Phoenix Athletics and Triathlon club

Results for 2014

Back to results
Sunday, 07 December 2014

The Mine Pie 10 is an annual 10 mile course ran over mixed terrain. it aims to raise money for charities.

Well done to Steve for a ten-mile PB and a 5 minute 30 second improvement on his Mince Pie last year

 

54th Steve Farmer 1:14:30


59th Will Russell 1:14:55


Full results at: http:

//www.seafordstriders.org.uk/LinkPages/MincePieRace/Results/MincePieResults2014/rptResult.html

 

 

Saturday, 13 December 2014

Young Phoenix athletes did it again in the Sportshall League, with 19 first places and 29 second places, and maintain a comfortable lead in the competition.

Girls U11
2 first places
9 second places

Boys U11
8 first places
4  second place

Girls U13
4 first Places
11 second places

Boys U13
5 First places
5 Second places
 
Score after two matches:

Phoenix 554.5

Worthing 467

Lewes 364.5

Steyning 166.5

Burgess Hill 155.5 

Full results

Saturday, 13 December 2014

Fantastic running from Phoenix over 60s in the Championships that were held in Oxford. Paul Whelpton won a bronze in the O60 class and Brighton Phoenix earned silver in the team standings. They were also 13th overall in their race which included all Masters aged 50 and upwards.

Men O60 race:

Race Pos Cat. Pos Name Time
3 3 (v60-64) Paul Whelpton 41:40
18 10 (v65-69) Andrew Haig 45:48
21 11 (v60-64) Colin Simpson 46:46

At the SEAA Inter-County Championships at the same venue, the Sussex team included 2 Brighton Phoenix runners:

Race Position Name Team position
U15 girls 9 Almi Nerurkar 12
U17 men 15 Archie Davis 9

Full results

Sunday, 07 December 2014

Two Phoenix runners in this year's Mince Pie 10 - including a big PB from Steve Farmer, improving on last year's time by over 5 minutes.

Position Name Time
54 Steve Farmer 01:14:30
59 Will Russell 01:14:55
Full results

Sunday, 07 December 2014

41st Andrew Neighbour 1:09:12

87th Jonathan Donno 1:15:28

97th Terry Avey 1:16:14

Results

Saturday, 06 December 2014

41 Phoenix runners participated in the Sussex XC League 3 race at Lancing; some excellent individual results including a double win for the Nerurkars, Lucas in the U11s and Almi in the U15 girls.  Archie Davis was first in the men's U17, and Billy White was first U20 in the men's U20/Senior/Veterans race; and Paul Whelpton was first M60 home for the third time in this league.

Individual results

Under 11

Position Name Time
1 Lucas Nerurkar 6:18
9 James Henderson 6:49
14 Emily Muzio 6:56
16 Ciara Muzio 7:00
17 Ben Mclaren 7:01
22 Felix Sutton 7:08
24 Danny Guistiniani 7:11
29 Beatrice Dalley 7:16
40 Lotte Ray 8:52

Under 13 Girls

Position Name Time
4 Maia Hardman 12:46
9 Milly Dickinson 13:16
11 Eloise Nicholl 13:23
18 Rachel Berry 13:55

Under 13 Boys

Position Name Time
11 Joel Luscombe 11:53
19 Zach Elborne 12:15
20 Alex Brothwell 12:18
26 Ned Howes 12:28

Under 15 Girls

Position Name Time
1 Almi Nerurkar 15:54
3 Charlotte Matthews 17:18
20 Holly Luscombe 21:03
22 Anna Berry 21:46

Under 15 Boys

Position Name Time
17 Jack Etherton 18:41

Under 17, Under 20, Senior & Veteran Women

Position Name Time U17 Pos O35 Pos
14 Erica Martin 20:54 - -
22 Lizzie Durman 21:11 - -
75 Liz Halliday 25:24 - 34
104 Ananda Mello Costa 30:14 - 52

Under 17 Men

Position Name Time
1 Archie Davis 17:12
3 Oliver Johnson 17:52

Under 20, Senior & Veteran Men

Position Name Time U20 Pos O40 Pos
14 Billy White 29:54 1 -
22 James Miles 30:49 - -
31 Donald Maclellan 31:25 - 8
42 Paul Wishart 32:33 - 13
43 Matt Greenall 32:37 - 14
53 Nigel Herron 33:25 - 21
57 Tom Sanderson 33:39 - 24
83 Paul Whelpton 34:54 - 43*
86 Lance Bellers 35:04 - 45
88 John Tindell 35:14 - -
95 Jim Whitelegg 35:56 - 50
112 Phil Grabsky 37:01 - 62
127 Andrew Haig 38:39 - 74

* First V60

Team standings after three races

Under 13 Girls

Position Team Points
4 Phoenix "A" 103
13 Phoenix "B" 349

Under 13 Boys

Position Team Points
4 Phoenix "A" 124
11 Phoenix "B" 310

Under 15 Girls

Position Team Points
3 Phoenix "A" 104

Under 15 Boys

Position Team Points
13 Phoenix "A" 113

 Under 17, Under 20, Senior & Veteran Women

Position Team Points

~~Division 2~~
8 Phoenix "A" 454

Veteran Women 

Position Team Points
17 Phoenix "A" 467

Under 17 Men

Position Team Points
6 Phoenix "A" 199

Under 20, Senior & Veteran Men

Position Team Points

~~Division 1~~
4 Phoenix "A" 595

~~Division 3~~
5 Phoenix "B" 1015
13 Phoenix "C" 1623

Veteran Men 

Position Team Points
4 Phoenix "A" 133
8 Phoenix "B" 285
21 Phoenix "C" 595

Full results.

Sunday, 30 November 2014

This final Grand Prix event of the year, should be sponsored by Brooks (you have to run through one twice) and for that matter by William Hill (2K of steep uphill). A fast course it is not!

There were 396 finishers

85th Andrew Haig 44:46 1st MV6

109th Dan Harris 46:00

136th Terry Avey 47:29 3rd MV5

296th Rik Taub 57:46

Full results

Saturday, 29 November 2014

Some big performances at the Liverpool stage of the British Athletics Cross Country Challenge, with Charlie Grice finishing just ahead of Jon Pepper, in 26th position overall.

Senior Men (9.8 km)

Pos Time Name
26 30:24 Charlie Grice
29 30:26 Jon Pepper
125 32:57 Kristofer Everett

U20 men (6.7 km)

Pos

Time Name
63 22:11 Robbie Fitzgibbon
78 22:28 Daniel Eeles

Full results 

 

Saturday, 22 November 2014

39 Phoenix runners participated in the Sussex XC League 2 race at Plumpton; congratulations to both Charlotte Matthews and Oliver Johnson for coming in second place in their respective races.  

Individual results

Under 11

 

Position Name Time
22 Emily Muzio 7:21
23 Ciara Muzio 7:21
29 Arthur Haines 7:28
31 Danny Giustiniani 7:31
39 Beatrice Dalley 7:44
42 Ellis Martin 7:51
44 Aoife Edwards 7:52
56 Molly Etherton 8:12
71 Lara Rutler 8:32

Under 13 Girls

 

Position Name Time
9 Maia Hardman 14:24
16 Eloise Nicholl 15:08
24 Rachel Berry 15:23
33 Mia Edwards 17:05

Under 13 Boys

 

Position Name Time
8 Joel Luscombe 13:13
13 Alex Brothwell 13:26
18 Zach Elborne 13:51
24 Ned Howes 14:00
38 Dylan Cutler 14:52
39 Daniel Simpkin 14:57
43 Eihmin Wellings 15:08
49 James Henderson 16:07

Under 15 Girls

 

Position Name Time
2 Charlotte Matthews 19:01
18 Anna Berry 21:33

Under 15 Boys

 

Position Name Time
15 Jack Etherton 20:59
39 Fenton Bingham 22:46

Under 17, Under 20, Senior & Veteran Women

 

Position Name Time U17 Pos O35 Pos
18 Lizzie Durman 24:19 - -
36 Caroline Garrett 25:24 - 36
99 Judith Matthews 33:28 - 53

Under 17 Men

 

Position Name Time
2 Oliver Johnson 20:12

Under 20, Senior & Veteran Men

 

Position Name Time O40 Pos
38 Donald Maclellan 32:59 10
45 Paul Wishart 33:17 13
48 James Rae 33.29 -
51 Matt Greenall 33:36 17
54 Austen Hunter 33:40 20
67 Paul Whelpton 34:44 27*
72 Nigel Herron 35:07 29
119 Darren Elliott 38:10 58
137 Malcolm Hughes 39:00 71
138 Andrew Haig 39:02 72
146 Andrew Neighbour 40:03 79

* First V60

Team standings after two races

Under 13 Girls

 

Position Team Points
4 Phoenix "A" 79
14 Phoenix "B" 245

Under 13 Boys

 

Position Team Points
4 Phoenix "A" 74
9 Phoenix "B" 168
16 Phoenix "C" 291

 Under 15 Girls

 

Position Team Points
4 Phoenix "A" 80

Under 15 Boys

 

Position Team Points
12 Phoenix "A" 215

 Under 17, Under 20, Senior & Veteran Women

Position Team Points

~~Division 2~~
9 Phoenix "A" 343

Veteran Women 

Position Team Points
17 Phoenix "A" 313

Under 17 Men

 

Position Team Points
9 Phoenix "A" 74

Under 20, Senior & Veteran Men

Position Team Points

~~Division 1~~
4 Phoenix "A" 390

~~Division 3~~
4 Phoenix "B" 701
15 Phoenix "C" 1121

Veteran Men 

Position Team Points
5 Phoenix "A" 98
9 Phoenix "B" 197
26 Phoenix "C" 438

Full results.

Sunday, 16 November 2014

Another big turn out from Brighton Phoenix runners, with some eye-catching results: Jon Pepper coming second and Patrick Acaye a strong 17th with a PB. Gill Checkley also ran a PB, and Paul Whelpton was 1st M60, running quicker than he has in the best part of 20 years.Let us know if we've missed any other notable results.

Pos Gender Pos Cat. Pos Name Gun Time Chip Time
2 2 2 (MSEN) Jon Pepper 00:30:48 00:30:48
17 17 16 (MSEN) Patrick Acaye 00:32:48 00:32:47
37 37 31 (MSEN) Jose Luceron 00:34:21 00:34:17
42 42 33 (MSEN) Sean Parker-Harding 00:34:46 00:34:43
45 45 36 (MSEN) James Miles 00:34:53 00:34:51
226 208 1 (M60) Paul Whelpton 00:39:46 00:39:22
255 234 27 (M50) Lance Bellers 00:40:13 00:39:33
419 370 8 (M60) Andrew Haig 00:42:34 00:42:19
467 401 115 (M40) Barry Blackwell 00:43:09 00:42:52
472 406 118 (M40) Steve Farmer 00:43:11 00:42:30
640 538 162 (M40) Roland Harrington 00:45:07 00:43:46
701 117 44 (F35) Gill Checkley 00:45:55 00:45:02
785 650 21 (M60) Terry Avey 00:46:50 00:45:42
880 166 61 (F35) Gina Mcgeever 00:47:47 00:46:59
925 181 71 (F35) Mona Sorensen 00:48:13 00:45:22
933 749 243 (M40) Jonathan Lamb 00:48:21 00:46:53
955 765 251 (M40) Steven Johnson 00:48:32 00:47:10
2969 1343 544 (F35) Anita Jones 01:13:09 01:10:26
Full results

 

Saturday, 08 November 2014

Two Phoenix runners and two excellent performances

4th James Miles 1:19:11

78th Steve Farmer 1:35:52 PB

Full results

Tuesday, 04 November 2014

Pos Name Time
1 Almi Nerurkar 15:40
Full results

Sunday, 26 October 2014

Another win for Jon Pepper at the Alf Shrubb 5 mile cross country race, and third place in the MV60 category for Terry Avey:

Pos Name Time
1 Jon Pepper 25:42
46 Terry Avey 39:57
Full results

Saturday, 01 November 2014

In all we had an outstanding 29 first places 25 second places

GirlsU11
6 first places
6 second places

Boys U11
11 first laces
1  second place

Girls Under 13
6 first Places
9 second places

Boys U13
6 First places
9 Second places
 
Match score Phoenix 288 Worthing 234, Lewes 153.5 Burgess Hill 91.5 Steyning 53

There were some great performances from Cassie Brewer Wren, Jessica Farrant, Arthur Haines,Ellis Martin Felix Sutton, Colleen Shaw, Frankie White,Ella Hodge,Remy Corder,Alex Brothwell,

Sorry if i have missed you off for full results please go to the Sussex Athletics website

next meet 13th December
Come on Phoenix!

Roy Hayward

Sunday, 26 October 2014

Two Phoenix men ran at this year's Great South Run - Tobias Bremer and James Miles, both adding decent results to their year's efforts.

Pos Cat Pos Name Time
53 41 Tobias Bremer 57:46
61 46 James Miles 58:12

There were also three runners in the Junior 2.5k event:

Pos Name Time
3 Alex Brothwell 09:17
14 Ciara Muzio 10:36
15 Emily Muzio 10:37

Full results

Saturday, 25 October 2014

Light breeze, sunny and warm – perfect conditions. Varied terrain including a section of beach, slippery board walk and narrow woodland paths – so not fast!

61st Andrew Haig 1:55:45 1st M60

154th Sonal Chaudhary 2:23:34

Full results (including Ultra/Marathon/H Marathon/10K)

Saturday, 25 October 2014

Four Brighton Phoenix runners braved the hilly Beachy Head Marathon. For some of them it was merely training for their forthcoming Ultra races.

Position Gender Position Name Chip Time
126 116 Paul Whelpton

3:56:36

436 372 Andy Pumphrey 4:34:15
566 101 Elana Moore 4:45:32
691 131 Zeina Clare 4:57:59

Full results

Tuesday, 21 October 2014

Nigel Herron, Erica Martin and Toby Lewis took part in the Althorp Duathlon - Sprint distance. This was a qualifier for the 2015 European Duathlon Champs.


Distances : 5.9km run, 22km cycle and 5.9km

Results:

Toby - 1:25:44 (00:21:37, 00:01:10, 00:38:11, 00:01:03, 00:23:45) - 1st 15-16 Age Group

Nigel - 1:36:11 (00:25:12, 00:01:03, 00:43:37, 00:01:01, 00:25:21) - 10th 50-54 Age Group

Erica - 1:37:55 (0025:22, 00:01:09, 00:44:05, 00:01:04, 00:26:18) - 1st 30-34 Age Group

Congratulations on Toby for coming first in his age category and 13th male finisher overall.  Erica has qualified for the GB team for the European. Nigel will wait and see.

Full results.

STOP PRESS 31 Oct: It has been confirmed that Nigel and Toby have qualified with a rolldown place in the European Champs. Well done guys.

Saturday, 18 October 2014

Phoenix was well represented in the Sussex XC League curtain-raiser at Goodwood, with 51 runners across the different races.  

Individual results

Under 11

Position Name Time
2 Lucas Nerurkar 7:25
10 Julian Batman 7:48
15 Emily Muzio 8:16
17 Ciara Muzio 8:22
31 Molly Etherton 9:12

Under 13 Girls

Position Name Time
5 Maia Hardman 12:48
12 Milly Dickinson 13:18
13 Eloise Nicholl 13:20
28 Mia Edwards 14:59

Under 13 Boys

Position Name Time
10 Alex Brothwell 11:49
11 Ned Howes 11:51
14 Joel Luscombe 11:59
15 Charlie Cloake 12:02
22 Zach Elborne 12:27
30 Daniel Simpkin 12:50
35 Eihmen Wellings 13:02
42 Billy Grabsey 15:17

Under 15 Girls

Position Name Time
1 Almi Nerurkar 15:40
4 Charlotte Matthews 16:41
17 Holly Luscombe 18:11
19 Anna Berry 18:16
20 Rachel Berry 18:21
25 Ella Grabsky 19:03
34 Louisa Saunders 20:19
35 Connie Jankowski 20:23

Under 15 Boys

Position Name Time
23 Jack Etherton 16:38
26 Fenton Bingham 16:47

Under 17, Under 20, Senior & Veteran Women

Position Name Time U17 Pos O35 Pos
31 Lizzie Durman 20:31 - -
76 Kathryn Harnett 23:02 - 36
83 Hildi Mitchell 23:33 - 39
90 Liz Halliday 24:£2 - 45
112 Ananda Mello Costa 27:56 - 58
114 Judith Matthews 28:33 - 60

Under 17 Men

Position Name Time
6 Oliver Johnson 17:05

Under 20, Senior & Veteran Men

Position Name Time O40 Pos
1 Jon Pepper 24:59 -
4 Josh Guilmant   25:50 -
8 Patrick Acaye 26:22 -
13 Jose Luceron 27:04 -
30 James Miles 28:22 -
31 Sean Parker-Harding 28:27 -
43 Sam Kitchen 29:15 -
57 Paul Wishart 30:17 15
59 Matt Greenall 30:20 17
76 Tom Sanderson 31:24 26
77 Paul Whelpton 31:25 27*
89 Austen Hunter 32:11 37
119 John Tindell 34:00 -
120 Malcolm Hughes 34:02 57
121 Andrew Neighbour 34:06 58
135 Phil Grabsky 34:41 65
161 Richard Moult 36:39 -

* First V60

Team standings after one race

Under 13 Girls

Position Team Points
3 Phoenix "A" 30
15 Phoenix "B" 116

Under 13 Boys

Position Team Points
4 Phoenix "A" 35
8 Phoenix "B" 67
13 Phoenix "C" 132

 Under 15 Girls

Position Team Points
2 Phoenix "A" 22
8 Phoenix "B" 64
14 Phoenix "C" 124

Under 15 Boys

Position Team Points
11 Phoenix "A" 103

 Under 17, Under 20, Senior & Veteran Women

Position Team Points

~~Division 2~~
10 Phoenix "A" 190
24 Phoenix "B" 316

Veteran Women 

Position Team Points
13 Phoenix "A" 120
22 Phoenix "B" 202

Under 17 Men

Position Team Points
11 Phoenix "A" 86

Under 20, Senior & Veteran Men

Position Team Points

~~Division 1~~
2 Phoenix "A" 87

~~Division 3~~
1 Phoenix "B" 235
6 Phoenix "C" 405
19 Phoenix "D" 610

Veteran Men 

Position Team Points
5 Phoenix "A" 58
12 Phoenix "B" 121
26 Phoenix "C" 236

Look out for the full report in our news section.

Full results.

Sunday, 12 October 2014

Mark Cossey followed up on his PB at Barnes Green two weeks ago with another huge PB at the Oxford Half marathon.  This year the Oxford half also featured a "Bannister mile" half way through, taking in a lap of the Iffley Road stadium where the first sub 4 minute mile was run. 

Pos Name Chip Time "Bannister mile" pos "Bannister mile" time
46 Mark Cossey 01:21:27 56 06:08

Full results.

Sunday, 12 October 2014

79th Andrew Neighbour 1:38:21

Full results

Sunday, 12 October 2014

This event is part of the West Sussex Fun Run League but, run over cross country it is popular as a warm up event for the XC season. This year just one Phoenix runner joined the 349 entry. Guess what – he won it, 6 seconds ahead of the second runner.

1st Max Pickard 27:41

Full results

Saturday, 04 October 2014

Congratulations to the Senior men's team for another monumental relay performance. They finished 16th in illustrious company. This was their second best ever performance in this competition. Held in Sutton Park, Birmingham. Ben Tickner had travelled from Luxembourg to play his part and responded with the fourth fastest run of the day.

Ben Tickner      (2) 17:17
Josh Guilmant (6) 18:12 Patrick Acaye (17) 19:22 Jake Alger (17) 18:47 Jon Pepper (14) 18:00 Robbie Fitzgibbo (16) 19:10

Full results

News report

Sunday, 05 October 2014

No let up in Donald Maclellan's racing schedule, as Sunday saw him place 14th - 7th among the over 40s and 2nd M40-44.  Andrew Haig ran in 90th overall, 2nd in the M65 category, and Elana Moore came 10th in her F40-44 category.

Pos Cat pos Name Time  
14 2 Donald Maclellan 1:06:26  
90 2 Andrew Haig 1:18:17  
169 10 Elana Moore 1:32:11  

Full results

Sunday, 05 October 2014

Congratulations to Zeina Clare for completing her first ever Ultra, the 38 mile Downs Link, in 68th place, and to veteran ultra runner Andrew Pumphrey who came in 50th.

Pos Name Time    
50 Andrew Pumphrey 6:52:00    
68 Zeina Clare 7:21:57    

Full results.

Sunday, 28 September 2014

Charlotte Mathews competed in the Hever castle triathlon on Sunday 28th September.

Her chain fell off in the last 500m and she ran the final distance with her bike.

300m swim (lake) 06:44 T1 01:38 Cycle (cyclo Cross) 8km 25:42 T2 01:34 4km Run 21:25

Overall time 57:05

Overall position 25 (212 finishers)

Gender position 2 (80 finishers)

Sunday, 28 September 2014

A great result for Phoenix at the XC relays! Please see the news feed for a review on what happened! 

Full results

Phoenix results are:

Pos Name Indiv time

OA time

  u13 Girls A    
5th Siarise McGuiness 12:10 35:09
  Eloise Nichol 11.30  
  Maia Hardman 11.29  

Incomplete Team    
  Rachel Berry 12.20  
  Connie Jankowski 12.57  

U13 Boys A    
5th Alex Brothwell 10.16 30:55
  Charlie Cloke 10.24  
  Joel Luscombe 10.15  
  U13 Boys B    
13th Eimhin Wellings 11.04 34:18
  Arthur Haines 12.23  
  Zach Elbourne 10.51  
  U13 Boys C    
14th Dylan Cutler 11.09 34:18
  James Henderson 12:35  
  Ned Howes 11:00  
  U15 Girls A    
10th Chloe Watson 12:01 35:17
  Holly Luscombe 11:56  
  Charlotte Matthews 11:20  
  Senior Women A    
3rd Kathryn Harnett 17:06  
  Erica Martin 15:26  
  Kate Gorman 15:39  
  U17 Men A    
1st Ollie Johnso 13:12 38:48
  Toby Lewis 12.54  
  Archie Davis 12:42  
  Senior Men A    
1st Bill White (u20) 12:36 48:28
  Jon Pepper 11:46  
  Josh Guilmant 12:04  
  Ross Skelton 12:02  
  Senior Men B    
3rd Patrick Acaye 12:23 51:39
  Tobias Bremer 13:26  
  Kris Everett 13:01  
  Sean Parker-Harding 12:49  
  Non Scoring    
N/A James Miles 13:32 56:08
  Sam Kitchen 13:44  
  Jason Thompson 15:27  
  Jon Pepper 13:25  
  v40 A    
1st Don McClellan 13:55 58:51
  Austen Hunter 15:16  
  Andy Bone 14:55  
  Paul Wishart 14:45  
  Incomplete Team    
  Tom Sanderson 15:02  
  Andy Neighbour 15:58  
  v50 A    
3rd Mike Townley 15:43 62:09
  Malcolm Hughes 15:37  
  Lance Bellers 15:14  
  Nigel Herron 15:35  
  v60 A    
2nd Colin Simpson 16:32 49:53
  Andrew Haig 16:20  
 

Malcolm Kemp

 

V45 women, incomplete team
Judith Matthews

17:01

 

 

22:17

 

Sunday, 28 September 2014

A smashing win for Tobias Bremer, the day after racing in the Cross Country Relays at Goodwood.

Position Name Gun Time Chip Time
1 Tobias Bremer 36:57 36:56

Full results

Sunday, 28 September 2014

A strong showing from Phoenix at Barns Green Half Marathon. Patrick Acaye came a superb third in his first ever half marathon, the day after competing in the Cross-country relays. A great race also from Dave Carter who was fifth SM, and Donald MacLellan who had also raced the relays the day before.  Patrick, Dave and Donald took Brighton Phoenix to third place in the team competition, and Mark Cossey also ran a big PB.

Race position Name Time Chip Time
3 Patrick Acaye 1:15:!3 1:15:13
6 Dave Carter 1:17:54 1:17:53
34 Donald MacLellan 1:24:34 1:24:30
37 Mark Cossey 1:25:01 1:24:56
48 Matt Greenall 1:27:18 1:27:13
58 Steve Groves 1:29:28 1:29:26
449 Jon Wright 1:53:43 1:53:26

Full results

Sunday, 21 September 2014

Great turnout for this local Sussex Grand Prix race and some great performances. Pride of place goes to Erica Martin who won the women's race and new member Paul Whelpton who was first O60M. James Miles was fourth overall.

James Miles 4th 35:48
Mike Whyte 22nd 38:36
Erica Martin 28th 39:15 (1st SW)
Matt Greenall 30th 39:27
Paul Whelpton 42nd 40:04(1st M60)
Nigel Herron 44th 40:28
Steve Farmer 62nd 42:05
Barry Blackwell 81st 43:35
Terry Avey 83rd 43:39
Geoff Pike 90th 44:17

Full results

Sunday, 14 September 2014

Jon Pike was 42nd overall, (/417)  5th in my AG (/74)  finished in 10.00.26

Swim* (shortened, for safety reasons)           47.05
Bike                                                             5.50.41
Run** (short course by approx 2k)              3.14.15

Full results are here:

 

Weymouth Half

Wes Mechin 24th overall 4th in AG finished in 4:53:12

Swim 29:34
Bike 2:45:59
Run 1:31:55

Full results are here

Sunday, 14 September 2014

40th Lance Bellers 41:19

71st Andrew Haig 44:14 (1st V6)

Full results

Sunday, 07 September 2014

Well done to Josh for another impressive win.

1st Josh Guilmant 32:47

65th Terry Avey 45:53 (2ndM60)

Full results

Sunday, 14 September 2014

 




Deborah Evers   W50   W50  GBR  01:26:40     07:40:46        05:06:42    14:34:21  
 

Sunday, 14 September 2014


Firle Half Marathon & 10k Trail Runs

A hard course as it involves parts of the South Downs Way....worth it for the views!

The 10k saw the return of Jason, back from 2 years with a knee injury....welcome back!

Half Marathon
Position Finish time Participant            Sex Category
28         1:43:42     Austen Hunter       M    MV40

36         1:46:06     Brian Friend          M    MV60 (first)

67         1:53:23     Kathryn Harnett     F     FV35

73         1:55:06     Elana Moore          F     FV40


10k
8           47:23        Jason Thompson   M     MS

128       1:38:04     Paul Thomas         M     MV50

 

5K

5           23:28         Terry Avey           M      MV60 (first)


http://www.rawenergypursuits.co.uk/events/firle-half-marathon-and-10km-trail-run/

 

Sunday, 14 September 2014


Nigel says:

A cheeky 1st AG and 2nd wave (MV45+) off the back of a decent bike and speedy transitions.

Sun 14 Sep
1.5k/42/2k/10k

1 Nigel Herron (M) 50-54 Brighton Phoenix

2:30:13:  30:32  - 1:33  -  1:14:30  -    47.0  -   42:51

http://www.resultsbase.net/Results/IndividualResults.aspx?Id=1872

 

 

Sunday, 07 September 2014

Andy Bone added his first Ultra Marathon to his running career with the Longman Devil's Dyke Ultra and finished 3rd in a time of 05:04:34. You'll just have to go back next year to make it in under 5 hours :) 

'It was my first go at a longer marathon distance and finished in 5 hours, 4 minutes and 34 seconds.

Really well organised race and thoroughly recommended if you want an introduction to a longer race.'

Full Results and photos

Saturday, 13 September 2014

A couple of PB's for Lance Bellers and Steve Falmer at the Maidenhead half marathon so big congrats to you both! 

166 Lance Bellers 1:28:24 PB
374 Steve Farmer 1:36:20 PB

Full results

Tuesday, 09 September 2014

Some great results for Phoenix Triathlon members in all three distances at the Chichester Triathlon. Euan and Naill were part of a relay team that won the Middle distance. Erica Martin finished 3rd lady overall and Liz Halliday finished 2nd Female Vet in the Standard Distance. And Paul Wishart finished 8th overall and 1st Vet in the sprint distance. 

Middle Distance:

EUAN ADAMS M REL BRIGHTON PHOENIX TRI 04:09:44    

Standard Distance: 

Erica MARTIN F SEN BRIGHTON PHOENIX TRI 02:46:18    
ELIZABETH HALLIDAY F V40+ BRIGHTON PHOENIX TRI 03:06:22

Sprint distance: 

Paul WISHART M V40+ BRIGHTON PHOENIX TRI 01:25:49     

Full Results

Friday, 05 September 2014

Ananda Mello-Costa competed in the Little Woody challenge.
Finishing in 7:15, she really liked the bike but felt she was slow in the swim with a particularly hard run. She's still considering it again next year though!!


         Race Time    Leg Time    Time of Day    Pos    Cat Pos  Gen Pos

Swim   01:05:19    01:05:19     08:55:03        10      10         27

T1      01:09:24    00:04:05      08:59:08       69       6          17

Cycle  05:01:35    03:52:11      12:51:19       100      7         21

T2      05:02:42     00:01:06     12:52:26       20        1          3

Run    07:16:29     02:13:46      15:06:13      102     10          24

Little Woody results

//wildboar.racetecresults.com/Results.aspx?CId=16349&RId=15065&EId=2

 

Saturday, 30 August 2014

On August 30-31 the England Athletics U17 & U15 Championships was held at Bedford.

Fin Bigg: bronze in the U17 400m in 49.88.
Archie Davis: 5th in the U17 800m in 1:57.22.
Sophie Mansfield: 6th in the U17 girls 800m in 2:14.93.
Almi Nerurkar : 11th in the U15 1500m final with 4:50.74.
Tara Bage: 11th but in the U17 1500m with a 5:00.81 clocking.

http://england.athletics-uk.org/

 

Saturday, 31 May 2014

Anita Jones

Pos Cat (F40-44) Swim T1 Bike T2 Run Finish
473 24 00:40:50 00:04:02 03:04:13 00:02:20 02:05:19 05:56:44

Full results

Saturday, 28 June 2014

Anita Jones

150 mile coast to coast ride.

Time: 12:31:02

Award: Silver

Full results

Saturday, 30 August 2014

In her final build up to the ETU Long distance Champs in Almere Holland in 2 weeks Debbie finished in a good time despite still suffering with a shoulder injury.

 

10 995 Deborah Evers (F) 50-54 Brighton Phoenix 6:17:42 47:32 3:35 3:22:26 1:36 2:02:33
Wednesday, 27 August 2014

John Tindell's first race in GB kit got going in the Edmonton ITU Aquathlon World Championships which was shortly followed with the ITU World Triathlon Grand Final. He'd been suffering with a niggling knee for a while in the lead up to the events but still pulled it out the bag! 

Aquathlon results

Pos Name Swim T1 Run Finish
7th John Tindell 10:50 02:44 17:27 31:00

Full Results

Standard Distance Triathlon 

Pos Name Swim T1 Bike T2 Run Finish
36th John Tindell 23:34 2:49 01:02:53 02:12 40:04 02:11:34

Full Results

Really looking forward to seeing that happens in 2015!

Sunday, 24 August 2014

87 Andrew Chapman 47:30
99th Terry Avey 48:15

Full results

Monday, 25 August 2014

This popular Bank Holiday road run between two pubs, offers a free pint at the finish. I'm not saying that this was the reason but a one, two, three by Phoenix runners in exceptionally good times speaks volumes!

1st Josh Guilmant 15:23
2nd Jon Pepper 15:34
3rd Finn McNally 15:36
82nd Terry Avey 22:08

Full results

Sunday, 24 August 2014

Sun-dappled country lanes and sufficient ups and downs to make it interesting. Only two Phoenix chaps (both in the 65-69 AG) were there to enjoy it:

83rd Andrew Haig 46:14

164th Rik Taub 55:04

Full results

Sunday, 17 August 2014

s500m /  b23.5k / r6k
 
Good preparation for John Tindell  as he prepares for the ITU World Tri Champs in Canada in September
He won the race with Nigel Herron picking up the veterans (50+) prize.
A storming run by Toby Lewis saw him finish just ahead of Nigel in the overall race.
Paul Wishart and Glenn Church also raced well.
 
1  John Tindell  07:55 37:56 22:27 1:08:18
10  Toby Lewis   08:19 44:07 21:45 1:14:11
11  Nigel Herron 09:55 40:23 24:10 1:14:28
43  Paul Wishart 10:06 48:21 24:45 1:23:12
49  Glenn Church 12:34 46:16 25:22 1:24:12
 
Full results:

Thursday, 31 July 2014

Thanks again to Liz Halliday for organising this annual event. By all accounts it was a beutiful evening up on the Downs. Watch for a news report and Matt's photos.

First home and winner of the handicap itself was Rik Taub in 47:30 (beating the handicapper by a whole 4 minutes!).
Second Home and winning the fastest woman award was Kate Gorman in 35:16
Nigel Herron was third home in 32:48 but Matt Greenall paced well to just pip Nigel for fastest man in 32:41

The summarised results show actual time followed by estimated time used by the handicapper

Paul Thomas    01:15:23    01:04:48  
Rik Taub    00:47:30    00:51:31       
Hildi Mitchell    00:44:11    00:44:47 
Clare Milson    00:45:02    00:42:18
Dan Harris   00:39:35    00:41:43     
Kathryn Harrnett    00:40:44    00:41:24     
Barry Blackwell    00:36:35    00:38:42      
Ross Wiggins    00:37:05    00:38:42
Kevin Lowe    00:38:06    00:37:48
Kate Gorman    00:35:16    00:37:48  
Barry Long    00:36:34    00:37:35     
Malcolm Hughes    00:34:23    00:36:00       
Naresh Lowe    00:39:43    00:35:46
Nigel Herron   00:32:48    00:35:17    
Matt Greenall    00:32:41    00:34:55

Wednesday, 30 July 2014

9th Sean Parker-Harding 16:30:70 (SM 8th)

56th Paul Laurence 18:58:30 (MV1 7th)

62nd Lance Bellers 19:15:50 (MV3 5th)

130th Terry Avey 21:19:30 (MV5 6th)

Results

Saturday, 02 August 2014

A non-wetsuit swim and algae in the water did  the Phoenix  athletes no favours.
Liz  was second in her Age Group
 Nigel and Ananda struggled in the water but despite Ananda feeling ill and Nigel actually being ill on the run, they both finished
 
123 Elizabeth Halliday 3:03:56 (0:39:23/0:02:29/0:02:26/1:24:36/0:01:44/0:53:17)
138 Nigel Herron         3:09:57 (0:44:36/0:03:07/0:02:06/1:23:33/0:01:13/0:55:20)
169 Ananda Mello-Costa 3:33:42 (0:50:38/0:02:41/0:01:56/1:41:37/0:01:45/0:55:02)
 
Stephen  Taylor completed the 3.8k swim the next day in 1.36.54 for 25th place

Results

Sunday, 27 July 2014

Good performances in both distances:
1.5k
20.   Nigel Herron 24.38 (1st MV50)
43.   Sue Hudson 31.10
3k
15.  Simon Taylor 44.10
17.  Kate Gorman 44.45
46.  Debbie Evers  1.09.22

Results

Sunday, 20 July 2014

First time this event has been run and looks to be a good addition to the calendar

A river swim(1.5k) and challenging 1 lap bike(40k) and 2 lap run (9.6k) finishing in Arundel centre

Glenn's first standard distance triathlon but it was left to Nigel to make the basic mistake - leaving T1 without his number belt and having to waste 2 + mins running all the way back from the bike mount line to retrieve it before starting the bike!
It probably cost him 3rd AG :-(

41 Nigel Herron 50-54 Male Brighton Phoenix 00:30:08 00:00:48 01:17:42 00:00:28 00:37:20 02:26:28 41
94 Glenn Church 35-39 Male Brighton Phoenix 00:34:43 00:01:13 01:20:58 00:00:53 00:40:07 02:37:56
108 Andy Chapman 40-44 Male Brighton Phoenix 00:37:22 00:01:15 01:21:14 00:00:47 00:44:19 02:44:58
140 Ananda Mello-Costa 35-39 Female Brighton Phoenix 00:39:12 00:01:30 01:36:38 00:00:55 00:57:02 03:15:20

full results

http://www.rawenergypursuits.co.uk/wp-content/uploads/2014/02/Results-2014.pdf

Tuesday, 01 July 2014

Charlotte Mathews overcomes disappointment at the Bridge Triathlon to secure first place at the regional South East Triathlon Series.

5th June - Hever Castle (1st) evening Triathlon
1st girl (4th overall) 13-15 year age group.
Swim (300m) 06:19 T1 00:59 Cycle (4km) 14:21 T2 00:21 Run (4km) 24:51

http://www.stuweb.co.uk/race/Jt/

 

Bridge Triathlon Youth event on Sunday 22nd June, at Dartford, Kent Disqualified                                                                              

http://www.bridgetriathlon.co.uk/race-calendar/bridge-triathlon/

 

Wednesday 2nd July Hever Castle (2nd) evening Triathlon                                      1st girl (2nd overall) 13-15 year age group.

http://www.stuweb.co.uk/race/LD/

 

Sunday 6th July Human Race SuperTri at Eton Dorney 15-16 (Youth) High Performance event
Swim(400m) 06:49 T1 58.0 Cycle (10.6km) 20:23 T2 41.0 Run (2.5km) 09:46

http://humanrace.co.uk/results-archive/2014/supertri/all-results

 

Sunday, 13 July 2014

A good performance from Erica who was 1st woman for the 2nd year in a row and had the quickest individual 10k time.

Nigel bettered his 4th last year with the 2nd quickest bike and 2nd quickest individual 2nd run to finish 2nd overall and retain his V40+ title.

 

2: Nigel Herron: 40+
0:15:18.55 0:01:08.15 1:11:55.05 0:00:21.40 0:41:33.15 2:10:16.30

6: Erica Martin: 16-39
0:15:27.25 0:00:59.05 1:20:31.15 0:00:32.50 0:41:27.75 2:18:57.70

http://www.bexhill-triathlon.co.uk/

 

Sunday, 06 July 2014

Not all marshy but fast & flat on quiet roads.

Well done Mr Haig for showing them how its done!

 

34th: Andrew Haig - 42:12 – 1st M60 - AG course record

Full results: http://niceworkevents.blogspot.co.uk/

Wednesday, 16 July 2014

Once again Phoenix pulled off another great race and thankfully the weather turned out to be ideal! Ben Tickner came back over from Luxembourg and stormed the field finishing in 30.05, 1m20s over second place! Although a great achievement it's still not under 30mins ay Ben!! Andrew Haig and Terry Avey also finished on the podium in their age categories

Place Cat Name Chip Time  Grading
1st 1st Ben Tickner 30.05 89.66
6th 5th Patrick Acaye 33.10 81.32
10th 9th Sean Parker Harding 34.39 77.85
12th 11th Jose Luceron 35.23 76.20
17th 15th Tobias Bremer  35.39 75.59
35th 27th James Rae 37.36 72.50
45th 10th Michael Whyte 38.18 77.21
53rd 13th Matthew Greenall 38.47 71.76
58th 5th Nigel Herron 39.13 76.48
86th 21th AustenHunter  41.16 67.91
107th 13th Jonathan Wright 41.54 73.96
124th 2nd Andrew Haig 42.40 84.25
132nd 18th Geoff Pike 42.49 70.45
146th 3rd Terry Avey 43.32 77.38
156th 23rd Tom Farsides  43.51 68.83
171st 10th Caroline Garrett 44.31 66.94
179th 11th Rachael Phelps 45.09 66.13
185th 12th Sonal Chaudhary 45.29 65.70
208th 87th Dan Harris 46.22 57.84
214th 17th Zeina Clare 46.30 56.84
270th 24th Deb Friis 48.53 63.44

Full Results

Sunday, 06 July 2014

Phoenix Had 19 competitors at the under 13 and under 11 quadkids on Sunday 6 July

There were medals galore:

Wiiilam Saunders collected Gold for the high jump with 1.43m
and also collected a bronze for the 75m with a time of !0.53
Alex Brothwell came 4th in the 800m

Maia Hardman collected Gold in the girls  800m 2m.28sec a medal well deserved.

Cassie Brewer Wren collected overall gold in the under 11 quadkids girls comp Standing
Long jump 1m98.
75m 11.6
Throwing the howler 23.51m
600m 2m 14 sec.
Overall points 215
 
Other Phoenix  girls in quad kids
Emily Muzio 170pts overall 20th
Ciara Muzio 155 pts overall 25th
Renee Bassin 139pts overall 31st
 
Boys quads 34 competitors
Arthur Haines 237 points overall 4th place
James Saunders 221 points joint overall 8th place

Roy Hayward

Sunday, 06 July 2014

Just two Phoenix vests at the annual race round the reservoir, this year serenaded by a Scottish bagpiper and with the usual fabulous cakes and free beer at the finish.

98th   Lance Bellers  1:51:20
249th Brian Friend    2:03:11

Full results

Wednesday, 02 July 2014

Wednesday 2nd July saw the under 15's have the last league meet of the season at Lewes
Again we had some great performances.the girls came 2nd in the girls match.
The photo is of the winning non scoring realy team
Ruby Graves,Fran White, Mia Whuitaker Jones, Lola Evans a brilliant result for them

Track 1st
Louisa Saunders 300m 44.6 sec (A)
Almi Nerurkar 800m 2.35.7 (A)
Holly Luscombe 1500 5.43 PB (A)

2nd
100m
Amber Stride 14.0 (A)
Lottie Buttle 14.4 (B)

Issie Whitelegg 800m  2.55 (B)

3rd
Amber Stride 200m 30.0 (A)

Relay 4x1 3rd 57.4
Non Scoring relay 1 1st 60.4    2 3rd 63.9

Field 1st
Marina Reid Martin  Long Jump 4.88m (A)
Tara May HighJump 1.30m (B)

2nd
Javelin Mia Whitaker Jones 16.5 PB (A)
Long Jump Lola Evans 3.74m (B)

Discus
Anna Berry 12.29m 4th(A)
Connie Jankowski 5.26 4th (B)

Non Scoring Anna Berry 800m 1st 2.48sec
                  Connie Jankowski 2nd 2.58sec
                  Ruby Graves 100 1st 14.9sec
                  Francesca White 2nd Long Jump 3.57

Boys team
Liam Jenman  100m 2nd 12.9 (A)  200m 26.4 4th
Charlie Warren 800m 2.20sec 1st (B)
Fenton Bingham 800 2.30sec (A) 3rd
Jack Etherton 4.54sec 2nd (A) 1500m
William Saunders 4.40m Long Jump (A) 3rd

Well done everyone
Roy Hayward

Sunday, 29 June 2014

 

Well done Erica - 3rd in her category & 15th overall in the splash & dash!

Erica MARTIN  TOP3  BRIGHTON PHOENIX TRI  01:26:01    +00:10:50

 

http://www.stuweb.co.uk/race/Lw/

Tuesday, 24 June 2014

Well done to all Phoenix Teams who ran in the Weakest Link at Duke's mound. Phoenix Team came third overall & the fab Phoenix females came 1st ladies team.

Position: Team name
3            Phoenix                      49-13
9            Phoenix misfits            51-43
15          Phoenix O'vets                55-48
25          Fab phoenix females    58-23
35          Phoenix phoxes           64-56

 

Message from organisers:


Thanks for your emails about the Weakest Link. Sam from The Jog Shop has put together the finish results for the event (above). The event has grown so much in the past two years and to keep the costs as low as possible we unfortunately can't support working out all the split times. However, Sam does have several pages with multiple columns of times and numbers at the shop so if you didn't manage to get your own split time on the evening feel free to pop in to the shop and have a look through with Sam.

 

Tuesday, 01 July 2014


Colin simpson qualified for the European Middle Distance championships in Majorca in October with this result and is now hopefully ready for the Lands End to John O'Groats cycle challenge....

Fritton Half Ironman (1.9,97,20) June 29th

Colin Simpson 17th overall, 1st over 60

(38.42,3.50,3.15.55,1.46.52) = 5.45.19

 

 

 

Sunday, 15 June 2014

Another great result for Colin Simpson:


Cambridge Standard Triathlon June 15th

Colin Simpson 70th overall, 2nd over 60

(28.52,1.19.07,0.54,46.55)= 2.35.50

 

Sunday, 11 May 2014

 

Well done Mr Simpson - 1st in your category!

 

Peterborough Standard Triathlon May 11th

Colin Simpson 36th overall, 1st over 60

(27.25,2.36,1.18.31,1.28,45.52)=2.35.51

 

Sunday, 29 June 2014

Andrew Neighbour 34th M 40:00
Liz Halliday 22nd F 46:45

Full results

Saturday, 21 June 2014

This was the 2014 England Age-Group Triathlon National Championships and doubled up as a Qualifier for ETU Standard Distance Triathlon European Championships 2015 in Geneva and ITU Standard Distance Triathlon World Championships 2014 in Edmonton.

John Tindell -12 in category, 41st overall
Simon Taylor - 5th in category, 112 overall - qualified for 2014 World Championships - Edmonton

Debbie Evers - 12th in cat. qualified for Euro Champs 2015 in Geneva

Time splits                                                                                                         

12 - 86: John Tindall (M) 25-29: 2:13:55  23:17  56;0  1:07:41  59:0  41:02

5 - 649: Simon Taylor (50 - 54): 2:22:17  26:33  1:55  1:08;32  1;04  44:13

12 1019 Deborah Evers (F) 50-54
2:58:14 32:18 1:52 1:32:07 1:10 50:47

Results

http://www.pacesetterevents.com/dambuster-triathlon.php


http://www.pacesetterevents.com/dambuster-triathlon-live.php

 

Wednesday, 25 June 2014

Well done to Ross Skelton who won this race in 16:05.85 – a full 23 seconds ahead of the field.

Full results

Sunday, 22 June 2014

Yes, this is the one with the gruellng 2K uphill finish.

19th James Rae 39:33
43rd Lance Bellers 43:08 (2nd V3)
73rd Terry Avey 45:52 (2nd V5)

Full results

Wednesday, 18 June 2014

64th Terry Avey 34:27

Full results

Sunday, 08 June 2014

8th Mark Cosey 1:35:51
243rd Gary Wilson 2:16:21

Full results

Sunday, 08 June 2014

We have a great track record in this event and this year's entry did us proud. Well done especially to Naomi Fonteyn for her course record.

U11 G 1500M
1st Emily Muzio 5:56
3rd Ciara Muzio 5:59
9th Jessica Farrent 6:28
10th Beatrix Dalley 6:31
18th Flora Davis 7:28

U11 B 1500M
2nd Alex Brothwell 5:20
3rd Eimhin Wellings 5:31

U13 G 1500M
2nd Eloiise Nicoll 5:48

U15 G 2300M
1st Naomi Fonteyn 8:22 COURSE RECORD
2nd Charlotte Matthews 8:41

U15 B 2300M
1st Reuben Hoyte 7:38

Full results

Saturday, 07 June 2014

6 runners per team. 100 miles. Phoenix love this event and our four teams gave a terrific account of themselves with the vets team picking up silver. The women repeated their successful performance of last year coming third.

Brighton Phoenix A 4th/24 11:02:51
Brighton Phoenix Vets 4th/14 11:34:45
Brighton Phoenix B team 2nd/10 12:34:18
Brighton Phoenix women 3rd/12 13:32:54

Full results

Sunday, 01 June 2014

7th Ross Skelton 34:11 (2nd U23M)
56th Lance Bellers 39:48 (2nd M50)
119th Terry Avey 42:50 (2nd M60)
120th Steve Farmer 42:49 (PB)
213th Jonathan Lamb 47:21

Full results

Saturday, 31 May 2014

9th Brian Friend 4:48:56
15th Andy Pumphrey 4:59:49

Full results

Wednesday, 28 May 2014

36th Terry Avey 20:27.85 (2nd cat)

Full result

Sunday, 25 May 2014

18th Tom Farsides 5:00:13 (4th cat)
34 Liz Halliday 5:33:40 (1st cat)

Full results

Saturday, 24 May 2014

Phoenix finalists were as follows:

U15 G
1500M (a) Charlotte Mathews 5th 5:31.1
Long jump Marina Reid Martin 1st 5:23M

U17 W
800M (a) Tara Bage 7th 2:32.7  Scarlett Springett 10th 2:41:7

U20 W
800M (b) Nicole Allen 2nd 2:23.1

U13 B
Minithon William Saunders 3rd 55pts

U15 B
800M (a) Fenton Bingham 7th 21:29.2
800M (b) Jack Etherton 7th 2:29.7

U17 M
400M (b) Finlay Bigg 1st 51.5
800M (a) Harry Swindells 3rd 2:07:10  Oliver Johnson 7th 2:11:1
1500M Archie Davis 1st 4:14.9  Toby Lewis 3rd 4:27:4

U20 M
400M Sam Kitchen 3rd 53.2  Reuben Selby 4th 53:3  Oliver Springett 5th 54.9  Ryan Elson 6th 56.6
800M Spencer Thomas 1st 1:56.7  Dan Eeles 3rd 2:01.0
1500M Jake Alger 2nd 4:13.6  Dan Eeles 3rd 4:15.4

Senior M
400M (b) Dan Stepney 4th 50.3
500M (a) Ross Skelton 1st 14:56.9  Josh Guilmant 2nd 14:57.2

Full results

Sunday, 18 May 2014

353rd Amanda Mello-Costa 1:01:08

Full results

Sunday, 18 May 2014

Terry Avey 100th 43:08 (3rd in category)

Full results

Wednesday, 14 May 2014

On a lovely evening, this was a great success with full entries for all races.

Phoenix was well represented and there were many fine performances. Phoenix race winners were all junior athletes –  Rudi Spray, Fenton Bingham, Max Andrews and Finlay Bigg.

Full results can be found here.

Sunday, 15 June 2014

Well done to Simon Taylor whowas 43rd overall, 4th in age group and has qualified for 2015 Geneva ETU Sprint Distance Triathlon European Championships

He comments: I had the quickest bike split in my category but I missed 2nd spot by 5 seconds, missed 3rd spot by 2 seconds - need to speed up my transition and/or learn about sprint finish!

Results

Sunday, 08 June 2014

Congratulations to John Tindell who came 32nd overall, 5 in his age group and has qualified for 2014 Edmonton ITU Standard Distance Triathlon World Championships.

Full results

Sunday, 01 June 2014

Congratulations to Simon Taylor who, just a year after his first ever triathlon, represented GB in the M50-54 category and came an excellent 6th. Cross Triathlon is the equivalent of cross-country and mountain bikes are used. The swim was 1.5K, the bike ride 30K and the run 10K.

6 Simon Taylor GBR    02:53:34    00:26:41     00:01:36    01:35:41    00:00:52    00:48:46

Full Results

Simon's race report

 

Sunday, 11 May 2014

With a heavy cross wind of around 22mph, conditions were less then ideal for the Norwood Paragon 25 mile TT this weekend! John Tindell, Nigel Herron, and Ananda Mello-Costa braved the elements and took on the course anyway! 

Pos Time Time
38th John Tindell 01:03:24
55th Nigel Herron 01:09:58
64th Ananda Mello-Costa 01:32:17

Full Results

Sunday, 11 May 2014

Charlotte Matthews continues her good form finishing 3rd female in the East Grinstead triathlon! As we all know the wind was gusting creating treacherous riding conditions which caused her a few issues! 

Pos Cat Name Swim 250m T1 Bike 11km T2 Run 2.5km Finish
6th 3rd Charlotte Matthews 03:53 01:28 27:19 00:57 10:12 43:50

Full Results

Sunday, 11 May 2014

A great turnout for all Phoneix members who entered the Hastings 5 mile Road Race as all runners won awards! This was also Terry Avey's 100th AG 1st since turning 60

OA Pos Cat Pos Name Time
2nd 2nd Ross Skelton 27:17
3rd 3rd Patrick Acaye 27:17
30th 3rd Erica Martin 31:24
60th 1st Terry Avey 33:43
64th 1st Andrew Haig 34.00

Full Results

Saturday, 10 May 2014

Rich Moult went back to the Hove Park Crit and improved on his previous result finishing 3rd getting nipped at the line by half a wheel! Simon Taylor also raced making his debut but spent a little too long at the front and finished 9th. 

Full results

Sunday, 04 May 2014

They may be a little belated but here are the Steyning triathlon results... 

Well done to Wez Mechen who finished 2nd overall and 1st in his AG for the short course. Simon Taylor also finished 3rd in his AG. Alex Hodgekinson finished had a great race for his 1st triathlon. 

In the long course Phoenix members Malcolm Hughes, Emma Hughes, and Debbie Evers all finished 1st in their AG and Iain Martin finished 3rd. 

 
Short Course            
OA Cat Name Swim 400m T1 Bike 20km T2 Run 5km Finish
2nd 1st Wes Mechen 06:32 00:46 29:53 33 16:26 00:54:10
10th 3rd Simon Taylor 07:28 01:09 29:38 47 18:55 00:57:57
26th 6th Ion Tsakalis 07:48 00:58 31:21 51 20:58 01:01:56
162nd 1st Alex Hodgekinson 08:54 01:53 44:36 59 21:50 01:18:12
166th 7th Laura Durn 10:21 02:53 41:49 52 22:45 01:18:40

    Long Course            
OA Cat Name Swim 800m T1 Bike 36km T2 Run 8km Finish
8th 1st Malcolm Hughes 13:17 00:38 00:56:39 33 33:14 01:44:21
17th 3rd Iain Martin 14:03 30 00:57:55 33 33:12 01:46:13
54th 1st Emma Hughes 14:59 01:00 01:07:21 49 38:43 02:02:52
65th 4th Anita Jones 14:35 01:14 01:06:27 53 41:48 02:04:57
90th 1st Debbie Evers 16:57 01:28 01:13:03 55 41:00 02:13:23

Full Results

Sunday, 04 May 2014

Zeina Clare, Brian Friend, and Liz Halliday both entered the Three Forts Challenge, a testing full and half marathon with 3450ft and 1450ft of climbing resectively! 

Full Marathon

62nd Brian Friend 4:10:06 3rd M60-69

180th Zeina Clare 4:49:50 11th F40-49

Half Marathon 

133rd Liz Halliday 01:59:10 3rd F50-59

Full results

Monday, 05 May 2014

30th Dave Powell 2:59:25 (10th M40)

Full results

Monday, 05 May 2014

153rd Rik Taub 57:15

Full results

Sunday, 04 May 2014

84th Andrew Haig 1:14:23  (1st M65)

157th Sonal Chaudhary 1:20:46

343rd Ananda Mello-Costa 1:47:25

Full results

Thursday, 01 May 2014

R1 U11 60m  
2nd Cassie Brewer-Wren 9.4
R7 U13 75m  
5th Ellie Hedgecock-Grant 11.9
R11 U13 75m  
1st William Saunders 10.7
R12 U15 100m  
3rd Amber Stride 14.3
R13 U15 100m  
4th Louise Saunders 13.9
R14 U15 100m  
3rd Comeron Hardman 13.4
R22 U11 150m
2nd Beatrix Dalley 25.1
R23 U11 150m  
4th Cassie Brewer-Wren 24.1
6th  Mia Edwards 25.5
R27 U13 150m  
6th Ellie Hedgecock-grant 24.5
R31 U15 200m  
5th Lizzie Whitelegg 30.8
R32 U15 200m  
2nd Louisa Saunders  28.3
3rd Amber Stride 29.6
R33 U15 200m  
3rd Cameron Hardman 28.2
4th Sampson Bingham 28.8
R37 U11 600m  
1st Millie Dickson 1:58.1
2nd Emily Muzio 2:07.5
6th Mia Edwards 2:15.2
8th Beatrix Dalley 2:15.7
9th Ciara Muzio 2:16.4
R39 U13 600m  
1st Maia Hardman 1:51.5
3rd Saorise McGuiness 1:57.3
R41 1 Mile  
12th Jim Whitelegg 5:29.8
R34 U15 800m  
1st Almi Nerurkar 2:25.0
7th Fenton Bingtham 2:30.6
R45 800m U20  
1st  Jake Alger 1:57.7
3rd Daniel Beles 1:58.2
13th Reuben Hoyte (U17) 2:17.7
14th Murt Hoyte (SM) 2:20.0
LJ U11  
5th  Mia Dickson 3.22m
LJ U13  
3rd Ellie Hedgecock-Grant 3.57m
LJ U15  
1st M Reid Martin 5.14m
5th L Evans 3.93m
LJ U13  
1st  William Saunders 4.38

Full Results

Sunday, 27 April 2014

Malcolm Hughes, Mark Walker, and Kate Gorman all raced the Haywards Heath Triathlon. Congratulations to Malcolm and Kate, a new member, for finishing 2nd in their categories. 

OA Pos Cat Pos Name Swim 384m Bike 25km Run 5km Finish
9th 2nd Malcolm Hughes 06:16 45:43 21:21 01:13:20
42nd 6th Mark Walker 06:33 55:51 22:43 01:25:07
53rd 2nd Kate Gorman 06:14 59:12 21:51 01:27:17

Full Results

Friday, 25 April 2014

Richard Moult made is debut into crit racing at the George Samuel Memorial Hove Park Crits. He finished 7th in the Cat 4 race. 

Full Results

Sunday, 27 April 2014

Lizzy Brama won the East Sussex Cycling Association with a storming time of 01:00:45, a massive 5 mins and 2 seconds quicker then 2nd!!

John Tindell manged to break the hour for the 2nd time and set himself a new PB... Maybe that skinsuit is paying off after all!! He finished 00:59:22 and was 19th overall

 

Sunday, 27 April 2014

Congratulations again to Terry Avey finishing the Bluebell 10k 1st in his category. Karthryn Harnett finished the 10 mile race in an impressive 01:28.15 and was 12th in her category

OA Pos Cat Pos Name Time
24th 1st Terry Avey (10km) 00:44:20
105th 12st Kathryn Harnett (10Mile) 01:28:15

Full Results 10km, 10Mile

Sunday, 20 April 2014

Well done to all Phoenix menbers competeing at the Tom Lintern Medal Meeting. There were a few competitors finishing in the top three that are highlighted below

1500m U13B  
5th Charlie Cloke 05:15.83
1500m U20M  
1st  Billy Whilte 04:10.66
5th Reuben Hoyte (U17M) 04:33.85
75m U11G R4  
1st Cassie Brewer-Wren 11.57
200m U20M R2  
6th Max Anderws 27.97
200m U15B R7  
3rd Cameron Hardman

27.53

200m U15G R9  
4th Louisa Saunders 27.95
600m U11G R2  
4th Emily Muzio 02:10.96
9th Keira Muzio 02:18.04
400m U20M R1  
1st Sam Kitchen 53.15
2nd Oliver Springlett 54.94
4th Ryan Elson 56.43
150m U11G R2  
3rd Cassie Brewer-Wren 24.78
100m U15G R6  
4th  Louisa Sanders 14.05
100m U13B R10  
1st William Sanders 14.56
800m U13G R2  
1st Maia Hardman 02:37.20
800m U20M R4  
3rd Danial Eeles 01:59.45
4th Will Durkin 01:59.62
7th Oliver Springlett 02:06:58
800m U17M + U17W  
6th Harry Swindells 02:14.96
10th Scarlett Springett 02:46.16
3000m SM + U17M  
2nd Reuben Hoyte (U17M) 09:44.12
LJ U13M  
3rd  William Sanders 04.04M
LJ U13G  
11th Francesca White 03.39M
LJ U11G  
1st  Cassie Brewer-Wren 03.47

Full Results

Monday, 21 April 2014

An emotional run for Tom Farsides who returned to run the Boston Marathon this year. He had a great run finishing in 03:06:31. 

OA Pos Gen Pos Cat Pos Name  Time Pace
3471 3215 175 Tom Farsides 03:06:31 07:07

Full Results

Saturday, 12 April 2014

Liz Haliday completed the Wensleydale Wander, a 22 mile event for walkers and runners. She completed it at a steady pace of 3:54:59, managing to talk with a friend most of the way.

It’s a lovely route taking in parts of Wensleydale and Coverdale (N.Yorkshire) with some hills, a few race horses for company around the Middleham gallops, and an awful lot of styles and gates. For anyone interested in taking part next year, you get a cup of tea and sausage sandwich at about 15 miles! 

It was a great event to prepare for a 50km trail race she intends to complete in May

Tuesday, 15 April 2014

Erica Martin, Paul Thomas, and Mike Hanney all went over to Holland to represent Phoenix in the Duathlon Championships.  

Erica Martin finished 4th. Although Erica's second run was just under a minute faster then Caroline Conway, she couldn't quite reign her in after the bike.

Pos Name Run 5km Bike 20km Run 2.5km Finish
4th Erica Martin  00:18:07 00:39:11 00:10:39 01:09:03

Full results 

Mike finished 6th and 1st GB taking nearly 9 minutes out of 5th on the final run!

Pos Name Run 10km T1 Bike 40km T2 Run 5km Finish
6th Mike Hanney 01:01:24 01:34 01:43:33 01:53 00:34:32 03:22:54

Full results

And last but definitely not least, Paul Thomas managed to take 2nd in his category!

Cat Pos Name Run 5km T1 Bike 20km T2 Run 2.5km Finish
2nd Paul Thomas 00:33:49 01:56 01:23:33 00:50 00:21:45 01:46:08

Full results

Tuesday, 15 April 2014

Simon Taylor entered his first open water swim over in Portual and managed to finish 4th in his AG. 

OA Pos Cat Po Name Swim 750m Bike 20km Run 5km Finish
118th 4th Simon Taylor 00:13:17 00:34:12 00:21:24 01:08:54

Full Results

Sunday, 13 April 2014

While many Phoenix members were in London for the Virgin Marathon, some were out at Christ Hospital for the Sussex Road Relays.

The Senior A Team dominated the field and retained the title in style finishing just over 3:30 ahead of 2nd place! Phoenix U15 boys also enjoyed amazing success setting a new course record overall and Archie Davis also setting a new lap record.

Other who set the fastest laps were Jake Alger - 1st U17, Toby Lewis: 2nd U15, Bill White: 2nd U17, Robbie Fitzgibbon: 3rd Sen, and Sophie Mansfield: 1st U17

U13 Boys A Team 20:32  
8th Joel Luscomb 6:42  
  Zac Elbourne 6.53  
  Charlie Warren 6.57  
U15 Boys A Team 16.50 RECORD
1st Toby Lewis 5:40 2nd fastest lap
  Harry Swindells 5.56  
  Archie Davis  5.14 RECORD
Sen Men  A Team 59.57  
1st Bill White (U17) 10.06 2nd U17
  Ross Skelton 9.55  
  Mark Dooley 9.54  
  Josh Guilmant  10.02  
  Sam Wade 10.09  
  Robbie Fitzgibbon 9.51 3rd Sen Men
Sen Men B Team 63.55  
  Jake Alger (U17) 10.04 1st U17

Daniel Eeles (U17) 10.36  
  Patrick Acaye 10.41  
  Meddy Fouquet 10.14  
  Ollie Springett 11.35  
  Sam Kitchen (U17) 10.45  
Sen Men C Team 77.79  
N/A John Tindell 12.39  
  Richard Moult 12.37
  Russell Green 13.47  
  John Tindell 13.02  
  Stuart Pal 12.34  
  Richard Moult 13.00  
Mast Men O 40 48.54  
4th Stuart Pal 11.56  
  Jon Donno 13.03  
  Dave Powell 11.39  
  Nigel Herron 12.16  
Mast Men O 50 37.52  
4th Phil Hampshire 12.17  
  Malcolm Hughes 12.47  
  Lance Bellers 12.48  
Mast Men O 60 A 40.17  
2nd Terry Avey 13.44  
  Bob Novis 12.58  
  Brian Friend 13.35  
N/A O 60 B 43.26  
  Colin Simpson 13.40  
  Andrew Field 13.19  
  John Williams 15.27  
U13 Girls A Team 20.39  
N/A Maia Hardman 6.43  
  Louisa Saunders  7.06  

Holly Luscombe 6.50  
U15 Girls A Team  20.20  
N/A Chole Watson 6.46  
  Anna Berry 7.09  
  Charlotte Matthews 6.25  
Sen Women A Team 40.21  
9th Sophie Mansfield (U17) 12.03 1st U17 
  Tara Bage (U17) 13.34  
  Zeina Claire 14.44  

Full Results

Sunday, 13 April 2014

What a great day for running the London Marathon with superb weather, Mo Farah making his marathon debut, and a sterling run from Kipsang setting a new course record of 02:04:29. 

Jon Pepper returned and had a great run finishing in 2:19:59, slightly slower then last year but still an amazing result finishing in 3rd. He still holds the Phoenix marathon record of 02:19:10. 

OA Pos Gen Pos Cat Pos Name HALF Finish
3 3 3

Pepper, Jon (GBR)

01:07:56 02:19:59
504 493 349 Miles, James (GBR) 01:22:22 02:48:43
686 662 15 Warren, Bruce (GBR) 01:22:20 02:52:13
889 858 194 Maclellan, Donald (GBR) 01:24:05 02:55:11
923 891 544 Groves, Stephen (GBR) 01:25:04 02:55:33
1096 1053 129 Whyte, Michael (GBR) 01:28:09 02:57:49
1488 1407 185 Bone, Andy Gordon (GBR) 01:26:55 03:01:12
2858 2606 588 Lawrence, Paul (GBR) 01:33:59 03:14:28
4275 519 321 Durman, Elizabeth (GBR) 01:37:29 03:25:37
6732 5630 896 Whitelegg, Jim (GBR) 01:33:59 03:39:44
8050 1487 866 Garrett, Caroline (IRL) 01:46:56 03:45:56
22616 16096 2960 Taylor, Stephen Nicholas (GBR) 01:53:36 04:46:12
23958 16841 8927 Chessell, Liam Joseph (GBR) 02:09:54 04:52:08
27748 8878 5344 Holt, Alison (IRL) 02:25:22 05:12:12

Full Results

Sunday, 06 April 2014

Well done to all who battled the rain for the Redmond CC 25 Time Trial. 

Pos Name Time
3rd Lizzie Bramer 01:03:53
15th Anita Jones 01:13:28
27th John Tindell 01:04:46
29th Malcolm Hughes 01:05:58

 

Sunday, 06 April 2014

Congratulations to all who finished the marathon this year. The weather was less then idea with some tough winds to contend with along the seafront! Regardless, it was good to see that Hildi Mitchell didn't have to help someone across the finish this year!! 

I also must apologies in advance as the results system on the Brighton Marathon Website does not allow me to sort by Club and also does not give positions by chip time so your result on here might not match what you have received by text! Some information was also missing from the website (shown as ----). If this is the case, please contact brightonphoenixmedia@gmail.com. Could you also let me know if your name is missing please!?

Well done to Tobias Bremer finishing 26th overall and 4th in his category! He ran a great time of 2:47:56 (Gun) 

OA Pos Cat Pos Name Gun Time Chip Time
26th 4th Tobias Bremer 02:47:56 ----
108th ---- Dave Powell 03:01:39 03:01:31
133th 46th Alex Bonzi 03:03:39 ----
135th 48th Austin Hunter 03:03:45 ----
332nd 139th Jonathan Hancock 03:15:47 ----
558th 211th Tom Sanderson 03:24:34 ----
587th 223rd Mark Mergler 03:25:27 03:24:27
723rd 299th Ashley Guest 03:31:47 03:30:48
1046th 46th Beth Kidger 03:35:51 03:35:26
1294th 39th Gill Checkley 03:41:11 03:40:22
1709th 586th Matthew Barrie 03:48:09 03:47:02
1811th 614th Thomas Mann 03:49:37 03:49:21
1929th 622nd John Lamb 03:51:36 03:50:44
2232nd 379th Phil Grabsky 03:56:04 03:53:20
4182nd 1306th Liam Chessell 04:24:11 04:22:02
5142nd 1541st Russell Pittam 04:38:22 04:36:21
5233rd ---- Gary Wilson 04:40:06 04:38:05
5402nd 146th Terry Avey 04:43:17 04:40:24
7821st 817th Hildi Mitchel 05:41:53 05:34:31

Full Results

 

Sunday, 06 April 2014

Some great results from Phoenix members with Bob Novis, Nigel Herron, and Mark Cossey finishing 1st, 2nd, and 2nd in their categories. 

OA Pos Cat Pos Name Time
15th 10th Patrick Acaye 34:24
24th 12th James Atkinson 37.53
25th 2nd Mark Cossey 38.10
31st 2nd Nigel Herron 39:32
33rd 1st Bob Bovis 39:44
73rd 10th Geoff Pike 43:39

Full Results

Sunday, 06 April 2014

Congratulations to all who took part in the Shlurp Mini Mile. Many Phoenix members finished in the top three and and some finished 1st including a storming run from Almi Nerurkar setting a new record for the U15 Girls course and 3 seconds quicker then the U18's record! 

There may be some names missing from this list so if you cannot see your name there, please contact the Phoenix Media Team on brightonphoenixmedia@gmail.com

  U11 Boys Blue  
5th Lukas Nerurkar 06:25
29th Felix Holborn 07:09
  U13 Girls Burgundy  
1st Rachel Shard 06:27
19th Molly Etherton 07:42
  U11 Boys Sky Blue  
1st Eimhin Wellings 06:07
8th Diarmid Shirn 06:37
16th Milo Mergler 06:53
25th James Saunders 07:03
  U11 Girls Yellow  
2nd Emily Muzio 06:39
3rd Ciara Muzio 06:44
53rd Keesha Machila-Lacey 08:40
87th Bella Miller 09:15
U11 Boys Navey Blue
1st Alex Brothwell 05:58
5th Julian Battman 06:24
122nd Jamie Battman 09:05
  U11 Boys Green  
4th Douglas Zveushe 06:28
18th Fred Walters  07:50
  U11 Girls Red
2nd Milly Dickson 06:28
16th Kitty Donovan 07:31
18th Scarlet Eaton-Williams 07:33
32nd Caitlin Arlett 07:56
51st Flora Davis 08:30
  U11 Boys Grey  
15th James Henderson 06:56
  U15+U18 Girls
1st Almi Nerurkar 05:29
3rd Charlotte Matthews 05:51
7th Chloe Watson 06:05
8th Holly Luscombe  06:09
15th Anna Berry 06:27
16th Louisa Saunders 06:33
19th Ateya Marshall 06:43
22nd Lizzie Whitelegg 06:48
24th Lola Evans 06:56
42nd Amelia Arlett 07:37
44th Jasmine Wells 07:40
48th Kate Granland 07:43
84th Sussana Battman 09:28
  U15+U18 Boys
1st Spencer Thomas  04:42
2nd Sam Kitchen 04:50
16th Harry Swindells 05:33
20th Jack Ettherton 05:44
21st  Herrison Saunders  05:47
33rd Christopher McGarry 06:14
37th Fenton Bingham 06:22
  U13 Girls Pink
3rd Mia Whitaker-Jones 06:18
6th Elosie Nicole 06:25
10th Mia Edwards 06:52
17th Freya O'Donoghue 07:21
23rd Bea Robins 07:26
  U13 Boys Black  
4th Joel Luscombe 06:00
14th Zachary Elbourne 06:24
37th Joe Hemstedt 06:48
  U13 Girls Purple 
1st Maia Hardman 06:00
8th Ella Hodge 06:40
14th Rachel Bery 07:11
16th Leanne Battman 07:18
38th Ellie Hedgecock-Grant 07:51
  U13 Boys Royal Blue  
4th Charlie Cloke  06:01
6th Jake Mathieson 06:17
30th Sam Kniveton 06:53

Full Results

Sunday, 30 March 2014

Congratulations to Paul Thomas and Charlotte Matthews for competing in the BTF Elite Duathlon Championships on the 30th March. This was a big step up for Charlotte who was one of the youngest there, qualifying by only three months. 

Para Tri 3: 

OA Pos Cat Pos Name Run 5k T1 Bike 20k T2 Run 2.5k Finish
28th 1st Paul Thomas 35.08 01:17 40:30 01:12 20:08 01:42:15

Youth 

OA Pos Cat Pos Name Run 2.5k T1 Bike 20k T2 Run 1.25k Finish
63rd 27th Charlotte Matthews 09.34 00.38 22:03 00:32 05:31 38:20

Full Results

Sunday, 30 March 2014

Congratulations to Steve Farmer who managed to knock a mighty 2 minutes 31 seconds off his pb

Steve Farmer Brighton Phoenix 86th (22 AG) 1:37:52

Full results

Sunday, 30 March 2014

Well done again to Terry Avey finishing 2nd in his cat at the Mel's Milers 10k

OA Pos Cat Pos Name Time
39th 2nd Terry Avey 43.03

Full Results

Saturday, 22 March 2014

Fingers cross for Nigel Herron who had a much better race this time round and finished 7th in his Cat giving him a good chance of qualifying for the ITU World Championships! 

Pos Cat Pos Name Run 10k T1 Bike 40k T2 Run 5k Finish
103rd 7th Nigel Herron 41:55 01:05 01:09:17 00:48 21:03 02:14:07

Full results

Sunday, 23 March 2014

Erica Martin was joined by Karthryn Harnett and Paul Thomas for her first duathlon of the season. Unfortunately Erica just missed out of a podium finish by just over 2 mins. In the short course Kathryn had a great race and finished 3rd in her cat! 

Long Course

Pos Cat Pos Name Run 4k T1 Bike 40k T2 Run 8k Finish
46th 4th Erica Martin 15:24 01:01 01:19:34 01:10 34:06 02:11:17

Full Results

Short Course 

Pos Cat Pos Name Run 4k T1 Bike 24k T2 Run 4k Finish
64th 3rd Kathryn Harnett 17:27 00:52 00:51:32 00:46 19:03 01:29:43
124th 22nd Paul Thomas 27:42 01:24 00:57:26 01:15 32:03 01:59:51

Full Results

Sunday, 23 March 2014

Slightly better results this week for Simon in another off road duathlon, he finished 5th overall and 1st in his cat! Still needs to work on that second run though... 

Pos Cat Pos Name 10k Run T1 26k Bike T2 5k Run Finish
5th 1st Simon Taylor 46:19 00:51 01:29:01 00:50 27:30 02:44:33

Full Results

Saturday, 15 March 2014

Simon Taylor had a good race at the Trailman Duathlon finishing 29th overall and 2nd in his category around 8 mins behind 1st. 

Pos Cat Pos Name 6k Run T1 20K Bike T2 6k Run Finish
29th 2nd Simon Taylor 32.14 00.58 01:23:05 01.09 49:53 02:47:19

Full results

Sunday, 23 March 2014

Eight Phoenix runners contested the Sussex Half Marathon Championships at Hastings and three of us walked away with trophies. Not a bad return. With conditions on the windy side there are some fine performances here.

Bruce Warren continued his great run of form coming 22nd overall in 1:19:57 giving him first in his category (M50-54) and county gold. Tom Farsides was 58th and third in the same category and took county bronze. He ran 1:24:55. Terry Avey was 409th and 7th in his category (M60-64) but those ahead were not eligible for county positions and he took gold in a time of 1:38:10.

Other results:

35th Wes Mechin 1:21:57 (23rd in M18-39 category)

63rd Andy Bone 1:25:29 (9th in M45-49 category)

1099th Dan Harris 1:52:01 (846th in M18-39 category)

1122nd Deborah Evers 1:52:04 (16th in W50-54 category)

2596th Ananda Mello-Costa 2:18:26 (713th in W18-39 category)

There were 3452 finishers

Full results

 

Mini run 

 

OA Pos Cat Pos Name Time
16th 2nd Charlotte Matthews 07::18

Full Results

Sunday, 09 March 2014

The first of the qualifiers for Nigel Herron. Unfotunately not a qualifying race this time round but I'm sure he has it in him!! 

Pos Cat Pos Name Run 10k T1 Bike 42k T2 Run 5k Finish
313rd 29th Nigel Herron 39:53 01:07 01:26:50 01:18 21:39 02:30:47

Full Results

Sunday, 02 March 2014

Hats off to all that tuck on the Steyning Stinger Downland Half & Full Marathons. With the winners finishing in 1:36:31 and 2:52:50, it is obviously not a PB course!! 

Half      
Pos Gen Pos Name Time
52nd 47th Andy Triggs 02:05:09
89th 74th Steve Collins 02:18:38
97th 16th Liz Haliday 02:22:02
Full      
99th 87th Andy Pumphrey 04:50:19

Full Results

Sunday, 09 March 2014

Great results for Phoenix in the Worthing 20 with everyone finishing in the top three in their categories! 

Pos Cat Pos Name Time
20th 2nd Michael Whyte 02:14:50
21st 2nd Tom Farside 02:14:59
68th 3rd Lance Bellers 02:26:57
141st 2nd Brian Friend

02:41:25

 

193rd      Sonal Chaudhary  02:50:46

 

Full Results

Sunday, 02 March 2014

A great results for Tom Sanderson at the Reading Half Marathon and for Charlotte Matthews in the mini run. 

Half Marathon

Chip Pos Name  Time
519 Tom Sanderson 01:26:10

Full Results

Sunday, 02 March 2014

Congratulations to John Tindell for coming 2nd overall in the Frosty Aquathlon and Malcolm Hughes and Debby Evers who both finished 1st SuperVet. 

Pos Cat Pos Name 800m Swim 10k Run Finish
2nd 2nd John Tindell 12:17 38:07 00:50:24
6th 1st Malcolm Hughes 13:09 40:07 00:53:16
19th 4th Jon Wright 17:07 42:15 00:59:22
25th 5th Emma Hughes  14:48 46:47 01:01:35
33rd 4th Zeina Clare 16:48 46:49 01:03:37
37th 1st Deborah Evers 16:46 48:22 01:05:08
39th 8th Hildi Mitchell 15:12 50:36 01:05:48

Full Results

Sunday, 02 March 2014

Well done to Wes Mechen who finished 10th overall at the Eastbourn Half Marathon. You would have thought now he co-owns a running shop with Faye over that way he would have done better.... 

Pos Cat Pos Name Time Grading
10th 8th Wes Mechen 01:23:48 71.18
30th 9th Tom Farsides 01:27:18 76.10
143rd 49th Andrew Haig

01:38:04

79.53
223rd 83rd Steve Farmer 01:41:46 61.26
340th 129th Terry Avey 01:47:02 69.01
1317th 235th Sue Hudson 02:49:39 47.83

Full Results

Saturday, 01 March 2014

A quick round up of the league results show that the U13 Girls took first and the U15 Boys took 2nd overall. Unfortunately the Mens Sen + Vet team narrowly missed out on 3rd by only 10 points. 

U13 Girls Phoenix A 1st 56
  Phoenix B 7th 276
U15 Girls Phoenix A 5th 209
U17, U20 Sen + Vet Women      
Division 1 Phoenix A 8th 642
U13 Boys  Phoenix A 8th 324
U15 Boys  Phoenix A 2nd 139
U17 Men Phoenix A 5th 227
U20, Sen + Vet Men


Division 1 Phoenix A 4th 884

Full results

Saturday, 01 March 2014

Congratulations to Almi Nerurkar, Naomi Fonteyn, Charlotte Matthews, Oliver Johnson, and Jake Alger who all finished in either 1st or 2nd at the Bexhill XC. 

U13 Girls      
Almi Nerurkar 1st 12:11  
Naomi Fonteyn 2nd 12:41  
Holly Luscome 7th 13:57  
Saorise McGuinness 16th 14:52  
Francesca White  23rd 16:48  
Connnie Jonkowski 24th 16:51  
Leanne Battman 25th 17:05  
U15 Girls      
Charlotte Matthews  2nd 16:31  
Anne Berry 22nd 21:21  
U17, Sen, Vet Women      
Erica Martin 18th 23:44  
Anita Jones  46th 27:56 v23
Hildi Mitchell 62nd 29:55 v35
Ananda Mello-Costa 76th 37:17 v43
U13 Boys      
Joel Luscombe 17th 13:32  
Zach Elbourne 22nd 13:49  
U15 Boys      
Oliver Johnson 2nd 16:34  
U17 Boys       
Jake Alger 2nd 18:58  
Sen, Vet Men
   
Bruce Warren 18th 31:54 v5
Donald Maclellan 35th 32:59 v10
Nigel Herron 52nd 34:49 v21
Jon Wright 68th 36:42 v33
Jim Whitelegg 70th 36:33 v35
Andrew Neighbour 97th 39:30 v55

Full Results

Sunday, 02 March 2014

Another good result for Mike Hanney who finished 1st in his category at the Spring BallBuster Duathlon. 

Pos Cat Pos Name Finish Run 8mile T1 Bike 24mile T2 Run 8mile
42nd 1st Mike Hanney 03:13:03 00:53:46 01:09 01:17:24 01:15 00:59:29

Full Results

Saturday, 01 March 2014

Congratulations to Simon Taylor who finished 1st supervet at the Eton Dorney Duathlon. 

Pos Cat Name Time Run 5km T1 Bike 20km T2 Run 5km
1st Simon Taylor 01:18:12 00:22:12 01:21 00:30:09 00:58 00:23:32

Full Results

Sunday, 23 February 2014

Well done to Caroline Garrett who ran Richmond Old Deer Park Half Marathon in under 1:40.

Name Time Cat Pos OA Pos
Caroline Garrett 01:39:05 39th 299th

Full Results 

Saturday, 22 February 2014

Phoenix tuck 5 athletes up to Nottingham for the National XC Championships. Congratulations to Jon Pepper finishing 7th in the Senior men and Almi Nerurkar finishing 5th in the U13 Girls. 

Sen Men    
Jon Pepper  7th 37:00
U13 Girls    
Almi Nerurkar 5th 11:56
Naomi Fonteyn 18th 12:29
U15 Girls     
Charlotte Matthews 184th 18:30
U17 Girls     
Tara Bage 96th 21:29

Full Results

Saturday, 15 February 2014
4 Athletes from Phoenix competed on Saturday 15th Feb in the Sussex Indoor Championship. 

Maina Reid-Martin had a great jump and achieved a new PB

Long Jump    
U13 Girls    
Ella Hodge 5th 3.70
Colleen Shaw 8th 3.27
Alanah-Olivia Harding 9th 3.25
U15 Girls    
Marina Reid-Martin 1st 5.09
60m GU13 Heat1    
Alanah-Olivia Harding 4th 10.18
60m GU13 Heat3    
Colleen Shaw 3rd 9.42
Ella Hodge 4th 9.52
60m GU13 Final1    
Ella Hodge  5th 9.51
60m Gu13 Final2    
Colleen Shaw 5th 9.55

Full Results

News Report and photos

Sunday, 16 February 2014

Mother Nature decided to be kind to everyone running the Brighton Half Marathon and the Brighton Half Marathon Youth Races and allowed a brief break from the recent storms. There was very little wind and the sun was out making it a great day for all! Congratulations to Bruce Warren and Bob Novis who both finished 1st in their categories.  

Name Cat Pos Chip Pos Time
Dave Carter 16th 18th 01:15:28
James Miles 28th 31st 01:17:10
Tobias Bremer 30th 35th 01:17:44
Bruce Warren 1st 39th 01:17:50
James Bullen 46th 60th 01:19:53
Patrick Davoren 10th 69th 01:20:20
Steve Groves 67th 92nd 01:21:40
Jon Pike 37th 142nd 01:23:51
Tom Farsides 7th 148th 01:24:07
Jim Whitelegg 49th 171st 01:25:04
Ash Guest 135th 220th 01:26:21
Bob Novis 1st 233rd 01:26:39
Stuart Pal 68th 259th 01:27:13
Matthew Greenall 184th 298th 01:27:53
Paul Lawrence 78th 299th 01:27:55
Will Hillier 192nd 310th 01:28:00
Geoff Pike 27th 412nd 01:30:06
Andrew Neighbour 119th 431st 01:30:33
Lizzy Durman 23rd 451st 01:30:53
Terry Avey 4th 704th 01:34:57
Phil Grabsky 56th 762nd 01:35:41
Simon Taylor 51th 680th 01:34:32
Richard Moult 452nd 836rd 01:36:37
Will Flewett 6th 891st 01:37:15
Mark Walker 307th 1223rd 01:40:46
Mark Selby 733rd 1471st 01:43:02
Alison Holt 156th 1474th 01:43:03
Russell Pittam 762nd 1540th 01:43:32
Louise Gregory 72nd 1718th 01:44:48
Russell Green 444th 1725th 01:44:53
John Lamb 453rd 1762nd 01:45:12
Gina McGreever 72nd 1590th 01:43:33
Alan Lawlor 987th 2104th 01:48:18
Lee Mcgeever 637th 2599th 01:52:04
Jake Elliott 1209th 2723th 01:52:58
Liam Chessell 1235th 2810th 01:53:30
Georgia Flowers 707th 3752nd 01:59:54

Full Results

News Report and Photos

Sunday, 16 February 2014

Loads of top 3 finishers at the Brighton Half Marathon Youth races! 


7-10 Boys    
Name Time Pos
Alex Brothwell 06:16 2nd
Eimhim Wellings 06:16 3rd
Julian Battman 06:43 9th
Milo Merlger 07:11 30th
Fred Dickinson 07:16 33rd
7-10 Girls    
Milly Dickinson 06:42 3rd
Emily Muzio 07:04 7th
Ciara Muzio 07:11 8th
Mia Edwards 07:13 9th
Lyla Dando 07:17 10th
Scarlet Eaton-Williams 07:38 12th
11-12 Boys    
Joel Luscombe 06:02 3rd
Arun Burgess 06:41 13th
Luc Allen 07:15 23rd
11-12 Girls    
Holly Luscombe 06:13 1st
Mia Whitaker-Jones 06:26 3rd
Saoirse Mcquinness 06:32 4th
Alanah Harding 07:06 8th
Lzi King 07:27 12th
Leanne Battman 07:46 15th
Francesca White 07:48 16th
13-14 Boys    
Reuben Hoyte 05:23 1st
Herbie Hocking 06:44 8th
13-14 Girls     
Charlotte Matthews  05:57 3rd
Ateya Marshall 06:50 7th
Ella Blake 06:52 9th
Kate Granlund 07:47 12th

Full Results

Sunday, 09 February 2014
Pos. Name Chip Time Chip Pos. Gender Gender Pos. Cat. Cat. Pos.
2 Jon PEPPER 00:30:26 2 Male 2 M 2
25 Ross SKELTON 00:33:14 25 Male 25 M 25
73 Bruce WARREN 00:35:53 73 Male 70 M50 1
120 Jon PIKE 00:37:53 120 Male 106 M40 17
134 Stuart PAL 00:38:45 135 Male 119 M40 23
138 Nigel HERRON 00:38:57 138 Male 123 M40 26
140 Erica MARTIN 00:38:57 139 Female 16 F 13
144 Tom FARSIDES 00:39:12 144 Male 127 M50 8
201 Lance BELLERS 00:40:49 205 Male 177 M50 15
260 Andrew HAIG 00:42:17 266 Male 225 M60 7
278 Terry AVEY 00:42:34 284 Male 241 M60 10
430 Steve FARMER 00:45:12 429 Male 368 M40 121
510 Sonal Chaudhary 00:46:54 534 Female 78 F  42
696 Deborah EVERS 00:49:53 721 Female 129 F50 19
1474 Ananda MELLO-COSTA 01:04:21 1472 Female 534 F 262
1583 Sue HUDSON 01:10:05 1585 Female 614 F50 90
Saturday, 25 January 2014

Great performances from the Phoenix youngsters finishing 2nd overall in the Sussex Sport Hall League Match 2. They narrowly missed out on 1st by 5.5 points! 

U11 Girls - 2nd overall, total points 46

Event Cat Pos Name Result
1 Lap Race A 2nd Milly Dickson 13.5
  B 1st Rachel Shard 12.8
  C 2nd Lydia Whitworth 13.5
6 Lap Parlauf   1st Milly Dickson & 1:23.6
      Rachel Shard  
1 Lap Hurdles A 2nd Mia Edwards 15.0
  B 3rd Josie Croucher 15.5
4x 1 Relay   2nd Phoneix 56.5
Standing LJ A 3rd Rachel Shard 1.9m
  B 1st Rachel Berry  1.85m
Vertical Jump A 3rd Josie Croucher  36cm

B 2nd Rachel Berry  36cm
Speed Bounce A 2nd Eloise Nichol 46
  B 2nd Josie Croucher 42

U11 Boys - 2nd overall, total points 48.5

Event  Cat Pos Name Result
1 Lap Race A 1st Alex Brothwell 12.9
  B 2nd James Saunders 13.1
  C 2nd Harvey Walters 14.4
6 Lap Parlauf   2nd Alex Brothwell & 1:22.8
      Eimhin Wellings  
1 Lap Hurdles A 2nd Will Croucher 14.3
  B 1st James Sauders  14.1
4x 1 Lap Relay   2nd Phoenix 52.9
Standing LJ A 2nd James Saunders 1.95m
  B 2nd Will Croucher  1.8m
Vertical Jump A 2nd Will Croucher 35cm
  B 2nd Harvey Walters 35cm
Speed Bounce A 1st Eimhin Wellings 47
  B 1st Diarmaid Shinn 45

U13 Girls - =1st overall, total points 58

Event Cat Pos Name Result
6 Lap Race A 1st Holly Luscombe 1:23.0
  B 1st Mia Whitaker Jones 1:28.0
2 Lap Race A 2nd Louisa Saunders 24.5
  B 1st Esme Whitworth 25.0
  C 1st Holly Luscombe 25.7
8 Lap Parlauf   1st Isabel Whitelegg & 1:45.3
      Lola Evans   
2 Lap Hurdles A 2nd Esme Whitworth 29.2
  B 3rd Ella Hodge 30.3
4x 2 Relay   1st  Phoenix  1:40.1
Standing LJ A 1st Lola Evans 2.15m
  B 2nd Collean Shaw 1.8m
Vertial Jump A 3rd Maia Hardman 41cm
  B 2nd Ella Hodge 41cn
Speed Bounce A 2nd Maia Hardman 66
  B 2nd Collean Shaw  64

U13 Boys - 1st Overall, total points 62

Event  Cat Pos Name Result
6 Lap Race A 1st Fenton Bingham 1:22.7
  B 1st Joel Luscombe 1:26.9
2 Lap Race A 1st William Saunders 23.7
  B 2nd Asier Barnett 25.0
  C 1st Murdo McLafferty  24.8
8 Lap Parlauf   2nd Fenton Bingam & 1:48.2
      Joel Luscombe  
2 Lap Hurdles A 1st Herbie Hocking 27.2
  B 2nd Deaglan Shinn 29.2
4x 2 Lap Relay
1st Phoenix  1:38.6
Standing LJ A 1st William Saunders  2.4m
  B 1st Murdo Mclafferty 2.2m
Vertial Jump A 1st Fenton Bingam 56cm
  B 1st Herbie Hocking  44cm
Speed Bounce  A 2nd Herbie Hocking  66
  B 2nd William Saunders 64

Full results 

Saturday, 18 January 2014

Congratulations to Bruce Warren finishing 2nd in the o50's race and to the o60's Phoenix A team who finished 2nd! 

Women

Pos Time Name o35 o45 team o45/55
37th 33:43 Anita Jones 22nd    
38th 33:52 Louise Gregory   15th 16th
43rd 34:58 Kathryn Harnett 24th    
53rd 36:20 Liz Halliday
31st 25th
60th 37:24 Hildi Mitchell 31st    

o35 Team finished 6th 

Men o40

Pos Time Name
15th 44:08 Nigel Herron
17th 44:23 Jonathan Hancock
22nd 45:49 Jon Pike 
42nd 55:36 Steve Collins

Men o50+60

Pos Time Name o50 o60
2nd 32:24 Bruce Warren 2nd  
19th 37:27 Jon Wright 17th  
20th 37:41 Malcolm Hughes 18th  
27th 38:37 Mike Hannay 22th  
30th 38:48 Lance Bellers 25th  
32nd 39:05 Mike Townley 27th  
33rd 39:11 Phil Hampshire 28th  
34th 39:31 Brian Friend    6th
36th 39:47 Andrew Haig   7th
39th 40:01 Malcolm Kemp   9th
43rd 40:45 Andy Pumphrey 33rd  
49th 41:38 Will Flewett   13th
53rd 42:58 Colin Simpson   16th

Full Results

Sunday, 26 January 2014

There are people who love this sort of thing. There are people in Phoenix who love this sort of thing! It was wet, it was off-road and it was muddy. Not only that it was over distance – 28.2 miles. Essentially an out and back along the river Adur, the route takes a detour to the epomymous Dark Star Brewery at the turn around but I don't think a compensatory pint was on offer. The race was restricted to 60 entrants and our gallant team all made it into the top half.

The race was won in 3:46:38. Tom Farsides ran 4:10:24 for an impressive third. Andy Pumphry ran 5:18:17 for 24th and Brian Friend 5:24:05 for 29th.

Well done guys

Full results

Saturday, 25 January 2014

Senior Men
56th Josh Guilmant 56:02
217th Patrick Acaye 1:01:51
410th Stuart Pal 1:07:13
432nd Donald McClellan 1:07:33
572nd Dermot Cameron 1:11:29
772nd David Toscano 1:18:02

Team: 55/110

U20 Men
19th Robbie Fitzgibbon 29:13

U15 girls
95th Charlotte Mathews 17:41

U15 boys
57th Reuben Hoyte 17:36

U13 girls
6th Almi Nerurkar
10th Naomi Fonteyn

Full Results*

* If I have missed anyone please let me know here

Wednesday, 15 January 2014

A few highlights from the Sussex Schools XC: In the Jounier Girls event, Phoenix members Almi Nerurkar (12:38), Naomi Fonteyn (13:09), and Charlotte Matthews (13:44) finished 1st, 2nd, and 3rd respectively and in the Senior Boys event, Spencer Thomas (27:41) finished 2nd. 

Full Results

Saturday, 11 January 2014

Willam Saunders achieved a personal best jumping a massive 4m30! All three jumps were over the 4m mark. This jumps has left William ranked 6th in the country and 1st in East Sussex! 

60m Boys

Name Time  
William Saunders 8.57  

60m Girls

Name Time
Colleen Shaw 9.84

200m Girls

Name Time
Saorise Mcguiness 33.14
Alanah Harding 35.34

800m Girls

Pos Name  Time
9th Saorise Mcguiness 2:54

200m U15 Girls

Name Time
Louisa Saunders 8.97

200m U15 Girls

Name Time
Louisa Saunders 29.81


Sunday, 05 January 2014

Some great performances from Phoenix members with many podium finishes for individuals and teams. Jon Pepper's 1st place makes him county champion for the 3rd yeah running. Almi Nerurkar and Naomi Fontyn finished 1st and 2nd in the U13 Girls race helping the A Team take Gold. 

SenMen - Team Result: A Team 2nd, B Team 11th

pos time no.       club
1 39.05 144  Jon   Pepper PHO
5 40.50 150  Sam   Wade PHO
7 41.21 133  Josh   Guilmant PHO
9 42.37 146  Ross   Skelton PHO
14 44.51 121  Patrick   Acaye PHO
40 48.20 141  Wes   Mechen PHO
46 49.57 145 Jon   Pike PHO
65 54.00 137 Malcolm   Hughes PHO
68 55.27 143  Tom   Naylor PHO
69 55.46 132 Matthew   Greenall PHO
71 56.22 135  Mike   Hanney PHO
74 57.24 123  Lance   Bellers PHO
75 57.31 134  Andrew   Haig PHO

SenWomen - Team Result: A Team 5th 

pos time no.               club Sen
15 29.44 293  Erica   Martin       PHO 13
23 30.46 287  Caroline    Garrett       PHO 20
43 35.07 290  Louise   Gregory       PHO 39
47 35.45 292  Emma   Hughes       PHO 43
53 37.27 294  Hildi   Mitchell       PHO 48
55 38.11 291  Liz   Halliday       PHO 50
56 38.56 288  Lesley   Fairbairn       PHO 51

U17Men - Team Result: A Team 2nd

pos time no.             club
4 18.53 94 Spencer   Thomas     PHO
10 19.48 92 Sam   Kamara     PHO
11 19.52 93 Sam   Kitchen     PHO

U17Women

pos time no.             club
6 23.06 197 Tara   Bage       PHO

U15Boys - Team Result: A Team 2nd

pos time no.             club
3 16.37 45 Reuben   Hoyte       PHO
4 16.38 46 Ollie   Johnson     PHO
12 18.01 47 Harry   Swindells     PHO
21 19.28 44 Jack   Etherton     PHO

U15Girls - Team Result: A Team 4th

pos time no.             club
3 16.53 194  Charlotte    Matthews     PHO
11 17.32 196  Chloe   Watson       PHO
22 20.38 195 Anna   Berry       PHO

U13Boys - Team Result: A Team 5th

pos time no.             club
13 13.41 148  Fenton    Bingham     PHO
14 13.43 150  Joel    Luscombe     PHO
25 14.19 153 Charlie   Warren       PHO
29 14.39 149  Zach    Elbourne     PHO
30 14.41 151  Jake    Mathieson     PHO

U13Girls - Team Result: A Team - 1st, B Team - 8th

pos time no.             club
1 12.31 189  Almi     Nerurkar        PHO
2 12.44 184  Naomi     Fontyn     PHO
6 13.58 187 Holly     Luscombe   PHO
17 15.14 188  Saoirse     Mcguiness   PHO
28 16.53 194 Ella    Hodge      PHO
30 17.05 186  Connie     Jankowski   PHO

 

U11Boy/Girl

pos time no.       club BOYS GIRLS
3 6.35 500 Alex   Brothwell PHX 3  
23 7.57 465  Emily     Muzio PHO   4
26 8.08 467 Mia    Edwards  PHO   5
35 9.24 462  Rachel     Berry  PHO   12
38 9.29 463  Molly     Etherton PHO   15

Full Results

Phoenix News Page

Saturday, 18 January 2014

Bruce Warren Pulled off another great run and finished 2nd in the Brooks Sussex XC Masters Championship which helped bring the M50 team to 3rd overall. Also, some great running over all from the M60 team with Brian Friend finish 6th, Andrew Haig 7th, and Malcolm Kemp 9th helping their team to finish 2nd. 

pos time no.       club   O50 O60
2 32.24 350 Bruce   Warren PHO O50 2  
19 37.27 351 Jon   Wright PHO O50 17  
20 37.41 347 Malcolm   Hughes PHO O50 18  
27 38.37 346 Mike   Hannay PHO O50 22  
30 38.48 343 Lance   Bellers PHO O50 25  
32 39.05 349 Mike   Townley PHO O50 27  
33 39.11 345 Phil   Hampshire PHO O50 28  
34 39.31 94 Brian   Friend PHO O60   6
36 39.47 344 Phil   Grabsky PHO O50 30  
37 39.52 95 Andrew   Haig PHO O60   7
39 40.01 96 Malcolm   Kemp PHO O60   9
43 40.45 348 Andy   Pumphrey PHO O50 33  
49 41.38 93 Will   Flewett PHO O60   13
53 42.58 97 Colin   Simpson PHO O60   16

 

pos time no.             club  
15 44.08 56  Nigel    Herron     PHO O40
17 44.23 55  Jonathan     Hancock     PHO O40
22 45.49 58  Jon     Pike     PHO O40
42 55.36 54  Steve     Collins     PHO O40

 

pos time no.       club   O35 O45 O55 O45/55
37 33.43 242  Anita   Jones PHO  O35 22      
38 33.52 132  Louise   Gregory PHO O45   15   16
43 34.58 241  Kathryn     Harnett PHO  O35 24      
53 36.20 133  Liz   Halliday PHO O45   23   25
60 37.24 243  Hildi    Mitchell PHO  O35 31      

Full Results

Archived Results