M and 5M REFORMATTED
Sun 23 Aug 2020
10 mile
Pos Gun Time Name Club Gender Category Race No. Gen. Pos Cat. Pos 10 01:05:23 Paul Wishart Brighton Phoenix M Male Vet 50 377 10 1 11 01:05:27 Rachel Gorman Brighton Phoenix F Senior Female 1150 1 1 12 01:05:34 Bobby Searle Brighton Phoenix F Senior Female 1148 2 2 13 01:06:04 Paul Whelpton Brighton Phoenix M Male Vet 65 359 11 1 24 01:10:44 Steve Selby Brighton Phoenix M Male Vet 50 350 20 4 30 01:14:09 Phil Grabsky Brighton Phoenix M Male Vet 55 330 26 2 37 01:18:48 Alison Moore Brighton Phoenix F Senior Female 356 6 4 48 01:21:44 Malcolm Kemp Brighton Phoenix M Male Vet 70 384 42 1 49 01:21:58 Amy Gamblin Brighton Phoenix F Senior Female 352 7 5 54 01:24:46 Georgia Flowers Brighton Phoenix F Senior Female 369 10 6 56 01:24:51 Andrew Haig Brighton Phoenix M Male Vet 75 374 46 1 -
Track and Field
Worthing Track Night 2
Tue 18 Aug 2020
3000m, Heat 3 of 3
Rank Name Result 1 Leo Brewer 08:33.68
3000m, Heat 1 of 3
Rank Name Result 1 Reuben Hoyte 08:41.15 2 Simon Heath 08:49.75 400m, Heat 3 of 6
Rank Name Result 5 Paul Howard 55.24