Results_

We need you to tell us if you have a result you would like us to add! Please let us know using the contact form. 

  • Track and Field

    Worthing summer open

    Tue 21 Jun 2022 (Worthing)

    Worthing and Districts summer open meeting enjoyed warm weather for an evening programme of sprints and middle distance racing including Sussex County Championships for all the age groups at 3000 metres.

    100m 

    Dexter Andrews   U13 M

    17.72

    Bronwyn Trigg      U15   F 15.24

    800m

    Iris Hunter            U13 F 2:37.09
    Barry Blackwell  V55 M 2:24.93  
    Katherine Haslip U13 F 2:28.38
    Phil Grabsky       V55 M 2:26.60
    Max Simpson      U15 M 2:18.91
    Finley Jones        U17 M 2:06.48
    Steve Atkinson    V55 M 2:09.66
    Adrian Haines V55 M 2:17.34
    Liam Dunne        U23 M 1:53.77

    400m

    Sofia Akilade      U17 F 62:13
    Max Andrews      Sen M 54.07
    Matthew Noakes U17 M 56.99
    Raphael Reed     U17 M 59.90
    Luca Bigg            U23 M 49.21

    200m

    Dexter Andrews U13 M 38.26

    3000m - Including Sussex Championships

    Alice Wright     U20 F 9:51.37
    Ravi Clark        U17 M 9:27.87
    Jamie Signy Sen M 9:22.86  
    Lewis Isaacs V35 M 9:30.24  
    Jon Clays V40 M 9:38.48  
    Jack Hayward Sen M 10:05.21

     

     

  • Track and Field

    Surrey & Sussex & Veterans AC Masters Championships

    Sun 5 Jun 2022

    800m

    Pos Name CAT CatPos Time
    8 Steve Atkinson M55 1 2:16.19
    16 Barry Blackwell M55 5 2:28.10
    17 Phil Grabsky M55 6 2:30.51

     

    1500m

    Pos Name CAT CatPos Time
    22 Barry Blackwell M55 2 5:06.31

  • Track and Field

    BMC Grand Prix

    Sat 14 May 2022 (Birmingham)

    Phoenix athletes ravelled to Birmingham on Saturday for a high class event organised by the British Milers Club looking for personal best times and several managed that.

    Highlights were an enormous PB for Alice Wright in the 1500 which takes her to 3rd place in the UK U20 rankings. An 8 second PB for Maia Hardman in the 1500 and a 2nd PB in recent weeks for Miles Waterworth in the 800m. Beth Kidger's PB in the 5000 just sneaked inside her previous best from last season.

     

    Men 800m Race A

    Posn Time Name  
    6 01:49.77    Luca Bigg  

    Men 800m Race C

    3             01:53.00 (PB)        Miles Waterworth  

    Women 800m Race B

     

    7          02:20.80              Milly Dickinson  

    Women 1500m Race B

    3        04:26.34 (PB) Alice Wright  

    Womens 1500m Race C

     

    4          04:31.74 (PB)       Maia Hardman  

    Womens 5000m Race A

    4       15:53.42   (PB) Beth Kidger  

  • Track and Field

    Watford Open meeting

    Wed 4 May 2022 (Woodside Stadium, Watford)

    Watford open track meetings are well known for producing fast races for athletes seeking personal bests. 

    Miles Waterworth joined several of Englands fastest U17 1500metre runners for his season debut at the event and in a close finish took 13 seconds from his PB set last season, finishing second of the 3 U17's.

    Place Name

    CAT 

    Cat Pos

    TEAM 

    Time  
    1 Harry BOYD SM 1  GG 03:53.0 PB!
    2 Rowan MIELL-INGRAM U20M 1  RADLE 03:53.4 PB!
    3 Zak FREELAND U20M 2  MMK 03:54.0  
    4 Thomas PATRICK SM 2  SBH 03:55.1  
    5 Henry DOVER U17M 1  SBH 03:55.4 PB!
    6 Miles WATERWORTH U17M 2  PHOE' 03:55.6 PB!
    7 Alden COLLIER U17M 3  CHIL 03:57.1 PB!
    8 Josh SMITH U20M 3  POOL 03:57.3 PB!
    9 Oliver HALL SM 3  BRACK 03:57.7  
    10 Noah BENNETT U20M 4  RUNOR 03:58.3  
    11 Ethan GEAR U20M 5  MEDM 03:58.6  
    12 David CLARK SM 4  WPH 04:00.4  
    13 Joseph CHAMBERLAIN U20M 6  DACT 04:00.7  
    14 Thomas KIMBER U20M 7  CRAW 04:01.7  
    15 Raihan LENOIRE U20M 8  WPH 04:07.8  
    16 Nathan BUCKERIDGE U20M 9  CRAW 04:12.9  

  • Track and Field

    London Open Meeting

    Sat 30 Apr 2022 (Battersea Park, London)

    Phoenix athletes of all ages made their way to Battersea Park in South West London for the second day running for a full open track meeting and GB International Archie Davis had his first run-out of the outdoor season after a spell at altitude. The UK rankings have several Phoenix names in the various event top 10's after this meeting.

    Highlights were big PB's in the 800m for Alice Wright with 2:10, which puts her into the UK Under 20 top 10 ranking list and also Miles Waterworth who hit the top of the UK Under 17 rankings with his 1:53 for 800m.

    Katherine Haslip also moved to the top of the UK Under13 age group rankings with her Mile time.

    Steve Selby moved into 9th place in the V50 age group and Nigel Herron to 8th in the V55 rankings.

    Finley Jones scored a big 800m PB taking nearly 6 seconds off his previous best and Imogen Read won her 800m heat. Biggest PB of the day went to Raphael Reed with 11+ seconds off his previous in the 600m.

    100m            
    Pos Name Team Cat Gen Result PB
    7 Max Andrews  Brighton Phoenix Sen M 12.21 11.82
    600m            
    Race 1            
    4 Dexter Andrews Brighton Phoenix U13 M 02:22.6  
    Race 2            
    2 Josh Nairne  Brighton Phoenix Sen M 01:23.3  
    4 Raphael Reed  Brighton Phoenix U17 M 01:35.5 01:47.3
    800m            
    Race 1            
    1 Imogen Read  Brighton Phoenix U17 F 02:33.9 02:29.6
    Race 2            
    1 Alice Wright  Brighton Phoenix U20 F 02:10.6 02:16.5
    5 Sofia Akilade  Brighton Phoenix U17 F 02:28.4 02:22.4
    Race 3            
    3 Finley Jones  Brighton Phoenix U17 M 02:04.8 02:10.1
    Race 4            
    1 Archie Davis  Brighton Phoenix Sen M 01:49.5 01:44.7
    4 Luca Bigg  Brighton Phoenix U23 M 01:53.3 01:48.8
    5 Miles Waterworth  Brighton Phoenix U17 M 01:53.6 1:55.58i
    6 Liam Dunne  Brighton Phoenix U23 M 01:57.1 01:54.9
    200m            
    Race 1            
    5 Dexter Andrews Brighton Phoenix U13 M 38.04  
    Race 3            
    6 Max Andrews  Brighton Phoenix Sen M 24.6 24.93
    Mile            
    5 Katherine Haslip  Brighton Phoenix U13 F 05:23.1  
    7 Steven Selby  Brighton Phoenix V50 M 05:28.2 05:24.7
    8 Nigel Herron  Brighton Phoenix V55 M 05:37.1 05:28.2

  • Track and Field

    Tonbridge Open Meeting

    Mon 18 Apr 2022 (Tonbridge)

    The new season began with the Tonbridge Easter Monday open meeting and athletes took their chance to kick things off in decent running conditions, not always seen in April !

        600m races  6 & 7     Time  
    3 185 Esme PALMER-MALINS U17W 2 1:45.46 PB!
    6 115 Imogen READ  U17W 2 1:48.10  PB!
        1500m race 8        
    1 311 Alice WRIGHT  U20W 1 4:32.56 PB!
        400m races 3, 4 & 6      
    2 135 Matthew NOAKES U17M 2 58.08
    2 139 Reed RAPHAEL U17M 2 55.98
    2 148 Miles WATERWORTH  U17M 1 51.68 PB!

     

     

  • Track and Field

    Open Meeting

    Mon 18 Apr 2022 (Crawley)

    800m pb's for Owen and Barry - Barry goes 8th on 2022 V55 rankings

    Crawley AC open meeting 18th April  
             
    800m        
    Race 2        
    3. Owen Wallek U17 02:05:20 PB
    Race 5        
    5. Barry Blackwell V55 02:27:16 PB

  • Track and Field

    Comeback 5000

    Fri 15 Apr 2022 (Battersea Park, London)

    Maia Hardman upped her track racing distance with a debut 5000m at the Comeback 5000m races on Good Friday, running strongly to clock 17.13 in slightly warm conditions in a high class race.

    14   Maia HARDMAN SW 14 17:13.68 PB!

  • Trail, Track and Field, Cross Country, Road Race

    Feb 5th/6th results Update

    Sat 5 Feb 2022 (North Downs Way, Goodwood, Horsenden, Lea Valley)

    A big, windy weekend of competition unless competing indoors !

    Amelia Culshaw warmed-up for the Marathon de Sables with 1st place in the womens field and 9th overall at the Pilgrim Challenge, a 2 day, 66 mile event over the North downs Way this weekend. With 5hrs 4 minutes on Saturday and 5hrs 23 on Sunday in what had to be a wind affected course, Amelia won both the Womens overall as well as the 40+ age group. Probably will be slightly warmer in the desert :-)

    At the British Universities and Colleges Cross Country Championships, held at a muddy, windy Horsenden Hill in Greenford, Mia Edwards and Maia Hardman ran for Exeter and Cambridge in the Short and Long course respectively. Mia finished well up the field in 142nd and 4th team scorer for Exeter ; whilst in the long course event, Maia excelled herself with 38th and helped the Cambridge team to 5th place as 3rd points scorer.

    Womens long course ( Mark Hookway YouTube channel )

    Women's short course ( Mark Hookway YouTube channel )

    Milly Dickinson took an encouraging 3rd place in the final of the 800m, with a second off her indoor seasons best, at the South of England Championships at Lea Valley in 2:15.16. YouTube videos from Mark Hookways channel below.

    Milly wins the heat

    3rd in the final

    Goodwood 5 & 10k

    Juniors Katherine Haslip and Corbin Bailey contested the 5k at the Goodwood race track on Sunday. Katherine recorded a very fast 17.50 to take 3rd place in the whole women's field despite being in the Under 13 age group.

    In the 10k at Goodwood, Simon Heath led home the Phoenix contingent with an excellent 31.49 in 6th place and Sibel Latchman was 3rd woman, with 42.12 in very windy conditions.

     

    Position Name Chip Age group Cat.Pos   Age Grade
    5k            
    24 Katherine HASLIP 00:17:53 U13 1 Female 93.9
    47 Corbin BAILEY 00:19:52 U15 5 Male 68.2
                 
    10k            
    7 Simon HEATH 31.49 Senior 6 Male 83.31
    38 Ash DORRINGTON 34.50 V35 4 Male 76.63
    48 Jon CLAYS 35.26 V40 5 Male 77.17
    51 Sean BUTCHERS 35.42 Senior 28 Male 73.78
    54 Samuel PETERS 35.50 Senior 30 Male 73.48
    59 Jonny MCCORMACK 36.04 V35 9 Male 74.34
    120 Gary MORSN 39.41 V40 19 Male 69.25
    143 Barry BLACKWELL 41.33 V50 9 Male 73.84
    152 Sibel LATCHMAN 42.12 V45 3 Female 75.72
    334 Terry AVEY 54.18 V70+ 2 Male 66.21
    337 Colin SIMPSON 54.23 V65 7 Male 64.09

  • Track and Field

    U11/U13/U15 Open Meeting with Sussex 3000m Championships

    Sat 18 Sep 2021 (Crawley)

    75 U11M

    Pos Perf Name   AG
    5 12.48 Albie Bolingbroke   U11

     

    75 U11W

    Pos Perf Name   AG
    4 13.32 Stella Gambie   U11

     

    100 U15M

    Pos Perf Name   AG
    2 12.71 Raffaele Barra PB U13
    4 12.88 Harry Preston   U15

     

    100 U13M

    Pos Perf Name   AG
    1 14.43 Thomas Sorrell PB U13

     

    100 U15W 1

    Pos Perf Name   AG
    5 15.17 Isabella Paulson-Jones   U13

     

    100 U15W 3

    Pos Perf Name   AG
    7 16.17 Elodie Bell PB U13

     

    200 U15M

    Pos Perf Name   AG
    2 26.18 Raffaele Barra PB U13

     

    200 U15W 1

    Pos Perf Name   AG
    4 32.75 Elodie Bell PB U13

     

    800 U15M 1

    Pos Perf Name   AG
    9 03:07.77 Albie Bolingbroke PB U11

     

    800 U15W 1

    Pos Perf Name   AG
    2 02:48.02 Isabella Paulson-Jones PB U13
    4 02:51.56 Elodie Bell   U13

     

    800 U15W 2

    Pos Perf Name   AG
    1 02:31.20 Katherine Haslip PB U11

     

    800 U13W

    Pos Perf Name   AG
    6 03:03.16 Stella Gambie PB U11

     

    3000 SM

    Pos Perf Name   AG
    1 08:37.34 Finn McNally   SEN
    3 08:58.45 Reuben Hoyte SB U23
    16 10:46.15 Adrian Haines   V50

     

    3000 U15M

    Pos Perf Name   AG
    1 09:25.60 Owen Wallek PB U15

     

    LJ U15M 1

    Pos Perf Name   AG
    1 4.69 Raffaele Barra PB U13

     

    SP3K U15X

    Pos Perf Name   AG
    5 7.12 Thomas Sorrell PB U13

  • Track and Field

    BMC Grand Prix

    Sat 14 Aug 2021 (Eltham)

    Mens 800m A                

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    6

    1:50.1

    Luca Bigg

     

    U23

                    
    Mens 800m E                

                    

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    3

    1:56.49

    Josh Nairne

    PB

    U23

                    
    Mens 800m F                

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    3

    1:56.40

    Oliver Johnson

    SB

    SEN

    6

    1:59.32

    Brodie Denholm

     

    U23

                    
                    
    Womens 800m C                

                    

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    2

    2:12.33

    Milly Dickinson

    PB

    U20

                    
                    
    Mens 1500m A                

                    

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    7

    3:43.84

    Robbie Fitzgibbon

    SB

    SEN

                    
    Mens 5000m A                

    Pos

    Perf

    Name

     

    AG

    5

    14:19.86

    Finn McNally

     

    SEN

  • Track and Field

    Surrey and Sussex Masters County Championships

    Sun 18 Jul 2021 (Kingston)

    800m V55

    Position Name Time
    Gold medal Phil Grabsky 2:31.46

    5000m V55

    Position Name Time
    Silver medal Nigel Herron 20:37.37

     

  • Track and Field

    Sussex Schools Event

    Sat 12 Jun 2021 (Craley)

    Intermediate Girls 1500m

    Position Name Time

    3

    Saskia Wilkinson

    4.52.37

    5

    Aoife Edwards

    5.09.41

    Junior Boys 1500m

    1

    Owen Wallek

    4.29.39

    7

    Alistair Rhodes-Doyle

    4.41.66

    10

    Henry Stenning

    4.49.18

    11

    Raphael Reed

    4.49.18

    Intermediate Boys 1500m

    3

    Finley Jones

    4.26.29

    Junior Girls 800m

    4

    Imogen Read

    2.30.74

    6

    Esme Palmer-Malins

    2.33.11

    Intermediate Girls 800m

    2

    Sofia Akilade

    2.25.63

     Junior Boys 800m

    1

    Matthew Noakes

    2.11.43

    Intermediate Boys 800m

    1

    Marley Bigg

    51.48

  • Track and Field

    Sussex Athletics U13 (with U11) Open Meeting

    Thu 10 Jun 2021 (Crawley)

     

     

    75m Boys

    Heat Place Age Name Time

    2

    6

    Joshua Hopper

    U13

    12.7

    3

    2

    Alex Harrison

    U13

    11.1

    4

    1

    Raffaele Barra

    U13

    10.3

    4

    3

    Theo Brant

    U13

    11.2

    75m Girls

    Heat

    Place

    Name

    Age

    Time

    2

    3

    Elodie Bell

    U13

    12.3

    2

    7

    Ava Hards

    U11

    13.8

    4

    8

    Layna Buckley

    U13

    12.5

    150m Boys

    Heat

    Place

    Name

    Age

    Time

    1

    6

    Jay Sutton

    U11

    26.3

    2

    1

    Alex Harrison

    U13

    22.5

    2

    3

    Karim Atta Alla

    U13

    24.4

    2

    5

    Robin Coates

    U11

    27.3

    2

    6

    Mazen Atta Alla

    U11

    27.5

    3

    3

    Jude Lambert

    U13

    22.8

    3

    4

    Thomas Sorrell

    U13

    22.8

     600m Boys

    Heat

    Place

    Name

    Age

    Time

    1

    1

    Theo Brant

    U13

    1.58

    1

    3

    Karim Atta Alla

    U13

    2.00.5

    1

    8

    Jude Lambert

    U13

    2.07.1

    1

    9

    Thomas Sorrell

    U13

    2.08.3

    1

    11

    Joshua Hopper

    U13

    2.09.1

    1

    12

    Mazen Atta Alla

    U11

    2.14.8

    2

    3

    Raffaele Barra

    U13

    1.46.7

    2

    7

    Jake Pursey

    U13

    1.52.1

    600m Girls

    Heat

    Place

    Name

    Age

    Time

    1

    7

    Stella Gambie

    U11

    2.15.4

    1

    9

    Elodie Bell

    U13

    2.21.5

    1

    12

    Ava Hards

    U11

    2.33.9

    2

    2

    Katherine Haslip

    U11

    1.50.6

    2

    4

    Isabella Paulson-Jones

    U13

    1.55.8

    2

    10

    Layna Buckley

    U13

    2.09.3

    1000m Boys

    Heat

    Place

    Name

    Age

    Time

    2

    2

    Archie Fairbrother

    U15

    3.23.2

    2

    9

    Louis Pegley

    U13

    3.47.8

    1

    3

    Felix Doyle

    U13

    2.38.8

    1

    8

    Herbie Hunt

    U11

    3.55.0

    1

    10

    Robin Coates

    U11

    4.07.1

     

  • Track and Field

    Copenhagen Athletics Games

    Tue 8 Jun 2021 (Copenhagen, DEN)

    Pos

    Time

    Name

     

    1

    3:38.49

    Archie Davis

    PB

  • Track and Field

    World Athletics Continental Tour Gold Level

    Sun 6 Jun 2021 (Hengelo, NED)

    1500 SM
    Pos Perf Name
    13 3:38.95 Charlie Da'Vall Grice

  • Track and Field

    Müller British Athletics 10,000m

    Sat 5 Jun 2021 (Birmingham)

    10000 SW A

    Pos

    Perf

    Name

    14

    32:54.75

    Beth Kidger

    10000 SM C

    Pos

    Perf

    Name

    5

    29:43.07

    Finn McNally

     

  • Track and Field

    European Athletics Team Championships - Super League

    Sat 29 May 2021 (Chorzow, POL)

    1500m Senior men

    Pos

    Perf

    Name

    4

    3:57.89

    Archie Davis

     

    5000 Senior Women (30 May)

    Pos

    Perf

    Name

    5

    15:59.93

    Beth Kidger

     

  • Track and Field

    Manchester Sport City Grand Prix

    Sat 29 May 2021 (Manchester)

    Mens 800m A

    Pos Perf Name
    4 1:46.68 George Mills

     

    Mens 800m B

    Pos Perf Name
    4 1:49.16 Luca Bigg

     

     

  • Track and Field

    Manchester Invitational 2021

    Thu 27 May 2021

    800M SM

    Pos Perf Name
    4 1:46.91 George Mills

  • Track and Field

    Loughborough International

    Sun 23 May 2021 (Loughborough)

    3000 Sen. Women

    Pos Perf Name
    1 9:21.02 Beth Kidger

     

    Guest Men 200m- Race1

    Pos Perf Name
    2 21.1 Toby Harries

  • Track and Field

    Muller Grand Prix Gateshead

    Sun 23 May 2021 (Gateshead)

    1500 SM

    Pos Perf Name AG
    6 3:41.66 Archie Davis SEN
    7 3:42.70 George Mills U23

  • Track and Field

    London Hurdles and Middle Distance Open

    Sat 22 May 2021 (Norman Park)

    800m - Heat 3 of 15 

    Rank Name Cat Gen Result
    5 Steve Atkinson M50 M 02:08.62

     

    800m - Heat 5 of 15

    Rank Name Cat Gen Result
    6 Milly Dickinson U20 F 02:16.76

     

    800m - Heat 10 of 15

    Rank Name Cat Gen Result
    3 Sofia Akilade U17 F 02:24.62

     

    800m - Heat 12 of 15

    Rank Name Cat Gen Result
    4 Imogen Read U15 F 02:31.75
    6 Aoife Edwards U17 F 02:34.57
    8 Jahnvi Choksi U15 F 02:47.60

     

    1500m - Heat 1 of 9

    Rank Name Cat Gen Result
    9 Benjamin Connolly U17 M 04:11.77

     

    1500m - Heat 3 of 9

    Rank Name Cat Gen Result
    6 Finley Jones U17 M 04:27.68

     

    1500m - Heat 5 of 9

    Rank Name Cat Gen Result
    2 Matthew Noakes U15 M 04:32.66
    12 Raphael Reed U15 M 04:49.68

  • Track and Field

    Sussex Festival of Athletics

    Sat 8 May 2021 (K2, Crawley)

    1500 Race 1

    2

    U15G

    Jahnvi Choksi

    05:36.28

    5

    U13G

    Thalia Parker

    05:45.03

    1500 Race 3

    1

    U17W

    Aoife Edwards

    05:11.22

    11

    U15G

    Amelia Parker

    06:01.92

    1500 Race 4

    12

    U15B

    Luke Bailey

    05:25.30

     

    1500 Race 5

    1

    U15B

    Raphael Reed

    04:40.66

    4

    U15B

    Henry Stenning

    04:49.75

    6

    U17W

    Olivia Breed

    05:07.85

    7

    U15B

    Corbin Bailey

    05:10.33

    8

    U15B

    VIncent Pegley

    05:21.85

    9

    U20W

    Mia Edwards

    05:39.29

     

    1500 Race 6

    6

    U17M

    Ravi Clark

    04:46.93

     

    1500 Race 7

    2

    U17M

    Finley Jones

    04:35.07

    3

    U15B

    Owen Wallek

    04:38.79

    5

    U15B

    Matthew Noakes

    04:40.50

     

    1500 Race 8

    1

    U20M

    Liam Dunne

    04:09.73

     

    100 Female Race 4

    4

    U13G

    Isabella Paulson-Jones

    15.15

     

    100 Female Race 5

    5

    U13G

    Jessica Taylor

    16.70

     

    300 Race 1

    4

    U17M

    Finley Jones

    43.72

     

    800 Race 2

    6

    U13G

    Isabella Paulson-Jones

    02:55.84

    8

    U13G

    Jessica Taylor

    03:11.17

     

    800 Race 3

    1

    U13B

    Lewis Wilby

    02:34.73

    2

    U15G

    Molly Edwards

    02:35.61

     

    800 Race 6

    4

    U15G

    Imogen Read

    02:37.13

     

    800 Race 7

    2

    U15B

    Max Simpson

    02:27.92

    6

    U17W

    Sofia Akilade

    02:32.74

    8

    SM

    Phil Grabsky

    02:35.90

     

    800 Race 9

    4

    U20W

    Milly Dickinson

    02:24.03

     

    800 Race 11

    3

    U17M

    Marley Bigg

    02:02.82

     

     

     

  • Track and Field

    BMC Grand Prix

    Sat 8 May 2021 (Stretford)

    Phoenix 5000m women's record for Beth Kidger! Read more

    Womens 5000m A

    Pos Time Name  
    2 15:53.60 Beth Kidger PB

     

    Mens 800m A

    Pos Time Name
    1 01:46.65 Archie Davis

     

    Mens 800m D

    Pos Time Name
    3 01:50.56 Luca Bigg

     

     

  • Track and Field

    Worthing Open

    Sun 2 May 2021

    3000m Heat 1 of 2

    Rank Name Cat Gen Result
    3 Finn Mcnally Sen M 08:28.92
    9 Beth Kidger Sen F 09:14.72

    800m - Heat 1 of 10

    Rank Name Cat Gen Result
    4 Molly Edwards U15 F 02:34.93

    800m - Heat 2 of 10

    Rank Name Cat Gen Result
    5 Esme Palmer-Malins U15 F 02:32.24

    800m – Heat 4 of 10

    Rank Name Cat Gen Result
    3 Sofia Akilade U17 F 02:28.03

    800m – Heat 5 of 10

    Rank Name Cat Gen Result
    2 Matthew Noakes U15 M 02:15.56
    9 Imogen Read U15 F 02:36.04

    800m – Heat 7 of 10

    Rank Name Cat Gen Result
    2 Finley Jones U17 M 02:11.89
    5 Orlando Waghorn U20 M 02:16.62

    800m – Heat 9 of 10

    Rank Name Cat Gen Result
    8 Steve Atkinson V50 M 02:09.24

    800m – Heat 10 of 10

    Rank Name Cat Gen Result
    1 Archie Davis U23 M 01:47.26
    2 Luca Bigg U23 M 01:51.33
    6 Liam Dunne U20 M 02:01.15

    300m - Heat 4 of 5

    Rank Name Cat Gen Result
    3 Imogen Read U15 F 48.46

    400m M - Heat 1 of 4

    Rank Name Cat Gen Result
    1 Toby Harries U23 M 47.76

    1500m - Heat 1 of 5

    Rank Name Cat Gen Result
    6 Leo Brewer U20 M 04:04.56

    1500m - Heat 5 of 5

    Rank Name Cat Gen Result
    6 Thalia Parker U15 F 05:34.45

  • Track and Field

    The Opener

    Sun 18 Apr 2021 (Worthing)

    300 SW 1
    Pos Perf Name   AG  
    3 48.08 Imogen Read PB U15 W

     

    600 SM 1
    Pos Perf Name   AG  
    3 1:39.35 Orlando Waghorn PB U20 M

     

    600 SM 3
    Pos Perf Name   AG  
    1 1:21.45 Luca Bigg PB U23 M

     

    600 SW 1
    Pos Perf Name   AG  
    2 1:48.91 Imogen Read PB U15 W

     

    600 SW 2
    Pos Perf Name  
    6 1:52.69 Esme Palmer-Malins PB

     

    600 SW 3
    Pos Perf Name   AG  
    4 1:46.03 Sofia Akilade PB U17 W
    7 1:51.72 Jahnvi Choksi PB U15 W

     

    600 SW 4
    Pos Perf Name   AG  
    3 1:39.22 Milly Dickinson PB U20 W

     

    Mile SM 1
    Pos Perf Name   AG  
    2 5:12.95 Toby Benham PB SEN M
    3 5:13.37 Matthew Noakes PB U15 M
    5 5:24.72 Steven Selby PB V50 M
    8 5:40.19 Phil Grabsky PB V55 M

     

    Mile SM 2
    Pos Perf Name   AG  
    1 4:55.76 Finley Jones PB U17 M
    5 5:05.58 Ravi Clark PB U17 M

     

    Mile SM 3
    Pos Perf Name   AG  
    8 4:55.11 Steve Atkinson PB V50 M
    9 4:56.03 Paul Weir SB V35 M
    10 4:57.57 Adrian Haines SB V50 M
    12 5:23.40 Raphael Reed PB U15 M

     

    Mile SW 2
    Pos Perf Name   AG  
    9 5:54.06 Madelaine Parmar PB U20 W

     

    3000 SX 1
    Pos Perf Name   AG  
    1 8:27.26 Finn McNally PB SEN M

     

    3000 SX 3
    Pos Perf Name   AG  
    2 9:39.44 Owen Wallek PB U15 M
    3 9:55.62 Sean Parker-Harding SB SEN M

     

     

     

     

  • Track and Field

    Comeback 5000

    Wed 31 Mar 2021 (Battersea Park)

    Eight 5000m races

    Race Name Position Time
    5000 SX5 Nicholas Dawson 10 15:32.56 PB
    5000 SX8 Tara Bage 8 16:53.44 PB

     

  • Track and Field

    European Indoor Championships

    Thu 4 Mar 2021 (Torun, Poland)

    European Indoor Championships Torun, Poland

    Event Name Position Time
    1500 Senior Men Heat 4 Archie Davis 6  3:41.40 SB

    Full Results

  • Track and Field

    New Balance Indoor Grand Prix

    Sun 14 Feb 2021 (New York, USA)

    1000M British indoor record for Charlie Grice! Read more

    Name Pos Time  
    Charlie  Da’Vall Grice 3 2:17.20 PB  NR

     

  • Track and Field

    American Track League 2

    Sun 31 Jan 2021 (Fayetteville AR, USA)

    Men's 800m

    Pos Perf Name   AG   SB PB
    2 1:45.62 Charlie Da'Vall Grice SB SEN M 1:45.62 1:45.53

  • Track and Field

    Fast 5k

    Mon 5 Oct 2020 (Ashton-in-Makerfield)

    Pos Gun Name   AG
    8 14:10:00 Finn McNally PB SEN

  • Track and Field

    SUSSEX T&F CHAMPS inc 3k

    Sun 4 Oct 2020 (Lewes AC track)

    1500m Heat 1

    Rank Name Cat Result Info
    2 Elfin Sandilands U15 05:31.57 PB
    7 Amelie Parker U15 06:00.03 PB

    1500m Heat 2

    Rank Name Cat Result Info
    4 Corbin Bailey U13 05:17.99 PB
    5 Vincent Pegley U13 05:19.47 PB

    1500m Heat 4

    Rank Name Cat Result Info
    1 Raphaek Reed U15 04:58.14  
    4 Matthew Noakes U15 05:05.11 PB

    1500m Heat 5

    Rank Name Cat Result Info
    6 Poppy Palmer-Malins U17 04:56.30  
    8 Alice Wright U20 05:01.19  

    1500m Heat 6

    Rank Name Cat Result Info
    8 Finley Jones U15 04:38.51  

     


    400m Heat 2

    Rank Name Cat Result Info
    2 Milly Dickinson U20 01:01.22  

     

     

    800m Heat 1

    Rank Name Cat Result Info
    1 Jahnvi Choksi U15 02:46.64 PB

    800m Heat 2

    Rank Name Cat Result Info
    2 Sofia Akilade U15 02:33.58 PB
    3 Esme Palmer-Malins U15 02:37.46 PB
    5 Imogen Read U15 02:40.63 PB

    800m Heat 3

    Rank Name Cat Result Info
    1 Max Simpson U13 02:27.07 PB
    3 Henry Stenning U13 02:31.41  

    800m Heat 4

    Rank Name Cat Result Info
    4 Phil Grabsky V55 02:35.55  

     

    3000m Men

    Rank Name Cat Result Info
    3 Andrew Simpson V50 09:49.89  

     

     

    High Jump Group 1

    Rank Name Cat Result Info
    1 Rosa Howie U15G 1.25m  

  • Track and Field

    70th Hanžeković Memorial

    Tue 15 Sep 2020 (Zagreb)

    1500m Senior Men

    Pos Name AG Perf
    6 George Mills U23 03:36.72 PB

  • Track and Field

    BFTTA Open

    Sat 12 Sep 2020 (Dagenham)

    100m Senior Men Heat 3

    Pos Perf Name AG
    1 10.43 PB Toby Harries U23

     

    200m Senior Men Heat 5

    Pos Perf Name AG
    1 21.21 SB Toby Harries U23

  • Track and Field

    Highgate Harriers Middle Distance Open

    Wed 9 Sep 2020 (Parliament Hill)

    3000M Race 6

    Pos Name Cat Time
    2 Leo Brewer U20 08:22.10

  • Track and Field

    Worthing Harriers Open Track Meeting (3)

    Tue 8 Sep 2020 (Worthing)

    1500m Heat 1

    1 Sofia Akilade U15 F 05:13.71
    4 Vincent Pegley U13 M 05:21.17
    5 Ben Power U13 M 05:23.23
    6 Esme Palmer-Malins U15 F 05:28.53
    7 Lewis Wilby U13 M 05:34.51
    10 Jahnvi Choksi U13 F 05:57.41

     

    1500m Heat 2

    1 Raphael Reed U13 M 04:54.48
    7 Aoife Edwards U17 F 05:07.29

     

    1500m Heat 3

    5 Poppy Palmer-Malins U17 F 04:49.86
    8 Milly Dickinson U20 F 05:03.64
    10 Matthew Noakes U15 M 05:05.62

     

    1500m Heat 4

    3 Finley Jones U15 M 04:33.22
    7 Ravi Clark U15 M 04:50.18

     

    1500m Heat 5

    5 Almi Nerurkar U20 F 04:20.86

     

    1500m Heat 6

    1 Atticus Mohapi-Dobouny U20 M 04:06.67
    2 Ben Connolly U17 M 04:07.82

     

    1500m Heat 7

    10 Oliver Johnson U23 M 04:06.75

     

    400m Heat 1

    3 Luca Bigg U20 M 50.03

     

    400m Heat 2

    2 Marley Bigg U17 M 53.27

     

    400m Heat 3

     

    3 Milly Dickinson U20 F 60.77

     

     

     

     

  • Track and Field

    Muller British Championships

    Fri 4 Sep 2020 (Manchester)

    1500 METRES - Men - Final

    Pos Name Time
    1 George MILLS 03:51.39
    5 Archie DAVIS 03:52.60

     

    400 METRES - Men - Final

    3 Toby HARRIES 47

     

    1500 METRES - Women - Final

    11 Beth KIDGER 04:22.11

     

    5000 METRES - Women - Final

    11 Almi NERURKAR 16:21.64 PB


    1500 METRES - Men - Heats - Heat 1

    2 George MILLS 03:48.51

     

    1500 METRES - Men - Heats - Heat 2

    4 Archie DAVIS 03:46.59

     

    400 METRES - Men - Heats - Heat 1

    2 Toby HARRIES 46.67

     

    1500 METRES - Women - Heats - Heat 1

    5 Beth KIDGER 04:19.27

  • Track and Field

    Wanda Diamond League - BAUHAUS-Galan

    Sun 23 Aug 2020 (Stockholm, Sweden)

    1500 Senior Men

    Pos Time Name
    11 03:41.75 Charlie Da'Vall Grice

  • Track and Field

    MK5km PB Special

    Fri 21 Aug 2020 (Milton Keynes)

    Men's Wave F

    1 Reuben Hoyte 15:11:00 15:09:00 PB

    Men's Wave M

    Pos Name Gun Chip  
    4 Nick Dawson 15:44:00 15:42:00 PB

    Women's Elite Wave B

    7 Tara Bage 17:26:00 17:25:00

  • Track and Field

    Bromley Twilight Meeting

    Fri 21 Aug 2020 (Bromley)

    Female 3000

    Pos Name Cat Cat pos Time  
    6 Almi Nerurakar U20W 1 09:21.34 PB!


    Female 1500

    Pos Name Time  
    2 Beth KIDGER 04:15.22  


    Male 800

    Pos Name Time  
    4 Archie Davis 01:48.51 PB!
    5 George Mills 01:48.63  

     

  • Track and Field

    Worthing Track Night 2

    Tue 18 Aug 2020

    3000m, Heat 3 of 3

    Rank Name Result
    1 Leo Brewer

    08:33.68

     

    3000m, Heat 1 of 3

    Rank Name Result
    1 Reuben Hoyte 08:41.15
    2 Simon Heath 08:49.75

     

    400m, Heat 3 of 6

    Rank Name Result
    5 Paul Howard 55.24

  • Track and Field

    Diamond League

    Fri 14 Aug 2020 (Monaco)

    1500m senior men

    Position Name Time
    8 Charlie Da'Vall Grice 3.34.63

     

  • Track and Field

    BMC Gold Standard Races

    Tue 11 Aug 2020 (Stretford)

    800m U23 Men

    Position Name Time
    2 George Mills 1.47.10 PB

     

  • Track and Field

    Worthing Track Night

    Tue 11 Aug 2020 (Worthing)

    800m U17 women SX1

    Position Name Time
    1 Poppy Palmer-Malins 2.22.23 SB
    4 Mia Edwards 2.36.38 SB

    800m U15 boys SX2

    Position Name Time
    2 Finley Jones 2.12.54 PB

    800m U20 women SX3

    Position Name Time
    2 Almi Nerurkar 2.16.26 PB
    4 Milly Dickinson 2.20.35 SB

    800m senior women SX4

    Position Name Time
    4 Beth Kidger 2.08.36 SB

    800m U17 boys SX5

    Position Name Time
    4 Benjamin Connolly 2.04.19 PB

    800m U20/U23 men SX6

    Position Name Time
    2 Oliver Johnson (U23) 1.56.42 SB
    3 Leo Brewer (U20) 1.57.06 PB

    800m U23 men SX7

    Position Name Time
    1 Archie Davis 1.48.53 PB

     

  • Track and Field

    British Indoor Championships

    Sun 23 Feb 2020 (Emirates Arena)

    Men's 1500m indoor

    Pos Time Name
    Heat 1    
    2 3:50.42 George Mills
    Final    
    1 3:50.69 George Mills

    Women's 1500m indoor

    Pos Time Name
    Heat 2    
    2 4:33.00 Beth Kidger
    Final    
    4 4:22.75 Beth Kidger

  • Track and Field

    World Athletics Indoor Tour

    Wed 19 Feb 2020 (Liévin, France)

    Men's 1500m indoor

    Pos Time Name AG
    5 03:38.95 Charlie Da'Vall Grice SEN

  • Track and Field

    Muller Grand Prix - Senior Men 1500m

    Sat 15 Feb 2020 (Glasgow)

    Pos

    Time

    Name

    6

    3:39.25 (PB)

    George Mills

    7

    3:44.48

    Archie Davis

  • Track and Field

    AIT Grand Prix - Senior Women 3000m

    Wed 12 Feb 2020 (Athlone, Ireland)

    Pos

    Time

    Name

    3

    9:18.53 (PB)

    Beth Kidger

  • Track and Field

    European Masters Stadia Championships

    Sun 15 Sep 2019 (Jesolo, Eraclea, Italy)

    M50 400m

    Pos Time Name
    Heat 3    
    7 63.46 Steve Selby

    M50 800m

    Pos Time Name
    Heat 2    
    8 2:22:25 (PB) Steve Selby

    M55 800m

    Pos Time Name
    Heat 2    
    6 2:28:59 (PB) Phil Grabsky

    M55 5000m

    Pos Time Name
    16 19:46.80 (PB) Phil Grabsky

    M50 half marathon

    Pos Time Name
    231 1:38.00  Andy Bunt

    M60 half marathon

    Pos Time Name
    12 1:33:49  Phil Hampshire (Team Bronze)
    28 1:45:06 Daniel Allen (Team Bronze)

    M65 half marathon

    Pos Time Name
    1 1:26.08  Paul Whelpton (Team Gold)

    W60 800m

    Pos Time Name
    12 3:04.00 Carol Webb

    M35 4x100m relay

    Pos Time Name
    6 50.36.00 Team including Steve Selby

1-50 of 445

Per page: