Results_
If you have a race result to add here please submit it using the form on the contact us page.
Categories:
Order:
-
Cross Country
Steyning Stinger Half Marathon / 30K / Marathon
Sun 5 Mar 2023
Half marathon
Name Age Category Distance Time Position Age Position Gender Position Donald Maclellan V50 HMMT 1:38:49 3 1 3 Gary White V50 HMMT 2:04:33 37 5 30 Ian Highland V50 HMMT 2:04:35 38 6 31 Marathon
Name Age Category Distance Time Position Age Position Gender Position Helen Cuninghame SEN MarMT 4:23:20 86 1 10 Andy Pumphrey V60 MarMT 4:52:33 130 3 116 -
Road Race, Cross Country, Track and Field
Results round-up
Thu 16 Feb 2023
New member Gary McKivett ran a PB at the Bramley 20 to show how well marathon training progresses.
James and Tom scored 1st and 2nd age group prizes at the Eastbourne 5mile race ; Tom no doubt sporting yet another new pair of racing shoes on-test :-)
Our Masters athletes ventured indoors at Lee Valley in the Southern Championships and the Ayo Falola Dream Mile meeting. Archie Davis also kicked off his season with a 3000m race at Lee Valley, only to realise that he was going down with tonsillitis during the race which badly affected his result.
Our international athletes continued their winter racing seasons in Poland and Chicago respectively ; George with yet another top class finish in 3:35 for1500m and Charlie dropping down in distance with 1:49 for 800m.
Name Time Pos Age Age Pos' Date Distance Race Gary McKivett 1:55:54 5 V40 2 12 Feb 23 20M Bramley 10 / 20 James Miles 30:46 6 V40 1 12 Feb 23 5M Eastbourne 5 Tom Wheatley 31:01 8 V40 2 12 Feb 23 5M Eastbourne 5 Tobias Bremer 32:26 15 V40 5 12 Feb 23 5M Eastbourne 5 Barry Blackwell 2:28.22 5 V55 12 Feb 23 800 Southern Veterans Championships Phil Grabsky 2:32.28 6 V55 12 Feb 23 800 Southern Veterans Championships Charlie Da'Vall Grice 1:49.39 1 SEN 11 Feb 23 800 Windy City Invitational, Chicago George Mills 3:35.92 2 SEN 08 Feb 23 1500 World Athletics Indoor Tour, Torun Archie Davis 8:19.69 5 SEN 08 Feb 23 3000 Ayo Falola Dream Mile Adrian Haines 4:53.92 9 V55 08 Feb 23 Mile Ayo Falola Dream Mile Steve Atkinson 4:57.25 11 V55 08 Feb 23 Mile Ayo Falola Dream Mile -
Cross Country
South of England Cross Country
Sat 28 Jan 2023
South of England Cross Country - Beckenham Place Park
POS NAME TIME U17 Women 78 Imogen Read 25:30 U20 Women 20 Flora Davis 23:03 35 Madelaine Parmar 24:18 U15 Boys 130 Max Simpson 16:10 U17 Men 6 Miles Waterworth 18:38 29 Owen Wallek 19:25 59 Finley Jones 20:10 75 Ravi Clark 20:26 115 Matthew Noakes 21:15 Team 7th of 18 Senior Men 47 Simon Heath 49:28 154 Jon Clays 54:05 176 Alex Garrod 54:58 180 Tom Hooper 55:13 232 Luke Piper 56:51 273 Alex Cruttenden 58:19 290 James Hampshire 58:47 303 Donald Maclellan 59:05 339 Alexander Bonzi 60.27 435 Steve Seth 64.41 492 Austen Hunter 67.02 Team 18th of 44 -
Cross Country
Sussex Masters Cross Country
Sat 21 Jan 2023
2023 Sussex Master Cross Country at Combe Hall Farm, Lancing
Men Pos'n Forename Surname Time V50 2 Paul Wishart 29.38 3 Donald Maclellan 30.08 11 Austen Hunter 32.49 19 Barry Blackwell 33.50 21 Jim Whitelegg 33.59 25 Lance Bellers 35.38 V70 2 Andrew Haig 41.48 6 Eogan McKenna 48.40 V40 7 Jon Clays 27.13 9 Tom Hooper 28.15 11 Tim Clarke 28.27 16 Del Wallace 29.04 18 Stuart Roberts 29.32 20 Nick Alexandrou 30.13 21 Matthew Greenall 30.41 33 Dan Harris 35.32 Women Pos Forename Surname Time V45 1 Suzy Rushforth 31.17 2 Sibel Recber Latchman 32.42 6 Samantha Leader 35.25 7 Caroline Waterworth 35.31 17 Lisa Ebdon 42.15 V35 13 Georgia Flowers 39.22 14 Valentina Avella 40.29 15 Elin Williamson 42.05 V55 17 Sarah Russell 48.11 Womens Teams FV45 1st Brighton Phoenix Points Suzy Rushforth 1 Sibel Recber Latchman 2 Samantha Leader 5 FV35 3rd Brighton Phoenix Points Georgia Flowers 14 Valentina Avella 16 Elin Williamson 17 Mens Teams MV50 1st Brighton Phoenix Points Paul Wishart 2 Donald Maclellan 3 Austen Hunter 11 6th Brighton Phoenix B Points Barry Blackwell 19 Jim Whitelegg 21 Lance Bellers 26 MV40 2nd Brighton Phoenix Points Jon Clays 7 Tom Hooper 9 Tim Clarke 11 Del Wallace 16 3rd Brighton Phoenix B Points Stuart Roberts 18 Nick Alexandrou 20 Matthew Greenall 21 Dan Harris 33 -
Road Race, Cross Country, Track and Field
Results round-up
Sun 22 Jan 2023
First Name Surname Pos' Time Gen' Age Cat Date Distance Race Leo Brewer 1 8:23.09 M U23 21 Jan 23 3000 Dartmouth/Coumbia/Yale Ash Dorrington 857 35:28 M V35 15 Jan 23 10K 10K Valencia Ibercaja Kate Natkiel 910 36:09 W SEN 15 Jan 23 10K 10K Valencia Ibercaja Amy Harris 1147 37:27 W SEN 15 Jan 23 10K 10K Valencia Ibercaja Karla Boddy 1643 39:12 W V35 15 Jan 23 10K 10K Valencia Ibercaja Charlie Da'Vall Grice 7 4:00.63 M SEN 14 Jan 23 Mile Michigan Invitational Tony Rickwood 71 01:19:17 M V40 21-Jan-23 HM Farnborough Alison Moore 30 01:29:11 W SEN 21-Jan-23 HM Farnborough Terry Westley 488 01:44:44 M V50 21-Jan-23 HM Farnborough -
Cross Country
Sussex Cross Country League - Race 3
Sat 3 Dec 2022
Under 11 Boys POS Time Name 5 08:53 Isaac Rowland 6 08:55 Zachary Horsfield 27 09:46 David Otero 29 09:59 Francis James 32 10:03 Felix Steer 39 10:33 Dillon Mudie 49 11:23 George Frost Under 11 girls POS Time Name 2 09:11 Stella Gambie 12 10:15 Ava Pashley 25 12:06 Charlotte Chan U13 Girls Pos Time Name 13 14:12 Iris Hunter Team 16th U13 Boys Pos Time Name 8 12:51 Louie Pegley 19 13:25 Jack Ryan 39 14:33 Oliver Gray 41 14:43 Frank White 43 14:46 Dara Hickey Team 7th U15 Girls Pos Time Name 17 18:19 Greta Hunter 19 18:37 Thalia Parker 22 19:01 Naomi Crittenden 23 19:09 Elodie Bell Team 7th U15 Boys Pos Time Name 21 16:25 Vince Pegley 33 17:14 Arlo Barrow Holmes 35 17:24 Lucas Milonas-Coggins 42 18:26 Jacob Milonas-Coggins Team 9th U17 Women Pos Time Name 11 24:32 Imogen Read 14 25:32 May Powell Team 6th U17 Men Pos Time Name 1 18:28 Owen Wallek 13 20:22 Raphael Reed 18 20:55 Matthew Noakes 25 24:45 Finn Aggarwal Team 3rd Combined U17/U20/Senior Women Overall Pos Time Name AG AG POS 2 21:03 Amy Harris Senior Women 1 14 22:24 Flora Davis U20 Women 3 26 23:34 Freya Hughes Senior Women 8 33 24:11 Sara Burns V45 Women 4 37 24:32 Imogen Read U17 Women 11 44 25:23 May Powell U17 Women 14 73 27:51 Valentina Avella V35 Women 15 78 28:40 Liz Halliday V55 Women 8 95 33:21 sarah russell V55 Women 11 A Team 3rd Division 1 B Team 2nd Division 2 C Team 10th Division 2 Vets team 9th Combined U20/Men/Vet Men Overall pos Time Name AG AG POS 4 29:27 Matt Geddes U20 Men 1 17 31:01 Alexander Garrod Senior Men 10 18 31:08 Luke Piper Senior Men 11 25 32:06 Jonathan Martin U20 Men 12 32 32:40 Tom Hooper Senior Men 19 34 32:57 Tim Clarke V40 Men 3 35 33:01 Jonny McCormack Senior Men 20 37 33:04 Owen Knight Senior Men 22 45 33:43 Callum Nicklin Senior Men 27 47 33:48 Sean Butchers Senior Men 28 65 35:15 Donald Maclellan V50 Men 4 92 37:38 Austen Hunter V40 Men 18 97 38:03 Pete Goodman V40 Men 20 99 38:21 Rupert Travers V40 Men 21 111 40:11 Andy Bone V50 Men 21 118 40:45 Lance Bellers V50 Men 22 137 43:36 Andrew Parle V50 Men 33 138 43:40 Christopher Berry V60 Men 9 149 46:20 Dan Allen V60 Men 16 159 50:26 Eogan Mckenna V70 Men 3 164 57:51 Terry Avey V70 Men 4 A team 3rd Division 1 B Team 3rd Division 2 Vets A team 3rd Div 1 Vets B team 12th -
Cross Country
British Cross Challenge
Sat 26 Nov 2022
Phoenix athletes at Euro Cross trials
EUROPEAN MEN’S SHORT COURSE RELAY TRIAL
POS NAME GUN TIME 1 James Heneghan 00:04:31 2 Callum Elson 00:04:32 3 Charlie Grice 00:04:35 4 Ricky Harvie 00:04:36 5 Ben Greenwood 00:04:37 EUROPEAN TRIALS - JUNIOR WOMEN
POS NAME GUN TIME 1 Alice Bates 00:15:04 2 Megan Harris 00:15:06 3 Beatrice Wood 00:15:12 4 Rebecca Flaherty 00:15:17 5 Alice Wright 00:15:18 BRITISH CROSS CHALLENGE - UNDER 17 MEN
22 Miles Waterworth 00:18:30 BRITISH CROSS CHALLENGE - UNDER 20 MEN
122 Ben Connolly 00:23:55 EUROPEAN TRIALS - SENIOR WOMEN & U23
31 Beth Kidger 00:28:53 Senior Women 21 57 Almi Nerurkar 00:30:09 Under 23 20 -
Cross Country
Sussex Cross country League race 2
Sat 12 Nov 2022
Senior Women Position Name Age group pos 1 Amy Harris 20:06 SW 1 11 Hollie Parker 20:53 SW 3 15 Suzy Rushforth 21:13 V45 W 2 17 Grace Ingles 21:22 SW 6 25 Millie May Collins smith 22:12 U17 W 8 26 Flora Davis 22:27 U20W 5 29 Claire Read 22:34 SW 7 47 Imogen Read 23:25 U17 W 14 103 Jahnvi Choksi 28:07 U17 W 27 111 Tabitha Atkinson 29:31 V55 W 15 125 sarah Russell 31:27 V55 W 19 Women's teams (Division 1 - 4 to score) Pos Team pt1 pt2 pt3 pt4 Total 1 Crawley A 2 3 7 14 26 2 Lewes A 5 6 8 12 31 3 Brighton Phoenix A 1 11 15 17 44 4 Brighton & Hove A 10 13 20 22 65 5 Arena 80 A 4 18 31 36 89 6 Eastbourne Rovers A 9 33 38 50 130 7 Chichester Runners & AC 28 45 46 76 195 8 Brighton & Hove B 41 54 59 60 214 Women's teams (Division 2 - 3 to score) Pos Team pt1 pt2 pt3 Total 1 Lewes AC B 19 23 30 72 2 Brighton Phoenix B 25 26 29 80 3 Crawley B 27 32 37 96 4 Hastings 16 42 62 120 5 Lewes AC C 35 40 49 124 Under 20, Senior & Mens Masters teams Position Name Age group pos 1 Archie Davis 26:56 Senior Men 1 7 Matt Geddes 28:45 U20 1 Guest(18) Beth Kidger Thomas 29:45 Senior Women - 17 Alex Garrod 29:52 Senior Men 10 20 Luke Piper 30:01 Senior Men 13 24 Ben Connolly 30:22 U20 4 33 Jonathan Martin 31:05 U20 14 35 Jack Donaghy 31:11 Senior Men 24 36 Tom Hooper 31:15 Senior Men 25 46 Tim Clarke 31:49 V40 Men 10 60 Sean Butchers 32:38 Senior Men 37 67 Steve Atkinson 33:03 V50 Men 7 70 Adrian Haines 33:13 V50 Men 8 71 James Hampshire 33:20 V40 Men 11 81 Harry Holmes 33:37 Senior Men 44 85 Donald Maclellan 34:00 V50 Men 9 98 Cal Nicklin 34:30 Senior Men 49 108 Austen Hunter 35:36 V40 Men 12 140 Geoff Pike 37:45 V50 Men 10 143 Lance Bellers 38:21 V50 Men 11 192 Eogan Mckenna 49:24 V70 Men 1 193 Terry Avey 56:53 V70 Men 2 Senior Men's Teams Division 1 (6 to score) Pos Team pt1 pt2 pt3 pt4 pt5 pt6 1 Brighton & Hove AC A 2 6 8 9 13 14 2 Brighton Phoenix A 1 7 17 20 24 33 3 Lewes A 12 16 21 26 44 49 4 Arena 80 A 11 18 43 62 75 82 5 Haywards Heath 27 41 45 53 54 74 6 Crawley A 3 5 37 79 83 106 7 HY Runners A 10 23 42 63 107 113 8 Hastings A 32 99 109 130 203 203 Under 17 Women Pos Time 8 22:12 Millie May Collins-Smith 14 23:25 Imogen Read 27 28:07 Jahnvi Choksi U17 Women's Teams Pos Team pt1 pt2 pt3 Total 1 Brighton & Hove A 3 5 12 20 2 Crawley AC 1 9 11 21 3 Lewes 6 15 21 42 4 Brighton Phoenix 8 14 27 49 5 Brighton & Hove B 16 18 19 53 6 Eastbourne Rovers 2 26 37 65 7 Hastings 4 25 37 66 8 Crawley B 17 23 37 77 9 Worthing District Harriers 7 37 37 81 10 Chichester 13 37 37 87 Under 17 Men Pos Time 1 Miles Waterworth 17:15 5 Owen Wallek 17:58 10 Finley Jones 18:50 17 Ben Power 19:46 20 Raphael Reed 20:21 U17 Men's Teams Pos Team pt1 pt2 pt3 Total 1 Brighton & Hove AC A 2 6 7 15 2 Brighton Phoenix 1 5 10 16 3 Crawley AC 8 9 12 29 4 Lewes 3 16 19 38 5 Brighton & Hove AC B 13 14 24 51 6 Worthing & District Harriers 4 22 27 53 7 Eastbourne 18 23 29 70 8 Hastings 15 21 39 75 9 Brighton Phoenix B 17 20 39 76 10 Haywards Heath Harriers 11 39 39 89 11 Horsham Blue Star 25 26 39 90 12 Crawley B 28 39 39 106 Under 15 girls Pos Time 21 Greta Hunter 18:41 37 Sophie Brydon 29:17 U15 Girls Teams Pos Team pt1 pt2 pt3 Total 1 Crawley AC A 2 5 8 15 2 Lewes AC A 3 6 10 19 3 Chichester Runners & AC A 1 12 15 28 4 Brighton & Hove AC A 4 13 19 36 5 Worthing District Harriers 9 11 17 37 6 Crawley AC B 14 26 29 69 7 Horsham Blue Star 22 23 28 73 8 Brighton Phoenix A 21 24 37 82 9 Lewes AC B 18 31 33 82 10 Brighton & Hove AC B 25 27 47 99 11 Eastbourne Rovers 7 47 47 101 12 HY Runners 20 47 47 114 13 Team Bodyworks 32 47 47 126 14 Worthing B 36 47 47 130 U15 Boys Pos Forename Surname Time 13 Max Simpson 15:35 16 Corbin Bailey 15:44 22 Vincent Pegley 15:58 30 Alexander Cheeseman 16:19 34 Jake Pursey 16:45 U15 Boys Teams Pos Team pt1 pt2 pt3 Total 1 Brighton & Hove AC A 1 3 4 8 2 Brighton & Hove AC B 7 10 12 29 3 Crawley AC A 11 14 15 40 4 Team Bodyworks 2 6 41 49 5 Brighton Phoenix A 13 16 22 51 6 Lewes AC A 17 20 23 60 7 Chichester Runners & AC A 9 25 38 72 8 Eastbourne Rovers 5 32 37 74 9 Lewes AC B 24 26 27 77 10 Crawley AC B 18 33 36 87 12 Brighton & Hove C 28 29 35 92 11 Crawley C 39 40 45 124 13 Horsham Blue Stars 21 43 61 125 14 Brighton Phoenix B 30 34 61 125 15 Haywards Heath Harrier 8 61 61 130 16 Worthing District Harriers 31 50 61 142 17 Brighton & Hove D 42 61 61 164 18 Chichester Runners & AC B 44 61 61 166 U13 Girls Pos Time 15 13:29 Iris Hunter U13 Girls Teams Total Pos Team 1 Brighton & Hove AC A 1 4 8 13 2 HY Runners A 2 9 13 24 3 Crawley A 3 7 27 37 4 Team Bodyworks 12 16 18 46 5 Horsham Blue Star Harriers A 5 11 35 51 6 Eastbourne Rovers A 6 21 28 55 7 Brighton & Hove AC B 14 24 25 63 8 HY Runners B 17 20 32 69 9 Crawley B 29 31 37 97 10 HY Runners C 34 38 44 116 11 Brighton & Hove AC C 30 36 59 125 12 Brighton Phoenix 15 59 59 133 13 Lewes 19 59 59 137 14 Chichester Runners & AC 22 59 59 140 15 Team Bodyworks B 26 59 59 144 16 Crawley C 42 43 59 144 17 HY Runners D 46 49 59 154 18 Eastbourne Rovers B 40 59 59 158 19 Team Synergy 41 59 59 159 U13 Boys Pos Time 8 11:54 Harry Collins Smith 12 12:04 Louie Pegley 31 13:05 Herbie Hunt 38 13:30 Oliver Gray 43 13:40 Joshua Hopper 44 13:41 Frank White 59 16:15 Matthew Cheeseman 60 17:11 Christopher Cheeseman U13 Boys Teams Total Pos Team pt1 pt2 pt3 1 Brighton & Hove A 1 3 6 10 2 Eastbourne Rovers A 2 5 16 23 3 Brighton & Hove B 7 13 14 34 4 Lewes 4 10 23 37 5 Brighton Phoenix A 8 12 31 51 6 Team Bodyworks 15 19 24 58 7 Horsham Blue Stars 9 33 34 76 8 Crawley 20 22 49 91 9 Eastbourne Rovers B 18 29 47 94 10 Brighton & Hove C 26 32 36 94 11 HY Runners 17 28 71 116 12 Lewes B 35 40 45 120 13 Chichester 21 30 71 122 14 Brighton Phoenix B 38 43 44 125 15 Worthing 39 42 46 127 16 Horsham Blue Stars B 37 41 54 132 17 Horsham Blue Stars C 56 56 32 144 18 Team Bodyworks B 27 52 71 150 19 Brighton Phoenix C 59 60 71 190 Under 11 Girls POS Time 6 08:37 Stella Gambie Under 11 Boys POS Time 11 08:18 Isaac Rowland 14 08:23 Barnaby Moyes 16 08:32 Zachary Horsfield 18 08:43 Jesse Coleman 26 08:55 James Oakley 27 09:00 Ted Hunt 32 09:07 Dougie Carter 34 09:11 Caiden Khoury -
Cross Country
Sussex Cross country League (1)
Sat 15 Oct 2022
First Sussex Cross Country League of the season at Goodwood.
Under 11 Girls POS Time Last name First name 4 8.22 Gambie Stella 9 8.46 Lee Jen 10 8.47 Pashley Ava Under 11 Boys POS Time Last name First name 15 8.12 Horsfield Zachary 24 8.55 Steer Felix 28 9.11 Carter Douglas U13 Girls Pos Time Last name First name 13 13.14 Hunter Iris 45 14.42 Walton Sophie Team 14th U13 Boys Pos Time Last name First name 13 11.59 Collins Smith Harry 34 12.56 Hunt Herbie 38 13.04 Doyle Felix Team A 9th 43 13.28 Gray Oliver 44 13.3 Hopper Joshua 45 13.37 White Frank Team B 16th 50 14.33 Carter Otis 51 14.4 Emmerson Herbie 58 15.56 Shuff Jude Team C ( awaited ) U15 Girls Pos Time Last name First name 19 17.36 Hunter Greta 33 18.3 Bell Elodie 39 19.3 Paulson-Jones Isabella Team 10th U15 Boys Pos Time Last name First name 11 15 Bailey Corbin 23 15.32 Simpson Max 26 15.39 Milonas-Coggins Lucas Team A 7th 27 15.39 Pegley Vincent 35 16.05 Pursey Jake 51 17.54 Milonas-Coggins Jacob Team B 14th 54 19.2 Nisbett Aidan U17 Women Pos Time Last name First name 10 20.44 Powell May 11 20.53 Collins Smith Millie May 15 21.2 Read Imogen Team 4th U17 Men Pos Time Last name First name 1 16.05 Jones Finley 5 16.31 Wallek Owen 20 18.13 Noakes Matthew 23 18.23 Harrison Jamie Team 3rd Senior Women Overall Pos Time Last name First name 4 18.55 Ingles Grace Combined U20/Senior team A 3rd 9 19.17 Rushforth Suzy 20 20 Davis Flora Combined U20/Senior team B 6th 27 20.44 Powell May 30 20.53 Collins Smith Millie May Combined U20/Senior team C 22nd 37 21.2 Read Imogen 81 25.21 Avella Valentina Masters team 9th 101 29.02 russell sarah Senior Men Overall pos Time Forename Surname AG 17 27.54 Garrod Alex SM 18 27.55 name unknown 26 28.23 Hooper Tom SM 27 28.26 Martin Jonathan U20 36 29.08 Macdonald Keir SM 44 30.04 Thomas Llewellyn SM 45 30.11 Trigg Colin V40 54 31.01 Atkinson Steve V50 64 31.53 Maclellan Donald V50 76 33.11 Halls Mark V50 101 36.27 Bellers Lance V50 Team results awaited -
Cross Country
English National XC Championships
Sat 26 Feb 2022
16 Phoenix athletes braved the hills and mud of the English National Cross Country Championships at Parliament Hill.
In our preview of the event we had suggested possible top 10 finishes for Katherine and Owen, but they surpassed themselves by finishing 2nd and 7th.
Full report on our News page
Under 15 Boys POS NAME Time 7 Owen Wallek 14.53 116 Raphael Reed 16.41 126 Matthew Noakes 16.51 Under 13 Girls POS
NAME Time 2 Katherine Haslip 12.39 Under 15 Girls POS NAME Time 127 Imogen Read 19.34 167 Esme Palmer-Malins 20.20 229 Greta Hunter 21.08 298 Thalia Parker 22.32 321 Jahnvi Choksi 23.22 Women POS NAME Time 61 Tara Bage 33.14 298 Hannah Araniello 38.46 441 Amy Davis 41.24 Men POS
NAME Time 286 Sam Peters 49.29 502 Luke Piper 52.47 946 James Hampshire 58.38 1285 Austen Hunter 63.34