Results_
If you have a race result to add here please submit it using the form on the contact us page.
Categories:
Order:
-
Track and Field
Highgate Harriers Night of the 10,000m PBs (inc England Athletics Championships)
Sat 16 May 2015
An amazing-looking track event with the spectators allowed right up to lane 4 to watch the action Tour-de-France style. Congrats to Ben Tickner on the PB.
Pos Time Name 14 29:36.32 Ben Tickner -
Track and Field
BMC Grand Prix Stretford
Sat 16 May 2015
Well done to Archie Davis for picking up a new 1500m PB, to go with the 800m PB he got on Wednesday. This 1500 time qualifies him for the youth Commonwealth games.
Pos Cat Pos Time Name 7 2 (U17) 3:51.81 Archie Davis -
Road Race
Bognor Prom 10k
Sun 17 May 2015
Third place in the v40 category for Donald Maclellan on this flat but windy course. By our estimate Phoenix was the third ranked team (three to score).
Pos Cat Pos Time Name 9 3 (v40) 36:55 Donald Maclellan 15 5 (v40) 38:18 Matt Greenall 32 11(v40) 39:48 Miles Davison -
Track and Field
Brighton Phoenix/BMC Meeting
Wed 13 May 2015
Check out all the PBs achieved at the Phoenix/BMC meeting. And the first places for Beatrix Dalley (U11 800m); Eloise Nichol (U13 800m); Marina Reid-Martin (100m); Louisa Saunders, Finn Anderson, Oliver Johnson, and Spencer Thomas (in various 800m races including the A race for Spencer); Max Pickard (1500m A race); and Billy White (2000m Steeplechase). In the Long Jump the following came first in their competitions: Cassie Brewer Wren, Francesca White, William Saunders and Marina Reid-Martin.
Races
Position First Name Last Name Time Age Gp 800m U11 Boys Race 1 4 Sam Checkley 02:50.84 U11 5 William Muzio 02:51.30 PB U11 800m U11 Boys Race 2 3 Ben McLaren 02:54.32 U11 800m U11 Girls 1 Beatrix Dalley 02:53.31 PB U11 2 Jessica Farrant 02:55.91 U11 5 Sophie Wilkinson 03:11.19 U11 6 Charlotte Nicoll 03:11.40 U11 8 Mekdes Berry 03:19.11 U11 11 Annabelle Townley 03:26.33 U11 12 Freya Townley 03:26.43 U11 800m U13 Boys 4 Joe Checkley 02:40.21 U13 5 Eimhin Wellings 02:42.36 PB U13 7 Dylan Cutler 02:45.61 PB U13 9 Danny Giustiniani 02:54.65 U13 800m U13 Girls Race 1 1 Eloise Nicoll 02:34.05 PB U13 5 Daisy Mason 02:59.69 PB U13 6 Elysia Crombie 03:08.80 U13 7 Lara Francis 03:10.03 U13 8 Flora Davis 03:10.49 PB U13 10 Molly Etherton 03:12.46 U13 11 Saskia Knight McPherson 03:18.10 U13 800m U13 Girls Race 2 2 Milly Dickinson 02:36.97 PB U13 8 Rachel Berry 02:46.74 PB U13 9 Emily Muzio 02:49.04 PB U13 10 Ciara Muzio 02:55.09 PB U13 11 Lyla Dando 02:56.45 PB U13 Closed Sprint Race 1 1 Marina Reid-Martin 12.92 U17 2 Naomi Owolabi 13.35 U15 3 William Saunders 13.54 U17 4 James Saunders 14.75 U15 5 Olivia Aung 14.88 Mixed 800m Race 1 1 Louisa Saunders 02:37.67 PB U15 2 Ateya Marshall 02:40.25 PB U17 4 Ella Hodge 02:41.77 PB U15 5 Grace White 02:50.72 U15 6 Connie Jankowski 02:54.21 PB U15 7 Alice Wolfenden 02:55.04 PB U15 8 Kate Granlund 03:05.25 PB U15 BMC 800m G Race 1 Finn Anderson 02:20.37 PB U15 3 Louis Watkins 02:27.53 U17 4 Charlie Cloke 02:29.56 PB U15 5 Holly Luscombe 02:32.61 PB U15 BMC 800m F Race 6 Jack Etherton 02:26.80 U17 BMC 800m E Race 4 Maia Hardman 02:19.82 PB U15 8 Elishka Coupar 02:25.77 U17 BMC 800m C Race 1 Oliver Johnson 02:00.90 PB U17 7 Harry Swindells 02:05.80 PB U17 BMC 800m B Race 2 Daniel Eeles 01:54.75 PB U20 9 Alasdair Carpenter 01:59.67 SEN 11 Samuel Kitchen 02:03.08 U20 BMC 800m A Race 1 Spencer Thomas 01:50.13 PB U20 4 Archie Davis 01:52.40 PB U17 5 Robbie Fitzgibbon 01:52.56 U20 6 Finley Bigg 01:54.16 PB U20 BMC 1500m A Race 1 Max Pickard 03:55.27 PB U23 BMC 1500m B Race 10 Almi Nerurkar 04:45.75 U15 BMC 1500m C Race 6 Nigel Herron 05:03.28 PB V50 12 Morgan Tully 05:18.36 PB U15 13 Zachary Elbourne 05:37.38 PB U15 BMC 2000m Steeple Chase Men 1 Billy White 06:09.70 U20 3000m A Race 8 Patrick Acaye 09:14.38 SB SEN 9 Aiden Briffett 09:24.55 PB U17 10 Sean Parker-Harding 09:33.70 SB U23 3000m B Race 2 Donald Maclellan 09:59.37 PB V40 5 Paul Weir 10:05.25 PB SEN 8 Joel Luscombe 10:32.04 PB U15 10 Terry Avey 12:41.97 SB V60
Long jump
U13 girls
Pos Name Distance 1 Cassie Brewer-Wren 4.18 2 Phoebe Thoms 4.12 3 Lyla Dando 3.59 4 Rachel Berry 3.57 6 Josie Poole 3.28 7 Jessica Farrant 3.21 8 Lottie Wray 3.06 9 Flo Theobold 3.02 10 Lili Ahmet 2.87 11 Esther Olowabi 2.81 12 Saskia Knight-Macpherson 2.80 13 Alicia Knight-Macpherson 2.60 16 Freya Townley 2.43 17 Sophie Packham 2.10 U13 boys
Pos Name Distance 2 Joe Checkley 3.46 U15 girls
Pos Name Distance 1 Francesca White 4.20 2 Ella Hodge 4.03 3 Nina Lambert 3.28 4 Naomi Olowabi 3.11 U15 boys
Pos Name Distance 1 William Saunders 4.76 -
Track and Field
Sussex Under 13 League
Mon 11 May 2015
Phoenix's U13 Team finished an admirable second place by just 35 points behind Brighton and Hove at the first meeting of the new track season in the Sussex Under 13 League.
GIRLS
GIRLS A 75M
2ND CASSIE BREWER-WREN 11.8
GIRLS B 75M
1ST LYDIA WHITWORTH 12.1
GIRLS NON SCORING 75M
BEATRIX DALLEY 12.4
ESTHER OWOLABI 12.4
MIA EDWARDS 13.1
ISABELLA MARTIN 14.5GIRLS A 150M
1ST PHOEBE THOMS 21.8
GIRLS B 150M
2ND LYDIA WHITWORTH 23.3GIRLS A 600M
1ST MILLY DICKINSON 1.59.0
GIRLS B 600M
2ND EMILY MUZIO 2.09.1
GIRLS NON SCORING 600M
2ND MIA EDWARDS 2.11.5
3RD CLARA MASON 2.14.4
4TH BEATRIX DALLEY 2.14.9
5TH DAISY MASON 2.15.6
7TH JESSICA FARRANT 2.21.6
8TH ALYSIA CROMBIE 2.24.9
9TH FLORENCE THEOBALD 2.26.8
10TH CHARLOTTE NICOLL 2.29.8
GIRLS A 1000M
1ST ELOISE NICHOL 3.32.4
GIRLS B 1000M
1ST RACHEL BERRY 3.43.9GIRLS A 75M HURDLES
1ST TEGAN CORDER 14.0
GIRLS B 75M HURDLES
1ST RACHEL BERRY 16.8GIRLS A HIGH JUMP
2ND ALYSIA CROMNIE 1.05
GIRLS B HIGH JUMP
2ND ESTHER OWOLABI 1.00
GIRLS A LONG JUMP
1ST PHOEBE THOMS 4.30
GIRLS B LONG JUMP
1ST CASSIE BREWER WREN 4.05
GIRLS NON SCORING LONG JUMP
DAISY MASON 3.36
JESSICA FARRANT 3.19GIRLS A SHOT PUT
4TH CIARA MUZIO 3.20
GIRLS B SHOT PUT
3RD EMILY MUZIO 2.93GIRLS A DISCUS
4TH LOTTIE WRAY 8.84GIRLS A JAVELIN
4TH FLORENCE THEOBOLD 10.95
GIRLS B JAVELIN
1ST LOTTIE WRAY 10.33GIRLS 4x100m
2ND PHOENIX 59.9BOYS
BOYS A 75M
3RD DOUGLAS ZVEUSHE 12.1
BOYS B 75M
4TH DANNY GIUSIANO 12.5
BOYS NON SCORING 75M
DYLAN CUTLER 12.3
BOYS A 150M
4TH FRASER VOKINS 26.3
BOYS B 150M
3RD JAMES SAUNDERS 25.2BOYS A 600M
3RD NED HOWES 2.01.1
BOYS B 600M
3RD JOE CHECKLEY 2.00.7
BOYS NON SCORING 600M
2ND DYLAN CUTLER 1.59.6
6TH JAMES HENDERSON 2.09.1
7TH WILLIAM MUZIO 2.09.7
9TH TOM BOND 2.13.2
10TH EDDIE HARRISON 2.19.8
BOYS A 1000M
1ST ALEX BROTHWELL 3.21.5
BOYS B 1000M
3RD EIMHIN WELLINGS 3.38.7BOYS A 75M HURDLES
4TH BEN BRADFORD 17.6
BOYS B 75M HURDLES
3RD DANNY GIUSTIANO 17.9BOYS A HIGH JUMP
2ND FRASER VOKINS 1.25BOYS A LONG JUMP
4TH JOE CHECKLEY 3.43
BOYS B LONG JUMP
3RD JAMES SAUNDERS 3.40BOYS A SHOT PUT
4TH ELLIS MARTIN 3.37BOYS A DISCUS
2ND ALEX BROTHWELL 11.33BOYS A JAVELIN
3RD PAT SEDERONI 18.72BOYS 4X100M
4TH PHOENIX 63.4 -
Road Race
Hackney Half Marathon
Sun 10 May 2015
Dave Carter came first in the M40 category.
Pos Cat Pos Name Time 19 1 (M40) Dave Carter 1:16:18 -
Multisport (Tri)
British Sprint Triathlon Championships - St Neots
Sun 10 May 2015
750 metres swim, 25km bike and 5km run - a win for Sam Wade.
Pos Cat Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Time 1 1 (M20-24) Sam Wade 10:00 00:48 35:32 00:37 14:35 1:01:34 392 11 (M60-64) Colin Simpson 15:55 01:10 48:20 00:59 20:31 1:26:57 -
Road Race
Great Manchester Run
Sun 10 May 2015
Those viewing this 10k race on telly might have spotted a Phoenix vest lined up alongside the likes of Wilson Kipsang and Haile Gebreselassie. Congratulations to Finn McNally for his PB.
Pos Time Name 23 30:49 Finn McNally -
Sussex Grand Prix
Hastings Runners 5 Mile
Sun 10 May 2015
Ross Skelton won this Grand Prix race by a good margin, and his win heads up some serious Phoenix silverware: First V65 for Andrew Haig, 2nd woman for Erica Martin, 2nd M50 for Lance Bellers and 3rd for Nigel Herron, and 2nd M60 for Terry Avey. To cap it all off Phoenix won the award for first men's team.
Pos Cat Pos Gun time Chip Time Name 1 1 (Sen/U23) 25:25 25:25 Ross Skelton 20 2 (Sen W) 30:14 30:12 Erica Martin 30 2 (M50) 31:17 31:14 Lance Bellers 34 3 (M50) 31:40 31:38 Nigel Herron 70 1 (M65) 33:54 33:50 Andrew Haig 82 7 (M50) 34:27 34:21 Phil Grabsky 87 2 (M60) 34:35 34:32 Terry Avey -
Multisport (Tri)
Medway Aquathlon
Sun 19 Apr 2015
Apologies for the delayed results from 3 races at the Medway Aquathlon and congratulations to Charlotte Matthews on her third place.
Tristar 1 race (150m swim, 1500m run)
Pos Gender Pos Name Swim+T1 Run Total 6 6 Will Muzio 2:41.95 6:26.55 9:08.50 Tristar 2 race (200m swim, 2000m run)
Pos Gender Pos Name Swim+T1 Run Total 13 10 Emily Muzio 4:05.90 9:05.80 13:11.70 23 18 Ciara Muzio 4:45.75 9:12.80 13:58.55 Youth race (300m swim, 3000m run)
Pos Gender Pos Name Swim+T1 Run Total 10 3 Charlotte Matthews 5:01.30 11:37.80 16:39.10