Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Track and Field

    Highgate night of the 10,000m PBs

    Sat 6 Jul 2019 (Parliament Hill Fields, London)

    D race

    Pos Time Name
    8 30:26.16 (PB) Finn McNally

     

  • Track and Field

    Meeting d'Athlétisme de Marseille

    Tue 2 Jul 2019 (Marseille)

    Men 1500m

    Pos Time Name
    1 3:34.35 Charlie Grice

     

  • Track and Field

    BMC Grand Prix

    Sat 29 Jun 2019 (Watford)

    Mens 800m A

    Pos Time Name
    2 1:45.72 Charlie Grice
    4 1:46.19 (PB) Spencer Thomas

    Mens 1500m A

    Pos Time Name
    3 3:40.30 (PB) Archie Davis
    4 3:40.32 (PB) George Mills

    Womens 1500m A

    Pos Time Name
    7 4:18.61 Beth Kidger

    Mens 3000m A

    Pos Time Name
    9 8:15.10 (PB) Declan Neary

  • Track and Field

    England Athletics U20 / U23 Championships

    Sat 22 Jun 2019 (Bedford)

    200 U23 men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1 21.13 Toby Harries
         
    2 20.75 Toby Harries

    800 U23 men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1 1:50.72 Spencer Thomas
    6 1:53.52 Finley Bigg
    Heat 2    
    1 1:51.71 George Mills
    Final    
    1 1:47.31 Spencer Thomas
    2 1:48.70 George Mills

    800 U20 men

    Pos Time Name
    Heat 1    
    4 1:55.51 Luca Bigg

    1500 U23 men

    Pos Time Name
    Heat 2    
    1 3:49.14 Archie Davis
    7 3:51.91 Declan Neary
    Final    
    3 3:51.51 Archie Davis
    11 3:55.96 Declan Neary

    1500 U20 women

    Pos Time Name
    Heat 1    
    3 4:33.35 Almi Nerurkar
    Final    
    11 4:38.26 Almi Nerurkar

  • Track and Field

    Golden Spike Ostrava

    Thu 20 Jun 2019 (Ostrava)

    Men mile

    Pos Time Name
    1 3:56.95 Charlie Grice

     

  • Track and Field

    Next Generation Athletics

    Sat 15 Jun 2019 (Nijmegen, Netherlands)

    800m A race

    Pos Time Name
    2 1:47.32 Spencer Thomas
    5 1:48.52 George Mills

     

  • Track and Field

    Athletica Genève

    Sat 15 Jun 2019 (Geneva)

    Men 1500m

    Pos Time Name
    3 3:43.74 Archie Davis

     

  • Track and Field

    South East Schools Inter-county match

    Sat 15 Jun 2019 (Bexley)

    The Sussex Schools Intermediate girls’ team chalked up one of their best results ever, in the South East Schools Inter-county match at Bexley on Saturday when they won their match against the might of the south east counties.

    Our own Millie Dickinson coming second in in the 800m in 2:17.09s who has also been selected to  represent Sussex at the English Schools Championships at Birmingham in July.

     

    800m

    2

    Millie Dickinson   Sussex 2:17.09 9  

     

  • Track and Field

    Sussex U13 League (East) tbc

    Fri 14 Jun 2019 (Brighton)

    Boys Results

    Race

    Position

    Name

    Time

    75m A

    3

    Reiss Bernard

    12.5

    75m B

    2

    Alex Kavouros

    12.1

    150m A

    1

    Joseph Campbell

    19.7

    150m B

    3

    Thomas Little

    23.9

    600m A

    1

    Raphael Reed

    1.47.3

    600m B

    2

    Corbin Bailey

    1.57.0

    1000m A

    2

    Matthew Noakes

    3.16.8

    1000m B

    1

    Vincent Pegley

    3.26.8

    High Jump

    3

    Thomas Little

    1.20

    Long Jump A

    1

    Joseph Campbell

    4.88

    Long Jump B

    1

    Matthew Noakes

    3.90

    Discus

    3

    Corbin Bailey

    9.52

    Relay

    1

     Raphael Reed, Matthew Noakes, Alex Kavouros, Joseph Cambell

    57.4

    Non-Scoring 75m 

    1

    3

    4

    5

    6

    9

    Lewis Wilby

    Raffaele Barra

    Harry Siddle

    Jake Pursey

    Bernardo Pratico

    Sean Powell

    12.2

    12.5

    12.5

    12.9

    13.3

    13.8

    Non-Scoring 600m 

    2

    3

    9

    11

    12

    13

    14

    George Hendricks

    Jake Pursey

    Sean Powell

    Louie Pegley

    Emmet Bailey

    Archie Maber-Yates

    Rafa Coburn

    1.55.5

    1.57.0

    2.05.6

    2.06.7

    2.15.8

    2.17.9

    2.18.7

    Non-Scoring Long Jump

    2

    3

    4

    6

    8

    9

    10

    11

    12

    Alex Kavouros

    Lewis Wilby

    Reiss Bernard

    Bernardo Pratico

    Harry Siddle

    George Hendricks

    Raffaele Barra

    Rafa Coburn

    Archie Maber-Yates

    3.60

    3.60

    3.59

    3.37

    3.33

    3.17

    3.14

    2.86

    2.36

     

    Girls Results

    Race

    Position

    Name

    Time

    75m A

    2

    Lily Danreuther

    11.5

    75m B

    3

    Jahnvi Choksi

    13.3

    150m A

    3

    Yuuna Barra

    23.9

    150m B

    3

    Imogen Read

    23.5

    600m A

    4

    Elfin Sandilands

    2.04.8

    600m B

    3

    Greta Hunter

    2.07.0

    1000m A

    2

    Molly Edwards

    3.47.5

    1000m B

    1

    May Powell

    3.49.7

    70m Hurdles A

    2

    Elisia Morlen

    14.2

    70m Hurdles B

    2

    Rosa Howie

    13.5

    High Jump A

    1

    Rosa Howie

    1.20

    High Jump B

    2

    Yuuna Barra

    1.05

    Long Jump A

    2

    Elisia Morlen

    4.01

    Long Jump B

    2

    Yuuna Barra

    3.34

    Shot Putt A

    4

    Jahnvi Choksi

    4.81

    Shot Putt B

    2

    May Powell

    4.73

    Discus A

    2

    Lily Danreuther

    15.16

    Relay

    3

     

    59.7

    Non-Scoring 75m 

    10

    14

    Matilda Jackson-Huff

    Allegra Demaine-Stone

    13.1

    13.6

    Non-Scoring 600m 

    6

    7

     

    8

    Thalia Parker

    Isabella Paulson-Jones

    Ella Lake

    2.09.2

    2.09..9

     

    2.13.8

    Non-Scoring 1000m

    1

    Imogen Read

    3.29.2

    Non-Scoring Long Jump

    10

    12

    Greta Hunter

    Thalia Parker

    3.05

    2.73

     

     

     

  • Track and Field

    Adrian Martinez Classic

    Thu 13 Jun 2019 (Concord, MA)

    Mile men

    Pos Time Name
    1 3:54.77 Charlie Grice

     

21-30 of 396

Per page: