Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Track and Field

    Vienna Indoor Classic

    Sat 26 Jan 2019

    1500 men (indoors)

    Pos Time Name
    3 3:45.63 Archie Davis

    Full results

  • Track and Field

    London Senior and U20 Games

    Sat 26 Jan 2019

    800m

    Pos Time Name
    A1 Senior men    
    6 1:53.71 Finley Bigg
    A5 Senior men    
    1 1:57.12 Luca Bigg
    Senior women 3    
    5 2:20.77 Maia Hardman

     Full results

  • Track and Field

    SEAA Senior/U20 Indoor Athletics Championships

    Sun 20 Jan 2019

    Senior Men 800m

    Pos Time Name
    Heat 1    
    1 1:54.44 Finley Bigg
    Heat 2    
    1 1:55.14 George Mills
    Heat 3    
    1 1:56.94 Archie Davis
    Heat 4    
    1 1:55.35 Spencer Thomas
    Final    
    1 1:50.72 George Mills
    2 1:51.28 Spencer Thomas
    3 1:52.14 Archie Davis
    5 1:54.26 Finley Bigg
         

    U20 men 800m

    Pos Time Name
    Heat 3    
    2 1:58.61 Luca Bigg
    Final    
    4 1:56.86 Luca Bigg

    U20 women 800m

    Pos Time Name
    Heat 2    
    4 2:22.43 Maia Hardman

    Full results

  • Track and Field

    Cardiff Met GP2: Non-Thomas Open

    Sun 20 Jan 2019

    800m Senior men (race 3) indoors

    Pos Time Name
    7 2:03.93 Tom Mackman

    Full results

  • Track and Field

    South of England AA U15 / U17 Championships

    Sat 12 Jan 2019

    800m U17 men indoor

    Pos Time Name
    Heat 2    
    4 2:09.91 Cassius Hebden

    800m U17 women indoor

    Pos Time Name
    Heat 1    
    6 2:43.75 Madeleine Parmar
    Heat 2    
    1 2:21.85 Milly Dickinson
    Heat 4    
    4 2:28.27 (PB) Flora Davis
    Final    
    5 2:25.37 Milly Dickinson

     Full results

  • Track and Field

    BMC Sheffield Grand Prix

    Sun 6 Jan 2019

    Mens 800m indoors

    Pos Time Name
    A race    
    3 1:51.18 George Mills
    5 1:51.76 Finley Bigg
    E race    
    1 1:58.52 (PB) Luca Bigg

    Mens 1500m indoors

    Pos Time Name
    4 3:46.78 Spencer Thomas
    5 3:47.41 Archie Davis

    Womens 1500m indoors

    Pos Time Name
    4 4:27.93 Beth Kidger

       

    Mens 3000m indoors

    Pos Time Name
    8 8:34.10 Declan Neary



     

    Full results 

     

  • Track and Field

    London U13 / U15 / U17 Games Lee Valley

    Sat 5 Jan 2019

    800m U17 men

    Pos Time Name
    6 2:13.02 Cassius Hebden

    800m  U17 women

    Pos Time Name
    Race 1    
    4 2:19.56 Milly Dickinson
    Race 2    
    5 2:31.97 (PB) Flora Davis

     

    Full results

  • Track and Field

    Sports Hall Results Match 1

    Sat 17 Nov 2018

    Some great running giving us a 2nd position in the league standards and league record for Eloise Nicoll (6 lap race) , Felix Suton (standing long jump) and Phoenix U13 girls team for 2 lap relay. G

     

    U11 GIRLS
      1st 2nd 3rd Points
    1 LAP RACE A     Lydia Whitfield
    Phoenix
    14.5
    2
      B   Martha Challis
    Phoenix
    13.8
      3
      C Layna Buckley
    Phoenix
    13.7
        4
    4 LAP RACE A   Holly Batchelor-Lyons
    Phoenix B
    64.4
      3
      B   Molly Austin
    Phoenix A
    66.0
      3
    6 LAP PARLAUF N/A   May Appleton
    Martha Pearson

    Phoenix
    1:30.1
      3
    1 LAP HURDLES A   Matilda Jackson-Huff
    Phoenix
    14.7
      3
      B   Caitlin Griffin
    Phoenix
    15.3
      3
    4 x 1 LAP RELAY N/A   Phoenix
    54.2
      6
    4 x 1 LAP MIXED RELAY N/A   Phoenix
    53.8
      6
    STANDING LONG JUMP A   Matilda Jackson-Huff
    Phoenix
    1.75m
      3
      B Martha Challis
    Phoenix
    1.75m
        4
    VERTICAL JUMP A     Layna Buckley
    Phoenix
    33
    2
      B   Lydia Whitfield
    Phoenix
    25
      3
    SPEED BOUNCE
    (20 sec)
    A   Grace Williams
    Phoenix
    45
      3
      B   Kaitlin Griffin
    Phoenix
    42
      3
    U11 GIRLS
    POINTS TOTAL
            54
               
    U11 Boys   1st 2nd 3rd POINTS
    1 LAP RACE A   Harrison Poole
    Phoenix
    12.8
      3
      B   Jake Pursey
    Phoenix
    13.5
      3
      C Harry Siddle
    Phoenix
    13.0
        4
    4 LAP RACE A   Vincent Pegley
    Phoenix
    56.6
      3
      B Raffaele Barra
    Phoenix
    55.2
        4
    6 LAP PARLAUF N/A Corbin Bailey
    Alex Kavouros

    Phoenix
    1:20.3
        4
    1 LAP HURDLES A     Harrison Poole
    Phoenix
    14.2
    2
      B Daniel Brown
    Phoenix
    14.6
        4
    4 x 1 LAP RELAY N/A Phoenix
    52.9
        8
    STANDING LONG JUMP A       4
      B Harry Siddle
    Phoenix
    1.70m
        4
    VERTICAL JUMP A Raffaele Barrd
    Phoenix
    48
        4
      B     Vinnie Pegley
    Phoenix
    28
    2
    SPEED BOUNCE
    (20 sec)
    A     Daniel Brown
    Phoenix
    40
    2
      B   Sean Powell
    Phoenix
    39
      3
    U11 BOYS
    POINTS TOTAL
            54
               
    U13 Boys   1st 2nd 3rd PHOENIX
    2 LAP RACE A   Reuben Whitfield
    Phoenix
    25.1
      3
      B   Reiss Bernard
    Phoenix
    26.0
      3
      C   Cesare Massett
    Phoenix
    26.6
      3
    6 LAP RACE A Matthew Noakes
    Phoenix
    1:23.7
        4
      B Finley Jones
    Phoenix
    1:24.4
        4
    8 LAP PARLAUF N/A     Raphael Reed
    Matthew Noakes

    Phoenix
    1:47.7
    2
    2 LAP HURDLES A     Raphael Reed
    Phoenix
    30.1
    2
      B     Ben Power
    Phoenix
    27.4
    2
    4 x 2 LAP RELAY N/A   Phoenix
    1:45.7
      6
    STANDING LONG JUMP A   Reuben Whitfield
    Phoenix
    2.20m
      3
      B   Reiss Bernard
    Phoenix
    2.10m
      3
    VERTICAL JUMP A   Laurence St.Louis
    Phoenix
    40
    Raphael Reed
    Phoenix
    37
    2
      B   Finley Jones
    Phoenix
    37
      3
    SPEED BOUNCE
    (30 sec)
    A     Cesare Masset
    Phoenix
    65
    2
      B     Ben Power
    Phoenix
    60
    2
    U13 BOYS
    POINTS TOTAL
            44
               
    OTHER NON-SCORING RACES   1st 2nd 3rd  
    1 LAP RACE Race 1 Harry Siddle
    Phoenix
    13.4
    Jake Pursey
    Phoenix
    13.7
    Sean Powell
    Phoenix
    14.8
     
      Race 2   Molly Austin
    Phoenix
    14.2
       
      Race 3 Grace Williams
    Phoenix
    14.3
    Lydia Whitfield
    Phoenix
    14.7
       
    2 LAP RACE Race 1 Tom Little
    Phoenix
    26.1
         
      Race 2   Ben Power
    Phoenix
    26.6
       
               
    STANDING LONG JUMP U11 Girls U11 Boys U13 Girls U13 Boys  
      Caitlin Griffin
    Phoenix
    1.95m
    Izaak Osbourne
    Phoenix
    1.85m
         
      Grace Williams
    Phoenix
    1.75m
        Tom Little
    Phoenix
    1.75m
     
      Mae Appleton
    Phoenix

    1.70m
      Lily Dannreuther
    Phoenix
    1.85m
       
      Mollie Austin
    Phoenix
    1.70m
      Jahnvi Choksi
    Phoenix
    1.85m
       
      Lydia Whitfield
    Phoenix
    1.60m
           
      Amelia Wakeham
    Worthing
    1.45m
           
               
               
               

  • Track and Field

    Malaga World Championships

    Sun 9 Sep 2018

     

    Great results from the boys at Malaga. Silver for Paul Whelpton in 10k, Bronze for Paul Whelpton in Half marathon  and Team Gold for Paul Whelpton in half marathon(V65). Team Bronze for Malcolm kemp in half marathon (v70)

    Full Results

     

     

     

    Event

    Perf

         

    Pos

     

     

     

     

    Name

     

     

    Group

    800

    2:07.84

         

    7

     

    s2

     

     

    Steve Atkinson

     

     

    V50

    800

    2:33.72

     

     

     

    10

     

    h6

     

     

    Nigel Herron

     

     

    V50

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    1500

    4:24.08

         

    11

     

     

     

     

    Steve Atkinson

     

     

    V50

    1500

    4:26.12

         

    2

     

    h3

     

     

    Steve Atkinson

     

     

    V50

    1500

    5:10.45

     

     

     

    13

     

    h6

     

     

    Nigel Herron

     

     

    V50

    1500

    5:10.60

     

     

     

    12

     

    H4

     

     

    Steve Selby

     

     

    V50

    5000 22:07.92       12   A     Malcolm Kemp     V70

    5000

    22:19.08

     

     

     

    13

     

    A

     

     

    Andrew Haig  

     

     

    V70

    5000

    20:25.63

     

     

     

    7

     

     

     

     

    Phil Grabsky

     

     

    V50

     

    5000

    19:07.20

     

     

     

    7

     

     

     

     

    Nigel Herron

     

     

    V50

    5000

    19:24.02

     

     

     

    17

    A

     

     

     

    Phil Hampshire

     

     

    V60

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    Event

    Perf

     

     

     

    Pos

     

     

     

     

    Name

     

     

    Group

    10K

    39:20

     

     

     

    2

     

     

     

     

    Paul Whelpton

     

     

    V65

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

    HM

    1:28:38

     

     

     

    3

     

    3

     

     

    Paul Whelpton

     

     

    V65

    HM

    93:24

     

     

     

    23

     

     

     

     

    Phil Hampshire

     

     

    V60

    HM

    1:48:01

     

     

     

    20

     

     

     

     

    Malcolm Kemp

     

     

    V70

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

     

  • Track and Field

    Crawley Open

    Sun 26 Aug 2018

    100m U15 women (race 1)

    Pos Time Name
    4 14.42 Jess Powell

    200m Senior men

    Pos Time Name
    4 26.51 Max Andrews

    200m U15 women

    Pos Time Name
    7 30.60 Jess Powell

    400m Senior men

    Pos Time Name
    4 58.21 Max Andrews

    800m Senior 

    Pos Time Name
    4 2:15.22 Tom Mackman

    800m U15 men

    Pos Time Name
    4 2:15.84 Cassius Hebden
    6 2:24.88 Ben Connolly

    800m U15 women

    Pos Time Name
    4 2:39.45 Flora Davis

    1500m race 1

    Pos Time Name
    3 5:49.92 Madeleine Parmar

    1500m race 2

    Pos Time Name
    12 5:19.49 (PB) Phil Grabsky

    Full results

121-130 of 445

Per page: