Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Track and Field

    Athletica Genève

    Sat 15 Jun 2019 (Geneva)

    Men 1500m

    Pos Time Name
    3 3:43.74 Archie Davis

     

  • Track and Field

    South East Schools Inter-county match

    Sat 15 Jun 2019 (Bexley)

    The Sussex Schools Intermediate girls’ team chalked up one of their best results ever, in the South East Schools Inter-county match at Bexley on Saturday when they won their match against the might of the south east counties.

    Our own Millie Dickinson coming second in in the 800m in 2:17.09s who has also been selected to  represent Sussex at the English Schools Championships at Birmingham in July.

     

    800m

    2

    Millie Dickinson   Sussex 2:17.09 9  

     

  • Track and Field

    Sussex U13 League (East) tbc

    Fri 14 Jun 2019 (Brighton)

    Boys Results

    Race

    Position

    Name

    Time

    75m A

    3

    Reiss Bernard

    12.5

    75m B

    2

    Alex Kavouros

    12.1

    150m A

    1

    Joseph Campbell

    19.7

    150m B

    3

    Thomas Little

    23.9

    600m A

    1

    Raphael Reed

    1.47.3

    600m B

    2

    Corbin Bailey

    1.57.0

    1000m A

    2

    Matthew Noakes

    3.16.8

    1000m B

    1

    Vincent Pegley

    3.26.8

    High Jump

    3

    Thomas Little

    1.20

    Long Jump A

    1

    Joseph Campbell

    4.88

    Long Jump B

    1

    Matthew Noakes

    3.90

    Discus

    3

    Corbin Bailey

    9.52

    Relay

    1

     Raphael Reed, Matthew Noakes, Alex Kavouros, Joseph Cambell

    57.4

    Non-Scoring 75m 

    1

    3

    4

    5

    6

    9

    Lewis Wilby

    Raffaele Barra

    Harry Siddle

    Jake Pursey

    Bernardo Pratico

    Sean Powell

    12.2

    12.5

    12.5

    12.9

    13.3

    13.8

    Non-Scoring 600m 

    2

    3

    9

    11

    12

    13

    14

    George Hendricks

    Jake Pursey

    Sean Powell

    Louie Pegley

    Emmet Bailey

    Archie Maber-Yates

    Rafa Coburn

    1.55.5

    1.57.0

    2.05.6

    2.06.7

    2.15.8

    2.17.9

    2.18.7

    Non-Scoring Long Jump

    2

    3

    4

    6

    8

    9

    10

    11

    12

    Alex Kavouros

    Lewis Wilby

    Reiss Bernard

    Bernardo Pratico

    Harry Siddle

    George Hendricks

    Raffaele Barra

    Rafa Coburn

    Archie Maber-Yates

    3.60

    3.60

    3.59

    3.37

    3.33

    3.17

    3.14

    2.86

    2.36

     

    Girls Results

    Race

    Position

    Name

    Time

    75m A

    2

    Lily Danreuther

    11.5

    75m B

    3

    Jahnvi Choksi

    13.3

    150m A

    3

    Yuuna Barra

    23.9

    150m B

    3

    Imogen Read

    23.5

    600m A

    4

    Elfin Sandilands

    2.04.8

    600m B

    3

    Greta Hunter

    2.07.0

    1000m A

    2

    Molly Edwards

    3.47.5

    1000m B

    1

    May Powell

    3.49.7

    70m Hurdles A

    2

    Elisia Morlen

    14.2

    70m Hurdles B

    2

    Rosa Howie

    13.5

    High Jump A

    1

    Rosa Howie

    1.20

    High Jump B

    2

    Yuuna Barra

    1.05

    Long Jump A

    2

    Elisia Morlen

    4.01

    Long Jump B

    2

    Yuuna Barra

    3.34

    Shot Putt A

    4

    Jahnvi Choksi

    4.81

    Shot Putt B

    2

    May Powell

    4.73

    Discus A

    2

    Lily Danreuther

    15.16

    Relay

    3

     

    59.7

    Non-Scoring 75m 

    10

    14

    Matilda Jackson-Huff

    Allegra Demaine-Stone

    13.1

    13.6

    Non-Scoring 600m 

    6

    7

     

    8

    Thalia Parker

    Isabella Paulson-Jones

    Ella Lake

    2.09.2

    2.09..9

     

    2.13.8

    Non-Scoring 1000m

    1

    Imogen Read

    3.29.2

    Non-Scoring Long Jump

    10

    12

    Greta Hunter

    Thalia Parker

    3.05

    2.73

     

     

     

  • Track and Field

    Adrian Martinez Classic

    Thu 13 Jun 2019 (Concord, MA)

    Mile men

    Pos Time Name
    1 3:54.77 Charlie Grice

     

  • Track and Field

    Portland Track Festival - High Performance

    Sun 9 Jun 2019 (Portland, Oregon)

    Men 800m

    Pos Time Name
    2 1:46.47 Charlie Grice

     

  • Track and Field

    British Athletics League Division Premiership

    Sun 9 Jun 2019 (Hendon)

    1500 Senior Men A

    Pos TIme Name
    6 3:52.85 Declan Neary

     

  • Track and Field

    Sussex Schools Champs

    Sat 8 Jun 2019 (K2 Crawley)

    400 U17M
    5       57.28           Joe Checkley    PB                              
    800 U20M
    2       1:55.08         Luca Bigg       PB                              
    800 U17M
    8       2:10.95         Cassius Hebden                                  
    800 U15M
    1       2:10.62         Marley Bigg     
    800 U17W
    1       2:18.63         Milly Dickinson         
    4       2:29.14         Flora Davis             
    1500 U17M
    7       4:42.28         Eddie Harrison  
    1500 U15M
    1       4:28.92         Benjamin Connolly       
    1500 U17W
    3       5:19.07         Mia Edwards             
    1500 U15W
    8       5:28.42         Aoife Edwards           
    3000 U20M
    2       8:59.09         Leo Brewer

  • Track and Field

    Sussex Schools Champs (Year 8 upwards)

    Sat 8 Jun 2019 (K2 Crawley)

    400 U17 men

    Pos Time Name
    5 57.28 (PB) Joe Checkley

     

  • Track and Field

    Sussex U15 League (East)

    Wed 5 Jun 2019 (Eastbourne)

    100m U15 A Boys

    Pos Time Name
    4 14.8 Reuben Whitfield

    100m U15 A Girls

    Pos Time Name
    3 13.9 Grace Wheeler

    100m U15 B Boys

    Pos Time Name
    3 14.0 Isabel Siddle

    100m U15 women non scoring

    Pos Time Name
    6 17.4 Freya Thorp

  • Track and Field

    Crawley Open

    Wed 5 Jun 2019 (K2 Crawley)

    100 SX 3

    Pos Time Name
    2 12.75 (PB) Max Andrews

     

31-40 of 400

Per page: